VS willen 'helpen' bij vredesplan Akkoord Midden-Amerika is klein lichtpuntje Inleveren wapens door Tamils gaat niet vlot Miljoen kinderen in de Sowjet-Unie ouderloos Bouterse praat met politiek over positie leger Suriname Russische SSX-24 is obstakel voor SALT-2 VS vragen bondgenoten handelsstop met Iran MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Positief onthaal Midden-Amerikaans plan WASHINGTON/SAN SALVADOR (GPD/Rtr) - De Ameri kaanse president Reagan heeft het afgelopen weekeinde het vredesplan van vijf Middenamerikaanse presidenten voor hun regio verwelkomd, maar niet zijn volledige steun gegeven. In wat de eerste officiële Amerikaanse reactie op het plan was, liet de president zaterdag in een verklaring weten dat zijn regering 'zo behulpzaam mogelijk' wil zijn bij het bereiken van een vredesakkoord voor Mfdden- Amerika. Maar in de verklaring staat ook na drukkelijk dat de Verenigde Sta ten van plan zijn vast te houden aan 'de belangen van het Nicara guaanse verzet, dat al zijn bereid heid heeft uitgesproken om deel te nemen aan echte onderhandelin gen over vrede en democratie in Nicaragua'. Dat staat haaks op eer dere uitlatingen van Daniel Ortega, de president van Nicaragua en me de-ondertekenaar van het vredes plan. Deze herhaalde de afgelopen week nog eens niets voor recht streekse gesprekken met de Con tra's te voelen, maar met Amerika te willen praten. Dat de Amerikaanse regering er niet helemaal van overtuigd is dat het plan van de vijf presidenten werkbaar is, blijkt ook uit een ge deelte van Reagans verklaring waarin staat dat 'er nog veel werk te verzetten valt' voor het plan te verzetten valt voor het plan in aan de Russische hulp. COLOMBO/NEW DELHI (AP I DPA/Rtr) - Het inleveren van de wapens door Tamils stuit op moei lijkheden. Het Revolutionaire Be vrijdingsfront van het Volk van Ee- lam heeft gezegd dat de veel grote re verzetsgroep Tamil-Tijgers 13 le den van het front heeft opgepakt. Het front, dat in India zetelt, levert zijn wapens niet in wanneer de 13 niet worden vrijgelaten. Als gevolg van een staking in het noorden van het eiland verloopt de Formatie Portugal kan gaan beginnen LISSABON (AP) - De officiële einduitslag van de op 19 juli gehou den verkiezingen in Portugal is vandaag gepubliceerd in de staats krant. Dat betekent dat president Soares eindelijk de politieke partij en kan gaan raadplegen over de be noeming van een kabinetsforma teur en dat de sociaaldemocrati sche premier Cavaco Silva zijn klinkende verkiezingsoverwinning kan verzilveren. De sociaaldemocraten werden de eerste partij die een absolute meerderheid behaalde. Naar alge meen verwacht zal Cavaco Silva begin volgende week voor een tweede ambtstermijn beëdigd wor den. inlevering toch al niet zo soepel. Gisteren hebbben twee belangrij ke Tamilorganisaties de bevolking opgeroepen thuis te blijven uit pro test tegen de moord op twee op standelingen vorige week dinsdag door veiligheidstroepen. Volgens bewoners lag het hele openbare le ven gisteren ook stil. Inmiddels is ook een aanvang ge maakt met de vrijlating van Tamils uit gevangenissen. Zaterdag wer den 291 Tamils vrijgelaten uit ge vangenissen in het zuiden van Sri Lanka. In schepen van de marine van India zijn zij onderweg naar huis in het noorden van Sri Lanka. De regering in Colombo houdt naar eigen zeggen ongeveer 4000 Tamils gevangen. President Jayawardene heeft goede hoop dat de op 30 juli in het noorden van Sri Lanka gelande In diase troepen binnen enkele we ken naar hun land terug kunnen. In een vraaggesprek met de Indi sche krant Hindustan Times zegt het 81-jarige staatshoofd er van uit te gaan dat het verblijf van de In- -diase vredesmacht 'een kwestie van weken' is. In een interview met de Londense Times zei de presi dent echter dat het ook mogelijk kan zijn dat de noodtoestand later wordt opgeheven als blijkt dat niet alle Tamils hun wapens hebben in geleverd en Indiase en Srilankese troepen op zoek moeten gaan naar de wapens. MOSKOU (AP) - In de Sowjet- Unie is een discussie losgebarsten over de bijna een miljoen kinderen die, meestal in de steek gelaten door de ouders, worden opgevoed door de staat of door vrienden en familie. Veel kinderen worden ver waarloosd en verzorgd door 'zwen delaars', zo stelde de schrijver Al- bert Lichanov bij de lancering van een inzamelingsactie voor deze kinderen. In een interview met het dagblad Komsomolskaja Pravda merkte Lichanov op dat er nu drie keer zo veel verlaten en verweesde kinderen zijn dan vlak na de Twee de Wereldoorlog. Hij beschuldigde ouders van verraad jegens de jeugd. Lichanovs uitlatingen lijken er op te wijzen dat onder het hervor mingsbeleid van Gorbatsjov meer aandacht voor dit probleem komt. Ook het dagblad Sovjetskaja Rus- sija verwees gisteren in een artikel naar de vele in de steek gelaten kinderen. In het artikel werd het weeshuis nummer 12 in Moskou genoemd, waar van alle 100 kinde ren minstens nog een van de ou ders in leven was. In het verleden hebben de Sow- jet-autoriteiten verklaard dat de meeste kinderen in weeshuizen daar waren ondergebracht door ongehuwde moeders. Veel kinde ren zijn kennelijk gedoemd daar te blijven tot ze volwassen zijn, om dat de moeders de ouderlijke macht behouden, waardoor adop tie onmogelijk is. Lichanov zei dat ongeveer 259.000 kinderen worden verzorgd door de staat en dat onge veer 729.000 verlaten kinderen worden verzorgd door vrienden of familie. Elk jaar blijkt dat nog eens 100.000 kinderen thuis worden mishandeld en eigenlijk geadop teerd moeten worden. Maar 'veel weeshuizen zijn ge huisvest in gebouwen die daar ab soluut niet voor geschikt zijn, en vaak zijn de sanitaire en hygiëni sche omstandigheden volstrekt on voldoende en zijn er geen speel plaatsen. Bijna alle directeuren van de weeshuizen klagen dat zij de kinderen nauwelijks kunnen kleden', aldus Lichanov. Hij merk te op dat de kinderen vaak worden verzorgd door mensen die daar niet voor zijn opgeleid, of 'vergeef mij het woord, zwendelaars'. Lichanov benadrukte dat de be volking voor sommige maatschap pelijke problemen zelf de verant woordelijkheid moet nemen. De staat kan niet overal voor zorgen, zei hij. Lichanov gaf het nummer van een bankrekening en vroeg geld te geven aan het nieuwe Lenin Kinderfonds. Gaddafi trouwt met dochter Khashoggi ROME (DPA) - De Libische leider kolonel Gaddafi is kort geleden ge trouwd met een dochter van de Sa- oedische zakenman Adnan Khas hoggi, die doorgaat voor de rijkste man ter wereld. Volgens het Italiaanse dagblad Corriere del- la Sera heeft Gaddafi zich bij het huwelijk met de 25-jarige Nabila Khashoggi verplicht aan zyn schoonvader gedurende een jaar elke dag 10.000 vaten (van 159 liter elk) ruwe olie te leveren voor de ge reduceerde prijs van 15 dollar per vat. Khashoggi, wiens naam ook wordt genoemd in verband met Irangate, zou de laatste tyd finan ciële problemen hebben. werking kan treden. Het plan van de Midenamerikaanse presiden ten, dat vrijdag werd gepresen teerd, ziet er heel anders uit dan een vredesplan dat Reagan zelf twee dagen eerder het licht deed Reagan stelde in zijn plan voor om binnen 60 dagen tot een staakt- het-vuren te komen met een gelijk tijdig eind aan de buitenlandse hulp voor zowel de Contra's als de regering van Nicaragua. In diezelf de korte periode zou de Sandinisti- sche regering van Nicaragua garanties moeten geven over het herstel, van de democratische waarden in het land. Het plan van de vijf presidenten vraagt om een staakt-het-vuren en stoppen van hulp aan de Contra's binnen 90 da gen. Nicaragua krijgt dan tot 1990 de tijd om vrije verkiezingen te or ganiseren en een eind te maken aan de Russische hulp. JOHANNESBURG (Rtr/AP)- In de Zuidafrikaanse goud- en kolenmijnen is vandaag een massale staking begonnen op initiatief van de bond van zwarte mijn werkers (NUM), die een loonsverhoging van 30 procent wil afdwingen; de werkgevers willen niet verder gaan dan 23 procent. De berichten over het succes van de staking verschillen. Secretaris-generaal Cyril Ramaphosa van de NUM sprak van een groot succes. Naar zijn zeggen hebben 80.000 ongeorganiseerde mijnwerkers zich aangeslo ten bij de 200.000 stakende leden van de bond. Maar volgens de werkgevers ligt het werk zeker niet overal stil. Zo zei een woordvoerder van Rand Mines, dat in de vier mijnen van deze maatschappij normaal ge werkt wordt. Men verwacht dat de staking ten minste 46 goud- en zilvermijnen zal treffen, waar meer dan de helft van de goudwinning en een vijfde deel van de steenkool- produktie van Zuid-Afrika plaatsheeft. De actie wordt beschouwd als de belangrijkste krachtmeting met de werkgevers sinds de zwarte vak bonden in 1979 werden gelegaliseerd. Vandaag zullen de mijnwerkers in de diamant- en platina-mijnen stemmen over een solidariteitsstaking. Goud en steen kool zijn samen goed voor 70 procent van Zuid-Afri ka's export-inkomsten. NUM-voorzitter James Mahlatsi kondigde aan dat de bond ditmaal wil staken tot de overwinning is be haald. "Al duurt het maanden, we gaan niet aan het werk voor we hebben wat we willen". Volgens een van de de stakers verdienen blanke mijnwerkers minstens 1.500 rand (ongeveer evenveel gulden) per maand, ter wijl "onze mensen gemiddeld slechts 300 tot 500 rand krijgen". PARAMARIBO (GPD/AP/ANP) De Surinaamse legerleider Desi Bouterse zal vandaag een onder houd hebben met de leiders van drie politieke partijen. De ontmoe ting wordt gezien als een mogelijke eerste stap naar herstel van de machtspositie van het leger. Bouterse kondigde het onder houd aan, nadat hij vrijdag offi cieel was teruggetreden uit het Topberaad, het hoogste politieke orgaan in Suriname. Hij blijft ech ter wel aan als legerleider en als re geringsleider. Premier Jules Wij- denbosch zei dat het kabinet van' plan is Bouterse te vragen om ver anderingen door te voeren in de re gering. "Dat betekent dat Bouterse mo gelijk de politieke partijen gaat uit sluiten van het besluitvormings proces van de regering en de in vloed van het leger zal herstellen," zo zei een welingelichte woord voerder die niet met name ge noemd wilde worden. Een dergelij ke stap wordt volgende week ver wacht en moet een einde maken aan wat als de ernstigste politieke crisis wordt gezien sinds de moord op 15 tegenstanders van Bouterse in december 1982. Vorige week maandag tekende zich de eerste aanwijzingen af dat het leger erop uit is zijn oude machtspositie te heroveren. Toen eisten officieren dat Bouterse zich terugtrok uit het 12 leden tellende Topberaad. Als hij daaraan geen gehoor zou geven, zo werd ge dreigd, dan zou het leger hem ver vangen. Binnen het Topberaad hadden de leiders van drie politieke partij en, Jaggernath Lachmon, Henk Arron en Willy Soemita, de eerste aanzetten gegeven om het leger te rug te dringen in zijn traditionele rol. Binnen het leger was woede gerezen over kritiek op de strijd macht van de drie partijleiders, die vorige week aankondigden dat zij een coalitie zouden vormen met het oog op de voor 25 november aangekondigde verkiezingen. GUATEMALA - Een zucht van op luchting. Tevreden glimlachende gezichten. De Costaricaanse presi dent Oscar Arias is de held van de dag. Zijn op het eerste gezicht moedeloze pogingen om de weg naar vrede in Midden-Amerika te effenen, blijken plotseling toch niet voor niets geweest. Tegen alle verwachtingen in zijn de vijf Mid denamerikaanse presidenten het tijdens hun top in Guatemala eens geworden over een veelomvattend, regionaal vredesakkoord. door Rob Sprenkels Donderdag regende het nog be schuldigingen over en weer. Imbe ciel, terrorist, dictator, marionet. Dik 24 uur later heet de Nicara guaan president Daniel Ortega een oprecht iemand te zijn, zijn Salva doraanse collega José Napoleon Duarte de man met de beste bedoe lingen, Vinicio Cerezo een voor beeldig en moedig gastheer, en Os car Arias een groot staatsman. Vol gend jaar moet de nieuwe Midde namerikaanse broederschap ge stalte krijgen in de vorm van een regionaal parlement, een symbool voor de onderlinge verzoening. "Dit is een eerste stap op weg naar rust en een.duurzame vrede", zegt de Hondurese president José Azcona Hoyo. "Vrede voor de ont wikkeling, ontwikkeling voor de vrede". Ook Vinicio Cerezo klopt zichzelf opgewekt op de schou ders. Javier Perez de Cuellar, de al gemene secretaris van de Verenig de Naties die deel gaat uitmaken van de internationale commissie die toezicht moet gaan houden op het nakomen van de afspraken, laat in New York weten dat hij er op vertrouwt dat alle vijf betrok ken landen hun beloften zullen waarmaken. Binnen het Ameri kaanse Congres bestaan er wat dat betreft de nodige twijfels inzake Nicaragua. Washington zelf houdt vooralsnog een slag om de arm en zegt het document eerst zorgvuldig te willen bestuderen. Contra's "Er worden helemaal geen sanc ties in het vooruitzicht gesteld voor het geval dat de sandino-commu- nisten de afspraken niet nako men". De witgrijze contraleider Adolfo Calero klinkt bezorgd. De contra's dreigen in het luchtledige te komen hangen. Het vredesak koord maakt voortzetting van de openlijke Amerikaanse steun op het eerste gezicht onmogelijk. Over drie maanden zullen wellicht de groots opgezette kampementen uit Honduras moeten verdwijnen. "We leggen de wapens niet neer, want dat zou betekenen dat we er kennen dat we verslagen zijn en dat zijn we niet". De nog jonge Pe dro Joaquin Chamorro doet geen pogingen om zijn agressiviteit te verbergen. "Op een amnestie gaan we niet in. Dat zou inhouden dat we onszelf als criminelen beschou wen. Onze gewapende strijd is legi tiem. We zijn ertoe gedwongen door de Sandinisten". Alleen Al fonso Robelo weet zijn diplomatie ke houding te handhaven. "We steunen het vredesproces, naar over een staakt-het-vuren zullen we zelf met de Sandinisten moeten onderhandelen. Anders is het niet mogelijk". Een veelomvattend, historisch regionaal vredesakkoord, dat wel. Maar het betekent niet dat de ge wapende conflicten in Midden- Amerika meteen tot het verleden behoren. De eerste reacties in het kamp van de Salvadoraanse guer- rilleros lijken veel op die van de contra's. "Dit document stelt niets voor". Ook Ricardo Gomez, een van de voormannen van Salpress, het persbureau van het Salvadoraanse verzet, kijkt niet bepaald vrolijk. "Er komen alleen maar weet ik niet hoeveel commissies. Niemand wordt tot iets verplicht. Er worden totaal geen garanties gegeven. Het gaat om een publiciteitsstunt. Alle vijf de presidenten willen als hel den de geschiedenis in. Maar er is niets veranderd. Een wapenstil stand, een amnestie, daadwerkelij ke democratisering. Het klinkt al lemaal prachtig. Maar het is een il lusie. Die dingen kunnen nooit worden bereikt als er niet eerst rechtstreeks wordt onderhandeld met het verzet. Je moet wel heel erg naïef zijn om te denken dat de guerrilla op basis van dit akkoord de wapens neerlegt en in het hol van de leeuw stapt". Koffiedik De verbazing is nog niet verdwe nen. De honderden in Guatemala samengedrongen journalisten kun nen de totaal onverwachte onder tekening van het zogenoemde plan-Arias nog niet verklaren. He vige discussies, vragen. Iedereen weet maar al te goed hoe de Ameri kanen de in 1983 begonnen pogin gen om tot regionale vredesafspra- ken te komen keer op keer wisten te saboteren. Waarom dan niet nu? Hoe is het mogelijk dat Reagan zijn geruchtmakende vredesinitiatief in feite net zo subiet van de tafel laat vegen als het erop kwam? Be tekent het vredesdocument nu een positieve of een negatieve zaak voor Washington? De meeste waarnemers geloven niet dat de Amerikaanse regering na acht jaar de bloedige strijd in Nicaragua en El Salvador te heb ben gevoed nu plotseling bereid is om de Middenamerikanen hun ei gen gang te laten gaan. Hebben Honduras en El Salvador hun handtekening gezet met toestem ming van Washington? Niemand weet de juiste antwoor den. Er wordt druk gespeculeerd. Wellicht heeft het Hondurese leger Azcona gedwongen om te tekenen omdat men de contra zat is. En om alleen voor de wagen van Washing ton te gaan staan ging Duarte ook te ver. Ook hij wil niet te boek ko men te staan als de man die het al lemaal onmogelijk maakte. En zo zijn er nog honderden versies. Kof fiedik kijken, meer niet. Wat ongetwijfeld heeft geholpen is dat na jaren van trage en minu tieuze onderhandelingen iedereen een klein beetje zijn zin heeft ge kregen. Nicaragua belooft plechtig te zullen democratiseren en de WASHINGTON (AP) - De Sowjet- Unie heeft met de produktie van de SSX-24 raket een nieuw obsta kel opgeworpen tegen SALT-2, zo hebben Amerikaanse regerings functionarissen zaterdag gezegd. De SSX-24 is een lange-afstandsra- ket die op treinwagons kunnen worden gestationeerd en zo door het hele land kunnen rijden. Con trole op hoeveel van deze wapens er zijn en waar ze zich bevinden is daardoor vrijwel onmogelijk, aldus de VS. Volgens de functionarissen is het nog onduidelijk of de wapens ook vanaf de wagons kunnen worden gelanceerd of alleen maar ver voerd. Het feit dat ze op treinwa gons zijn gezet, betekent echter dat ze waar dan ook gestationeerd kunnen worden. Op de raketten, die een bereik van ruim 10.000 kilo meter hebben, kunnen 10 kernkop pen worden aangebracht. De sta tionering van de raketten werd dit weekeinde bekendgemaakt door de Republikeinse senator Helms. Amerikaanse functionarissen be vestigden Helms' bewering. Zij waren het met hem eens dat als de Sowjet-Unie zich aan het SALT-2- verdrag wenst te houden, oudere wapensystemen moeten worden afgeschaft als de SSX24's worden gestationeerd. Volgens het verdrag mogen maximaal 820 interconti nentale raketten met meerdere kernkoppen op land worden gesta tioneerd. Regeringsfunctionarissen heb ben tegenover de Washington Post bevestigd dat de Russen wel vol doende SS17's hebben ontman teld. Deze raketten hebben ieder vier kernkoppen en een bereik dat vergelijkbaar is met dat van de SSX-24. Niettemin was Helms' be wering dat de Sowjet-Unie zich niet aan het SALT-2-verdrag hield volgens hen technisch juist, omdat de silo's voor de SS17's nog niet zijn ontmanteld. Hoewel het SALT-2-verdrag niet door de Amerikaanse Senaat is ge ratificeerd, hadden de VS zich aan het verdrag gehouden tot eind vo rig jaar. Toen nam de Amerikaanse regering nieuwe raketten in ge bruik die door vliegtuigen kunnen worden gelanceerd. De regering- Reagan was hiertoe overgegaan omdat andere bepalingen van het SALT-2-verdrag door de Sowjet- Unie zouden zijn geschonden. In september zal het Amerikaan se Congres zich waarschijnlijk bui gen over een wetsvoorstel waarin wordt geëist dat de VS zich aan het verdrag houden. Het debat zal dan vermoedelijk opnieuw draaien om kwesties als de SSX-24, die nu door Helms is aangekaart. De VS overwegen zelf ook om MX-raket- ten met 10 kernkoppen op treinwa gons te zetten. Dinsdag zei kapitein Ronald 01- fers op een bijeenkomst van zo'n 100 legerofficieren dat "als de sol daten hun zin zouden krijgen, de politieke leiders naar een kazerne gesleept zouden worden om de of ficieren tekst en uitleg te geven. De volgende keer zullen de politieke leiders weten wie de touwtjes in handen heeft in dit land". De voorzitter van de Surinaamse Partij van de Arbeid (SPA), Fred Derby, heeft inmiddels geëist dat de militaire leiding haar veront schuldigingen moet aanbieden aan de bevolking voor deze dreigende taal. Die "duidelijke intimidatie en dreiging met geweld" hebben schrik en angst aangejaagd, zo zei Derby gisteren. Volgens Derby, wiens partij sinds 1 juli bestaat, is het optreden van Olfers in strijd met het democratiseringsproces en de rol die aan het leger is toebe deeld in het concept-grondwet. Derby, tevens leider van de vak centrale C-47, vindt dat Olfers met zijn woorden nodeloos schade heeft aangericht. noodtoestand op te heffen, maar ziet het recht op zelfbeschikking bevestigd, iets wat gezien de er kenning van dat recht in het plan- Reagan op het ogenblik van enorm veel belang is. En de Sandinisten hebben zich niet verplicht om met de contra's te praten zolang dezen geen gebruik maken van de am nestie en hun wapens inleveren. Ook in El Salvador moet het tot een nationale verzoening komen, maar binnen de Grondwet. Veel zal er daarom in eerste instantie niet gebeuren. De .oorspronkelijke voorstellen van de Contadora-groep zijn alles bij elkaar totaal uitgehold. Weder zijdse ontwapening, het vertrek van buitenlandse militaire advi seurs en installaties, internationale militaire oefeningen, de wijze waarop het tot een staakt-het-vu ren moet komen, amnestie en vre- desdialogen, bijna alle echte twist punten zijn naar commissies ver wezen. Toch is en blijft het vredes plan een eerste stap in de goede richting. In feite moet de morele kracht van de internationale toezichts- commissie, en vooral die van de nu weer op de voorgrond staande Contadora-landen, de zaak tot een goed einde brengen. Meer hoop is er eigenlijk niet. Er zijn nog hon derden obstakels en meningsver schillen. Het vredesakkoord is daarom vooralsnog niet meer dan een heel klein lichtpuntje in de donkere, angstaanjagende en bloe dige tijden die in Midden-Amerika al jaren overheersen. BEIROET - In traditionele klederdracht gestoken namen shi'itsche mos limvrouwen zaterdag in de Iraanse ambassade in Beiroet deel aan een herdenking van het bloedbad in Mekka, toen een week geleden. Bij deze ongeregeldheden, die de spanning in het Midden-Oosten sterk hebben ver hoogd, kwamen 275 Iraanse pelgrims om het leven. Aan de herdenking namen ongeveer duizend mensen deel, die daarbij leuzen riepen als 'dood aan Amerika, dood aan Saoedi-Arabië en dood aan Israël'. (foto ap> WASHINGTON/ MANAMA (AFP/AP) - De Vere nigde Staten hebben hun bondge noten gevraagd alle handel met Iran te stoppen. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger heeft dat gisteren verklaard voor het televisiestation CBS. Weinber ger herinnerde eraan dat de VS zich inspannen voor sancties van de Veiligheidsraad tegen Iran, om dat dit land de eis voor een staakt- het-vuren in de öorlog met Irak nog niet heeft aanvaard. De VS krijgen 'belangrijke hulp en medewerking van Koeweit, Saoedi-Arabië en van hun andere bondgenoten in het gebied'. Verha len dat de Arabische Golfstaten de Amerikaanse marine, die olietan kers escorteert in de Golf, niet hel pen 'zijn oryuist', zo voegde hij er aan toe. De Iraanse premier Hussein Musavi heeft gisteren opnieuw ge waarschuwd dat zo lang de super machten in de Golf zijn, de scheep vaart gevaar loopt vanwege de mij nen. Musavi liet deze waarschu wing klinken terwijl drie Kuweitse tankers onder Amerikaanse vlag gestaag hun reis naar Küweit voortzetten. Het konvooi werd be geleid door vier oorlogsbodems Tijdens de tocht langs de Straat van Hormoez werd het konvooi in de gaten gehouden door een Iraan se patrouilleboot waar kortstondig radiocontact mee is geweest. De grote oefening van de Iraanse mari ne is overigens vrijdag officieel af gesloten zonder dat er problemen zijn geweest. De Iraanse president Khameini noemde het dit weekeinde botsin gen 'onvermijdelijk' wanneer bui tenlandse oorlogsschepen 'een overheersende rol trachten te spe len in de Golf. Ze zijn, aldus Kha meini, vrij zich in de internationale wateren te begeven 'zolang ze zich niet aan waaghalzerij schuldig ma ken'. Doen ze dat wel, 'dan komen er botsingen', aldus Khameini.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5