Wie is bezig om België op te kopen? Valkhofburcht bij Nijmegen kan in oude glorie worden hersteld 9Protest Dierenbescherming tegen ritueel slachten grievend9 lil PAGINA 2 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 BRUSSEL "Iemand is bezig België op te kopen", zo heet het gekscherend. Dat geldt dan de aandelen van de Generale Maatschappij in België, een holding die vele tientallen ondernemingen bezit en in vele honderden deelnemingen heeft. De Generale is België, wordt wel gezegd. Want het wel en wee van die 'Generale' is ten nauwste verbonden met het financiële en economische wel en wee van de Belgische natie. Er is bijna geen sector in het Belgische publieke en za kenleven waarin de Generale Maatschappij geen belan gen heeft. Wie de Generale controleert, controleert het land. Geen wonder dat de hele Belgische financiële we reld de laatste weken op zijn kop staat nu onbekenden bezig lijken een 'overval' op de Generale te beramen. Sinds half juni zijn al bijna twee miljoenvan de 27 miljoen aandelen van de Generale van eigenaar ver anderd. Tot nog toe zijn de laatste we ken ongeveer twee miljoen aan delen van eigenaar veranderd en mogelijk allemaal in één hand te rechtgekomen. Daarmee is de onbekende koper weliswaar een grootaandeelhouder, maar toch hij bezit hooguit zeven procent van het totale aandelenbezit Overigens genoeg om een stevi ge vinger in de Generale pap te verkrijgen. De onrust wordt vooral ingege ven doordat niet bekend is om wie het gaat. In Brusselse beurs- kringen circuleren allerlei na men, vooral van internationale beleggers van wie bekend is dat zij veel geld beschikbaar hebben. Dat gaat van de Japanse effec ten-makelaars Nomura, via de Italiaanse multi-miljonair Carlo de Benedetti en de Franse za- kengigant Bernard Tapie naar de Franse verzekeringsreus UAP en de Britse miljonair James Gold smith. De laatste wordt nog het meest genoemd omdat hij door een slimme aandelentransactie in Frankrijk onlangs plotseling in het bezit kwam van zo'n 500 mil joen gulden, genoeg om twee miljoen Generale-aandeeltjes te kunnen kopen. Overval Maar het blijven gissingen. De vraag is bovendien hoe de Gene rale zich tegen een 'overval' kan wapenen. Feit is dat de holding, door al haar vertakkingen en fi nanciële belangen, een dicht net werk van relaties heeft opge bouwd die zouden kunnen bij springen als de nood hoog wordt. De Generale heeft een aantal vaste 'partners', zoals de verzeke ringsmaatschappijen AG, Roya le Beige en Assubel. Bovendien zit men stevig verankerd in een aantal rijke beleggingsfondsen en dan' zijn er nog miljonairsfa milies als de Solvays, de Boëls en de Janssens, die veel aandelen bezitten en extra geld kunnen ophoesten om een overvaller het hoofd te bieden. De Belgische financiële we reld is maar klein en men heeft elkaar al gauw nodig. Dat blijkt ook wel uit de reactie van de gro te aandeelhouders op de recente gebeurtenissen. Geen van hen is Een blik op Brussel, het kloppend hart van België. De Generale Maat schappij is goed vertegenwoordigd in de Belgische hoofdstad, met tal van bedrijven en belangen in veel andere. (foto anpi bezweken voor de verleiding om .de plots in waarde gestegen aan delen te gaan verkopen. De grote Bank Brussel Lambert, die er 500.000 heeft, houdt het bezit keurig vast en gaat er zelfs vanuit dat de koers van de aandelen wel weer zal dalen. Volksvlijt Vreemd genoeg is de Generale van oorsprong een Nederlandse onderneming. Zij werd in 1822 opgericht door koning Willem I, die toen nog de scepter zwaaide over de noordelijke én de zuide lijke Nederlanden, als de 'Alge- meene Nederlandsche Maat schappij ter Begunstiging van de Volksvlijt'. Doel van de 'Algemene' was de bevordering van de industrie in de straatarme zuidelijke delen van het koninkrijk. Nadat België in 1830 onafhankelijk werd, ver anderde de naam in 'Societé Gé nérale de Belgique', uiteraard in het Frans. Al snel had die een grote macht en invloed verwor ven. Tot 1850, toen België een na tionale bank kreeg, gaf de Gene rale de bankbiljetten uit. Grootaandeelhouder was toen koning Leopold I. Nog steeds is het Belgische koningshuis een van de grootste 'particuliere' aandeelhouders van de Genera le. Ook het Nederlandse Huis van Oranje zou nog steeds een behoorlijk aandelenpakket van de vroegere 'Algemene' in bezit hebben. De Generale legde zich in de vorige eeuw vooral toe op de steenkoolwinning en de staalin dustrie in Wallonië, maar ook de glasindustrie en de textielnijver heid werden door de Generale beheerst. De maatschappij hielp bij de aanleg van spoorlijnen in China, van wegen in Zuid-Ame- rika en van kolenmijnen in Rus land. Pas in 1906 werd de dochter 'Union Minières du Haut-Katan- ga' opgericht, die in de gelijkna mige provincie in de Belgische kolonie Kongo de kopermijnen, zou gaan exploiteren. Nog steeds heeft de UM grote belangen in Zaïre. De zware industrie en de winning van mineralen zijn lang, te lang zeggen sommigen, de ba sis van de Generale gebleven. Naarmate het slechter ging met de mijnbouw en staalindus trie in Wallonië, ging het ook minder goed met de Generale. Pas in de jaren zestig en zeventig is de maatschappij gaan omscha kelen op meer hedendaagse technologieën en industrieën. Er waren in die tijd grote schulden waar de Generale pas recent overheen kwam dankzij een nieuwe, fiscaal gunstiger wetgeving van het rechtse kabinet-Martens. Nu draait de Generale weer als de spreekwoordelijke trein. Een il lustratie van de welvaart van de maatschappij: sinds 1822 is slechts vijf keer (in 1830, 1831, 1848, 1943, 1944) geen dividend uitbetaald. Inktvis De Generale controleert de volledige energievoorziening in België. Via de dochter Tractebel is de Generale de baas van de meeste elektriciteitscentrales en alle zeven kerncentrales van het land. Samen met de concurre rende Groep Brussel Lambert bezit de Generale de oliemaat schappij Petrofina, de grootste particuliere onderneming in Bel gië. De Generale heeft een vinger in de pap in de Generale Bank, de grootste van het land, in ver zekeringsmaatschappijen als de genoemde AG, Royale Beige en Assubel, in de papierindustrie, in scheepvaartondernemingen, in tclecommunicatiemaatschappij- en. De fabriek van zwaar spoor materieel ACEC is in handen van de Generale en de maatschappij is ook een belangrijk aandeel houder in de wapenfabriek FN. Via dochter Sibeka werkt de Generale samen met de Zuidafri- kaanse diamant-monopolist De Beers. Daarnaast heeft de Gene rale deelnemingen in nog zo'n duizend kleinere ondernemin gen in de meest uiteenlopende sectoren van de Belgische econo mie. Een inktvis met ontelbare tentakels, die voor de buiten wacht bijna niet meer te contro leren zijn. Zou de Generale ooit failliet gaan, dan stort de Belgi sche economie als een kaarten huis in elkaar. iftr.-r» Een tekening van de Valkhofburcht uit de tijd van Karei de Grote. Wie die 'iemand' is weet nie mand. De handel in aandelen verloopt in alle stilte. Er doen tal van namen van mogelijke opko pers de ronde, maar bewijzen zijn er (nog) niet. Er wordt zelfs hier en daar gesuggereerd dat de Generale zelf achter de plotselin ge hausse zit en bevriende rela ties aandelen laat opkopen, met als doel de algemeen als te laag beoordeelde koers van het waar depapier wat op te vijzelen. Dat is dan aardig gelukt, want die koers steeg de afgelopen we ken van 3440 frank (191 gulden) naar 4080 frank (227 gulden). Heel wat beleggingsexperts raadden de kleine aandelenbezit- ters aan te verkopen zodra de koers de 4000 frank oversteeg, en dat advies is door velen opge volgd. De beurswaarde van de Generale is daardoor gestegen van 5,1 naar 6,1 miljard gulden, een aardige 'winst' dus. door Hans de Bruijn Die kleine aandelenbezitters vormen een belangrijke factor in het hele spel. Slechts een kwart van de aandelen is namelijk in handen van grote beleggers. Dat zijn verzekeringsmaatschappij en (die deels weer tot de Genera- le-holding behoren), de Belgi sche Boerenbond, het Konink lijk Huis, een aantal beleggings fondsen en een handvol grote za kenlui. Zij bezitten ongeveer zeven miljoen aandelen. De resterende 20 miljoen zijn in het bezit van de 'gewone man', de Belg die zijn. spaarcentjes ooit heeft gebruikt om een paar aandeeltjes te ko pen. Die situatie maakt de recen te gebeurtenissen rond de Gene rale moeilijk te doorzien. Enerzijds is het voor een bui tenstaander moeilijk om grote aantallen aandelen te kopen, maar anderzijds kunnen de ge vestigde grote aandeelhouders er ook weinig tegen doen. Omdat de aandelen zo verspreid zijn zal het uiterst moeilijk zijn om een aandeelhoudersvergadering te beleggen waar een meerderheid kan worden gemobiliseerd. Die kleine belegger komt daar im mers zelden of nooit op af. Het protest dat tien dierenbe schermingsorganisaties tegen het ritueel slachten door mos lims en joden hebben ingediend bij de ministers van WVC en Landbouw en Visserij, is onwe tenschappelijk en voor dejoodse gemeenschap grievend, schrijft de Stichting Bestrijding Antise mitisme (Stiba) in een 'open brief als reactie op het protest. De brief is ook gericht aan de fractievoorzitters van de politie ke partijen. Stiba wijst erop, dat de vroege re staatssecretaris van Land bouw en Visserij A. Ploeg in 1985 terugkwam van zijn aanvankelij ke beslissing, ritueel slachten te verbieden. Er is sindsdien geen sprake van gewijzigde omstan digheden of nieuwe feiten, zegt Stiba. Maria. Bisschop Gijsen van Roermond ontraadt in een ver klaring, Maria te vereren in de Italiaanse plaatsen Montichiari en San Damiano. "Onze Lieve Vrouwe is daar niet verschenen", is het motief voor zijn waarschu wing. Hij baseert zich op verkla ringen van de bisschoppen van Piacenza en van Brescia, volgens wie hernieuwd onderzoek heeft aangetoond dat Maria daar niet is gezien. Uit Limburg gaan vrij veel rooms-kathölieken op pel grimstocht naar die plaatsen. De verering van Maria geschiedt daar onder het motto 'Rosa Mys- tica' (Mystieke Roos). Bisschop Gijsen heeft wel begrip voor de goede bedoelingen van de pel grims. "Maar zij doen er toch be ter aan, weg te blijven uit niet kerkelijk erkende bedevaarts oorden". Zaterdag 19 september. Dan worden in de (gerestaureer de) Grote Kerk van Dordrecht twee bijzondere bijeenkomsten gehouden, 's Morgens de algeme ne vergadering van het Neder lands Bijbelgenootschap en 's middags de herdenking van het feit dat 350 jaar geleden de Sta tenvertaling van de bijbel ver scheen. Sprekers op de algemene ver gadering zijn dr. A. Kruyswijk, voorzitter van het Bijbelgenoot schap, en ds. D. Heuvelman uit Klaaswaal, voorzitter van de af deling Zuid-Holland-Zuid. Dan wordt ook de nieuwe tentoon stelling van het NBG, "Het boek dat blijft", gepresenteerd. Van half 1 tot half 2 kan deze tentoon stelling worden bezichtigd. De officiële herdenking van 350 jaar Statenvertaling begint om 2 uur. Sprekers zijn prof. dr. A. Th. van Deursen uit Amster dam en prof. dr. W. van 't Spijker uit Apeldoorn. De eerste over de nationale en historische beteke nis van deze bijbel en de tweede over de kerkelijke en theologi sche betekenis. Alle bestuursleden en consuls van de plaatselijke afdelingen van het Bijbelgenootschap zijn voor deze dag uitgenodigd. Orgeltocht. Komende zater dag, 15 augustus, houdt 'Toer-in Noord-Holland' een orgeltocht door Kennemerland. Die begint om half 11 in de hervormde kerk van Egmond aan Zee. Verder staan de oud-katholieke kerk 'St. Agnes' in die plaats en de her vormde kerken van Castricum en Beverwijk op het programma. De volgende en laatste Toer-in- orgeltocht is op zaterdag 22 au gustus naar Haarlem. Belangstellenden hoeven zich niet vantevoren op te geven. Deelneming kost f. 7,50, inclusief een brochure met informatie over kerken, orgels en route. CJ- P'ers en 65-plussers betalen f. 4. (Toer-in-secretariaat: postbus 163. 1970 AD IJmuiden, 02550- 16941). Aids-patiënten De Amsterdamse Raad van Kerken treft voorbereidingen voor de pastorale begeleiding van aids-patiënten. "De raad kan niet sprakeloos en werkloos toe zien in zijn stad, die ruim de helft van alle geregistreerde aids-pa- tienten herbergt", schrijft Nico Gille, secretaris van de raad in 'Present', het kerkblad van de hervormde gemeenten in Am sterdam. Binnenkort wordt op kerkelij ke vrijwilligers een beroep ge daan om aids-patiënten te hel pen. Die taak wordt nu verricht door zogeheten 'buddies', die een patiënt met raad en daad en in principe dag en nacht ter zijde staan. Elke aids-patiënt heeft twee vaste buddies. Volgens Gil le houdt het aanbod van deze vrijwilligers nu al geen gelijke tred met de vraag. Bovendien zal het aantal patiënten groeien. NIJMEGEN (ANP) - Als de overheid en het bedrijfsle ven gezamenlijk 27 tot 36 miljoen op tafel leggen, kan in Nijmegen de bekende Valkhofburcht uit de tijd van Karei de Grote worden herbouwd. De burcht, die in het begin van de jaren ne gentig klaar kan zijn, komt dan te staan op de plaats waar het paleis van Keizer Karei oorspronkelijk ook stond. Op het Valkhof in Nijmegen zijn nu nog slechts de resten van die burcht over: de St. Nico- laaskapel en de Barbaros- saruïne. Nijmegen dankt haar bijnaam Kei zer Karelstad aan de vroegere Valk hofburcht. Al in de*tijd van de Ro meinen was het Valkhof een gelief de wijkplaats, omdat van daaruit het omliggende gebied naar alle kanten kon worden verdedigd. Op het Valkhof stonden dus altijd ge bouwen en Karei de Grote liet van de gebouwen een keizerlijk paleis maken, waar hij regelmatig ver bleef. Na Karei de Grote woonden nog vele koninklijke personen op het Valkhof, onder wie koning Frede- rik I, bijgenaamd Barbarossa. Aan hem dankt de huidige ruïne zijn naam. Barbarossa gaf namelijk drie eeuwen na Keizer Karei de burcht nog meer pracht en praal. In later eeuwen woonden onder andere Philips II, Alva en prins Maurits op het Valkhof. De laatste koninklijke bewoner was Willem V. Hij verliet de Valkhofburcht in 1787. In 1796 gaven de Staten van Gelderland opdracht de burcht te slopen. Merkwaardig genoeg zijn de St. Nicolaaskapel en de Barba- rossaruïne sindsdien steeds be waard gebleven, zij het dat beide slecht zijn onderhouden. Nonchalant Om de schamele resten van wat eens een gigantische burcht was te behoeden voor verder verval, werd in 1978 in Nijmegen de Valkhofver eniging opgericht. De vereniging heeft de duizend jaar oude kapel, die tot vijf jaar geleden als opslag plaats van de gemeentelijke plant soenendienst werd gebruikt, nu in gebruik als expositieruimte. Van de Valkhofvereniging stamt ook het idee om de burcht te herbou- "En als dat niet kan moeten we er in ieder geval voor zorgen dat de kapel en de ruïne behoorlijk geres taureerd worden en dat de contou ren van het oude kasteel zichtbaar worden. De gemeente Nijmegen is naar verwachting van enkele honderden nu tot ongeveer 3000 in 1990. Het pastoraat aan aids-patiën ten en hun naasten zal op den duur steeds meer buiten het zie kenhuis gebeuren. Het beleid is gericht op een korte periode in het ziekenhuis, gevolgd door een langdurige poliklinische behan deling. De Amsterdamse Raad van Kerken heeft al een pastora le werkgroep 'Aids' ingesteld. Daarin zitten twintig pastores. Zij zijn beschikbaar voor de toe komstige pastorale begeleiding van aids-patiënten. 'De kerken in de hoofdstad willen met hun plannen bijdra gen aan een' klimaat rond aids, waarin zakelijkheid en nuchter heid het winnen van ongenuan ceerde kreten", schrijft secreta ris Gille. De organisatie 'Regen boog' (hulp aan drugsverslaaf den), het 'Mozeshuis' (educatief centrum dat met kerken samen werkt), het Interkerkelijk Diako- naal Beraad en de Raad van Ker ken in Amsterdam houden dit najaar een cursus getiteld 'Leven met aids'. Deze cursus omvat vijf informatie- en gespreksavonden. tot nu toe schandalig nonchalant omgesprongen met cultureel erf goed," zegt drs. J. Nooy, voorzitter van de Valkhofvereniging. Nooy is behalve voorzitter van de Valkhofvereniging ook raadslid van het CDA in Nijmegen. "Ik heb in april vorig jaar in de raad het voorstel gedaan de mogelijkheden voor herbouw van de burcht te on derzoeken. Dat voorstel is aange nomen en kwam bij mezelf terug: de vereniging kreeg van de ge meente het verzoek een rapport te maken over de eventuele her bouw". De Valkhofvereniging was al in bezit van gedetailleerde tekenin gen van de Valkhofburcht, zoals die er ooit uitgezien moet hebben. De bekende architect Charles Es- tourgie maakte die al in 1936 op ba sis van pentekeningen uit 1600 en 1700. Kunstschilder Hubert Es- tourgie, de inmiddels overleden zoon van Charles, werkte de teke ningen verder uit. Met name op ba sis van die tekeningen heeft de Valkhofvereniging nauwkeurig be rekend hoe groot de burcht zou moeten worden en hoeveel dat gaat kosten. Donjon Het zwaartepunt van de her bouw moet de zogenaamde Donjon worden. De donjon is volgens het rapport van de vereniging een gro te toren van 9 meter breed en 18 meter diep. De hoogte is ongeveer 50 meter. In de toren komen, zoals dat vroeger ook het geval was, ze ven verdiepingen. "Een uitkijk punt van klasse dus en daarmee ze ker een grote toeristische trekpleis ter. Bovendien wordt de donjon ge zichtsbepalend voor Nijmegen", aldus Nooy. "Op oude prenten zie je hoe fraai het vroeger was. Aan de ene kant de Stevenstoren en aan de andere kant de donjon". De Valkhofvereniging stelt ver der voor de noord-, zuid-, west- en oostvleugels van de burcht te her bouwen. Daarmee worden ook de St. Nicolaaskapel en de ruïne weer een logisch deel van het geheel. Bo vendien kunnen in de vleugels de Rijkszaal en de koningskamers herbouwd worden, die in deze mo derne tijd gebruikt kunnen worden voor congressen, feesten en expo sities. "Want de burcht moet na tuurlijk wel geëxploiteerd kunnen worden", stelt het rapport van de vereniging realistisch. Om de Valkhofburcht compleet te maken moet ook de burchtpoort worden herbouwd. Dat is niet zo'n probleem, want de contouren van die poort liggen op drie meter on der het maaiveld nog gaaf bewaard. Dit is gebleken bij wegwerkzaam heden rondom het Valkhof. De vroegere walmuren, waar ook nog delen van bewaard zijn gebleven onder het maaiveld, zouden slechts met lijnen aangegeven kunnen Hervormde Kerk: bedankt voor Nijeveen (deelwerk) kandi daat mevrouw M. J. Wisse. Toe gelaten tot de evangeliebedie ning: mevrouw M. van Gilst Utrecht; beroepbaar T. Cameraat Urk en B. A. van der Wel Hulst. Reis Ds. Allan Boesak, voorzitter van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken, heeft scherpe kritiek geuit op de reis van een kerkeljke dele gatie uit het Zwitserse Zürich naar Zuid-Afrika. "Wij hebben te accepteren dat de Zuidafrikaan- se regering steeds meer buiten landers vindt die bereid zijn de apartheid te rechtvaardigen. Dat ook kerken zich hiervoor lenen, is onbegrijpelijk en wijst ook op gebrek aan inlevingsvermogen". Zo schrijft Boesak in een tele gram aan de kerkeraad van de Evangelische Kerk in Zürich. De Zwitserse kerk had de uit nodiging aanvaard om een Zuid afrikaans 'thuisland' te bezoe ken. Volgens de afgetreden'se cretaris-generaal van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken, dr. worden. Dit om de kosten van de bouw te drukken. Het rapport van de Valkhofvere niging berekent de kosten van her bouw op 20 miljoen. Voor een deel zijn die kosten al gedekt door toe zeggingen van het bedrijfsleven, al dus Nooy. Ook heeft de Nederland se Vereniging van Metselsteen fa brikanten aangeboden (een deel van) de herbouw als leerlingwerk plaats ter hand te nemen, wat in de materiaal- en arbeidsloonkosten scheelt. Nooy: "Sinds we naar bui ten gekomen zijn met onze plannen stromen de aanbiedingen binnen". De gemeente Nijmegen voelt wel voor herbouw van de burcht, maar is het met de berekening van de Valkhofvereniging niet eens. Twee weken geleden meldde de dienst volkshuisvesting aan het college van B en W dat herbouw tussen de 27 en 36 miljoen gulden gaat kos ten. De dienst neemt in de bereke ning ook de kosten voor ambtelijk werk en bouwrijp tnaken van de grond mee. Rapport Bovendien pleit de dienst, an ders dan de Valkhofvereniging, voor herbouw in één keer. "Gefa seerde bouw bezorgt de omgeving veelte veel overlast. De kans is dan ook groot dat we met een half afge bouwd kasteel blijven zitten. En wat contouren van de walmuren betreft: wat is een kasteel zonder echte muren", zo vragen de ambte naren zich in hun rapport af. Tech nisch gezien is het echter ook vol gens de gemeentelijke dienst heel goed mogelijk de Valkhofburcht te herbouwen. Op grond van het advies van volkshuisvesting hebben B en W nu opdracht gegeven aan de Gront- mij om voor 1 december rapport uit te brengen over de toeristisch-re- creatieve aspecten van een eventu ele nagebouwde Valkhofburcht. Drie externe adviseurs moeten voor dezelfde datum rapporteren over de monumentenzorg-aspec ten. Het Valkhof zoals het nu bestaat is namelijk een monument en daar mag niet zomaar op worden ge bouwd. Ook zal bij het bouwrijp maken van de grond rekening moe ten worden gehouden met graaf werk door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, want het Valkhof zal zeker schat ten in haar bodem verbergen. "Maar", zegt Nooy over al deze haken en ogen, "waar een wil is een weg. Als het college zo enthousiast blijft kan de burcht er over zes tot tien jaar stagn. En ik heb er geen rapport voor nodig om te weten dat we dan een trekpleister van inter nationaal belang in de stad hebben. Kijk maar naar alle kastelen in het buitenland, die worden voortdu rend goed bezocht door toeristen". C. F. Beyers Naude, kan de reis worden uitgelegd als erkenning van de thuislanden-politiek van de regering. Priesters. In 1985 werden voor het eerst sinds 1973 meer priesters gewijd dan er overle den en uittraden, zo meldt het bureau statistiek van het Vati- caan. Dat waren er 4822. In Euro pa en Noord-Amerika bleef het aantal priesters dalen, respectie velijk met 1,7 en 0,6 procent. Over de hele wereld bereiden zich nu ruim 85.000 jongeman nen voor op het priesterschap. Dat is 20.000 meer dan vijftien jaar geleden. Wereldwijd waren er in 1973 in totaal 430.000 pries ters. Nu zijn dat er 30.000 minder. 'fï

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2