Edingburgh overspoeld door kunst en cultuur 'Iets meer dan wat mannekes tekenen' 'We pakken hoogleraren en dominees' Uitglijder MAANDAG 10 AUGUSTUS 1087 KUNST PAGINA 17 Tijdens de maand augustus EDINBURGH (GPD) - De prachti ge Schotse hoofdstad, omlijst door schitterende natuur, heeft voor de éénenveertigste maal haar jaarlijk se metamorfose ondergaan. Want dat gebeurt, wanneer het vermaar de Internationale Edinburgh Festi val, dal tot 31 augustus wordt ge houden. dit noordelijke centrum overspoelt met kunst en cultuur uit alle hoeken van de wereld. door Nol Lissauér Het heeft er enkele jaren geleden naar uitgezien, dat het festival ern stige kleerscheuren of erger zou oplopen wegens de benarde finan ciële situatie. Maar die klap is ge lukkig afgewend, dank zij de roya le steun van het bedrijfsleven bin nen en buiten de grenzen. Het festival biedt daardoor dit keer, meer dan ooit, een universele staalkaart van kunstuitingen met deelnemende orkesten en gezel schappen uit de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Finland, Zweden, de Bondsrepubliek^ Frankrijk, Is raël, China en Japan. Er is zelfs een in 1975 opgerichte toneelgroep uit Papoea Nieuw Guinea, die daar in open plekken in het bos en in hut ten pleegt op te treden en haar eer ste bezoek aan Europa brengt. Zoals steeds is het festival een manifestatie, die zich niet tot zoge naamde 'elitaire' evenementen be perkt, maar gericht is op een zo wijd mogelijke belangstelling. De kern van het festival zal weer bestaan uit toneel van wereldklas se, opera, muziek en ballet, waarbij het luchtige en satirische genre niet is vergeten, het geheel om- Rudolf N Oer ejev. (archieffoto) zoomd door folkloristisch optre den, tentoonstellingen, voordrach ten, lezingen en discussiegroepen. Voorbeeld van deze laatste is een rondetafelconferentie van schrij vers, critici, regisseurs en politieke commentatoren uit de Sovjet-Unie en het Verenigd Koninkrijk, waar onder andere zal worden gepraat over creatieve vrijheid en experi menten in de kunst. Dan is er natuurlijk weer het al ternatieve festival, de 'Fringe' franje, rand), bestemd voor aanko mende kunstenaars, die vooral de straten en pleinen zullen opgaan, hetgeen het festival het karakter van een echt volksfeest geeft. De 'Fringe' hangt er niet zo maar bij, want in totaal zal er 9000 maal wor den opgetreden met een program ma, dat niet onderdoet voor het of ficiële festival. Cabaret maakt de 'Fringe' nog levendiger. Het Pittsburgh Symphonie or kest onder Lorin Maazel en Mi chael Thomas geeft vijf concerten, ook met werken van George Gershwin. Iets geheel nieuws is dat leden van dit Amerikaanse or kest zich in groepen zullen splitsen om hier en daar in en buiten de stad muziekstudenten te instrue ren en naar zij hopen te inspireren. Een concertversie van Gershwins musical Girl Crazy zal worden uit gevoerd door orkest en koor van de Schotse opera. Uit Moskou komt het orkest van het Bolsjoi-theater, dat bekend staat als het grootste theaterorkest ter wereld en dat vier concerten van klassieke Russische muziek zal gevel. Dit orkest opent het festi val met een gala-avond. Het Bols- joi-sextet zal zich met solisten la ten horen. De bekende Russische mezzo-sopraan van de Kirov Opera Irena Bogsjova, die pas in Londen is opgetreden, komt opnieuw naar Edinburgh, waar zij vorig jaar triomfen vierde. De jonge Russische violiste Vic toria Mullova geeft een recital en treedt ook op met het Zweedse ra dio Symphonie-orkest. Behalve het Sjostakovitsj-kwar tet treden o.m. het Melos-kwartet uit Stuttgart met een volledige Beethovencyclus en het Saxopho- ne-kwartet uit Nice op. Yehudi Menuhin geeft een reci tal met vioolsonata's van Brahms, Beethoven en Bartok. Eén weekeinde zal zijn gewijd aan hedendaagse muziek, geselec teerde door de jonge Finse dirigent en componist Esa Pekka Salonen met o.m. andere werken uit de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, waaronder verscheidene wereld premières. Een jazzconcert is bedoeld als speciale hulde aan Benny Good- Opera De Volksopera uit Stockholm, bekend om haar originaliteit, komt met een boeiende opvoering van Mozarts 'De Toverfluit'. De Alte Oper uit Frankfort geeft een reprise van de fabelachtig geënsceneerde moderne komische opera 'De Engelse Kat' (naar het to neelstuk van De Balzac) van Hans Werner Henze. Verdi's Rigoletto wordt uitge voerd door de Finse Nationale Opera, die ook komt met de in heemse Finse opera 'Juha' van Aarre Merikanto. Ballet De groep Siverko uit Archangel, in het hoge noorden van Rusland, bestaande uit meer dan honderd jonge zangers en volksdanders, zal op vrolijke, kleurrijke wijze de rij ke folkloristische traditie van de streek vertolken. Rudolf Noerejev is te zien bij het Theatre Francais uit Nancy bij een uitvoering, getiteld 'Eerbetoon aan de Russische balletten en Diaghi- lev'. De Volksrepubliek China wordt vertegenwoordigd door een spec taculair dansdrama, met als titel 'De ziel van het Terracotta leger', gebaseerd op de vondst in 1974 van de duizenden terracotta krijgers, die 2000 jaar geleden samen met de Chinese keizer Qin Sji-hoeang wer den begraven. Het Finse Nationale Ballet is aanwezig met een produktie van Tsjaikovski's 'De Notenkraker'. Uit de Verenigde Staten is er Chester Whitmore's troep van dan sers, zangers en jazz-musici uit Los Angeles met een sensationele op voering van Black Ballet Jazz. Toneel Het Gorky Theater uit Leningrad geeft voorstellingen van 'De ge schiedenis van een paard'. De hoofdrol wordt vertolkt door de grote Russische acteur Ewgeny Lebedew, die het paard 'Kholsto- mer uitbeeldt, welks levensge schiedenis wordt verhaald, afge wisseld door zang en muziek. Het gezelschap voert ook Tsjechovs 'Oom Wanja' op. Het Staatsmarionettentheater uit Georgië, vooral beroemd om de fantastische vormgeving en aan kleding van zijn poppen en origi nele speeltrant, is ook in Edin burgh. Het Berliner Ensemble uit de DDR speelt Shakespeare's 'Troilus en Cressida', zal een programma wijden aan Bertolt Brechts liede ren en gedichten en voert diens 'Kaukasische Krijtkring' op. Er is een opvoering in Ivriet van 'Michael Kohlhaas' door het Came- ri Theater uit Tel Aviv, naar het stuk van Heinrich von Kleist. In voorbereiding is ook een produktie van Kiddisj (het vrijdagavondge bed, voorafgaande aan de Sabbat), een ernstig, maar tevens hilarisch verhaal. Een Japanse toneeltroep speelt een bekroond stuk over de landing van de Apollo-astronauten op de Maan, van Hideki Noda, de belang rijkste Japanse toneelschrijver en acteur van deze generatie. Van Shakespeare's Macbeth in de gracieuze stijl van de Chinese traditie met een ongelooflijke poë tische zeggingskracht zal men kun nen genieten in een produktie van de Koenjoe-Theatergroep uit Sjanghai, die ook nog twee andere stukken zal opvoeren. Alle buitenlandse gezelschappen spelen in hun eigen taal, maar dankzij simultaanvertaling kan ie dereen de teksten volgen. Ook de Schotse kunst en cultuur komen uitvoerig in dit festival aan de orde. Een hoogtepunt vormen de voorstellingen door het Edin burgh Festival Gezelschap, in sa menwerking met de Schotse Thea tergroep, van Schillers drama 'Ma ry Stuart', de Schotse koningin, die dit jaar vier eeuwen geleden op be vel van haar nicht Elizabeth van Engeland werd onthoofd. Arthur Oldham, leider van het opgeheven Concertgebouw-koor, is naar Schotland teruggekeerd als repetitor en dirigent van het Edin burgh Festival Koor, dat o.m. an dere een programma van klassieke en moderne koormuziek zal uit voeren. Er zijn in de marge van het kunstfeest poezievoordrachten door Russische dichters (met ver taling) onder andere Yevtoesjenko en van Scandinavische dichters. Exposities Er is zijn ook exposities, die lan ger duren dan het festival zelf en waar veel moderne beeldende kunst te zien zal zijn, o.a. van Auer- bach. Kieffer, Warhol en van de jonge Amerikaanse schilder en te kenaar David Salle, die een eigen weg volgt om het moderne leven uit te beelden. De eerste grote tentoonstelling van moderne Russische schilder kunst in Groot-Brittannie zal zeker de aandacht trekken, evenals een foto-expositie over het 19e eeuwse Rusland, het werk van de in Schot land geboren William Garrick.. Het Nationale Museum van Stockholm bezit een van de be langrijkste verzamelingen, buiten Frankrijk, van tekeningen van Franxe meesters. Een deel daarvan zal in Edinburgh te zien zijn. Tenslotte herdenken de Scho ten de terdoodbrenging van Queen Mary ook nog met een grote ten toonstelling van schilderijen, meu belen en kunstvoorwerpen, welke een beeld beoogt te geven van de periode, waarin de vorstin heeft ge leefd. Yehudi Menuhin: Brahms, Beet hoven en Bartok. (archieffoto) Het stripverhaal als negende kunstvorm Danny DeWilde: 'Elk tekeningetje moet een schilderij op zich vormen'. Ook de boeldiandel beveiligt zich tegen dieven Jaarlijks wordt er op klaarlichte dag voor vele miljoenen aan boe ken gestolen. Steeds meer boekhandelaren gaan er dan ook toe over hun zaak op allerlei manieren te beveiligen. Maar werken al die poortjes en camera's wel of zijn ze er alleen om potentiële die ven af te schrikken? Wordt er echt minder gestolen? En wie stelen er eigenlijk? "Ach jongen, daar kan je geen peil op trekken. We hebben zelfs wel dominees gepakt." Een kleine rondgang langs de betrokkenen. GENT - Morris, de tekenaar van de held Lucky Luke die sneller schiet dan zijn schaduw, weigerde zijn medewerking aan de tentoonstel ling '9th Art' in het Museum voor Hedendaagse Kunst in Gent. „Om dat", vertelt Danny Dewilde, orga nisator van deze expositie over kunst en grafische vernieuwing in het Europees beeldverhaal, „hij vond dat er teveel jonge tekenaars waren vertegenwoordigd. Hij wou alleen zijn vrienden rond zich heb ben. Er hangt een brief van Morris in het museum, waarin hij schrijft dat de jonge tekenaars die wij brengen niet kunnen tekenen en alleen vulgariteiten en porno ma ken. Ik heb alles nog eens langs ge lopen, maar heb geen van die drie elementen terug kunnen vinden". door Frans P. J. Doeleman „Het is een belangrijke tentoon stelling", meent Dewilde, die in Gent een stripgalerie beheert. „Het is een terugkeer naar de bron van de kunst in feite, terug naar de es sentie. Dit is veel beter begrijpbaar dan de hedendaagse kunst. Het is bijna een tegenstelling met het geen hier normaal gebeurt in het museum, het ten toon stellen van de gebruikelijke kunst. Wat wij nu brengen is totaal beeldend. Voor het museum, dat heeft de conser vator goed ingezien, is dit zeer be langrijk. Zeker een museum voor hedendaagse kunsten moet actueel blijven en de strip is een fenomeen dat niet mag worden vergeten. Een museum is er niet om de mensen te vervreemden van wat er gebeurt binnen de kunstwereld. Alles moet mogelijk zijn". Dat bewijst deze expositie '9th Art', die 307 platen omvat van 46 Europese striptekenaars, onder wie bekende als Willy Vander- steen, Hergé, Mare Sleen, André Franquin, Kamagurka en als enige Nederlander Dick Matena. „Maar", zegt de 31-jarige Dewilde, „zelfs een stripverzamelaar kent niet alle namen die hier hangen. De normen die wij bij de selectie hanteerden, zijn goed kunnen tekenen en ver nieuwend bezig zijn binnen het stripgrafische. Zoveel van de onge veer drieduizend striptekenaars die Europa sinds 1880 heeft ge kend, houd je dan niet over". De expositie biedt ook een dia montage, die in 240 beelden de stripgeschiedenis vertelt van 1850 tot heden, te beginnen bij Wilhelm Busch, de Duitser die 'Max en Mo- ritz' creëerde en Rodolphe Töppfer uit Zwitserland, die bekend werd van 'Monsieur Cryptogame' (in Ne derland onder de naam Prikke- been). Een cruciaal moment vormt 1968, het jaar waarin meer politie ke en kunstzinnige omwentelingen bewerkstelligd werden. „Tot 1968 werd een strip zeer ambachtelijk gemaakt", weet Dewilde, „maar daarna stonden er jongeren op, die wilden bewijzen dat met dit me dium ook iets artistieks aan te van gen was. We hebben toen een pe riode van jaren gekend waarin enorm veel experimenten gebeurd zijn". „Die periode is nu voorbij. Alle positieve elementen zijn gegroe peerd en men heeft ook teruggeke ken naar het klassieke beeldver- Het museum voor Hedendaag se Kunst aan de Hofbouwlaan in Gent biedt deze zomer een uitstekend alternatief voor een druilerige vakantiedag, waar jong en oud plezier aan zullen beleven: de stripten toonstelling '9th Art'. Deze ex positie beklemtoont het artis tieke aspect van het beeldver haal in Europa. Tot en met 6 september kan men er dagelijks (behalve op maandag) terecht van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.30 haal. Daarvan heeft men een syn these gemaakt, zodat we ons sinds een paar jaar kunnen verheugen over een rijkdom aan echte strip- grafiek. Kenmerkend voor de gra fiek in de strip is, dat men vertrekt vanuit een dubbele compositie. Enerzijds moet men zien dat een gehele pagina een volwaardige compositie heeft en anderzijds moet elk tekeningetje een klein schilderijtje op zich gaan vormen en dus ook compositorisch klop pen. Dan komt er nog het derde, verhalende element bij, dat zo ver weven moet zijn binnen de struc tuur, zodat het geheel zowel lees baar als visueel aantrekkelijk is". De leesbaarheid heeft overigens bij de samenstelling van de exposi tie geen rol gespeeld: „Het verhaal was voor ons van ondergeschikt belang. We willen niet de strip be handelen als boek, maar wel de ty pische grafiek met haar eigenaar digheden. Die dubbele compositie kan men overigens ook al terugvin den bij een aantal klassieke schil ders. Op veel schilderijen van bij voorbeeld Breughel kan men vak jes trekken, die zitten vol met klei ne schilderijtj"es binnen het grote. Ook daar is dat verhalende ele ment in verwerkt. Voor Jeroen Bosch geldt hetzelfde". Deze opmerkingen klinken niet zo vreemd als men bedenkt dat Danny Dewilde zijn loopbaan be gon met een klassieke kunstgale rie. „Zo'n zeven jaar geleden ben ik gaan nadenken over het probleem strip binnen de kunst en sinds vijf jaar heb ik nu een stripgalerie. Ja wel, ik ben een fanatiek striplezer, maar alle beeldende kunst interes seert mij. En de strip was nu net de kunstvorm waar niets voor gedaan werd. Ik heb het moeten combine ren met een stripwinkel, want ja, ik moest gewoon leven. De mensen vinden het wel leuk om eens naar originele striptekeningen te kij ken, maar tussen kijken en kopen is een grote kloof. Mensen met geld kopen altijd nog liever klassieke kunst". Dewilde houdt maandelijks een tentoonstelling van originele werken van allerhande tekenaars en dat leidt soms tot opmerkelijke reacties van de bezoekers: „Er zijn veel mensen die gewoon niet wis ten dat een strip getekend was, die mij verwonderd vroegen waar ik die tekeningen vandaan had, of die nagetekend waren uit het boek of zo. De meeste tekenaars reageren positief op de galerie. Sommige ou dere, die in veel gevallen om den brode hebben gewerkt, kunnen niet altijd de link leggen tussen hun werk en kunst". Dewilde heeft geconstateerd dat de bezoekers tot nu toe enthousiast zijn: „Men staat meer stil bij de te kening, de strip wordt serieuzer ge nomen. Er bestaan zes klassieke muzen en daar zijn in de twintigste eeuw drie kunsten bijgekomen. De zevende is de film, de negende de strip en de video-kunst maakt aan spraak op de achtste. De kunste naars aanvaarden de strip, maar de theoretici rond de kunst hebben er meer last mee. Maar stripkunstkenner-avant-la- lettre Danny Dewilde laat zich daar niet door afschrikken: „Het is een zeer moeilijke kunstvorm die veel te veel onderschat wordt. Zelfs de mensen uit de kunstwereld ston den daar niet bij stil. Het is belang rijk dat de mensen gaan zien dat het iets meer is dan gewoon man nekes tekenen". GRONINGEN - "Een dief herken je niet", zegt Rob Egan, directeur van boekhandel Wristers in Gro ningen, resoluut wanneer hem ge vraagd wordt een profiel van de ge middelde dief te schetsen. "Een tijdje geleden moest ik nog op de vuist met een docent van de uni versiteit die een paar boeken pro beerde te stelen. Die man duwde me van de trap, maar ik kon hem nog net bij zijn been grijpen. We moesten echt alle deuren dicht Het beveiliging spoortje dat moet1 de buit naar buiten wandelen. houden, zo'n geweldige trammel ant maakte hij. Maar je hebt ook dominees die stelen". Een collega van de boekenafde- ling van Vroom Dreesmann in Groningen: "Vorige week stond ik in een grote boekhandel in Utrecht met iemand te praten toen het alarm ging. We renden beiden naar de deur en onderschepten daar een bekende hoogleraar uit Amster dam met een boek van negenhon derd gulden onder zijn jas. Het zijn dat de dieven zomaar met (foto GPD echt niet alleen verslaafden die boeken stelen. Je kan het aan de buitenkant niet zien wie steelt". Al jaren klagen de winkeliers steen en been dat het met de boe- kendiefstal de spuigaten uit loopt. Absolute recordhouder was de AKO-vestiging op het Centraal Sta tion in Amsterdam met een verlies van bijna negenduizend gulden per week. Door het aanbrengen van electronische beveiliging is dat cij fer overigens fors teruggelopen. De cijfers baren zorgen. "Ik denk dat er een hoop zaken kapot aan gaan", zegt Rob Egan. En zijn collega van V D: "Vooral voor de kleinere za ken is het een gevoelig verlies. In een bekende boekwinkel in Parijs kreeg iedere klant een paar jaar ge leden een pamflet met de tekst 'als u nog langer doorgaat ons te ber oven, bestaat deze winkel binnen kort niet meer'. Zo erg kan het zijn". Hoewel het exacte cijfer moeilijk valt vast te stellen, lopen de schat tingen over het verlies door diefstal uiteen van enkele duizenden gul dens tot ruim een ton per jaar. "Het loont haast de moeite", zegt Rob Egan lachend, "om een blik veilig heidsagenten open te trekken. Het gaat om ontzettend veel geld". Geavanceerd Kon men tot voor kort weinig meer doen dan de hele dag de ogen goed open houden en de duurdere boeken achter de kassa te bewaren, tegenwoordig worden steeds gea vanceerder beveiligingssystemen geïntroduceerd. Kleinere zaken vinden het doorgaans nog niet no dig, maar hebben er vaak het geld ook niet voor. "Dat kan ik gewoon niet betalen", zegt een boekhande laar. "Wij moeten het vooral heb ben van goed opletten en van de klanten die elkaar op de vingers tikken. Een goeie klant van mij zag eens een andere klant met een dure roman de zaak uitlopen. Hij er ach ter aan, maar de dief was gevlogen. Een jaar later kwam die jongen weer in de winkel. Inwendig kook te ik. maar ik heb hem alleen maar gevraagd of hij het boek mooi had gevonden. Hij liep gelijk de zaak uit. Het was een student en dan moetje ook nog uitkijken dat zo ie mand je naam niet zwart maakt in die kringen". door Gerlof Leistra Vrijwel alle grotere zaken heb ben echter sinds enige tijd bij de uitgang poortjes staan die gaan rin kelen als iemand met een boek naar buiten probeert te lopen dat niet is afgerekend. In de boeken is via kaartjes of strips magnetische informatie verwerkt die alleen bij de kassa kan worden gedeacti- veerd. Ook worden in de winkel al dan niet zichtbare camera's opge hangen die op een monitor zijn afgesloten. Schrikbarend Hebben die maatregelen merk baar effect? De poortjes worden ondermeer geleverd door Knogo (een afkorting van Knowfedge- ment of not going) in Den Haag, een bedrijf dat gespecialiseerd is in winkelbeveiliging. Volgens een woordvoerder zijn de resultaten onvoorstelbaar goed. "En die in vestering halen de winkels er ge makkelijk uit. Het loont de moeite zeer. Het is niet alleen een preven tieve maatregel. De boeken wor den wel degelijk gestript. En dat gebeurt op een vrij onzichtbare manier, dus je weet als klant niet welk boek wel en welk boek niet beveiligd is. Landelijk schommelt de boekendiefstal rond acht pro cent van de omzet. Je kunt het na tuurlijk nooit helemaal terugdrin gen, maar terug naar twee procent lukt zeker". "We kunnen de vraag op het mo ment niet aan", verzekert hij. Kno go heeft zo'n 250 klanten, waaron der veel boekhandels en bibliothe ken, maar bijvoorbeeld ook super- SAN FRANCISCO (Rtr) - De San Francisco Chronicle heeft een dansrecensent die een kri tiek had geschreven over een geannuleerd optreden van een balletgezelschap een andere functie gegeven. De krant deelde mee dat Huewell Tircuit in zijn recensie van maandagmorgen het gezel schap een onvoldoende had ge geven voor het ballet 'Bizet Pas de Deux'. De uitvoering stond aange kondigd voor zondagmiddag, maar zij was geannuleerd om dat ballerina Ludmilla Lopuk- hova een zere rug had. In zijn recensie had Tircuit geschreven dat Lopukhova en haar partner, David McNaugh- ton, een wat lusteloze indruk hadden gemaakt en Lopukho va minder aan een zak Russi sche aardappelen had herin nerd dan voorheen. Hoofdredacteur William Ger man bood de lezers en het bal letgezelschap de verontschul digingen van zijn krant aan. Wat hij Tircuit te doen heeft ge geven, heeft hij niet gezegd. markten. De poortjes kunnen naar wens gehuurd of gekocht worden. Prijzen wil hij niet noemen, maar volgens diverse boekhandelaren wordt een huurprijs gerekend van een paar duizend gulden per jaar en moet men voor aankoop zo'n dertigduizend op tafel leggen. Guus Schut, directeur van boek handel Athenaeum in Amsterdam, noemt dat absurde bedragen: "Er wordt duidelijk van onze ellende geprofiteerd". Volgens Schut ligt het verlies percentage door diefstal lager dan acht procent, "maar het gaat inder daad om forse bedragen." Dat wordt bevestigd door de heer Ver voord, unit-manager van ID-sys- tems in Zwolle: "Ik denk dat zo'n vijf procent redelijker is, maar er zijn boekhandels in Amsterdam die werken met een dervingsper centage van 12 procent. De boek handels gillen om een antwoord." Schrikeffect De directeur van boekhandel Scholtens in Groningen zegt over de poortjes: "Het idee dat die din gen er staan, is al ruimschoots vol doende. Het gaat om het afschrik- effect". En Rob Egan: "Zeker in het begin werkte het behoorlijk. Maar het is een lapmiddel. Met die poortjes schrik je alleen de ama teurs af. Het wachten is op een wa terdicht systeem. Het aanbrengen van die magnetische informatie in de boeken kost ook veel tijd en geld. Ze experimenteren nu met een vrijwel onzichtbaar draadje. Misschien is dat de oplossing". Bij Vroom Dreesmann is men tevreden over het effect van de poortjes. "Het is zeker verant woord ze aan te schaffen. Maar het aanbrengen van die magnetische strips kost erg veel tijd. Het zou goed zijn als dat al bij de binder ge beurt. Maar zover is het nog niet, hoewel daar wel gesprekken over gaande zijn. Binnenkort wordt ie mand aangesteld die niets anders moet doen dan van die strips in plakken. Nee, geen leuk werk, maar wel bitter noodzakelijk".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17