'Ik heb geleerd van de teleurstellingen' Wyludda ster op EK-jeugd De Kom sprint naar record Egbunike en Dia Ba sterk in Nairobi MAANDAG 10 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 Beurskens na koerswijziging in tweede jeugd Op weg naar Seoel maakt Carla Beurskens aan het eind van deze maand geen tussen stop in Rome. De Limburgse marathon- troef is de grote Nederlandse afwezige op de wereldkampioenschappen atletiek die op zaterdag 29 augustus in de Italiaanse hoofdstad beginnen. Beurskens, die zich op de Olympische Spelen van volgend jaar in de prijzen wil lopen, zag 'Rome' toch al niet zo zitten, maar na een zoveelste ruzie met de atletiekunie (KNAU) weigerde de 36-jarige vlieggewicht (1 meter 65 kort en 46 kilo licht) op de mondiale titelstrijd voor Oranje op te draven. Boze tongen beweren echter dat Beurs kens de WK laat schieten uit angst voor een nieuwe afgang. Inderdaad is de num mer tien op de wereldranglijst aller tijden niet bepaald stressbestendig, dat hebben de grote titelgevechten over 42 kilometer en 195 meter wel uitgewezen. „Maar dat ik voor Rome heb afgezegd, heeft niets met angst te maken", bijt de huisvrouw uit Belfeld van zich af. Terwijl zij zich in het dorpje aan de Maas in alle rust voorbereidt op de marathon van Tokyo, verhaalt een ontspannen Beurskens over haar teleur stellingen, de bondsbestuurders en hun kortzichtige kijk op atletiek, haar zelfbe wustwordingsproces en de aspiraties die zij op 35-jarige leeftijd koestert als nooit te- Carla Beurs kens: "Het is goed om een keertje een lange rustperiode in te bouwen. Je li chaam kan op verhaal komen en het werkt geeste lijk verfrissend". BELFELD (GPD) - Als het indruk wekkende rijtje teleurstellingen wordt opgesomd, kan ze er zelf om lachen. Carla Beurskens heeft in elk geval geen complex overgehou den aan de EK van 1982 in Athene, waar zij haar leidende positie op de marathon verspeelde toen haar maag ging opspelen, aan de WK van Helsinki toen een kuitblessure haar parten speelde, aan de Olym pische Spelen van Los Angeles toen zij uit beeld verdween na het verlies van een contactlens en aan de EK van Stuttgart waar sanitaire stops haar vorig jaar flink afrem den. Beurskens: „Ik weet precies waar en waardoor het in die wed strijden fout is gegaan. Door die er varing kan ik nu tegenslagen voor komen. Neem nou die maag- en darmklachten, die brachten me vo rig jaar in Stuttgart nog volledig in paniek. Ik ben er eens over gaan praten met Grete Waitz, die heeft ooit de marathon van New York met wc-papier in de hand gelopen. Voor haar was het ook een regel matig terugkerend probleem. Zij heeft me geadviseerd om vlak voor een marathon voedsel met zo min mogelijk afvalstoffen te gebruiken. Geen graanprdodukten, want die blijven te lang in het lichaam zit ten. Dat heb ik dus ervaren in Stuttgart, toen ik mij had volge stouwd met allerlei granen. Die kwamen er pas uit tijdens de mara thon, toen het hele lijf in beweging Waardoor Beurskens op weg naar het Neckar-stadion tot twee keer toe de bosjes in moest met als gevolg een vroegtijdig afscheid van haar medevluchtsters. de Portuge se Rosa Mota en de Italianse Laura Fogii. Na een kilometerslange mar telgang strompelde een uitgemer gelde Beurskens uiteindelijk als zevende over de finish in het Nec kar-stadion. De mentale dreun die zij onderweg had opgelopen, galm de nog lang na bij de Festina-atlete. „Maar ook van deze teleurstelling heb ik geleerd. Door de adviezen van Waitz denk ik dat zoiets me niet nog eens zal overkomen. Van alle tegenslagen heb ik iets opge stoken, bovendien hebben ze me mentaal harder gemaakt". Wraakactie Van angst voor een nieuwe te leurstelling in Rome wil Beurskens dan ook niets weten. Mijn grote door Jaap Visser doel is Seoel, daar wil ik me opti maal op voorbereiden en hoop ik een medaille te pakken. Daarom leek het mij verstandig om het wat rustiger aan te gaan doen, in Rome de tien kilometer te doen en in het najaar nog één marathon te lopen. Ik had echt zin in die tien kilome ter, het is weer eens heel iets an ders". Maar dat gevoel veranderde toen Beurskens het ruim een maand ge leden weer eens aan de stok kreeg met de bestuurders van de atletie kunie. Die hadden haar zonder overleg ingeschreven voor de 10.000 meter van de Europa Cup B- finale in Gothenburg, nauwelijks een week voor de Bislett-games in Oslo, waar_Beurskens dezelfde af stand wilde afleggen in een sterk internationaal deelnemersveld en tegen een aantrekkelijke vergoe ding. Beurskens: „Maar ik was bereid om in Gothenburg de drie kilome ter voor mijn rekening te nemen en dat kwam goed uit want Elly van Hulst wilde liever de 1500 in plaats van de drie kilometer doen. De bond wilde daar echter niets van weten". Met als gevolg dat Beurskens en Van Hulst deelname aan de landen- wedstrijd weigerden en Oranje in de Zweedse havenstad roemloos naar de Europese C-klasse kelder de. Beurskens werd door de atletie kunie prompt als een soort land- verraadster beschouwd en kreeg een startverbod voor de Bislett-ga mes opgelegd. De teleurstelling en woede over deze wraakactie van vooral technisch-directeur Arie Kauffman was zo groot dat de op de wereldranglijst hoogst geno teerde Nederlandse atlete bedank te voor opname in de WK-ploeg. Beurskens: „Ik heb nog steeds zoiets van: 'Ze bekijken het maar'. Toch moet ik op de een of andere manier verder met de bond, want anders kom ik nooit meer ergens aan de bak. Ik heb de bond nodig, maar het liefst zou ik helemaal niets meer te maken hebben met die mensen die alleen zichzelf be langrijk vinden en nog nooit in de de schoenen van atleten hebben gestaan. Binnen de bond wordt veel te weinig nagedacht en abso luut niet met atleten meegedacht. Voor zo'n Europa Cup-wedstrijd wordt gewoon gezegd: 'Elly doet de drie en Carla de tien kilometer, punt uit'. Van overleg met atleten hebben ze nog nooit gehoord Verfrissend Ondanks haar zoveelste en voor alsnog hevigste aanvaring met de KNAU heeft Beurskens toch nog overwogen om alsnog gebruik te maken van haar startbewijs voor de WK-marathon. „Want ik kreeg toch weer een beetje de kriebels, maar in overleg met Jos Hermens heb ik definitief besloten om er toch maar van af te zien". Atletenmakelaar Hermens waar schuwde Beurskens er voor dat deelname in Rome haar planning voor Seoel wel eens in gevaar zou kunnen brengen. Het marathontra ject dwars door de Italiaanse hoofdstad is namelijk loodzwaar „Jos was bang dat Rome me zozeer zou afmatten dat ik met meer in staat zou zijn in het najaar een snel le marathon lopen en daar ben ik nu juist op gebrand. Ik heb geko zen voor Tokyo. Niet voor het geld, maar voor het snelle parcours. Dat ik daar kan lopen, is trouwens het werk van bondscoach Wim Ver hoorn, de enige binnen de KNAU die het belang van de atleten voor opstelt. Het is tekenend dat ze juist zo iemand willen wegwerken Beurskens is er van overtuigd dat het besluit om de WK te laten lopen haar lichaam goed zal doen. „Als je jarenlang met een bepaalde regelmaat marathons loopt, is het goed om een keertje een lange rust periode in te bouwen. Je lichaam kan dan volledig op verhaal komen en bovendien werkt het geestelijk verfrissend. Dat merk ik nu al, want ik begin al weer behoorlijke trek in een marathon te krijgen Voor mijn doen maak train ik op dit moment weinig, ik zit rond de honderd kilometer per week en moet me echt inhouden om niet meer te gaan lopen". Zelfbewust Daar had zij driejaar geleden be slist geen last van. want toen Beurskens in conflict raakte met haar toenmalige trainer Carel van Nisselroy had zij alles behalve 'loophonger'. Vlak voor de Spelen van Los Angeles kwam het tot een breuk tussen Beurskens en Van Nisselroy die echter een flink be drag claimde toen zijn voormalige pupil'later in het jaar in Parijs voor het eerst een aardige geldprijs won. De correspondentie tussen haar en Van Nisselroy en zijn advocaat heeft Beurskens inmiddels aan de vuilnisman meegegeven. Over Van Nisselroy wil zij het dan ook liever niet meer hebben. „Vergeven kan ik hem niet, ik probeer hem wel te vergeten". De opvolger van Van Nisselroy werd Jac Roemermann, echtge noot en ex-beroepswielrenner. Een man die Beurskens naar eigen zeg gen zelfbewuster en mentaal har der heeft gemaakt. „Onder Jac ben ik ook heel anders gaan trainen. Ik maak nu minder kilometers, maar train wel intensiever. Ik doe meer tempowerk en dat is eigenlijk veel vermoeiender. Lichamelijk dan, want geestelijk blijf ik er fris bij. Als je alleen maar veel kilometers maakt, zoals ik voor '84 deed, word je loom en verlies je scherpte" „Ik ben ook veel tactischer gaan lopen. Ik probeer voortdurend het hoofd er bij te houden, m'n kansen af te wegen en op het juiste mo ment toe te slaan. Het is duidelijk dat ik geen sprintster ben, ik moet dus proberen mijn concurrenten onderweg te slopen en indien mo gelijk te demarreren. Ik ben het lo pen dus een beetje als het wielren nen gaan benaderen en daar heeft Jac natuurlijk een belangrijke rol bij gespeeld. Ik weet zeker dat ik als baan- en wegatlete verder was gekomen als ik eerder met Jac was gaan werken". Behelpen Hoewel zij ook onder haar man Roemermann nog geen succes heeft kunnen boeken tijdens een grote internationale titelstrijd, heeft Beurskens haar personlijke record vorig jaar teruggebracht tot 2 uur 27 minuten en 35 seconden Ze heeft het gevoel dat ze de klas sieke loopafstand nog sneller kan afleggen. Een benadering van het wereldrecord van de Noorse Ingrid Kristiansen (2.21.06) sluit zij echter uit. Daarvoor zijn onder meer haar trainingsmogelijkheden te be perkt. Voor een tempotraining is zij bijvoorbeeld aangewezen op een sintelbaan in Venlo. „De dichtst bijzijnde kunststofbaan ligt in Sit- tard en dat is vijftig minuten rijden hier vandaan. Dat vind ik echt te ver". Maar het alternatief staat na een flinke regenbui steevast blank, waardoor Beurskens nog wel eens moet uitwijken naar een paarde- renbaan in de bossen bij Belfeld, waar zij ook haar krachttrainingen afwerkt. „Dat wil zeggen, ik ren dan een aantal keer tegen een zand heuvel op, een krachthonk is hier namelijk niet voorhanden". Ook wat de medische begelei ding betreft, moet Beurskens zich behelpen. „Sinds kort heb ik de mogelijkheid om me maandelijks te laten onderzoeken door bonds- arts Peter Vergouwen. Dat kost me wel zo'n driehonderdvijftig tot vierhonderd gulden per keer, maar dat heb ik er voor over. Als ik dat in het buitenland vertel, geloven ze me niet. Ingnd Kristiansen heeft een volledig laboratorium achter zich staan, compleet met' eigen dokter en psycholoog, die naar alle wedstrijden meereizen. Natuurlijk is Kristiansen een geval apart, maar zelfs de Italiaanse meisjes krijgen al hun medische kosten vergoed" Tweede jeugd De beperkte bewegingsvrijheid in trainingstechnisch en medisch opzicht zijn er de oorzaak van dat Beurskens al bij voorbaat een ach terstand op haar concurrentes heeft. Nog voordat er ook maar een meter is gelopen. Des te knapper dat zij aansluiting met de wereld top heeft gevonden. Een belangrij ke drijfveer om op 35-jarige leeftijd nog lang niet aan een afscheid te denken. „Ik ga door zolang ik er lol aan beleef. Die lol heeft alles te maken met progressie. Zolang je progres sie maakt, is het lollig. Maar ooit komt er een moment waarop je stil valt". Bang dat dat moment wel eens dichtbij kan zijn, is Beurskens geenszins. Zijn spiegelt zich aan de Britse Priscilla Welch, die onlangs op 42-jarige leeftijd haar persoon lijke record met meer dan een mi nuut verbeterde en nu vóór de ze ven jaar jongere Limburgse de we reldranglijst van 1987 aanvoert. „Dat geeft de burger moed, boven dien heb ik het gevoel dat ik aan een soort tweede jeugd bezig ben. Pas na de breuk met Van Nisselroy ben ik echt aan atletiek gaan doen. Da's dus nog maar driejaar". NAIROBI (ANP/SID) - De Nigeri- aanse sprinter Chidi Imoh, die op de 100 meter een beste reguliere tijd van tien rond heeft staan, kon in de finale van de Afrikaanse kam pioenschappen zijn prestatie uit de series (toen hij met teveel rugwind 9,92 liep. niet herhalen. In de finale bleef Imoh boven de tien secon den, hij won in 10,10. Innocent Egbunike verzekerde zich van een Afrikaans record op de 400 meter en de tweede plaats op de seizoenrangijst. Egbunike. een in de Verenigde Staten stude rende Nigeriaan, won in 44,23 se conden. De Amerikaan Harry 'Butch' Reynolds, die alleen op zeeniveau het negentien jaar oude in Mexico Stad gevestigde wereld record van zijn landgenoot Lee Evans (43,8) wil aanvallen, is lijst aanvoerder met 44,10. Sterk was in Nairobi ook de pres tatie op de 400 meter horden van de Senegalees Amadou Dia Ba (48,03) Na John Akii-Bua heeft Afrika weer een serieuze Olympische kan didaat in dit door de Amerikaan Edwin Moses beheerste specialis- De beste verrichting tijdens de Franse titelstrijd kwam op naam van sprinter Max Morinière. In An- necy bleef Morinière met 10,18 ne gen-honderdste seconde boven zijn beste prestatie, maar wees hij wel indoorrecordhouder Bruno Marie-Rose (200 meter) duidelijk terug. Marie-Rose won de 200 me ter in 20,50 seconden. Gevecht op bladenmarkt (UTRECHT (GPD) - Er is een hevige strijd ontbrand in de voetbalbladen-sector. Afgelo pen week kregen de 650.000 Ne derlandse gezinnen met een KNVB-lid gratis het eerste maandblad 'Voetbal' toege stuurd. De bond geeft het blad uit in samenwerking met de tijdschriftengroep van De Tele graaf. In 'Voetbal' geeft de KNVB niet alleen aandacht aan het be taald voetbal, maar ook aan de amateurs en het vrouwen- en zaalvoetbal. Het blad kost in de losse verkoop f 3,95, maar KN- VB-leden kunnen zich voor de rest van dit jaar abonneren voor f 11,-. En wie van dit aanbod ge bruik maakt, dingt mee in een loterij met aantrekkelijke prij zen, waaronder een auto. Maar niet alleen de KNVB heeft augustus gekozen als eer ste verschijningsmaand voor een nieuw blad. Ook de Week bladpers, uitgever van onder meer het succesvolle weekblad 'Voetbal International', is uit gerekend deze maand met een nieuw voetbalmaandblad op de markt gekomen: 'Voetbal-Ma gazine'. Dit blad kost los een gulden meer. J. van der Zeeuw van de KN VB: "Wij hebben jaren gezocht naar een partner om een goed voetbalmaandblad uit te geven en daarbij hebben we ook ge praat met VI, maar uiteindelijk zijn we tot samenwerking met De Telegraaf gekomen". Maree gewond Krotwaar wint brons op 5000 meter Geen limiet voor nationale kampioen ROVERETO (Reuter) - Het is twij felachtig of de Amerikaanse atleet Sydney Maree kan meedoen aan het toernooi om de wereldkampi oenschappen. Tijdens wedstrijden in Roveroto werd de 30-jarige Ma ree met een spike in de kuit ge raakt. Maree, die tot de tweede ron de van een 1500-meterrace het veld aanvoerde, moest per brancard van de baan worden gedragen. Volgens artsen zou Maree, enige jaren gele den wereldrecordhouder op de 1500 meter, niettemin in staat zijn aan de titelstrijd in Rome te kun nen deelnemen. •De Australische atlete Kerry Sax- by heeft in Fürth een officieus we reldrecord op de vijf kilometer snelwandelen gevestigd. Buiten mededinging legde de 26-jarige Saxby de afstand tijdens een lan- denontmoeting af in 21 minuten en 1 seconde. De Australische bleef wandelaarsters uit West-Duitland, Tsjechosloslowakije, Hongarije en Polen voor. HECHTEL (ANP) - Achmed de Kom heeft zaterdagavond in het Belgische Hechtel een nationaal re cord gelopen op de 100 meter. De 28-jarige atleet van AAC uit Anv sterdam voltooide de sprint win nend in 10,45 seconden. Dat was 0.04 seconde onder zijn oude re cord dat hij op 13 juli van het vorig jaar in zijn woonplaats vestigde. Met het record voldeed de Kom, die een maand geleden in Leiden kampioen werd op de 100 en 200 meter, niet aan de limiet voor de wereldtitelstrijd in Rome. Die is door de KNAU op 10,30 gesteld. Het record vormde voor de flin ke Nederlandse delegatie in de 'Nacht van Hechtel' het hoogte punt. De Kom werd op de 200 me ter tweede in 21.98 seconden achter de Belgische kampioen Jeroen Fi scher die 21 blank liep Erik de Bruin won het kogelstoten en dis cuswerpen, maar was niet te spre ken over zijn prestaties. De kogel stootte hij naar 18 meter 72, de dis cus wierp hij 61 meter 54 ver. Hij herhaalde in Hechtel zijn stand punt, dat hij eind augustus niet naar de wereldtitelstrijd in Rome gaat, als er voor die tijd geen sprake is van vormverbetering. De Bruin wil met de discus minimaal rond de 65 meter gooien. Daartoe onder neemt hij nog twee pogingen, tij dens de Grand Pnx-wedstrijden in Koblenz en Keulen. Achter De Bruin werd Wim de Wolf van AAC op beide nummers tweede, met 15.85 en 57.24. Emiel Mellaard kwam heel dicht in de buurt van zijn nationale re cord van 8 meter 2. In Hechtel sprong hij 8 meter precies. Daar mee werd hij slechts derde. De Pool Stanislav Jaskulka verdiende zijn startbewijs voor Rome met 8 meter 11. De Westduitser Heiko Reski werd tweede met 8 meter 6. Overwinningen waren er nog voor Jeroen van der Meer, die de speer wierp naar 73 meter 96, Ingrid van Lingen (Olympia'48) bij het ver springen (5.84) en Debbie Dunant (ADA) bij het kogelstoten (15.99). Cor Lambregts liep een voor zichtige 5000 meter. Hij finishte als tweede in 13 minuten en 41.78 se conden. Tweede werd ook Hans Koeleman op de steeple, die over BIRMINGHAM (ANP) - De Oost- duitse atlete Ilka Wyludda heeft zich tijdens het toernooi om de Eu ropese jeugdkampioenschappen voorgesteld als een troef voor de Olympische Spelen van 1988. De achttienjarige Wyludda is nog in de groei, maar bezet met haar zater dag in Birmingham verbeterde mondiale discusrecord (70,58 me ter) de vierde plaats op de we reldranglijst van dit jaar. Wyludda, 1,84 meter bij een gewicht van ne gentig kilogram, had eerder haar minder krachtige tegenstandsters bij het kogelstoten gedeklasseerd (19,45 meter). Het record discus werpen, dat al in Wyludda's bezit was (69,86), werd in twee stapjes (69,88) voorbij de zeventig-meter- grens geslingerd. de ongebruikelijke afstand van 2000 meter ging. Koeleman fun geerde als 'haas' voor de Belgische kampioen William van Dijck, die op zoek was naar een nationaal re cord, en noteerde de tijd van 5.25.25. Op de 2000 meter werd Mark Boghans van Unitas achter de Belg Vincent Rousseau (4.58.97) tweede in 5.07.85 en Patrick Aris van VLTC derde in 5.08.82. Marco Leenders van Nijmegen werd der de op de 800 meter in 1.47.82. Bij de vrouwen behaalden Clau dia Elissen, Heidi van der Plas, Marjan Freriks en Moniek van der Weide tweede plaatsen. Elissen op de 100 meter in 11.74, Van der Plas op de 800 meter in 2.08.80, Freriks op de 5 kilometer in 16.28.22 en Van der Weide bij het hoogspringen met 1 meter 75. Wyludda, vorig jaar in Athene al de eerste wereldkampioene bij de jeugd, was met recht de grote ster in een vanouds heersende Oost- duitse ploeg, die zestien van de 41 winnaars leverde. De kleurrijke Britse afvaardiging eiste negen ti tels op. In het grotendeels donkere gezelschap viel de blanke sprinter Jamie Henderson ook op door een Europees jeugdrecord op de 100 meter (10,20 seconden). Krotwaar Volgens traditie ging er een me daille naar de dit keer dertien atle ten tellende Nederlandse delega tie. Luuk Krotwaar greep brons op de 5000 meter. Daarmee maakte de atleet uit Eindhoven zijn derde plaats op de Europese seizoenlijst geheel waar. De favoriete Brit Si mon Mugglestone, die dit jaar 13.43,82 liep - bijna een halve mi nuut sneller zijn leeftijdgenoten - was niet te achterhalen. Krotwaar, belaagd door de Brit Dennis en de Spargaard Campal, verdedigde achter de Italiaan Giuliani Baccani het brons succesvol in 14.20,44. Twee jaar geleden, in Cottbus, ver overde verspringer Emiel Mellaard de derde plaats. Verder was de inbreng van de Nederlandse afvaardiging beschei den. De zesde plaats van Monique Steennis op de 400 meter was de hoogste klassering. Gezien haar sterke optreden in de halve eind strijd viel de zevende plaats van Michelle Martinot op de stadion ronde met horden enigszins tegen. Op de winderige baan in Bir mingham bleven nationale records buiten gevaar Verder voldeden Yvonne van der Kolk (achtste op de 800 meter) en John Sloot (tiende op de 1500 me ter). Al was op grond van Sloots po sitie op de continentale ranglijst meer verwacht. De op het laatste moment geselecteerde esttafette- ploeg van de 4 x 400 meter meisjes werd achtste. Dankzij diskwalifif- catie van Roemenië op zatterdag, mocht het viertal gisteren in de fi nale opnieuw opdraven. Titel Geboers SALTA (AFP/UPI) - De Belgische motocrosser Eric Geboers is in het Argentijnse Salta wereldkampioen 250 cc geworden. In de Grote Prijs van Argentinië haalde hij op Hon da met een vierde en derde plaats in de beide manches voldoende punten om onbereikbaar te wor den in het klassement. Geboers had het vrij gemakke lijk, omdat zijn grootste concur rent voor de wereldtitel, de Fin Pekke Vehkonen, niet meer mee deed na een val in de eerste ronde van de eerste manche. In de twee de omloop kende hij mechanische problemen. De wedstrijd werd met overmacht gewonnen door de Amerikaan Rodney Smith Op Honda zegevierde hij in beide De uitslagen, eerste manche: 1. Rodney Smith (VSt) Honda, 2. Rob Herring (GBr) Yamaha, 3. Jurgen Nielsen (Zwe) Honda, 4. Eric Ge boers (Bel) Honda, tweede man che: 1. Smith, 2. Nielsen 3. Ge boers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15