'Bezuinigen op de Rapporten: Israël martelt jongeren in gevangenis Reportage Paus wil vóór Amerika praten met joodse leiders PAGINA 2 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 Directeur Zeister herstellingsoord over subsidiestop: ZEIST - Het is stil in het herstellingsoord Petrus Werthweijn in Zeist. De tuin ligt er verlaten bij. De fysiotherapeut zit eenzaam met een glas fris aan een ter rastafeltje. Het is rusttijd in de inrichting. In een kamer tje met de deur open ligt een vrouw in een roze jog gingpak vredig te slapen. door Henny Smit en Margot Klompmaker De recreatieruimte is uitgestorven, op een mevrouw na die 'een af spraak heeft voor een fietstochtje'. Ze toont uitgeblust. Praten? Daar heeft ze geen zin in. In de gang kijkt een oudere vrouw met een handtasje de bezoekers wantrou wend aan. Haastig loopt ze door. De huidige bewoners van het Zeister herstellingsoord voelen er weinig voor om hun mening te ge ven over de jobstijding dat het te huis wellicht volgend jaar wordt gesloten. Het plan van minister Brinkman om de subsidie voor de 19 herstellingsoorden in ons land volgend jaar te schrappen heeft al genoeg commotie veroorzaakt. "We hebben hier de pers uitge breid over de vloer gehad. Sommi ge bewoners zijn achteraf echt ge schrokken van de verhalen die er uit rolden", legt directeur Albert Plak uit. "Erg bevorderlijk voor hun rust is dit alles niet". Rust. Daar draait het allemaal om in een herstellingsoord. Het doet denken aan een sanatorium en de vergelijking gaat gedeeltelijk wel op. Wie om een of andere reden in de knel is geraakt en het thuis niet meer aan kan, kan hier bijko men. Weg van alle stress, in een rustige omgeving, de problemen op een rijtje zetten. Uit huis Hoofdpijn, vermoeidheid, slape loosheid, angsten. Daarmee begint het. De huisarts wordt steeds vaker bezocht. Verwijzingen naar de spe cialist volgen, onderzoeken die niets uitwijzen. En uiteindelijk hulp van een psycholoog of psy chiater. Maar dat is vaak onvol doende, is de mening van directeur Plak. "Wat zo'n psycholoog in een ge sprek van een uur opbouwt, kan bij thuiskomst meteen weer teniet worden gedaan. Dan is het aller beste iemand uit die huiselijke si tuatie te halen en hier te plaatsen. Voordat het écht uit de hand loopt en mensen zelfmoordneigingen krijgen". Plak: "Driekwart van onze cliën ten zijn vrouwen van middelbare leeftijd. Vrouwen die zich altijd in dienst van hun gezin hebben ge steld. Op een gegeven moment krijgen ze een klap: de kinderen gaan het huis uit en tot overmaat van ramp blijkt de relatie met hun man ook niet zo geweldig te zijn. Deze vrouwen vallen in een groot, zwart gat. Ze kunnen geen kant meer op". Andere probleemgevallen zijn mensen die in hun jeugd met in cest zijn geconfronteerd of oudere mannen die hun vrouw hebben verloren en opeens overal alleen voor staat. "Zo'n man kan volledig vast lopen". Het herstellingsoord biedt men sen gelegenheid afstand te nemen van hun moeilijkheden en in alle rust te onderzoeken wat er mis is gegaan. "Wij vullen het gat tussen het Riagg (regionale instelling voor ambulante gezondheidszorg) en de psychiatrische ziekenhuizen", stelt Plak. "Deze mensen kunnen niet thuis blijven. Maar ze horen ook niet in een psychiatrische inrich ting. Ze zijn niet gek, alleen tijde lijk vastgelopen". Zijn relaas wordt bevestigd door de enige cliënt die, zij het anoniem, wél wil praten over haar verblijf in het Petrus Werthweijn. Mevrouw M: "Volgens het ministerie moet ik met mijn familie of kennissen over mijn problemen gaan praten als deze instelling verdwijnt. Nou, nooit en te nimmer. Die begrijpen het toch niet en hebben hun eigen moeilijkheden. Na twee of drie keer zeggen ze: zoek het zelf maar uit". Anderhalf jaar is mevrouw M. onder behandeling geweest bij het Riagg. Een keer in de week een ge sprek met een psycholoog. "Dat ging op den duur niet meer. Na elk gesprek kwam thuis toch alles weer op me af. Hier ben ik er even helemaal uit en kan ik afstand ne men. Als ik thuis zou zijn gebleven, zou ik nog wel honderd keer tegen de klippen op zijn gelopen. Dan was ik echt rijp voor het- gekken huis. Nu heb ik in korte tijd inzicht gekregen in wat er met me aan de hand was. Bovendien heeft ieder een hier problemen, soms dezelf de. Die herkenning geeft steun". Ontspanning Herstellingsoorden bieden men sen een kortdurende behandeling van maximaal drie maanden. In die tijd leren ze hun problemen te herkennen en vooral hoe ze ermee moeten omgaan. Ontspanning staat voorop in de behandeling. In de Petrus Wethweijnstichting is plaats voor maximaal 36 cliën ten. De instelling is in 1931 opge richt door de grafische gezond heidsvereniging. De meeste her stellingsoorden zijn ooit ontstaan op initiatief van bepaalde beroeps groepen. Zo had ook het NS-perso- neel zijn eigen herstellingsoord. Die binding is inmiddels ver dwenen. De instellingen staan nu open voor iedereen. Het is Plaks ervaring dat de meeste cliënten af komstig zjjn uit de lagere inko mensgroepen. "Blijkbaar zijn deze mensen minder in staat voor zich zelf op te komen". Iedere cliënt in de Zeister instel ling krijgt een vaste begeleider, met wie hij een of twee keer in de week praat over zijn of haar speci fieke problemen. De begeleiders zijn maatschappelijk werkers of verpleegkundigen, geen psycholo gen of psychiaters. "Ik ben de eni ge psycholoog hier", meldt Plak. "Met mij wordt alles doorgeno- Daarnaast werken de bewoners in verschillende groepen elke och tend een bepaald programma af. Bezigheidstherapie (kleien, knut selen, handwerken), ontspannings oefeningen (yoga bijvoorbeeld), zwemmen. Ook kunnen de bewo ners kiezen uit twee cursussen: 'hoe leer ik voor mezelf op te ko men' en 'hoe leer ik te ontspannen'. Iedere groep heeft een keer in de week corvee-dag. Plak: "Niet om dat het voor ons zo plezierig zou zijn, maar om mensen van het na vel-staren af te helpen. Mensen ra ken op zichzelf gefixeerd, zien al leen nog maar hun eigen proble men. Het is belangrijk dat ze leren samen, met anderen dingen te doen". "Bovendien leert dat samendoen ook weer de nodige dingen over hoe iemnand zich opstelt. Je her kent de zorgzame mensen die an deren van alles uit handen nemen, of de mensen die zich aan alles ont trekken". Dergelijk gedrag heeft vaak alles te maken met de proble men waar iemand mee worstelt. Een mooi aanknopingspunt voor therapie. Bijeengeraapt Een rondgang door het gebouw van de Petrus Werthweijnstichting wekt verbazing. Recreatieruimte en oefenzaal tonen modern en fleu rig. Maar in de gangen en sommige andere ruimten lijkt het wel alsof meubilair bij jan en alleman is weggehaald. Ouderwetse canapés bekleed met velours staan naast witte thonet-achtige stoeltjes. De bibliotheek biedt de geïnteresseer de lezer weinig meer dan streekro mans uit de jaren vijftig en een ex emplaar van Boccaccio's Decame- rone. Directeur Plak beaamt dat de in richting hier en daar te wensen overlaat. "Maar onze bewoners vin den het wel iets huiselijks heb ben". Hij wijst erop dat het be schikbare geld onlangs is besteed aan de vernieuwing van de elektri sche bedrading en de installering van brandmelders. "Iets wat ik erg belangrijk vind". De bedoeling is om volgend jaar de vloerbedek king te vernieuwen. Maar heeft dat wel zin, nu de subsidie waarschijn lijk wordt stopgezet? "De herstellingsoorden zijn mo menteel bezig met zich te beraden over acties", vertelt Plak. "Het zo maar stopzetten van de subsidie druist volkomen in tegen het tot nu toe gevoerde beleid. Het is grof wat hier is vertoond, niemand wist er iets van. Brinkman en Dees zijn ge woon met een rood potlood de pos ten langsgegaan en hebben ons doorgestreept. Dat levert ze een be zuiniging op van 26 miljoen gul den. Ik noem het bezuinigen op de vierkante millimeter met de oogkleppen op". "Zo'n besluit zet alles op zijn kop. De regering wil de eerste- lijnszorg versterken. Dat betekent dat mensen minder snel een be roep moeten doen op 'zware' voor zieningen als ziekenhuizen en psy chiatrische inrichtingen. Alle plan nen die nu zijn gemaakt - duurder maken van de gezinszorg, opheffen herstellingsoorden - werken in de hand dat mensen juist veel sneller een beroep moeten doen op die zware voorzieningen, die veel duurder zijn". "Onze kosten zijn vergeleken met die van psychiatrische inrich tingen veel lager. Bovendien horen onze clienten daar niet thuis. We zijn goedkoop voor de cliënt die een kleine bijdrage moet leveren en ook voor de overheid. Boven dien zijn we cliënt-vriendelijk, drukken mensen geen stempels op". Directeur Plak durft te stellen dat driekwart van zijn cliënten te recht komt in een psychiatrische inrichting, als de herstellingsoor den als tussenschakel verdwijnen. "Zeker als ook nog de gezinszorg wordt gepakt". Wat is dan de winst van deze snoeioperatie?, vraagt hij zich af. "Dergelijke bezuinigingen zijn niet realistisch meer. Herstellings oorden schrappen levert 600 bed den op, dat is niks op de totale ge zondheidszorg. Maar je haalt wel eén onmisbare schakel uit een sys teem van voorzieningen. Als de overheid wérkelijk verstandig be leid zou voeren, zou het aantal her stellingsoorden juist moeten wor den uitgebreid". GAZA - Palestijnse jongeren in de door Israël bezette Gaza-strook worden gemarteld in Israëlische gevangenissen. In twee nieuwe rapporten van mensenrechtenor ganisaties worden de Israëlische autoriteiten beschuldigd van wille keurige arrestaties en razzia's on der Palestijnse jongeren. Israël heeft de beschuldigingen ontkend. door Mary Sedor/AP Directeur Plak: 'door ons weg te bezuinigen is de overheid uiteindelijk veel duurder uit Arabische jongeren hebben on der ede verklaringen afgelegd over hun mishandelingen in de gevan genis. Zij zouden gedurende lange re perioden gemaskerd en geboeid zijn geslagen onder de voeten "en op de geslachtsorganen. Ook wer den jongeren urenlang opgesloten in een kast. De kinderen, van wie sommigen niet ouder waren dan 12 jaar, zei den ook dat hun Israëlische onder vragers hen kokend hete eieren on der de oksels drukten, sigaretten uitdrukten in hun oren, en hen te gen muren ramden, terwijl zij met de handen als het plafond geke tend zaten. "Wij stellen'dat er sprake is van een systematisch beleid van mis handeling van kinderen die wor den verdacht van veiligheidsover tredingen, waarbij zowel wordt ge marteld als geïntimideerd. Kinde ren worden op dezelfde manier on dervraagd als volwassenen," aldus Omar Yasin, de opsteller van een rapport van de organisatie De Wet in Dienst van de Mens, LSM. LSM is een organisatie van Pale stijnse juristen die deel uitmaakt van de in Genève gevestigde Inter nationale Commissie van Juristen, een gerespecteerde mensenrech tenorganisatie. De Palestijnse ju risten hebben sinds 1985 13 beëdig de verklaringen en 77 ingevulde vragenformulieren verzameld on derjongeren van 13 tot 17 jaar. In al die gevallen worden beschuldigin gen geuit over mishandelingen en martelingen in gevangenissen in de bezette westelijke Jordaanoe- Demonstranten Palestijnse scholieren en studen ten vormen de grootste groepen demonstranten bij de protestacties in bezet gebied. Vaak komt het tot botsingen tussen hen en de Israëli sche troepen. Tieners die worden gearresteerd wegens het gooien van stenen of andere ordeversto ringen worden vaak voor een jaar opgesloten. Meer dan de helft van de jongeren die in het rapport voorkwamen, werd vrijgelaten zonder dat ooit een aanklacht te gen hen was ingediend. In het tweede rapport, van de Anglicaanse priester Riah Abu al- Assal uit Nazareth en drie Ameri kaanse vrijwilligers, zijn verklarin gen opgenomen van 16 jongeren in de leeftijd van 12 tot 17 jaar. Zij vertellen over "systematische inti midatie, vernedering en excessieve mishandeling, inclusief marteling" door Israëlische militairen. "Onzin" was de reactie van de Is raëlische legerwoordvoerder Raan- an Gissin. "Een gevangenis is geen Hilton. Maar er is geen enkel beleid dat martelen of mishandelen van gevangenen toestaat". De woord voerder zei dat uitzonderingen kunnen voorkomen, "maar prak tisch gesproken heb je dat niet no dig om een bekentenissen los te krijgen van kinderen". Het leger zei dat de afgelopen drie jaar driemaal een onderzoek was ingesteld naar gevallen van mishandeling van kinderen en dat een Israëlische ondervrager was veroordeeld. De Palestijnse juris ten stellen echter dat de meeste mi litairen die zich aan dergelijke praktijken schuldig maken vrijuit gaan. "Op alle niveaus wordt een oogje dichtgeknepen. De soldaten weten dat zij niet zullen worden bestraft voor dit soort gedrag", aldus Shar- habeel al-Zaem, een Palestijnse ad vocaat die veel van de 600 minder jarigen vertegenwoordigt die de af gelopen 10 maanden in de Gaza Strook werden gearresteerd. Geen contact In beide rapporten wordt kritiek geleverd op een militair besluit waardoor gevangenen, inclusief mindeijarigen, maximaal 18 dagen van de buitenwereld kunnen wor den afgesloten. Zij krijgen geen contact met familie of advocaten, tenzij zij een bekentenis onderte kenen. "Over het algemeen drukken ze wel een bekentenis uit die mensen. En dat is waarbij martelen routine is geworden", zegt Yasin, die twee jaar in de gevangenis zat na te zijn veroordeeld wegens lidmaatschap van een Palestijnse verzetsgroep. De 16-jarige Said Wahid Kamil Hamdallah, die in april werd opge sloten in de Al-Fara gevangenis in de buurt van Nabloes op de wes toever, vertelde dat hij vier dagen lang opgesloten zat in een kast die een meter breed was. "Het stonk van de uitwerpselen en de urine op de vloer. Ik zat daar met hand boeien en geblinddoekt", aldus zijn beëdigde verklaring die vijf pagina's lang is. Hamdalla vertelde hoe hjj 12 da gen achtereen, twee uur per dag was verhoord, waarna hij werd vrijgelaten, zonder dat een aan klacht werd ingediend. Tijdens een van de sessies werd hij met hand boeien aan een stoel geketend, ter wijl een man hem tegen de ge slachtsdelen schopte en een ander op zijn geboeide polsen sprong. Over beide polsen van de jongen lopen dikke, bruine littekens. Deze verslaggeefster sprak in to taal met zes Palestijnse kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, die be schreven hoe zij waren gemarteld in gevangenissen in Gaza. Zij zaten maximaal drie maanden gevangen. Bizar Tijdens afzonderlijke interviews noemden de kinderen verscheide ne keren gelijke methodes van martelingen. Sommige vormen van martelingen die zij gedetail leerd beschreven waren zo bizar dat de overeenstemming in de ver halen de geloofwaardigheid ervan beslist versterkte. De 16-jarige Marwan Mattar ver telde dat hij in februari dit jaar zat te bidden in een moskee in de stad Gaza toën soldaten binnen storm den, hem met stokken in elkaar sloegen en arresteerden op verden king van het gooien van stenen tij dens een anti-israëlische demon stratie. Mattar werd samen met een an dere scholier gearresteerd, de 12- jarige Nahid al-Arin. Nahid vertel de hoe hij uit school op weg was naar huis toen de soldaten achter hem aankwamen. Hij vluchtte de moskee binnen. Beide kinderen, die afzonderlijk van elkaar werden geinterviewd, vertelden dat zij werden bespuugd, beledigd en gëslagen met wapen stokken in het militaire hoofd kwartier in Gaza. "Ze sloegen ons en vroegen: .Wil len kleine kinderen als jullie Pale stina bevrijden?", aldus al-Arin, die na een dag werd vrijgelaten. Er werd geen aanklacht tegen hem in gediend. Mattar werd drie maanden vast gehouden. Hij vertelde hoe hij met een knuppel in zijn maag werd ge stoten, tot er bloed uit zijn mond stroomde. Hij werd onder ijskoude douches gezet, mocht niet slapen en werd zo geïntimideerd dat hij een bekentenis ondertekende, hoe wel hij voortdurend volhield on schuldig te zijn. Rabbijn Mordechai Waxman, hoofd van het internationale joodse comité voor interreligieu ze aangelegenheden, heeft een uitnodiging van de paus in ont vangst genomen voor een ont moeting met joodse leiders in Rome. De paus wil met hen pra ten over de joods-katholieke be trekkingen in het algemeen en speciaal over zijn beslissing om de Oostenrijkse president Kurt Waldheim te ontvangen. Elan Steinberg, directeur van het Joods Wereldcongres, deelde mee, dat de uitnodiging dinsdag avond aan de rabbijn was over handigd. Amerikasans-joodse organisaties hadden een dergelij ke ontmoeting als voorwaarde gesteld voor hun deelneming aan een plechtigheid op 1 september in Miami, aan het begin van het tiendaagse bezoek van de paus aan de Verenigde Staten. Volgens Steinberg heeft kardi naal Willebrands, voorzitter van de commissie voor de betrekki- ungen tussen het Vaticaan en de joden, gezegd, dat alle aspecten van de joods-katholieke relatie bij de ontmoeting met de paus - waarschijnlijk eind augustus - aan de orde kunnen komen. De joodse leiders hebben de pauselijke uitnodiging eangeno- men. Zij benoemden ook al een commissie die in Rome de ont vangst zal voorbereiden. GEVAARLIJK-Gemeente- bestuur en kerkbestuur van San Antonio in de Amerikaanse staat Texas willen het aantal mensen dat de mis met de paus op 11 sep tember zal bijwonen niét beper ken tot 125.000. Kerkelijke func tionarissen verwachten, dat vier maal zoveel mensen de plechtig heid willen bijwonen. Het hoofd van de gezondheids dienst in San Antonio, dr. Katha rine Rathbun, vindt dat gevaar lijk. Er is gebrek aan water, toi letten en loopruimte op de open vlakte even buiten de stad waar de mis wordt opgedragen. De normale temperatuur in San An tonio is in september rond 30 gra den. "Als onvoldoende aandacht wordt besteed aan het aantal mensen en het drinkwater, vrees ik dat er mensen zullen sterven en duizenden ziek worden", zéi Rathbun. Omdat zij daarvoor geen verantwoordelijkheid wenst te dragen, diende zij haar ontslag in. Volgens een woordvoerder van het aartsbisdom San Anto nio is de vlakte groot genoeg voor een 'rustige godsdienstige gebeurtenis'. En er wordt voor water gezorgd. Burgemeester Henry Cisneros gaf toe, dat de te verwachten hoge temperatuur hem zorgen baart. Maar de eis van Rathbun zou het doorgaan van de mis praktisch onmogelijk maken. Klok Toen de 65-jarige pastoor van Bagnore in midden-Italië, Don Dirolamo Vestri, de bevolking had opgeroepen, bij te dragen aan het fonds voor vijf nieuwe kerkklokken, wilde ook de com munistische partij ter plaatse niet achterblijven. Zij schonk het geld voor één klok, met de in scriptie 'geschenk van de afde ling Bagnore van de Italiaanse Communistische Partij'. "Ten slotte zijn 250 van de 300 inwo ners van het dorp lid van onze partij, en daarbij zijn trouwe kerkgangers", zo motiveerde een bestuurslid de gift. De pastoor was ontroerd. De opbrengst van zijn actie bleek voldoende om de vijf klokken aan te schaffen. Op zoveel steun uit het dorp had hij niet gere kend. Het geld van de partij stemde hém bijzonder dankbaar. "Ik geef toe, het zijn communis ten, maar ze zijn daarom niet minder kinderen van God". KERK-In Deutsch-Ossig in het zuidoosten van de DDR (Oost-Duitsland) moet een 18de- eeuwse evangelische kerk ver dwijnen voor uitbreiding van de bruinkoolwinning in die streek. Hele dorpen zullen worden afge broken. Verplaatsen van de kerk gaat niet. Daarom wordt in de nieuwe stad Görlitz-Königshufen de ou de kerk zo getrouw mogelijk na gebouwd, waarna men het kost bare interieur naar de nieuwe kerk zal overbrengen. De nieuwe stad heeft al ongeveer 20.000 in woners. Die hebben nog geen kerk ter beschikking. Bisschop Joachim Rogge zag op de provinciale synode van Görlitz in deze verplaatsing een 'teken van hoop'. Goeree Het Zwolse evangelisten echtpaar Goeree heeft zijn stich ting 'Evangelieprediking' opge heven. Daarmee wilde het voor komen. dat beslag zou worden gelegd op geld voor proceskos ten en dwangsommen. De Goerees zijn echter niet van plan hun publikaties te stoppen. Eind augustus komt er weer een nummer van hun blad 'Evan' uit en zij gaan dat weer op ruime schaal verspreiden. Ze houden er nu al rekening mee, dat ook de inhoud van dit nummer tot klachten zal leiden. "Wy zijn niet bereid ook maar iets terug te ne men van wat wij voor de waar heid houden", zei Jenny Goeree, JUBILEA-Het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV), waarin negen Nederlandse kerken deel nemen, bestaat 20 jaar. Op zater dag 29 augustus wordt dit lus trum gevierd met een 'dienst van woord en gebed.' in de kerk van het Omroeppastoraat in Amers foort, met Jan ter Laak van 'Pax Christi' als voorganger. Na de dienst, die om half 12 begint, vólgt een feestelijke bijeenkomst in het gebouw 'De Flint' aan de Coninksstraat 60. - De Informatiedienst van de Gereformeerde Kerken in Ne derland viert zijn zilveren jubile um met een studiedag op 2 okto ber in het congrescentrum 'De Blije Werelt' in Lunteren onder het thema 'Voorlichting, onmis bare kerkelijke dienst', 's Mid dags staan gespreksgroepen en een forumdiscussie op het pro gramma. (Voor nadere inlichtingen: postbus 202, 3830 AE Leusden, 033-943244). Er waren vandaag geen be- roepingsberichten. FLEVOFESTIVAL-Van 20 tot en met 23 augustus houdt 'Youth for Christ' in de Flevohof haar tiende Flevofestival, met heel veel muziek van allerlei soorten gospelgroepen en nog tal van andere attracties, zoals films, tentoonstellingen en een sound mix-show. Sprekers uit kerkelij ke en evangelische kring zullen er de bijbelse boodschap bren gen. De morgenwijdingen zijn zo wel in het Nederlands als in het Engels. Er worden namelijk veel buitenlanders verwacht, behalve Engelsen ook Noren, Zweden en Duitsers. Zelfs is er belangstel ling uit Zuid-Afrika. Het festival wordt zondags besloten met een speciale dienst. Op het fesitval wordt ook aan dacht aan de nazorg besteed. Als er na bepaalde programma's be hoefte is aan persoonlijk ge sprek, kan dat. De organisatie zal ervoor zorgen dat daarvoor steeds mensen beschikbaar zijn. De NCRV steekt veel zendtijd in het festival, zowel op radio als tv. Iedereen die aan kaartje heeft gekocht voor het hele vierdaagse gebeuren (de prijs was f. 99,50 en is nu f. 110) krijgt gratis een boek waarin de tien jaren Flevofesti val in beeld zijn gebracht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2