Boris Goelko krijgt een tweede opdoffer Nelson Mandela is nog steeds de onbetwiste leider van de zwarten Direkt tegenslag voorwinnend ARC Vuilweercommissie neemt geen risico Atjeh gaat langzamerhand meer écht bij Indonesië horen DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 AMSTERDAM (ANP) - Boris Goelko heeft de progressie van het Nederlandse topschaak aan den lijve ervaren. De vorig jaar naar de Verenigde Staten geëmigreerde Rus liep bij zijn debuut op de Amsterdamse toernooivelden tegen Van der Wiel en Timman tegen twee hard doordreunende nederlagen op. Timman deed gisteren nog eens dunnetjes over, wat Van der Wiel een dag eerder had uitgehaald. De nationale kampioen ging in de vierde ronde van de kroongroep van het internationale schaaktoer nooi in de hoofdstad zonder enig compromis te werk. Goelko deins de terug, vond geen sluitende ver dediging en gaf na 27 zetten op. Door de remise van Van der Wiel tegen Tsjernin en het afbreken van Chandler tegen Zapata kwam Tim man op gelijke hoogte met Van der Wiel. Het duo heeft na vier ronden twee en een halve punt. Chandler kan bij remise in zijn hangpartij te gen Zapata, die vrijdag wordt voortgezet, gelijk komen. Tsjernin ligt op de loer met een halfje ach terstand. Timman heeft de gevaarlijke ge woonte na een nederlaag alle com promissen uit de weg te gaan. Het verlies tegen Chandler zat de Am sterdammer hoog. Zijn huisanaly se had aan het licht gebracht, dat hij in het middenspel een naar zijn mening winnende zet over het hoofd had gezien. Goelko had woensdag dus een gwaarschuwd man kunnen zijn, maar de 40-jarige grootmeester, die in 1974 voor de laatste keer tegenover Timman zat, was door zijn langdurige absentie in de buitenlandse toernooiprak- tijk niet op de hoogte van Tim mans oerdriften. Hij keek lichtelijk verbaasd toen hij met zwart geconfonteerd werd LEIDEN - Hans Braat vierde zijn rentree in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd gister avond met een 1-2 overwinning op zijn oude club RCL. De als jeugdtrainer in dienst van UDO getreden voetballer toonde zich een aanwinst voor het eerste elf tal van de Oegstgeester zondag- vierdeklasser die wordt getraind door Leo Holl, ook al een oud speler van RCL. Door doelpun ten van Ruud Stuifzand en Nico van der Salm bleef UDO aan de positieve kant van de score tegen de zaterdagtweedeklasser voor wie alleen Leo van de Weteringh raak wist te schieten. Zondageersteklasser Blauw Zwart moest op eigen veld het onderspit delven tegen de Al- phense zaterdageersteklasser ARC dat door doelpunten van Martin Krommert en Wilco van Leeuwen met 0-2 zegevierde. Dit oefenduel werd overschaduwd door een ongelukkige botsing waaraan ARC-nieuweling Dick Ernst vermoedelijk een gebro ken enkel overhield. De van Ex celsior overgekomen voetballer werd naar het ziekenhuis afge voerd. Zaterdageersteklasser Rijsn- burgse Boys had weinig moeite met de afdelingsclub Alkmania: 0-6. Doelpunten: Leon Vonk 3x, Arie van Dijk, Jan Hogewoning en Martin Toet (strafschop). Zaterdagderdeklasser Katwijk boekte een 0-2 overwinning op zondagderdeklasser SJC. Wim Guyt en Kees Kraayenoord na men de treffers voor hun reke ning. Zaterdagvierdeklasser De Sleutels won door doelpunten van Klaas Dekker, Ton Schreu- der en Paul de Vos met 1-3 van de afdelingsclub GWS, terwijl za terdagderdeklasser Leiden een duidelijke 3-7 overwinning boek te op de door Ton Kamphues ge trainde afdelingsclub CBS. De Leidse treffers kwamen op naam van Fred Kanbier (3x), Rob Bink (2x), Rick Bink en Paul Kerkhof. Programma voor vanavond Noordwijk - AFC; Lisse (za) - Kagia; Teylingen - Telstar 2 met de Berlijnse variant in het Spaans, een van zijn stokpaardjes waarmee hij onlangs in Biel nog behoorlijk succes had. Timman pakte de strijd vlijmscherp aan met zijn opstoot van de f-pion. Hij gaf een toren voor twee lichte stuk ken en ontwikkelde dreigende aan- valskansen. Goelko meende vol doende compensatie voor de mate riële achterstand te hebben in het vastzetten van de witte toren en lo per. Timman toonde met enkele krachtige zetten zijn ongelijk aan. Van der Wiel liet Tsjernin ont snappen naar remise. De Leide- naar bouwde in het Frans een aan trekkelijke stelling op. De Rus of ferde een stuk om de witte aanval tot stand te brengen. Teneinde zijn kansen overeind te houden gaf Van der Wiel het stuk terug. Een beslissing, die hij even later hevig betreurde. Toen hij op de 29e zet zijn koning naar het verkeerde veld bracht, gaf hij Tsjernin de ge legenheid zijn vierde remise veilig te stellen. Chandler en Zapata brachten een siciliaan op het bord. De Co lombiaan verdedigde zich met zwart actief en origineel. Wat de Brit ook bedacht, Zapata vond een antwoord. De partij werd na zes uur afgebroken in een stelling, waarin Chandler moet vechten voor remise. In de grootmeestergroep hadden de vier koplopers en zes achtervol gers stilzwijgend een niet-aanvals- verdrag beklonken. De vijf onder linge partijen eindigden in remi ses. Het leidende viertal ging alle a 0-1, De Man 1-1, Stapleton 1-2, Bos man 1-3. Scheidsrechter: Niesthoven. Toe schouwers: 4000. Bolswardia (3e klasse) - PEC Zwolle 0-4 (0-3). Doelpunten: Post, Cooke, De Meijer Vierde ronde: Van der Wiel (Ned) - Tsjernin doek 1-0, Farrington 2-0. Scheidsrechter: 11-0, Van Geenen 1-1. Scheidsrechter: Achtervolging (4000 meter) kwartfinales: Edwin Rovers (Roosendaal) 5 minuten 9 seconden - Bob Rykenberg (Amster- Veendam: Ten Caat (2) en Van Buuren, voor Emmen: Haandrikman. Toeschou- Germanicus (hoofdklasse) - SC Cambuur 0-6 (0-2). Doelpunten: Van der Ark (4), Ha verkort en Schutte (eigen doel). Toe schouwers: 500. Telstar - ADO'20 (2e klasse) 6-0 (2-0). Doel punten: Van Duivenbode 2, Tania 2, Jan- Doelpunten: Roos 3, Roza 2, Elstrup, Uit man, Hofman, Molenaar, Mitchell Been. Toeschouwers: 3000. (Alkmaar) ingelopen 2410 m; Erik Cent (Goor) 5.15J4 - Ralph Moorman (Amster dam) ingelopen 2210 m; Leo Peelen (Elden) 5.15,92 - Tommy Post (Oosterhout) 5.22,14. Vrouwen Achtervolging 3000 meter: Het programma de .halve finales (tussen haakjes tijden Duistere wolken boven het sombere hoofd risico's zorgvuldig uit de weg. De Rus Gavrikov en Hongaar Farago remiseerden binnen het uur, Van der Sterren en Hort volgden niet veel later. De Amsterdammer was zo snel tevreden met het halve punt, omdat hij voor de zoveelste keer een poging doet zijn eerste ANP) grootmeesterresultaat te behalen. Met 2525 heeft hij de Elo-rating van een volwaardige grootmeester, maar draagt door zijn wisselvallig heid nog steeds de titel internatio naal meester. Met 2 1/2 punt uit drie ronden heeft Van der Sterren nog alle uitzichten op promotie. LANGWEER (ANP) - De vuilweer- com missie van de Sintrale Kom- misje Skütsjesilen (SKS) keurde gisterochtend de vierde wedstrijd dag van het skütsjesilen op de Langweerderwielen af. Volgens de verklaring van de commissie, die door tien- van de veertien deelne mende schippers wordt onder schreven, is wedstrijdzeilen met skütsjes niet verantwoord bij windkracht 7 tot 8. De skütsjes zeilen als de wind enigszins afneemt vandaag bij Woudsend. Ook de vierde en laatste con frontatie tussen het Friese en Hol landse Regenboogteam is op over tuigende wijze gewonnen door de Hollandse zeiléquipe. Dinsdag was die ploeg op het Snekermeer al ze- BINNENLAND BUITENLAND ker geworden van de winst in die traditionele regatta. De eerste teamwprictrHrjen van dit jaar,'tij dens de Kaagweek, waren gewon nen door de Friezen. In de indivi duele strijd in de Regenbogen leidt na gisteren Martin Heineke uit Loosdrecht, vóór Peter Frech uit Rotterdam. Er staan nog twee wed strijden op het programma tijdens de Sneekweek. Juck Liewes (Groningen) 6-1, 6-2; Paul Haarhuis (Eindhoven) - Christian Feenstra (Hilversum) 6-3,6-2; Tom Nijssen (Sittard) (Wyk by Duurstede) 6-1, 6-1; Ralph Siemerink (Rynsburg) 6-2, 4-6, 7-6. Tweede ronde: Brenda Schultz (Heemste de) - Titia Wilmink (Pijnacker) 6-2 blessure Wilmink: Carin Bakkum (Heemstede) - Hester Witvoet .(Driebergen) 4-6. 6-3. 6-3; Nicole Rooimans (Eindhoven) - Jacqueline den) 6-4, 6-4. Dubbel Eerste'ronde: Jacco Eltingh/Jan Siemerink - Tom Kempers/Jeroen Schuur 6-4, 2-0 op gegeven, Menno Oosting/Huub van Boec- kel - Hendrik-Jan Davids/Frank Stienen 6- 3, 6-1; Tom Nijssen/Johan Vekemans - Frank Bitter/Johan Koemans 6-4, 5-7, 6-2; Mark Koevermans/Ralph Kok - Wim Groe- neveld/Bart Theeien 2-6, 6-1,6-1 Eerste ronde: Inge Dolman/Anne-Maric Radstake - Brenda Schultz/Sacha Schultz 6-1.6-4; Gabi Coorengel/Carolien Vis - Jac queline van Wijk/Brigitte Pardoel 6-1. 6-3; Gemengd dubbel KATWIJK MEB: Faas - Gorrce: 6-1, 6-2. Gerritsen - Manuputty: 7-5, 6-0; Tanis - Gerritsen: 6-7, 6-2. 6-1; Veldt - Post: 6-3, 6-4; Van Trigt - Luykx: 6-0, 6-4 MDB: Van Trigt/Van Trigt - Krans/Nagel- kerken: 6-4, 6-2 GDB: Iwema/Van Beveren - Den Hollan der/Krans: 6-3, 1-6, 5-4. Den Hollander' Krans geven op MEC: Monshouwer - Brummen 5-7, 7-5, 7- 5: Van Maaren - Glastra: 6-3, 6-3; Nuland - Manuputty: 6-2, 6-4; Bavelaar - Kralt: 6-3, 6-4; Guinau - Steenbergen: 6-0, 6-0 VEB: Damen - Toole: 7-6, 6-1; Geerlings - Seeters: 6-4, 4-6, 7-6 VEC: Kuipers - Berkhout: 6-1, 6-2 MDC: Groeneveld/Parlevliet - Dubbelaar/ De Graaf: 7-5, 6-4 GDC: Van der Plas/Olivier - Van de Bent/ De Mooij: 6-4,4-6,7-5; Iwema/Monshouwer - Ravensbergen/Lugthart: 6-1, 6-3. Eerste koers, 1600 m: 1. Carma Buitenlust (J. Bot) 2.08,0 - 1.20,0, 2. Cortoz Crown, 3 Cruise Missile. Toto: winnend 1,20, plaats 1,20, 1,50, 1,40, koppel 4,30, trio 20,00. Niet gestart: Chico Rose en Channa Hanover. Tweede koers, 2000 m: 1. Brenda Uithuizen i Dooyeweerd) 2.45,3 - 1.22,7, 2. Bos Bo» Batavus. Toto: winnend 6.10, plaats 2,00, 1,60, 1,40, koppel 9,30, trio 85,10. Niet gestart: Zippora Dale. Vierde koers, 1800 m 1. Moon Boy (M. Wat- low) 2.00,8, 2. Beauty Mountain, 3. Bright Jinks en Tracy's Moon. Vijfde koers, 1609 m: 1. Aty van de Lente (G. van Eykelenborg) 2.05,2 - 1.17,8, 2. Al leen, 3. Anneriet. Toto: winnend 5,10, plaats 2,00, 1,50, 2,60, koppel 7.90. trio 215,60. Zesde koers, 2000 m: 1. Ariba (C. Rooden- rijs) 2.39,1 - 1.19,6, 2. Zarragona, 3. Zenter- fold Jacky. Toto: winnend 2,10, plaats 1,20, 17,80, trio 41,40. Niet gestart Oto»o en Le Corridor. Achtste koers, 2000 m: 1. Yankee Power (H Langeweg) 2.39,0 -1.19,5,2. Zachery Baker, 'belden) 2.35,8 - 1.17,9, 2. Yoboko du Bois, 3. Winston Jack. Toto: winnend 4,00. plaats 2,60. 2,50, koppel 3,90, trio 122.60 Niet gestart: Yla Oosüand en Zacatal du Bois Tiende koers, 2000m: 1. Puma King (E. Bloem) 2.16,9,2. Sobrina Grande, 3. Tosno. Toto: winnend: 5,60, plaats 1,80, 1,10, 1,60, koppel 10,29, trio 150.40. Niet gestart: Jet- tys Princess en Reef Raaphorst. Elfde koers, 1609 m: 1. Another Express (G. HuUeman) 2.06,8 - 1.18,8, 2. Zilvermaid. 3 Anno Buitenzorg. Toto: winnend 4,60, plaats 1,90,1,40,1.50, koppel 7,50, trio 50,50. Niet gestart: Zamora van Barke Omzet totalisator: f361.537.- JOHANNESBURG (AP) - Gisteren was het 25 jaar geleden dat Nelson Mandela, de leider van het verbo den Afrikaans Nationaal Congres (ANC) achter de tralies werd gezet. Toch is hij nog steeds de belicha ming van het zwarte verzet in Zuid-Afrika. door Greg Myre/AP Aangezien het, afgezien van de verklaringen die hij tijdens zijn proces in 1962 aflegde, verboden is uitspraken of foto's van Mandela te publiceren, weten vele Zuidafrika nen niet eens hoe de man eruit ziet of wat hij ooit heeft gezegd. Vol gens officiële statistieken is meer dan de helft van de 25,6 miljoen zwarten in Zuid-Afrika zelfs gebo ren, nadat Mandela gevangen was gezet. In Zuid-Afrika werd gisteren weining aandacht besteed aan de vijfentwintigste verjaardag van Mandeia's arrestatie op 5 augustus 1962. Geen van de grote kranten maakte er melding van en zelfs de Sowetan, de grote zwarte krant die in Soweto verschijnt, liet de ge beurtenis onbeschreven. Mandeia's echtgenote, Winnie, die in Soweto woont, bracht zater dag een kort bezoek aan haar nu 69 jaar oude man in de Pollsmoor-ge vangenis in Kaapstad. In een inter view met het Amerikaanse televi siestation NBC zei Winnie Mandela gisteren dat haar man 'zeer goed geluimd' is. Maar, zo zei ze, hij maakte zich erg bezorgd over het aanhouden van de noodtoestand in Mandela op een foto uit 1962. Veel Zuidafrikanen weten niet hoe de ANC-leider eruit ziet omdat het verboden is uitspraken of foto's van hem te publiceren. (foto api Populair Er mag dan weinig ruchtbaar heid zijn gegeven aan de vijfen twintigste veijaardag van Mande- la's verblijf achter de tralies, het leidt geen twijfel dat zijn populari teit onder de zwarte bevolking nog steeds onaangetast is. De zwarte jongeren scanderen of zingen zijn naam bij praktisch elke begrafenis of politieke manifestatie in de zwarte woonoorden. „De zwarte Zuidafrikanen ver eenzelvigen zich met deze man", zo zegt een woordvoerder van het ANC vanuit het hoofdkwartier van de organisatie in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka. „Hij heeft de kansen om uit de gevangenis te kunnen komen voorbij laten gaan, omdat hij pal staat voor zijn princi pes en hierdoor heeft hij een enorm respect verworven". Toen de Sowetan in mei van dit jaar, ten tijde van de blanke verkiezingen, een peiling hield onder zijn zwarte lezers over de vraag wie zij als pre sident zouden willen hebben, kwam Mandela als de onovertrof fen winnaar uit de bus. De Zuidafrikaanse president Pieter Botha bood Mandela de vrij heid aan in ruil voor de belofte, dat deze zich voortaan zou onthouden van gewelddaden. Maar Mandela liet Botha eind 1985 via zijn doch ter Zindzi weten daar niet over te piekeren en alleen vrijgelaten te willen worden zonder voorwaar den vooraf. Ook onderhandelingen met de regering wees hij zonder meer af, omdat hij vond dat alleen vrije mensen onderhandelingen kunnen voeren. Maar niet alleen in eigen land is Mandela geliefd, ook in het buiten land geniet hij veel aanzien. De Verenigde Naties hebben tot zijn vrijlating opgeroepen, in Londen is een straat naar hem vernoemd en in Dublin staat een buste, van de ANC-leider. De stad Rome heeft hem tot ereburger benoemd en hij heeft verschillende eredoctoraten en onderscheidingen ontvangen. Illegaal Mandela, de zoon van een stam hoofd van de Xhosa-stam, begon zijn carrière als advokaat en was een van de oprichters van het ANC in 1952. Hij werd in 1960 na een proces van vierenhalf jaar beschul digd van hoogverraad. Het ANC werd tot verboden organisatie ver klaard en Mandela en zijn mede strijders begaven zich in de illegali- SCHOKLAND (GPD) - Ar cheologen zijn tijdens opgra vingen bij Schokland in de Noordoostpólder deze week ge stuit op ploegsporen. Dit zou erop duiden dat rond de al eer der bekende nederzetting uit 2500 voor Christus aan de oever van de voormalige Vecht land bouw is gepleegd. Volgens drs. Willem Jan Hogestijn, leider van de opgraving, is dit naar al- le waarschijnlijkheid de oudste akker die ooit in Nederland is blootgelegd. Drs. Hogëstijn van het Insti tuut voor Pre- en Protohistorie van de Universiteit van Am sterdamspreekt van een zeer belangrijke vondst. Eerder zijn er volgens zijn zeggen twee pre historische akkers gevonden, echter nog nooit zo oud en nog nooit zo compleet. De akker, vermoedelijk enkele honder den vierkante meters groot, ligt aan de oever van de voormalige Vecht, zoals die ooit in oost west richting door ons land stroomde. Twee jaar geleden werden bij opgravingen op de zelfde landbouwkavel in de Ploegsporen van 2500 jaar voor Christus gevonden Noordoostpolder voetstappen van mensen gevonden van bij na vierduizend jaar oud. De resultaten van het archeo logisch onderzoek zijn, volgens Hogestijn, bijzonder belang rijk, omdat niet alleen tastbare vondsten zijn gedaan maar er ook een leemte in de prehistori sche geschiedenis van ons land opgevuld kan worden. Aangenomen werd dat de be kende Swifterbandcultuur, waarvan oostelijk Flevoland tot nu toe als de belangrijkste ba kermat werd gerekend, zich op de tijdbalk van 4000 voor Chris tus tot ongeveer 3500 voor Christus uitstrekte. De opgra vingen van de laatste weken hebben, volgens de Amster damse archeoloog, bewezen dat de Swifterbandcultuur niet alleen enkele honderden jaren ouder is, maar dat deze zich ook verder naar het heden uit strekt. Kleine vondsten als scherven en botten wijzen er namelijk op dat er e.en overgang plaatsvindt naar de zogeheten Trechterbe ker of Vlaardingercultuur. Die overgang vormde tot aan de op graving van deze week, één van de onbekende gaten van de prehistorie. Hoewel beide cul turen aanvankelijk gescheiden werden gehouden door de gro te rivieren in ons land, zijn ze beide vertegenwoordigd in de opgravingen zoals die nu bij Schokland plaatsvinden. Volgens Hogestijn heeft de opgraving ten oosten van Schokland door de jongste ont dekkingen meer betekenis ge kregen dan oostelijk Flevoland. -De Noordoostpolder bewijst dat de Swifterbandcultuur hier niet alleen langer heeft ge duurd dan tot dusver werd aan genomen, maar dat er hier ook aanmerkelijk meer culturen zijn vertegenwoordigd", aldus Hogestijn. Internationaal groeit de belangstelling voor Schok land ook. Winnie Mandela heeft na de ar restatie van haar man de strijd te gen de apartheid in Zuid-Afrika voortgezet. (foto gpd» Hij reisde Europa en Afrika af om de zaak van het ANC te beplei ten, volgde een guerrilla-opleiding in Algerije en keerde in het geheim terug naar Zuid-Afrika om met an dere zwarte leiders overleg te voe ren en zijn gezin te bezoeken. In middels had hij binnen het ANC een militaire organisatie opgezet. Op 5 augustus 1962 werd Mande- la in de Zuidafrikaanse provincie Natal gearresteerd op beschuldi ging het land te hebben verlaten zonder geldig paspoort. Hij werd hiervoor tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroordeeld. Inmiddels was het ondergrondse hoofdkwartier van het ANC ont dekt in een verlaten boerderij op het Zuidafrikaanse platteland. De leden van het uitvoerend comité van de organisatie in Zuid-Afrika werden gearresteerd en de autori teiten zeiden documenten in be slag te hebben genomen, waaruit bleek dat het ANC de regering ten val wilde brengen door middel van sabotagedaden en revolutie. Mandela en zeven ander ANC- leiders werden op beschuldiging van samenzwering tegen de Zuid afrikaanse staat veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Twintig jaar lang bracht Mandela door in de gevangenis van Robbe neiland, voor de kust van Kaap stad, totdat hij in 1982 naar de Pollsmoor-gevangenis werd over gebracht. BANDA ATJEH (REUTER) - De Indonesische provincie Atjeh, met wier inwoners zowel de Nederland se kolonisatoren als de jonge repu bliek in Jakarta veel te stellen had den, heeft jarenlang gegolden als een^broeikas voor islamitisch fana tisme. Maar tegenwoordig kun je de modernste elektronische snuf jes kopen in de hoofdstad Banda Atjeh, zonder problemen een glas alcoholisch vocht drinken in een luxueus restaurant en vrouwen zonder sluier op een motorfiets zien rijden. Uitslag Twee gebeurtenissen in de jong ste tijd hebben duidelijk gemaakt dat de tijd niet heeft stil gestaan in het noordelijk deel van Sumatera waaraan Jakarta de status van „speciale autonome provincie" moest geven om een eind te maken aan een opstand van een afschei dingsbeweging. Als eerste is daar de uitslag van de verkiezingen in april. De Atje- hers hielpen de regerende Golkar- partij toen voor het eerst ook in hun gebied aan een meerderheid. Volgens gouverneur Ibrahim Has an toont deze uitslag aan dat de Atjehers „zich het belang van ont wikkeling bewust zijn. Atjeh is niet langer geïsoleerd en de bewoners hebben hun verzet tegen de moder nisering opgegeven". De tweede mijlpaal vormt het overlijden vorige maand op 87-jari- ge leeftijd van Daud Beureuh, die een leidende rol speelde bij het ver zet tegen pogingen van Nederland, Indonesië na de Tweede Wereld oorlog te herkoloniseren. Toen Indonesië in 1949 onafhankelijk werd van Den Haag, begon Beu reuh een afscheidingsopstand na dat de eerste president, Sukarno, geweigerd had van het land een islamitische republiek te maken. Toen de vrede in 1961 hersteld werd, kregen de Atjehse strijders asiel, maar Beureuh bleef een sym bool van het martiale verleden van de provincie. In de 13'e eeuw vorm de Atjeh de eerste islamitische ko lonie in de reusachtige archipel met de naam Indonesië. De provin cie vormde het laatste deel van Indonesië dat zwichtte voor de ko lonisatoren van Nederlands Oost- Indië. Huiverig De Atjehers warén in het verle den huiverig voor invloeden van buitenaf omdat die een bedreiging vormden voor de islamitische waarden, maar vooral omdat zij geen vertrouwen hadden in Jakar ta, meent een Amerikaanse politi coloog. De laatste, jaren heeft de centrale overheid met haar ontwik kelingsprogramma's echter aardig wat werk geschapen voor de Atje hers. De jongere generatie geeft de voorkeur aan een baan in de amb tenarij. De ontwikkeling van het gebied kwam in een stroomversnelling na dat in 1971 aan de noordkust een reusachtig aardgasveld was ont dekt. Driejaar later begon men met de bouw van een fabriek voor de bewerking van vloeibaar gemaakt aardgas, die weer tot nieuwe indus triële activiteit leidde, onder meer de bouw van twee kunstmestfa- brieken. Gouverneur Hasan wijst er wel op dat de ontwikkeling van het meer agrarische zuiden van Atjeh duidelijk achterblijft bij die van het noorden van zijn provincie. De Atjehers zijn vrome isla- mietien gebleven, maar zij zijn be reid verandering te aanvaarden zo lang die hen niet in conflict brengt met hun islamistische opvaattin- gen, meent de Amerikaan die twee jaar gedoceerd heeft op een univer siteit in Atjeh. De voordelen van de ontwikke ling zijn duidelijk waarneembaar. Kostte het enkele jaren geleden nog vijf dagen om via slechte we gen van de grootste stad op Suma tera, Medan, naar Banda Atjeh te reizen, nu legt men de afstand van ongeveer 500 km in circa 10 uur af. Atjeh, een dierbaar gebied voor al le islamieten in Indonesië, begint nu ook in politiek opzicht een echt deel van de natie te worden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14