'Jongeren soms lang in cel' Alphense politie doet mee aan landelijk onderzoek KOMT U OOK? KATWIJKSE VISSERIJDAGEN Rundschau-disco-Zug naar Noordwijk Turkse moskee in financiële problemen Belg wint zijn derde rolstoeletappe DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 ALPHEN AAN DEN HIJN De Alphense politie houdt deze week exact bij hoe lang minderjarigen in politiecellen verblijven. Zij werkt hierdoor mee aan een landelijk onder zoek dat de Nederlandse afdeling van de internationale or ganisatie voor de rechten van het kind (DCI) is begonnen. Dit onderzoek is volgens DCI no- dig omdat het vaak voorkomt dat jongeren lang in een cel worden op gesloten. eens", bevestigt Th. Hulsmans, in specteur van de Alphense politie. "We hebben het dan wel over min- Soms gebeurt dat wel derjarigen die langer vastgehou den worden dan de in verzekering stelling. Dit is een termijn van twee keer 24 uur die met dezelfde hoe veelheid kan worden verlengd". Engelse jeugdband NOORDWIJK - De jeugdband van een school in het Engelse Hert fordshire geeft maandagavond om acht uur een concert in de Grote kerk aan de Voorstraat in Noord- wijk-Binnen. De band bestaat uit leerlingen in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. Tijdens het concert - dat gratis toegankelijk is - worden onder meer werken uitgevoerd van Bach, Weinberger, Sibelius, Sousa en Handel. De Alphense politie meldde zich samen met het korps uit Alkmaar als eerste aan voor deelname aan het onderzoek. Het wordt gezien als een serviceverlening aan DCI en bevolking. De minderjarigen worden globaal verdeeld in groe pen: degenen die strafbare feiten hebben gepleegd en de groep min derjarige vreemdelingen. Vermoed wordt dat deze in het hele land zit ten. Er is wel opvang op schiphol, maar gezien de grote toeloop zit het daar nog wel eens vol. Daarnaast heb je de weglopers. Hulsmans: "Die heb ik zelf ook wel eens meegemaakt. Een jongen die in een gesloten inrichting zat, maar daaruit telkens weer ontsnap te of wegliep, net hoe je het wilt noemen. Zo'n jongen belandt dan in een politiecel tot iemand de tijd heeft om hem terug te brengen. De parketpolitie die daarmee is belast, is ook sterk onderbemand en kan dat dus niet direct regelen. Zo'n jongere brengt dus inderdaad wat tijd door in een politiecel. Je kunt je afvragen of dat de plaats is om zo'n kind te huisvesten". Hij merkt op dat het in verzeke ring stellen van kinderen ook thuis kan gebeuren. "Dat hangt een beet je af van het onderzoek en de om standigheden van zo'n kind. Hoe staan de ouders er tegenover; zor gen zij ervoor dat de jongere inder daad thuisblijft of is die de baas in huis. Kan hij overleggen met even tuele medeplichtigen en ga zo maar door". "Op het bureau wordt wel dege lijk nagedacht over de minderjari gen. We zijn geen boemannen die de minderjarigen in een cel drop pen onder het motto: en verder be kijken jullie het maar. In de regel is de behandeling van kinderen in de tien Alphense politiecellen iets ge moedelijker dan die van volwasse nen. Er wordt bijvoorbeeld wat va ker een praatje gemaakt. Je moet ze niet over een kam scheren; som migen zijn zo beroerd nog niet". Overigens zitten er niet vaak minderjarige jongeren vast op het Alphens politiebureau. Met tien tot vijftien per jaar houdt het, volgens de inspecteur, wel op. "Het is geen groot probleem bij ons korps", al dus Hulsmans. Op de vraag of er ook meisjes vastzitten in Alphen heeft hij geen antwoord paraat. Hij weet wel dat landelijk is aange toond dat steeds meer meisjes en vrouwen zich op het slechte pad begeven: was voorheen een van de tien opgepakte minderjarigen een meisje, tegenwoordig zijn dit er drie. Een aqente van de Alphense gemeentepolitie in de deuropening i ii cel in het politiebureau, (foto Nanno Bioupot) Morgenavond zijn wij in ieder geval aanwezig bij de aankomst van de Bloemenmarathon rolstoelatleten in Noordwijk. U heeft vast al veel over dit sportieve evenement gelezen in onze krant. Zullen we zeggen: "Tot morgenavond". WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD Promotiereis van Keuls dagblad met 1.200 gasten NOORDWIJK - De bloemenbad- plaats Noordwijk heeft een goede naam in Duitsland. Maar dat die uitstraling zo groot zou zijn, dat de badplaats in aanmerking zou ko men voor de 'disco-trein' uit Keu len heeft zelfs VW-directeur Wim Rovers verbaasd. "Maar het doet mij wel ontzettend veel deugd, vooral ook omdat ik er zo ontzet tend veel promotionele waarde van verwacht". Noordwijks VW-directeur over het bezoek zaterdag van de 'Rund schau-disco-Zug' vanuit Keulen aan de badplaats. Weliswaar komt de trein zelf - met de naar ver wachting 1200 gasten - uiteraard niet naar Noordwijk, omdat de badplaats niet over een treinver binding beschikt. Het treinstel van de Deutsche Bundesbahn heeft als eindbestemming Leiden en vanuit de Sleutelstad worden de gasten met 20 NZH-bussen naar Noord wijk overgebracht. De reis naar de badplaats is een initiatief van het in Keulen en om geving verschijnende dagblad 'Kölnische Rundschau'. Vorig jaar organiseerde de krant, die ver schijnt in een oplage van 180.000 exemplaren, een vergelijkbare dis co-trip naar Hamburg. De reis naar de Hanzestad werd een groot suc ces en de reclame-afdeling van de krant besloot om ook dit jaar weer een dergelijke trip op de lijst van evenementen te zetten. Groot was de verbazing van Ro vers toen hij eind mei op de hoogte werd gebracht van de plannen van het dagblad om dit jaar een trein- reisje te maken naar de Hollandse kust en dan in net bijzonder naar Noordwijk. "Daar kijk je op dat moment wel van op, maar later ga je er over nadenken en dan spelen er toch ook nog andere zaken door het hoofd. Je hoort nog wel eens het een en ander over vernielingen in treinen en problemen met de jeugd in plaatsen waar ze komen. Daar zitten we uiteraard in Noord wijk niet op te wachten", aldus Ro- KATWIJK - In het centrum van Katwijk aan Zee werpen de jaarlijkse Visserijdagen hun schaduwen vooruit. Van 600 houten haringtonnen is in de Prin- cestraat een traditionele erepoort opgebouwd die deze hele maand in het winkelgebied blijft staan. De erep oort bestaat behalve uit tonnen ook uit tal van andere visserij-attributen. Het gevaarte is in totaal zes meter hoog en heeft een doorrijhoogte van vier meter. Met het opbouwen van de poort is een groep vrijwilligers bijna 15 uur bezig ge weest. De visserijpoort is in deze vorm oorspronkelijk afkomstig uit Engeland. Katwijkse vissers namen het idee over en na de eerste wereldoorlog verrezen tijdens belangrijke feestdagen de eerste erepoorten in het eigen dorp. In de jaren vijftig kwam het voor dat er soms drie visserijpoorten tegelijkertijd stonden opgesteld. De huidige erepoort werd in 1985 voor de eerste keer opgebouwd toen een plaatselijke comité de Katwijkse Visserijdagen nieuw leven inblies. Het evenement wordt dit jaar gehouden in de week van 15 tot en met 22 augustus. ii Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN - De Islamitische Stichting Nederland heeft de hulp van de gemeente Al phen ingeroepen omdat de inrich ting van een moskee voor Turkse inwoners onoverkomelijke finan ciële problemen met zich mee brengt. De Turkse gemeenschap heeft vorig jaar een vervallen gebouwtje aan de Hooftstraat gekocht voor 86.000 gulden. Aan verbouwings- kosten werd rekening gehouden met een bedrag van 120.000 gulden. Op advies van het gemeentebe stuur heeft de Turkse gemeen schap enkele maanden geleden ook een akoestisch onderzoek la ten uitvoeren. Uitkomst daarvan is dat voor het aanbrengen van ge luidsisolatie nog eens met een uit gave van 50.000 gulden rekening moet worden gehouden. Dat geld is er niet. "Velen in de Turkse gemeen schap hebben zeer grote financiële offers gebracht om hun steentje bij te dragen aan de totstandkoming van een moskeeruimte. Maar dooi de teleurstellingen ontstaat het ge voel dat alles lijkt te mislukken. Wat kunnen wij nog doen? Komen wy hier nog uit? Van wie kunnen wij steun verwachten? Hoe kun nen wij ooit nog toekomen aan an dere belangrijke zaken die moeten gebeuren", vraagt penningmeester M. Balei het college van B en W wanhopig. "Een moskeeruimte is een be langrijke ontmoetingsplaats voor de Turkse inwoners van de ge meente waar de mensen elkaar nieuws kunnen doorgeven en der gelijke. Dit is iets waar grote be hoefte aan is", stelt Balei in zijn noodroep aan de gemeente. Al phen telt bijna 400 Turkse inwo- Geen wanklank De Noordwijkse VW-directeur nam daarop contact op met zijn collega in Hamburg en met de Duitse spoorwegen. Zowel van zijn collega als van de Bundesbahn hoorde Rovers dat de eerdere reis zonder een enkele wanklank was verlopen. "Dat komt vooral omdat er niet alleen liefhebbers van disco- muziek, maar ook gezinnen aan boord van de trein zijn die gewoon een fijn dagje uit zijn en geen narig heid willen. De sociale controle is dan groot en zorgt er voor dat er geen uitspattingen zijn. Bovendien speelt het gebeuren in Noordwijk zich overdag af en dan lijkt de kans op uitspattingen duidelijk veel kleiner". Met die wetenschap klopte Ro vers bij het gemeentebestuur aan met het verzoek om het evenement te mogen organiseren. "Ook zij hadden aanvankelijk wat beden kingen, maar gezien de ervaringen van vorig jaar werd de toestem ming verleend. Vooral ook omdat er veel reclame voor Noordwijk aan vast zit. Dat speelde een duide lijke rol bij het 'ja' van de Noord wijkse gemeentebestuurders", al dus Rovers. "Ook de gemeentepo litie had weinig bedenkingen meer toen ze kennis nam van de positie ve verhalen uit Duitsland". De feesttrein vertrekt zaterdag morgen vroeg vanuit Duitsland naar Leiden. Op drie plaatsen in Wim Rovers: 'Als het mooi weer is zaterdag dan wordt de 'Disco-Zug' naar Noordwijk zeker een succes" (foto Wim Dijkman) KAATSHEUVEL - De Belgische rolstoelatleet Pol van Winckel heeft gis teren in de sprookjestuin De Efteling in het Bra bantse Kaatsheuvel zijn derde etappe in de inter nationale bloemenmara thon gewonnen. Eerder deze week zegevierde de snelle Belgische atleet in het Limburgse Weert en in het Brabantse Zeelst. Van Winckel klopte gisteren de Duitsers Errol Marklein en Wolfgang Petersen. Tijdens het cri terium op een parcours in het park deed zich een valpartij voor, waarbij de Nederlandse atleten Kees van Breukelen en Huub Nelisse waren betrokken. Beide rolstoelers liepen daardoor wat achterstand op en zakten iets in het al gemeen klassement dat nog steeds wordt aange voerd door de Duitsers Wolfgang Petersen en Er- rol Marklein. Na de opgave van Ger- rit Pomp, afgelopen weekeinde, verdween gisteren een tweede rol stoeler uit de marathon. Wegens darmklachten moest Christian Demou- lin uit het Belgische Charneux de strijd sta ken. Volgens een van de organisatoren waren de darmklachten van de Bel gische atleet het gevolg van het voortdurende slechte weer tijdens deze marathon. De strijd in De Efteling trok veel belangstellen den. Van de wedstrijd werd een opname ge maakt die maandag avond tijdens het AVRO- programma 'Sterrenslag' wordt uitgezonden. Van daag staat de rit Zoeter- woude-Scheveningen op het programma. In de buurtschap Gelderswou- de (bij Benthuizen) wordt een tijdrit gereden. De KRO maakt een reporta ge van de rit die vanmid dag rond half zes in het radio-programma 'Echo' wordt uitgezonden. het Nordrhein-Westfalen - Bonn, Remagen en Gommersbach - kun nen de diso-gangers instappen. Ge durende de reis verzorgen diverse van de Duitse radio en televisie be kende discjockey's de muziek aan boord van de trein. Omstreeks 11.00 uur arriveert het gezelschap in de sleutelstad, vandaar gaat het per bus naar de badplaats. Het feit dat Noordwijk niet over een treinverbinding beschikt, had bijna roet in het eten gegooid om dat de organisatie wat tegen de ex tra kosten van het busvervoer aan keek. "Tenslotte kunnen sommige andere badplaatsen wel per trein worden bereikt, maar toch werd besloten om naar Noordwijk te ko men", vertelt een zichtbaar tevre den Rovers. Frische Luft Na aankomst in Noordwijk heeft het reisgezelschap zes uur de tijd om zich te amuseren en de bad plaats te verkennen. "Uit ervarin gen met Duitsers weet ik dat zij daarbij het strand zeker niet zullen vergeten. De 'frische Luft' staat duidelijk voorop en dat is logisch als je het gehele jaar in de stank van het industriegebied zit". Op het strand ten noorden van de vuurtoren wordt voor de gasten een disco 'beach-party' gehouden. Speciaal voor deze gelegenheid wordt op het strand een houten po dium gebouwd. De disk-jockeys die ook in de trein de 'mechanische muziek' verzorgen komen ook hier in touw. Mogelijk veroorzaakt de muziek voor wat overlast bij de an dere strandgasten, "maar dat moe ten ze maar voor lief nemen. Het duurt uiteindelijk maar twee uur", aldus WV-directeur. Rond 18.00 uur vertrekt de trein weer naar Duitsland. Een delegatie van de Noordwijk se VW - Rovers en informatrice Monique Vink - maakt de trip Keulen-Noord wijk mee. In de trein is voor de VW uit de badplaats een coupé vrijgehouden, waarin pro motie voor Noordwijk kan worden gemaakt. "De diso-muziek heeft niet mijn voorkeer, maar als VW- directeur moet je wel eens meer je- zelf wegcijferen en dat is ook nu het geval". Tijdens de tocht wordt een speciale editie van de Kölni sche Rundschau uitgereikt, waarin veel informatie over de badplaats staat. Wat de kosten betreft komt het evenement geheel voor rekening van de Duitse organisatoren. Al leen het opbouwen van het podi um, het aanleggen van een stroom voorziening en wat andere noodza kelijke voorzieningen komen voor rekening van de gemeente Noord wijk en de VW. Een kostenpost die volgens Rovers drieduizend gulden bedraagt. "Maar dat geld komt dubbel en dwars terug aan re- clamewaarde voor de badplaats", verwacht een optimistische VW- directeur. Alleen het slechte weer kan za terdag nog roet in het eten gooien. Dat betekent echter niet dat de treinreis wordt afgelast. "Dan wordt de 'beach-party' verplaatst naar de Grashoek-hal in Noord wijk. Maar dan .moet het wel erg slecht zijn, want voor een regen buitje zijn de Duitsers niet bang".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10