LEIDSCH DAGBLAD Rem op stroom Surinamers IRATII r PARKER EN Geen Europese steun voor VS bij mijnenvegen in Golf VS uit Unctad bij besluit anti-Israël 3 Fokker 100 struikelt tijdens proefvliegen Regels voor aanvraag van visum verscherpt Zind-Afrika betaalt smartegeld KOOPCeHlMjA SSDIGRDSS5 AUTCEHEEMSKERI fcfTI Besteed 'ns één dagje van uw vakantie bij Oase,om de volgende 12Y2 jaar lekker te slapen! ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38383 Picasso tussen porno ontdekt ORLANDO - Politieagenten in Orlando in de Amerikaanse staat Florida hebben net op tijd een stoffig aquatintwerk van Pablo Picasso gered van de brandstapel. De kleurenets van een naakte vrouw en een man met baard bevond zich tussen een stapel in beslag genomen pornografisch materiaal dat in brand zou worden gestoken. Het oog van een van de agen ten viel op het werk omdat hij de lijst mooi vond. Toen hij wat stof verwijderde verscheen een abstracte afbeelding met de on dertekening Picasso. Kunst handelaren schatten de waarde van het werk op 4.000 tot ruim 19.000 gulden. Volgens de plaatselijke mu seumdirecteur is de aquatint, een soort kleurenets, in 1966 ge maakt door de van oorsprong Spaanse kunstenaar. De ets zou de eerste van een serie van 50 zijn die Picasso maakte van een koperplaat die hij in 1965 gra veerde. Volgens een catalogus draagt het de naam 'Poserend model en schilder'. De politie weet niet waar het werk vandaan komt. Mogelijk bevond het zich tussen gesto len materiaal. In elk geval lag het zeker een jaar tussen de in beslag genomen spullen. De kleurenets komt niet op de markt. De gèmeente Orlando wil dat het wordt opgehangen op een vaste, openbare plaats in de stad. Filmproducent Joseph Levine overleden GREENWICH (AFP) - De Ameri- werd 81 jaar. kaanse filmproducent Joseph Le- Levine financierde, produceerde vine is vrijdag overleden in een zie- of distribueerde bijna 500 films. De kenhuis in Greenwich, Connecti- bekendste daarvan zijn Een brug te cut, na een kortstondige ziekte. Hij ver en The Graduate. SCHIPHOL (ANP) - Eén van de twee prototypen van de Fokker 100, het nieuwste produkt van de Nederlandse vliegtuigfabrikant, is gistermiddag na de landing op Schiphol door het rechter hoofd landingsgestel gezakt. Het vlieg tuig had een testvlucht uitgevoerd. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het vliegtestprogramma van de Fokker 100, een verkeersvliegtuig voor de korte- en middellange af stand, was halverwege gevorderd. De gevolgen voor dit programma zijn nog niet bekend. Het vliegtuig landde met een hoge snelheid, het geen een onderdeel vormde van het meetprogramma dat gisteren werd afgewerkt. Gezagvoerder J. Hofstra, test- vlieger van Fokker, wist het toestel gecontroleerd tot stilstand te bren gen nadat er een breuk was opge treden in het rechterlandingsge- stel. De rechtervleugel van het vliegtuig is beschadigd. De vleu geltip is afgebroken. Omdat er brandstof uit de vleugeltank op de baan stroomde, spoot de brand weer van Schiphol schuim rond de vleugel. De landingsgestellen voor de Fokker 100 vliegtuigen worden ge fabriceerd door het Britse bedrijf Dowty. Begin 1985 liep hetFokker- 100-programma al vertraging op. De aflevering van het eerste vlieg tuig aan de eerste klant, moest met een halfjaar worden uitgesteld. De ze klant is de Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair, die nu de eerste van de acht door haar bestel de Fokker 100's eind dit jaar hoopt te ontvangen. Verdachte overval pompstation gepakt DEN HAAG (ANP) - De Haag- se politie heeft gisteravond een 18-jarige dienstplichtige mili tair aangehouden, kort nadat hij een overval had gepleegd op een benzinestation aan de Be- zuidenhoutseweg in de Hof stad. Hij bedreigde de pompbe diende met een vuurwapen en maakte hem 500 gulden afhan dig. Vervolgens ging hij er van door op een rode motorfiets, waarmee de duinen invluchtte, waar hij twee fietsers omver reed. Een van de fietsers raakte gewond en moest naar het zie kenhuis worden vervoerd. De politie wist hem daarna te over meesteren. Uitgezocht wordt of de verdachte onlangs een pompstation in Voorschoten en een aan de Zuid-Hollandlaan in Den Haag heeft overvallen. In beide gevallen was er ook spra ke van een rode motorfiets, al dus de politie. PARAMARIBO (GPD) - De Nederlandse ambassade in Paramaribo maakt het voor Surinamers moeilijker een vi sum voor Nederland aan te vragen. In het vervolg moet de 'referent', degene bij wie men op bezoek gaat, zelf in Ne derland contact opnemen met de vreemdelingenpolitie en daar een formulier invullen. Pas daarna heeft het in Suri name zin om een visumaanvraag in te dienen bij de ambas sade. De maatregel is genomen omdat de Nederlandse ambassade overstelpt 'Er moet ketchup door je bloed stromen' pagina is Schiphol gelaten onder toeristenmassa PAGINA 23 Het Golf-kruitvat staat op springen familiebezoek reist men graag r Nederland om inkopen te doen met aanvragen. Meer dan 25.000 levensmiddelen en gebruiksgoede- Suriname allang niet meer te vinden zijn. Omdat in Suri name alom bekend is, dat de wachttijden gestegen zijn van drie naar zes maanden, vroegen velen 'voor de zekerheid' vast een visum aan, zonder te weten of men ook werkelijk zou vertrekken. Een am bassademedewerker: „Als we de procedure niet veranderd hadden, waren we alleen nog maar bezig spoedaanvragen te behandelen we gens ziekte en overlijden". RIJNSBURG - Onder het mottobloemen spreken elke taal' rijdt vandaag het Rijnsburgs bloemencorso door de treek. De praalwagen 'vlaggen' van een plaatselijke bank werd gisteren door de jury uitgeroepen tot de mooiste jagen van het corso. Arrangeur van de wagen is George Scharnig uit Maastricht. (foto Jan Holvast) Surinamers wachten op e en moeten regelmatig persoonlijk langs komen bij de ambassade om te informeren 'of er al iets bekend is'. Dit leidt tot lange rijen die uren voor de opening van de loketten midden in de nacht al gevormd worden. De rijen zijn langer geworden, sinds buitenlandse zaken niet meer automatisch een visum ver strekt als de vreemdelingenpolitie niet binnen drie maanden reageert op het verzoek van de ambassade om na te gaan of de visumaanvra ger welkom is bij de familie die als referent is opgegeven. Die navraag bleek noodzakelijk omdat visumaanvragers vaak 'zo maar een adres' opgaven, waar men niet bereid was garant te staan voor de reiziger. In zo'n geval wordt de visumaanvraag afgewe zen, maar is er al wel veel admini stratief werk verricht in Paramari bo. WASHINGTON (AFP/UPI/DPA) - I Het^ Nederlandse visumbeleid Na Groot-Brittannië, de Bondsre publiek en Nederland heeft ook Frankrijk afwijzend gereageerd op Amerikaans verzoek om hulp ji mijnen in de -« lil y iws 1HK' L ,r uil 4" fl'lll V voor Surinamers is strenger gewor den, omdat de vrees bestaat dat ve len zich illegaal in Nederland wil len vestigen nu de economische bij de bestrijding 1 I crisis in Suriname steeds ernstiger Golf. De Franse minister wordt. Toch is de grote toename fensie, André Giraud, verklaarde visumaanvragen niet uitslui- vrijdagavond tend daaruit te verklaren. Frankrijk niet i Washington, dat staat is enig schip Ook in Suriname is de vakantie- of vliegtuig te leveren om te helpen tijd aangebroken en behalve mijnen in de Golf op te ruimen. Wel OHANNESBURG (UPI) - De re- ering van Zuid-Afrika heeft beslo- ;n 1,3 miljoen gulden smartegeld i betalen aan de 51 slachtoffers an de hevigste schietpartij sinds et bloedbad van Sharpeville in 360. Dit heeft de advocate Helen eady meegedeeld. Seady, die de belangen behartigt an de slachtoffers van de schiet- artij op 21 maart 1985 in Langa in e buurt van Port Elizabeth, meent at het om de hoogste onvoorwaar- elijke schadevergoeding gaat in e geschiedenis van de republiek uid-Afrika. Tientallen doden loor vergiftiging UATEMALA (AFP) - Ten minste mensen zijn gestorven aan een asticide-vergiftiging in het noor- an van Guatemala en vele tiental- n mensen hadden last van lichte irgiftigingsverschijnselen. Hele ?zinnen zijn omgekomen. De achtoffers, allemaal inwoners »n het stadje Champerico aan de •ille Oceaan, hadden vis en haaldieren gegeten uit de rivier Espanol. Volgens de autoritei- n hadden arbeiders in de rivier iten uitgespoeld, die worden ge- uikt voor de opslag van een pes- :ide voor katoenplanten. logelijk een bui weersverwachting tot middernacht dt: af en toe zon en mogelijk een bui. temperatuur in de middag is onge- er 18 graden. Er waait een westelijke nd die aan de kust vrij krachtig is. 2 augustus 1987 n op 6.01, onder 21.30 uur. Maan op 38 uur, onder 23.47 uur. ogwater in Katwijk aan Zee 8.40 en 04 uur, laagwater 4.33 en 16.48 uur. De politie die probeerde een be grafenisstoet tegen te houden, schoot toen 20 mensen dood, onder wie 13 kinderen tussen 11 en 17 jaar. Het incident gebeurde op de 25ste verjaardag van het bloedbad in Sharpeville, in de buurt van Jo hannesburg. In 1960 schoot de poli tie daar 69 zwarte demonstranten dood die protesteerden tegen de in voering van de pasjeswetten. Officieel onderzoek heeft uitge wezen dat de meeste doden in de rug waren geschoten waren. Vol gens Seady heeft minister van wet en orde Adriaan Vlok afgelopen donderdag besloten tot het betalen van smartegeld aan de gewonde slachtoffers en de nabestaanden van de doden. Het gaat om bedra gen tussen 500 en ruim 400.000 gul den per persoon. Volgens de advocate ligt het smartegeld in de buurt van wat zij namens haar cliënten had geëist. „Een duidelijke capitulatie", zei Seady. "Je kunt op veel manieren schadevergoeding betalen, maar dat men het woord onvoorwaarde lijk gebruikt duidt er op dat de au toriteiten in feite schuld beken- DOuu. gedurende de eerste twee leiden langegracht uur %^t4000amMaiuigM! GENEVE (AFP) - Als de VN-com- missie voor handel en ontwikke ling (Unctad) vandaag in haar slot zitting een resolutie tegen Israël aanneemt, stappen de Verenigde Staten uit deze organisatie. Dit heeft de leider van de Amerikaanse delegatie gisteren verklaard. Het uit de Unctad stappen kan ertoe leiden dat Washington ook de Verenigde Naties vaarwel zegt, omdat de Unctad een integraal deel van de VN vormt, aldus Den nis Goodman. „Onze juristen stu deren in Washington op deze kwes tie. Wij hebben nog geen definitief standpunt". De Arabische landen hebben op de Unctad-bijeenkomst twee kwesties aanhangig gemaakt waar bij Israël betrokken is: de vraag of Israël aan de conferentie mocht deelnemen en het economisch be leid van Israël in de bezette gebie den. De Arabische landen hebben de deelname van Israël aanhangig Milj oenenschade bij brand Almelo ALMELO (GPD) - Een felle brand heeft gisteravond het bedrijf City print in Alemelo, waar gedrukte schakelingen voor computers wor den gemaakt, in de as gelegd. Vol gens een medewerker van het be drijf bedraagt de schade tussen de 25 en 30 miljoen gulden. De brand ging gepaard met een enorme rook ontwikkeling en gezien de aanwe zigheid van giftige chemicaliën in het bedrijf waarschuwde de politie met een radiowagen de bewoners in het oostelijk deel van de stad om deuren en ramen gesloten te hou den. gemaakt bij de comissie voor ac creditatie, maar die heeft er geen melding van gemaakt in haar rap port. Bij andere VN-conferenties gebeurt zoiets wel, meent men in Arabische kringen op deze zeven de conferentie van het VN-orgaan. bestudeert Frankrijk de „mogelijk heden om hulp te bieden in gebie den waar de Amerikaanse marine moeilijkheden heeft met het vegen van mijnen. „Wij hebben gedacht over een middel om de Amerika nen te helpen, en dat wordt bestu deerd", zei Giraud zonder daar na der op in te gaan. „Maar wij gaan de Golf niet in". Het probleem van de mijnen in de Golf ontstond een week gele den, toen een onder Amerikaanse vlag gebrachte Koeweitse tanker op een mijn liep. De Franse strategie in de Golf is mogelijke tegenstanders zoveel als mogelijk in het onzekere te laten over onze militaire positie, aldus de Franse minister „Zo staan de zaken er wat ons betreft voor. Wij blijven buiten de Straat van Hormoez, wil len de Amerikanen enige techni sche hulp bieden, maar de Franse marine-eenheden in het Midden- Oosten zijn niet in staat mijnen te vegen", zei hij. Volgens de Franse minister dient het' lot van de Arabisch-Perzische ILiQJï OFF. DEALER LEIDEN Limmemchinnng 121 fea luiccaiu I ROELOFAREN0SVÉEN Tel.,071-310811 h jwiaaarii Alkemade|aan Tei. 01713-2866 Golf alleen te worden bepaald bin nen de VN. Dit laatste blijkt ook de opvat ting in Londen en Den Haag. Ne derland heeft de VS laten weten dat het voorstander is van verdere betrokkenheid van de VN bij het tot stand komen van een vredesre geling in de Golfoorlog. Alleen in geval van uiterste noodzaak is Ne derland bereid een bijdrage te overwegen voor de maritieme vre desmacht van de VN, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Voor f83.000 kabeljauw in beslag genomen DEN HAAG (ANP) - De Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft in overleg met het Openbaar Ministe rie de opbrengst (besomming) van de vangst van twee vissers in be slag genomen. De twee vissers, die met hun schepen in span hadden gevist, voerden in Den Oever bijna 30.000 kilo kabeljauw aan, terwijl zy volgens de geldende regeling per week ieder maar 3.000 kilo mo gen aanvoeren. De besomming be droeg ruim 83.000 gulden. De AID heeft ook nog een visser in Harlin- gen beboet die ongeveer 800 kilo schol aanvoerde. Hij beschikte niet over een vangstvergunning voor deze vissoort. BLKISWIJK 11 nel weg 1.17. u*|.OIH»2-|(i47>>. SL1KDRKCHT leceghwaUTstni.it J.17l>. I LKIDSCHKNDAM Winkelcentrum "Ix-idscnhagc" Weigelia M l Itel.070-'_'7l7(i!) CAI'KLLK A/1) MSSKI.I.vlantseliaan -1 tel.(U0-lfll7HH. DIKMKN Mculiclpromcnade OpdcSniep

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1