LEIDSCH DAGBLAD VS sturen helikopters naar Golf GOEIE KRANT OPZOEKNAAR VASTE KLANT. Forse kritiek v an VS op de Unctad Onderwijs kansarme kinderen in het gedrang Vliegdekschip basis bij vegen van mijnen Opstand in Braziliaanse gevangenis neergeslagen Ouwehand plant chips in bij dieren in park DONDERDAG 30 JULI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38381 Bovag wil na zonsondergang alle benzine stations dicht DEN HAAG (GPD) - De olie maatschappijen en de bond van garagehouders, de Bovag, zijn in overleg over het mogelijk sluiten van alle benzinestations na zonsondergang. Directe aan leiding voor het opstellen van maatregelen ter beveiliging van benzinepompen en het pomp- personeel vormt de reeks van nachtelijke overvallen met do delijke afloop in de laatste paar maanden. De Bovag en de oliemaat schappijen spraken gisteren on der meer over het 's nachts ge sloten houden van alle pompen, een versnelde invoering van veiligheidsmaatregelen en het invoeren van andere betalings systemen. Het gesprek zal wor den voortgezet. Het 's nachts sluiten van alle pompen stuit op bezwaren. Vooral de bekende merken wil len uit concurrentie-overwegin- gen juist wel 's nachts bemande stations langs de grote door gaande wegen. Meer en meer van dergelijke pompen worden voorzien van kogelvrije cabines voor het personeel en andere veiligheidsmaatregelen. Dit vraagt forse investeringen. Het Rijkswegenreglement schrijft bovendien voor dat één op de twee benzinepompen aan de hoofdverbindingswegen (dat is ongeveer één per 40 km snel weg) 24 uur per dag benzine moet kunnen leveren. Door intrekking subsidie van WVC (Vane r verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - Het onderwijs aan kansarme kinderen komt door de ko mende bezuinigingen danig in het gedrang. Zo zelfs, dat er 200 banen op de tocht ko men te staan. Het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur trekt name lijk met ingang van volgend jaar zijn 14 miljoen gulden subsidie aan het z.g. onderwijs-voorrangsbeleid terug. Dat beleid, waaraan ook het ministerie van onderwijs meebe taalt, is gericht op extra financiële hulp aan scholen met veel kinde ren in achterstandssituaties. Een van die onderwij s-voor- rangsgebieden is Leiden-Noord Een woordvoerder van de gemeen te Leiden verklaarde vanmorgen verbaasd te zijn over de te nemen maatregel. Volgens hem is deze in strijd met gemaakte afspraken. De bezuiniging kan het voorrangsge- bied in Leiden-Noord een bedrag van ruim 250.000 gulden schelen. De maatregel maakt onderdeel uit van het grote bezuinigingspro gramma van WVC. Minister Brink man zal waarschijnlijk vandaag al le bezuinigingsmaatregelen in een brief aan de Tweede Kamer be kend maken. Het ministerie moet alles bij elkaar zo'n 250 miljoen gulden inleveren. Al eerder werden bezuinigings maatregelen in de volksgezond heid aangekondigd, zoals de slui ting van herstellingsoorden en ver mindering van de subsidies aan ge zinsverzorging. Het onderwijs-voorrangsbeleid wordt voor 80 procent betaald door het ministerie van onderwijs en de rest door WVC. Het beleid is met name gericht op scholen in oude wijken in de grote steden waar veel migranten zitten. Hun kinderen lo pen vaak al in de eerste jaren van de basisschool grote leerachter- standen op. De scholen kunnen door onderwijs-voorrangsbeleid extra leerkrachten en lesmateria len krijgen om de kinderen te hel pen. Een poging om dit onderwijs voorrangsbeleid een wettelijke sta tus te geven strandde dit vooijaar in de Eerste Kamer. Een meerder heid van de Senaat keerde zich toen tegen een wetsontwerp van de regering. De ministers Deetman en Brinkman zeiden daarop het be leid desondanks voort te zullen zet ten. Lid erewacht op Sri Lanka slaat Gandhi COLOMBO (AP) - Een lid van de erewacht van de Srilankaanse ma rine heeft de Indiase premier Rajiv Gandhi vanmorgen een klap met zijn geweer gegeven, toen de India se leider vertrok naar New Delhi. Ooggetuigen zeiden dat Gandhi met zijn arm probeerde de klap af te weren. De premier leek niet ge wond te zijn en de afscheidscere- monie verliep verder zonder inci denten. De marinier die Gandhi een klap op de schouder gaf met zijn auto matische geweer met bajonet, werd direct verwijderd uit de 72 man tellende erewacht. Veel leden van de Singhalese meerderheid op Sri Lanka zijn woedend over het akkoord dat Gandhi gisteren tekende met pre sident Jayawardene, in een poging een eind te maken aan de vier jaar oude opstand van de Tamils in het land. Een Srilankaanse regeringsfunc tionaris vertelde verslaggevers dat het incident een ongelukje was en dat de soldaat gewoon flauw was gevallen door de warmte. „Het was een zonnesteek," zei president Jayawardene. Gandhi stapte na het incident in de auto en ging naar een kazerne om per helikopter naar het vliegveld te gaan. Bewoners wijk Voorhout krijgen waarschijnlijk bouwrente terug (Van een onze verslaggevers) VOORHOUT/AMERSFOORT - Bewoners van 107 koopwoningen in de wijk Oosthout in Voorhout maken goede kans de bouwrente die zij aan bouwer Noorlander heb ben betaald terug te krijgen. Op verzoek van de vijf Voorhou- ters uit deze wijk heeft de Vereni ging Eigen Huis in Amersfoort een procedure aangespannen bij de Raad van Arbitrage, een college voor bouwgeschillen in Amster dam. Het ging hierbij om bouwren- tes van 1600 en 2250 gulden voor twee vrije sectorwoningen en 400 gulden voor kopers van drie pre- het gelijk en veroordeelde de bou wer tot terugbetaling van de bouw rente en de vergoeding van de kos ten, alsmede de door de eigenaren gederfde wettelijke rente. Een uit spraak van het college is bindend. Inmiddels hebben zich nog tien kopers van woningen in de wijk bij Eigen Huis gemeld met het ver zoek om eveneens naar de arbitra ge-commissie te stappen. A. Sal- verda van de juridische afdeling van Eigen Huis verwacht dat Noor lander met deze uitspraak ook deze tien kopers de ten onrechte bere kende bouwrente, zal terugbeta len. Bij het bouwbedrijf was vanmor gen in verband met de bouwvak vakantie niemand bereikbaar. MISLUKT - Een 37-jarige Amster damse zal zich nog wel een keer be denken voor zij nog eens op rovers pad gaat. Gisteren trachtte zij in de omgeving van het VU-zieken- huis in de hoofdstad een voorbij-, gangster te beroven van haar hand tas. Echt succesvol was zij niet, de vrouw brak haar vinger toen zij de tas wilde stelen. Zij werd ingeslo ten nadat zij zich onder politietoe zicht in het ziekenhuis had laten behandelen. Nu en dan regen Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen. Minimumtemperatuur om streeks 13, middagtemperatuur onge veer 19 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige westenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: nu en dan regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Vrijdag 31 juli 1987 zon op: 05.58 uur, zon onder: 21.34 uur; maan op: 12.01 uur, maan onder: 23.22 Waterstanden te Katwijk boog water: 07.25 en 19.47 uur; laag wa ter: 03.17 en 15.38 uur. Zeker 29 doden bij felle strijd SAO PAULO (AP/Rtr) - De Brazi liaanse politie heeft met geweld een eind gemaakt aan een opstand van 250 gedetineerden in de staats gevangenis van Sao Paulo. De ge vangenen die over pistolen en mes sen bleken te beschikken hadden ongeveer 30 bewakers in gijzeling genomen. Politie en gevangenen leverden gisteren zeven uur lang strijd om de controle over de in richting. Hoewel het dodental nog niet de finitief is vastgesteld is zeker dat 27 gedetineerden en twee bewaarders om het leven zijn gekomen. Vol gens de politie zijn veel gevange nen gedood door medegevange nen, die een rekening hadden te vereffenen. De aan de gevangenis verbonden raadsman Fabio' Gou- veia, die had gepoogd te bemidde len, verklaarde na afloop dat de po litie geen excessief optreden ver weten kan worden omdat met de gedetineerden niet te onderhande len viel. Wat de aanleiding voor de op stand is geweest is vooralsnog niet duidelijk. Mogelijk hebben de ge vangenen bewakers in gijzeling ge nomen uit woede dat dezen een ontsnapping hadden weten te ver ijdelen; tweede mogelijkheid is dat bewaarders met geweld een onder- WASHINGTON (GPD) - De Amerikaanse minister Wein berger (defensie) heeft de marine opdracht gegeven acht mijnenvegende helikopters naar de Perzische Golf te stu ren, die vanaf een speciaal voor helikopters gebouwd vliegdekschip zullen opereren. TOULON - Franse bemanningsleden van het vliegdekschip 'Clemen- ~jau' passagieren nog even in Toulon. Ze vertrekken vandaag met bege- ling gevecht tussen gedetineerden leidende schepen uit de Franse havenstad. Het is onduidelijk of de vloot in wilden beëindigen en daarop door de Perzische Golf zal worden ingezet. In Parijs wordt dat als onwaar de vechtenden werden overmees- schijnlijk beschouwd omdat er geen mijnenvegers zijn onder de schepen. terd, aldus de politie. (foto epai DEN HAAG/GRONINGEN - Het ministerie van verkeer en water staat wil in 1988 drastisch bezuini gen op de PTT-spreiding naar Gro ningen. Dit betekent dat deze ope ratie pas twee jaar later dan ge pland kan worden voltooid. Vol gens een woordvoerder van het i van verkeer en waterstaat moet laten. Dat scheelt aanzienlijk totaal volgend jaar 106 miljoen verhuiskosten en in wachtgelde bezuinigen. Van dat bedrag moet de PTT 54 miljoen opbrengen. Tot nu toe gold het jaar 1990 als einddatum voor de verhuizing naar Groningen. De nu aangekondigde nisterie gaat het om een bedrag bezuiniging betekent dat ïiljoen gulden. 1992 ongeveer 2200 arbeidsplaat- De PTT weigert te reageren op de plannen van de minister, die bij de presentatie van de begroting voor volgend jaar naar buiten zul len komen. Loco-burgemeester Y. Gietema De grote RH-53D helikopters zul len dezer dagen met transport vliegtuigen vanuit de VS worden overgevlogen naar de Amerikaan se basis op het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan, aldus func tionarissen van het Pentagon. Vandaaruit vliegen zij met in to taal 200 militairen - aan beman ningsleden en ondersteunend per soneel - naar het vliegdekschip Gu adalcanal, dat nu op oefening is in de Indische Oceaan, maar zo snel mogelijk in de richting van de Per zische Golf zal opstomen. Het is nog niet zeker of de Guad alcanal ook daadwerkelijk vanuit de Golf zal opereren, of net daar buiten zal blijven. Bronnen in het Pentagon zeiden gisteren dat er „veel zorgen" zijn over het feit, dat dat schip dan door de Straat van Hormoez zou moeten varen'. Daar zou het schip, dat maar relatief licht bewapend is, een gemakkelij ke prooi kunnen worden voor de zijderups-raketten die Iran aan zjjn kant van de Straat heeft staan. Het zal nog enkele dagen duren voor de Guadalcanal op de plaats van bestemming aankomt. In elk geval zal dat pas na terugkeer van de onder Amerikaanse vlag varen de tankers Bridgeton en Gas Prin ce, zijn. Die terugkeer zou vandaag of morgen moeten plaatsvinden. Daarover bestaat nog onduidelijk heid, omdat wordt overwogen de terugkeer van het konvooi te laten wachten op het tijdstip waarop de mijnenvegende helikopters be schikbaar zijn. Er zijn gisteren nog zeven mijnen gevonden in de buurt van het Iraanse eiland Farsi. De beslissing van Weinberger om de Guadalcanal ook in de rich ting van de Perzische Golf te stu ren, is ingegeven door de weige ring van Koeweit en Saoedi-Arabië om de helikopters gebruik te laten maken van bases op hun grondge bied. Deze weigering heeft binnen het Amerikaanse Congres kritiek uitgelokt. Een democratische sena tor meende dat voor de VS de tijd is gekomen "om de stop eruit te trek ken". Volgens de Washington Post van gisteren overweegt de Amerikaan se regering nog andere maatrege len om het konvooi te beschermen tegen mijnen. Hulp, aldus bronnen binnen het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken, zou kunnen worden gevraagd aan Ne derland, Engeland en West-Duits- land. De Britten hebben gisteren laten Dat geld wordt voornamelijk be spaard op wachtgelden. PTT'e Groningen willen, ling alleen totaal zijn overgeheveld r het Noorden. Het blijft de bedoe- kunnen daardoor langer hun baan arbeidsplaatsen 1 Groningen meent dat het mi- weten bereid te zijn mijnenvegers ir de Golf te sturen als hen daar- wordt gevraagd. Tot nu toe overleg te plegen met het gemeen- heeft de regering-Thatcher een der- Groningen te bestemmen tebestuur niet gebeurd 1 Groningen. Dat daarom wenst hij 1 Den Haag houden. Het ministe- bestaande functies in Den Haag te de plannen voorlopig te negeren. gelijk verzoek echter niet ontvan-. gen. West-Duitsland heeft al nega tief gereageerd. Bescherming tegen golf van diefstallen RHENEN (GPD) - Ouwe hands Dierenpark in Rhe- nen wil nog dit jaar begin nen met het inplanten van zam chips bij alle dieren uit het ties, park om ze beter te kun nen beheren en te bescher men tegen diefstal. Vol gens directeur G.M. Baars, die tevens voorzitter is van de Nederlandse Vereni ging van Dierentuinen, wachten de andere dieren parken zijn experiment met spanning af. De tuinen maken zich op het ogen blik grote zorgen over een golf van georganiseerde diefstallen van vooral zèld- vogels uit hun collec- Dieven kunnen de chips niet zonder hulp van een dierenarts verwijderen. Gestolen dieren met een chip kunnen met behulp van een scanner gemakke lijker worden opgespoord. Volgens Baars is een proef met het elektronische sys teem in de Verenigde Sta ten in het eindstadium. Volgende maand vertrekt hij naar Amerika om over aankoop te praten. De kos ten bedragen rond driedui zend gulden voor een ap paraat, waarmee de chips kunnen worden 'gelezen', en elke chip vergt een in vestering van twee kwar tjes plus de kosten van in planting onder de huid. Het systeem betekent een enorme verbetering in het onderhouden van de dieren. "Als je dieren hebt", verklaart Baars, "ben je daar zuinig op. Vroeger kon je, als er een dood ging, in de natuur een nieuw exemplaar gaan halen. Dat gaat niet meer. Je moet dieren bescher men en je moet zorgen voor hun voortplanting". Hij legt er de nadruk op dat de bescherming tegen diefstal een prettige bij komstigheid is van het sys teem, dat in de eerste plaats is ontworpen om door middel van opslag van gegevens de dieren zorgvuldig te kunnen be heren. Veel dieren zijn moeilijk van elkaar te on derscheiden. "Tot nog toe werd gewerkt met tatoea ges of ringen. Met het in planten van chips, wat een eenvoudige ingreep is die een dier geen kwaad doet, kan veel meer en nauw keuriger informatie wor den vastgelegd. Dat is van groot belang bij het vast stellen van fokprogram- De Nederlandse regering heeft de afgelopen maanden gezegd de VS in principe wel in de Golf te wil len bijstaan. Volgens een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag zijn daarover echter nog geen gesprek ken met de Amerikanen geweest en is er geen verzoek binnengeko men. Geruchten dat vorige week al wèl onderhandelingen zijn ge voerd, legde de woordvoerder gis teravond naast zich neer. Een andere mogelijkheid, aldus de bronnen in het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, is dat óf de Verenigde Staten óf een van de Golf-staten in Nederland mijnenvegers gaan kopen. Westduitse bondskanse lier Helmut Kohl kiest partij in Chilenen-kwes- Werkgroep Noordzee staat tien jaar op de bres voor het zeemilieu. PAGINA 2 Inwoner Den lip is biga mist tegen wil en dank. PAGINA 3 Andriessen maakt nieuw plan voor aanpak proble men EG landbouw. PAGINA 7 Joop Zoetemelk mocht niet winnen in de Ronde van Noordwijk. PAGINA 13 Mieke van den Hoek, do cente houding en bewe ging: 'Mens niet geschapen om cello tussen knieën te klemmen'. PAGINA 14 GENÉVE (GPD) - Dennis C. Goodman, de Amerikaanse de legatieleider bij de Unctad heeft gisteren forse kritiek geuit op het functioneren van deze VN-conferentie inzake handel en ontwikkeling. Goodman zei dat het overleg in veel organen van de Verenigde Na ties te weinig oplevert. De Unctad kan niet serieus worden genomen als er geen maatregelen worden ge nomen, aldus de Amerikaan. Unctad zou zich veel meer moe- Maxwell wil met Elsevier praten AMSTERDAM (ANP) - Het mach tige Britse uitgeversconcern Max well heeft Elsevier gevraagd om een gesprek, gezien het pakket aandelen Elsevier dat de mediagi gant in zijn bezit heeft. Elsevier woordvoerder Over- deveste zei vanochtend niet te we ten hoe groot het pakket aandelen is dat Maxwell in handen heeft. „Wij willen eigenlijk liever hele maal niet praten, maar een grote aandeelhouder kun je moeilijk weigeren. We proberen echter het gesprek wat voor ons uit te schui ven en ik geloof dan ook niet dat we binnen enkele dagen al gaan praten", zei Overdevest. ten richten op aandacht voor be staande programma's die ook in de ontwikkelingslanden worden toe gepast om economische vooruit gang te boeken. Sommige ontwik kelingslanden zijn volgens Good man bovendien zo ver gevorderd dat ze best zelf actie kunnen onder- Ontstemd was hij verder over het feit dat de conferentie nauwelijks aandacht besteedt aan de minima le inspanningen die de Oostblok landen zich getroosten voor de ont wikkelingslanden De Europese Gemeenschap, die zich tot nog toe als één gesloten front op de conferentie heeft ge presenteerd, kampt nu met onwil van de kant van Frankrijk. Proble men zijn gerezen over de voorge nomen kwijtschelding van schul den aan de minst-ontwikkelde lan den. De Fransen willen daar niet aan, omdat zij vrezen dat die arm ste landen hun eigen verantwoor delijkheid niet meer zullen nemen na de kwijtschelding van schul den. De VS kunnen schulden volgens hun eigen wetten niet zomaar kwijtschelden. De Amerikanen hebben derhalve besloten dat de schulden, die in dollars worden be rekend, in de lokale munteenheid kunnen worden afgedragen. Voor de ontwikkelingslanden betekent dat een aanzienlijke verlichting, omdat de lokale munt veel 'zach ter' is dan de dollar. L EEN ABONNEMENT OP OR K WIN EIGEN STUK VAN NEDERLAND .71 ïrste2wekei I Per maand 123.25* OPerk e betaling) iranl gratis Pasd Perhaltiaar 1137.90 OPenaar 1262.40 'an toepassing is) n (postzegel met nodig) 0 h Alphens Dagblad, o a Antwoordnummer 10050. 2300 VB 1 U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1