TAD LEIDEN 5TR^r Vraagtekens bij bepalen prioriteiten door politie LEIDSCH DAGBLAD Brief van politieke partijen aan burgemeester Dievegge loopt dwars door ruit Binnenbad De Zijl open Verdacht van mishandeling Gemeente Leiden wil gevel van de Boerhaaveschool opknappen Leidenaar rijdt 23 meter door bossages bij Merenwijk Brugjichten ontvreemd Geld gestolen uit kantoor Jongen (13) rijdt met brommer tegen auto Flinke buit bij inbraak Witte Rozenstraat actie! in vriie tijd s WOENSDAG 29 JULI 1987 LEIDEN - D66 en Links Leiden vinden het merk waardig dat de politie vol doende mensen kan vrijma ken om soft drugs te zoeken in koffieshops, maar niet LEIDEN - Een 55-jarige vrouw uit Leiden koos gisteren, nadat zij was betrapt op diefstal van een mixer in een winkel aan de Beatrixstraat, voor een wat merkwaardige vluchtweg. Nadat ze de mixer had afgegeven, rende ze de winkel uit via de ruit van de toegangsdeur. Voor zover bekend liep ze daarbij geen letsel op. LEIDEN - Het binnenbad van Zwembad De Zijl gaat mét ingang van vandaag weer open. Deze be slissing is genomen door directie sport en recreatie in verband met het aanhoudende slechte weer. Normaal gesproken is tijdens de grote vakantie het alleen het bui tenbad van De Zijl open en is het binnengedeelte gesloten voor on derhoudswerkzaamheden. Het groot onderhoud is vorige week versneld uitgevoerd, mede omdat volgens de weersvoorspel lingen er geen verbeteringen te verwachten zijn. Het binnenbad blijft nu geopend totdat de zomer se temperaturen terugkeren. De openingstijden zijn: van 7.00 tot 11.45 uur, van 12.00 tot 13.30 uur en van 14.00 tot 15.30 uur. Het buiten bad blijft daarbij gewoon geopend van 7.00 tot 19.00 uur. genoeg capaciteit heeft om de garagehouder op te spo ren die er met een aantal au to's van klanten vandoor is. De raadsleden Langenberg (D66) en Van Lint (Links Leiden) noemen dit een bui tengewoon frustrerende er varing voor de gedupeerde autobezitters. De beide raadsleden schrijven bur gemeester Goekoop, verantwoor delijk voor het politiebeleid, dat LEIDEN - De politie heeft gister avond rond acht uur een 44-jarige Leidenaar aangehouden in ver band met mishandeling van twee Leidse jongens van onbekende leeftijd. Hij zou de jongens toen hij ze op het terras van McDonalds op de Beestenmarkt tegenkwam, heb ben uitgescholden en vervolgens geslagen en geschopt. Eeén van de jongens zou eerder ruzie met de Leidenaar hebben gehad. het erop lijkt dat het opsporen van soft drugs kennelijk een nogal ho ge prioriteit heeft. Ze wijzen daar bij op de lange reeks invallen in koffieshops de afgelopen tijd, waarbij toch het nodige aantal poli tiemensen betrokken moet zijn ge weest. De raadsleden menen dat andere belangrijke zaken blijven liggen. Daarbij zou volgens hen de opsporing van de handel in hard drugs - voor zover die in Leiden aanwezig is - voorrang moeten hebben. Langenberg en Van Lint vragen de burgemeester wat het algemeen beleid is in Leiden ten aanzien van de opsporing van soft drugs. Ze vragen zich af of dit overeenkomt met de landelijke richtlijn van het ministerie van justitie om de op sporing van dit soort drugs een la ge prioriteit te geven. Ze willen ook weten hoe dit be leid zich verhoudt tot het streven van de politie om het bevorderen van het (gevoel) van veiligheid de grootste aandacht te geven en vra gen de burgemeester voorts hoe veel invallen in koffieshops het af gelopen jaar zijn gedaan, hoeveel personeel bij dit soort onderzoe ken is ingezet en hoe groot de 'buit' uiteindelijk is geweest. de gevel een opknapbeurt krijgt (foto Jan Holvast) LEIDEN - Een 21-jarige Leidenaar heeft vannacht grote schade aange richt in bossages in de Merenwijk. De man reed met zijn auto op de Horstrode en wilde daar ter hoogte van de Arendshorst de Ketelmeer laan oprijden. Hij raakte echter met een wiel de stoeprand, verloor daardoor de macht over het stuur en raakte van de weg af. Volgens de politie gleed hij ver volgens met zijn wagen van het ta lud en raasde 23» meter lang door het groen daar. De bossages wer den flink beschadigd, evenals de wagen van de man. Overigens kon de man in zijn kraag worden gegre pen dank zij inlichtingen van een in de buurt wonende politieman. Volgens de politie heeft de man on der invloed van alcohol gereden. LEIDEN - De gemeente Leiden is van plan de gevel van de Boerhaav eschool aan het Noordeinde op te knappen. De school oogt nogal ha veloos omdat het stucwerk aan de buitenkant is verweerd. De ge meente heeft de gevel al eerder wil len opknappen, maar had daarvoor tot dusver niet voldoende geld. De gemeente heeft het ministerie van sociale zaken nu gevraagd of ze voor de opknapbeurt het geld mag gebruiken dat het rijk be schikbaar heeft gesteld voor de re novatie van de voormalige Marnix- school. Deze renovatie gaat niet door omdat Leiden achteraf tot de conclusie is gekomen dat volledige nieuwbouw toch goedkoper is. De ze nieuwbouw wordt uit andere bronnen betaald. De subsidie waarop de gemeente kan rekenen bedraagt meer dan zes ton. Het is door het rijk be schikbaar gesteld op grond van de zogenoemde terugploegregeling. Dat is een regeling waarbij de over heid uitkeringsgelden gebruikt om er langdurig werklozen mee aan de slag te helpen. Als het rijk ermee akkoord gaat dat de bijdrage voor de Marnix- school wordt benut voor de Boer haaveschool, kan de opknapbeurt van het pand aan het Noordeinde op betrekkelijk korte termijn plaatshebben. Volgens L. Meijer, hoofd van de afdeling stadsver nieuwing van de gemeente, moge lijk zelfs al in september. Behalve het verbeteren van het stucwerk, zou volgens Meijer ook de dak en de dakgoten van het ge bouw moeten worden aangepakt. Hoeveel het werk precies gaat kos ten, is nog niet bekend. LEIDEN - De vier bruglichten die het wegverkeer regelen op de Vijf Meibrug zijn tussen 13 en 20 juli gestolen. Volgens de politie zijn de lichten zorgvuldig van de palen ge schroefd. Ongelukken hebben zich nog niet voorgedaan. LEIDEN - Uit het kantoortje van een cd-zaak aan de Nieuwe Bees tenmarkt is gistermiddag een be drag van ruim 13.000 gulden gesto len. Het geld lag in een la. Niet dui delijk is hoe de dader het kantoor is binnengekomen. LEIDEN - Bij een aanrijding met een auto, gistermiddag op het Le vendaal, heeft een 13-jarige jongen uit Leiden letsel opgelopen. Hij is met een gebroken arm overge bracht naar het Diaconessenhuis. De jongen reed op een bromfiets op het Levendaal en kreeg geen voorang van een auto, bestuurd door een 28-jarige inwoner van Nieuw Vennep, die vanaf het Le vendaal de Rijnstraat wilde in slaan. De Leidenaar had dat op tijd in de gaten en remde krachtig, maar kwam daarbij ten val en schoof met de bromfiets onder de auto. De jongen is zelf dubbel in de fout gegaan: behalve dat hij te jong is om er een te mogen besturen, had hfj de brommer zonder toe stemming van de eigenaar geleend. LEIDEN - Uit een woning aan de Hoflaan zijn in de nacht van maan dag op dinsdag een verzameling Nederlandse postzegels en een ver zameling munten gestolen. De ca- taloguswaarde bedraagt enkele tienduizenden guldens. Uit de wo ning verdwenen voorts een video recorder en- een fiets. Het huis werd binnengedrongen door het forceren van een keukenraam. OVER "Gekomen tot onge'veer het mid den tusschen de Witte- en Koep oort, troffen wij een bankje en namen plaats, om ons op ons ge mak te verlustigen in het aange naam vergezicht, terwijl een groot aantal wandelaars, waaron-, der niet weinigen studenten, van weerskanten komende, ons voorbij gingen". Zo beschrijft een auteur uit 1734 een wandeling over 'de ver makelijke Leidsche buiten-Cin- gels'. Het kan haast niet anders of de auteur beschrijft zijn uit zicht over het gebied, waar later de Witte Rozenstraat tot stand is gekomen. In die tijd brachtén veel inwo ners van Leiden hun vrije tijd buiten de stadspoorten door. Daar waren de raamlanden met blekerijen, boomgaarden, war- moezerijen en kooltuinen. In de buurt van de Koepoort lagen veel 'speeltuinen', vergelijkbaar met de huidige volkstuinen. Zo'n tuin was over het algemeen al leen weggelegd voor de beter gis- titueerden. Er waren grotere en kleinere tuinen, sommige met priëlen en koepels, sommige zelfs met een buitenhuis. In 1734 had Leiden naar verhouding meer van dergelijke burgertui- nen dan welke Hollandse stad dan ook. Lanen De tuinen wisselden nogal eens van eigenaar, werden ge deeld of tot grotere complexen samengevoegd. De stukken grond waren met elkaar verbon den door smalle weggetjes met aan weerszijden sloten, 'lanen' geheten. Die hadden dus weinig meer met het huidige begrip van een zeer brede weg met bomen aan beide zijden te maken. Rond om Leiden lagen een stuk of twintig lanen, waarvan de os- en Paardelaan, de Aloëlaan en de Lusthoflaan nu nog bekend zijn. De grondeigenaren langs een laan verenigden zich om hun ge- zamelijke belangen te beharti gen; bijvoorbeeld om bruggetjes in stand te houden, hekwerken te herstellen en de weg te onder houden. Heel wat lanen hadden een reglement. In zo'n laan-orga nisatie had iedereen dezelfde rechten, het was een democra tisch geheel en dat in een tijd waarin een kleine regentenkliek het voor het zeggen had en nie mand nog van inspraak had ge hoord. De lanen en tuinen ten zuiden van Leiden lagen op het grond gebied van Zoeterwoude. In de verkoopakte van die plaats tref fen we voor het eerst de naam Rozelaan aan in een akte van 9 fe bruari 1664, wanneer ene Adri- aan Lemmers voor 500 gulden een tuin koopt van Cornelis Pie- tersz. de Gilde. Sinds die tijd worden in de akten herhaaldelijk de Rose-, Rozen-, of Rozelaan ge noemd. Overdrachtspapieren van 6 september 1681 maken voor de eerste keer melding van de 'Witte Rozenlaan', wanneer de laarzen maker Huyc Meulevelt een tuin met een tuinhuisje verkoopt aan Gijsbert van der Does. Hetzelfde perceel wordt in akte van twee jaar daarvoor nog aangeduid lig gend aan de Roselaan. Waar het voorvoegsel 'Witte' vandaan komt is niet duidelijk. Wellicht dat het iets te maken heeft met de Witte Singel en Wit te Poort. Vermoedelijk was de Witte Poort van een witte natuur steen gebouwd. ir Een blik in de Witte Rozenstraat Leiden bittere noodzaak. De stad kwam binnen de singels ruimte tekort. Bovendien vestigden zich langs de singels - en dus buiten de stadsgrenzen - tal van lieden die wel van de gemakken van de grote stad (bijvoorbeeld voortge zet onderwijs en de Schouw burg) profiteerden, maar daar niet naar rato voor betaalden. Ook gingen tal van studenten net buiten de wonen om zich zo aan de stedelijke schuttersplichten te onttrekken. Annexatie In 1896 gaat de Witte Rozen- laan tot Leids grondgebied beho ren, wanneer Leiden grote stuk ken grond van Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude an nexeert. De annexatie was voor Het gemeentebestuur staakte in 1880 de pogingen tot gebieds uitbreiding. De omliggende dor pen verzetten zich. Zij voelden er niet voor om een groep velaal vermogend personen op deze manier aan Leiden kwijt te ra ken. In 1896 is de annexatie des alniettemin een feit. Het totale grondgebied van Leiden wordt daarmee vergroot van 190 naar 564 hectare. Op 30 november 1911 neemt de gemeenteraad het volgende voorstel van B en W in behande ling: "Aangezien thans een aan vang is gemaakt met het bouwen van huizen langs een straat die wordt gevormd door de Witte Rozenlaan met de daarlangs ge legen en later te dempen sloot en het verlengde van die laan en sloot, geven wij u in overweging de straat die zich zal uitstrekken van de Witte Singel tot de Jan van Goyenkade, overeenkom stig het gevoelen van de archiva ris, 'Witte Rozenstraat' te noe men'. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming door de raad aangenomen. De gemeente is intussen eige naar geworden van de meeste stukken grond om de straat aan te leggen. De bewoner van Witte Rozenstraat 11, J.W. Wiggers, voelt er echter niets voor om zijn grond aan de gemeente te verko pen. Het heeft tot gevolg dat de hoofdgasleiding met een knik door de straat wordt gelegd. En kele jaren later wil de bewoner wel op het gasnet worden aange sloten. De gemeenteraad stelt Wiggers voor het blok. "Dat is zeer wel mogelijk als hij zijn plicht doet als ingezete van Lei den en de particuliere straat aan de gemeente overdraagt", be sluit de raad. Een aanzienlijke bekendere in woner van de straat dan Wiggers was de hoogleraar Paul Ehren- fest, die in 1912 als opvolger van Orenz werd benoemd op de leer stoel voor theoretische natuur kunde. Hij vestigde zich eerst in de Groenhovenstraat. Zijn vrouw, de wiskundige Tatiana Afanassjewa, ontwierp een huis en liet dit bouwen op de hoek Witte Rozenstraat/Jan van Goyenkade. Ehrenfest overleed in 1933. Zijn vrouw bleef tot haar door in 1964 in het pand Witte Rozenstraat 57 wonen. WILLEM SPIERDIJK (Gegevens ontleend aan het gemeen tearchief met medewerking van de heer P.J.M. de Baar. In het najaar verschijnt er ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Monumen tencommissie een boekje over de ge schiedenis van de wijk Vreewijk. De genen die nog over historisch materi aal over de wijk beschikken wordt verzocht na 4 augustus contact op te nemen met mr. J. Vellckoop, tel. 254495 (gemeentehuis). Duivensport P.V. Leiderdorp. Wedvlucht uit Chantilly: 1. Comb. B.G.; 2,3 en 8. G. Hendrikse; 4. H. Flippo; 5. R. Kappentein; 67. E.H. Brong; 9, 10. P. Sloos; vlucht met jonge duiven vanaf St. Ghislain: 1. J. Mourits; 2. J. v. Laar en zn3. R. Kappentein; 4. W. de Roode; 5, 8. J.C. Knij- nenburg6,10: G. Hendrikse; 7. H. v. Laar; 9. E. Brong. LPC. Wedvlucht uit St. Ghis lain: 1. F. Gijsman2. S. Siera; 3 en 10. A. Siera; 4. v.d. Meer- Haleweijn; 5, 6, 7, 8.: P. de Haas9. C.J. v.d. Horst; vlucht met oude duiven vanuit Chantilly: 1, 2 3. P. de Haas; 4. 5. Siera; 5. A. Singeling; 6. P. de Haas; 7. W.L. Onstenk; 8 en 9. A. Singeling; 10. F. Gijsman. De Reisduif vanuit St. Ghis lain: 1,6 en 7. W. Tolboom; 2. W. Kop; 3 en 9. W. v.d. Hoogt; 4. Hartevelt-Schoenmaker; 5 en 8. P. Kooijman; 9. W. Fokker; 10. J. Hartevelt; Vlucht uit Chantilly: 1,2,9 en 10. W. Kop; 3 en 7. W. v.d. Hoogt; 4. P. Kooijman5n6.N. de Groot en zn.; 8. W. Hartevelt- Schoenmaker. De Zwaluw, wedvlucht met jon ge duiven vanaf Strombeek: 1,2 en 3. A. Thierry; 4. H. v.d. Voort; 5. W. Nagtegaal; 6. P. Verhaak; 7. Brouwer-de Best; 8 en 9 J. Verhaak; 10. K. Jansen. Wedvlucht met oude duiven vanaf Compiegne: 1. P.v. Wis sen; 2 en 7: Brouwer-de Best; 3. J. v.d. Kooij; 4. H. v.d. Kooij; 5, 8 en 9: J. Hoogervorst; 6. W. v. Ommen; 10. P. v. Leeuwen. De Blauwkras. Wedvlucht uit Chantilly: 1, 2 en 5. A. Houwe- ling; 3en4P. Landensbergen; 6 en 10. Comb. Nieuwendijk; 7. Tang de Wetering; 8. H. Mon- tanje; 9. F. v.d. Wetering; van uit St. Ghislain: 1 en 2. A. Witte- veen; 3. P. Brandt; 4. A. Houwe- ling; 5 en 7. N. Bink; 6. P. Lan densbergen; 8. Comb. Nieuwen dijk; 9. R. v.d. Grift10. H. v. Polanen. De Rijnklievers. Wedvlucht uit Chantilly: 1. H. v.d. Star; 2,3 7 en 9. J. en W. Kok; 4 en 5. Dok- kum en zn.; 6. P. v.d. Wal; 8 en 10. A. de Vries. Wedvlucht uit St. Ghislain: 1. J. Zevenhoven; 2. T. en T. Kraam; 3. J.C. Kos ter; 4. A. Honders; 5. G. Brandt; 6. J. en R. v. Leijden; 7. B. v. Mil; 8 en 10: J. en W. Kok; 9. F. Kiel. Het Oosten, wedvlucht uit Chantilly: 1,2,3, 6 en 10. R. v.d. Nieuwendijk; 4, 5, 7 en 8. F. v. As en zn.; 9. P. Juffermans. Wedvlucht uit St. Ghislain: 1 en 8. Comb. v. Putten-v. Weeren; 2. P. Juffermans; 3,5 en 6. C. v.d. Berg4. gebr. De Groot; 7. J. Verbaan; 9. J. Smit; 10. R. v.d. Nieuwendijk. Wedvlucht van De Zwaluw met oude duiven vanaf Chartres op 26 juli. 1 en 8: P. Van Leeuwen, 2: J. Verkooik, 3: J. Hoogervorst, 4, 7 en 9: P. van Wissen, 5 en 6: J. van der Kooij, 10: M. Heijne en Zn. Wedvlucht van De Blauw kras vanuit Peronne. 1, 7 en 10: Combinatie Van der Nieuwen dijk, 2, 3 en 5: A. Houweling, 4: N. Nievaart, 6: Combinatie Van der Blom, 8: P. Landensbergen, 9: A. Witteveen. Wedvlucht van De Snelvlie- ger vanuit Peronne. 1: B. Vlekk, 2, 6, 7, 9, en 10: J Groenendijk, 3, 4, en 5: F. Fransen, 8: J den Hollander. Uitslag van de vlucht vanuit Peronne van postduivenvereni ging Leiderdorp: 1,5 J. Knijnen- burg; 2,8,9 G. Hendrikse3 W. de Roode; 4 Comb. BG; 6,7 E. Brong; 10 J. van Laar en zn. Uitslag van de vlucht vanuit Chartres: 1,4,10 P. Sloos; 2,3,6 R. Kappentein5 D. van Seggelen; 7 G. Hendrikse; 8 J. Knijnenburg; 9 E. Brong. Postduivenvereniging De Vriendenclub vloog vanuit Pe ronne. De uitslag: 1,7 Th. Dongel- mans; 2 N. Vogelenzang; 3 Comb. BodijnJVinkensteijn; 4,5,6,8,10 Comb. KooijlWerkhoven9 A. Sie- Postduivenvereniging De Rijnklievers vloog vanuit Peron ne. De uitslag: 1 A. Honders; 2 J.W. Akerboom3,5 C. Kop; 4 J. Koster; 6 J. Zevenhoven; 7,9 J. en R. van Leyden; 8 G.A. Brandt; 10 J. Kok. Uitslag van de wedvlucht van uit Peronne van postduivenver eniging Het Oosten: 1,10 R. v.d. Nieuwendijk; 2,3 P.M. Juffer- mans; 4 J. Plug; 5,8 Comb. V. Put- tenJV. Weezen; 6 P. v. Duyl; 7 C. v.cL Berg; 9 J. Verlaan. Film. In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt zondag de film 'Novietenschool' vertoond. De film laat zien hoe een jongen wordt opgenomen in het Tibe- taans-boeddhistisch kloosterle ven. Aanvang 15.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9