PvdA: spoedoverleg :en WVC 'Assistente kan niet alles doen' Protest tegen rechtszaak wegens verrijking uranium r Verdwijnen hersteloord kan worden opgevangen Riagg: Wij hebben nu al lange wachtlijsten Krakersgroep bedreigt bewoners WOENSDAG 29 JULI 1987 Herstellingsoorden overwegen juridische stappen DEN HAAG (ANP/GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil nog tijdens het zomerreces overleggen met minister Brinkman en diens staatssecretaris Dees (WVC) over de aangekondigde bezuinigingen in de gezinsverzorging en de subsidiestop voor herstellingsoorden De Unie van Nederlandse Her- huisartsen, dertig procent door zie- stellingsoord-organisaties zal op kenhuizen en twintig procent door De Pvd A-kamerleden Niessen en Müller - Van Ast zullen dit voorzit ters van de vaste kamercommis sies voor volksgezondheid en wel zijn en cultuur verzoeken zodra de ze eind deze week terugkeren van hun vakantie. Dees liet eind vorige week weten geen subsdie meer te geven voor gezinszorg die korter dan drie maanden duurt. De hulpvragers zullen dan zelf voor de kostprijs van gemiddeld 35 gulden per uur moeten opdraaien. Dees zou met die maatregel 50 miljoen gulden besparen. Afgelopen maandag kwam de staatssecretaris met het bericht dat hij de subsidiekraan voor de 19 herstellingsoorden in ons land wil dichtdraaien. Door die bezuiniging (opbrengst rond de 26 miljoen gul den) moeten de herstellingsoorden over een half jaar de poorten slui ten. De 500 personeelsleden raken hun baan kwijt. korte termijn onderzoeken welke juridische stappen er kunnen wor den ondernomen tegen de subsi diestop. De instellingen besloten dit gisteren tijdens een spoedver gadering in Utrecht. Op 25 augustus vijidt een ge sprek plaats tussen de Unie en de staatssecretaris. Vóór die tijd wil len de oorden kamerleden en plaat selijke en provinciale bestuurders duidelijk maken hoe onaanvaard baar het voornemen van Dees is en tot welk verlies dit zal leiden als het gaat om de volksgezondheid. Volgens voorzitter J. Bastiaan- sen van de Unie zou de staatssecre taris de financiering van de herstel lingsoorden van het welzijnswerk kunnen overhevelen naar de sector van de gezondheidszorg. "WVC heeft zelf gezegd dat we daar eer der in thuis hóren", verklaarde hjj. "Onze cliënten worden voor veer tig procent verwezen door de regionalé ambulante hulpverle ningsorganisaties (Riagg's)" AMSTERDAM (GPD) - Sinds en kele weken heeft Amsterdam er weer een nieuw fenomeen bij: de condoomkoerier. 'De Service' heet het nieuwe bedrijfje dat Richard, samen met zijn vriendin Petra, in de avonduren runt. Ze garanderen mensen die opbellen binnen een kwartier een of meer condooms thuis te bezorgen. "Vrij altijd veilig, bel De Service. Wij leveren tussen 21.00 en 02.00 uur condooms naar keuze" staat er in drie talen op hun affiches, die zij in verscheidene horecagelegenhe den in de binnenstad hebben ver spreid. Snel en op elk moment bij de hand, is de filosofie van het nieuwe bedrijfje. "Echt druk is het nog niet, maar het begint te lopen", vertelt Ri chard. "Op dit moment hebben we zo'n drie klanten per dag. Het idee deed ik op door een klein artikeltje in een weekblad. Een Amerikaan bleek met een soortgelijk bedrijfje groot succes te boeken. Je begint te denken en ziet dan mogelijkheden, Koerier brengt condooms op bestelling rond zeker met die risico's van aids. Kijk, je kunt condooms natuurlijk van te voren kopen. Maar als je lek ker uit bent geweest, kun je er toch onverwacht behoefte aan hebben". Wie een telefonische bestelling plaatst, kan binnen een kwartier Richard per bromfiets aan de deur verwachten. "Uitsluitend in het centrum van de stad wel te ver staan, anders is dat kwartier per bromfiets niet haalbaar". Bij aan komst kan gekozen worden uit een assortiment van 15 verschillende condooms, waarvan de goedkoop ste drie voor een tientje. Ze variëren van recht-toe-recht- aan van Durex en 'top-safe' tot vier smaken, zes kleuren, met en zon der glijmiddel en de funcondooms met handjes. "Maar die zijn niet veilig en uitsluitend voor het ple zier, wat we er ook altijd bij zeg gen". Volgens Richard maken homo's slechts een klein^deel uit van de nog beperkte klantenkring van 'De Service'. "Ik denk dat die veel meer op aids zijn voorbereid en hun maatregelen tijdig treffen. In elk geval maken zij maar tien pro cent van mijn klanten uit". Tot nog toe vindt de aflevering van de bestellingen voornamelijk plaats bij cafés en discotheken, hoewel het aantal privé-adressen toeneemt. Om een vergeefse brom- fietsrit door de stad te voorkomen hebben Petra en Richard een con trole-systeem ingevoerd. Elk tele foontje wordt nog even nagegaan. "Dat wil niet zeggen dat je soms wel eens een misser hebt. Nou ja, dan hebben die lui ook hun lol ge had". UTRECHT (ANP) - De herstellingsoorden zijn niet onmisbaar. De men sen die nu nog in zo'n tehuis worden opgevangen, zullen in de toekomst waarschijnlijk terecht komen in psychiatrische zorg. Daar is niets op tegen omdat veel inrichtingen nu al speciale afdelingen hebben die de zelfde hulp verlenen als herstellingsoorden. Dat zegt de Utrechtse univer sitair hoofddocent - binnenkort hoogleraar - in de algemene gezondheids zorg, dr. A. Schrijvers, in een reactie op de bezuinigingsplannen van Dees. Herstellingsoorden vangen vooral mensen met psychische en sociale problemen op, die een tijdje weg moeten uit hun eigen omgeving. In het herstellingsoord kunnen zij afstand nemen van hun situatie en leren hoe zij met hun problemen kunnen omgaan. Jaarlijks nemen de Nederlandse herstellingsoorden 4.000 mensen op die er als regel niet langer dan drie maanden worden behandeld. Als opvang in hun situatie helemaal zou ontbreken, kan dat volgens Schrij vers leiden tot zwaardere psychische stoornissen. "Verloedering en zelf moordneigingen". Schrijvers: "Kortdurende opnamen vanwege verstoorde verhoudingen thuis, zoals de herstellingsoorden doen, moeten dan ook mogelijk blij ven. Deze vorm van hulp zal met de sluiting van de herstellingsoorden niet verdwijnen maar vanzelf overgenomen worden door andere instel lingen". Hij pleit ervoor de kortdurende opvang, met of zonder de huidige her stellingsoorden, formeel onder te brengen in grotere samenwerkingsver banden, bij voorbeeld met een psychiatrische inrichting of een instelling voor ambulante psychische zorg. "Hoe die samenwerking precies vorm moet krijgen kan ik niet zeggen. Dat kan per regio verschillend zijn", aldus Schrijvers. Het herstellingsoord Overbosch in Hilversum, een van de met slui ting bedreigde instellingen. Het WD-kamerlid Terpstra (staand in het midden) bracht er gisteren een bezoekje. (foto Anefo) UTRECHT (ANP) - De Riagg's, de regionale instellingen voor de ambu lante geestelijke gezondheidszorg, die volgens Dees samen met de psy chiatrische ziekenhuizen een deel van de patiënten van de herstellings oorden zouden moeten overnemen, hebben geen goed woord over voor de plannen. Ze vinden dat de herstellingsoorden niet kunnen worden gemist. Niet alleen zitten de Riagg's nu al met lange wachtlijsten en hebben ze de handen al meer dan vol. Ze krijgen bovendien steeds meer taken op hun dak (hulp aan aids-patiënten en dergelijke) zonder dat er uitzicht is op meer geld en mankracht. Bovendien - en dat is het belangrijkste bezwaar - hebben de patiënten in de herstellingsoorden een heel andere vorm van hulpverlening nodig die de Riagg's niet kunnen bieden en de - veel duurdere - psychiatrische ziekenhuizen evenmin. Dit stelt woordvoerder M. van 't Klooster van de NVAGG, de overkoepelende organisatie van de Riagg's. De herstellings oorden vormen een onmisbare schakel in de hulpverlening ze vullen ruw weg het gat op dat er- tussen de psychiatrische ziekenhuizen zit en de Riagg's, is zijn stelling. De patiënten in kwestie worstelen als regel weliswaar met grote so ciaal-psychische problemen maar daarmee zijn ze nog geen zware psy chiatrische patiënten die in een psychiatrisch ziekenhuis thuishoren. "Die mensen stop je niet in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat werkt zeer stigmatiserend. Dat is schieten met een kanon op een mug", aldus Van 't Klooster. Van 't Klooster vindt het triest en typerend voor de bezuinigingsdrift van dit kabinet dat WVC de patiënten nu zomaar zonder enig overleg door wil schuiven naar Riagg's en psychiatrische ziekenhuizen. "Overleg of dat wel kan, vindt men kennelijk niet nodig. Er moet bezuinigd wor den. Punt uit. En of dat eigenlijk wel medisch verantwoord is vindt men bij WVC kennelijk vers twee". Driejaar cel geëist voor oplichterij DEN HAAG (ANP) - Officier van justitie mr. B. Vermeulen heeft gisteren voor de recht bank in Den Haag drie jaar cel met afrek van voorarrest geëist tegen een 38-jarige Hagenaar. De man zou vorig jaar met een voor één dag gehuurde auto acht maanden lang door vakan tielanden in Zuid-Europa heb ben gereisd en daar ongeveer tachtig keer een Nederlandse toerist hebben opgelicht. Hij benaderde hen met het verhaal dat hij op weg was naar zijn ouders die hun 40-jarig hu welijksfeest vierden. Soms woonden die ouders in Spanje, soms in Nederland, het lag er aan hoe de man reed. Met tra nen in de ogen verhaalde hij hoe zijn auto onderweg was leeggeroofd: niet alleen al zijn geld, maar ook het cadeau voor het jubilerende ouderpaar was verdwenen. Geroerd leenden landgenoten hem bedragen tot 4.000 gulden. Eenmaal terug in Nederland zagen ze daar niets van terug. Bij de politie kwamen er in to taal 80 aangiften over de Hage naar binnen. Bij de Frans- Spaanse grens werd hy door de Spaanse politie gegrepen. Uit spraak 11 augustus. FIETSVIERDAAGSE DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering heeft gisteren bijj de Verenigde Naties geprotesteerd tegen het proces dat de VN-raad voor Namibië heeft aangespannen tegen het uraniumverrijkingsbe- drijf Urenco in Almelo. In een brief aan secretaris-generaal Perez de Cuellar schrijft de Nederlandse vertegenwoordiger bij de VN, J. Ramaker, dat de Raad voor Nami bië ten onrechte de goede trouw van Nederland in twijfel trekt. De raad kan zich volgens hem beter bezig houden met problemen als het leegvissen van de kustwate ren van Namibië. Daartoe is een uitbreiding van de economische zone voor de kust nodig. Twee weken geleden kondigde de VN-raad aan Urenco voor de rechter te zullen dagen. In het be drijf wordt uranium zodanig be werkt dat het geschikt is als brand stof voor kerncentrales. Volgens de Raad overtreed Urenco hiermee een door de Verenigde Naties aan genomen resolutie, waarin Nambië wordt beschermd tegen grondstof- fenroof door Zuid-Afrika. Er mogen geen grondstoffen worden uitgevoerd zonder toe stemming van de raad die door de Verenigde Naties wettig bestuur over Namibië. Maar Zuid-Afrika trekt zich daar niets van aan en is nog steeds in de voor malige Duitse kolonie aanwezig, waar het uranium uit de grond haalt. Het verrijken van uit Namibië af komstig uranium is vogens de raad in strijd met de resolutie. Neder land bestrijdt dit niet, maar vol gens een woordvoerder van buiten landse zaken is het onmogelijk na te gaan waar het uranium vandaan komt dat aan Urenco wordt aange boden. Nederland importeert zelf geen uranium uit Namibië maar bij eerdere gelegenheden gaf de rege ring wel toe dat Urenco waar schijnlijk aldaar gewonnen urani um verrijkt. Het proces wordt in Nederland aangespannen omdat de beide partners (Bonn en Londen) de raad niet erkennen. Nederland erkent dat de raad de bevoegdheid heeft een dergelijk proces aan te span nen maar is het inhoudelijk niet eens met de aanklacht. Verder betreurt Nederland het niet door de raad te zijn gehoord. Het opstellen van de dagvaarding heeft ruim twee jaar gekost. Het proces dient in september voor de rechtbank in Den Haag. Man bekent moord op pompbediende MAASTRICHT (ANP) - Een van de twee mannen die afgelopen zon dag in Amsterdam zijn aangehou den in verband met de roofmoord in Maastricht op de popmbediende Lilian Verheyde heeft gisteren be kend de vrouw met zestig messte ken van het leven te hebben be roofd. Het betreft een 28-jarige man uit Heerlen. Hij heeft verklaard uit geldzucht te hebben gehandeld. In verband met verslaving aan verdo vende middelen zat hij dringend om geld verlegen. Daar de man ge ruime tijd in het garagebedrijf Kompier aan de Galjoenweg in Maastricht had gewerkt, was hij ter plaatse zeer goed bekend met de situatie. Zo wist hij precies waar zich de kassa en de kluis bevon den. De Heerlenaar wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justi tie in Maastricht. De samen met de Heerlenaar gearresteerde man, een Westduitser, heeft geen bekentenis afgelegd. Het recherchebijstands team gaat na of hij wel een aandeel in de roofmoord heeft gehad. Ondeugdelijke gasketels in nieuwbouwwij k HOOFDDORP (ANP) - De gaske tels in 110 nieuwbouwwoningen in de Hoofddorpse wijk Kalorama zijn vandaag afgesloten. De bewo ners hebben daarover een brief ontvangen van het gasbedrijf in Haarlemmermeer. De huizen hou den wel gas om te kunnen koken. De 110 koopwoningen zijn eind vorig jaar opgeleverd. Sindsdien klagen veel bewoners over hun gasvoorziening. Er zou sprake zijn van koolmonoxyde. De Vereniging Exploitanten Gasbedrijven in Ne derland (VEG) keurde de gasketels vervolgens af, omdat de ontluch ting van de ketels niet zou deugen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Haarlemmermeer is de aannemer van het project, bouwbedrijf Muwi van Gent uit Amersfoort, daarop een ultimatum gesteld. Dat ultimatum verstrijkt vandaag. De gemeente kan volgens de woordvoerder geen medeve rantwoordelijkheid meer nemen voor de ondeugdelijke gasketels. Bij het bouwbedrijf Muwi van Gent was niemand voor commen taar bereikbaar. De raadsman van de gedupeerde bewoners, mr. R.A.C. van Dijk uit Bergen op Zoom, vindt dat Haar lemmermeer veel eerder stappen had moeten nemen tegen de aan nemer. Hij wil dat de gemeente nu noodvoorzieningen treft voor de bewoners, zoals het plaatsen van douchewagens. De advocaat spant tegelijkertijd een procedure aan bij de Stichting Garantie-instituut Woningbouw in Rotterdam, dat bemiddelt in con flicten in nieuwbouwprojecten. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie probeert, tot nog toe zonder succes, de identiteit te achterhalen van een extreem mili tante krakersgroep die de afgelo pen tijd verscheidene huurders van voormalige kraakpanden heeft geterroriseerd dan wel bedreigd. De groep 'Frontline tegen maffers' heeft een aantal mensen per ano nieme brief bedreigd met jarenlan ge en onverminderde acties tegen ingesteld als de betrokkene zelf en diens familie. In enkele gevallen is daadwerke lijk brand gesticht, een ruit aan dig gelen gegooid, werd er ingebroken, de telefoonaansluiting doorgesne den, de sloten met lijm dichtge smeerd of de woning beklad. Een bewoner van een voormali ge door krakers bezette woning werden de bedreigingen enkele weken geleden te veel. Hij vertrok. bewoner is, sinds de po litie extra surveilleert en 's nachts post, nog niet lastig gevallen. De gegadigde voor een ander pand, dat op dit ogenblik nog wordt gere noveerd, is lastig gevallen op zijn oude adres. Maar ook daar doet zich volgens de politie sinds de ver hoogde waakzaamheid niets meer Volgens de Amsterdamse politie gaat het om de "stuiptrekkingen van een kleiyere groep krakers" en zijn er al maandenlang incidenten geweest, maar is de situatie de af gelopen weken juist rustig. Het Amsterdamse avondblad Het Parool publiceerde gister avond een ook bij de politie beken de anonieme brief van de criminele krakers, die begint met: "Jij hebt gekozen voor het maffers-(onder- kruipers)bestaan. Dit houdt in dat akties tegen jou en je familie onver minderd en jarenlang gevoerd gaan worden. Jij en je familie zul len geen moment rustig kunnen le- In een andere passage wordt ge suggereerd dat nergens voor wordt teruggeschrikt: "Verder willen wij jullie erop wijzen dat bij zwangere vrouwen de gevolgen van traangas, carboleum, spanningen en fysieke benadering grote gevolgen kunnen hebben". De 'Frontline' besluit met enkele voorbeelden van adressen, waarop in het recente verleden inderdaad het een en ander is voorgevallen. Volgens de woordvoerder is de Amsterdamse politie 'vastberaden van plan' de anonieme groep de pas af te snijden 'als zich opnieuw bedreigingen voordoen'. Vrouwen huisartsen springen noodgedwongen bij gestopt. Dit blijkt uit een enquête die de Vrouwenraad van het Ne derlands Christelijk Ondernemers- verbond (NCOV) hield onder twee honderd echtgenotes van huis- en tandartsen. Uit het onderzoek blijkt dat bijna 30 procent van de artsenvrouwen meer dan 40 uur per week in de praktijk meewerkt. In de huisartsenpraktijk werken de vrouwen veelal naast de doktersas sistente waarvoor de arts een ver goeding krijgt. "Zelfs als je een assistente hebt moetje nog meewerken, want zo'n assistente is er maar acht uur per dag. De administratie en de achter- wacht, bij de telefoon zitten, tij dens de avond-, nacht- en weekein- dediensten komen toch op jou neer", legt de echtgenote van een andere Leidse huisarts uit. "En als de assistente op vakantie is, ziek is, of een dagje vrij heeft dan moet ik weer alles doen. Er moet nu eenmaal altijd iemand bij de telefoon zitten voor de spoedge vallen, hoewel er niet direct een man overboord is als een keer niet wordt aangenomen", relativeert ze. Op de vraag of ze er problemen mee heeft antwoordt ze ontken nend. "Dat zou wel het geval zijn als ik een baan zou hebben, maar in feite is dit ook een baan. Ik vind het rot dat het niet wordt erkend als werk dat gehonoreerd moet wor den. Opendoen voor patiënten en de telefoon aannemen is geen ar beid zeggen ze dan. Op het moment dat een assistente het doet wordt het wel betaald. Er is vaker over ge vochten, ook binnen de Landelijke Huisartsen Vereniging, maar zon der resultaat". De andere huisart sechtgenote heeft er niet zoveel problemen mee dat zij geen loon krijgt. "Ik ga ervan uit dat het in het honorarium zit van mijn man". De huisartsen hadden toen ze met de praktijk begonnen geen as sistente. De vrouwen moesten dus naast het meewerken in de praktijk hun kinderen opvoeden. "Het is een kwestie van goed organise ren", reageert een van hen laconiek als haar gevraagd wordt hoe ze dat voor elkaar kreeg. Hoewel ze de telefoonwacht als vervelend ervaren menen ze dat het voor de patiënten prettiger is wanneer iemand de telefoon beant woordt. Een huisarts die alleen werkt moet met allerlei technische hulpmiddelen gaan werken. Een antwoordapparaat of een bood schappendienst. Het is voor men sen die in paniek bellen niet ge makkelijk om dan weer een ander telefoonnummer te moeten gebrui ken of hun klacht in te spreken op het antwoordapparaat. En je moet zelf goed in de gaten houden dat je alles inschakelt als je weggaat en weer uitzet zodra je terugbent". "Aan de andere kant zijn de ge vallen 's avonds of in het weekein de meestal niet zo spoedeisend. Maar je kunt het de mensen niet kwalijk nemen omdat ze vaak niet weten wat erachter zit". Om redenen van privacy zijn de namen van de vrouwen niet ver meld. LEIDEN - "Ik vind het soms wel vervelend dat detelefoon altijd voorgaat, waardoor je niet verder kunt gaan met wat je aan het doen bent". Dit zegt de vrouw van een huisarts in Leiden over haar bijdra ge aan het werk van aan man. "Je zit weieens vast en de kinderen ko men nogal eens in de knoei". door Henny Smit ZUIDWOLDE - Fietsers onderweg op de eerste dag van de Drentse fietsvierdaagse. De meer dan 30.000 deelnemers zijn op vier verschillende punten vertrokken en leggen per dag ook verschillende afstanden af. (foto ANP) De vrouw van een huisarts moet er altijd zijn, om de telefoon aan te nemen, om patiënten te ontvangen, afspraken te maken, de administra tie bij te houden, de wachtkamer op te ruimen na het spreekuur, in de spreekkamer de instrumenten schoonmaken en dergelijke. Als vrouwen van huis- en tand artsen niet meer meewerken in de praktijk van hun partner moet 75 procent van de praktijken worden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3