LEIDSCH DAGBLAD VS komen Russen tegemoet MOGEN WIJ U OP DE HOOGTE HOUDEN? Onderzoek bond: onroerend- goedbelasting is nog te hoog Hoofd SWA in Alphen ten onrechte ontslagen Gandhi in Sri Lanka Slaapmiddel leidt bij drugsverslaafden tot agressie 'Klimaat rijp voor historisch voorstel in Genève' Dl GROSSE AVRO-piannen maken geen kans Kabeljauwvissers bang achter net te vissen VVUtlNlbUAUi 29 JULI 19Ö/' OPGERICHT 1 MAART 1860 38380 ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft het voor malig hoofd van de sociale werk voorziening (SWA) L. van Velzen in 1984 onterecht ontslagen. De Centrale Raad van Beroep is het in zijn uitspraak niet eens met de ge meente Alphen, die beweerde dat Van Velzen zijn functie niet goed uitoefende. Na een serie conflicten met de toenmalige directeur van de ge meentelijke sociale dienst, waaron der de SWA ressorteerde, en een aantal bedrijfsleiders werd Van Velzen in mei 1981 al op non-actief gesteld. Het zelfstandig worden van de SWA in 1984 werd door de gemeente aangegrepen om Van Velzen op juridische grond te ont slaan. De Centrale Raad van Be roep stelt nu dat een reorganisatie niet als reden voor ontslag mag dienen. Van Velzen, die sinds 1976 bij de SWA in Alphen werkte, zal bij de gemeente vrijwel zeker een scha declaim indienen. De gemeente heeft aangekondigd zich over de si tuatie te beraden. Ondertekening van akkoord Tamils COLOMBO (AP) - De Indiase pre mier Rajiv Gandhi en zijn Sonia zijn vandaag in de Srilank- aanse hoofdstad Colombo aange komen voor de ondertekening een verdrag dat een eind moet ma ken aan de vier jaar oude burger oorlog in het land. In een aantal ste den in het land wordt opnieuw te gen het akkoord gedemonstreerd en op verschillende plaatsen heeft de politie het vuur geopend. Over het standpunt van de groot ste organisatie van de Tamils, de Tamil Tijgers, bestaat onduidelijk heid. De Indiase premier zou gis teravond nog bereikt hebben dat de Tamil Tijgers het akkoord zul len steunen. Het verdrag voorziet in autonomie voor de Tamils. Volgens andere bronnen zouden de Tamil Tijgers nog steeds niet met het verdrag akkoord gaan. AMSTERDAM (ANP) - Het mi nisterie van WVC wil van de ge neesmiddelenfabrikant Hoff- mann-La Roche uit Mijdrecht weten hoe groot de verspreiding van het slaapmiddel Rohypnol in Nederland is. Dit om inzicht te krijgen in de misbruik van het middel door drugsverslaafden. Het bedrijf is uitgenodigd voor een gesprek op het ministerie. Rohypnol, ook wel de 'vergeet- pil' genoemd, geeft verslaafden aan drugs of alcohol een soort 'kick' in plaats van een slaperig gevoel. Dit kan ontaarden in zeer agressief gedrag, met als bijzon derheid dat de gebruiker zich na afloop vaak niets meer kan herin neren van eventuele excessen. Er zijn recent enkele rechtsza ken geweest met verslaafden als verdachten. Zij hadden misda den hadden gepleegd onder in vloed van Rohypnol waarvan ze zich niets meer herinnerden. Ministerie doet onderzoek naar verspreiding Rohypnol Volgens directeur J. Walburg van het Amsterdamse Jellinek- centrum is het gebruik van Ro hypnol de laatste tijd sterk geste gen. "De artsen die in Amster dam gespecialiseerd zijn in de zorg voor drugsverslaafden ko men steeds vaker in aanraking met verslaafden bij wie compli caties ontstaan als gevolg van ge bruik van Rohypnol", zegt hij. Om een exacter beeld te krij gen van de omvang van de ver spreiding van het middel, werd in Amsterdam een onderzoek uitgevoerd onder apothekers. Hoewel de gegevens van dit on derzoek nog moeten worden ver werkt, wil Walburg al wel kwijt dat gebleken is dat jaarlijks on geveer 1 miljoen Rohypnol- slaaptabletten worden voorge schreven in de hoofdstad. Dat zelfde werd ook geconstateerd door de ziektekostenverzeke raars. De voorlopige uitslag van het onderzoek onderstreept volgens Walburg de ervaringen van de hulpverlening. Hij vindt dat snel le maatregelen om de problema tiek aan te pakken dan ook nood zakelijk zijn. De directeur van het Jelhnekcentrum denkt daar bij aan het verstrekken van infor matie aan artsen en apothekers over de werking van het middel bij misbruik. Ook de pharmaceu- tische industrie moet worden be naderd, om duidelijker dit soort informatie in de bijsluiters te ver melden, meent Walburg. Hij denkt zeker niet aan het uit de handel nemen van het middel. Op de eerste plaats is de groep 'misbruikers' veel kleiner dan de groep mensen die het middel ook echt als slaapmiddel gebruikt. Bij verslaafden aan drugs of alco hol geeft het middel in plaats van een slaperig gevoel een soort 'kick'. Bovendien vinden de drugs verslaafden altijd wel weer een ander middel om naar uit te wij ken als Rohypnol uit de handel wordt genomen. Het baart hem in dit verband ook zorgen dat Hoffmann-La Roche onlangs een nieuw slaapmiddel (dormicum) op de markt heeft gebracht dat nog veel sterker is dan Rohyp nol. WASHINGTON (GPD) De Verenigde Staten hebben gisteren in Genève nieuwe voorstellen ingediend die voor een deel tegemoetkomen aan Russische wensen over een akkoord op het gebied van middellange en korte afstandswapens. Overigens betitelde een lid van de Sow- jet-onderhandelingsdelegatie in Genève de voorstellen als 'niet constructief. (Van een onzer verslaggevers) Van de gemeenten die vorig jaar te veel onroerend-goedbelasting LEIDEN - Inwoners van dreigden te innen heeft een groot meer dan 40 gemeenten, deel de tarieven intussen verlaagd, waaronder. Leiden, Alphen aan den Rijn, Leiderdorp en weer te hoge heffingen zal verstu- Voorschoten, lopen een reë- ren. Ie kans dit jaar te veel onroe rend-goedbelasting (Ogb) te He' gaat daarbij om een over- mneten hetalpn T)p7p t?p schrijding van de maximale hef- moeten oetaien. ueze ge- flng op het gebruik van onroerend- meenten dreigen namelijk goed voor eigenaren (eigenaar-be- meer ogb te innen dan de woners van een huis) dan wel ge- gemeentewet toestaat. bruikers (huurders). Gewoonlijk versturen de gemeenten een keer per jaar een aanslag voor deze on- Dat blijkt uit het jaarlijkse onder- roerend-goedbelasting. zoek van de Consumentenbond Uit het onderzoek van de Consu- naar de tarieven van de 174 Neder- mentenbond blijkt dat de gemeen- landse gemeenten met meer dan ten Leiden en Alphen aan den Rijn 20.000 inwoners. De bond geeft de wej <je heffing voor eigenaren van bewoners in overweging een be- 0nroerend-goed hebben verlaagd, niet die van gebruikers De gegevens werden verzameld door middel van een enquête. En kele gemeenten, waaronder Lei den, hebben hun medewerking ge weigerd. In die gevallen verzamel de de bond de noodzakelijke infor matie langs andere wegen. De re sultaten van het onderzoek staan in het augustusnummer van de Con sumentengids, het blad van de bond. Wisselend bewolkt 14 graden. Middagtemperatuur rond 18 graden. Wind draaiend naar noordwest. Aanvankelijk matig, maar in de loop van de dag aan de kust en op het Lfsselmeer toenemend tot krach tig- De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: af en toe zon en mo gelijk wat regen. Middagtemperaturen oplopend tot rond 21 graden in het weekeinde. Donderdag 30 juli 1987 zon op: 05.57 uur, zon onder: 21.35 uur; maan op: 10.48 uur, maan onderi 23.13 ter: 02.38 en 15.M i onroerendrgoed. In Leiderdorp is het eigenarentarief verlaagd en het gebruikerstarief daarentegen ver hoogd. Sommige gemeenten heb- fen. ben de tarieven voor beide heffin gen verhoogd, zoals de gemeente Voorschoten. Volgens de Consumentenbond is het kabinet van plan gemeenten in staat te stellen de maximale ta rieven van de onroerend-goedbe lasting - de belangrijkste eigen in komstenbron van de gemeente - te verhogen. Dit om een aantal ande re inkomstenbronnen van de ge meenten te kunnen schrappen en om een eind te maken aan de grote winst die sommige gemeenten mo menteel maken op de levering van elektriciteit. Een hogere ogb-op- brengst zou het verlies van deze in komsten moeten compenseren. - De bond heeft grote bezwaren te gen deze kabinetsplannen. Ze vindt het onjuist dat sommige ge meenten grote winst maken op dienstverlening en dat het wegval len van een dergelijke post als van zelfsprekend wordt gecompen seerd door meer belasting te hef- NOORDWIJK - De bagage van de ruim duizend deelne mers aan de strandzesdaagse lag vanmorgen vroeg in Noord- wijk alweer gereed voor trans port naar de volgende pleister plaats die de wandelaars aan doen. De deelnemers aan de 29ste editie van zesdaagse had den gisteravond hun kampe ment opgeslagen op de terrei nen van het Bollenbad in Noordwijk. De regen was, even als gisteren, ook vanmorgen weer spelbreker. "Maar dat weerhield de wandelaars er niet van weer opgeruimd te ver trekken", aldus de Noordwijkse VW-directeur W. Rovers. (foto ANP) Philips: meer winst EINDHOVEN (ANP) - Philips heeft in de eerste helft van dit jaar 19 procent meer winst geboekt dan in dezelfde periode vorig jaar. De winst steeg van 352 miljoen tot 420 miljoen gulden. De omzet werd acht procent klei ner en ging van 26,36 miljard naar 24,16 miljard gulden. Hierbij speel den vooral wijzigingen in de wis selkoersen een rol. In hoeveelhe den gemeten werd er vijf procent meer verkocht. De verkoop steeg in alle produktsectoren, maar voor al in de sector consumentenelek tronica. In een commentaar op de gedane voorstellen zei president Reagan gisteren dat, na de concessies die nu zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie in Genève hebben gedaan, „het klimaat rijp is voor historisch voorstel". Aan de optimistische sfeer rond de gesprekken over middellange en korte afstandswapens werd gis teren verder bijgedragen door de bekendmaking dat minister Shultz (buitenlandse zaken) en zijn Russi sche collega Sjevardnadze half sep tember in Washington bijeen zul len komèn. Als tijdens dit gesprek blijkt, dat de twee supermachten elkaar op al le onderdelen van een akkoord over de betreffende wapens hebben gevonden, staat niets meer een top tussen Reagan en de Russi sche leider Gorbatsjov in de weg. Tijdens die top, die nog voor het eind van dit jaar kan worden ge houden en in Washington zal plaatsvinden, zou dan het akkoord kunnen worden getekend dat een einde maakt aan alle middellange en korte afstandswapens. Maar ten minste één probleem moet nog worden opgelost. De Ver enigde Staten blijven vasthouden aan hun uitgangspunt, dat de 72 Pershing IA raketten in West- Duitsland buiten de termen van het akkoord moeten blijven. De Sowjet-Unie wil dat ook deze korte-afstandsraketten worden verwijderd, maar de Verenigde Staten stellen zich op het stand punt dat deze raketten van West- Duitsland zijn, en dat een akkoord alleen over Amerikaanse en Russi sche kernwapens gaat. Amerikaanse functionarissen in Genève en Washington hebben de afgelopen dagen gesuggereerd, dat een mogelijk compromis kan zitten in een Amerikaanse belofte dat de Pershings IA niet door nieuwe ra ketten zullen worden vervangen, als ze rond 1990 verouderd raken. De belangrijkste concessie die de Amerikanen gisteren in Genève hebben gedaan, is dat zij hebben beloofd dat alle raketten waarop een akkoord met de Sowjets be trekking heeft, zullen worden ver nietigd. Ze zullen dus niet worden omgebouwd tot andere, buiten het akkoord vallende wapens. Waarover nu nog in Genève moet worden gesproken zijn, afgezien van de Pershings IA, controleme thoden en het tempo waarin beide supermachten zich van hun mid dellange en korte afstandsraketten zullen ontdoen. Ad Fransen, eindredacteur van het radioprogramma 'Boeken' dat dit jaar is on derscheiden met de Zilve ren Reissmicrofoon: 'Lite ratuur sterkt je rugge- graat'. PAGINA 16 Vaagheid troef rond pro- duktie nieuw paspoort. PAGINA 2 PvdA wil spoedoverleg over bezuinigingen op ge zinszorg en herstellings oorden. PAGINA 3 VS krijgen weinig steun bij het vegen van mijnen in de Golf. PAGINA 5 Steeds meer chauffeurs zitten te lang achter het stuur. PAGINA 7 Tennisser Menno Oosting gaat in herkansing op Melkhuisje verrassend langs David Miquel. PAGINA 13 HILVERSUM (GPD) - Het plan van de AVRO om samen met TROS en Veronica buiten het pu blieke bestel om een particulier te levisienet te beginnen, volledig ge financierd uit de STER-gelden, maakt politiek geen schijn van kans. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit CDA en PvdA, is volstrekt tegen het plan, dat PvdA-mediawoord- voerder Niessen gisteravond 'een proefballonnetje' noemde dat 'al leeg is voor het wordt opgelaten.' Beinema (CDA) reageerde van morgen eveneens negatief op het AVRO-voorstel. 'Er wordt door de AVRO meer ruimte gevraagd dan het regeerakkoord biedt. Daarin staat duidelijk dat als drie pen op de commerciële toer willen, dat na aanpassing van de wet wordt toegestaan. Maar mét de be perkende bepaling dat ze na ander half jaar géén aanspraak meer mo gen maken op de STER-pot, laat staan op de héle STER-pot'. (Zie ook pagina 16 In kort geding opheffing strafmaatregelen geëist DEN HAAG/KATWIJK - Een groep van 20 kabel jauwvissers eist via de rechter dat het ministerie van landbouw en visserij de strafmaatregelen opheft tegen de z.g. 'k-document- houders' die in de periode van 30 juni tot en met 19 juli illegaal kabeljauw heb ben aangevoerd. Het kort geding tegen de staat dient op 11 augustus voor de Haagse rechtbank. De k-documenthouders - onder wie tien Katwijkers - willen verder dat het mi nisterie duidelijk maakt hoe groot de hoeveelheid kabeljauw is die de Neder landse vloot nu nog mag vangen en dringen aan op een betere verdeling van dit quotum. De vissers zijn van mening dat zij onvol doende -hebben geprofi teerd van de vangsthoe- veelheden die beschikbaar zijn gekomen na een ruil met het Westduitse visse rijbedrijfsleven en een ex- tra verhoging van het ka beljauwquotum door de EG. Hoewel het vangstver bod voor kabeljauw al op 20 juli werd opgeheven, mag een aantal van de 20 k-documenthouders deze rondvissoort nog steeds niet aanvoeren. Voor elke week dat zq illegaal kabel jauw hebben aangevoerd, blijft het vangstverbod voor hen een week langer van kracht. Volgens raadsman J. van der Plas van de vissers is dit onrechtvaardig omdat in de periode van 30 juni tot en met 19 juli al duide lijk was dat er een extra ka beljauwquotum beschik baar was en alleen de ver deling door het ministerie op zich liet wachten. De k-documenthouders zeggen dat zq volledig van de vangst van kabeljauw afhankelijk zijn en dus recht hebben op duidelijk heid over de hoeveelheid vis die momenteel legaal mag worden aangevoerd. Bovendien kan de bestaan de onzekerheid er toe lei den dat de overige vissers er van uitgaan dat hun quotum groter is dan het behoort te zijn. Met als ge volg dat de beschikbare hoeveelheid weer in korte tijd wordt opgevist. Nederland heeft van de EG 4800 ton kabeljauw ex tra toegewezen gekregen en na een ruil met West duitse vissers nog eens 2000 ton. Van deze totale hoeveelheid moeten echter de vangsten, die door de vissers illegaal zijn aange voerd, worden afgetrok ken. Verder wordt ook een nationale reserve van 700 ton ingesteld. Er is dan ook niet meer na te gaan hoe veel kabeljauw er nog mag worden aangevoerd, aldus de k-documenthouders. i - ja ik wil een abonnement op de krant voor m n eigen stuk DU\j Oe eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik I Per maand 123.25' Per kwartaal 168.95 Per halfjaar 1137.90 Per jaar 1262,40 I automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) Naam j Adres Tel h Alphens Dagblad, p a Antwoordnummer 10050. I Lr: rJ U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1