Chinees circus verbijstert publiek NZH wil extra bussen inzetten op twee lijnen Geen beperkingen aan winkels Morsweg Leiden krijgt eigen steunpunt voor vragen over studiebeurs Wuhan-groep toont ongelooflijke staaltjes acrobatiek Vanwege vertragingen in de Breestraat Autokrakers aangehouden vrouw Xia Juhua, die een der meest beroemde acrobates in China was en 'de koningin van de schalenpagode' werd ge noemd. De schalenpagode is nu nog een van de twee topattracties van het circus. De achttienjarige Li Liping werd opgeleid door Xia Juhua en is de beste acrobate op dit gebied. Ze won in 1983 tij dens het internationaal circus festival in Cannes de hoogste on derscheiding: de Gouden Clown. Li Liping is vanaf haar zesde jaar al acrobate. Haar nummer ver eist een ongelooflijke lichaams- beheersing. Met een stapel, ui terst breekbare porseleinen schalen op haar hoofd of de on derkant van haar voet, toont zij zich een waar slangemens. Maar het dolenthousiaste pu bliek gaat pas echt op de banken bij de stoelenbalans. Mao de Chao is de grote man bij dit num mer. Hij houdt op een stoel waar van de poten op vier flessen staan, negen andere stoelen en zes acrobaten in evenwicht. De verbijstering slaat toe als de ze ven acrobaten, terwijl ze al enige tijd balanceren, een voor een in handstand gaan staan. Inzinking De acrobatiek wordt al meer dan tweeduizend jaar beoefend in China. Na een korte inzinking die werd veroorzaakt door de op komst van de plaatselijke opera's is er nu weer een grote belang stelling voor het circus in China. Er zijn 160 gezelschappen waar bij twaalfhonderd artiesten werken. Bij de Wuhan-groep, waarvan een deel nu in Neder land toert, werken tweehonderd acrobaten. Sinds de wederopstanding van de acrobatiek nemen de acroba ten in China weer dezelfde maat schappelijke status in als tijdens de Ming-dynastie. Sinds 1980 is de Chinese Vereniging van Acro baten, waarvan mevrouw Xia Ju- hang voorzitster is, aangesloten bij de nationale organisatie van beroepsartiesten, de Federatie van Literaire en andere Kunst kringen. Daarmee werden de acrobaten gelijkgesteld aan de gene die hun brood verdienen met literatuur, dans, toneel en calligrafle. Het gezelschap van Wuhan houdt de eeuwenlange traditie in ere, al was het alleen maar door het tonen van de nummers die al sinds de eerste dagen van de acrobatiek bekend zijn. Bij het Groot Chinees Staats circus ontbreken de dieren. De leeuwen die een dans opvoeren en de enige 'dieren' in de voor stelling zijn, worden gespeeld door acrobaten. Harmonie In de Chinese acrobatiek is het tonen van het menselijke kun nen belangrijk, maar het staat niet op zich. De belichting, de muzikale begeleiding, de kos tuums en vooral de choreografie moet in perfecte harmonie zijn met het getoonde. Die harmonie komt vooral tot uiting in het nummer Dans der Lotussen, waarbij acht artiesten ieder acht zilverkleurige bordjes draaiende houden op bamboes tokjes. Door een fraaie belichting en vormgeving vraag je je werkelijk af of het soms toch wiegende lotusbladeren zijn. De grote kwaliteit van de acro baten wordt nog eens benadrukt door het feit dat velen in een aan tal nummers terugkeren en elke keer weer hetzelfde hoge niveau bereiken. Maar het beste bewijs vormen nog wel de clowns Wu Wei Min en He Zjong Jie, die als intermezzo enkele keren een pa rodie geven op een juist geëin digde act, waarbij ze schijnbaar zonder moeite onderdelen van die act nadoen. Of het nu de clowns zijn, de stuntfietsers, de mastacrobaten of de twee vrouwen die met hun voeten elkaar zelfs tafels toegooi- De stoelenbalans met Mao de Chao als 'grote man'. (foto p.r.) en, het heeft allemaal één ding gebied tot de absolute wereld- gemeen: het behoort op circus- top. door Heriny van Egmond Het Groot Chinees Staatscir cus is vanaf 25 juni op toernee in Nederland en België. Het succes is tot dusver ongekend. Vanaf de eerste voorstelling in de Amster damse RAI is de tent uitver kocht. Alleen al in Amsterdam gingen er meer dan 35.000 men sen kijken naar de tientallen Chi nese artiesten, die van 30 juli tot en met 2 augustus bivakkeren op het parkeerterrein van de Leidse Groenoordhallen. De roem snelde het circus vo rig jaar al vooruit door optredens De achttienjarige Li Liping, een vande beste artiesten op haar gebied, met de schalenpago- de. (foto p.r.) DEN HAAG/LEIDEN - Als de lichten voor de eerste keer wor den gedoofd en enkele schim men hun plaats innemen voor het openingsnummer - Leeu- wendans - barst het applaus ge lijk al los. Het is duidelijk: de ar tiesten van het Groot Chinees Staatscircus hebben in Den Haag een publiek dat hoge ver wachtingen heeft van de voor stelling. En die verwachtingen blijken nam de twee uur durende show terecht. Ongeloof en verbij stering overheerst na de perfecte voorstelling in de tent op het Ma lieveld. van de Dalian-acrobatengroep in Nederland. Was dat nog de num mer tien op de ranglijst van groe pen, het Groot Chinees Staatscir cus is de absolute top. Het staats circus, eigenlijk de Wuhan-groep geheten, wordt geleid door me- LEIDEN - De NZH zal bin nenkort twee extra bussen inzetten op de lijnen 41 en 60. Reden hiervoor is dat als gevolg van de proef met verkeerslichten in de Bree straat veel bussen in de knel komen met de dienstrege ling, wat weer gevolgen heeft voor de rusttijd van de chauffeurs. Voor de be stuurders op de lijnen 41 en 60 zijn die tijden tot onder het wettelijk minimum ge zakt. Voor de NZH is dat onaanvaardbaar. De beslissing extra bussen in te zetten heeft de NZH eenzijdig ge nomen. De begeleidingscommissie voor de proef in de Breestraat had zich gisteren moeten buigen over een notitie van P. Leeuwenburgh, directeur van de NZH voor deze re gio. In die notitie zijn de gevolgen van de verkeerslichtenproef en de mogelijke oplossingen daarvoor (onder meer extra bussen) geïn ventariseerd. Dat overleg is uitge steld tot vrijdag, maar Leeuwen burgh stelt dat de NZH daarop niet kan wachten en daarom tot de in zet van extra bussen heeft beslo ten. "We moeten wel. We moeten ervoor zorgen dat aan de wettelijke bepalingen wordt voldaan". De extra bussen worden van maandag tot en met zaterdag tus sen 7.00 en 19.00 uur ingezet, waar mee op jaarbasis een bedrag van ruim 426.000 gulden is gemoeid. De NZH gaat ervan uit dat de kos ten volledig voor rekening van de gemeente Leiden komen, daar ze verwacht dat het ministerie van Inbraak in huis aan Haagweg LEIDEN - Uit een woning op de Haagweg is gistermiddag of gister avond ingebroken, nadat de toe gangsdeur was geforceerd. Een koffer met kleding, enkele siera den en wat geld werden gestolen. In het weekeinde is in een wo ning aan de Willem de Zwijgerlaan ingebroken. De dieven kwamen via de achterdeur binnen en na men acht porseleinen beeldjes en een radio cassette-recorder mee. INBRAAK - Uit een benzinesta tion aan de rijksweg A 4, ter hoogte van Zoeterwoude, is in de nacht van zondag op maandag ingebro ken. De dieven hadden een gat in de houten zijwand van de winkel gemaakt. Vermoedelijk omdat het alarm overging, maakten zij zich snel uit de voeten met als buit slechts een pak werkhandschoe- verkeer en waterstaat niet over de brug zal komen. Wanneer de extra bussen gaan rijden, is nog niet bekend. Het toe val wil dat de verkeerslichten in de Breestraat momenteel niet werken. Het systeem raakte als ge volg van blikseminslag in. het ka belnet vorige week ontregeld. De politie heeft de lichten daarom af gelopen zaterdag op knipperen ge zet. Verwacht wordt dat de ver keerslichten 'binnen enkele dagen' weer werken, wat voor de NZH te vens het startsein voor de inzet van de twee bussen zal zijn. Geen aansluiting De extra bussen blijven rijden zolang niet tot andere oplossingen wordt besloten waarmee de be hoorlijk ontregelde dienstregelin gen en rusttijden het hoofd kun nen worden geboden. Uit de noti tie van Leeuwenburgh blijkt dat de bussen sinds de verkeerslichten proef over het traject Korevaar- straat-station gemiddeld elf minu ten doen, vier minuten langer dan normaal. De afstand station-Kore- vaarstraat levert een gemiddelde vertraging van een halve minuut op waardoor de reistijd 8,5 minu ten is geworden. De NZH heeft me tingen gedaan in de schoolvakan tieperiode, waarin minder bussen rijden dan normaal. "In het najaar kunnen deze rijtijden daardoor verder oplopen", aldus Leeuwen burgh in zijn notitie. Door de langere rijtijden missen nogal wat reizigers hun aansluiting op trein of andere bus. De grootste knelpunten hierbij vormen Zoeter- meer, Alphen aan den Rijn, Ter Aar en Leimuiden. Leeuwen burgh: "Voor de reizigers kan de vertraging van de Breestraat een oponthoud betekenen van dertig tot zestig minuten omdat ze moe ten wachten op de volgende bus. Hierdoor ontstaat een ernstige en onaanvaardbare kwaliteitsvermin dering". De vertraging doet zich voorts goed voelen op de lijnen 31 en 41, die in een frequentie van tien mi nuten tussen Leiden Zuid-west en Oegstgeest pendelen. Die frequen tie blijkt nu onmogelijk meer waar te maken. Leeuwenburgh spreekt van een 'kleefeffect': de vertraagde bus krijgt passagiers van de vol gende bus en vertraagt daardoor nog meer, terwijl de snelle rit op deze lijn steeds verder inloopt op de bus voor hem. Gevolg is dat twee bussen 'sa menklonteren', waarna er lange tijd helemaal geen bus komt. "De hoge kwaliteit van het vervoer wordt hierdoor omgezet in een ui terst onbetrouwbare dienstuitvoe ring". Volgens Leeuwenburgh ma ken sommige chauffeurs zich om de vertragingen in te lopen en on der druk van de opmerkingen van reizigers, snelheidsovertredingen. In de notitie worden behalve de inzet van extra bussen nog twee mogelijkheden aangegeven om de ontstane problemen op te lossen. Een daarvan is het inkorten van de lijnen, wat de inzet van extra bus sen kan voorkomen. De wijk Meer burg en grote delen van Leiden Zuid-west zouden daardoor versto ken raken van een bus naar de bin nenstad en het station, terwijl er ook kosten aan deze oplossing zijn verbonden omdat de dienstrege ling en de bebording zouden moe ten worden aangepast. De NZH is over deze optie zelf niet al te enthousiast: "Gelet op het wegvallen van een busverbinding voor grote groepen publiek is deze oplossing onverantwoord". De an dere oplossing betreft het uitscha kelen van de verkeerslichten, 'aan gezien een verbetering van de si tuatie met de verkeerslichten niet mogelijk lijkt'. Door de proef met de verkeerslichten in de Breestraat treedt voor bussen zoveel vertraging op, dat de rusttijd oan de chauffeurs tot op en zelfs onder het wettelijk minimum is gezakt. (foto wim Dijkman) Kroon wijst beleid gemeente Leiden af DEN HAAG/LEIDEN - Het beleid van de gemeente Leiden om win kel- en horecavestigingen in de wijk Transvaal (rondom de Mors weg) te beperken kan voorlopig geen genade vinden in de ogen van de Kroon. Zij heeft namelijk een groot deel van de bezwaren van de Morsweg-ondernemers tegen het bestemmingsplan Transvaal geho noreerd en goedkeuring aan een deel van de bepalingen onthouden. De ondernemers hadden vooral bezwaar tegen het feit dat een deel van hun winkels niet in het be stemmingsplan was opgenomen. Bovendien zijn er in het bestem mingsplan veel te veel beperkin gen opgenomen. De gemeente Lei den meent dat een deel van de win kels vooral in de dagelijkse goede rensector "op de lange termijn wei nig levensvatbaarheid heeft". Daarom zouden deze winkels moeten worden verplaatst naar de Steenstraat/Haarlemmerstraat of naar het Diamantplein. Een uit breiding van het winkelbestand in Transvaal noemt de gemeente LEIDEN - Met ingang van 3 augus tus zal er voor studerenden in Lei den en omgeving een steunpunt studiefinanciering Leidse universi teit aan het werk gaan. Omdat het nieuwe studiefinancieringsstelsel zoveel vragen oproept dat het lan delijke 06-informatienummer in Groningen voortdurend onbereik baar is, heeft het ministerie van on derwijs besloten op 21 punten in Nederland informatiecentra op te richten voor de beantwoording van die vragen. Het steunpunt in Leiden wordt gekoppeld aan het bureau studen tendecanen van de Leidse univer siteit. "Het is geen verlengstuk van Groningen en dus geen beslispunt. Wij zullen bemiddelen tussen stu derenden uit de hele regio Leiden en het bureau studiefinanciering in Groningen. Ook zullen wij voor lichting geven over het nieuwe stu diefinancieringsstelsel", aldus de Leidse decanen. Het nummer, waaronder het Leidse steunpunt vanaf 3 augustus tussen negen en twaalf uur 's och tends en tussen twee en vier uur 's middags bereikbaar zal zijn, is 06- 3991122. Dit '06-nummer' is een landelijk nummer, maar wie het vanuit de Leide regio draait, wordt automatisch doorverbonden naar de universiteit. Wie met ingang van 3 augustus vanuit Leiden of omge ving het oude '06-nummer' belt, hoort een bandje waarop het juiste nummer staat. Met het instellen van 21 informa tiecentra in Nederland is een be drag van 1,3 miljoen gulden ge moeid. Vijftig tot zestig zullen worden (bij)geschoold om hun kennis over studiefinanciering actueel te maken. Het ministerie heeft met de universiteiten en ho gescholen afgesproken dat de cen tra in elk geval tot 1 januari 1988 worden gehandhaafd. Daarna wordt bezien of zij misschien een blijvend karakter moeten krijgen. Fietsster slaat over de kop LEIDEN - Een 36-jarige Leidse is gisteren op het Stationsplein met haar fiets over de kop geslagen en met schaafwonden en vermoede lijk een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. daarom onwenselijk. Om dat te voorkomen zijn de uitbreidings mogelijkheden in het bestem mingsplan aan banden gelegd en beperkt tot een aantal plaatsen. Bovendien is het aantal winkels en ook het aantal café's en cafetaria's aan een maximum gebonden. Aan de bepalingen waarin de maxima worden genoemd, is nu door de Kroon de goedkeuring ont houden. Op sommige plaatsen mo gen in de wijk Transvaal wel nieu we winkels en horecagelegenhe den worden gevestigd. "Indien op bepaalde plaatsen vestiging uit drukkelijk wordt toegestaan, is het onjuist daarop vervolgens weer af te dingen door middel van bepalin gen die het maximaal toelaatbare aantal winkels, café's en cafetarias vaststellen", aldus de Kroon, die verder constateert dat de gemeente onvoldoende motiveert waarom het aantal winkels moet worden te ruggedrongen. De motivering voor het beperken van het aantal hore cavestigingen ontbreekt helemaal, zo meent de Kroon, die er verder op wijst dat de gemeente geen ac tief beleid voert om het aantal win kels en horecavestigingen terug te dringen. De Kroon heeft niet alle bezwa ren van de Morsweg-ondernemers overgenomen. Zo vindt de Kroon, evenals de gemeente Leiden, dat de Morsweg alleen mag dienen voor buurtontsluiting en dat maat regelen om doorgaand verkeer te weren mogen worden genomen. De Kroon wijst in dit verband op het feit dat de straat smal is en dat er veel Vrouw gewond bij ongeval op Rijksweg 4 LEIDEN - Met rugpijn er delijk een gebroken rib is een 19- jarige Roelofarendsveense gisteren naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, nadat zij op Rijksweg 4 ter hoogte van Leiden door een vrachtwagen was aangereden. De vrachtwagen, bestuurd door een 27-jarige man uit Vlijmen, reed achter haar personenwagen op de linkerweghelft in de richting Den Haag. Toen de vrouw afremde draaide de vrachtwagen, die vlak achter haar zat, naar rechts om te vermijden dat hij bovenop de auto van de Roelofarendsveense reed. Maar de vrouw stuurde ook naar rechts, waardoor de vrachtwagen met een vaart van ongeveer 80 kilo meter per uur tegen haar rechte- rachterkant kwam. LEIDEN - De politie heeft van nacht twee mannen aangehouden, die op de Toussaintkade en de Sta ringkade auto's openbraken met de bedoeling de radiocassettes te stelen. Omwonenden hadden drie man nen op de Toussaintkade aan au to's zien rommelen en belden de politie. Toen die arriveerde koos het drietal het hazepad. Een van hen wist te ontkomen, maar een 20- jarige Leidenaar verzwikte op de vlucht zijn enkel en kon zo gemak kelijk worden opgepakt. Ook een 22-jarige Leidenaar wist niet uit handen van de politie te blijven. Van twee auto's op de Toussaint kade waren de portieren of de ruitjes vernield. Ook op de Staring kade waren auto's opengebroken, maar de autokrakers hadden nog geen kans gezien hun buit eruit te slopen. Inbreker tracht tot twee keer toe slag te slaan LEIDEN - Een kennis die op het huis paste van bewoners van de Drontermeerlaan, merkte gister avond dat daar iemand op de slaap kamer was. Toen zij ging kijken, zag zq een man op de kamer. Zij sloot het huis af en belde meteen de politie, maar toen deze kwam was de inbreker via de schuifpui al verdwenen. De slaapkamer was overhoop gehaald, maar het is niet bekend of er iets weg is. Vermoedelijk dezelfde man trachtte een halfuur later in te bre ken in een videotheek aan de Con dorhorst Het signalement dat een getuige gaf, toonde tenminste overeenkomsten met dat van de man die in de Drontermeerlaan zijn slag probeerde te slaan. Op het moment van de inbraak was er nie mand in de videotheek aanwezig. Een toevallig passerende getuige zag de inbreker, die een raam had opengewrikt, weggaan. Vermoede lijk heeft de man geen kans gezien iets weg te nemen. RTAf) 1 FIDFN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9