Hoger bod Elsevier op uitgever Kluwer 'Fusie uitgevers kan persvrijheid in het geding brengen' Vrouwen (tand)artsen willen betaald worden Offshore volgend jaar over dieptepunt heen Overname PDM door Agfa kost 300 banen Japanse voorstellen voor steun aan Derde Wereld DINSDAG 28 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - Elsevier heeft gisteren haar bod op collega-uitgever Kluwer verhoogd. Daarmee is de ruim zes weken durende strijd om Kluwer in een nieuwe fase beland. Het nieuwe bod van Elsevier houdt in dat per aandeel Kluwer vijf aan delen Elsevier ter beschikking worden gesteld plus 175 gulden in contanten. Dit komt, uitgaande van de laatste beurskoers van Else vier van 53,70 gulden, neer op 443,50 gulden voor een aandeel Kluwer. Het oude bod van Elsevier (6 aandelen plus 75 gulden contant) was tot gistermorgen kwart voor twaalf, toen de notering werd op geschort, 397,20 gulden waard. Op 12 juni bracht Elsevier haar eerste bod op Kluwer uit. Volgens het op 2 juli verschenen biedings- bericht is dit bod tot 3 augustus 's middags 15 uur van kracht. Deze uiterste aanmeldingstij d is door het tweede bod niet veranderd. Het nieuwe bod van Elsevier overtreft duidelijk dat van Wolters Samson, dat gisteren voor de schorsing door de beurs op ongeveer 429 gulden werd gewaardeerd. Nadat Elsevier haar in de ogen van Kluwer vijandige bod had uit gebracht zocht Kluwer heil bij Wolters Samsom. De twee uitge vers besloten vervolgens tot een fusie waarbij de kleinere Wolters Samsom een bod deed op Kluwer van drie aandelen Wolters in ruil voor één aandeel Kluwer. Op de beurs ontwikkelde de koers van Elsevier zich vervolgens veel gunstiger dan die van Wolters, waardoor het bod van Elsevier steeds aantrekkelijker werd. Hier op kwam Wolters Samsom met een hoger bod: voor ieder aandeel Klu wer twee gewone aandelen Wolters Samsom plus een 4,50 gulden cu mulatief preferent aandeel Wolters (met gegarandeerde winstuitke ring) plus 50 gulden in contanten. Eind vorige week begon de koers van Wolters aan een sterk herstel terwijl die van Elsevier steeds ver der daalde. Toen ontstond een om gekeerde situatie, waardoor het bod van Wolters weer aantrekkelij ker werd. In een vrijdag gehouden aan deelhoudersvergadering van Klu wer zei president-commissaris H. Langman ervan overtuigd te zijn dat het bod van Wolters Samsom zou slagen. Door de nieuwe zet van Elsevier is de strijd om Kluwer in een nieuwe, grimmiger fase be land. Het bod van Wolters Samsom loopt op 30 juli af, terwijl op het bod van Elsevier tot 3 augustus kan worden gereageerd. Bij Wolters Samsom was giste ren niet direct commentaar te krij gen op het verhoogde bod van El sevier. „Wij studeren op het ver hoogde bod", deelde een woord voerder mee, die niet kon zeggen of en zo ja, wanneer zijn maat schappij met een reactie komt. Ook bij Kluwer wordt op het kers verse bod gestudeerd. De stand van zaken is nu als volgt: -Elsevier bezit door aankoop op de Amsterdamse beurs 30 procent van Kluwer. -Kluwer heeft beschermende preferente aandelen geplaatst by een bevriende stichting en by Wol ters Samsom. Daarnaast heeft het concern een behoorlijk belang in fusiepartner Wolters Samsom op gebouwd. Er zijn ook onzekere factoren. Er zitten pakketten aandelen Kluwer bij institutionele beleggers zoals verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen. De grootste is dat van Nationale Nederlanden, die oök een commissaris bij Klu wer heeft. Verder is er al enige tijd sprake van buitenlandse uitgevers die belangen in zowel Kluwer als Elsevier zouden hebben. Op de Amsterdamse beurs worden in dit verband genoemd de Amerikaanse McGraw/Hill, de Britse Maxwell en de Duitse Bertelsmann. DEN HAAG (ANP) - Als van huis- en tandartsen niet meer meewerken in de praktijk van hun partner moet 75 procent van de praktijken worden gestopt. Dit blijkt uit een enquête die de Vrou wenraad van het Nederlands Chris telijk Ondernemersverbond onder tweehonderd echtgenotes van huis- en tandartsen heeft gehou den. De vrouwen willen juridisch en fiscaal geaccepteerd worden als mede-ondernemer en in die hoeda nigheid ook betaald krijgen. Uit het onderzoek blijkt dat bijna 30 procent van de artsenvrouwen meer dan 40 uur per week in de praktijk meewerkt. In de huisart senpraktijk werken de vrouwen veelal naast de doktersassistente, waarvoor de arts een vergoeding krijgt. Zij vangen de patiënten op, nemen - ook 's nachts - de telefoon aan, maken afspraken, doen de boekhouding en onderhouden de contacten met bij voorbeeld de zie kenfondsen. Bijna 90 procent van de ondervraagde vrouwen geeft aan dat zij meebeslist in belangrij ke financiële aangelegenheden in de praktijk. Voor al deze werkzaamheden willen de vrouwen nu betaald krij gen. aldus L. van der Werff van de NCO V -VrouwenraadVolgens haar wordt er maar weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid van de zogenaamde reële beloning. Daarby geett de arts per jaar ten minste 1.057 gulden aan zijn vrouw. Over dat bedrag betaalt de echtgenote dan belasting en socia le premies. Deze vorm van vergoe ding wordt volgens Van der Werff nauwelijks toegepast. Liever heeft de arts een 'belastingvoordeeltje' via de zogenoemde meewerkaf- trek. Van de belastingen mag een bepaald percentage van de winst van de praktijk worden afgetrok ken zodat het belastbaar inkomen van de arts omlaag gaat. Van der Werff vreest dat in de toekomst, net als in de agrarische sector, artsen het moeilijk zal val len nog een partner te vinden. „De nieuwe economisch bewuste gene ratie zal. als er niets aan de positie van artsenvrouwen verandert, niet meer bereid zijn om op deze ma nier mee te werken in de praktijk." Van der Werff ziet bij voorkeur dat de echtgenotes worden geac cepteerd als mede-ondernemer, waarbij zij zelfstandig van de belas ting kunnen aftrekken en hun be lastbaar inkomen omlaag gaat. Zij hebben dan ook recht op een oude- dagsreserve. Uit de enquête blijkt dat 40 procent van de vrouwen zich ziet als vrij-beroepsoefenaar. De rest vindt zichzelf assistente van de arts. De gemiddelde artsenvrouw is 37 jaar. Iets meer dan 10 procent van de ondervraagde jonger dan 30 jaar. LONDEN (UPI) - De investeringen in de winning van olie en gas bui tengaats (offshore) zullen volgend jaar vermoedelijk waar gaan toene men doordat de olie-industrie zich dan zal herstellen van de gevolgen van de scherpe prijsdaling van vo rig jaar. Dit staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van het Schotse ad viesbureau MacKay Consultants, dat is gebaseerd op een onderzoek Kort Zakelijk Goodyear Betere pryzen en een grotere af zet hebben bij het Amerikaanse bandenconcern Goodyear Tire Rubber Corporation in het tweede kwartaal van dit jaar geleid tot een winststijging van 31 procent tot 141 miljoen dollar, zo heeft het con cern gisteren bekendgemaakt. De omzet groeide ten opzichte van de vergelijkbare periode van vorig jaar met 8,5 procent tot het record van 2,56 miljard dollar. Scheepswerf Scheepswerf De Waal in Zalt- bommel is failliet. Het faillisse ment heeft het ontslag van de zes tig werknemers tot gevolg. Dat heeft de curator in het faillisse ment, mr. D. Knottenbelt, gisteren bevestigd. Het faillissement van de werf is uitgesproken terwijl het personeel met vakantie is. Volgens mr. Knottenbelt had de werf te weinig rendabele opdrachten om te kunnen voortbestaan. Handelsbalans Het overschot op de Westduitse handelsbalans is verminderd van 10,6 miljard mark in mei tot 8,3 mil jard mark in juni, zo heeft het Westduitse bureau voor statistiek gisteren bekendgemaakt. In juni van het afgelopen jaar was er een surplus van 9,9 miljard mark. Maxwell De Britse uitgever Robert Max well staakt zijn pogingen om de Amerikaanse uitgeverij Harcourt Brace Jovanivich voor ongeveer twee miljard dollar over te nemen. Gisteren verklaarde Maxwell in New York dat hij alle gerechtelijke procedures die hij was begonnen om de reorganisatie bij Harcourt tegen te gaan zal stoppen. Harcourt was met de reorganisatie begon nen om zich Maxwell van het lijf te houden. Het gevecht heeft drie maanden geduurd. Broodprijs De economische politierechter in Haarlem heeft gisteren het grootwinkelbedrijf Vomar uit IJ- muiden veroordeeld tot een geld boete van vierduizend gulden we gens de verkoop van brood onder de wettelijke minimum' prijs. Een vestiging van de Vomar verkocht in november 1983 brood voor 1,45 gulden, hetgeen 36 cent onder de toen geldende minimum prijs was. van twee jaar naar de vooruitzich ten voor 119 landen. De daling van de olieprijs heeft ertoe geleid dat de investeringen in offshore-activiteiten over de hele wereld zijn verminderd van 48 mil jard pond sterling (160 miljard gul den) in 1985 tot 41 miljard pond in het afgelopen jaar. Volgens het rapport zullen de investeringen dit jaar met nog eens tien procent af nemen tot omstreeks 35 miljard pond. In 1988 zal er echter weer sprake zijn van een opgaande lijn die naar een hoogtepunt gaat van 51 miljard pond (170 miljard gul den) in 1990. MacKay Consultants voorspelt dat de investeringen in de Britse sector van de Noordzee zullen op lopen van 4,5 miljard pond dit jaar tot 5,3 miljard pond (17,7 miljard gulden) in 1990. Dit jaar en 1988 zullen voor de Britse offshore-in dustrie nog rustige jaren zijn, maar in 1989 en 1990 zal er groei zijn, ook al is het onwaarschijnlijk dat het niveau van het begin van de jaren zeventig ooit nog zal worden ge haald, aldus het rapport. Het adviesbureau voorspelt ver der dat Noorwegen in 1991 Groot- Brittannië zal verdringen als be langrijkste markt voor buitengaat- se activiteiten. De twee landen zul len samen goed zijn voor 45 pro cent van de Westeuropese markt, die in 1990 omstreeks 15,4 miljard pond (51,6 miljard gulden) zal belo pen. OOSTERHOUT (ANP) - Het West duitse Chemieconcern Agfa-Ge- vaert neemt PDM, een dochter van Philips en Du Pont, in Oosterhout over. PDM maakt onder andere vi deo- en geluidsbanden. In Ooster hout zullen ongeveer 300 van de 600 banen komen te vervallen. De overname geschiedt in de vorm van een joint-venture, waarin Agfa-Gevaert een belang zal heb ben van 60 percent en Philips en Du Pont elk 20 percent. Het nieu we bedrijf moet begin 1988 een feit zijn. Het hoofdkantoor komt in München, waar ook video- en au- diobanden worden gemaakt en waar de marketing- en onderzoek- afdelingen zullen worden gevstigd. De fabriek in Oosterhout zal zich beperken tot de produktie van vi deo- en computerbanden. De voorgenomen samenwerking heeft bij PD Magnetics consequen ties voor de organisatie. Door het verdwijnen van een aantal activi teiten en door het inkrimpen van andere zullen in Oosterhout naar verwachting circa 300 van de ruim 600 arbeidsplaatsen verdwijnen. Bij de magneetbandactiviteiten van Agfa-Gevaert is sprake van een verlies van arbeidsplaatsen van on geveer dezelfde omvang. De mede werkers van PD Magnetics, de vak organisaties en de ondernemings raad zijn gisteren geïnformeerd over de voorgenomen samenwer king. Volgens Agfa en PDM is de sa menwerking essentieel om de zwa re concurrentie, vooral vanuit het Verre Oosten, het hoofd te kunnen bieden. De pryzen van zowel au dio- als videocassettes staan al eni ge jaren sterk onder druk. Zo zijn de prijzen van onbespeelde video cassettes de afgelopen vijf jaar met meer dan 60 percent gedaald. De vakbonden zijn niet van plan zonder meer akkoord te gaan met het verlies van 300 banen bij PDM, aldus bestuurder H. van Herpen van de Unie BLHP. Hij vreest dat gedwongen ontslagen onvermijde lijk zijn als de samenwerking op de voorgestelde wyze tot stand komt. Ook vreest hij dat op langere ter mijn ook de produktie van tapes naar West-Duitsland verdwijnt en dat er van PDM helemaal niets meer overblijft. RIJSWIJK - In de filmontwikkelcentrales wordt momenteel hard gewerkt aan het verwerken van vele duizen den vakantiefilmpjes die dezer dagen met bakken vol binnenstromen. Op de foto een werknemer van Kodak in Rijswijk (foto ANP) BRUSSEL (ANP) - Het gebrek aan tankstations met loodvrije benzine maakt het voor de toerist in de Eu ropese Gemeenschap lastig om te gaan en te staan waar hij wil, me nen het Europese Milieubureu EEB en de Europese Consumen tenorganisatie BEUC in Brussel. Zij stelden een onderzoek in naar de beschikbaarheid van loodvrije benzine en kwamen tot de conclu sie dat er sinds een jaar nog weinig vooruitgang is gemaakt met de uit breiding van het aantal tanksta tions dat loodvrije benzine ver koopt. Met uitzondering van Nederland, Denemarken en West-Duitsland, waar inmiddels een dicht net van loodvrije tappunten is opgebouwd, beschikken de overige lid-staten van de Gemeenschap slechts over een handjevol stations waar de toe rist met zijn 'schone' auto terecht kan. Portugal is het enige EG-land waar men helemaal geen loodvrije benzine kan krijgen. In Italië is slechts 0,2 procent van alle tank stations uitgerust met een pomp voor loodvrije benzine, in België In veel EG-landen moeilijk loodvrije benzine te krijgen 0,3 procent en in Frankrijk 0,8 pro cent. In Spanje en Griekenland zijn respectievelijk 48 en 34 pomp stations open, waar de 'loodvrije' auto zijn dorst kan lessen. De toe rist, die het Kanaal oversteekt voor een bezoekje aan het Verenigd Ko ninkrijk, vindt slechts bij 333 van de 21.000 tankstations loodvrije benzine. In Ierland zijn er maar twee. Het is voor de vakantieganger zeer vervelend dat hij in Neder land, Denemarken en West-Duits land met zijn 'loodvrije auto' zon der zorgen kan rondrijden, maar zodra hij de zon in het zuiden wil opzoeken in zijn bewegingsvrij heid sterk wordt beperkt, aldus beide overkoepelende organisaties van de milieubeweging en consu mentenbonden in de Europese Ge meenschap. Als voorbeeld noemen de EEB en BEUC de Westduitse en Neder landse reizigers, die met hun kata lysator-auto in eigen land overal te recht kunnen, maar hun vakantie niet in Portugal kunnen doorbren gen, omdat zij daar geen loodvrije benzine kunnen krijgen. Onder weg moeten ze goed op hun benzi nemeter blijven kijken, want tus sen bijvoorbeeld Toulouse in Frankrijk en Zaragoza in Spanje (een afstand van ruim 200 kilome ter) kan niet loodvrij getankt wor den. Het volgende pompstation met dit soort benzine is 275 kilome ter verderop in San Sebastian. De milieu- en consumentenorga nisaties hebben er bij de Europese Gemeenschap dan ook op aange drongen de landen die achter zijn op het schema aan te sporen hun net van loodvrije pompen snel uit te breiden. Overeenkomstig een EG-richtlijn moeten alle lidstaten in oktober 1989 beschikken over een dicht net van tankstations met loodvrije benzine. GENÈVE (GPD/Rtr) - Japan heeft gisteren op de vergadering van de UNCTAD (Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties) nieuwe voorstel len gedaan voor hulp aan ontwik kelingslanden die te kampen heb ben met een zware schuldenlast en dalende grondstoffenprijzen. De Japanse minister van buiten landse zaken, Tadasji Koeranari, zei in een toespraak dat Japan voorstander is van de vorming van een commissie van onafhankelijke deskundigen die moeten moeten zoeken naar wegen om de proble men van de armste ontwikkelings landen te verlichten. Bovendien stelde hij de vorming voor van een aparte commissie die de problemen van de individuele landen moet analyseren en metho den moet aangeven waarmee de economie van deze landen minder afhankelijk van grondstoffen kan worden gemaakt. „Wanneer deze voorstellen worden uitgevoerd is Japan bereid om de mensen te le veren en een evenredig deel van de kosten te dragen", aldus Koerana- Koeranari gaf in zijn toespraak ook een overzicht van de door Ja pan voorgestelde financiële hulp. Japan biedt de ontwikkelingslan den in de komende drie jaar dertig miljard dollar aan niet-gebonden leningen. Voor de armste landen is er bovendien 500.000 dollar aan gif ten beschikbaar. Afgevaardigden van andere landen toonden zich sceptisch over de financiële toe zeggingen van Japan. Vooral het ontbreken van details over de wij ze waarop het geld zal worden ver strekt doet vermoeden dat het hier gaat om een plan ter stimulering van de Japanse export, aldus een Westduitse diplomaat. Volgens M. Camdessus, direc teur van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) moeten overhe den, banken en internationale in stellingen meer doen om de schul denlast van de armste landen te verlichten. Het IMF heeft al eerder voorge steld zyn 'structural adjustment fa cility', het bijzondere fonds voor de armste landen, te verdrievoudigen voor de periode van drie jaar vanaf 1988. Er zit maar drie miljard dollar in en dat is „belachelijk weinig ver geleken met de behoefte aan hulp" aldus Camdessus. Ongeveer zestig landen komen in aanmerking voor leningen uit het fonds, waarover slechts een half procent rente hoeft te worden betaald. Camdessus liet nog weten blij te zijn met het initiatief van Japan om van zijn grote handelsoverschot dertig miljard dollar te besteden voor hulp aan de ontwikkelings landen. Japan kan de schulproble- men van de Derde Wereld echter niet in zijn eentje oplossen en an dere industrielanden mogen het te kort op hun betalingsbalans niet aangrijpen als excuus om minder hulp aan de ontwikkelingslanden te geven, aldus Camdessus. AMSTERDAM/DEVENTER - El ke dag opnieuw wordt uitgevers concern Elsevier een beetje meer eigenaar van uitgeverij Kluwer in Deventer. De aandelen Kluwer ver wisselen op de effectenbeurs in Amsterdam in een rustige maar ge stage stroom van eigenaar, dag in dag uit. Kluwer wil liever met Sam som samengaan om zelfstandig te blijven, maar Elsevier vindt dat de Deventer uitgever het goed doet en wil graag meeprofiteren van de winst die daar wordt gemaakt. door Theo Haerkeris Ondanks het tegenstribbelen van Kluwer dreigt Elsevier op deze manier uit te groeien tot een uitge versgigant die nog met kop en schouders uitgroeit boven VNU, het tot nog toe grootste concern dat een scala aan bladen uitgeeft, van keurige damesbladen tot pikante als Playboy en Panorama, maar ook Story en Tip, Knip, Doe het Zelf en Donald Duck tot het opinie blad De Tijd en een viertal regiona le dagbladen toe. Zoveel bladen in één hand kan niet goed zijn voor de veelvormig heid en de vrijheid van de pers. vindt de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Zij vreest dat vorming van al te grote uitgeve rijen uiteindelijk zelfs de persvrij heid kan aantasten Om dit gevaar het hoofd te bieden, wil de bond met minister Brinkman (cultuur) praten over een regeling ter be scherming van de pluriformiteit van de pers. Het is niet voor het eerst dat de NVJ de kat deze bel aanbindt. Al zes jaar pleit de organisatie voor het instellen van beperkende maat regelen. Informatieverstrekking is meer dan een manier om geld te verdienen, vindt de journalistenor ganisatie. Onafhankelijkheid De NVJ wil dat bij fusies van uit gevers steeds opnieuw bekeken wordt of die de pluriformiteit en de persvrijheid kunnen aantasten. Ook monopolievorming moet wor den tegengegaan. De grote angst van de joumalistenbond is, dat fu sies leiden tot het opheffen van bla den en het aantasten van de onaf hankelijkheid van de redacties. Bij monopolievorming krijgt één uitgever of een uitgeversconcern erg veel invloed op de totale media markt. Als Elsevier of VNU nog groter worden, worden ze zakelijk gezien interessant voor buiten landse mediagiganten als Maxwell die in Engeland actief is, de Austra liër Murdoch of de Italiaanse za kenman Berlusconi. Allen grossie ren in kranten en tijdschriften en hebben belangen in televisiesta tions en satellietzenders over de hele wereld. Volgens NVJ-woordvoerder mr. H. van Niftrik zijn kleine uitgeve rijen niet interessant voor deze reu zen en dat vindt hij een geruststel lende gedachte. Met Nederlandse regels kun je de buitenlandse gi ganten niet aanpakken, dus moet je ervoor zorgen dat de Nederland se media zakelijk gezien niet inte ressant worden voor investeerders als Murdoch en Maxwell, redeneert Van Niftrik. Verschraling Overigens is de NVJ-woordvoer der zich ervan bewust dat concen tratie van uitgeversmacht niet au tomatisch hoeft te leiden tot een verschraling van het aanbod. Re gionale kranten die intensief sa menwerken, kunnen hun lezers vaak meer bieden dan ze op eigen houtje zouden kunnen. „In zo'n ge val is de persvrijheid ook niet in het geding. Wie in Amsterdam woont en de De Limburger wil lezen, kan dat, ook al hebben de uitgevers ge- biedsafspraken gemaakt. Des noods neem je een postabonne ment. Het gaat om het uitgangs punt. Mensen moeten in staat zijn de krant te lezen die ze hebben wil len." Minister Brinkman is op vakan tie en heeft nog niet gereageerd op het verzoek van de NVJ. Maar bij de behandeling van de Mediawet in de Eerste Kamer op 14 april van dit jaar wees hij er nog op 'dat de noodzaak voor het creëren van een persfusiecontroleregeling' ont breekt. Maar 'mocht het in de ko mende jaren onverhoopt komen tot persconcentraties die ongun stig uitwerken op de persvrijheid of de pluriformiteit van de pers, dan moeten er alsnog adequate maatregelen genomen worden'. Van Niftrik meent dat het te laat is als er pas gereageerd wordt wan neer zich ongewenste persconcen traties voordoen. Wetgeving vergt nogal wat tijd. De put wordt dan pas gedempt als het kalf verdron ken is. De woordvoerder van het ministerie van WVC is minder somber. De voornemens van de mi nister moeten serieus genomen worden zegt zij, omdat Brinkman in het algemeen erg veel waarde hecht aan de veelvormigheid in medialand. Redding In de Eerste Kamer liet Brink man echter niet na erop te wijzen dat fusies ook een aantal malen de redding geweest zijn voor bladen. De NVJ erkent dat. De vorming in 1968 van de Perscombinatie met Volkskrant, Parool en Trouw, was aanleiding voor de journalisten vakbond zich te bezinnen op fusies van uitgevers. Toch zou de fusie de redding zijn voor De Volkskrant en nu leunt het Het Parool al jaren lang op de inmiddels sterk gewor den schouders van het ochtend blad. De fusie van het noodlijdende Algemeen Handelsblad met de niet minder kwijnende Nieuwe Rotter damse Courant in 1970 was ingrij pender: de twee kranten verloren hun zelfstandigheid en werden in eengeschoven. Dat betekende een absolute ommekeer voor NRC/Handelsblad dat hieruit op bloeide tot de op dit moment snelst groeiende krant van het land. die in brede kring gewaardeerd wordt. Ook over deze fusie, die anders de vorming van de Perscombinatie wél leidde tot het verlies van een zelfstandig blad, toont de NVJ zich achteraf allerminst rouwig. Op de vraag welke fusies fnui kend zijn voor de persvrijheid is dan ook niet zo gemakkelijk ant woord te geven. Dat is ook een van de problemen waarvoor de Pers- raad zich in 1982 zag gesteld, toen hij een ontwerp-regeling maakte. „Algemene criteria daarvoor zijn moeilijk te geven. Lang niet elke vorm van samenwerking is slecht. Daarom zou een orgaan dat bestaat uit onafhankelijke rechters en me dia-deskundigen heel geschikt zijn om dat van geval tot geval te be zien." De constructie die de Pers- raad bedacht, vertoont overeen komst met de ondernemingskamer bij de rechtbank, licht Van Niftrik toe. Huiver De organisatie van dagbladuitge vers, de Nederlandse Dagbladpers, voelt niets voor het plan van de NVJ. Volgens algemeen secretaris K. van der Zande voelt zijn organi satie een „grote huiver" voor een dergelijke fusiebeperking omdat die ook „zinvolle fusies, die nodig zijn om kranten te redden" aan zienlijk kan bemoeilijken. Redac tiestatuten, regelingen waar rech ten en plichten van redacties in worden geformuleerd, ziet zijn or ganisatie - in tegenstelling tot de NVJ - als voldoende waarborg voor de persvrijheid. Binnen de Nederlandse Organi satie van Tijdschriftenuitgevers (Notu) wordt ook niet zo zwaar ge tild aan de NVJ-bezwaren. Voorzit ter C. Schellens vindt dat het op commerciële leest geschoeide persbestel in Nederland behoorlijk voldoet. „Er is een grote plurifor miteit en de bladen zijn betaal baar." Schellens vindt het 'preten tieus' de situatie op dit moment als ideaal af te schilderen en staat open voor verder ontwikkelingen. Hij onderkent de bezwaren van de NVJ tegen ongebreidelde fusies, maar vraagt zich tegelijkertijd af waarom een Fransman of een Ame rikaan het persbestel dat wij ken nen zou aantasten. VNU-man Schellens ziet ook voordelen aan schaalvergroting. „Sinds er van die grote broodfa brieken zijn, is ook het aantal war me bakkers gegroeid en die doen prima zaken. Zolang mensen voor een uitstekend brood wat extra's willen betalen, blijft die bakker „Schaalvergroting hoeft binnen een bedrijf ook geen ramp te zijn. Uit mijn eigen ervaring bij VNU kan ik zeggen dat niet-winstgeven- de uitgaven behouden blijven, om dat andere uitgaven wel goed lo pen", zegt de VNU-functionaris met een verwijzing naar het voor malige dagblad De Tijd dat nu we kelijks verschijnt. „Philips maakt ook lampen waar het weinig aan verdient om een totaal assortiment te bieden. En als de hele onderne ming dan rendeert, ben je toch ge lukkig".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7