Politie pakt onverzekerd rijden aan Kapitaalmarkt- rmterekening 6,19% Zelf gekozen stilte rond een groot denker 'Ze zeiden dat het ons verder niets zou kosten Bezoek mergelgrotten St. Pietersberg 'gevaarlijk' Strandenquête EG van start in weer en wind Jacques de Kadt, enfant terrible van de politiek, 90 jaar I DINSDAG 28 JULI 1987 Actie in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - De verkeerspolitie in Rotterdam is in samenwerking met justitie begonnen aan een actie te gen onverzekerd rijden. De computer van de herkennings dienst van de politie is namelijk sinds kort aangesloten op die van de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam, waar alle autoverzekeringen worden geregistreerd. Aan de hand van het kenteken kan nu onmiddellijk worden nage gaan of een auto verzekerd is. Als dat niet het geval is legt de poli- tonen dat hij wel verzekerd is tie beslag op de wagen. De eige- krijgt hij zijn wagen zonder meer naar krijgt zijn voertuig pas terug terug. als hij een verzekeringspolis kan Autohandelaren en garagebedrij- tonen en een bewijs dat de premie ven hebben zich al beklaagd over voor drie maanden is betaald. De de nieuwe gang van zaken. Zij slui- automobilist die onverzekerd heeft ten meestal op het rijbewijs van rondgereden, wacht bovendien een personeelslid een verzekering een boete van ongeveer 800 gul- af die dan geldt voor meerdere au- den, die kan oplopen tot de jaar- to's tegelijk. De kentekens van de premie van een verzekering. auto's worden door de verzeke- Volgens hoofdinspecteur G. ringsmaatschappijen echter niet Stegman van de Rotterdamse ver- aan Veendam doorgegeven, omdat keerspolitie hebben justitie en po- het wagenpark van de cliënt snel litie tot de actie besloten, omdat wisselt. Volgens inspecteur Steg- het onverzekerd rijden de laatste man zijn dergelijke overeenkom- jaren hand over hand toeneemt, sten tussen garagebedrijven en de Als gevolg hiervan komt het steeds verzekeraars niet in overeenstem- vaker voor dat na een verkeerson- ming met de WAM. geluk - zelfs met gewonden of do den - wordt doorgereden. Met de actie willen justitie en po- Tot nu toe had de politie geen litie bereiken dat de verzekeraars snelle methode om na te gaan of alle polissen in Veendam laten re- een auto verzekerd was. Het schrif- gistreren. Hierdoor kan ook meer telijk opvragen van informatie in controle worden uitgeoefend op Veendam nam zes weken in be- tussenpersonen, die vaak traag zijn slag. De Rotterdamse politie sluit met het verwerken van gegevens, niet uit dat een auto wordt wegge- Onlangs kwam aan het licht dat sleept die achteraf wel verzekerd een Rotterdamse verzekerings- blijkt te zijn. Assuradeuren hebben agent valse dekkingsbewijzen ver volgens de Wet Aansprakelijk- strekte, de premies inde en pas heidsverzekering Motorvoertuigen maanden later de verzekeringen (WAM) zes weken de tijd om een daadwerkelijk afsloot. Hierdoor re- verzekering door te geven aan den honderden mensen onverze- Veendam. Als de eigenaar kan aan- kerd rond. BERGEN OP ZOOM (GPD) - Op een ochtend zetten ze in een café in de Bergse binnenstad een handtekening en korte tijd later zijn ze landelijk nieuws. Jan en Dirk zijn twee van de drie Bergenaren die een akte ondertekenden, waarmee ze zich de vader verklaarden van Filippijnse kinderen. "We zijn ei gewoon ingetuind", zegt Dirk. In het bewuste café, waar ze twee weken geleden werden aange sproken door twee 'sympathieke' Rotterdammers, is het 's ochtends al flink druk. Jan en Dirk willen best een praatje maken. "Want we hebben niks te verbergen". Dirlézat met nog wat klanten aan de toog, toen het duo aanschoof. Ze bestelden iets voor zichzelf en zeiden: 'geef die mannen ook wat'. "Het waren sympathieke kerels", zegt Dirk. "Ze gaven heel wat rond jes, dus dat ging goed. Na een tijd vroegen ze: wil je een handteke ning zetten voor achthonderd gulden. Ja, toen had ik er al wel een paar op. Ze stelden voor om aan een tafeltje te gaan zitten". "De akten waren al helemaal klaar. De namen van de kinderen waren ingevuld, ook hun woonplaats en geboortedatum. Ze hoefden alleen nog maar mijn gegevens te noteren. Ze hadden een typemachi ne bij zich en vulden de rest in. Ik moest alleen nog even naar het gemeentehuis en daarna zou ik achthonderd gulden krijgen". Dirk zegt dat op het papier een zegel stond van een notaris in Manil la en ook een watermerk, maar stelt dat hij de zaak toch niet erg vertrouwde. "Ik heb nog een paar dagen met het papier op zak gelo pen. Toen ben ik op een avond naar de politie gegaan. Er zat een agent aan de balie en die zei dat hij er niks illegaals in kon ontdekken. Maar ja, die man wist er waarschijnlijk net zo weinig van als ik". "Een van die Rotterdammers bood eerst aan zelf mee naar het bu reau te gaan. Dat is niet doorgegaan* het kwam er niet meer van. Toen de politie had gezegd dat het in orde was, ben ik de volgende dag naar het gemeentehuis gegaan. Daar was alles zo in kannen en kruiken en terug in het café kreeg ik meteen achthonderd gulden. Die zijn intus sen op". Jan ging wel meteen met zijn akte naar het bureau bevolking, nadat hij thuis zijn paspoort had opgehaald. Op zijn akte adopteerde hij twee Filippijnse jongens. "Roberto en Edwin", zegt hij. "Ze waren volgens de akte pas vier en zéven jaar oud. Dus achteraf denk ik ook aan kinderhandel". Jan zegt dat hij meende dat het zoiets was als het Foster Parents Plan. "Ik heb via dat plan een kind uit Guatemala aangenomen. Het leek me wel leuk". De akten waren opgesteld in het Engels. Jan en Dirk begrepen er wel iets van, maar de onderste regeltjes niet. Daar stond onder meer "inherits rights exist", hetgeen betekent dat de kinderen erfrecht hebben. Ook meldde de akte: "there are mutual supporting duties", er is een plicht voor het onderhoud van het kind te zorgen. "Maar ze zeiden dat via een notaris geregeld zou worden, dat het ons verder niks zou kosten", zegt Jan. De twee Bergenaren hebben intussen bij het gemeentehuis een akte van onvermogen getekend, in de hoop dat het de adoptie ongel dig maakt. Juridisch moet dat echter nog worden uitgezocht. De Bergse politie wordt intussen overstelpt met telefoontjes over de kwestie. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000,-. Het rentepercentage voor de maand augustus is De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. MAASTRICHT (ANP) - De studie groep Onderaardse Kalksteengroe ven heeft gisteren gewaarschuwd tegen bezoek aan gevaarlijke ge deelten in met name het noordelijk gangenstelsel van de St. Pieters berg in Maastricht. Aanleiding voor de waarschuwing is een dode lijk ongeluk dat enkele weken ge leden plaatsvond in de gangen van de mergelberg. Volgens voorzitter E. de Grood van de studiegroep, die als stafme dewerker verbonden is aan het Limburgs Natuurhistorisch Mu seum in Maastricht, kunnen bezoe kers van dit gedeelte van de St. Pietersberg op bepaalde plekken gevaar lopen. Het Staatstoezicht op de Mijnen is daarop enkele ja ren geleden ook al geattendeerd, aldus De Grood. Volgens hem doet de eigenaar van de onderaardse mergelgrotten, de provincie Lim burg, te weinig aan een degelijk be heer van dit natuurmonument. Het Zonnebergstelsel is wel vei lig, zo meent De Grood. Met uit zondering dan van de plek waar zich onlangs een instorting heeft voorgedaan bij de aanleg van een nieuwe ingang. Twee mannen wer den bedolven, van wie er één is ^'""■i^den. De studiegroep heeft vooraf ge waarschuwd voorzichtig te zijn met het drijven van twee zoge noemde doorbraakgangen in een riskant gedeelte, waar gedurende vijf eeuwen nooit werkzaamheden zijn uitgevoerd. De studiegroep ad viseerde speciale maatregelen te nemen. Volgens De Grood is daar weinig of geen aandacht aan ge schonken. De provincie Limburg wijst de beschuldigingen van de studie groep van de hand. Na het ongeluk is een onderzoek ingesteld door het Staatstoezicht op de Mijnen. Die instantie heeft kortgeleden schriftelijk laten weten dat de grot ten weer volkomen veilig zijn. Re den voor de provincie om het Zon nebergstelsel zeer recent \yeer vrij te geven voor bezoekers, met uit zondering van de plek waar het on geluk gebeurd is. Ook de directie van de Maas trichtse VW wijst erop dat de toe risten geen gevaar te duchten heb ben in de door de Staatstoezicht veilig bevonden gedeelten. "De deskundigheid van die instantie slaan we hoger aan dan die van de studiegroep". Dat doet ook het provinciaal bestuur. Bibberend in badpak nam een meisje gisteren monsters van het zeewater bij Scheveningen in het kader van een strandenquete, opgezet door de EG. Haar verrichtingen werden genoteerd door andere medewerkers, (foto Ane- SCHEVENINGEN (GPD) - In alle EG-landen, behalve Luxemburg, is gisteren de actie "schone stran den" begonnen. In het kader van het Europese Jaar van het Milieu worden deze week overal badgas ten geïnterviewd over de kwaliteit van het strand, het water en de voorzieningen. Over heel Europa struinen vrijwilligers de stranden af met enquêteformulieren. De enqueteurs op de Scheve- ningse boulevard hadden het giste ren niet makkelijk. Er waren nau welijks badgasten om te ondervra gen over de netheid van het strand en de kwaliteit van het zeewater. De datum voor de enquete is lang geleden vastgesteld, maar had niet slechter kunnen uitpakken. Terwijl in de ene helft van Europa niemand vanwege de hitte naar het strand kan, worden badgasten el ders doornat zonder ook maar een teen in de zee te hebben gestoken. Enquêteur Peter van Beek is er allesbehalve gerust op. Het ziet er naar uit dat het weer in ieder geval tot donderdag slecht blijft. Daarna zou het in ieder geval droog wor den, maar officieel moeten hij en dertig andere vrijwilligers zater dagavond op tien Nederlandse stranden in totaal 4400 badgasten hebben ondervraagd: 430 tot 440 mensen per strand. De bedoeling van de enquete is dat op deze manier een overzicht wordt verkregen van de manier waarop de stranden in de Europese Gemeenschap er bij liggen. Hon derd stranden zijn in het onderzoek opgenomen en daar wordt ook de kwaliteit van het zwemwater ge test. Een speciale laboratoriumwa- Stanley H. gebruikt vrij weekeinde voor kraak OOSTZAAN (GPD) - Stanley H., gedetineerde in de gevangenis van Scheveningen, blijkt afgelopen weekeinde te zijn aangehouden in Oostzaan. De Amsterdammer, die onlangs premier Lubbers verzocht zijn dochter in de gevangenis te mogen opvoeden, had een week end 'vrij' voor die opvoeding. Hij gebruikte zijn strafonderbre king van 48 uur echter ook voor an dere taken, zo is gebleken. H. werd gepakt bij een poging de kluis in het gemeentehuis van Oostzaan te kraken. Eerder had hij ingebroken in de naastgelegen vestiging van de Nerlandse Middenstands Bank. Behalve H. (40) werd ook een 35- jarige Amsterdammer aangehou den. De rijkspolitie van Landsmeer/ Oostzaan werd getipt door iemand die in de buurt van het gemeente huis in Oostzaan "twee verdachte types" had gezien. De politie was snel ter plaatse en ontdekte één van de twee personen op het dak van het gemeentehuis. Hij kon on middellijk in de kraag worden ge vat. De ander kon even later pas na een heftige worsteling worden in gerekend. H. zat vast in de strafgevangenis te Scheveningen voor een reeks overvallen. Onlangs was het be sluit genomen de man eenmaal in de zes weken middels strafonder breking in staat te stellen aan de opvoeding van zijn kinderen te kunnen meewerken. H. is inmid dels weer overgebracht naar Sche veningen. gen rijdt de stranden af om mon sters te nemen. Gekeken wordt on dermeer naar het zuurstofgehalte van het water, de aanwezigheid van faecaliën, sporen van zware meta len enz. Peter van Beek werd actief in het Europese Jaar van het Milieu via het 'Blauwe Vlag-project'. Een ge hesen Blauwe Vlag toont dat de desbetreffende kustgemeente of jachthaven een zeer milieubewust beleid voert en zorg draagt voor de kwaliteit van het kustwater. Een vlag kan niet zomaar aangevraagd worden, men moet zich wèl bewij zen. Het beleid wordt onder de loep genomen en pas na goedkeuring krijgt men een Blauwe Vlag. Op 5 augustus zal deze vlag op ze ven plaatsen in Nederland worden gehesen. In de gemeenten West- Terschelling, Domburg, Schoorl en Westerschouwen en de jachtha vens van Lauwersoog, Breskens en Vlieland. De bedoeling van de toe kenning van deze 'milieubewuste Michelin-ster' is andere gemeenten en jachthavens te prikkelen. Heel de Europese kust moet op den duur één grote Blauwe Vlag zijn. Peter behoorde tot de groep vrij willigers die voor dit project de kust afgingen en zo kwam het se cretariaat van het Europese milieu jaar weer bij hem voor de "schone stranden-actie". Op 1 juli kreeg hij een telefoontje dat hij op 2 juli in Brussel diende te zijn en of hij vóór 26 juli de actie in Nederland rond kon hebben. Zijn budget bedroeg nog geen duizend gulden. Daar moest alles van betaald worden, ook de eventuele reiskosten van vrijwilligers. Vandaar dat Peter maar ter plek ke mensen heeft gecharterd. In en kele plaatsen springt de reddings brigade in, werkt een gemeente mee of nemen vrijwilligers de taak voor hun rekening. Scheveningen en Zandvoort worden door Peter en broer Erik gedaan: daar was nie mand te vinden. Maar hoe dat deze week met de enquete moet als het zulk weer blijft Peter wil nog met Brussel kontakt opnemen of de actie niet verschoven kan worden naar een gunstiger tijdstip, maar kent het antwoord al: nee. Wat in Europees verband wordt georganiseerd ligt vast, daar is geen speld tussen te krijgen. Dierenasielen weer overvol DEN HAAG (ANP) - Mede door het aanhoudende slechte weer zitten de dierenasielen in Nederland weer overvol. Veel mensen boeken door het regenachtige weer en de sombere weersvooruitzichten een last-minute reis naar zonniger stre ken, is de indruk van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Hun huisdieren zijn daar de dupe van. Op het laatste moment moet voor hen onderdak worden ge zocht, met als gevolg dat honden, katten en andere dieren uit gemak zucht buiten de deur worden gezet. De asielen die in deze maanden al een enorm aanbod te verwerken krijgen, kunnen de stroom dieren niet meer aan, aldus de Dierenbe scherming. Er wordt naarstig naar noodop lossingen gezocht, maar als er niet wat meer ruimte komt wordt de si tuatie volgens de Dierenbescher ming onhoudbaar. De vereniging doet daarom een dringend beroep op mensen die van plan waren in september een dier uit het asiel te halen, dit nu te doen indien zij hun vakantie al hebben gehad. Diegenen die de zon nog opzoeken verzoekt de Die renbescherming vooral een pen sion voor hun huisdier te zoeken. Lukt dat niet dan kan de Dierenbe scherming worden gebeld voor een opvangadres. Dood bejaarde na operatie onderzocht ARNHEM (ANP) - De officier van justitie in Arnhem, mr. H.R. Lau- waars, heeft een justitieel onder zoek gelast naar het overlijden van een bejaarde man in het Julianazie- kenhuis in Rhenen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de rijkspoli tie in Rhenen en door de Inspectie voor de Volksgezondheid in Utrecht. De man, een 74-jarige van Veenendaal, werd begin deze maand opgenomen in het zieken huis om een kleine oogoperatie we gens niet-acute staar aan een oog te ondergaan. De operatie werd voor tijdig afgebroken wegens compli caties. Een dag later werd de man opnieuw geopereerd. Hoewel de operatie slaagde raakte de man in coma. Toen al bestond bij de zie kenhuisdirectie de indruk dat er een - medische - fout was gemaakt en werd de officier van justitie op de hoogte gesteld van de gebeurte- De man overleed vrijdag. De offi cier gelastte onmiddellijk een on derzoek. Hij verwacht dat het on derzoek zeker enkele maanden duurt. De Kadt? De juffrouw van de open- bare bibliotheek fronst de wenk brauwen. In de plaatselijke boek handel gaat het niet anders. Ook daar wil de bel der herkenning maar niet rinkelen. Eens was Jacques de Kadt het 'enfant terrible' van de vaderlandse politieke cultuur. Bewonderd en gehaat. Voor wie met hem of zijn werk te maken kreeg, zat er weinig anders op. Neutraliteit paste een voudig niet in het gezelschap van deze figuur, wiens denken en doen als eerste en laatste stelregel had dat de waarheid nooit in het mid den ligt. door Bert Ummelen Aanstaande donderdag (30 juli) wordt hij negentig jaar. Hij slijt zijn levensavond teruggetrokken in Heemstede; een isolement dat ze ker ook gekozen is. Menig journa list kent De Kadts antwoord op het verzoek om een interview: "Me neer, ik meen de vragen die u zult stellen al afdoende in geschrifte te hebben beantwoord". Het lijdt geen twijfel dat Jacques de Kadt als politiek denker en cul tuurcriticus uit de mode is. Dat stellen ook de schrijvers van een recent 'profiel', Jan Bank, Martin Ros en Bart Tromp in 'Het eerste jaarboek voor het democratisch so cialisme'. Maar ze voegen eraan toe: "Juist in een tijd waarin het aantal onafhankelijke geesten zo uiterst gering is, zal de behoefte om kennis te maken met een onafhan kelijke denker toch altijd bij som migen aanwezig zijn Gebeurtenis In de jaren vijftig en zestig stond die behoefte vast. In het intellectu ele milieu van die dagen, althans voor het bijdetijdse deel daarvan, gold een nieuw boek, een nieuw ar tikel van De Kadt als een gebeurte nis. Een breder publiek las in de krant over zijn pittige optredens als kamerlid (PvdA-woordvoerder in kwesties van buitenlandse poli tiek en defensie) of luisterde naar de parlementaire weekoverzichten die hij voor de VARA-radio ver zorgde. Dat publiek zal zich De Kadt eerst en vooral herinneren als de gepassioneerde communistenvre- Jacques de Kadt in 1962 tijdens de debatten in de Tweede Kamer over Nieuw Guinea: pittige optredens (foto anpj ter die hij was en is. De 'socialist met een anti-socialisme complex' - om de typering te gebruiken die hij zelf ooit voor de Franse politie ke denker George Sorel bedacht. Als de koude oorlog hier zoiets als een motor heeft gehad, dan is De Kadt daar de ijverigste, tegelijk de meest bekwame, monteur van ge weest. In welke schrille kleuren hij de strijd op 'leven en dood' tussen communistische en vrije wereld ook schilderde, het kan niemand ontgaan dat zijn militante voorkeur voor de westerse samenlevings vorm er één vol kritiek is. En dat, in zijn ogen, "het Westen het alleen kan uithouden en winnen als een grondige vernieuwing en verande ring op maatschappelijk, politiek en geestelijk gebied tot stand komt Dat laatste citaat komt uit één van zijn beroemdste stukken (op genomen in de bundel 'Ketterse kanttekeningen', 1965) over, of lie ver tegen, onze meest honkvaste minister van buitenlandse zaken 'Luns of de ondergang van een po litiek handelsreiziger'. Een afreke ning met Luns' pretenties, met na me als Europees politicus en na tuurlijk in de Nieuw-Guinea-kwes- tie. De titel slaat op de bijtende slot passage. "Men heeft de heer Luns in zijn optreden wel vergeleken met Don Quichote en met Cyrano de Bergerac, ongetwijfeld nobele en kleurige figuren uit het verle den. Zo kan men hem zien, maar als men het wat meer in onze tijd zoekt, dan denkt men eerder aan Willy Loman, de hoofdfiguur van Arthur Miller's 'De dood van een handelsreiziger' met zijn afkeer van de werkelijkheid, met zijn nei ging om zichzelf wijs te maken dat hij een overal geziene belangrijke persoonlijkheid is, die voor zijn fir ma onmisbaar is." Luns heeft er, naar eigen zeggen, èen nacht niet van kunnen slapen. Hakbijl Er is een theorie over de stilte rond De Kadt. Die luidt dat maar weinigen met genoegen aan hem denken. En het valt niet te ontken nen dat hij in zijn geschriften gere geld de hakbijl hanteerde. Anders denkenden - en dat is in De Kadts wereld praktisch iedereen - heten nogal eens gauw stupide of Onno zel. Het zijn overigens vriendelijke kwalificaties vergeleken met de scheldpartijen die zijn deel zijn ge worden. Daarbij komt dat hij in voorko mende gevallen ook geen moeite had zijn respect uit te drukken voor mensen wier opvattingen hij verfoeide. Bank c.s. geven daar een mooi voorbeeld van. Het betreft de door De Kadt fel bestreden SDAP- leider Troelstra. "Wat Troelstra deed, zei en schreef was verkeerd. Het was noodlottig maar het was formaat". Tenslotte ontliep De Kadt ook zelf de scherpte van zijn oordeel en spot niet. Een man wiens bezeten weetgierigheid altijd in schrille te genstelling heeft gestaan tot zijn povere begaafdheid - zo portret teert hij zichzelf in 'Uit mijn com munistentijd' ('65), waarin hij zijn jeugd en lotgevallen in het commu nistische milieu beschrijft. Voor wie zijn werk heeft leren kennen, is dat een merkwaardige visie. Natuurlijk, zijn ongehoorde belezenheid moet wel in het oog springen, maar die bepaalt toch niet de indrukwekkendheid en de aanstekelijkheid ervan. Veeleer is dat het zich snel tot zekerheid ont wikkelende gevoel met een oor spronkelijk, visionair denker van doen te hebben. En dan van het zeldzame type dat zich weet uit te drukken in gewone mensentaal. Nuchter, precies - een stijl die zijn afkeer van opgeblazenheid, dikdoenerij als het ware vertegen woordigt. Agressief, ook dat; voor zover dat niet de gewone omgangs vorm van strijdbare pennevoer- ders uit die jaren was, was het in elk geval De Kadts manier om stoom op de ketel te krijgen. Daar moet iets belangrijks aan worden toegevoegd. De Kadts ge leerdheid, zijn belerendheid ook, is gelouterd in de leerschool van het leven. Die leek hem als tiener al ge schikter dan de universiteit. Hij werd na de HBS PTT-ambtenaar in zijn geboorteplaats Oss. Een baan tje dat hem om twee redenen wel beviel: het leverde geld op en kost te geen geestelijke inspanning. Precies wat hij nodig had op op zijn eigen, onafhankelijke manier te kunnen studeren en schrijven. De leerschool van het leven: in zijn geval een wel heel bonte verza meling klaslokalen, want lang heeft hij het nooit ergens kunnen uithouden. Niet bij de vaderlandse communisten van de CPH, niet in het grillige landschap van het link se en 'elite' socialisme waar hij zich in de jaren dertig ophoudt, en uit eindelijk ook niet in de brede bed ding van het democratisch socialis me, de PvdA. Toen daar, eind jaren zestig, ideeën over een 'democratie van de basis' in zwang raakten, moest hij wel afhaken. Fundamenteel in De Kadts denken is nu juist dat hij het geluk van de massa afhankelijk stelt van de mate waarin deze ver trouwen wil geven aan een elite van 'cultuurmensen'. Die moet op haar beurt tot het inzicht komen dat zij het niet zonder de 'normale mensen' kan stellen, de 'gematig den' die het goed menen met hun medemensen, welvaart en recht vaardigheid verlangen. Hij kwam in het gezelschap van DS'70 terecht, waar hij overigens - anders dan wel beweerd wordt - nooit lid van is geworden. Wel pu bliceerde hij in het verwante week blad 'Accent' en hij spaarde in die stukjes, hoe kan het anders, poli tiek leider Drees jr. niet. Met de fa milie - de oude Drees was voor hem een voorbeeld van Hollandse kneuterigheid - heeft hij het nooit zo kunnen vinden. In deze tijd ook kondigt hij zijn 'magnum opus' aan. Het wordt een turf van 600 bladzijden, 'De poli tiek der gematigden' (1972; vanzelf sprekend uitgegeven door zijn goe de vriend en enthousiaste promo tor Geert van Oorschot). Voor zijn bewonderaars wordt het ook een teleurstelling. In de kern bevat het boek dezelfde krachtige bood schap, die hij al aan de vooravond van de tweede wereldoorlog in zijn bejubelde 'Het fascisme en de nieuwe vrijheid' (1939) heeft neer gelegd. Een hartstochtelijke op roep tot 'wapening der gematig den'. Maar het is alsof zijn loodzware bedoelingen in zijn pen zijn gaan zitten. Te vaak verzanden zijn uit weidingen in breedsprakigheid, wordt zijn kritiek onbekookte woe de. Daarna raakte De Kadt snel op de achtergrond. Dat hem daarmee onrecht wordt gedaan, staat vast. De hoogtepunten van zijn werk - over zulke verschillende onder werpen als de cultuur van de aca demische carrièremakers, Hol lands koppige koloniale en neo-ko- loniale politiek en de valse lucht in het geëerde oeuvre van de histori cus Huizinga - zijn zonder meer van een uniek niveau. De Kadt heeft nergens bij kun nen horen, niet als politicus en niet als denker. Daarvoor was hij sim pelweg te origineel en te fatsoen lijk. De onvermjdelijke uitkomst daarvan is een compleet gebrek aan maatschappelijk succes. Dat heeft sommige van zijn publikaties ook een toon van bitterheid gege ven. Mag het?

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3