'Televisie is niet bedoeld om er een rel mee te veroorzaken' 'Ze vinden me goed of juist heel slecht' Vele afgewezenen van Cats Billy Joel ontsteekt in razernij tijdens concert Animatiefilmers krijgen Amerikaanse bekroning PAGINA 14 KUNST DINSDAG 28 JULI 1987 AMSTERDAM - In Theater Car ré ging vorige week zaterdag de musical 'Cats' in première. Mu ziektheater van de bovenste plank in een 'eigen' Nederlandse kopie naar het werk van compo nist Andrew Lloyd Webber, met kattengedichten van'T.S. Eliot, in een vertaling van Gerrit Kom- rij. door Jacques J. d'Ancona Een ontnuchterende, tamelijk doeltreffende slagzin staat aan de basis van de produktie 'Cats' waarmee Theater Carré het eeuwfeest viert: Carré gebruikt geen sterren, Carré móókt ster- De directie van Carré wilde daarmee zeggen dat ze al lang wist dat er veel talenten beschik baar zijn in dit land en dat deze een kans op ontwikkeling krij gen als ze echt vakmatig op ni veau gedrild en gedisciplineerd begeleid worden. Vandaar dat er nu veel onbe kende, jonge mensen in de bezet ting van dit muziektheaterstuk opduiken. De gemiddelde leef tijd mag je schatten op zo'n 25 jaar. Het jongste meisje is Nancy Nijenhuis uit Ridderkerk. Ze is in 1969 geboren. Reken maar na. De eisen waren hoog. Een re den waarom honderden kandi daten die zich aanmeldden voor de audities het niet haalden. Ie mand van zeventig jaar dacht dat er voor hem wel een rolletje als figurant was weggelegd. Helaas niet. Een dame van een eindje in de zestig voelde ook wel voor de totale transformatie in een poe- zevel, maar ook zij hoefde niet te verschijnen. Jammer. Men wilde levensechte katten met eigen Goudsmit, Hogenkamp, Cramer en Van Dijk vielen af... schappen als elegantie, trots, laaghartigheid, fantasie, losban digheid, berusting, burgertrut tigheid, geldzucht- De producenten zochten voor dit katten-epos derhalve naar schapen met vijf poten: mensen die kunnen zingen, dansen en ac teren en liefst alles op hetzelfde moment. Ga er maar aan staan. Afmattend tot en met. Er waren bekende namen on der de ruim 600 kandidaten van wie éen groot aantal is opgeroe pen voor een van de talrijke audi ties die in december werd geor ganiseerd. De befaamde zanger- acteur Lex Goudsmit, bij voor-, beeld. Hij heeft nog steeds l_._ geweldige stem met een dito draagkracht, maar kreeg de rol niet. Frank Affolter (broer vah de cabaretière Heddy Lester, zanger en pianist, hitmaker) evenmin. Hij kwam adem tekort en kon vertrekken. De ooit populaire zanger Ben Cramer ook, on danks zijn ervaring van ruim een seizoen geleden in de musical van het Volkstoneel. Toch maak te hij een goede indruk, maar de makers hadden een ruimere ma te van vaardigheid in het wen senpakket opgenomen. De naam van Bill van Dijk (recent bekend door de musical Evita, ook Andrew Lloyd Webber) is ook gevallen, evenals die van de ca baretier-liedjesschrijver Wim Hogenkamp. Deze beging eens dè fout van zijn carrière door tij dens het zangfestival van Knok- ke in een badjas op te treden. Dat is hem nooit vergeven. Sinds dien is er met hem veel mis ge gaan, zelfs al wilde hij alleen maar teksten maken, zoals voor Maijol Flore en Robert Paul. Het verhaal wil dat Wim Ho genkamp bij het proefzingen voor Cats zijn pet op wilde hoü- den. Hetgeen men niet kon waar deren. zodat hii de bordies 'Uit gang' kon volgen—Dramatisch verliep de aanvangsfase van Cats voor de operazanger Jan Derk- sen. Hij was gekozen, maar voel de zich in dit milieu niet thuis en haakte af. Dat gold ook voor een van de jongeren, de talentvolle Jan Mes dag, die destijds met veel allure debuteerde in de musical 'De zoon van Louis Davids' en later in diverse cabaret- en operette- produkties mooi werk leverde. Hij doorstond de krachtproef van de audities met succes. Toen de repetities in volle gang waren, werd het hem te zwaar. Overver moeid nam hij ontslag. Vervangers In totaal razen er 35 mensen over het piste-podium van Carré, de vervangers (in theatertaal „understudy's") meegerekend. Aangezien deze produktie fysiek pittige eisen stelt aan het uithou dingsvermogen en de spier kracht, is rekening gehouden met uitvallers door blessures. Daarom zijn voor de meeste rol len vervangers aangewezen, die de problemen moeten opvangen. Er wordt acht keer per week gespeeld: zes avonden en twee matinees. In totaal 120 voorstel lingen in één theater. Voor Ne derlandse begrippen is dat onge kend. In het buitenland waar een dergelijke produktie jaren in één schouwburg draait, staat men stomverbaasd dat Holland het bij drie en een halve maand laat. Méér zit er niet in. Theater Carré wil in het kader van het eeuwfeest ook aan ande re facetten ruimte geven en aan dacht schenken. Zo komen er onder meer een (besloten) Gala van de Eeuw, twee weken circus en de nieuwe revue van André van Duin, 'Honderd jaar Carré.' BRUSSEL (GPD) - Vijf tv-sei- zoenen geleden moest het redactieteam van 'Mike' zich nog uit de naad werken om be kende namen voor de camera's te krijgen. Intussen heeft deze BRT-talkshow min of meer een face-lift ondergaan. Mike Ver- drengh durft al eens minder bekende gasten te ontvangen, al wordt voor het amusements luik nog altijd op grote namen gemikt. „Je hebt nu eenmaal bekende namen nodig om een nieuw programma op te star ten. Helaas ben je in België vlug rond en word je door de omstandigheden gedwongen andere invalshoeken te kie zen", bekent Verdrengh tussen twee repetities van zijn praat show in. door Carlos Alleene Verdrengh vindt het knap verve lend dat zijn naam voortdurend in verband wordt gebracht met de toekomstige Vlaamse commerciële televisie. „Dat ik van plan ben aan commerciële mee te werken slaat nergens op. Dat zijn geruchten die om een of andere duistere reden geregeld de wereld worden inge stuurd. Ik heb daar nog met nie mand over onderhandeld. Vier jaar geleden is dat wel gebeurd, maar toen zat ik met Duitse en Luxem burgse televisiemakers aan tafel. Wat zal de toekomst concreet bren gen? Ik weet het nog niet. Mis schien ga ik wel in de regisseurs stoel zitten. Ik heb ook nog enkele filmplannen die ik indertijd door gebrek aan tijd opzij heb moeten leggen. „Hoe hij tegenover buiten landse praatprogramma's staat? „Mezelf buiten beschouwing gela ten vind ik dat de BRT-program- ma's 'Argus' en 'Eiland' best kun nen concurreren met Franse, Duit se en Nederlandse programma's. Duitse praat-shows hebben vaak een bedroevend laag niveau. De programma's van de BBC stijgen daarentegen boven dat alles uit omdat de Britse omroep op een ja renlange traditie kan terugvallen". Rel - Leun je met 'Mike' dichter aan bij Jan Lenferink dan bij Ivo Nie- Mike over zijn praatshow op BRT Mike Verdrengh: 'Na «olgend jaar kap ik „De Nederlandse praatprogram- ling interview-amusement. Dat ma's hebben een duidelijker pro- vind je nauwelijks op de Neder- fiel dan 'Mike'. Een echt vaste for- landse buis. Alleen Ivo Niehe be- mule heb ik niet, tenzij de afwisse- weegt zich min of meer in hetzelf de vlak, Nederlandse praat-shows vind ik vaak te gericht. Dat is onge twijfeld het gevolg van het zuilen systeem. Bijna iedereen die er een praatshow presenteert bedient zich van een bepaald systeem. Jan Lenferink speelt voortdurend zijn gasten tegen elkaar uit en Sonja Barend is altijd op een rel uit. Het is allemaal zo voorspelbaar gewor den. Vorig seizoen had ik Karei van de Graaf in de uitzending. Er was toen een heuse rel met staken de mijnwerkers in de zaal. Van de Graaf vond dat geweldig. Na af loop van de uitzending zei hij tegen me: 'Geweldig joh, morgen haal je alle kranten. Televisie heeft af en toe een rel nodig'. Ik heb mijn be denkingen bij zo'n uitlating. Het medium televisie is er niet om een rel te veroorzaken". - „'Mike' wordt de ene week live uitgezonden en de andere week op genomen. Gedraag je je anders tij dens een rechtstreekse uitzending? „Als 'Mike' op beeldband wordt opgenomen denk ik automatisch: lukt iets niet dan wordt er nader hand toch de schaar ingezet. Een opgenomen programma vind ik fa ke. Live-televisie is onherroepelijk. Het risico dat je op je bek valt is niet denkbeeldig". - Praat je met je gasten vooraf? „Daar bestaat geen vast systeem voor. De meeste gasten zijn al door één van de medewerkers geïnter viewd alvorens ze in de praatstoel gaan zitten. Bovendien wordt er van iedere gast een klein dossier samengesteld. Gelukkig weet je nooit vooraf hoe een gesprek uit eindelijk zal evolueren. Veel is af hankelijk van de personen, vap hun gemoedstoestand, de omstan digheden enz....". Censuur „Er werd door de BRT niet pre cies afgebakend wat we kunnen en mogen doen. Per uitzending moet telkens weer worden onderzocht wat allemaal mogelijk is. Dat geldt niet alleen voor de BRT. In het bui tenland wordt die tolerantiegrens misschien elders gelegd. Bij de Ne derlandse Evangelische Omroep kun je toch ook niét alles zeggen watje wilt. Een cultuurprogramma als het Belgische 'Eiland' is bij een omroep als 'Veronica' totaal uitge sloten. Door de optie die de Neder landse omroepen nemen bouwen ze automatisch een vorm van zelf censuur in. Wat bij de VARA kan is bij de KRO onmogelijk en vice-ver- sa. De BRT heeft gelukkig niet zo'n sterke profilering. „Uiteindelijk zou, in theorie, in 'Mike' alles moe ten kunnen. In werkelijkheid is het echter anders. Als ik vandaag met een liberaal praat moet volgende week een socialist geïnterviewd worden. Dan volgt een katholiek - Hoe lang ga je met je program ma nog door? „Na volgend jaar kap ik ermee. Zomer 1988 wordt het allerlaatste seizoen van 'Mike'. Wat er dan in de plaats zal komen weet ik nog niet. Misschien kom ik dan niet meer op het BRT-scherm, maar voorlopig is dat nog 'een brand buiten mijn wijk'. Ik wil wel op een waardige manier afscheid nemen van het kijkerspubliek. Wellicht wordt 'Mike' volgend seizoen elke week live uitgezonden. Dat lijkt me een ideale manier om de kij kers nog even extra te Radiosportverslaggever Frans Heniichs gaat het rustiger aan doen HILVERSUM (GPD) - "Er zijn twee groepen luisteraars: of de mensen vinden mij heel goed of juist heel slecht", weet sportver slaggever Frans Henrichs. Voor die laatste groep zijn na het radiopro gramma Veronica Sport van gister avond betere tijden aangebroken. De 64-jarige Henrichs heeft name lijk zijn vaste medewerking aan dit programma gestaakt. door Bert Mol De specialist op het gebied van ijshockey-en bobsleeën staat voor al bekend om de enorme dosis en thousiasme die hij in zijn verslag legt. Enthousiasme, dat hem al ver- Toen was de maat vol", scheidene keren is opgebroken. De volgende stap in de teloor gang was de vete met Studio Sport-medewerker Hans Civiet die na 25 jaar in plaats van Henrichs naar de TT in Assen werd ge stuurd. Henrichs: "Civiet werd na tuurlijk gevraagd waarom ik niet kwam. Hij zei, hoewel hij dat achteraf heeft ontkend, 'da\; ze die ouwe lui bij de NOS niet meer no dig hebben". Toen het Studio Sport-team in '84 voor de Winter spelen in Serajewo onder de naam reisgezelschap Civiet reisde, be dankte Henrichs voor de eer. „Bo vendien mocht ik niet om gezond heidsredenen. Kees Boerhout, die toen Spaak was opgevolgd, belde me op en noemde me zeer onspor tief, omdat hij niemand meer voor het ijshockey en bobsleeën had en smeet ook de hoorn op de haak. Het eerste het beste televisiever- slag voor de AVRO in 1950 tussen de ijshockeyteams van Ijsvogels en Antwerpen leverde een welge meend vloek op, toen een Neder lander de puck voor open doel hoog over schoot, en daarmee de Westeuropa Cup verknalde. "Ton Scheurs, de me naar de AVRO had gehaald, zei dat hij dat niet zo leuk vond, want hij kreeg honderden brieven binnen. Ik schaam me er nog altijd voor, maar het enthou siasme in mijn commentaar heb ik altijd behouden". Een tweede spontane uitlating betekende het begin van zijn einde als vaste medewerker van NOS Studio Sport. De winst van het Amerikaanse ijshockeyteam op de onverslaanbaar geachte Russische ploeg tijdens de Winterspelen in Lake Placid in 1980 leverde hem een reprimande op van Studio Sport-chef Bob Spaak. "Ik was té enthousiast. 'Het is krankzinnig zo als die man staat te schreeuwen', vond Spaak. Hij belde me op en zei: kan het niet wat minder, en hing meteen op. Daar houd ik niet van". De laatste paar jarén heeft Hen richs voor Veronica gewerkt. "De eersté contacten met die omroep stammen nog uit de tijd dat Vero nica op zee zat. Zij sponsorden toen de ijshockey club HIJS. Ik noemde die club altijd bij de volle dige naam: HIJS Veronica 538. Daar waren ze in Hilversum niet echt blij mee. Maar zo stond HIJS ingeschreven bij de ijshockeybond en bij de Kamer van Koophandel". Henrichs heeft met veel plezier bij Veronica gewerkt. De program mavorm van Veronica Sport ligt precies in zijn lijn. "Daar zijn ze goed bezig: sensationele sporten kort brengen met een enthousiast commentaar. Daar houd ik van. Dat is de wijze waarop ik sport graag breng. Maar die Mister Vero- nica-verkiezing hoeft voor mij nu ook weer niet hoor". Van Henrichs heeft zijn journa listieke carrière te danken aan cric ket. Hij was lid van de Amsterdam se club AAC toen De Telegraaf een sportverslaggever zocht. Steeds vaker worden sportmensen ingezet voor de sportverslaggeving: Mart Smeets (oud-basketbal internatio nal), Ria Stalman (atletiek) en Else- mieke Havenga (hockey) bij de NOS en Ruud Gullit en Nelly Coo- man bij de AVRO zijn daar voor beelden van. Henrichs is zeker geen tegenstander van deze ont wikkeling. "Als die sportmensen zich jour nalistiek kunnen ontwikkelen is dat een goede zaak. Smeets heeft dat en Stalman zal het ook best in zich hebben. In Canada en de Ver enigde Staten is dat de gewoonste zaak van de wereld. Daar geeft de reporter verslag van de wedstrijd met naast zich een sportman of -vrouw die achtergrondinformatie geeft. Want die ziet meer dan de re porter wat er op het veld gebeurt". Behalve het nodige enthousias me in zijn werk van zijn collega's („Een sportverslaggever moet in de sport opgaan, moet meeleven") mist Henrichs vandaag-de-dag vooral de eigen mening van de sportjournalist. "Er wordt teveel afgegaan op de mening van de sportman. Waarom deze iets wel of juist niet doet. Maar ik stam nog uit de generatie die graag van een journalist wilde weten wat hij er van vindt. Nu wordt er teveel ver scholen achter de mening van de sporter. Ben de Graaf (journalist van De Volkskrant en biljart- en at- letiekmedewerker van Studio Sport, red.) is_ een uitzondering. Hoewel vaak negatief heeft hij toch zijn eigen mening. Dat respecteer ik". Henrichs denkt het nu wat rusti ger aan te kunnen doen. "Twee vaste dagen per week voor Veroni ca vind ik teveel. Ik blijf af en toe meewerken. Misschien nog wel voor een andere omroep maar niet meer vast". Daarnaast hoopt hij weer een rubriek te schrijven zoals hij dat voor het Utrechts Nieuws blad heeft gedaan. Een rubriek waarin de mooie en minder mooie herinneringen uit het sportverle den worden opgediept. "Zo'n nostalgische rubriek missen de mensen toch wel". MOSKOU (AP) - De Amerikaan se roek-ster Billy Joel heeft gis teravond tijdens zijn tweede con cert in de Sovjet-Unie zijn Mos- kouse publiek verrast met een onverwachtse uitbarsting van ra zernij, waarbij hij een electrische vleugel omver gooide en een mi crofoon aan gruzelementen sloeg. De zanger was in woede ont stoken omdat de hem begelei dende filmploeg haar schijnwer pers op het publiek richtte. On der de uitroep "Dit is mijn show, onderbrak hij zijn hit 'Just a Fantasy', en koelde zijn woede op de apparatuur. Toen hij het nummer had beëindigd werden de lichten gedoofd, en overlegde hij met zijn band. De hervatting werd voorafgegaan door een drumsolo van de zanger zelf. De filmploeg, die de oorzaak was van het pandemonium, maakt tijdens de zes concerten die Joel in de Sovjet-Unie geeft opnamen voor een documentai re, waarmee hij de kosten van de tournee, rond twee miljoen dol lar, enigszins hoopt te bestrijden. Na afloop van het concert gaf hij zwetend toe dat hij een 'prima donna-act' ten beste had gege ven, maar dat dit nodig was om zijn show te beschermen. „De mensen willen in het donker zit ten," zei hij, "ze willen zich laten gaan." Joel klaagde ook over ver moeidheid, nu hij al elf maanden op tournee is; hij zei dat hij een arts heeft geraadpleegd wegens een pijnlijke keel. De 38-jarige zanger is bezig aan een interna tionale tournee met optredens in Londen, Australië, Hawaii en op eem aantal plaatsen in de Ver enigde Staten. In de Sovjet-Unie treedt hij op in Moskou en Le ningrad. De 20.000 toeschouwers in het Olympisch sportcomplex leken woensdagavond niet geheel ze ker of Joel's tirade spontaan was of deel uitmaakte van de show, maar het enthousiasme was er niet minder om. De zanger heeft overleg gepleegd met Goskont- sert, de staatsorganisatie die de concerten organiseert, over de strenge veiligheidsmaatregelen waarmee de optredens zijn om geven, dié het contact met het publiek enigszins belemmeren. Men zou een akkoord hebben be reikt over versoepeling. Joel geeft morgen nog een con cert in Moskou, daarna volgen drie optredens in Leningrad. Frans Henrichs: sensationele sporten AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse animatiefilmers Paul Dries- sen uit Den Haag en Evert de Beij- er uit Amsterdam zijn onderschei den met een Amerikaanse prijs. Dit meldt het Filmmuseum in Am sterdam. Driessen is voor zijn „uit zonderlijke bijdragen aan de ani- Delfts poppenfestival LEIDEN - Het overleg Zuidhol landse Poppenspelers van de Cul turele Raad Zuid-Holland organi seert in samenwerking met de ge meente Delft een poppenfestival. Dit festival heeft plaats in Delft op 24, 25, 26 en 27 september. De bedoeling is dat alle Zuidhol landse beroepspoppenspelers zich op dit publieksfestival presenteren en via informatiemappen een over zicht geven van hun poppen spelaanbod. Het programma voor die dagen omvat 35 theatervoorstellingen. Het festival speelt zich af op ver schillende lokaties in het centrum van Delft: Maccus-theatre, Theater Falie Bagijnhof, Waagtheater, café Wijnhaven, Trefcentrum en een theatertent voor de grotere pro- dukties. Aan het eind zal een dis cussie worden opgezet over de ar tistieke ontwikkelingen binnen het poppentheater. matiekunst" de Annie Award toe gekend. De Beijer kreeg op de Se cond Los Angeles Animation Cele bration, die van 10 tot 17 juli werd gehouden, een eerste prijs voor zijn film ,De karakters'. De Annie Award is dit jaar voor de zestiende keer toegekend. Eer der ontvingen onder anderen de gebroeders Fleischer, Walt Disney, Walter Lantz, Tex Avery en Nor man McLaren deze onderschei ding. Driessen heeft in de jaren zestig meegewerkt aan de avondvullende animatiefilm ,The Yellow Subma rine'. Sinds 1970 werkt hij afwisse lend in Nederland en Canada aan korte films naar eigen ontwerp. De Beijer was een van de meer dan 350 filmmakers die een film naar het festival in Los Angeles stuurden. ,De karakters' is nu voor de derde keer internationaal be kroond. Vorig jaar viel de zeven minuten durende film ook in de prijzen op de filmfestivals van Za greb en Chicago. OVERLEDEN - De Egyptische schrijver Tewfik el-Hakim, één van de reuzen van de moderne Arabi sche literatuur, is op 88-jarige leef tijd in Cairo overleden. Zijn ro mans en toneelstukken werden vertaald in het Engels, Frans, Duits en Hebreeuws. De bekendste boeken van el-Ha kim waren 'De grotbewoners' en 'De terugkeer van de Ziel'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14