'Ikvoel me al een beetje Milanees' Fantasieloze Oosting gooit naam te grabbel Roche nationale held Krans haakt af in eerste ronde Spt5TV Hockeyteam toont vorm tegen Polen Giillit en Van Basten in 'circus Berlusconi' PAGINA 12 SPORT DINSDAG 28 JULI 1987 HILVERSUM (ANP) - Menno Oosting heeft in twee jaar Melk- huisje een naam opgebouwd, maar op een regenachtige maandagmid dag heeft hij veel daarvan ver gooid. De 23-jarige speler van Son liet zich gisteren in Hilversum in een vrijwel uitzichtloze positie ma- noevreren door David de Miguel, die in de afgebroken partij nog drie slagen van winst in de eerste ronde is en kan vandaag vermoedelijk het EK schaatsen voor mannen in Den Haag DAVOS (ANP/SID) - De Interna tionale Schaats Unie (ISU) is bij het opstellen van de definitieve schaatskalender voor het komende seizoen niet afgeweken van de voorlopige toewijzing. Dit bete- des kent onder meer dat de Europese de ga: titelstrijd voor mannen in het weekeinde van 23 en 24 januari 1988 plaatsvindt op De Uithof in Den Haag. In het Olympische jaar is de re- cordbaan van Medeo voor het eerst decor van een wereldtitel-toernooi. De wereldkampioenschappen voor mannen worden op 5 en 6 maart gehouden op de hoogland- baan. In Alma Ata werden in 1974 de Europese titelstrijd voor man nen en tien jaar later het Europese allround-toernooi voor vrouv georganiseerd. Het Europese - wereldtoernooi voor vrouv vindt-plaats in Noorwegen; respec-| tievelijk in Kongsberg en Skiën. De ISU maakte het programma voor het komende seizoen maan dag bekend in Davos. Over de plan nen voor de langere termijn wer den geen nadere uitspraken ge daan. Op grond van de voorlopige toewijzing zal in het seizoen 1988/'89 de wereldtitelstrijd sprint op de overdekte Thialf-baan in Heerenveen plaatsvinden. De KNSB heeft te kennen gegeven de Friese record-baan, die vorige week van een faillissement werd gered, de komende jaren te willen steunen met enkele grote toernooi en. Dit beleid zal volgens de natio nale bond niet ten koste gaan van de overige, niet-overdekte ijsbanen in Nederland. Het programma voor het seizoen 1987/'88 is: Allround: mannen: 23/24 januari 1988 EK in Den Haag, 5/6 maart 1988 WK in Alma Ata (Sov). Vrou wen: 16/17 januari 1988 EK in Kongsberg (Noo), 12/13 maart 1988 WK in Skiën (Noo) Sprint: WK sprint vrouwen en mannen 6/7 februari 1988 in West- Allis (VSt) Olympisch schaatstoernooi van 13 tot 28 februari in Calgary. 'garantiebedrag' van de 1275 dollar (2600 gulden) gaan ophalen dat voor de verliezers uit de eerste ron de is weggelegd. Oosting, halve finalist in de twee vorige edities van de open Neder landse tenniskampioenschappen en binnengekomen op een Wild Card, heeft zijn kansen praktisch verspeeld aan de achterlijn. Die was weer zijn pleisterplaats, die hij met de grootste moeite verliet. De agressie die hij zeker met zijn fore hand in het spel legde, vond vrijwel nimmer een vervolg in de buurt van het net. De Nederlandse indoor-kampi- oen liet het spel op zich afkomen en schreef daarmee bijna het eind aan zijn Hilversumse verhaal 1987. Da vid de Miguel, de één jaar jongere Spanjaard, ook uit de zwevende middengroep van de nummers van 100 tot 200 op de ATP-lijst, kreeg daarmee het spel aangeboden dat hem past. Zijn eigen initiatieven waren ook beperkt, maar zijn fan tasie was duidelijk groter dan die van Oosting. Hij deed er ook iets mee. Indien hij uit twee kansen kon kiezen, nam hij gewoonlijk de gelegenheid die Oosting niet voor zag. De explosies van de Nederlan der waren te vaak voorspelbaar. wedstrijd nauwelijks. Vlak voor het einde, De Miguel leidde met 6- 4, 5-4 (15-30), zorgde de regen voor de tweede en definitieve onderbre king van de partij. Het eerste dagprogramma van het Melkhuisje, al beperkt tot een handvol partijen door de Davisbe- ker-verplichtingen van een groot aantal spelers, kende door de regen slechts twee voltooide wedstrij den. De Argentijnen Eduardo Ben- goechea (6-4, 7-6 tegen Corrado Aprili) en Guillermo Perez-Roldan (6-1, 6-1 tegen Carl Limberger) wa ren de winnaars. Perez-Roldan, ze ventien pas en een vroegere num mer één bij de junioren, speelde in drukwekkend. Het degelijke tim merwerk van de Australiër werd door hem op alle mogelijke manie ren ontregeld en binnen de kortste keren was de jongste deelnemer aan de open Nederlandse kampi oenschappen zeker van zijn plaats in de tweede ronde. Uiterste krachtsinspanning van Menno Oosting i Spanjaard David de Miguel. Het mocht niet baten- Bij de vrouwen voert Titia Wil mink, die de laatste tijd veelvuldig in het buitenland heeft gebivak keerd, de lijst aan. De geroutineer de Nanette Schutte volgt als twee de, en Eveline Hamers en Jacqueli ne van Wijk staan op de derde en vierde plaats. Het A-toernooi gaat, als het weer dat toestaat, vandaag van start. In de lagere regionen werd giste ren al volop getennist, hoewel dit niet geheel soepel verliep. Vanwe- AMSTELVEEN (GPD) - Het succes bij de Champions Trophy (tweede plaats) blijkt een uitstekende inspiratiebron te zijn geweest voor het Ne derlands mannenhockeyteam. De manier, waarop Polen gisteravond in Amstelveen in de eerste wedstrijd van de oefencampagne voor het EK in guel, die als dubbelspeler betere Moskou (20-30 augustus) te kijk werd gezet (12-3 winst), onderstreepte dat Zekerheid De rustige zekerheid van De Mi- resultaten heeft bereikt dan i enkelspel, was Oosting vreemd. De Spanjaard greep zijn kansen, nam Oosting in de negen de nationale ploeg nauwelijks iets is kwijtgeraakt van het zelfvertrouwen, dat een maand geleden in het top-aeht toernooi werd opgedaan. In die zin vormt de eerste serieuze testcase na de Trophy een bijzonder WP waardevol element in de voorbereiding op het Europese titelgevecht in onmiddellijk daarna de de Sowjet-Unie, waar Nederland zich moet plaatsen voor de Olympische set. Oostings opslagverlies in het Spelen van Seoel. „Ik ben blij", zo merkte bondscoach Hans Jorritsma de tweede reeks naderhand op, „dat er in elk geval geen sprake is van een terugval. De be langrijkste doelstelling is, verder te komen en vorderingen te maken. De 12-3 overwinning op Polen past uitstekend in die lijn, al staat mijn aante- keningenblok nog vol met negatieve opmerkingen over deze wedstrijd". De technisch leider riep de selectie na een korte van vakantie van twee weken veertien dagen geleden al weer bij elkaar voor de intensiefste oe- eerste plaatste De Miguel weer in zijn fa voriete positie van de afwachter. Ruim een uur oponthoud veran derde de speelwijze van Oosting niet en dus ook het verloop van de fensessie die de Nederlandse hockey ploeg ooit op het programma had staan. Met vijftien uur per week (verdeeld over twee middagen, twee avonden en een zaterdagochtend) en een voorbereidingstijd van zes we ken wordt niets aan het toeval overgelaten om in Moskou de kwalificatie af te dwingen voor de Spelen van volgend jaar. „De nadruk heeft de afge lopen weken op de conditie en op het positiespel gelegen. Nu kunnen we een stap verder gaan en kijken wat er verder aan schort". De 12-3 nederlaag van gisteravond bevestigde dat Polen - ondanks een paar uitschieters op het laatste WK - nog ver verwijderd is van een respec tabele positie op het Europese podium. Het team vormde net als in Lon den (7-2) nauwelijks een serieuze sparringpartner voor de Nederlandse formatie, die zonder Cees Jan Diepeveen, Floris Jan Bovelander en doel man Frank Leistra (allen herstellende van blessures) zonder buitenspori ge inspanningen royaal afstand kon nemen. Gert Jan Schlatmann ver zorgde het leeuwedeel van de produktie met vier treffers, gevolgd door Erik Parlevliet (3x), Robbert Delissen (2x), Marc Delissen, Patrick Faber (strafcorner) en Tom van 't Hek (strafbal). MILAAN (GPD) - Het sportpaleis Palatrussardi daverde gistermiddag op de grondves ten. Achtduizend tifosi schreeuwden hun kelen schor voor het nieuwe Milan. Voor Ruud Gullit en Marco van Basten. De nieuwe idolen in de Noorditaliaanse metropool. Het 'Bellissimo' van Van Basten en het 'Forza Milan' van Gullit gingen erin als gesneden koek. De aanhang was verkocht en de potige knapen, die het enthousias me enkele meters van het podium een halt toe moesten roepen, kwa men handen te kort. Het 'circus Berlusconi' had een geslaagde sei zoensouverture gelanceerd. Een programma waarin voor Marco van Basten en vooral Ruud Gullit een hoofdrol was weggelegd. „Dit is toch fantastisch", meende Van Basten. „Niemand hoeft nog te vragen naar het verschil tussen Italië en Nederland. Hier, kijk maar om je heen. Dit maak je in Nederland nooit mee". Van Bastens spontane antwoord had alles te maken met het afreage ren van de spanning, die hem en Ruud Gullit geruime tijd in de greep had. Onwennig rondkijkend, het gewicht steeds weer van het linker op het rechterbeen verplaat send, moest het Nederlandse duo z'n introductie afwachten. Presen tator Cesare Cadeo had Ruud Gul lit de laatste plaats op zijn lijst toe bedacht. Het absolute hoogtepunt van een middagje Italiaanse uitzin nigheid. Mensen vierden hun ster ren; de symbolen van hun religie. Het rood wit blauw deed amper on- Alvorens naar Dublin te vliegen, viert het echtpaar Roche in het Parij- se Lido-theater de Tourwinst met champagne in het gezelschap van de Bluebells girls, (foto ap) DUBLIN (Reuter) - De ning van Stephen Roche in de Ronde van Frankrijk heeft mo gelijk een politiek effect. Pre mier Charts Haughey sprak gis teren tijdens de ontvangst van de wielrenner in Dublin de ver wachting uit dat de zege zal bij dragen aan het nationale bewust zijn van de Ierse bevolking. De eerste Ierse Tour-winnaar liet zich in dezelfde termen uit: „Ik hoop dat deze overwinning Ier land'goed zal doen." De premier vloog zondag naar Parijs om zijn landgenoot op de Champs-Elysees te feliciteren en begeleidde de renner gisteren bij zijn terugkeer in het vaderland. Hij stelde dat Roche zowel in binnen- als buitenland meer goodwill heeft gekweekt voor Ierland dan tientallen diploma ten zouden hebben kunnen, doen. Het Ierse buréau voor vreemdelingenverkeer maakte kenbaar geld te zien in de Tour zege. In de grote Franse kranten stonden advertenties onder het motto „Ontsnap aan de massa met een Ronde door Ierland". In Dublin gingen gisteren stemmen op te proberen de Tour-start vol gendjaar in de Ierse hoofdstad te laten plaatsvinden, vanwege het duizend-jarig bestaan. Roche, de vijfde wielrenner die in één seizoen zowel de Giro d'Italia als de Tour de France won, werd in Dublin ingehaald als een nationale held. Tiendui zenden mensen verwelkomden, de 27-jarige wielrenner met vlag gen tijdens zijn tocht door de binnenstad in een dubbeldekker met een open dak. Later op de middag was Roche eregast tij dens een receptie met vertegen woordigers van de regering. der voor het rood zwart van de club. Het Nederlandse aandeel keek z'n ogen uit. „Ik weet dat de mensen hier heel wat verwachten. Desondanks zul len ze më moeten accepteren zoals ik ben. In het begin zal' dat wel eens kunnen botsen, maar ik heb vertrouwen in de toekomst. Ik voel me al een beetje Milanees. Dit is- het klimaat waarin ik altijd heb willen zijn. Vandaar ook dat ik niet het gevoel haddat ik naar huis ging, toen ik verleden week nog enkele dagen in Nederland was. Thuis is Milaan. Een gevoel dat zich ook meteen bij Yvonne mani festeerde. Op Schiphol zei ze-tegen me dat ze heel anders naar Neder land terugging dan bijvoorbeeld verleden jaar na onze vakantie op Jamaica". Kwaliteit Gullit voelt zich thuis in Milaan en de stad sluit de nieuwe zoon in haar armen. De voetbalhysterie houdt de stad anderhalve maand voor het begin van de competitie reeds in de greep. Gullit: „De afge lopen twee weken is het vrij rustig geweest. Ik heb wat instanties moeten aflopen om alle formalitei ten voor elkaar te krijgen. Zo gauw ik me echter in de stad laat zien, gebeuren de gekste dingen. Sup porters van AC laten hun auto ge woon midden op de kruising staan en vragen me vervolgens om hand tekeningen. Ik ben al een paar keer verantwoordelijk voor opstoppin gen geweest". Marco van Basten daarentegen profiteert van magneet Gullit. In de schaduw van de publiekstrek- ker-met-rastakapsel, zorgt de ex- Ajacied voor zijn zaakjes. Hij heeft zich neergelegd bij zijn rol binnen de club; Van Basten hoeft niet het nieuwe idool te worden, maar blijft liever een beetje achteraf de kat uit de boom kijken. Gullit speelt de eerste viool in het peperdure or kest van Silvio Berlusconi. Een be zetting die goed is voor 110 miljoen gulden. Of dat bedrag garant staat voor het broodnodige succes, is vooralsnog de vraag. Met Gullit en Van Basten zijn nog vijf spelers (Mussi, Bianchi, Bortolazzi, Ance- lotti en Colombo) aangetrokken. „Ik ben blij met zoveel nieuwe spelers", zegt Marco van Basten. „Dan sta ik tenminste niet alleen in de kijker. Ik besef terdege dat dit nieuwe elftal eerst een eenheid moet worden, voordat succes ver zekerd is. Ik denk echter dat we met zoveel kwaliteit in het elftal, snel iets zullen winnen. En als ik om me heen kijk dan heb ik al het gevoel dat we iets hebben gewon- Marco van Basten past zich uis tekend aan in de taktiek van de overige clubleden om het Italiaans kampioenschap niet te noemen. AC Milan wenst geen verwachtin gen te wekken, die mogelijk niet Hij heeft nog geen bal geraakt voor AC Milaan, maar als Gullit bij de presentatie van het 'circus Berlusconi' het podium opkomt, klappen zijn ploeggenoten (rechts) zich de handen stuk. (foto ap> waargemaakt kunnen worden. Dat voorzitter Berlusconi die verwach tingen door zijn aankoopbeleid reeds maanden geleden heeft ge-: wekt, daaraan wordt snel voorbij gegaan. Ook door de nieuwe trai ner Arrigo Sacchi. De 41-jarige van Parma afkomstige oefenmeester is overigens ook een persoonlijke aankoop van Berlusconi. Sacchi versloeg met tweedeklasser Parma verleden bekercompetitie AC Mi lan en wekte aldus bij Berlusconi het verlangen om de onervaren trainer in te lijven. En dat Berlus coni's verlangens niet genegeerd worden, weet men in Eindhoven en Amsterdam maar al te goed. „Ik heb wat gesprekken met de trainer gehad", aldus Marco van Basten. „Hij maakt op mij een cor recte indruk. Het is een trainer die van discipline houdt en van snel voetbal, zoals Ajax het speelt". Sacchi zelf weigert vooralsnog ver der te gaan dan de oppervlakkige opmerkingen die de meeste trai ners voor het seizoen kwijt willen. „Ik doe geen beloftes, aan nie mand. Ik zeg alleen dat wë zullen werken on 'Open Leidse' ook in Warmond LEIDEN - Vincent van Gelderen is vanwege zijn notering op de nationale ranglijst als grootste kanshebber op de eindzege genoteerd in het A-toernooi van de open Leidse tenniskampioenschappen op de banen van Roomburg. Achter hem volgen achtereenvolgens Maarten Koopman, Jacco van Duyn en Jos Koemans. Als gevaarlijke outsi ders staan onder andere Robert-Jan Bierens, Frank Bitter en Jack Liewes te boek. ge het aanhoudend slechte weer dekte de wedstrijdleiding zich di rect in door bij het vallen van de eerste bui een aantal binnenbanen af te huren in Warmond. Toen het uiteindelijk toch droog werd werd er zowel in Warmond als op Room burg gespeeld, hetgeen het toer nooi niet ten goede kwam. Sterk Voor Unicummer Martijn Krans bleek dat de 'open Leidse' nog steeds tot een van de sterkste toer nooien in de regio gerekend mag worden. Krans, die in B vaak een plaatsje bij de laatste vier weet te veroveren, werd in zijn eerste par tij met 6-1, 6-2 aan de kant gescho ven door de Amsterdammer Dan ny van der Reis. Marco van Teeffe- len en Erik Jan Tolhoek vochten hun strijd uit in de hal. Van Teeffe- len kwam met 6-4, 6-7, 6-1 als win- rfaar uit de bus. Ook Freek Tanis en Bob van Overbeeke speelden met een dak boven hun hoofd. Bei den kenden weinig problemen met hun tegenstander. Tanis droogde Jeffrey Dümpel af met 6-1, 6-1 en Van Overbeeke was met 6-2, 6-2 te sterk voor Nöel de Sevaux. Bij de vrouwen gaf de als achtste geplaatste Annemarie Smalt uit Rotterdam aan dat ze deze week heel wat van plan is. Ze stuurde Ir ma van den Oudenrijn met slechts één game weer naar huis. Astrid Bouw had wederom geen geluk. Hoewel ze nog lang niet voldoende genezen was van haar enkelblessu re vertrok zij drie weken geleden toch met een ploeg naar Italië. Daar zou deelgenomen wordën aan een aantal tienduizend-dollar toer nooien. Halverwege de trip wist Bouw uitgerekend in een hotelka mer dezelfde enkel opnieuw te ver zwikken, waardoor zij wederom aan de kant moest blijvën. Giste ren durfde ze niet volledig te gaan en haar tegenstandster Wietske de Ruiter profiteerde daar goed van. De Ruiter won met 3-6, 6-1, 6-0. Aanpak Bij de mannen in C liep de papie ren nummer één, Kees-Jan Schui- lenburg, de volgende ronde binnen door winst op.Sohail Moussavi; 6- 0,6-3. Opmerkelijk is de serieuze aanpak van veel opkomende spe lers. Gefascineerd, of soms meer geobsedeerd, door de mogelijk heid om punten te halen voor de nationale ranglijst, verschijnen steeds meer uitgebalanceerde atle ten op de baan. Begeleiders spelen hierbij een belangrijke rol. Zo maakt de in het mannenenkel B als eerste genoteerde Erik Schol deel uit van de eerste Rotterdamse ten- nisschool onder leiding van Ruud Best. Papieren nummer twee, Jo- han Frank Geuze, wordt begeleid door Michiel Verbeek, die aan het hoofd staat van de Groninger Dis tricts Top Selectie. 'Met deze ontwikkelingen wordt duidelijk aangegeven dat er nogal wat veranderd is sinjls de tijd dat Ronald Blommendaal - nu lijstaan voerder bij de veteranen - nog bij de geplaatsten in B behoorde. We gens een blessure kan hij echter deze week zijn positie niet verdedi gen. Dit schept mogelijkheden voor Piet van Duivenvoorden, die als finalist te boek staat. Bij de vrouwen worden Joan Zonneville en Dóris Knott getipt als favorieten voor de eindzege. JACQUELINE VAN WIJK Levensgevaarlij k Milan-aanVoerder Franco Baresi, het laatste overblijfsel van het glo rieuze AC, hunkert wel openlijk naar vervlogen tijden en ziet met de komst van Ruud Gullit en Mar co van Basten weer perspectief. „Het zijn twee uiterst slimme spe lers. Voetballers waardoor Milan als elftal ongetwijfeld sterker wordt. Met Van Basten naast Vir- dis krijgen we een levensgevaarlij ke voorhoede. Een frontlijn die ge voed zal worden door het inventie ve spel van Ruud Gullit. Hij kan de grote ster in de middenlinie wor den". Gistermiddag was Gullit de ster in het Palatrussardi waar Silvio Berlusconi zijn miljoenenformatie even in de etalage zette. De Grote Baas zelf was niet bij de kennisma king met de fans; hij prefereert een korte toespraak in het trainings kamp Milanello veertig kilometer verwijderd van de drukte en de ti fosi. Een afstand die volgens pre sentator Cadeo lang niet ver ge noeg is om de fans te ontlopen. „De eerste thuiswedstrijd in de UEFA- cup, tegen Sporting Gijon, wordt niet in het. San Siro-stadion ge speeld maar helemaal in Zuid-Ita- lië in Lecce. Dat is het gevolg van de onregelmatigheden na de cup- strijd tegen Waregem. Ik durf nu reeds met iedereen een wedden schap aan te gaan dat het stadion van Lecce bomvol zit met Milan- fans". Van der Wiel tegen Timman en Sokolov in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Jan Timman en Andrej Sokolov zijn'de trekpleisters van het in ternationale schaaktoernooi in Amsterdam, dat van 2 tot 13 au gustus wordt gehouden. Soko lov, derde op de wereldrang lijst, en Timman (5e> voeren het deelnemersveld aan in de kroongroep. Die bestaat verder uit de Brit Murray Chandler, de Colombiaan Alonso Zapata, de Sowjetrus Alexander Tsjernin en de Leidenaar John van der Wiel. In de grootmeestergroep zijn 28 schakers ondergebracht, on der wie de in de Verenigde Sta-; ten woonachtige Boris Goelko (ex-kampioen van de Sowjet- Unie) en Vlastimil Hort uit West-Duitsland. DINSDAG 14.35-14.50 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan. 14.45-16.00 BBC 1 Cricket: En- geland-Pakistan. 15.15-17.00 BBC 2 Sports: paar- derennen vanuit Glorious Goodwood. 16.00-17.30 Ned 1 AVRO's Sportpanorama: met een repor tage van de Open Nederlandse tenniskampioenschappen op de banen van het Melkhuisje in Hilversum. 16.03-17.10 BBC 1 Cricket: En- geland-Pakistan. 20.00-21-45 Did 1 ARD-Sport extra: met een reportage van de voetbalwedstrijd om de Duitse Supercup, FC Bayern Mün- chen-Hamburg SV met om 20.45 in de pauze een onderbre king voor het nieuws. 22.15-23.15 Sky US College Football '87: American Footb all. 22.30-23.35 SCH Super Sport: met Amerikaans honkbal, the All Star Game (herhaling van zaterdag). 00.15-00.45 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan (samenvat ting). WOENSDAG 11.25-13.50 BBC 2 Cricket: Nat West Trophy, kwartfinale. 14.35-14.50 BBC 2 Cricket: Nat West Trophy. 14.45-16.00 BBC 1 Cricket: Nat West Trophy, kwartfinale (dag

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12