Mensenmassa tussen 150 paarden 'Grote schade voor landschap en natuur door fietspad Knippolder' STRANDZESDAAGSE BEGONNEN Paardenmarkt gaat al zeven eeuwen mee Voorschotens centrum als vanouds bomvol tijdens paardenmarkt DINSDAG 28 JULI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Adviseur Raad van State steunt bezwaarmakers DEN HAAG/VOORSCHO TEN - De bezwaarmakers tegen de aanleg van een fietspad door de Voorscho- tense Knippolder met aan sluitend een brug over de Vliet hebben steun gekre gen van de adviseur van de Raad van State. Hij meent in een advies, dat gisteren ter sprake kwam tijdens een hoorzitting van de Raad van State, dat het fietspad een te grote schade aan natuur en landschap zou aanbrengen en daarom niet moet wor den aangelegd. Tegen de aanleg van het fietspad dat moet komen van de Veursweg naar de Vliet hebben de Werkgroep Milieubeheer Leiden, de Vogel- werkgroep Vlietland en de Stich ting Duivenvoorde, die het gelijk namige landgoed beheert, bezwaar aangetekend. Namens de eerste twee bezwaarmakers zei woord voerder Ter Keurs dat de aanleg van het fietspad en de oeververbin ding over de Vliet een grote aantas ting van het waardevolle weidevo- gelgebied zou betekenen. Boven dien zou het ten koste gaan van de groene buffer in de Randstad. Volgens Ter Keurs is de brug ook overbodig. Omdat er nu een oever verbinding komt over de Vliet na bij Vlietwijk kunnen recreanten gemakkelijk in het recreatiegebied Vlietland komen. Ter Keurs hecht te weinig geloof aan de mededelin gen van gemeente en provincie dat veel schoolgaande kinderen ge bruik zullen maken van de tweede brug en het fietspad door de Knip polder. Hij stelde voor om, als er dan toch een oeververbinding moet komen die te realiseren b(j de Kniplaan. In eerste instantie, zou het pontje dat nu tussen Vlietwijk en Vlietland vaart maar overbodig wordt door de nieuwe brug kunnen verhuizen. Zo kan worden beke ken of er daadwerkelijk behoefte is aan de brug. Ook rentmeester Pels Rijcken van het landgoed Duivenvoorde keerde zich tegen de aanleg van de fietsroute. Volgens hem ontstaat door de aansluiting op Vlietland een grotere drukte op de fietsver- binding die langs het landgoed loopt. Veel fietsers zouden door het park rijden en daar de rust versto ren, terwijl het beleid er juist op is gericht alleen wandelaars toe te la ten. De fietsers zouden het karak ter van het landgoed aantasten, meende Pels Rijcken, die weinig zag in maatregelen als draaihekjes en dergelijke. „Er wonen tenslotte mensen op het landgoed en die moeten er wel met hun fiets kun nen komen". Monument Pels Rijcken benadrukte dat het landgoed Duivenvoorde aangewe zen is als beschermd monument. "Het beleid van de stichting Dui venvoorde", verklaarde hy zijn be zwaar tegen het fietspad, "heeft als doel het oorspronkelijke karakter in stand te houden". Woordvoerster Grasveld-Bey- nen van de provincie Zuid-Hoi- land, die ook namens de gemeente Voorschoten sprak, zei dat de aan tasting van het landschap wel mee valt. Het fietspad komt langs een sloot te liggen zodat de polder niet nog eens doorsneden wordt. Ze achtte het bovendien onwaar schijnlijk dat fietsers via het land goed zouden rijden omdat die rou te niet korter is. Grasveld-Beynen wees verder op het grote belang van het fiets pad dat de verbinding moet vor men tussen de kust en de recreatie gebieden rond Zoetermeer. Het al ternatief Kniplaan werd door haar van de hand gewezen. De Kniplaan is te smal, zodat er onveilige situa tie ontstaan voor fietsers. Boven dien is de Vliet ter plaatse vrij bochtig en zou een brug of veer daar problemen opleveren voor de scheepvaart. Tenslotte is de aanleg van een brug op dat punt veel duur der, zo meent ze. De Raad van State zal nu advies uitbrengen aan de Kroon, waarna deze over enkele maanden een be slissing neemt over de bezwaren. WASSENAAR/REGIO - De 1000 wandelaars van de 29ste strandzesdaagse kwamen gistermiddag aan in het Wassenaarse Duinrell. De eersten stapten op twee uur kwiek de camping op en stonden toen voor de niet eenvoudi ge opgave hun spullen uit de grote berg nagezonden bagage te vissen. Van uitvallers is nog niets gebleken en vanmorgen om negen uur waren alle tenten en machinaal gedroogde kle ren gepakt. De eerste lopers zetten al om zes uur koers richting strand. Den Helder, gistermorgen nog 140 kilometer weg, lieten ze niet meer glippen. (foto anp) VOORSCHOTEN - De geschiedenis van de Voorschotense paarden markt gaat ver terug. Al in 1204 wordt gesproken over de markt, wanneer krijgers hier een strijd op leven en dood uitvechten. In 1282 verleent graaf Floris V marktrechten en groeit de markt groot. De opbrengsten verdwijnen jarenlang in de zakken van de kasteelheer van Duivenvoorde en opeenvolgende burgemeesters, die de markt pach ten. Vanaf 1871, wanneer een pokkenepidemie huishoudt in Voorscho ten, mag de gemeente een centje bijverdienen door marktgelden te hef fen. Voor de aanvoer van een paard moet de bezitter eind vorige eeuw 30 cent betalen, voor de aanvoer van een 'veulen dat nog onder de moeder hoort' 15 cent, zo leren oude notulen. Tegenvaller in die tijd is dat de kermisgelden tijdelijk wegvallen. Volgens de geachte gemeenteraad kan 'het contact tussen het jonge volk bevorderlijk zijn voor de verspreiding van de ernstige epidemie'. De tijd rond de Tweede Wereldoorlog biedt ook de paardenmarkt wei nig goeds. Het boerenpaard wordt vervangen door mechanische hulp middelen, de handel valt dood en de markt verwordt tot een soort brade rie van de middenstand. Oud-Voorschotenaar Bertus van der Meij kan dat niet aanzien en houdt ieder jaar, voorzien van stropdas, demonstratief de paardenmarkt in stand. De immer koffieleutende groenteboer, die op zijn achttiende al een mager hitje kocht, dwingt de gemeente eenvoudig weg om ieder jaar het touwtje te spannen voor zijn paarden. In 1960 komt de grote ommekeer. Enige ras-Voorschotenaren constate ren een sluimerende behoefte aan rijdieren en richten het comité tot instandhouding van de Paardenmarkt. Ze maken van de markt een show- markt met het paard in de hoofdrol. De aanvoer blijft jarenlang groot: het gemiddelde schommelt rond de 400 paarden en pony's. Ook Van der Meij blijft actief: in 1970 brengt hij 38 paarden op de markt. Een persoonlijk record. Anders dan vroeger moeten de paardenbezitters geen heffing betalen, maar ontvangen ze een premie. Het comité met de lange naam dekt deze kosten uit de inkomsten uit de verhuur van stands rond de markt en staanplaatsen op de kermis. Zevenentwintig jaar later blijkt dat niet hele maal meer te kunnen. Om meer viervoeters te lokken dan de 150 van 1986, verhoogt het comité de aanvoerpremie tot 15 gulden per paard en 10 gulden per pony. Bovendien verloten de bestuurders prijzen onder paar- denbrengers, die overigens niet allemaal echt handelen. Tegenover deze extra uitgaven kunnen niet voldoende extra inkomsten worden gezet: voor de standplaatsen op markt en kermis kan het comité niet te veel vragen. Gelukkig blijken twee sponsors bereid enkele van de vele nevenactiviteiten te sponsoren. hiuüolt'i Een overzicht van de paardenmarkt in de eeuwenoude Voorstraat te Voorschoten: voor en achter de viervoeters was het een drukte van belang. (foto Holvast) Handjeklap of handdruk? Het is niet altijd even duidelijk: op de paar denmarkt mag je nog steeds nieuwjaar wensen. VOORSCHOTEN - "Oh wat stinkt het hier". Een hardgrondige uit roep vanmorgen van een bezoek ster van de Voorschotense paar denmarkt, terwijl ze in een hoop paardevijgen trapte. Toch was het voor haar geen aanleiding om de markt maar vaarwel te zeggen. "Ik vind het veel te gezellig hier en dit geerde ze vervolgens dapper, ter wijl ze de viezigheid van haar schoenen probeerde te krijgen. De onfortuinlijke bezoekster was een van de vele bezoekers die vanmorgen op de Voorstraat - waar voor de 705de keer de paar denmarkt werd gehouden - langs de 135 viervoeters schuifelde. De aanvoer was iets minder ten op zichte van vorig jaar, toen er 150 paarden en pony's werden geno teerd. Maar toch was bestuurslid C.J.P. Prud'homme van Reine niet ontevreden over het verloop van de markt. "Er is gelukkig nog steeds Dit witte paard vormde een gewillig decor v Wat voor de een geliefd huis- of staldier is, is droom. een aantal handelaren bereid om naar Voorschoten te komen en daar zijn we blij mee. Voor het ove rige vullen we de markt op met par ticulieren. Daar moeten we eerlijk in zijn. Het is niet meer zo als jaren geleden toen de hele Voorstraat vol stond met paarden", aldus Prud 'homme van Reine. door Kees van Kuilenburg Toch heeft de organisatie er alles aan gedaan om het de handelaren en particulieren aantrekkelijk te maken om naar Voorschoten te ko men. De aanvoerpremie werd ver hoogd van f 10 naar f 15 gulden per paard en van f7,50 naar f 10 gulden voor een pony. Ook kregen hande laren die wat verder weg wonen vandaag ook nog een extra premie uitgekeerd. Ondanks de wat mindere aan voer was het publiek toch weer massaal aanwezig in het histori sche hart van Voorschoten. Zelfs waren er oud-Voorschotenaren op de been die speciaal voor de markt en later op de dag de kortebaandra- verij naar de geboorteplaats ko men. "Het is hier altijd zo gezellig", aldus J. van der Knaap. Die gezelligheid lijkt ook de han delaren te trekken, zo leek het uit reacties van een aantal van hen wel het geval te zijn. "De paardenmarkt trekt altijd", vertellen twee paar denhandelaren uit Limmen en Heiloo, die liever niet mee hun naam in de krant willen komen. Niet zo opmerkelijk, aldus een ken-, nelijk deskundige toehoorder, "ze hebben liever niet dat de fiscus leest, dat zij goed hebben ver kocht". Volgens handelaar A. Vreugden- hil uit 's Gravenzande is het echter inderdaad zo dat er maar betrekke lijk weinig wordt gehandeld. "Dit soort markten wordt kunstmatig in het leven gehouden door het laten meedoen van maneges en particu lieren. Dat is niet erg, want het is toch een gebeuren dat moet blij ven. Bovendien zien de handelaren graag, waarmee de collega's op de markt komen en misschien weten ze bij een particulier nog een paard of pony voor een goede prijs aan de markt te brengen en is de dag toch nog geslaagd. Ook is de kans aan wezig om bij het scheiden van de markt bij een collega voor een zacht prijsje nog een goed paard aan de haak te slaan. Sommige handelaars zijn daar op uit", aldus Vreugdenhil. De handelaren B. Blok en L. Oos terbosch uit Rotterdam lijken ook redelijk tevreden over het verloop van de markt. "Soms verdienen we wel eens wat en op een andere markt moet je opletten dat je je aanvoerpremie niet kwijt bent aan koffie en een borreltje. En in een VOORSCHOTEN - De parkeerge legenheid in het Voorschotense centrum is op feestdagen veel te klein. Automobilisten parkeren hierdoor op plaatsen waar ze niet moeten staan en maken het voor ambulances, brandweer- en poli tieauto's moeilijk om door te drin gen tot het oude centrum. De plaatselijke politie deelde dit vóór koninginnedag mee aan de gemeente en is in die overtui ging gesterkt door de ervaringen rond de paardenmarkt van van daag. Een pasklare oplossing heeft de politie niet, wel denkt ze dat een wegsleepregeling enig soelaas kan bieden. Nu mogen agenten ongelukkig geparkeerde auto's niet weghalen. Hooguit kunnen ze Voorschotenaren vriendelijk verzoeken om lopend of met de fiets naar grote feesten te komen. enkel geval moet er wel eens geld bij. Maar dat moet je er voor over hebben", aldus Blok. Marktmeester C. Bol van de paardenmarkt in Valkenburg meent dat het wel meevalt met die klagende handelaren. "Klagen is een eigenschap van een handelaar en dat is hier niet anders. Als ze niets meer verdienen, komen ze ook niet meer naar dergelijke markten toe, is mijn ervaring", al dus Bol. De Valkenburger was ove rigens best te spreken over de sfeer op de Voorschotense markt. "Ieder dorp heeft z'n charme, maar hier op die prachtige Voorstraat is wel iets bijzonders". Volgens Voorschotenaar Th. Brussee is de markt vandaag bij zonder gezellig. Brussee kan het weten, want hy is al aan zijn 30-ste markt toe, waarvan voor het 23-ste jaar als een van de vijf EHBO'ers die vandaag actief zijn bij het paar- dengebeuren. Jammer vindt de Voorschotenaar het dat het aantal paarden ten opzichte van het verle den zo enorm is teruggelopen. "Vroeger stonden er 400 paarden aan het touw in de Voorstraat en dat is nu aanzienlijk minder". Wat zijn werk op deze dag betreft is het tot rond tien uur beperkt ge bleven tot het plakken van wat pleistertjes. "Dat is maar goed ook, want ernstige ongelukken beder ven de sfeer maar", aldus Brussee. De markt werd om tien uur door burgemeester P. Cannegieter ge opend. De Voorschotendse burge meester prees de organisatoren van de markt die een aantal jaren geleden de markt weer nieuw leven hadden ingeblazen. Vervolgens spijkerde de burgervader aan het begin en einde van de markt een houten kruis aan. In het verleden was dat een teken dat dieven en moordenaars gedurende de markt vrij rond konden lopen. Met de politie op gepaste afstand lopen de burgemeester (r) en de secre taris van het comité tot instandhouding van de paardenmarkt naar de marktpaal. Het kruis symboliseert de kruismarkt. DINSDAG 28 JULI 19.00 tot 19.301 Noordwijk sport en spel voor jongeren van 11 tot 15 jaar, van 19.30 tot 21.30 uur, JOIN-Centryn, We teringkade. groot vuurwerk op het strand voor de Kon. Wilhelmi- naboulevard, aanvang 23.00 Rijnsburg bloemencorso/drive v paren, georganiseerd door Bridge-club Rijnsburg, a vang 19.45 in de Voorhof. Voorschoten Paardenmarkt in de Voor straat, diverse gezelschaps spelen vanaf 19.00 uur; de monstratie rijpaarden, 20.00 tot 21.00 uur; muziek vanaf WOENSDAG 29 JULI Alkemade open huis voor de jeugd van 1 tot 14 jaar, Cultureel cen trum, Nieuwe Wetering, van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Alphen vliegende brigade, sport en spel, speeltuin Kindervreugd en speelplaats Boterbloem- Katwijk woensdsgavondzang, 20.00 uur in de Witte Kerk. wandeling o.l.v. boswachter yan Staatsbosbeheer, aan vang 10.00 uur, duinen ten zui den van Katwijk. Leiden orgel-lunchpauze-concert door Gert Boersma in de Hooglandse kerk, aanvang 12.30 uur. start Parkentocht over 5 of 10 km, vanaf Stadhuisplein, 9.00 tot 15.00. spreekuur verkeersveilig heid, van 10.30 tot 12.00 uur, Stadsbouwhuis, Langegracht 72. zomeravond-wandeling op het landgoed Oud Poelgeest in Oegstgeest o.l.v. het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie afd. Leiden, aanvang 19.30 uur bij de in gang van het landgoed. Leiderdorp hutten bouwen en vlotten maken voor tieners, op de tot 20.00 t Noordwijk wandeling door de duinen en staatsbossen o.l.v. een gids, vertrek 10.00 uur, Manege Meeuwenoord, Northgodreef. waterspelprogramma voor de jeugd, 13.00 tot 15.30 uur, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg. groot wielerprogramma, aanvang 18.30 uur: dames- profronde; 19.45 uur: promi- nentenrace van bekende Ne derlanders; 20.45 uur: profronde van Noordwijk ach ter dernies met bekende 'Tour'-renners, parcours: Kon. Wilhelminaboulevard en Parallelboulevard. woensdagavondzang m.m.v. het Groot Evangelisatiekoor uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de N.H. Kerk, Hoofdstraat. Noordwijkerhout zomermiddag-viswedstrijd voor iedereen in de Leids- evaart nabij station Lisse, 14.00 tot 16.00 uur. bridgen in het Wapen van Noordwijkerhout, aanvang 19.45 uur. Rijnsburg Rijnsburgse Vbetloop en Bruggenloop, aanvang 18.30 uur; bingo-avond in de Voor hof, aanvang 20.30 uur; open lucht filmvoorstelling voor het raadhuis, 21.30 uur. Sassenheim wieler-toer-avindvierdaag- se, start 19.00 uur, gymzaal Voorhout pannekoeken bakken met lego spelen, 14.00 uur, 1 Speleweü.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11