Japanse bloemisten leren eigen stijl in Noordwijk 'Dit is pas kramperen Alsnog toestemming Kroon sloop historische boerderij Morgenavond Profronde van Noordwijk PAGINA 10 W III DINSDAG 28 JULI 1987 NOORDWIJK - "De meeste Japanse bloemisten heb ben geen eigen stijl. Ze maken prachtige bloemstuk ken, maar alle werken zijn massaal en hebben een dui delijk Amerikaans karakter. De Nederlandse bloemist heeft daarentegen persoonlijke ideeën over bloemsier- kunst en weet bovendien op de wensen van zijn klan ten in te spelen. Nederlanders experimenteren, Japan ners doen dat juist niet". Len Alkemade, Noordwijker van geboorte en sinds twee jaar woonachtig in Tokyo, is ervan overtuigd dat de Japanse bloe misten heel wat van hun Neder landse collega's kunnen leren. Hij is de organisator van een cur sus Nederlandse bloemsierkunst waaraan 25 Japanners deelne men. De cursus, die wordt gege ven in het Alexander hotel in Noordwijk, is gisteren begonnen en duurt tien dagen. Het idee hier een cursus te or ganiseren, is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Alkemade: "Twee jaar geleden ben ik in To kyo bij Kazuo Hamakawa gaan werken. Hij wilde dat ik zijn 50 medewerkers het een en ander over de bloemsierkunst vertelde. In Japan bestaan hiervoor name lijk geen opleidingen. Al snel bleek dat de Japanners wat bloemsierkunst betreft, nog heel wat van ons kunnen leren". Omdat de opleiding van de me dewerkers van Hamakawa als af gerond kon worden beschouwd en Alkemade in het cursuswerk wilde doorgaan, heeft hij de cur sus in Noordwijk op poten gezet. De deelnemers zijn allen lid van de Japan Flower Telegraphe De livery (JFTD), de Japanse va riant op Fleurop. Alkemade heeft bewust geko zen voor het naar Nederland ha len van de Japanners in plaats van het naar Japan brengen van de docenten die aan de cursus meewerken. De organisator: "Bloemsierkunst is niet alleen een kwestie van techniek. Het gaat veel meer om de gevoelens die erachter zitten. Het is onmo gelijk een Japanner duidelijk te maken hoe Nederlanders den ken en voelen als ze dat niet met eigen ogen kunnen zien en erva ren". Lachend zegt hij erbij dat niet één Japanner het zou gelo ven als je hem vertelde dat iedere Nederlander in de vensterbank potten met planten heeft staan. "De verbazing straalt van hun door Monica Wesseling gezichten af, als ze hier door een normale woonstraat lopen". Cursus De cursisten krijgen tien da gen achtereen onderricht in de verschillende aspecten van de bloemsierkunst. Gisteren is het handgebonden boeket tot in de tails belicht door Koos Zuid geest, meervoudige Nederlands en Europees kampioen bloem schikken. Ook het maken van ta felstukken, bruidswerk en mo derne boeketten komt nog aan de orde. Alkemade heeft negen docen ten uitgenodigd. Hij zegt hier over: "Een van de belangrijkste doelstellingen van de cursus is het bijbrengen van een eigen stijl. Alleen door negen verschil lende mensen met negen ver schillende stijlen te laten doce ren, kan echt duidelijk worden gemaakt wat het betekent om w eigen st«l te hebben" De organisator heeft overigens wel de crème de la crème bijeen gezocht. Alle docenten hebben op hun eigen vakgebied hun spo ren meer dan verdiend. Zes van hen zijn ex-Nederlands kam pioen bloemschikken en zelfs de wereldkampioen verzorgt een cursusdag. Geen van de docen ten spreekt Japans. Alkemade: "Ik heb een tolk ingeschakeld die hier al heel lang woont en dus onze gewoonten en gevoelens kent. De docenten hadden ook in het Engels les kunnen geven, maar dan gaan er toch veel nuan ces verloren". De Japanse cursisten, in leef tijd variërend van begin twintig tot achterin de veertig, moeten zelf ook de handen uit de mou wen steken. In de ochtenduren zijn er demonstraties, 's middags na wordt in Japan uitsluitend als hobby door vrouwen bedreven en wordt met het verzorgen van een theeceremonie en het maken van kimono's gezien als een van de drie kunsten waarin een vrouw zich moet bekwamen wil zij als 'goede vrouw' door het le ven mogen gaan. Zuidgeest, de cursusleider die gisteren de les over het handge bonden boeket heeft verzorgd, probeert de cursisten te leren dat een boeket niet per definitie een strak aaneengesloten geheel hoeft te zijn. "Ik laat zien dat ruimte tussen de afzonderlijke bloemen heel mooi kan zijn. Ei genlijk haal ik iets van het oude Ikebana terug in het commercië le bloemsierwerk". Wisselwerking Alkemade vertelt dat sommige Nederlandse bloemisten of bloe- mentelers wat sceptisch staan ten opzichte van zijn cursus. "Er wordt wel gezegd dat de Japan ners ons de kunst komen afkij ken om ons vervolgens te gaan beconcurreren. Dat lijkt me wat overdreven". De Noordwijker is ervan over tuigd dat een grotere kennis van de Nederlandse bloemsierkunst en van het assortiment bloemen dat hier verkrijgbaar is, de ex port naar Japan zal stimuleren. "Op dit moment worden er vrij wel alleen seringen, tulpen en sneeuwballen geëxporteerd. De bloemisten die hier kennisma ken met allerlei soorten phlox, allium of ander bloemsoorten, zullen deze ook in hun eigen zaak willen hebben". De Nederlandse bloemisten kunnen volgens Alkemade ook het nodige van de Japanners op steken. Vol enthousiasme vertelt de organisator dat de oosterlin gen meesters zijn in het verpak ken van de bloemstukken. "De klanten kunnen kiezen uit crêpe- papier, goud- of zilverfolie, hand gemaakt papier, jute en ga zo maar door". De cursus is net begonnen, maar Alkemade is er nu al van overtuigd dat er volgend jaar op nieuw een groep Japanners in i Noordwijk de kneepjes van het j vak komt leren. Hij zegt: "Het enthousiasme van de deelne mers is fantastisch. Japanners hebben een heel hoog arbeids moraal en zijn uitzonderlijk leer gierig. Zij zijn bereid veel tijd en veel geld te steken in de verbete ring van hun eigen vaardigheid. De cursus krijgt een vervolg, dat is wel zeker". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Dit is pas kramperen". De na- tuurcamping op Zegersloot ligt er verlaten bij. Stromende re gen. Vlak bij een pad dat moei lijk van de omliggende sloten is te onderscheiden, staan nog twee tenten. Beiden drijfnat. Geertje van Silghout (39) staat er pas een dag. Met haar drie zoons die respectievelijk 16, 12 en 6 jaar oud zijn. "Maar ik ga subiet weer weg", kondigt ze aan. Nee, het weer is er niet de oorzaak van; ze is op doorreis. Gisteren is ze vertrokken uit Den Haag. Op de fiets en ook in de stromende regen. Het is de bedoeling dat ze in twee weken het IJsselmeer rondtrekt. Maximaal tweeëneenhalve week mag het duren. Maar niet met deze regen. Dan wordt het bovendien te koud voor de jongste die nog achterop moet zitten. "En reken maar dat die het koud krijgt. Als je fietst, trap je je nog warm". Ze rommelt wat tussen de pan netjes en potjes die ondanks de deksels die erop liggen, behoorlijk zijn volgeregend. "M'n koffie ligt in het water, shit". Na het pak op het droge te hebben geholpen, ver ontschuldigt ze zich: "Sorry, ik kan je geen vuilniszak aanbieden om op te zitten. Ik zoek ze zelf ook. Volgens mij moet ik alles dubbel verpakken in plastic. Voor zover het nog niet nat is, tenminste". Ze maakt een weids gebaar naar de opgerolde slaapzakken en matras sen achter zich. Geertje houdt wel van kampe ren. "Anders zou ik het zeker niet doen met dit weer. Bovendien is het ook lekker goedkoop, zeker met drie kinderen. En praktisch als je gaat fietsen". Griezelig Ze vindt het wel leuk, zo'n na- tuurcamping. "Zouden ze op meer plaatsen moeten doen. Het heeft iets van vrijheid. Wel vind ik het hier erg open allemaal. Vorige week schijnt het hier behoorlijk druk te zijn geweest. Nu sta je 's nachts eenzaam en alleen met je tentje. Ik vind dat toch wel grieze lig; er komen hier 's nachts nog vrij veel mensen voorbij op dat fiets pad. Bovendien waai je hier weg". Ze wijst op de tweede tent die ver vaarlijk opbolt door de wind. Her en der zijn al een paar haringen uit de drassige grond gekomen. Ook heeft ze veel last gehad van muggen. "Die kruipen met dit weer juist een tent in. Beroerd wordt je ervan". "Ik moet alleen nog betalen maar ik zou niet weten waar. Er staat wel een telefoonnummer vermeld, maar een telefoon heb ik nog niet gezien. Die hangt meestal ook niet in een boom". De andere tent blijft hermetisch gesloten. De oudste zoon ligt nog te slapen- Een uitslaper. Of niet: Hij houdt zich in elk geval muisstil. De andere twee vermaken zich in de speeltuin. De schoentjes die de jongste heeft laten buitenstaan, re genen vrolijk vol. DEN HAAG/RIJNSBURG - Het pand Moleneind 17 in Rijnsburg mag toch worden gesloopt. De Kroon heeft het bezwaarschrift van de gemeente Rijnsburg geho noreerd tegen het besluit van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur dat een sloopver gunning had geweigerd. Volgens het ministerie had de voormalige boerderij aan het Mole neind een grote historische waarde en was daarom plaatsing op de lijst van beschermde monumenten noodzakelijk. Vooral in de gevel van het pand zijn vele 'kenmerken de bouwhistorische details' ver werkt die niet verloren mogen gaan, aldus het ministerie, dat een bijdrage in de restauratiekosten in de toekomst niet uitsloot. De gemeente Rijnsburg hield echter vast aan sloop omdat de ge vel van het pand niet uniek is en omdat de gebouwen Moleneind 14, 15 en 16 ook deel uitmaken van het complex, maar niet op de monu mentenlijst zijn geplaatst. Een groot deel van die woningen is on- Cheques gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Op nieuw zijn in Alphen cheques ge stólen en verzilverd. Een bewoner van de Zeewinde miste niet alleen zijn eurocheques, maar ontdekte ook dat van zijn rekening bijna ne genhonderd gulden is afgeschre ven. De eurocheques zijn op ver schillende plaatsen verzilverd. bewoonbaar en herstel is zowel uit financieel als uit bouwtechnisch oogpunt onhaalbaar. Daarbij wees Rijnsburg erop dat het ministerie, ondanks de'histori sche waarde die aan het pand werd gehecht, geen enkele harde toezeg ging wilde doen over een bijdrage in de restauratiekosten. "Wij zijn van mening dat de offers die de Rijnsburgse gemeenschap voor dit pand moet brengen de historische waarde verre overtreffen", conclu deerde de gemeente dan ook. Problemen Burgemeester en wethouders van Rijnsburg hadden al eerder verklaard dat de gemeente in grote financiële moeilijkheden zou gera ken wanneer er geld zou moeten worden uitgetrokken. Dat zou kun nen betekenen dat de gemeente de komende tien jaar volkomen knel zou komen te zitten, ook al omdat er veel geld nodig is voor de restauartie van de walmuren van de Vliet. De Kroon sluit zich bij die conclusie aan en heeft nu alsnog toestemming gegeven voor de sloop van het pand dat oorspron kelijk uit de 17de eeuw stamt en een voorbeeld is van het smalle Westrijnlandse type van de halle- huisgroep. Niettemin verklaart woordvoer der Visser van de gemeente Rijns- burg dat het nog niet vaststaqt dat nu de uitspraak van de Kroon er is ook daadwerkelijk tot sloop wordt overgegaan. "Wij zijn altijd nog be zig met een plannetje om het pand toch te behouden", aldus Visser verwijzend particulieren die be langstelling hebben getoond voor het pand. Visser: "Na de zomervakantie zullen wij ons eerst eens over de nu ontstane situatie moeten beraden. Indien wel tot sloop wordt overge gaan zullen op dezelfde plek vol gens de gemeente-ambtenaar naar alle waarschijnlijk nieuwe wonin gen worden gebouwd. Badgoed ontvreemd ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit de opslagplaats van een bedrijf aan de Steekterweg in Alphen is afge lopen weekeinde voor 15.000 gul den aan badhanddoeken, badla kens, koffie en sigaretten gestolen. De inbrekers hadden zich met een valse sleutel toegang tot het pand verschaft. Sieraden gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een maal terug van vakantie, ontdek ten bewoners van een flat aan het Sweelinckplein in Alphen dat in dé afgelopen weken in hun woning is ingebroken. Er zijn sieraden ont vreemd. Bij de politie is niet be kend hoeveel waarde die vertegen woordigen. Om binnen te komen was het balkon van de op de eerste etage gelegen flat beklommen en een ruit van de schuifdeur gefor ceerd. moeten de cursisten zelf bloem stukken maken. Japan Alkemade meent na twee jaar in het Verre Oosten te hebben gewoond en gewerkt te mogen concluderen dat de Japanse con sument en bloemist op een heel andere manier met bloemen om gaat. De organisator: "In Japan worden bloemen eigenlijk alleen bij speciale gelegenheden aange schaft. Het bosje bloemen op ta fel zoals wij dat hier kennen, is daar beslist nog niet ingebur gerd". Alkemade signaleert nog een kenmerkend verschil. "Een man die in Nederland voor de veijaar- dag van zijn vrouw een bos rozen koopt, bestelt bloemen die nog in knop zijn. Zijn vrouw kan er dan lang van genieten. In Japan is het moment van overhandigen van de bloemen veel belangrij ker. Japanners kopen dan ook een bos die op dat moment volop in bloei staat. Dat de vrouw in kwestie er minder lang plezier van heeft, doet niet ter zake". De commerciële, op Ameri kaanse leest geschoeide bloem sierkunst, staat, zo weet Alkema de, in schril contrast met de tra ditionele Japanse bloemsier kunst, de Ikebana. Ikebana ken merkt zich door de aandacht die aan één bloem of één tak wordt besteed. Het verschil tussen de traditio nele ert de commerciëele bloem sierkunst is volgens Alkemade wel verklaarbaar. De JFTD is vanuit Amerika opgezet. Ikeba Morgenavond zijn wij er ook, het promotie-team van uw Dagblad. Want een fietsspektakel van zo'n kaliber, met kopstukken als Joop Zoetemelk, Jean Paul van Poppel, Jelle Nijdam, Gerrie Knetemann en vele anderen (zie de advertentie op de familieberichtenpagina) is slechts mogelijk als kleine èn grote sponsors zich van hun beste kant laten zien. Het Leidsch Dagblad Is zo'n grote sponsor. En waar het Leidsch Dagblad is, daar zijn wij, het visitekaartje van uw krant. U herkent ons aan onze geel-blauwe overalls. Spreek ons aan, vraag naar de fantastische Dagblad Zomerpuzzel en maak kans op een waardebon. Tot ziens, tot morgenavond. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD Geertje van Silghout bij haar tentje: 'Alles dubbel verpakken in plastic' Bloupot) Het pand Moleneind 17 in Rijnsburg dat nu mag worden gesloopt. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10