Duinrell heeft straks ruim ii miljoen bezoekers nodig Leythenrode: 'Meer bezuinigen is onverantwoord' ^wzmnmnnmn. Wassenaarse graaf beslist volgend jaar over ingrijpende investeringen Diploma" s voor brandweerlieden TIENTALLEN CLOWNTJES BIJ 'SWETTERHAGE ZOETERWOUDE - De zomerfeesten van het Zoeterwouds centrum voor gehandicapten, 'Swetterhage', bereikten afgelopen weekeinde een hoogtepunt. Heel wat kinderen maakten van de mogelijkheid ge bruik om zich te laten schminken en zich vervolgens in het feestge druis te storten. Ook het theater, de draaimolen en een optreden van Circus Custers mochten zich in een grote belangstelling verheugen. Volgens een woordvoerder van 'Swetterhage' hebben een paar hon derd inwoners van Zoeterwoude het centrum voor gehandicapten be zocht. Waardoor "op een spontane manier aan integratie wordt ge daan". Hij noemt dat een aardige bijkomstigheid van de zomerfees ten, die in eerste instantie zijn bedoeld om de bewoners van Swetter hage iets extra's te bieden in een periode waarin veel personeelsleden met vakantie zijn. (foto Henk Bouwman) Duinrell-graafVan Zuylen van Nijevelt, hier zelf poserend in één i van mijn tijd kwijt aan de overheid...' park en hebben Van Zuylen "aar dig gesteund": in de periode tussen 1962 en 1986 investeerde hij maar liefst 40 miljoen gulden. Vooral vanaf 1984 ging het. ondanks alle bevriezingen, hard. De eigenaar/di recteur denkt in die jaren wel zo'n 15 tot 20 miljoen te hebben geïn vesteerd. De helft van dit bedrag ver dween in het Tiki-bad, de onbe twiste topper van Duinrell - com pleet met waterkanon, muzikale paddestoel, onderwater-luchtbel- lenligbank. onderwaterjets, ver schillende soorten golven en de langste overdekte glijbanen van Europa. Europa's snélste glijba nen, die twee maanden geleden werden geopend, kostten nog eens 750.000 gulden. De jaarlijkse kos ten van dit tropische zwembad vol nieuwe snufjes en hoge glijbanen bedragen volgens de graaf ruim twee miljoen en maakten het mede noodzakelijk dat jaarlijks een mil joen bezoekers de Duinrell-kassa's passeren. Plannen Niet alleen de energiekosten van bad en banen zijn hoog, ook onder houd en arbeidslasten slokken heel wat harde guldens op. De uitbrei ding van bad en banen, waar de graaf al jaren op studeert maar wei nig over loslaat, is dan ook een uit breiding met immense consequen ties. Dit geldt evenzeer voor het "zeer serieuze plan" om een over dekte skibaan aan te leggen met kunstsneeuw. Om de onbereken bare, vochtige winters in Neder land te omzeilen moet de vochtig heidsgraad flink worden verlaagd en dient de temperatuur constant laag te blijven. Extra moeilijkheid is dat de plek, vlakbij de huidige 'borstelbanen', midden in een be schermd waterwingebied ligt. Derde grote plan is de dark-ride een geheel overdekte attractie waarin de bezoeker rijdend of va rend langs mooie en spannende za ken wordt geleid. Zoekt de sprook jesachtige Efteling het in Fata Mor- gana's, Duinrell wil iets actievers, iets waarbij de bezoekers zelf be slissingen en risico's nemen. "We willen niet in de kermisachtige sfeer komen zoals Slagharen. Onze kracht is dat we attracties brengen, die niet vervelen", aldus de drij vende kracht achter het actie- en waterpark. Ook bij de dark-ride geldt dat bij een goede uitvoering de attractie hoger wordt dan de toe gestane 20 meter. "En dan moetje serieus gaan afwegen of je het in het grond wilt laten zakken, met al le kosten vandien", zegt Van Zuy len. WASSENAAR - Negentien Wasse naarse brandweerlieden hebben het afgelopen jaar een diploma be haald. P.J.P. van Hemert, M.J.C.B. de Zwart en R.J.J. de Zwart wer den brandwacht tweede klasse, Th.J.S. Albers, J.A.A. Mennen, K.R.A Schaap, E.W. Verhart en C.H. Zandvliet mogen zich tegen woordig brandwacht eerste klasse noemen en D.R. Gussekloo bracht het tot hoofdbrandwacht. A. Boersma behaalde het diplo ma voor technisch hulpverlener terwijl negen collega's de bevoegd heid bemachtigden een reddings- groep te vormen in het kader van de rampenbestrijding. Het gaat om J.H. Kloosterman, F.J.M. Korte- kaas. O.W.A. Smit. J.A. Mook, A.H.G. Jagusiak. G. Gordijn, D W. Griffioen, A.L. Opdam en G.P.W.M. Pieters. Wanneer hij dergelijke dingen kant-en-klaar zou kopen, hoeven openingsplechtigheden niet veraf te zijn. De graaf kiest echter voor maatgesneden attracties en ver wacht pas eind volgend jaar of be gin 1989 iets wezenlijks te openen. Voor die tijd komt er hooguit een tussendoortje. "Je hebt nu een maal twee soorten attracties: trek kers, waar mensen helemaal voor uit Maastricht komen, en gewone attracties, die het publiek bekoren als ze eenmaal in het park zijn". Vergrijzing Beide soorten zijn wezenlijk voor Duinrell, zeker nu de vergrij zing ook in dit park zijn sporen nal aat. Het neemt niet weg dat het hart van de directeur blijft liggen bij de knallers. Hij wil ze laten opkomen, groeien, voeden en realiseren. En vervolgens wil hij scoren. De suc ces- en publiciteitsformule is in wezen simpel: de graaf plaatst iets dat in zijn soort het grootst, het langst, het snelst of het langst snel (in Europa) is. De pers wordt extra lekker gemaakt door de aanwezig heid van een bekende Nederlan der, die maar al te vaak blauw bloed heeft. Deze persoonlijkheid prijst de attracties breeduit, glijdt of hopt een beetje en wordt keer op keer goede maatjes met de graaf. Een actief park met standing, kort- Het publiek stroomt vervolgens toe naar de attracties die in hun soort steeds nummer een blijken in Europa. "Echte fouten hebben we tot op heden niet gemaakt", aldus Van Zuylen. "Hooguit een paar kleine foutjes, dingen die onnodig arbeidsintensief zijn". Zo is vol- LEIDERDORP - Als het Lei- derdorpse Leythenrode nog verder moet bezuinigen dan nu het geval is, wordt de situatie in het verpleeghuis/reactiverings centrum onverantwoord. Ver dere bezuinigingen gaan ten koste van de kwaliteit van de zorg. Er zullen dan personeelsleden moeten worden ontslagen. "Voor zover dat nog zou kunnen worden opgevangen door "harder wer ken". moet dat onverantwoord worden genoemd", zo schrijft het bestuur in het jaarverslag over 1986. Overigens is Leythenrode niet tegen beknibbeling op zich. "Er kon bezuinigd worden en er is be zuinigd. Zolang dat in de voorna melijk materiele sfeer plaats kon vinden hebben wij er enigszins vre de mee. Het staat evenwel vast dat nieuwe rondes niet meer in die sfeer kunnen worden opgevan gen", aldus het jaarverslag. Los van de financiën draait het Leiderdorps verpleegtehuis zelf goed In 1986 was gemiddeld 97 procent van alle beschikbare plaat sen bezet. Ook de kwaliteit van de verzorging geeft reden tot tevre denheid. Leythenrode nam vorig jaar het initiatief tot het instellen van een 'patiëntencontactpersoon\ Waarmee volgens het bestuur een neutrale en daarom betere behan deling van klachten kan worden gewaarborgd. De ervaringen met deze contactpersoon zijn tot dus verre zeer positief. De functie blijkt zijn attracties: 'Ik ben driekwart gens hem de hoge Tiki-badtoren door zijn constructie en uitvoering moeilijk schoon te houden. De Wassenaarder noemt zich dan ook niet voor niets "redelijk des kundig" na 25 jaar in de pretpark- business. Toch heeft ook hij zijn sombere momenten. Kan hij na een flinke misser de werkgelegen heid blijven garanderen van de 65 vaste werknemers, de 25 mensen die voor de pachters werken en de ruim 350 seizoenhulpen? Gelukkig bezorgen deze enge gedachten hem geen slapeloze nachten en blijft hij spreken van een uitda ging. Sterker nog, wanneer hij geld zou hebben en zijn gezin niet zo aan hem zou trekken, was hij nog dit jaar een nieuw park begonnen met al zijn know-how en relaties. Over mogelijke vestigingsplaatsen laat hij zich niet uit, duidelijk is wel dat Nederland afvalt. "Ik ben hier als ondernemer al jarenlang driekwart van mijn tijd kwijt aan de overheid. Grootste probleem is dat hogere en lagere overheden geen synchroon beleid voeren. Op het niveau van ministeries wordt bij wijze van spreken de rode loper voor je uitge rold, plaatselijk moetje vaak moei lijke wegen bewandelen om iets voor elkaar te krijgen'. Klagende omwonenden, een steeds kritischer gemeentebe stuur, grote hinderwet- en bestem mingsplanperikelen maakten hem dat meer dan duidelijk en zorgden voor een wrevelig gevoel: "Alsof wij zo graag een lelijk park willen met stank en lawaai. Wij gaan toch zeker niet onze eigen klanten weg jagen?" duidelijk in een behoefte te voor zien: 25 bewoners brachten in to taal 34 klachten naar voren. Het gaat hier om een landelijk experi ment, begeleid door het Nationaal Ziekenhuis Instituut, waaraan Leythenrode deelneemt. Uitzendkrachten De directie is blij met de ontwik keling dat er steeds meer patiënten tijdelijk worden behandeld in plaats van meer permanent in Ley thenrode te wonen. De zogeheten reaktiveringsfunctie krijgt meer de nadruk door de "harde noodzaak bejaarden zo lang mogelijk thuis of in het verzorgingstehuis te laten" Minder juichend is het bestuur over de in 1984 gedane aanvraag om in een nieuw te bouwen vleugel ook opvang van 60 psychogeriatri sche patiënten te realiseren. Hoe wel niet onverwacht, spijt het Ley thenrode erg dat er geen schot zat in die aanvraag. Ronduit verontrust toont men zich over de "onvoldoende grote" toevloed van nieuwe leerlingen. Vorig jaar moest aanzienlijk meer dan voorheen aandacht worden be steed aan werving en selectie. Via- via hoopt Leythenrode om aan jon geren te komen die in het verpleeg huis "moeilijk, maar belangrijk werk" kunnen doen. Vorig jaar moest veel met uitzendkrachten worden gewerkt: reden waarom het budget van de verplegings dienst behoorlijk werd overschre den. In het vierde kwartaal greep de directie in en werd de inzet van uitzendkrachten zoveel mogelijk beperkt. veel stevige aarzelingen. Grote ver schil is dat hij eindelijk weet wat hij mag en niet mag. Goodwill Op de meeste fronten kan de on dernemer "voorlopig behoorlijk» uit de voeten". Wel wil hij nog even stoeien over de toegestane bouw hoogte en het beperkte gebruik van waterwingebieden aan de parkkant van de duinsloot. Een beetje attractie is tegenwoordig dertig meter hoog, weet de graaf. Hij noemt het dan ook "volstrekt onvoldoende" dat die hoogte al leen gehaald mag worden naast het Tiki-bad, bekend van radio en tv. "In vergelijking met de Efteling worden we op dat punt veel te veel begrensd", zegt hij. De graaf is er echter de man niet naar de strijd zo maar op te geven. Hij hoopt dat de gemeenteraad nog voor 1992, het moment waarop het bestaande be stemmingsplan verjaart, met een nieuw bestemmingsplan komt: "Veel hangt daarbij af van de good will van de gemeenteraad, de poli tieke wil ook". De tijd van lobbyen lijkt dus niet veraf meer. maar eerst wil Van Zuylen de plannen precies op een rijtje hebben. Via een enquête kun nen kampeerders en dagjestoeris ten hun ervaringen en toekomst wensen kenbaar maken en tijdens enkele symposia en rondreizen langs Europese pret- en Ameri kaanse waterparken hoopt de vice- voorzitter van de overkoepelende organisatie Europarks, zijn pret park-kennis weer te actualiseren. "Je praat dan veel met collega's, je ziet veel en dat levert dan altijd wel weer nieuwe ideeën op", weet Van Zuylen. Vooral Amerika, pretpark- land bij uitstek, prikkelt zijn fin- gerspitzengefühl en test zijn tech nische inzicht. ("Disneyland wilde voor geen prijs vertellen hoe de tsjoep, tsjoep werkte, wij hébben hem. Als enigen in Europa") Een Einzelganger is Van Zuylen echter al lang niet meer. Alle ont wikkelingen worden doorgespro ken met de algemene adjunct-di recteur en de financiële onderdi recteur. Vorig jaar werden boven dien twee commissarissen aange trokken. De ene commissaris komt uit de verzekeringswereld, de an dere is bankier. Met de luchtharti ge charme van een graaf noemt Van Zuylen hen 'vrienden' en be nadrukt hij gehaast dat zijn park niet bij de bank van de commissa ris bankiert. Zijn banken zouden genoeg ver trouwen hebben in de nieuwe be stemming van het aloude familie WASSENAAR - Voor bezoekers staan pretparken garant voor pret. Voor pretparkeigenaren neemt de pret snel af. Ze moeten steeds meer investeren om niet ten onder te gaan in de moordende concurrentie. De Efteling plaatste voor 15 miljoen gulden een dark-ride, het Fata Morgana, en het Wassenaarse Duinrell beslist volgend jaar of het de ko mende vijf jaar 10 of 50 miljoen gulden in het park gaat pompen. In de goedkoopste variant wordt alleen het hoogstnodige vervangen of opgeknapt, de infrastructuur verbeterd en vreest eigenaar/direc teur graaf H.R.J. van Zuylen van Nijevelt terrein te zullen verliezen aan zijn lustig investerende colle ga's. Bij de duurste variant krijgt Duinrell er enkele grote trekkers bij, maar bindt het park zich aan alle kanten. Winstoverboekingen en gereser veerde afschrijvingen kunnen het bedrag niet rondmaken: banken moeten de grootste hap financie ren en bezoekers dienen in nóg gro teren getale de kassa's te passeren. Volgens de directeur heeft zijn park vanaf 1990 rond de 1,25 mil joen bezoekers per jaar nodig, een kleine 200.000 meer dan de laatste jaren. Dat is geen eenvoudige opgave. Het totaal aantal toeristen in Ne derland blijft al jaren rond de 19 miljoen steken en dwingt de pret parkeigenaren tot onderling ge- kamp. Wapens zijn een steeds ver der gaande professionalisering en een immense zucht naar publiciteit en public relations. door Paul van der Kooij De handicaps liggen volgens de Wassenaarder vooral op het plaat selijke vlak. In afwachting van en kele Kroonuitspraken bevroor het Wassenaarse gemeentebestuur vo rig jaar de bouwaanvragen en ook na de beslissende vonnissen vanuit Den Haag ziet de graaf nog immer WASSENAAR - De paalzitwedstrijd in het Wassenaarse Duinrell heeft dit weekeinde zes winnaars en twee winnaressen opgeleverd. Zij bleven allemaal 36 uur zitten. Nummer negen kreeg strafpunten omdat een van zijn acht pauzes langer was dan de voorgeschreven tien minuten. Nummer tien staakte de strijd nadat een oogontste king ondraaglijk werd. Het weer ivas dit weekeinde koud en regenachtig, waardoor paraplu's en dekens het beeld bepaalden. Onweer bleef gelukkig uit. De zitters, in leeftijd variërend van 16 tot 32 jaar, konden zaterdag tot halfeen 's nachts genie ten van onder meer ochtendgymnastiek, een vossejacht, miss en mister Duinrell-verkiezingen, een lampionnen- optocht en kampvuur-gezang, 's Nachts hielden recreatiemedewerkers de deelnemers persoonlijk wakker, ter wijl zondag nieuwe evenementen op de agenda stonden: touwtrekken, spaghetti-eten, Oudhollandse spelletjes en balonnen-tik MAANDAG 27 JULI Katwijk biljarten bij Hoornes/Rijns- oever. aanvang 19.30 uur. Leiden open Leidse tenniskam pioenschappen, tennispark Rijnsburg viswedstrijd voor junioren, 18.30 tot 20.00 uur, Oegst- gees terkanaal. Voorschoten kermis op het terrein bij de sporthal, achter de Voor straat, tot 23.00 uur. DINSDAG 28 JULI Alkemade open huis voor de jeugd van 4-14 jaar, Cultureel Cen trum, Nieuwe Wetering, van Alphen vliegende brigade, sport en spel, in speeltuin Bloemhof en speelplaats Cantatestraat, len voor tieners, op de fiets naar de Wetering, 10.00 tot 16.00 uur, Sjelter, Heemraad- laan. Noordwijk wandeling door de duinen en staatsbossen onder lei ding van een gids, vertrek 10.00 uur. Excursieschuur, Duindamseslag. waterspclprogramma voor de jeugd, van 13.00 tot 15.30 uur, Bollenbad, Nieuwe Zee weg. zandbouw-wedstrijd voor kinderen tot 13 jaar op het strand voor de strandpolitie- post, aanvang 14.30 uur. sport en spel voor jongeren van 11 tot 15 jaar. van 19.30 tot 21.30 uur, JOIN-Centrun. Weteringkade. groot vuurwerk op het Rijnsburg braderie langs de Vliet NZ, 10.00 uur. koffiedrinken voor alle be jaarden in de recreatiezaal bejaardencentrum 'Vlietste- het raadhuis, 11.00 i bloemencorso/drive voor paren, georganiseerd door Bridge-club Rijnsburg, aan vang 19.45 in de Voorhof Sassenheim wieler-toer-avondvierdaag- se, start 19.00 uur vanaf de gymzaal aan de Parklaan- sprookjesdag voor kinde ren van 6 tot 12 jaar, jeugd centrum De Speleweu. aan vang 9.30 uur. Voorschoten Paardenmarkt in de Voor straat, aanvoer van paarden en ponys, 06.00 uur; officiële opening 10.00 uur; koekslaan van 11.00 tot 12.30 uur; diver se gezelschaps-spelen vanaf 19.00 uur; demonstratie rij paarden, 20.00 tot 21.00 uur, muziek vanaf 21.00 uur. kennis op het tenein bij de sporthal, achter de Voor straat, 9.00 tot 24.00 uur. torenbeklimming, 10.30 tot 12.30 uur; loop-in concert, 10.30 tot 12.30 uur. Dorps kerk. vertrek paardentram door het dorp. van 9 tot 15.00 uur. Treubplein. WOENSDAG 29 JULI Leiden orgel-lunchpauze-concert door Gert Boersma in de Hooglandse kerk. aanvang 12.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9