Bezoek zwembaden door slechte weer hard teruggelopen Groot aantal paalzitters haalt einde Starlight sluit toch om 1 uur Vergoedingsregeling voor abonnementshouders Jong wild gered door wildredders Morgen in Voorschoten Will REGIO MAANDAG 27 JULI 1987 Wereldrecord kwartier verscherpt NOORDWIJKERHOUT - Het wereldrecord paalzitten staat sinds gisteren op precies 104 uur en 30 minuten. Maar liefst zeven van de achttien deelnemers aan het 'wereld kampioenschap' dat de afgelopen dagen op het Ooster- duinse Meer in Noordwijkerhout werd gehouden stelden het eind vorige week in Vinkeveen nog gevestigde record met 15 minuten scherper. Omstreeks half vijf gistermiddag werd het zevental (José Turk uit Noordwijk, Han de Jong uit Roelo- farendsveen, Winfriend Dijker uit Lisse, Rene Meeuwissen uit Lisse, Nico Bouwmeester uit Heems kerk, Richard van Loon uit Noord wijkerhout en Dick Jongens uit Purmerend) onder ernorme pu blieke belangstelling een voor een van de paal gehesen. José Turk, Ni co Bouwmeester en Han de Jong prolongeerden daarmee hun titel van vorig jaar. Kort na te zijn opgefrist onder gingen de zeven opvallend monter de huldiging en mochten zij de be ker en bloemen in ontvangst ne men. Dat wil zeggen, ook de orga nisatoren hadden er niet op gere kend dat dit jaar zo'n groot aantal deelnemers de 'eindstreep' zou ha len. Er waren slechts vier bekers beschikbaar. "Maar de andere drie zullen zeker worden nagezonden", stelde Mary Bon, namens de orga niserende Stichting Evenementen Noordwijkerhout gerust. Andere opzet Het grote aantal winnaars is voor het organiserende comité overi gens wel reden om zich binnenkort eens te beraden over een andere opzet. "We moeten maar eens hiet z'n allen om de tafel gaan zitten. Misschien moeten we het kam pioenschap wel veel eerder laten beginnen", liet J. Huibrechts, een van de organisatoren, zich zater dagavond reeds ontvallen. Hij dacht er zelf aan om in plaats van op woensdagochtend, het startsein voor het kampioenschap volgend jaar al dinsdagavond te geven. "Dan zit er een nachtje extra bij en maak je het voor de deelnemers een stuk moeilijker en voor het pu bliek spannender". Paalzitter Nico Bouwmeester voelt daar wel voor. "Op zichzelf maakt het mij niet zoveel uit of er vier of zeven winnaars zijn. Maar hoe minder deelnemers er overblij ven, hoe groter natuurlijk de eer is die je naar je toe trekt", sprak hij zondagochtend, zittend op zijn paal alsof hij er net een uurtje gele den was opgeklommen. De inwoner uit Heemskerk weet overigens nog niet of hij ook vol gend jaar weer van de partij is. "Ik heb dit jaar meegedaan omdat vrienden zeiden dat ik het geen tweede keer zou kunnen volhou den. Wordt het volgend jaar een stuk zwaarder, dan is dat voor mij een nieuwe uitdaging en zal ik er nog eens goed over nadenken". Voedsel Bouwmeester had zich overigens goed voorbereid. "Ik heb veel ge zwommen de laatste weken, ben geestelijk veel met dit kampioen schap bezig geweest en ook al eer der begonnen met het eten van aangepast voedsel. Dat heeft dui delijk zijn voordeel gehad merk ik Een aantal deelnemers probeer de ondanks de weinig comfortabe le 'zetel' van tijd tot tijd even te sla pen. Bouwmeester zelf had de eer ste nachten twee tot vier uur kun- nen slapen. "Maar de laatste nacht heb ik bewust niet geslapen. Stel je voor dat je er toch afvalt. Dat zou zonde zijn". Zijn vrees was terecht. Zaterdagavond waren nog dertien palen bezet. Michel Kapoen, Andy Heron en Michel Drenth vielen echter overmand door de slaap 's nachts in het water. Rob Wester en Tiny Roos waren het 's nachts 'ge woon zat'. Zondag stapte in de loop van de dag ook Peter Hakfoort uit Hoofddorp af. Alle deelnemers waren het er over eens dat het 'ideale paalzit- weer' ertoe had bijgedragen dat het kampioenschap minder zwaar was dan in voorgaande jaren. José Turk, de enige vrouw onder de nieuwe recordhouders, zei zondag ochtend daarover het volgende: "Het weer is wel wat ongezellig, maar je houdt het langer uit. Af en toe een fris windje en een buitje kan geen kwaad. Dat houdt je lan ger wakker". Overigens dommelde Turk af en toe wel weg. "Al ben ik niet bewust gaan slapen". Belangstelling Was het voor de paalzitter ideaal weer, de regen en wind waren vol gens de organisatoren de oorzaak van een iets geringere belangstel ling voor het paalzitfestijn dan in voorgaande jaren. Vorig jaar werd het bezoekersaantal tot op 130.000 geschat. Mary Bon schatte het tota le aantal dit jaar op ongeveer 100.000. "Altijd nog een heleboel natuurlijk", aldus de VW-directri- ce van Noordwijkerhout. Paalzit- ster Turk bevestigde de geringere belangstelling. "Vooral 's nachts is het duidelijk rustiger dan vorig jaar. Dat was wel jammer. De men sen zorgen voor veel afleiding. Dat heb je nu eenmaal nodig al je op die paal zit". ALPHEN AAN DEN RIJN/ STREEK - Het slechte zomerweer heeft het bezoek aan de openluchtbaden in de regio Alphen aan den Rijn hard doen teruglopen. In het Alphense zwembad De Hoorn kwamen bijna 30.000 zwemmers minder dan het jaar ervoor. De tegenvaller in vergelijking met het vorige - ook al niet al te beste - jaar kan volgens de directie van de sportstichting in deze plaats niet meer worden goedgemaakt. Ter compen satie voor de ongeveer 2.500 benadeelde abonnementhouders heeft de sportstichting een vergoedingsregeling in voorbereiding. Ook op andere plaatsen in de regio liep het zwem- j badbezoek terug. HAZERSWOUDE - De Hazers- woudse afdeling van de dierenbe scherming heeft twee wildredders aangeschaft. Met deze apparaten kan veel jong wild van de dood door landbouwmachines worden gered. De beschermers gingen over tot de aanschaf nadat twee agrariërs belangstelling hadden ge toond voor deze apparaten. De aan schaf kost de dierenbescherming vierhonderd gulden. De boeren die zich hebben aan gemeld, krijgen de wildredders gratis in bruikleen. Het apparaat, dat voorop de landbouwmachines wordt gemonteerd, waarschuuwt de dieren die tussen het gewas zit ten. Vooral de moderne grasmaai- machines zullen naar wordt ver wacht minder dieren doden als de ze tijdig kunnen vluchten. Eefting, voorzitter van de afde ling Hazerswoude zei blij te zijn met het resultaat. "Vorig jaar heb ben we ook al aktie gevoerd, maar die leverde niets op. Nu er een paar schapen over de dam zijn volgen er misschien meer. Ons budget is in elk geval groot genoeg om volgend jaar weer aktie te voeren voor deze ne laatste vier van de zeven winnende paalzitters worden hier van hun 'zetels' gehaald. wildredders". Het zwembad De Hoorn ligt er verlaten bij dan vorig jaar", schrikt Paasman zelf van de cijfers. Kreeg het zwem bad vorig jaar in de maanden mei tot en met 26 juli bijna 37.000 be zoekers in het water, dit jaar ligt het aantal op 22.000. Een verschil van 15.000 mensen. "Allemachtig", is het enige dat hij kan uitbrengen. "De maanden mei en juni zijn voor het buitenbad slecht ge weest", vertelt hij. Voor topdagen heeft een openluchtbad geen lek kere temperaturen nodig van 22 graden. Dan moet het warmer zijn dan 25 graden celsius zodat de mensen het water in moeten". De abonnementhouders zwemmen volgens hem wel gewoon door. Ook P. van Dijk, bedrijfsleider van De Kleine Oase in Leimuiden, is niet erg blij met het huidige weer. Hoewel hij laat weten het te moeten doen met natte vinger werk, schat hij dat in de periode vanaf mei 10.000 bezoekers het hebben laten afweten. Het bezoe kersaantal tot nu toe schat hij op 15 tot 20.000 man. "En dat terwijl we in een mooie zomer wel 50.000 be zoekers kunnen hebben". De te rugloop zit hem niet in de abonne menthouders. "Nee, die zwemmen wel. Het zijn de dagjesmensen die het laten afweten" Hij waagt zich niet aan een schat ting van de verliezen die het zwem bad te verduren krijgt, maar zegt de toekomst van het openluchtbad toch wel somber in te zien. "Een zwembad sluiten is natuurlijk niet niks, maar als de politiek het zo be slist, kun je geen kant meer op". Volgens M. Reewijk, bedrijfslei der van het Prins Willem Alexan- derbad in Koudekerk, heeft het zwembad ruim 10.000 bezoekers minder gehad dan vorig jaar. Een achterstand die volgens hem ook in deze plaats niet meer is in te ha len. "Alleen als het in september zulk mooi weer is dat het bad daar door dit seizoen langer kan open blijven. Maar dan moet het nu zo langzamerhand wel mooi weer worden, en snel ook". Volgens de bedrijfsleider trekken de mensen, als ze al gaan zwemmen, veelal naar de binnenbaden. Ook in het Hazerswoudse bad De Hazelaar ziet het er niet best uit. Volgens zwembadinstructrice D. Freudenthal is het nog nooit zo slecht geweest. "En dat terwijl we een echt goede dag hebben gehad toen iedereen gratis mocht komen zwemmen". Exacte cijfers durft ze niet te geven. Navraag leert dat dit jaar 7.700 mensen het zwembad be zochten. Dit zijn er 1.300 minder dan vorig jaar toen ruim 9.000 men sen de toegang passeerden. Het personeel van de zwemba den in Nieuwkoop en de Aarweide in Ter Aar kan geen cijfers produ ceren. Wel duidelijk wordt dat het bezoek ook in deze plaatsen danig is teruggelopen. "Niet alleen nu, maar ook volgend jaar is zo'n zomer te merken", ver telt G. van Winsen, directeur van de Alphense sportstichting die de drie zwembaden in de gemeente exploiteert. De voorverkoop van abonnementen was dit vooijaar be ter dan verwacht. In totaal zijn 1415 kortingkaarten voor de zwem baden aan de man gebracht. Van Winsen: "Het bezoek is erg slecht. En dat bij de binnenbaden is evenmin geweldig. Het is vakan- tietijd en veel mensen zitten in het buitenland. Maar de thuisblijvers zien door al die regen zo veel water om zich heen, dat niet aan zwem men wordt gedacht. Onze abonne menthouders hebben maar weinig aan deze zomer". Ter compensatie bestaat in Al phen al jaren de regeling dat de zwemmers in de maanden juli en augustus met slecht weer terecht kunnen in het overdekte zwembad De Thermen. De sportstiching heeft aanvullende maatregelen in voorbereiding die moeten voorko men dat de abonnementverkoop voor De Hoorn het komende sei zoen instort. De voorstellen wor den in augustus behandeld door de bestuursgroep zwembaden, het da gelijks en algmeen bestuur van de sportstichting. De eerste mogelijkheid is de ver lenging van de periode waarin de zwemmers van De Hoorn kunnen uitwijken naar De Thermen. Dat zou moeten gelden voor de maand september. Een tweede maatregel betreft het gratis verstrekken van speciale zwemabonnementen in de herstvakantie, vooral bedoeld voor kinderen. Ten slotte wordt serieus overwogen de huidige abonne menthouders tegen sterk geredu ceerd tarief de kortingkaarten voor het komende jaar te laten aan schaffen. De laatstgenoemde oplossing maakt volgens Van Winsen de meeste kans. "De verkoop van abonnementen kent een zekere wisselwerking bij slechte zomers. Bij het gratis laten zwemmen doe je jezelf de das om. Voor het ge scheiden houden van de begrotin gen van de diverse zwembaden is het goed om zo zuiver mogelijk te werk te gaan. De compensatie wordt daarom direct op de begro ting van De Hoorn te drukken". Van Winsen waagt zich niet aan een voorspelling van de te ver wachten gederfde inkomsten. Slecht Ook op andere plaatsen in de streek ziet het er voor de zwemba den niet goed uit. Hoofdbadmees ter H. Paasman van het Roelofa- rendveense openluchtbad De Tweesprong, is weinig optimis tisch. Het zwembad ging gister middag om drie uur al dicht we gens gebrek aan bezoek. Na een la coniek: "Dus het kan nog slechter ALPHEN AAN DEN RIJN - Dis cotheek Starlight in de Alphense Prins Hendrikstraat heeft dit weekeinde consequent om een uur 's nachts haar poorten gesloten. Hiermee hield de eigenaar, N. Groen in 't Wout, zich aan de hem door de Kroon opgelegde beper kingen. Vorige week liet de disco theekeigenaar weten het Kroonbe- sluit aan zijn laars te lappen. "We hebben nog nooit iets tegen dp wet gedaan en we zijn ook niet van plan het te doen", aldus Groen in 't Wout over zijn ommezwaai. "Tegen dit besluit van de Kroon is geen beroep meer mogelijk. Ik zal me eraan moeten houden. En hoe het verder moet? Komt tijd komt raad". De aanvullende bepalingen die de Kroon de discotheekeigenaar twee weken geleden oplegde, hou den in dat de discotheek twee uur eerder dicht moet, dat er geen con certen meer mogen worden gege ven en dat op straat toezicht wordt gehouden op vertrekkende bezoe kers. Bovendien moet de al be staande geluidsbegrenzer worden vernieuwd. Groen in 't Wout toonde zich een stuk optimistischer dan een week geleden toen hij betoogde dat deze maatregelen, die alle moeten wor den uitgevoerd op kosten van de exploitant, de ondergang van Star light zouden betekenen "We geven de strijd niet op", al dus Groen in 't Wout. "In een stad als Alphen hoort gewoon een dis cotheek te zijn. Het is een normale uitgaansgelegenheid waar jonge ren zich kunnen uitleven. De men sen die tegen Starlight zijn, verge ten gewoon dat ze zelf ook jong zijn geweest. Een voordeel van het Kroonbesluit is dat die mensen er ook niet meer tegen in beroep kun- 'nen", aldus Groen in 't Wout die zegt een lijst te hebben met hand tekeningen van buurtbewoners die geen last hebben van Starlight. Overigens laat hij weten nog geen last te hebben gehad van de maatregelen. "Ik heb niet het idee dat Starlight wordt gemeden, het was er zaterdag drukker dan ooit. Misschien dat we de effecten later pas merken, misschien ook niet. Wie weet bevalt het de bezoekers wel om eerder te komen en ook eerder te vertrekken. Misschien verandert het uitgaanspatroon wel in die richting". Wij; Pascal, Michelle, Mirjam, Andrea, Brigitte, Marije en Irene, gaan morgen ook naar de Paardenmarkt in Voorschoten. Samen met Monique, Elly, Mirjam, Anneloes, Pauline, Belinda, José, en Barbara. Komt u ook... WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8