TAD LEIDEN 'Een gezin is nog steeds een blokkade voor vrouwen' Kwestie stadsverwarming voorgelegd aan commissie LEIDSCH m DAGBLAD Bijzonder hoogleraar vrouwenstudies Joyce Outshoorn: Politie verdenkt Leidenaren van inbraak in Raamstraat Politie stopt eendenvangst s MAANDAG 27 JULI 1987 LEIDEN - Wanneer de vrouwenbeweging zou worden gesplitst in twee groeperingen, de 'rekkelijken' en de 'preciezen', zou Joyce Outshoorn bij die eerste groep horen. Feminisme met oog voor de eigen vrije wil van de vrouw. In vitro fertilisatie (reageerbuisbaby's) ziet zij als verworvenheid voor vrouwen die dolgraag een kind willen en dat niet op een natuurlijke manier kun nen krijgen. Anders dan de 'preciezen' die dit medische wonder beschouwen als weer een door mannen uitge dacht instrument om de vrouw achter kinderwagen en aanrecht te krijgen. Joyce Outshoorn, sinds kort buitengewoon hoogle raar vrouwenstudies aan de Leidse Universiteit, con stateert overigens wèl dat vrouwen nog steeds in min der fortuinlijke posities dan de man verkeren. Haar on derzoek spitst zich daarop voor een deel toe: aan de Leidse universiteit wordt onderzocht hoe de positie van vrouwelijke wetenschappers is. Ook wordt bij pu blieke werken in Amsterdam een onderzoek gedaan. Nu zitten wetenschappers al bij voorbaat in een meer bevoor rechte positie dan bijvoorbeeld administratief medewerksters. Outshoorn erkent dat: "Admini stratief personeel zit veelal op een doodlopende weg. Toch komt die situatie ook bij weten schappers voor. Het is shocke rend te constateren dat vooral ongetrouwde vrouwen hier door stromen. Kennelijk vormt het hebben van een gezin voor vrou wen een blokkade om hogerop te komen, want 90 procent van de mannen in hogere functies is wèl getrouwd". door Annemiek Ruygrok Van huis uit politicologe, is Outshoorns leerstoel verbonden aan de faculteit der sociale we tenschappen. Het is de bedoeling dat zij onderzoek stimuleert, coördineert en begeleidt. Niet al leen bij sociale wetenschappers, maar ook bij vrouwen uit andere disciplines. Bij haar vakgroep zijn dan ook een psycholoog, een pedagoog en een socioloog werk zaam. 'Macht en strategie' is de noemer waaronder zij haar on derzoek zal verrichten. Hoe ont wikkel je machtsvorming, strate gieën om de positie van vrouwen te verbeteren? is de vraag die centraal zal staan. Horde Niet alleen het gezin belem mert vrouwen in hun gang hoge rop, ook het nieuwe rangenstel sel in het wetenschappelijk on derwijs vormt een horde die moet worden genomen. "Pas de laatste jaren zijn meer vrouwen in het wetenschappelijk onder wijs en onderzoek terecht geko men. Die toeloop is van de laat ste zeVèn of acht jaar. De hogere rangen zijn inmiddels vergeven aan mannen die al langer erva ring hebben. De invoering van het nieuwe rangenstelsel is ei genlijk voor vrouwen te vroeg in gevoerd. Daardoor zijn de ver schillen onevenredig groot". Om daarin verandering te brengen, denkt Outshoorn haar eigen steentje bij te kunnen dra gen. "Door onderzoek te doen en vrouwen te stimuleren om te promoveren. Dat is wat je kunt doen als hoogleraar". Promove ren pleegt een aanslag op je vrije tijd, aldus prof. Outshoorn, en kenmerkend voor vrouwen is dat zij over weinig vrije tijd beschik ken. "Anderzijds moet je niet vergeten dat er een hele cultus rond zo'n promotie heerst. Ik vind dat het geen levenswerk moet worden. Het is dan ook zaak om hanteerbare projecten uit te kiezen". Zelf promoveerde zij, naar eigen zeggen vrij laat. "Omdat ik wilde wachten tot Behalve het onderzoek aan de universiteit en in Amsterdam, zullen ook andere projecten wor den aangepakt, waarbij studen ten kunnen worden betrokken. Zo heeft de vakgroep belangstel ling voor historische veranderin gen in de loopbaan van vrouwen. Twee generaties zullen met dit doel aan de tand worden ge voeld: de vrouwen die in de jaren vijftig betaalde arbeid verricht ten en zij die dat nu doen. Een ander project dat wordt aangepakt is de betekenis van ar beid voor fabrieksmeisjes. Voor al in het begin van deze eeuw werden aan vrouwen bepaalde eisen gesteld: zij moesten vooral vrouwelijk zijn. Dat hield veelal in kuis en keurig. In hoeverre het werken in een fabriek dat beeld aantastte zal worden onderzocht. Nog in leven zijnde arbeidsters van toen zullen worden onder vraagd, een taak voor doctoraal studenten die op deze wijze leer ervaring kunnen opdoen. Vrouwenstudies moeten een vaste plek krijgen op de universi teit en tegelijkertijd een onder deel zijn van andere studies, vindt Outshoorn. "Het heeft met zoveel facetten te maken. Neem nu bijvoorbeeld geneeskunde. Veel onderdelen, bijvoorbeeld gynaecologie, zijn direct van be lang voor vrouwen". Maar ook in andere vakken speelt de vrouw een belangrijke rol. Toch is het nu nog zo dat veel mannelijke wetenschappers uitgaan van de gedachte: "Het gaat over vrou wen, dus is het niet interessant". Abortus Overigens is niet alleen de we tenschap een braakliggend ter rein voor vrouwen, ook in Den Haag komen vrouwenzaken slecht aan bod, is de mening van Joyce Outshoorn. Vorig jaar pro moveerde zij op het proefschrift 'De politieke strijd rondom de abortuswetgeving in Nederland (1964-1984)'. "Abortus is niet op zichzelfstaand. Het is met veel zaken zo. Dat de anticonceptie pil en abortus volgens de aanbe velingen van de commissie Dek ker uit het basisverzekeringpak ket moeten, is weer zo'n aanval van mensen die niet kunnen le ven met de overeenstemming die hierover in het begin van de ja ren tachtig is bvereikt. Het is een marginale bezuiniging van acht miljoen". Volgens Outshoorn tasteh sommige zaken die vrou wen voorstaan de traditie en machtsposities aan. En daar heeft politiek Den Haag het nog steeds bijzonder moeilijk mee. Als 'rekkelijk feministe' ziet zij nog steeds een plaats voor de vrouwenbeweging. "Vrouwen hebben sinds de opkomst daar van een aantal posities veroverd. De ontwikkelingen van nu zijn niet zo spectaculair meer, maar ze zijn er wel. In het begin was het nodig om de straat op te gaan om impasses te doorbreken. Door dergelijke acties te combi neren met een goede strategie bereik je uiteindelijk veel". De positie van vrouwen verge lijkend met die van twintig jaar geleden, somt Outshoorn een aantal verworvenheden op: "De vrijheid van seksualiteit en voortplanting voor vrouwen. En jongeren denken al anders. Meis jes willen minder snel trouwen dan vroeger het geval was. Ook jongens veranderen, zij het lang zamer. Op het terrein van het on derwijs kan worden gesteld dat het nu evenredig is verdeeld: evenveel vrouwen als mannen gaan doorstuderen". Achterlijk Wat volgens Outshoorn echter achterloopt is het arbeidsmarkt beleid. Ook de kinderopvang is allerminst goed geregeld. "Ne derland is wat dat betreft het achterlijkste land van heel Euro pa". Daar is een verklaring voor: allereerst is Nederland een land met een sterke, burgerlijke tradi tie. Het gezin als hoeksteen van de samenleving staat bij velen, ook bij jongere ministers, hoog in het vaandel. "Bovendien is Nederland, anders dan andere Europese landen, laat geïndus trialiseerd. Er was dus weinig be hoefte aan werkende vrouwen. En de Eerste Wereldoorlog is aan ons land voorbijgegaan. In ande re landen, waar de mannen naar het front werden gestuurd, kwa men vrouwen vanzelf in het ar beidsproces terecht". Als trend voorziet zij in de toe komst de grote vergrijzing van de bevolking, waarmee vooral vrouwen te maken zullen krij gen, omdat zij ouder worden dan mannen. Daar tegenover staat een daling van het geboortecij fer. Minder jongeren zullen dus voor de ouderen moeten zorgen. Outshoorn vreest in dit opzicht het geboortebevorderend beleid, dat in andere landen al wordt ge voerd. Zelf verwacht zij daar niets van, omdat een bevolkings- poliiek moeilijk te voeren is. Door het dalend geboortecijfer ziet zij daarentegen wel goede toekomstperspectieven voor de vrouw. Want in de jaren negentig zal er een tekort op de arbeids markt ontstaan. Vrouwen zullen gemakkelijker aan bod komen, omdat de vraag naar - geschool de - werknemers zal toenemen. "Maar dat legt wel een enorme druk op de kinderopvang. Die zal goed moeten worden gere- De behoefte aan geschoolde werknemers stelt overigens be paalde behoeften aan het onder wijs. Zo wil staatssecretaris Gin jaar (onderwijs) wiskunde ver plicht stellen voor meisjes. Outs hoorn is weliswaar een voorstan der van wiskunde in het pakket, omdat dat een goede denktrai- ning bevordert. "Want in de wis kunde moet je analytisch en lo gisch denken". Anderzijds vindt zij het argument van de staatsse cretaris discutabel: Ginjaar ge bruikt de smoes dat de informa- tica-revolutie wiskunde voor meisjes noodzakelijk maakt. Ik vind dat zij zich moet afvragen welk soort wiskunde noodzake lijk is om mee te kunnen komen in de informatica-revolutie. Het pakket moet niet te zwaar zijn. Voor jongens noch meisjes. Want we weten ook dat een te zwaar pakket een barrière vormt voor sommige leerlingen. Het selec teert mensen uit die het in een universitaire studie heel goed zouden doen. Ik vind dat er beter moet worden gekeken naar wat we nu precies nodig hebben". Bewoners hopen op bindende uitspraak LEIDEN - Bewoners van de Ste venshof hebben het conflict over de onderhoudskosten voor stads verwarming voorgelegd aan de ge schillencommissie voor openbare nutsbedrijven. De Stevenshofbe- woners hopen dat deze commissie een uitspraak doet die voor alle partijen bindend is. De geschillen commissie heeft de zaak inmiddels in behandeling genomen. Wanneer zij uitspraak doet, is echter niet be kend. Het conflict over de onderhouds kosten voor stadsverwarming speelt al enkele jaren. Alle betrok ken partijen - de gemeente, het Energiebedrijf Rijnland en de Fe deratie van Leidse woningbouw verenigingen - zijn het erover eens dat de gebruikers van stadsverwar ming per jaar ongeveer 200 gulden te veel betalen. Onderhandelingen om de kwestie tot een oplossing te brengen zijn tot dusver steeds op niets uitgelopen. Begin dit jaar leek er wat schot te komen in de zaak. EBR-bestuurder R. van Lint kondigde tenminste aan dat voor 1 april van dit jaar een overeenkomst op tafel zou kunnen liggen. Uiteindelijk konden de Fe deratie van Leidse Woningbouw vereniging en het EBR het toch niet eens worden en adviseerde de federatie de bewoners om maar naar de rechter te stappen. A. Ie Fe- bre, voorzitter van de bewoners commissie Stevenshof, stelt dat de bewoners toch nog hebben ge wacht op nieuwe initiatieven van het EBR om de onderhandelingen met de federatie te heropenen. Toen die uitbleven, zijn de bewo ners maar naar de geschillencom missie gestapt. De geschillencommissie is een instantie die zich normaal gespro ken buigt over kwesties tussen consumenten en nutsbedrijven. Daar is in dit geval niet direct spra ke van. Immers, nog steeds is niet helemaal duidelijk het EBR de schuldige is of de woningbouwver- LEIDEN - De politie heeft zater dagmiddag de vermoedelijke da ders aangehouden van een inbraak in een kruidenierszaak aan de Raamstraat die in de nacht van donderdag op vrijdag werd ge pleegd. Het gaat om twee Leidena ren van 23 en 24 jaar oud. Bij de inbraak werden 90 sloffen sigaret ten met een waarde van ruim 3000 gulden buitgemaakt. Agenten troffen de mannen za terdagmiddag in de Waldeck Pyr- montstraat aan in een auto die ze staande hadden gehouden voor een technische controle. De 23-jari- ge Leidenaar bleek gezocht te wor den omdat hij na een sollicitatie verlof niet was teruggekeerd in het huis van bewaring in Arnhem. De 24-jarige man moest met de auto naar het politiebureau voor de controle, maar sloeg onderweg plotseling een andere richting in. De politie achterhaalde hem in de Oosterstraat. De man verklaarde dat hij nog even sigaretten moest afleveren. In de kofferbak van de auto vond de politie de sloffen si garetten en shag. Het signalement van de inbrekers was bekend door dat voorbijgangers hadden gezien hoe de mannen elkaar via een toch- traampje in de winkel zakken met vermoedelijk de gestolen waar aangaven. KRAKER - De Leidenaar die af gelopen donderdag een woning aan de Smeliekenhorst heeft ge kraakt, heeft het pand moeten ver laten. Hij had aan de Smelieken horst een woning toegewezen ge kregen, maar vond een ander huis daar mooier en besloot dat te kra ken. enigingen. "In elk geval zal een uit spraak behoorlijke tijd op zich la ten wachten aangezien de zaak nogal ingewikkeld is", meent Le Febre. Geen zin Hij zegt dat de bewoners, behal ve het te hulp roepen van de ge schillencommissie, voorlopig geen verdere stappen zullen onderne men. Ze voelen er op dit moment weinig voor om de rechter in te schakelen. Le Febre: "Als we voortdurend horen dat we gelijk hebben, wat heeft het dan voor zin om ons gelijk te halen door middel van een langdurige juridische pro cedure?" Overigens zou ook de gemeente raad een steentje kunnen bijdra gen door een uitspraak te doen in het conflict. Per slot van rekening was het de raad die destijds de voorwaarden vaststelde waaraan de stadsverwarming moest vol doen. De Stevenshofbewoners voelen er echter niet veel voor om de raad te verzoeken een uitspraak te doen. "De raadsleden kennen het conflict, het is hen duidelijk dat we te veel betalen, ze hadden al lang stappen kunnen ondernemen. Wij krijgen echter de indruk dat de raad gewoon geen zin heeft zich in het conflict te mengen. Wat heeft het voor zin om mensen te benade ren die toch niets willen doen?", al dus Le Febre. EBR-bestuurder Van Lint ver klaart dat het energiebedrijf, voor dat het nieuwe initiatieven neemt, eerst wil wachten op een toetsing van de stadsverwarmingstarieven door de directie volkshuisvesting van de gemeente Leiden. Die con trole heeft overigens op zichzelf niets te maken met het conflict over de onderhoudskosten. Ze zou ook hebben plaats gehad wanneer bewoners niet te veel zouden heb ben betaald. "De kosten voor stadsverwarming zijn voor een deel gebaseerd op veronderstellin- 'gen. We hebben afgesproken dat elke vijfjaar zou worden bekeken of die veronderstellingen wel juist ,zijn", aldus Van Lint. Politie haalt honden weg na overlast LEIDEN - De politie heeft vrijdag avond in de Corantijnstraat na her haalde klachten uit de buurt over geluidsoverlast twee honden in be slag genomen. De dieren werden vaak alleen thuisgelaten en maak ten dan enorm kabaal. Zo ook vrij dagavond. De politie, die de eige naren al voor inbeslagname had gewaarschuwd, heeft de deur van de woning geforceerd en de hon den ondergebracht in een asiel. Te gen de eigenaren wordt proces-ver baal opgemaakt. mannen Op de Kaasmarkt is zaterdagmiddag rond half zes een auto gedeeltelijk te water geraakt. De bestuurster, een 36-jarige vrouw uit Leiden, wilde de auto starten maar vergat dat deze nog in de versnelling stond. De wagen reed derhalve over de railing bij de kade heen en kwam met de neus in het water terecht. De vrouw hield aan het ongeluk slechts een paar natte voeten over. (foto p.l. schipper) Man rijdt tegen lichtmast door loslopende kat LEIDEN - Een poes is er de oor zaak van dat een 27-jarige man uit Weert zaterdagavond op de Euro- paweg frontaal tegen een lichtmast is geknald. Hij is met letsel in de maagstreek overgebracht naar het Asielzoeker heeft drie identiteiten LEIDEN - De politie heeft afgelo pen weekend een asielzoeker aan gehouden die er drie verschillende identiteiten op na bleek te houden. Hij had politiek asiel aangevraagd in Leiden en in Den Bosch onder een andere naam hetzelfde gedaan. De identiteitspapieren die hij op zak had bleken evenwel nog weer andere gegevens te bevatten. Elizabethziekenhuis in Leider dorp. Zijn auto werd totaal ver nield, de lichtmast zwaar bescha digd. De man reed in een bestelauto en had twee poezen bij zich, die vrij in de wagen rondliepen. Eén van de dieren sprong plotseling voor hem. De man probeerde het dier met armbewegingen weg te krijgen, maar manoeuvreerde daarbij zijn auto van de weg af. Hij schampte tegen een lichtmast en botste vijf tien meter verder frontaal tegen een tweede mast. Dieven gesnapt LEIDEN - Twee Alphenaren van 16 en 18 jaar oud zijn afgelopen nacht op de Langegracht aange houden wegens diefstal van een auto in hun woonplaats. De jon gens werden gepakt nadat ze er op de Stationsweg vandoor waren ge gaan bij het naderen van een poli tiewagen. De politie hield ze op de Langegracht staande, waarna de reden van hun haast bleek. Expositie Reclamefotograaf Rene Pie- ters zal van 31 juli tot en met 3 september in Holiday Inn aan de Haagse Schouweg exposeren met twintig vrije werken uitge voerd in zwart wit. De expositie beslaat diverse fotografische deelgebieden zoals landschap pen, portretten, stillevens en modefoto's. De foto's zijn door lopend te bezichtigen in de 'blauwe gang'. Postduiven Wedvlucht van De Zwaluw met jonge duiven vanaf Strom- beek op 25 juli. 1,5 en 8: J. van der Kooij, 2: P. van Wissen, J. Hoogervorst, 4: H. van der Voort, 6: combinatie Van Beek en Van der Ham. Twee aangehouden wegens inbraak LEIDEN - Een 29-jarige Hagenaar en een 27-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden wegens inbraak in een kledingzaak aan de Haarlemmer straat, eerder die nacht. De gealar meerde politie kwam te laat maar zag wel een auto wegrijden, die ze op de Plesmanlaan staande kon houden. In de wagen bevond zich een grote hoeveelheid colberts en jacks met een gezamenlijke waar de van ruim 5000 gulden. Voorts bleken de mannen in een gestolen auto te rijden. LEIDEN - De politie heeft gister avond rond zeven uur op de Lage Rijndijk een einde gemaakt aan dierenmishandeling, gepleegd door een 28-jarige Fransman. De man was, gezeten in een bootje, be zig eenden te vangen met behulp van een stok met daaraan een haak. Eén eend, die bij de vangst gewond raakte, had hij bij de komst van de politie te pakken. De man verklaarde dat het op deze wijze vangen van eenden in Frank rijk is toegestaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7