Reagan wilde zelf Iranzaak verhullen Veldslag in dorp op Haïti Franse vloot kan direct naar Golf M 69.- TO _mt Groeiend verzet tegen vredesakkoord met Tamils Uit vrijgekomen notities blijkt: Krimtataren krijgen gesprek met Gromyko MAANDAG 27 JULI 1987 PAGINA 5 WASHINGTON - President Reagan had zelf de leiding over pogingen om eind vorig jaar allerlei details over de in de openbaarheid komende Iran-affaire verborgen te houden. Dat staat in de Washington Post van afgelopen weekeinde. De Post baseert zijn bericht op aantekeningen van een bijeen komst op 10 november vorig jaar op het Witte Huis, die kortgeleden ter beschikking kwamen. Bij die bijeenkomst waren onder anderen de ministers Meese (justitie), Shultz (buitenlandse zaken), als mede CIA-directeur Casey en na tionaal veiligheidsadviseur Poin- dexter aanwezig. Aantekeningen van de vergade- VS-minister bij rodeo verongelukt ring werden gemaakt door de vice- nationaal veiligheidsadviseur Al ton Keel. Uit die notities blijkt zon neklaar, dat het Reagan zelf was, die erop stond dat details over de Iran-affaire binnenskamers zou den blijven. door Henk Dam Reagan gaf zijn top-adviseurs als beleidslijn mee: „We praten niet over TOW-raketten, we praten niet over details", zo staat letterlijk in Keel's notities. De president maakte ook duide lijk dat alle aanwezigen publieke lijk verklaringen moesten geven waaruit zou moeten blijken dat de wapenleveranties aan Iran niets met de Amerikaanse gegijzelden in Libanon te maken hadden, maar met „internationale buitenlandse belangen" of „hoop op een gema tigde regering" in Iran. (Foto ANP) WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse minister Malcolm Baldri- ge (handel) is het afgelopen week einde op 64-jarige leeftijd overle den. Baldrige kwam om het leven bij een ongeluk toen hij aan het oe fenen was voor zijn grote hobby: rodeo-rijden. De minister reed met een lasso in zijn handen achter een kalf aan, toen het ongeluk gebeurde. Zijn paard viel achterwaarts, en kwam bovenop Baldrige terecht. Deze overleed door omvangrijke interne bloedingen even later in een zie kenhuis. Baldrige was er trots op, een ech te cowboy te zijn. Al zijn vrije tijd ging zitten in oefenen voor en mee doen aan rodeo's. En daar was hij succesvol in ook: een op elke drie keer sleepte hij prijzen bij rodeo's weg, een in die kringen zeer goed gemiddelde. Baldrige was zelfs zo'n toegewijd rodeorijder, dat hij in 1980 tot Ro deo-man van het Jaar werd geko zen, en vier jaar later een plaatsje kreeg in de National Cowboy Hall of Fame, een soort eregalerij voor legendarische rodeo-rijders. Ook in Washington verloochen de Baldrige zijn levensstijl niet. Hij was de enige minister die het aan durfde om in cowboylaarzen en met een grote metalen cowboy- gesp aan zijn broeksriem zittingen van het kabinet bij te wonen. Ondanks dit enigszins excentrie-, ke gedrag was Baldrige een' succes vol minister. Zo was hij een van de weinige leden in Reagan's kabinet die al vanaf het aantreden van de huidige president, in 1981, zijn post bekleedde. Buitenland kort Voorwaarden Israël verbindt geen voorwaar den aan het herstel van de betrek kingen met de Sowjet-Unie. Dat heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken Simon Peres gisteren verklaard. Peres zei dat Is raël van Moskou een soortgelijke opstelling verwacht. Volgens de minister zijn tussen beide landen „normale diplomatieke betrekkin gen" mogelijk. Moskou verbrak na de Zesdaagse oorlog in 1967 de banden met Israël, maar de laatste tijd is duidelijk geworden dat het Kremlin de mogelijkheid van een herstel van de betrekkingen over weegt. Kabinet De vijf partijen die deel uitmaak ten van de vorige regering in Italië, zijn het eens geworden om een nieuw kabinet te vormen rond for mateur Giovanni Goria. Het ziet er naar uit dat het parlement volgen de week, na vijf maanden politieke verwarring, zal worden gevraagd zijn vertrouwen uit te spreken over de nieuwe regering. Verwacht wordt dat Goria morgen of woens dag de lijst van ministers zal pre senteren aan president Francesco Cossiga. VS-escorte speelde verstoppertje WASHINGTON (Rtr) - Een simpele mijn heeft de kwets baarheid aangetoond van de met super-moderne apparatuur uitgeruste Amerikaanse mari ne en zëlfs even tot de pa radoxale situatie geleid dat haar oorlogsschepen in de Golf de beschutting moesten zoeken van de supertanker die ze ver ondersteld werden te bescher- De mijn sloeg vrijdag een gat in de Bridgeton, de eerste Koe weitse tanker die deze week on der escorte van Amerikaanse oorlogsbodems de Golf invoer. Na de explosie besloten de drie begeleidende marineschepen zich als jonge eendjes te „ver stoppen" achter de ruim 400.000 ton metende supertan ker omdat „deze de klap ge makkelijker kan hebben dan wij", zo zei kapitein William Mathis van de USS Fox. Net als in de Eerste Wereldoorlog wer den er soldaten met het geweer in de aanslag op de boeg van de Fox geposteerd om verdachte objecten desnoods met schoten tot ontploffing te brengen alvo rens ze de kruiser zouden kun nen raken. De escorterende torpedoja gers en kruisers zijn, net als de meeste andere moderne oor logsschepen, nauwelijks in staat om mijnen op te sporen. Ze kunnen er ook gemakkelijk door beschadigd worden. Hun elektronische afweersystemen zijn vooral gericht tegen onder zeeërs. De schepen beschikken weliswaar over speciale sonar- apparatuur voor het waarne men van mijnen binnen een af stand van 900 meter. Maar mee varende journalisten stelden vast dat deze apparatuur niet eens in staat was om olievaten te registreren die in zee waren geworpen om de proef op de som te nemen. Minister van defensie Wein- berger heeft gisteren gezegd dat de VS hun vermogen om in de Golf mijnen te vegen zullen vergroten. De minister zei dat er niet was geveegd in het ge deelte van de Golf waar de Bridgeton op de mijn liep om dat daar in het verleden nooit mijnen zijn aangetroffen. Reagan achtte het gerechtvaar digd het brede publiek op deze wij ze te misleiden, omdat hij op dat moment nog altijd de hoop had, dat de contacten met Iran zouden leiden tot de vrijlating van Ameri kaanse gegijzelden. De onder Reagan's leiding uitge stippelde beleidslijn betekende echter ook, dat de president tijdens een tv-rede op 10 november, een persconferentie zes dagen later, en bij twee verschijningen voor de To- wer-commissie welbewust on waarheden naar voren bracht. De notities wijken verder op een interessante manier af van de ver klaringen die minister Shultz (bui tenlandse zaken) vorige week gaf voor de Congrescommissie die de Iran-affaire onderzoekt. Het beeld dat Shultz van Reagan gaf was dat deze door met name Casey en Poindexter, die daarbij vooral aan hun eigen belang dach ten, van onjuiste informatie werd voorzien. Nu blijkt dus, dat Reagan zelf de aanzet gaf tot de misleiding van het publiek. Boze Krimtataren roepen op het Rode Plein in Moskou om een gesprek- met Sow.jet-leider Gorbatsjov. foto ap> MOSKOU (DPA/Rtr/AFP) - De groep van ettelijke honderden Krimtataren, die sinds vier dagen in het hartje van Moskou demon streerde voor het recht op terug keer naar de Krim en aandrong op een gesprek met partijleider Mi- chail Gorbatsjov, heeft gisteren vrijwillig het Rode Plein verlaten. Aan dat besluit ging de afspraak vooraf, dat een delegatie van hen vandaag met president Andrei Gromyko praat. Het staatshoofd van de Sowjet- Unie leidt een begin deze maand door de Opperste Sowjet ingestel- die zich buigt over het probleem van de Krimtataren. Zij werden tijdens de Tweede We reldoorlog op bevel van Stalin van de Krim, een schiereiland aan de Zwarte Zee, gedeporteerd naar Centraal-Azië. Deze straf kreeg het volk opgelegd omdat het volgens Moskou collaboreerde met de Duitsers. In de oorlog is de Krim tweeenhalf jaar door de nazi's be zet geweest. Aanvankelijk stonden de de monstrerende Tataren op een on derhoud met partijleider Gorbats jov, ma£r zij hebben nu kennelijk genoegen genomen met een onder- MAPLE GROVE - De Amerikaanse Gerry Rogers heeft haar goede humeur kennelijk niet verloren ondanks het feit dat een tornado haar woning in Maple Grove, in de Amerikaanse staat Minnesota, heeft verwoest. De piano heeft de storm kennelijk nog redelijk overleefd. De tornado verwoestte ruim honderd huizen en kostte aan twee het leven. (foto ap> MEXICO STAD (GPD/AP) - In Haïti zijn tientallen doden gevallen bij botsingen tussen arme landar beiders en troepen van groot grondbezitters. Volgens officiële woordvoerders zou inmiddels het leger tussenbeide zijn gekomen. De incidenten speelden zich af in en nabij het plaatsje Jean Rabel, 220 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Port-au-Prince. Vol gens de predikant Robert Elus, die in het van eletriciteit verstoken dorp werkt, zouden er bij de onlus ten minstens 35 doden zijn geval len en meer dan 100 gewonden. Veel kadavers zouden in stukken zijn gesneden. Sommige bronnen hebben het over meer dan 50 do den. Het bloedbad begon toen vrijdag een groep landarbeiders, die het af treden van de junta onder leiding van generaal Henri Namphy eiste, werd aangevallen door gewapende troepen van lokale grootgrondbe zitters. Volgens onafhankelijke ra diostations zouden die troepen voornamelijk hebben bestaan uit vroegere leden van de Tontons Ma- coutes, de gevreesde milities van de vorig jaar februari verdwenen Duvalier-tirannie. Dit weekeinde werd gemeld dat gewapende boeren de toegangswe gen tot Jean Rabel tot op 40 kilo meter van het dorp zelf hadden af gesloten. Een officiële woordvoer der liet zaterdag weten dat het le ger had ingegrepen toen de troe pen van de grootgrondbezitters op het punt stonden om een kliniek aan te vallen waar gewonde boeren werden verpleegd. Volgens de woordvoerder zou het om een „lo kale'burgeroorlog" gaan. De door droogte getroffen omge ving van Jean Rabel is het armste gebied van Haïti, dat op zich al het armste land in het westelijk half rond is. Over de landhervormingen zijn nog steeds geen besluiten geno men sinds Duvalier 17 maanden geleden naar het buitenland vluchtte. In veel plattelandsstre- ken zijn boeren slaags geraakt met landeigenaren die hun bezit heb ben verkregen of vergroot door de boeren van hun grond te veijagen onder de 29 jaar durende dictatuur van de dynastie-Duvalier. houd met president Gromyko. Een groep van ongeveer twintig Tata ren voert vandaag een gesprek met het staatshoofd van de Sowjet- Unie. Volgens de Tataren zelf bestaat hun volk uit ongeveer een miljoen mensen. Zij wonen vpor het groot ste deel in Centraal-Azië, aan de Midden-Volga in de autonome Ta taarse republiek die ligt binnen de Russische Federatie. In 1967 zijn de Tataren als volk gerehabili teerd, maar slechts mondjesmaat kregen zij toestemming naar de Krim terug te keren. Sinds 1968 zouden ongeveer 5.000 Tataren naar de Krim hebben kunnen terugkeren, maar de mees te aanvragen zijn afgewezen. Daar op zijn duizenden Tataren illegaal naar de Krim teruggekeerd vanuit Oezbekistan, waar circa 300.000 Ta taren wonen. Op de Krim hebben zich, sinds de deportatie van de Tataren in mei 1944, honderdduizenden men sen uit de Russische Federatie en uit de Oekraïne gevestigd. Zij na men bezit van de boerderijen en wijngaarden die tot dan toe gedre ven werden door de Tataren. Op het Rode Plein reageerden omstanders vijandig op de demon strerende Tataren. „Het zijn verra ders. Men zou hen dood moeten schieten", aldus een oudere vrouw in het publiek. „Zij willen een au tonome republiek (in feite herstel van de autonome status van de Krim binnen de Russische Federa tie - red.), maar er zijn er slechts 100.000, terwijl al een half miljoen Russen op de Krim wonen", zei een man van middelbare leeftijd boos. Opmerkelijk was dat de manifes tatie van de Tataren op het Rode Plein zich in betrekkelijke rust heeft voltrokken. Onder de voor gangers van Gorbatsjov werden ui tingen van onvrede met de politiek van de autoriteiten in de regel in de lpem gesmoord. 'Chili foltert ook kinderen' SANTIAGO (DPA) - De onder voorzitter van de Westduitse christen-democratische partij, minister van arbeid Norbert Blüm, heeft de Chileense rege ring beschuldigd van het schenden van de mensenrech ten. Zijn kritiek, dat de militai ren in het Zuidamerikaanse land zich aan moord en het fol teren van kinderen schuldig maken, heeft tot felle politieke reacties in West-Duitsland ge leid. Voorzitter Franz-Josef Strauss van de met de CDU ge lieerde Beierse CSU noemde het optreden van Blüm giste ren "schandalig". Hij drong er bij bondskanselier Helmut Kohl, die tevens voorzitter van de CDU is, op aan „orde te scheppen". Maar de oppositio nele sociaal-democraten spra ken lof uit aan het adres van Blüm. In Santiago heeft Blüm ge zegd dat vroegere slachtoffers van foltering en hun familiele den hem duidelijke bewijzen hebben verschaft dat de hiili- tairen in Chili meêrmalen hun boekje te buiten zijn gegaan. De Westduitse minister van binnenlandse zaken Zimmer- mann, die zich verzet tegen het verlenen van politiek asiel aan 14 Chilenen die het gevaar lo pen ter dood veroordeeld te worden, zei gisteren bezwaar te hebben tegen een „emotionele campagne". Als Blüm in Bonn terug is, wil de CSU-minister hem vragen of hij in Chili be halve met 'terroristen' ook met verwanten van "doodgescho ten bankbedienden en park wachters" heeft gesproken. PARIJS (Rtr/DPA/AFP) - De Fran se Middellandse-Zeevloot is in ver hoogde staat van paraatheid van wege de toegenomen spanning in de Perzische Golf. Vanaf vandaag kan zij binnen 24 uur uitvaren, heeft het ministerie van defensie in Parijs gisteren meegedeeld. De Franse Middellandse-Zee vloot omvat het vliegdekmoeder- schip Clémenceau, twee fregatten en een bevoorradingsschip. Zij kunnen op eerste commando de zuidoostelijke haven Toulon verla ten. Maar het is niet gezegd dat de schepen ook werkelijk uitvaren, al dus een woordvoerder van defen sie in Parijs. Hij noemde de instructie aan de Middellandse-Zeevloot „een voor zorgsmaatregel met het oog op de stijgende internationale spanning, vooral in het Midden-Oosten en de Perzische Golf'. Frankrijk, dat op 17 juli de diplomatieke betrekkin gen met Iran verbrak, besloot dezer dagen zich nadrukkelijker in de Golf te manifesteren. Ongeveer 45 Iraniërs en 15 Fran sen zijn feitelijk gijzelaar in de we derzijdse hoofdsteden nadat Parijs en Teheran hun betrekkingen ver braken vanwege de Iraanse tolk Gordji die zich in de ambassade in Parijs bevindt. Frankrijk wil Gord ji ondervragen over zijn mogelijke aandeel in een reeks bomaanslagen waarbij vorig jaar in Parijs tien do den vielen. Maar Iran weigert hem aan de Franse autoriteiten over te dragen. Het heeft zijn lot gekop peld aan dat van een Franse diplo maat in Teheran die door Iran be schuldigd wordt van spionage en zwarte handel. Frankrijk is vooralsnog niet van plan in navolging van de Verenigde Staten marinevaartuigen in te zet ten voor het escorteren van koop vaardijschepen die de Franse vlag voeren. In de afgelopen drie jaar zijn in de Golf drie Franse schepen aagevallen. Frankrijk steunt in de nu bijna zeven jaar durende Golfoorlog Irak, de vijand van Iran. Na de Sowjet-Unie is Frankrijk de tweede wapenleverancier van Bag dad. Hasjsmokkel Zes Britten zijn dit weekeinde in Birmingham in staat van beschul diging gesteld wegens het importe ren van 340 kilo hasj uit Nederland. De drugs vertegenwoordigen in Groot-Brittannië een handelswaar de van bijna vijf miljoen gulden. ADVERTENTIE De gebeurtenissen in Jean Rabel hebben de spanning in Haïti nog verder doen stijgen. De Tontons Macoutes zijn terug, zo heet het in de volksmond. Bij de tientallen de monstraties tegen het bèwind van generaal Henri Namphy was het de afgelopen weken al meer gebeurd dat soldaten of burgers het vuur openden op betogers. Eind vorige week verbood de regering elke sa menkomst van meer dan 20 per'so- PROCES - De jonge Westduitser Mathias Rust, die eind mei met een sportvliegtuigje op het Rode Plein in Moskou landde, zal binnenkort worden berecht. De ambassade van de Bondsrepubliek in Moskou heeft te horen gekregen dat Rust morgen in staat van beschuldiging zal worden gesteld. Dan zal ook de datum en plaats van zijn proces worden bekendgemaakt. De 19-ja- rige Westduitser mag een Russi sche advocaat uitzoeken. Rust kan veroordeeld worden tot maximaal tien jaar gevangenisstraf, een boete van 3000 gulden en de inbeslagne ming van zijn vliegtuig. Voor poppen moedertjes Klassieke poppewagen. In donkerblauw of rood. Stevig model. Kan tegen 'n stootje. 't Prijsje is speels. Geldig t/m f M 8 augustus. j\Jp - 0 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON NEW DELHI (AFP/Rtr) - De Tij gers voor de Bevrijding van Tamil Eeelam (LTTE), zijn 'niet tevreden' over het akkoord dat de regeringen van Sri Lanka en India bereikt hebben voor de beëindiging van het raciale conflict op Sri Lanka. Dit heeft de belangrijkste guerrilla organisatie van de Srilankaanse Tamils gisteren in New Delhi ver klaard. De regeringen van Sri Lanka en India zijn het vorige week eens ge worden over een formule die een zekere mate van autonomie voor het noorden en oosten van Sri Lan ka behelst, waar de meerderheid van de bevolking uit Tamils be staat. Voor het eind van de maand zouden de Tamils hun wapens moeten neerleggen, terwijl de rege ring in Colombo heeft toegezegd asiel te verlenen aan de Tamils die om politieke redenen gevangen zit ten. Het is onzeker of premier Rajiv Gandhi van India, zoals was afge sproken, woensdag naar Colombo reist om zijn handtekening te zet ten onder het Srilankaans-Indiase akkoord. Een woordvoerder van de LITE zei gisteren dat zijn orga nisatie „gelukkig noch tevreden is met het akkoord omdat dat geslo ten is zonder overleg met de verte genwoordigers van de Tamils". Maar de leiders van de LTTE, die vrijdag van het Srilankaanse schie reiland Jaffna naar New Delhi zijn gekomen, praten naar zijn zeggen door met Indiase functionarissen. In de afgelopen vier jaar zijn meer dan 6.000 doden gevallen tij dens de campagne van de Tamils, de minderheid van de bevolking in Sri Lanka, voor een onafhankelijke staat op het eiland ten zuidoosten van India. In New Delhi werd verwacht dat premier Gandhi een onderhoud zou hebben met Velupillai Prabha- karan, de 33-jarige leider van de Tamil-tijgers. Zo ver is het echter - nog - niet gekomen. Wel heeft de premier van de Indische deelstaat Tamil Nadu, Ramachandran, een man die herhaaldelijk zijn steun heeft betuigd voor de opstelling van LTTE, gisteren in New Delhi gesproken met vertegenwoordi gers van de opstandelingen en In diase functionarissen. Volgens het persbureau PTI heeft Ramachand ran gepoogd de Tamiltijgers voor akkoord met het vredesplan te In kringen van Tamils is verno men dat het belangrijkste bezwaar van de opstandelingen tegen het plan de voorwaarde is om vanaf aanstaande vrijdag een staakt-het- vuren in acht te nemen. De Tamil tijgers zouden onder druk staan van de Indiase regering hiermee akkoord te gaan. In ruil daarvoor zou India aanbieden de Tamils „militaire steun" te verlenen, in dien na ondertekening van het vre desplan het nationale leger van Sri Lanka deze bevolkingsgroep nog „lastig zou vallen". Uit onbevestigde berichten is vernomen dat India 500 militairen heeft gelegerd in de zuidelijke In diase havenstad Rameshwaram. Deze troepensterkte zou mogelijk nog verdubbeld of verdrievoudigd worden. Tamils evenwel zijn van mening dat de regering in Colom bo nooit zou toestaan dat Indiase troepen oversteken naar Sri Lan ka. De Srilankaanse president Ju lius Jayawardene heeft gisteren een gesprek gehad met premier Premadasa, die zich eerder tegen het vredesplan heeft uitgesproken. Premadasa keerde gisteren terug van een reis naar Groot-Brittannië en Japan. Over de resultaten van het gesprek is niets bekendge maakt. Een Srilankaanse minister heeft gisteren gezegd dat hij niet kan in stemmen met een vredesvoorstel dat bedoeld is om een eind te ma ken aan de burgeroorlog tussen de regering en Tamils op het eiland. Minister van landbouw Jayasu- riya, een van de oprichters van de regerende Verenigde Nationale Partij, zei dat zijn geweten hem niet toestond met het plan in te stemmen. Verwacht wordt dat Jayasuriya zijn ontslag zal indie- Intussen heeft de oppositionele Srilankaanse Vrijheidspartij aan gekondigd zich niet aan het vre desakkoord te zullen houden als een meerderheid van het parle ment er voor stemt. Partij leidster Bandaranaike zei gisteren dat zij van plan is een beroep te doen op twee boeddhistische hogepriesters om massale, geweldloze demon straties van Singhalezen tegen het voorstel te organiseren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5