Pensioen voor weduwnaars wassen neus Bijbaantjes functionarissen redelijk openbaar GROOT CHINEES STAATS CIRCUS Bende intimideert Chinezen Flamingo's gestolen Tekort aan mankracht bij politie Amersfoort Minder diefstal caravans LEIDEN Nu de nummer 1 groep van China Direkt uit Peking Sponsortoer tegen polio: fietsend over het Kanaal da* watt wei zo leuk Tweetal 'verhandelde' Filippijnse jongeren Opschudding door commissariaat Scholten bij SHV Raad van State wil geen registratie bijbaantjes CNV kraakt voorstel De Graaf •vd tin! -ei le HILVERSUM (ANP) - Het plan van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om naast een weduwen- ook een we- gJ duwnaarspensioen in het leven te roepen is een wassen »ejneus. Om de aanspraken van mannen op de aww-pot mo- H gelijk te maken, zijn de uitkeringsbedragen namelijk over de hele linie sterk verlaagd, zodat de regeling in feite neer ga komt op een bezuinigingsmaatregel. 'I Dat is de mening van het Christe- i; lijk Nationaal Vakverbond. Vol gens CNV-woordvoerder Molen- Ij dijk is het plan ook in strijd met het karakter van de aww, de volks- verzekering waaruit de weduwen- n pensioenen worden betaald. J Nu De Graaf de hoogte van de J uitkering wil laten afhangen van ,1 persoonlijke omstandigheden, zo- als het aantal kinderen en de hoog- te van het loon, blijft van dat verze- J keringsprincipe niets over, zei Mo- lendijk gisteren voor de AVRO-ra- dio. In de nieuwe opzet behouden al leen vrouwen die nu al weduwe zijn en kinderen beneden de twaalf 1 jaar hebben, recht op een blijvende uitkering. Zijn de kinderen boven g de twaalf, dan wordt de uitkering J afhankelijk gesteld van het inko men, voor zover aanwezig: is dat hoger dan het minimum inkomen, dan vervalt op den duur het gehele t pensioen. Hetzelfde geldt voor toe- I komstige weduwen en weduw- t naars: ook bij hen wordt de uitke ring afhankelijk van het inkomen. t De uitkering aan weduwen en we duwnaars zonder kinderen wordt aan een termijn van een half jaar gebonden. Het CNV vindt dit onaanvaard baar, aangezien de hoogte van de aww-premie is gebaseerd op de 1 verstrekking van een blijvend pen- 1 sioen. "Stel je voor", aldus Molen- HILVARENBEEK (ANP) - Uit het safaripark de Beekse Bergen in Hilvarenbeek zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twaalf Chileen- "n i se flamingo's van een fokgroep ge- e stolen. De Chileense flamingo is ?j" een met uitsterven bedreigd be- schermd diersoort. Twee jaar geleden broedde de I Chileense flamingogroep in de 1 j Beekse Bergen massaal hun eieren uit en kwamen schitterende jon- gen ter wereld. Ook vorig jaar werd een aantal zeldzame flamingo's ge- boren. Doordat nu de mooiste vol wassen exemplaren zijn gestolen is het fokprogramma sterk in gevaar gekomen, aldus de woordvoerder. Volgens manager Verberkmoes van het safaripark gaat het niet zo zeer om de waarde van de dieren (ongeveer 1700 gulden per stuk), maar vooral om het feit dat acht jaar lang is geprobeerd om optima le voorwaarden voor een natuurlijk fokprogramma te creëren. "Bij an dere dierenparken in binnen- en buitenland is Beekse Bergen be roemd om een aantal fokgroepen, waaronder deze flamingogroep. Het is nog maar de vraag of de res terende flamingogroep na deze diefstal ooit nog jongen zullen krij gen". UTRECHT (ANP) - De Algemeen Christelijke Politiebond en de Ne derlandse Politiebond vrezen dat de toestand bij de politie in Amers foort door een tekort aan man kracht "volslagen onhoudbaar" zal worden. Ze zeggen dit in een open brief aan de ministers van binnen landse zaken en van justitie. De personeelssterkte van de gemeen tepolitie in Amersfoort is en blijft bevroren, hoewel het aantal inwo ners steeds toeneemt. De bonden herinneren aan een brief die de burgemeester van Amersfoort een jaar geleden aan de kabinetsformateur heeft gestuurd.- Daarin schreef hij onder meer: "Lang is de schijn opgehouden dat de politie het nog wel aan kan. Die schijn kan niet langer worden op gehouden. Ook het publiek ont gaat het niet dat door de politie niet meer adequaat kan worden ge reageerd. De gevoelens van onvei ligheid nefnen toe". Volgens ACP en NPB is de situa tie inmiddels nog veel slechter. Voor de burger is de politiezorg on rustbarend laag aan het worden en de werkdruk en frustratie voor de politiemensen zijn onrustbarend hoog, aldus de bonden. Ze vrezen dat Amersfoort het nieuws nog vaak zal halen - en dan niet alleen over de rolluiken voor de winkels - als het aantal politiemensen niet wordt aangepast bij dat wat op grond van inwonertal, werkaanbod en criminaliteit minimaal noodza kelijk is. dijk, "dat je een brandverzekering hebt afgesloten en de maatschap pij zegt: het spijt ons, u heeft zo veel eigen geld, u krijgt niks uitge keerd". Bij de AWW gaat het volgens Mo lendijk om eenzelfde verzekerings principe, dat vastligt in internatio nale verdragen, die nu door Neder land met voeten worden getreden. Staatssecretaris De Graaf heeft zijn voorstel voor advies naar de SER en de Emancipatieraad gestuurd. Volgens Molendijk zal het CNV zich niet alleen tot de SER, maar ook tot internationale organisaties wenden om het plan onderuit te halen. AMSTERDAM (ANP) - Het aantal caravandiefstallen is dit zomersei zoen opvallend gedaald. In hoever re preventieve acties van de politie hierbij een rol spelen valt nog niet te zeggen. Dit heeft een woord voerder van de alarmcentrale van de verzekeringsmaatschappij de Europeesche gisteren bekendge maakt. Vóór het begin van het vakantie seizoen heeft de Europeesche de bij haar verzekerde caravanbezit- ters een aantal tips gegeven om diefstalschade tot een minimum te beperken. Een van de adviezen was 's avonds vóór het vertrek een wiel te verwijderen of met behulp van de buurman de caravan tussen twee auto's in te klemmen. Zoals bekend zijn de caravandieven in het bijzonder tuk op caravans die 's nachts geheel klaar voor de reis - dus volgeladen - op straat gepar keerd staan. De dief slaat dan twee vliegen in één klap. ADVERTENTIE Parkeerterrein Groenoordhallen vanaf donderdag 30 juli t/m zondag 2 augustus. Elke avond 20.15 uur op zaterdag 1 en zondag 2 augustus matinee 15.00 uur. ■t'HSuXSfe CALAIS (GPD) - Voldaan blik ken Jan Berbee en Wimar Jae ger, kopstukken van de Neder landse Stichting ter Ondersteu ning van Poliobestrijding, in het water in de haven van Calais. Met 38 medestudenten hebben ze het 'm dan toch maar geflikt: fietsend het Kanaal over. De spectaculairste etappe van hun "sponsortoer tegen polio", waar van de opbrengst bestemd is voor een project in Burkina Fa- so, het voormalige Opper-Volta, zit erop. De rest van de tocht, die 15 augustus eindigt in Heemste de, lijkt nog slechts een formali teit. Vorige week zag het er minder fraai uit voor de in het Engelse graafschap Kent neergestreken gezelschap. Na trips naar Maid stone en Canterbury wordt de STOP-karavaan een voorlopig halt toegeroepen in Dover. Om dat de weergoden een veilige oversteek nog niet toelieten, was men gedwongen avond aan avond doelloos rond te zwalken in de asgrauwe straten van het naargeestige Britse havenstadje. Een televisieploeg van de TROS heeft het Verenigd Ko ninkrijk dan al onverrichterzake moeten verlaten. De enthousiast begonnen tocht lijkt al in een zeer vroeg stadium te eindigen. Tot Jan Berbee vorige week don derdag een verheugend telefoon tje krijgt van het KNMI: de golf hoogte was van anderhalve me ter gedaald naar 40 centimeter en het zicht lijkt aanzienlijk verbe terd. Vrijdagochtend begeeft men zich al vroeg naar de samenge smede racefietsen. Zesendertig jongelingen storten zich op de smalle zadeltjes, de rest (inclu sief medische staf en vertegen woordigers van het uitzendbu reau dat zich als hoofdsponsor heeft opgeworpen) verdwijnt in een van de drie volgboten. Veruit het leukste bootje dat de achtervolging inzet is een mi- niscuul doch van alle maritieme gemakken voorzien scheepje van de reddingsbrigade van Ramsga- te, luisterend naar de naam "Hu morist". De stuurman lijkt recht streeks te zijn weggelopen uit de serie The Onedin Line. Een por tie gedroogde vis wegspoelend met oploskoffie, kijkt hij toe hoe het amfibiegevaarte met een snelheid dan 5 knopen door het groene Noordzeewater schiet. "Volgend jaar pakken ze de At lantische Oceaan", grapt hij in plat Engels tegen zijn maat, die daarop, een rijtje dode tandjes ontbloot. Terwijl links en rechts de hovercrafts, oceaanstomers, zeil schepen en reguliere veerboten voorbijschieten - het is spitsuur in Het Kanaal - ploegén de STOP-leden onvermoeibaar voort. Toch moet er reglementair gewisseld worden: twaalf ver moeide fietsers eraf en twaalf nieuwe erbij. Een moment, waar op de stuurman van de 'Humo rist' het lachen vergaat. Met een enorme knal botst hij op het am fibievoertuig, waarbij zijn bootje aan stuurboord een flinke deuk oploopt. "Tweeduizend pond schade", bromt hij, terwijl hij treurig over de boeg hangt. Het zou het enige incident blij ken, als fietsers en volgers enke le uren later de haven van Calais binnenglijden. In een onver wacht snelle tijd van 5,5 uur heeft de amfibiefiets de etappe Dover-Calais afgelegd. dacNc 'isnoüJO - j -"ï, Zesendertig studenten op een speciaal gemaakte amfibie-fiets bezig aan hun oversteek zamelen voor de polio-bestrijding AMSTERDAM (ANP) - De Chinese gemeenschap in Nederland wordt de laatste tijd in toenemende mate geïntimideerd door een uit de volksrepubliek China stammende bende, genaamd Tai Hueng Tjai. De groep, die in het begin van de jaren tachtig in Amsterdam op het toneel is verschenen, zou intussen ongeveer 25 procent van de heroï nemarkt in handen hebben. De politie kan echter weinig te gen de bende uitrichten, omdat er vanuit de - uiterst gesloten - Chine se gemeenschap in Nederland vrij wel nooit aangiftes binnenkomen. Om toch enige informatie over de groep in te winnen heeft de Am sterdamse politie onlangs zo'n 100 Chinese restaurants in Nederland een brief gestuurd met een verzoek om van eventuele bedreigingen aangifte te doen. Dit heeft voorlichter L. Detering van de Amsterdamse politie giste ren voor de AVRO-radio gezegd. Volgens zijn zeggen heeft de op roep tot dusver, zoals te verwach ten was, bitter weinig opgeleverd; er kwamen slechts een stuk of tien antwoorden binnen. Volgens Detering bestaat de ben de uit een honderdtal jonge Chine zen, die ten tijde van de Culturele Revolutie communistisch China zijn ontvlucht en sindsdien op het criminele pad zijn geraakt. De groep zou intussen de Turken, die sinds de jaren zeventig de Amster damse heroïnemarkt beheersten, weer van het toneel hebben ver drongen. De eerste noodsignalen over ter reur kwamen begin dit jaar bij de politie binnen vanuit de Chinese horeca. De Amsterdamse politie probeert de 50.000 tot 60.000 Chine se restauranthouders in Nederland nu duidelijk te maken dat zij niets kan uitrichten als er niemand wil praten. "Veel resultaat heeft dat nog niet gehad", aldus Detering, "maar er begint een zeker vertrou wen te groeien". De actie van de politie strekt zich ook uit tot Bel gië, waar de bende eveneens actief is. Verder zijn er politiemensen naar Hong Kong geweest om infor matie in te winnen. De groep was volgens Detering hoogstwaarschijnlijk ook betrok ken bij de heroïnezending van 40 kilo, die vorige week door de poli tie is onderschept. "Voorlopig kun nen we niet meer doen dan scha- keltjes weghalen uit de keten", al dus Detering. ADVERTENTIE FIJN GEVOETBALD, MIJN FIETS GEJAT ANWB. RAI.TBBS en IW-TNO). In met ASSA lietskabel, derlands paspoort. In totaal zouden ongeveer honderd Filippijnen op deze manier een Nederlands paspoort hebben gekregen. Naar aanleiding van de telex die de politie afgelopen vrijdag het land rondstuurde, hebben inmiddels al twaalf gemeenten gereageerd. Ook daar hebben man nen Filippijnen als hun kind erkend. Het gaat om Fi lippijnse jongens en meisjes tussen de twaalf en acht tien jaar. Of al die kinderen al in Nederland zijn of op weg hier naartoe is onbekend. BERGEN OP ZOOM (GPD) - Twee mannen uit Rot terdam zijn ongeveer anderhalfjaar bezig geweest met handel in Filippijnse jongens en meisjes. Afgelopen vrijdag werd het tweetal gearresteerd door de politie in Bergen op Zoom. De Rotterdammers benaderden ongehuwde of gescheiden mannen in cafés met het verzoek een akte te ondertekenen waarin zij het vader schap over minderjarige Filippijnse jongeren erken den. Voor hun medewerking kregen ze 800 gulden. De erkenning gaf Filippijnse jongeren recht op een Ne- Sportvissers onder schuiven dam gedreven NEELTJE JANS (GPD) - Een sportvissersbootjes met drie Bel gen is zaterdag onder de schuiven van de stormvloedkering gedre ven. De bovenbouw van het schip werd vernield, de vissers kwamen met de schrik vrij. De doorvaar- hoogte onder de schuiven bedroeg op dat moment 50 centimeter. Het trio was zaterdagochtend vanaf de Sophiahaven vertrokken, richting Noordzee. Eenmaal aange komen in de buitenhaven van de Roompotsluis begaf de motor het. Het bootje, met een lengte van 5,20 meter, dreef langzaam richting stormvloedkering. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Dordrecht heeft de schip per nog geprobeerd voor anker te gaan, maar door de sterke vloed- stroom mislukte dat. De vissers konden nog wel de onlangs geïnstalleerde reddings- lijn voor de pijlerdam vastpakken. Toen de motor weer startte, tracht ten zij weg te komen van de kering, maar de motor begaf het voor de tweede maal. Het bootje dreef ver volgens over de reddingslijn in de richting van de schuiven. "Ze hebben ontzettend veel ge luk gehad", aldus de woordvoerder van de politie te water. "Als het wa ter iets hoger was geweest, dan was het bootje gekapseisd en waren ze in het kolkende water terechtgeko men en waren ze zeker verdron ken". Door plat op de bodem van het bootje te gaan liggen, bleven de drie vissers gespaard voor die ge volgen. De bovenbouw knapte evenwel finaal af. Echtgenoot mag vrouw in coma niet alleen bezoeken HAAKSBERGEN (GPD) - De uit spraak van Gerard Stinissen dat hij desnoods bereid is met een pistool schot het leven van zijn in coma liggende vrouw Ineke te beëindi gen, is voor het verpleegtehuis Het Wiedenbroek aanleiding geweest hem een bezoekregeling op te leg gen. "Niet dat we verwachten, dat hij het pistool pakt en hier binnen wandelt", aldus algemeen direc teur drs. E. F. P. J. Nij Bijvank, "maar zo'n uitlating blijft hier na tuurlijk wel hangen". Stinissen bezocht zijn vrouw, die al bijna 13 jaar in Het Wiedenbroek in coma ligt, afgelopen vrijdag.. Hij mocht de kamer alleen betreden onder begeleiding van medisch di recteur D. J. Visser. De kamer bleek bovendien op slot. "Meneer Stinissen is altijd wel kom om zijn vrouw te bezoeken, laat dat vooral duidelijk zijn", zegt Nij Bijvank, "maar we zouden het wel plezierig vinden, dat hij, wan neer hij komt, even een gesprekje met de directie heeft. We willen graag de achtergronden van zijn bezoek weten". Het Wiedenbroek is temeer op zijn hoede, nu het Openbaar Minis terie heeft laten weten, dat het ver pleegtehuis verantwoordelijk is en blijft voor de verzorging van me vrouw Stinissen. Uit deze zorg plicht vloeit volgens het OM voort, dat Het Wiedenbroek niet mag meewerken aan een overplaatsing van de patiënte wanneer duidelijk zou zijn, dat die wordt uitgevoerd met het doel om de verpleging te beëindigen en de dood te bewerk stelligen. GEGEVENS KAARTENVERKOOP KOSTELOOS RESERVEREN BIJ DE VRAAGLUN 020-802802 (behalve zondag) van acht tot Kaarten reserveren nu ook bij HET BESPREEK- alle^^-theafe^es'preekburo's 020-273181 vanaf 10 uur tot aanvang der voorstellingen 070-659172 of 070-653492, en bij de VW, Stationsplein 210 Leiden en aan de circus kassa's geopend van 10.00 uur tot aanvang van de avondvoorstelling. Telefonisch 071-225747,071-225939. DEN HAAG (GPD) - De benoe ming van de vice-president van de Raad van State, mr. W. Scholten, tot commissaris van de Steenkolen Handelsvereniging heeft dé dis cussie over de vermenging van functies weer eens hoog doen op laaien. De Tweede Kamer wil met een na het zomerreces een debat over de nevenfunctie van "de on derkoning". De CDA'er Eversdijk stelde vori ge week dat er een openbaar regis ter moet komen van de betaalde nevenfuncties van alle hoge ambts dragers, zoals staatsraden, burge meesters, commissarissen der ko ningin en rechters. Een dergelijk bestand zou de sociale controle op de nevenactiviteiten van deze functionarissen vergroten. door Weert Schenk Het maken van een centraal openbaar register is een nieuwe ge dachte. Maar over het algemeen is genoeg bekend over de nevenacti viteiten van ambtsdragers. Zo be staat er van de bijbaantjes van ka merleden een voor iedereen toe gankelijke lijst. Commissarissen van de Koningin melden hun ne venfuncties aan de Provinciale Staten en burgemeesters geven ze op aan de gemeenteraad. Meestal hebben de leden van Staten en gemeenteraden geen be zwaren tegen de nevenfuncties. Zo mocht oud-burgemeester Schakel van Noordeloos en Hoornaar een grote hoeveelheid bestuursfunc ties bekleden en ook nog lid zijn van de Tweede Kamer. Zjn vrouw ving dan vaak de lopende zaken op. Iedereen was tevreden. Oud-commissaris van de konin gin in Gelderland, mr Geertsema, had ook veel bijbaantjes en de hui dige commissaris van Friesland, H. Wiegel, grossiert eveneens in voor zitterschappen. Wiegels vriend mr. Van Agt, die tot voor kort Noord- Brabant betuurde en ook van alles aanpakte, kreeg vorig jaar wèl na righeid rond een bijbaantje. De Staten wilden niet dat Van Agt commissaris werd van een be drijf dat zich bezig hield met beleg gingen in Australië. De onderne ming had een constructie bedacht waardoor belasting werd "ontwe ken". De Statenleden, die al geirri- teerd waren doordat Van Agt deze nevenfunctie niet had aangemeld, vonden het onjuist wanneer een hoge ambtsdrager van een derge lijk bedrijfcommissaris zou wor den. Niet alle nevenactiviteiten wor den met een financiële vergoeding gehonoreerd. Maar er zijn schnab bels waarmee de commissarissen van de koningin en burgemeesters toch vaak een behoorlijke cent bij verdienen. Daar wordt waarschijn lijk paal en perk aan gesteld in de nieuwe provincie- en gemeente wet. Er ligt een voorstel, waarin com missarissen van de koningin en burgemeesters worden verplicht inkomsten die voortvloeien uit functies die ze hebben gekregen vanwege hun ambt, te storten in de provincie- of gemeentekas. Dat kan nog aardige dicussies opleve ren, want niet altijd is even duide lijk waarom een bestuurder voor een bepaalde nevenfunctie wordt gevraagd. Terwijl over de bijbaantjes van politici steeds meer openheid is ge komen, tobt de rechterlijke macht al jaren over een regeling. Ander half jaar geleden kwam de Almelo se rechter Van der Biesen in op spraak. Er werd verband gelegd tussen een uitpraak in een kort ge ding tegen stakende vrachtwagen chauffeurs en zijn commissariaat bij een vleesverwerkend bedrijf dat door de stakers gedupeerd zou zijn. Mr F.C.Fliek, president van de arrondissementsrechtbank in Zwolle en voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak, gelooft niet dat Van der Biesen in de fout is gegaan. "Ik blijf geloven in zijn onkreukbaar- DEN HAAG (GPD) - De Raad van State is tegenstander van het idee om nevenfuncties van de leden van de Raad te registreren. Openbaarmaking van die functies is volgens mr. J. Blaauw, waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, "principieel onjuist en uit den boze". Blaauw zei dat gisteren voor de AVRO-radio in een reactie op de be kendwording van het commissariaat van mr. W. Scholten, de vice-voor- zitter van de Raad van State, bij het SHV-concern waartoe de Makro behoort. Het WD-kamerlid Van Erp leverde kritiek op de nevenfunctie van Scholten en bracht deze in verband met de voor de Makro positieve uitspraak van de Raad van State over de herbouw van de vestiging in Nuth. Volgens Blaauw, die zei 'verschrikkelijk boos' op Van Erp te zijn, had het kamerlid beter moeten weten en nooit een verband mogen leggen tussen het commissariaat van Scholten en de uitspraak van de Raad van State. "Kennis van onze nevenfuncties bij een groot publiek leidt alleen maar tot verwarring en achterdocht, zeker als er onbedoelde verbanden worden gelegd", aldus Blaauw, die zelfbij twee bedrijven commissaris is. De onpartijdigheid van de rechters bij de Raad van State is naar de mening van Blaauw voldoende gewaarborgd. Een verbod op nevenfunc ties vindt hij onjuist. "Een rechter moet kunnen deelnemen aan het maat schappelijk verkeer om met huid en haar verbonden te blijven aan de praktijk van alledag", aldus Blaauw. heid". Het is zijn ervaring dat rech ters bepaalde zaken niet willen doen als ze het geringste vermoe den hebben dat hun onpartijdig heid in het geding kan komen als gevolg van vermenging van func ties. Binnen de rechterlijke macht zijn de meningen nogal verdeeld over het naar buiten brengen van nevenfuncties. Omdat de rechter onafhankelijk is en er geen wette lijke regeling bestaat, kan hij ook niet gedwongen worden zijn bij baantjes naar buiten te brengen. Met dit als uitgangspunt heeft het bestuur van de Nederlandse Ver eniging voor Rechtspraak een voorstel gemaakt. Het idee behelst dat officieren van justitie en rechters hun even tuele bijbaantjes vrijwillig melden aan de hoofdofficier of de presi dent van de rechtbank. Als een aangeklaagde vermoedt dat de rechter bevooroordeeld is, kan hij de president informeren. Deze be paalt vervolgens of de klacht ge grond is. Op diverse rechtbanken en parketten werkt het al zo. Fliek: "Het zit in de rechterlijke macht ingebakken: nooit een zaak doen, waarbij de mensen een link kunnen leggen naar je persoonlijk leven. Ik denk daarom dat een pre sident of hoofdofficier in 999 van de 1000 gevallen zal zeggen: er is niets aan de hand. Bij die ene keer kan hij de officier of rechter vragen zich terug te trekken". Volgens hem hebben rechters niet veel betaalde nevenfuncties. "Het is meestal liefdewerk-oud pa pier. Dan zitten ze in het bestuur van een ziekenhuis of van een milieuorgani satie"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3