Nieuwe milieu-arts wacht genoeg werk Filippijnse stammen voelen zich bedrogen door Aquino Gij sen niet naar bisschoppensynode in Rome MAANDAG 27 JULI 191 DEN HAAG - Met jeuken de vingers slaat drs. Wim Zwart Voorspuij, medisch milieukundige in opleiding, vrijwel dagelijks de krant open. De ene giflozing heeft het nieuws nog niet gehaald of er is al weer sprake van een nieuwe bodemveront reiniging. Zwart Voorspuij moet nog ruim twee jaar wachten, voordat hij zich als milieu-arts officieel met die zaken mag bemoeien. Dan is zijn opleiding tot me disch milieukundige, een nieuw fenomeen in de me dische wereld en op milieu gebied, afgerond. Dan kan hij zich - gevraagd en onge vraagd - storten op milieu problematiek, althans als er gevolgen zijn voor de volks gezondheid. door Henny van Egmond De Alkmaarder Zwart Voorspuij (41) is een van de tien artsen/che mici, die op dit moment tot milieu- arts worden opgeleid bij het Ne derlands Instituut voor Preventie ve Gezondheidszorg in Leiden. Eind 1989 is die opleiding afgerond en zijn ze medisch milieukundi gen. Ze komen bij de grote basisge zondheidsdiensten in het land te werken. Zwart Voorspuij, die bij de Haag se GG en GD is gestationeerd en in het noordelijk deel van Zuid-Hol land actief zal zijn, heeft zowel che mie als medicijnen gestudeerd. Het is de bedoeling dat hij in zijn nieuwe functie zich bezighoudt met de effecten van milieuvervui ling op de gezondheid van de men sen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en milieu betaalt zowel de driejarige fulltime oplei ding als de salaris van de medisch milieukundige. Ombudsfunctie "Voor mij", schetst Zwart Voor spuij zijn taak, "is niet het milieu het belangrijkst, maar staat de ge zondheid van mensen altijd voor op. Stel dat er een bodemverontrei niging is die geen gevolgen heeft voor de volksgezondheid, dan is het niet mijn pakkie-an. De belang rijkste vragen voor mij zijn: wor den er mensen blootgesteld en wat is daarvan het effect?" Zijn functie omvat advisering en voorlichting over en wetenschap pelijk onderzoek naar de effecten van het milieu op de volksgezond heid. Hij zal geen mensen onder zoeken of behandelen, daarvoor zijn de huisartsen en specialisten. De nadruk zal meer komen te lig gen op advisering en voorlichting. "Voor burgers en actiegroepen zal ik een soort ombudsfunctie vervul len. Wij zijn onafhankelijk en moe ten voorkomen dat we in het hokje van de gemeente worden gestopt. Wij worden niet ontslagen als we een advies geven dat tegen de zin is van de gemeente, al zijn we juri disch wel verantwoording ver schuldigd aan de directeur van de basisgezondheidsdienst en dus in direct aan de gemeentebesturen". Het is niet de bedoeling dat ie dereen de telefoon grijpt om Zwart Voorspuij te bellen als er milieu problemen zijn en voor het licha melijk welzijn wordt gevreesd. Op dit moment zijn de basisgezond heidsdiensten (of hun voorlopers de GG en GD's) al belast met de milieu-effecten op de volksgezond heid. En ook milieudiensten in ge meenten en regio's zijn instanties waar de burger allereerst terecht moet komen. "De mensen die daar zitten, moe ten in eerste instantie het pro bleem zien op te lossen. Lukt dat niet, dan kunnen ze doorverwijzen naar de medisch milieukundige", aldus de Alkmaarder. Binnen en buiten De speciale milieu-arts maakt onderscheid tussen wat er binnen en buiten gebeurt. Onder het eer ste - het binnenmilieu - verstaat Zwart Voorspuij vooral wat zich in Drs. Wim Zwart Voorspuij: 'gezondheid. huis afspeelt, want voor proble men in bijvoorbeeld een fabriek kan een werknemer ook elders te recht. "Als je in een fabriek zit en denkt dat het gevaarlijk is, dan kun je naar de bedrijfsarts stappen. Als het arbeidsomstandigheden be treft, dan kun je naar de Arbeidsin spectie. En als die het niet weten, dan kunnen ze naar ons doorver wijzen", aldus Zwart Voorspuij. In huis kan het milieu op vele manieren zijn aangetast. "Als je bijvoorbeeld boven een chemische wasserij woont, waar bij het reini gingsproces vluchtige stoffen vrij komen. Of als huizen op verontrei nigde grond zijn gebouwd en waar de stoffen uit de bodem verdam pen en zich ophopen in de kruip ruimte. Maar het binnenmilieu om vat nog veel meer. Ook vochtpro- blemen die ernstige gevolgen kun nen hebben voor mensen met cara of astma, schimmels en zelfs onge dierte". Het buitenmilieu behelst de blootstelling aan schadelijke stof fen via lucht, water en bodem. "Straling hoort daarbij. Maar op dat gebied zijn er na Tsjernobyl zo veel instanties bezig, dat onze taak nog onduidelijk is. En geluidshin der. Maar je kunt bijvoorbeeld ook denken aan hondepoep. Dat zit vol larven van allerleibacteriën. Wij kunnen de gemeenten adviseren regels op te stellen voor het verwij deren van hondepoep". Adviezen Adviezen geven wordt de be langrijkste taak van de medisch milieukundige. Hij hoeft niet inge schakeld te worden door gemeente of provincie, de milieu-arts kan zich ook ongevraagd met allerlei zaken bemoeien. Zwart Voorspuij denkt zelf het meest actief te zijn in de gemeenten die geen of een slechte milieudienst hebben en waar wel problemen op milieuge bied zijn. "In feite moeten we gewoon be zig zijn waar het nodig is. Dat kan in een dorp zijn waar een of andere gek olie in de grond pompt, of in een stad waar de plek van een voormalige gasfabriek is vervuild. In sommige gebieden is ons werk meer nodig dan in andere. Als ik bijvoorbeeld naar Leiden kijk, daar is een hele actieve gemeente lijke milieudienst waar de burger terecht kan. Dan ben ik minder no dig". "Belangrijk is verder de doorver wijsfunctie die de medisch milieu kundige heeft. Wij kunnen ook niet alles oplossen, maar weten wel welke ambtenaar bij een gemeente kan helpen. Als een burger het ge meentehuis belt, weet hij meestal niet wie hij moet hebben. Het ge volg is dat hij vaak van het kastje naar de muur gestuurd. Het geven van de naam van de gemeente ambtenaar kan dan al de oplossing zijn". Aan de andere kant ontberen de medisch milieukundigen ook de specialistische kennis. "We weten na onze opleiding van alles een beetje, maar we zijn natuurlijk geen deskundigen op gebied van straling of iets dergelijks. Maar wij kunnen mensen met problemen wel doorsturen naar bijvoorbeeld het Rijks Instituut voor Volksge zondheid en Milieu in Utrecht dat is gespecialiseerd in gezondheids klachten als gevolg van milieupro blemen". De specialistische informatie van dergelijke instituten is voor burgers of actiegroepen veelal on begrijpelijk. Daarom zal de me disch milieukundige soms kunnen volstaan met het vertalen van die informatie, waarna de burger weer verder kan. "Wij zullen voorlich ting en informatie geven aan ieder een die erom vraagt. Objectieve in formatie, ook om paniekreacties te voorkomen". "Mensen zullen niet altijd geluk kig zijn met die informatie, want wij bekijken het alleen vanuit het gezondheidsstandpunt. Dat kan betekenen dat iemand die op ver vuilde grond woont, van ons te ho ren krijgt dat hij zich geen zorgen hoeft te maken. Want een heleboel giftige stoffen kunnen v/el schade lijk zijn voor het milieu, maar hoe ven niet schadelijk te zijn voor de gezondheid. Om een voorbeeld te geven: Lekkerkerk, waar een hele boel fouten zijn gemaakt, daar was het afgraven van de grond in de gif- wijk vanuit een gezondheidsstand punt volstrekt overbodig. Onze taak wordt dan ook te bepalen wat het risico vooi Actiegroep "Dat kan de mensen geruststel len en angst die vaak voorkomt wegnemen. Meestal is die angst ge baseerd op financiële gronden, waardevermindering van een huis dat op vervuilde grond staat bij voorbeeld. met deze vrees is in het verleden onvoldoende rekening gehouden. En wat gebeurt er als mensen zich ongerust maken? Dan komt er een actiegroep die een be volkingsonderzoek eist. En bijna altijd is zo'n bevolkingsonderzoek zinloos", zegt de Alkmaarder. Hij wijst erop dat als de vervui ling is veroorzaakt door een stof waarvan de effecten bekend zijn, een grootscheeps bevolkingson derzoek weinig nut heeft voor de individuele burger met klachten. En als het om een onbekende stof gaat, duurt zo'n onderzoek erg lang en heeft daarom ook weinig directe waarde voor de betrokkenen. Het waardevolle van het bevolkingson derzoek is dan meer van weten schappelijke aard. Volgens Zwart Voorspuij blijft wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van allerlei stoffen no dig. Samen met zijn toekomstige collega's zal hij zich daarmee be zighouden met als streven wettelij ke bepalingen. Wetenschappelyk onderzoek blijft nodig, maar niet onbeperkt. "Je moet goede argu menten hebben om wetenschappe lijk onderzoek, zoals bevolkings onderzoeken te doen. Het is lang- 'durig en kost veel geld. Het moet daarom duidelijk zijn dat er echt iets aan de hand is", meent hij. Professionals Volgens de voormalige schei kundeleraar aan een Amsterdamse middelbare school is er voldoende te doen voor de medisch milieu kundige. Bang dat zijn adviezen niet worden opgevolgd is hij niet, al beseft hij dat een medisch mi lieukundige geen feitelijke macht heeft. "Wij hebben geen wetgeving achter ons, geen opsporingsbe voegdheid. We kunnen alleen maar adviezen geven aan de instanties die deze bevoegdheid wel hebben. En als er binnen wettelijke normen wordt gewerkt en er toch^gezond- heidsschade optreedt, zul je met argumenten moeten komen om die normen aan te passeren", aldus Zwart Voorspuij, die staat te pope len om te beginnen. "Het is een vervelende situatie dat wij nog niet in functie zijn, want er is genoeg te doen", wijst hij op de vele milieuproblemen. „Maar aan de andere kant heeft het geen zin om als een kip zonder kop rond te rennen. Er is best wel wat voor te zeggen om ons eerst op te leiden. Men wil gewoon professio nals aan het werk hebben. Geen hobbyisten". DEN HAAG (ANP) - Op de dag voordat de Filippijnse president Aquino het decreet over de land hervormingen ondertekende, arri veerde in Nederland een delegatie van de Filippijnse Igorot- en Lu- madstammen: ruim drie miljoen mensen die zich volbloed Filippi- no's voelen, maar toch streven naar autonomie voor hun geboorte grond. Ze worden nog niet direct met uitsterven of uitroeiing be dreigd, maar zien wel de eerste on miskenbare tekenen daarvan aan de wand. door Anneke van Ammelrooy/ANP Eduardo Solang, voorzitter van de „Cordillera People's Alliance", die ruim 120 plaatselijke organisa ties vertegenwoordigt, komt met Nederlandse ontwikkelingshulp organisaties en politici praten over wat er in hun gebied met Neder landse gelden gebeurt, of beter ge zegd: zou moeten gebeuren. De CPA is niet te spreken over de ruim veertig miljoen gulden die de EG voor het Cordillera-berggebied ten noorden van Manila beschik baar heeft gesteld. Niet omdat het niet genoeg zou zijn - men vindt het zelfs te veel! - maar omdat het geld beheerd wordt door instellingen die over de projecten geen overleg voeren met de organisaties van de CPA. Eduardo Solang zal samen met Datu Lito Omos, voorzitter van de federatie van de grotendeels isla mitische lumads, over enkele da gen in Genève bij de VN-commis- sie voor de mensenrechten en de speciale VN-werkgroep voor in heemse volken nog een hele reeks andere praktijken aan de kaak stel len. Praktijken die de hoop op een vredig voortbestaan van de ruim zestig stammen die de Filippijnen tellen, tot een illusie dreigen te ma ken: falende landhervormingen, fanatiek anti-communisme, onde mocratisch bestuur, uitbreiding van het commerciële toerisme, Amerikaanse militaire bases en een invasie van Amerikaanse mis sionarissen. Een gesprek met goed Engels sprekende stammenleiders, die in eigen land soms worden af geschilderd als halve wilden. Zijden pakken Solang, Omos en hun collega Ta- buga behoren niet tot de zijden pakkenbrigade van het ontwikke- lingshulp-establishment: beschei den gekleed in kleren die je in Ne derland in tweedehands kleding- winkeltjes aantreft, wekken zij niet de indruk dat zij maandelijks aan onderhandelingstafels EG-miljoe- nen zitten te verdelen en een graantje meepikken van de geld stroom die vanuit het westen op gang kwam nadat president Aqui no vorig jaar aan db macht werd gebracht. De persconferentie die zij na hun aankomst gaven, viel in het water bij gebrek aan belang stelling van de pers, want wat is de Cordillera People's Alliance? Eduardo Solang: „Onze CPA is een federatie van organisaties van inheemse stammen in de Cordille- ra^bergen. Ons gebied ligt in het noorden van het eiland Luzon, ten noorden van Manilla. De CPA werd in juni 1984 opgericht door 27 organisaties van de Igorot, een woord dat in ons dialect 'mensen van de bergen' betekent. Nu omvat de CPA 120 organisaties van de Igorot. Voor een deel zijn het stam- of clanbesturen met zulke verschil lende namen als ato, dap-ay, ili en barrio. De rest van de aangesloten organisaties zijn verenigingen van bepaalde sociale groepen, zoals vrouwen, jongeren en de armen in de grote steden, of beroepsgroepen zoals mijnwerkers, boeren, ambte naren of industrie-arbeiders." De Filippino's zijn benieuwd naar het laatste nieuws over de landhervorming. Wat. zegt het de creet van Aquino over de grond van de stammen? Ook zij weten niet goed raad met de voorlopige mededeling van de regering dat er voor de bergstammen een uitzon dering zal worden gemaakt. Bete kent het dat het land niet herver deeld zal worden? Of dat hun sys teem van collectieve eigendom van de grond in ere wordt hersteld? Zullen zij in de toekomst zelf de rijkdom aan delfstoffen in hun ge bied mogen exploiteren? Onzeker heid alom, ook omdat het parle ment nog over een groot aantal be langrijke „details" moet beslissen. Krakers Twijfels ook of het landhervor mingsdecreet de wet afschaft, die van de Igorots met één penne- streek illegale „krakers" van hun eigen land heeft gemaakt. Taguba, met een glimlach die zijn woede over de absurditeit van de 'Bosbe- heerwet' moet verbergen: „Met de ze wet heeft de regering in Manilla 85 procent van de Cordillera tot re servaat verklaard, wat betekent dat niemand er mag jagen, wonen, vee houden of iets verbouwen. Wij wo nen er nu dus illegaal. Een ander deel van de Cordillera is opgeof ferd aan terrein voor de grote Ame rikaanse militaire basis boven Ma nilla. Vroeger was dat het jachtge bied van de negritos en de Aëta. De negritos zijn verworden tot een volk dat leeft van het afval van die basis, waar alleen al zo'n 40.000 Fi lippino's werken. Maar in vuilnis bakken naar voedsel zoeken is ook illegaal. Waarvan moeten de negri tos leven?" Op de vraag of de regering in Ma nilla een wellicht onpopulaire, maar noodzakelijke maatregel heeft genomen om ontbossing van het gebied tegen te gaan, ant woordt Taguba voorzichtig ont kennend: „Het berggebied is rijk aan delfstoffen. Wij zijn bang dat de maatregel een voorbode is van de massale ontginning van die delfstoffen, omdat de export ervan deviezen in het laatje brengt die de Filippijnen nodig hebben om hun gigantische schuld af te lossen. President Aquino is door de knieën gegaan voor de eisen van het Internationale Monetaire Fonds. Naast hogere belastingen en hogere prijzen wordt ons land opengegooid voor buitenlandse in vesteringen. Wij verwachten dat die ook in de mijnbouw zullen wor den gestoken". Enorme vlucht De organisatie van stammen is de laatste drie jaar van de grond ge komen door de noodzaak geza menlijk voor gemeenschappelijke eisen te vechten. Er is weliswaar kritiek op ambtenaren die hun ei gen familie of stam bevoordelen, maar over het algemeen overheerst de pragmatische solidariteit bij de nationale samenwerkingsverban den van de stammen. Daarbij moet niet worden vergeten dat ze zijn ontstaan onder de militaire dicta tuur van Marcos. „In de nog zo wankele democra tie van Aquino zijn wij niet bereid alle structuren die wij de afgelopen jaren hebben opgebouwd, zomaar op te geven." zegt Taguba. „Wij hebben Aquino gesteund, wij heb ben haar ondanks dat ze deel uil maakt van een andere elite, he voordeel van de twijfel willen ge ven. Dat heeft geresulteerd i paragraaf in de nieuwe grondwe die ons autonomie belooft. Maa hoe vaak moet je in je verwachtin gen teleurgesteld worden voorda je zegt: de maat is vol? Op 15 jul dus nog even snel voordat Aquin door het nieuwe Congres va reeks bevoegdheden zal wordei beroofd, heeft de president bij de creet een beperkte autonomi doorgevoerd en de Cordillera Ad ministrative Region (CAR) inge steld. Aan de onderhandelingeij] daarover mocht de CPA niet deel nemen, al vertegenwoordigt zij dai driekwart van de bevolking. Het i de CAR die nu over ontwikkelingsl J hulp en binnenlandse veiligheii gaat. Wij zouden graag zelf i ontwikkelingshulporganisaties menwerken." Grote bezorgdheid heerst er de CPA ook over het verdrag vooj militaire samenwerking tussen dé Verenigde Staten en de Filipijnei dat in 1991 afloopt. Over een paa maanden beginnen de onderhan delingen over de herziening ervan Taguba: „De VS hebben weliswaa niet hun grootste basis op de Filipl pijnen, maar bij ons worden van! wege de lage lonen en een overj vloed aan geschoolde arbeiders wef de meeste schepen gerepa reerd. Veel belangrijker is mis schien dat in onze nieuwe grond wet staat, dat de Filippijnen eeij kernwapenvrij land moeten wor! den. De kernonderzeeërs van de Amerikanen passen daar niet in. Et zijn massale protesten te verwachj ten als die belofte niet wordt inge lost". Wat wij merken is dat elk verzet tegen welke maatregel ook nu al het etiket „communistisch" krijgtj opgeplakt, terwijl onze samenle ving helemaal niet op te delen valt! in communistisch en anti-commu nistisch". Volgens de CPA wordt de Coi j dillera momenteel nog sterker ge militariseerd dan onder Marcos he geval was. De militairen maken volgens de CPA weinig verschil! tussen geweldloze partijcommu-: nisten, communisten die gewapen de strijd voeren en niet-communis-1 tische volksorganisaties. Daar-j naast ziet de organisatie met lede ogen toe hoe de regering steeds meer geld aan het leger uitgeeft, geld dat onttrokken wordt aan de ontwikkelingsprojecten. Verder schaart een deel van de katholieke kerk zich probleemloos achter de nieuwe anti-communistische cam pagnes. Taguba besluit: „Wij willen Aquino kritisch ondersteunen. Zonder meteen te worden uitge maakt voor opstandelingen, rebel len of communisten. Maar voor de fanatieke anti-communisten geldt gewoon: wie niet voor ons is, is te gen ons. Je moetje bij hen aanslui ten. Doe je dat niet, ben je commu nist. Wij willen zo niet ingedeeld en verdeeld worden." President Aquino tan de Filippijnen leest nog i lingsdecreet door dat zij deze week ondertekende. Bisschop Gijsen van Roer mond gaat in oktober niet naar Rome om daar de Nederlandse bisschoppen t,e vertegenwoordi gen op de wereld-bisschoppen synode over de leek in de Rooms-Katholieke Kerk. Op de deelnemerslijst, die de Vaticaan se krant zaterdag publiceerde, staat wel hulpbisschop Lescrau- waet van Haarlem. De bisschop pen hadden hem al als plaatsver vanger aangewezen. Toen bisschop Gijsen vorig jaar april tot afgevaardigde van de Nederlandse bisschoppen conferentie werd gekozen, maakte hij al direct een voorbe houd. Dat heeft hij later nog her haald, zodat ingewijden niet ver baasd zijn dat hij uiteindelijk af ziet van deelneming aan de syno de in Rome. Tegen de keuze van Gijsen kwamen onmiddellijk bezwaren, bijvoorbeeld van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, de Mariënburg-vereniging (van vernieuwingsgezinde rooms-ka- tholieken) en pastorale raden. Zij betwijfelden of de Roermondse bisschop wel voldoende oog heeft voor de specifieke deskun digheid en eigen verantwoorde lijkheid van leken in allerlei or ganisaties en verbanden, ook kerkelijke. Van het bisdom is nog geen verklaring gekomen over Gijse- ns afzegging. Waarnemers ach ten het mogelijk, dat de kritiek op zijn keuze toch een rol heeft gespeeld. Hij zou na afloop van de synode bij zijn verantwoor ding tegenover de kerkprovincie onvoldoende steun vinden bij de achterban. Ook zou zijn gezond heid in het geding zijn. Hij heeft maagklachten en volgt een streng dieet. De bisschoppensynode wordt 1 oktober geopend en duurt tot 30 oktober. De meeste afgevaar digden komen uit Europa, 75, ge volgd door Noord- en Zuid-Ame- rika met 65, Afrika met 47 en Azië met 36. De curie, het centrale be stuursorgaan van de Rooms-Ka tholieke Kerk, zal met 23 mensen vertegenwoordigd zijn. Van de deelnemers hebben de nationale bisschoppenconferenties'er 153 afgevaardigd. De paus heeft er zelf 30 benoemd. In totaal zullen er 231 stemgerechtigden zijn. Dit is de zevende bijeenkomst sinds de oprichting van de bisschop pensynode in 1965. Reis Anderhalve maand vóór het bezoek van de paus probeert de Rooms-Katholieke Kerk van de Verenigde Staten de ongeveer 20 miljoen dollar (ruim 40 miljoen gulden) in te zamelen die deze reis zal kosten. "Wij doen al het mogelijke aan fondswerving zónder de gelovigen het vel over de oren te halen", zei pater Miles Riley, werkzaam bij het aartsbis dom San Francisco, een van de negen steden die de paus be zoekt (10 tot en met 19 septem ber). Per uur zal het bezoek een kleine 200.000 gulden kosten, zo hebben deskundigen berekend. Uit een onderzoek van de 'Los Angeles Times' bleek, dat de bis dommen tot nu toe ongeveer de helft van de noodzakelijke bij dragen binnen hebben. Maar geen zorgen, want met allerlei originele acties hopen de kerk- economen de eindstreep toch te halen. Zo was aartsbisschop John Quinn van San Francisco on langs eregast bij een diner waar voor de plaatselijke rijken en be roemdheden elk 250 dollar moes ten betalen. Een comité van gulle gevers heeft toegezegd, voor 1 miljoen dollar te zullen zorgen. Wie 1000 dollar of meer geeft, zal het genoegen beleven dat zijn naam wordt ingekerfd in een bank in de Mana-kathedraal, een van de kerken die de paus hoopt aan te doen. Industriëlen en rijke burgers leveren hun bijdrage in Miami, de eerste stad waar de paus komt, in Phoenix (Arizona) en in San Antonio (Texas). In Texas bracht de verkoop van een fok stier voor het goede doel 5000 dollar op. In Detroit, waar het be zoek afsluit, werden de kerklei ding 100 witte limousines met kastanjebruin interieur aangebo den voor vervoer van het pause lijk gevolg. Een groothandelaar in alcoholische dranken in San Francisco schonk 60 kisten mis wijn. In Phoenix zorgt een ko- perfabriek voor een groot kope ren kruis in het stadion waar de paus een viering zal leiden. Elf uur zal de paus verblijven in de stad Columbia (Zuid-Carolina). Industriëlen hebben beloofd, bij na alle kosten voor hun rekening te zullen nemen. Volgens bis schop Thomas Duffy van Char leston hebben de industriëlen 'het effect van het bezoek op de economie' begrepen. Vrijheid De rooms-katholieke bis schoppen van Afrika eisen er kenning van hun 'onvervreemd baar recht' om in vrijheid het evangelie van Jezus Christus te- kunnen prediken en uitdragen. Zij doen dat in een slotdocument van de achtste voltallige verga dering van de raad van bisschop penconferenties in Afrika en Ma dagascar, die in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos werd gehou den. Als belangrijkste taken in de komende jaren noemen zij het gesprek met andere gods diensten, de verwerking van Afrikaanse gewoonten in de li turgie en de bevordering van vre de en gerechigheid. "Ondanks verschillen kunnen de godsdiensten in Afrika heel goed samenwerken tot heil van de volkeren van het continent", zegt het slotdocument. De bis schoppen signaleren schending van grondrechten, onderdruk king van gelovigen en rassendis criminatie in bepaalde Afrikaan se landen. "Deze misdaden tegen de gerechtigheid hebben soms ingrijpen van de kerkleiding noodzakelijk gemaakt". Ter verantwoording. De Zuidafrikaanse predikant Theuns Eloff is door zijn kerke- raad ter verantwoording geroe pen voor het feit dat hij eerder deze maand deel uitmaakte van een delegatie blanke Zuidafrika- nen die in Dakar heeft gesproken met vertegenwoordigers van de verboden verzetsbeweging ANC. Eloff is predikant van de Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika, de kleinste van de drie blanke kerken in het land. Hij werkt in een gemeente in Preto ria die door hemzelf 'conserva- tief-nationalistisch' wordt ge noemd. Eloff wilde tegenover de pers weinig kwijt over de klachten die bij de kerkeraad zijn binnenge komen. Hij zei alleen, ze serieus te nemen. Hij houdt er rekening mee, dat de kerkeraad hem niet langer geschikt acht om deze ge meente te dienen. In dat geval verwacht hij ook geen ander be roep, ook niet van zwarte kant omdat de zwarte gemeenten fi nancieel sterk afhankelijk zijn van de blenke. (Deze kerk kent geen afzonder lijke kerken voor verschillende rassen, wél blanke en zwarte plaatselijke gemeenten). (Deze kerk kent geen afzonder lijke kerken voor verschillende rassen, wél blanke en zwarte plaatselijke gemeenten). Hervormde Kerk: beroepen te Buren kandidaat H. Pap Rhë- nen; aangenomen naar Dord- I recht H. Stoutjesdijk Oud-Beij- j erland, naar Leeuwarden G. J. I van Beusekom Oostwold (Old- i ambt), naar Valkenburg-Meers- sen A. Witte Bellingwolde-Blij- ham. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Mitchell (Ontario) L. W. Bilkes Ermelo. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Apeldoorn en Zoe- 1 termeer C. Harinck Oostkapelle, i voor Poortvliet G. Mouw Ge- nemuiden, voor Clifton en voor j Sioux Center (Ver. Staten) C. J. Meeuse Rotterdam-Zuid. Baptistengemeenten: bedankt voor Kollumerzwaag en Dok- kum P. Prijt Sittard (deelwerk), 1 wonend te Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2