Vlagvertoon in Fort Asperen Symboliek van leven en dood in 'Wasserfarben' van Beuys 'Beelden en banieren' Limburg eigen opera Bolsjoi-Theater naar Israël PAGINA 12 PAGINA 16 MAANDAG 27 JULI 198 - Expositie in Apeldoorns museum het heeft een geheel eigen en unie ke sfeer. „Een sprookje" en „een spelonk", zo omschrijft Fuchs het gebouw. Het dwingende van de architec tuur van het fort, 's winters overi gens een verblijfplaats voor vleer muizen, kan niet anders dan zijn effect hebben op kunst die daar wordt tentoongesteld. Een deel er van valt dan-ook in zekere zin weg bij de vormen van de ruimten die het omringen. De Fransman Daniël Buren lag voor een tentoonstelling over vlag gen uiteraard voor de hand". Al ja ren werkt hij met vlag-achtige stro ken textiel. Wie het fort binnen stapt ziet door roosters in de vloer op de benedenverdieping rood-ro se gestreepte vlaggen in beweging gezet door ventilators. Zij leggen een verbinding met een grote rij vlaggen die Buren bovenop het fort zette en daar in vrolijke ge kleurde banen staan te wapperen. Hij is daarbij letterlijk bij het idee van de vlag gebleven. Ook Thomas van der Linden bleef dicht bij het banier. In het buskruitmagazijn in de kelder hing hij er tientallen als in een winkel, voor iedere gelegenheid één. De vlaggen, bestaande uit veel lagen textiel, schilderdoek en zelfs halve hoeden, hebben een beetje te lijr den onder de vochtigheid. Het ruikt een beetje muf in de ruimte en een machine moet ervoor zor gen dat een deel van het vocht wordt „opgeslokt". De Duitsers Walter Dahn en Die ter Fuchs hebben zich er in Aspe ren wel erg gemakkelijk van afge maakt. Ze beschilderden een wand in blauw en bruin, plaatsten er twee Arfrikaans aandoende kop pen op en droegen het heel trendy op aan Nelson Mandela. Verfijnder ging de Nederlandse groep de Vier Evangelisten te werk die in een dubbelbeeld een blik vanaf de maan op de aarde en omgekeerd biedt. In het midden van de ruim tes staan een zandkasteeltje en een capsule in een laag water. De vlag getjes, die er bovenop zijn gezet, zijn er echter een beetje met de ha ren bijgesleept. Jörg Immendorfs vlag, die de gespletenheid van Duitsland wil tonen, valt weg in de ruimte waar deze is opgesteld. Een paar van de bijdragen die het meest standhouden in de dwin gende architecuur van het fort zijn die van Henk Visch, Karei Appel en Carel Visser. Visch maakte een gekooide vlag, die zachtjes be- 1 weegt op de wind die door een raam naar binnen waait. Het witte doek zit in een fragiel stalen kooitje, gevangen als een kleinood. 1 Karei Appel maakte een robuust V beeld van hout en dikke kabeltou- 1 wen, Visser sloot aan bij de vorige 1 glastentoonstelling. Een glazen plaat in de vorm van een vlag toont drie horizontale stroken, twee van matglas, de middelste doorzichtig. -) De plaat wordt als een boek over eind gehouden door twee steunen en is nergens met de ruimte in con flict. 1 „Niet werkelijk woef', noemde Ger van Elk één van zijn twee bij- 2 dragen ironisch. Op een vlag met de Californische beer worden dia's - van een hondje, dat het beest aan valt, geprojecteerd, afgewisseld met dia's van dezelfde vlag, maar dan wapperend in de wind. De iro- I nie straalt ook af van zijn andere werk; een gemetseld éénsteens muurtje, gevat in staaldraden, dat letterlijk tussen hemel en aarde zweeft. En boven dat alles wapperen de vlaggen van Buren op het fort. „Toch mis ik een ijstentje", hoorde ik een bezoeker naar aanleiding 1 van de vlaggenrijen niet helemaal onterecht zeggen. Boven staat ook J een beeld van Luciano Fabro, een 1 gedeeltelijk gladgeschuurd stuk marmer, een zwak aftreksel van het beeld dat hij vorig jaar vooi Sonsbeek maakte. De gang naai zijn beeld loont echter wel, want vanaf deze plaats biedt het fort een prachtige blik over een dichtbe-" groeid wateroppervlak beneden. Een „kleurige regatta", en „een I fort waaromheen en waarin zich, als guirlandes, kunstwerken ont- 1 plooien", zoals Fuchs en De Jonge schrijven, is „Beelden en Banie ren" duidelijk niet geworden. Maai 1 het zijn het fort en de omgeving die 1 het zwakke deel van de tentoon- 1 stelling in Asperen meer dan goed 1 maken. De natuur is het bouwwerk 1 zelfs binnengedrongen, overal in de ruimten liggen bladeren op de 1 grond of bedekt een laagje stof of zelfs zand soms delen van een kunstwerk. Het blijft er rustig lig-1 gen. „We mogen van Fuchs ner gens aankomen", aldus een van de 1 mensen die in het fort werken. HENK MEUTGEERT „Beelden en Banieren" in Fort Aspe- 1 ren, Acquoi, tot 3 augustus. Open: dins dag tot en met zondag van 10 tot IS uur. Catalogus: 25 gulden APELDOORN (GPD) - 'Kun stenaar of Charlatan?'. Die tekst was enkele jaren geleden op de omslag van een Duits weekblad te vinden toen Jo seph Beuys alweer een plaats was gestegen op de ranglijst van bestbetaalde levende kun stenaars. Er zijn weinig kunste naars te vinden die zo omstre den waren en zijn als de begin vorig jaar overleden Duitser. Voor het eerst na zijn dood is nu een grote tentoonstelling van zijn werk in Nederland te zien in het Apeldoornse Van Reekum Museum. Het mu seum toont bijna 360 'Wasser farben' van zijn hand, die voor het merendeel ontstonden in de jaren vijftig. De werken, die deel uitmaken van een groep van 712 bladen uit de Beuys- collectie van broers Van der Grinten waren eerder al in Ba sel en Düsseldorf te zien. Het is bovendien waarschijnlijk de laatste keer dat een zo'n groot deel van de collectie Van der Grinten 'op reis' gaat. De verza melaars willen hun collectie onderbrengen in het Slot Moy- land bij het Duitse Kleef, de stad waar Beuys geboren werd en waar hij later vaak verbleef. door Henk Meutgeert Met de Beuys-tentoonstelling wil het Van Reekum Museum zich meer profileren als museum voor moderne kunst. Tot voor enkele ja ren werd het vooral bekend door zijn designexposities, maar het is daarin voorbijgestreefd door grote re en relatief rijkere musea. Uit breiding van het museum, waar voor overigens nog geen geld is, behoort ook tot de plannen van di recteur Frits Bless. Dat de reputatie van Joseph Beuys er is die voor velen tussen die van charlatan en kunstenaar in zit is voor een deel aan zijn eigen gedrag, als het verklaren van teke ningen aan een dode haas, het op richten van een nieuwe universi teit, het zingen van het lied 'Wir wollen Sonne statt Reagen' en ideeën als 'Kunst is Leven' te dan ken. En aan de andere kant aan kunstcritici en -historici, die er ook van alles aan hebben gedaan om de myustificaties rond de kunstenaar nog eens extra aan te zetten. Een aardig voorbeeld van dat laatste is het nieuwste 'Kunst schrift', een tijdschrift van Open baar Kunstbezit, dat geheel gewijd is aan Beuys. Zo worden daarin zelfs de 'psychologisch en kunst historische achtergronden' van het dragen van zijn hoed geschetst. Een interview in datzelfde blad over de betekenis van warmte, bij en en honing in het werk van Beuys zou, wanneer delen daarvan door het team van Monty Python letterlijk zouden worden nage speeld, zorgen voor een prachtige sketch. Natuurwetenschap De ideeën die Beuys heeft ont wikkeld over kunst en maatschap pij zijn van een enorme complexi teit, een combinatie van natuurwe tenschap, religie, filosofie en de cultuur van natuurvolken, omge vormd tot letterlijk gekunstelde theorieën en gelardeerd met mys tiek, symbolen en mythen. In een ter gelegenheid van de tentoonstel ling verschenen boekje, waarin een gesprek is afgedrukt dat Van Ree- kum-directeur Bless in 1978 met de kunstenaar had, wordt op een niet te ingewikkelde manier duidelijk om welke kernbegripen het daarin gaat. Kunst vertoont volgens Beuys dezelfde kenmerken als de natuur, uit chaos ontstaat door be weging vorm. Volgens de Duitser is zo'n driedeling ook in de maat schappij zelf te maken, die gaat van punks naar politici. De uitspraken, die Beuys in het gesprek doet, vertonen overeen komsten met houdingen uit de romantiek van de eind achttiende, begin negentiende eeuw. Opmer kelijk is het zelfs dat Beuys het le ven en de denkwereld van onder ontwikkelde volken als voorbeeld neemt van een levensvorm waarin de mens nog werkelijk in een 'cul tuurcontext' leeft. Een vergelijking met het 'terug naar de natuur' van Rouseau dringt zich op. Van die ideale situatie "zijn de mensen weggegroeid", zo zegt Beuvs. In de 'Wasserfarben' uit de jaren vijftig, zo genoemd omdat uiteen lopende materialen als waterverf, beits, vruchtensappen en zelfs bloed werden gebruikt op dragers als papier, karton en textiel, zyn veel van de kenmerken van het la tere werk van Beuys al aanwezig. Bijen en honing, herten en elan den, naast landschappen en vrou wenfiguren en zelfs geometrische patronen. In een aantal gevallen uitgevoerd in kleuren die we van Beuys niet gewend zijn. Spranke lend geel, diepblauw en donker rood in vaak uitermate gewogen en expressieve composities. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een losse techniek en losse penseel streken. Strepen van potlood of houtskool lossen voor een deel op in de waterachtige verven die in de drager zijn getrokken, en waarin soms delen van het papier zijn on dergedompeld. Beuys maakte de 'Wasserfarben' vooral tijdens een verblijf op de boerderij van de Van der Grinten's bij Kleef tijdens een emotionele crisis, een breukvlak in zijn ont wikkeling, zoals hij zelf zegt. Ze zijn in Apeldoorn dicht bij elkaar opgehangen, zelfs boven elkaar, als een lang lint over de wanden, een enorme hoeveelheid. Symboliek De onderwerpen van de 'Wasser farben' laten zien dat de ideeënwe reld van Beuys niet alleen wortelt in de Duitse filosofie, maar bijvoor beeld ook sterk in de christelijke traditie. Zo is een piëta (bewening van Christus! te zien. Ook de uit spraak van Beuys, dat de dood een vorm van vernieuwing is, sluit aan bij zo'n christelijke denkwereld. Die symboliek van dood en leven speelt een belangrijke rol in de bla den die in Apeldoorn tentoonge steld zijn, soms duidelijk, zoals bij een bloedend hart, gestorven men sen of stervende dieren, soms ver huld, bijna niet te herkennen. In de catalogus verduidelijkt Dieter Koepplin een van die motie ven. Op een aantal bladen zijn die ren te zien die uitgestrekte dode menselijke lichamen letterlijk op hun rug dragen. Waarmee in de vi sie van Beuys wordt aangegeven dat de dieren zich in de evolutie letterlijk hebben opgeofferd voor de mens. Het respect dat hij had voor de dierenwereld en de natuur is daarmee tevens verklaard. Mag de bezoeker van het Van Reekum Museum de 'Wasserfar ben' van Beuys ook waarderen en kel en alleen omdat veel werk een voudigweg mooi is, en dus de sym boliek die de kunstenaar heeft ge bruikt vergeten? Beuys zelf sprak er over in het interview met Brits Bless. "Je hebt natuurlijk mensen die mijn tekeningen bewonderen en van mijn organisatie niets moeten hebben, nou ja!... Maar je hebt ook mensen die mijn organisatie waarderen en mijn tekeningen en tenslotte mensen die de organisa tie waarderen, maar de tekeningen niet. Ik heb er dus voor gezorgd dat er voor iedereen wat is", zei hij cryptisch. Slimme boer "Als ik er werkelijk zou hebben uitgezien als de mensen die elke ochtend naar Londen vliegen met hun koffertje dan zou er hele maal niets gebeurd zijn. Laat ze maar zeggen dat ik een charlatan ben, een kwakzalver, een dromer of zelfs die slimme boer van de Ne- derrijn. Iemand die iets te brengen heeft moet er in de rationele tijd wel uitzien als een soort sprookje, als een mythe of als een soort na tuurverschijning", zei Beuys in 1978 tegen Bless. Een deel van dat sprookje is nu te zien in Apel doorn, een blik in een symbolen wereld die hard contrasteert met de natuurwetenschap, het vak dat Beuys ooit studeerde. Hij koos voor zijn kunst, zijn mythen, "om dat ik beleefd heb waarheen het met de natuurwetenschap ging, dat zij tot een eenzijdig materialis tisch en positivistisch vakbeeld leidt". Joseph Beuys. Wasserfarben. Tot 17 au gustus in het Van Reekum Museum, Churchillplein 2, Apeldoorn. Open: dinsdag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur, zondag 13 tot 17 uur. Tijdens de tentoonstelling worden op zaterdag en zoüdag om 14 uur rondleidingen ver zorgd en er worden lezingen gehouden. Catalogus met teksten van Dieter Koepplin, Karl-Heinz Hering, H. en F.J. van der Grinten met afbeeldingen in kleur en zwart/wit: 49,50 gulden. 'Frits Bless-Joseph Beuys. Een Ge sprek' kost 10 gulden. MAASTRICHT (ANP) - Gedepu teerde Staten van Limburg hebbej in een brief aan de minister vai Cultuur met klem aangedrongei op het tot stand brengen van eei eigen operavoorziening in de hui provincie. Bij voorkeur moet dij gevestigd worden in Venlo. Lint burg, aldus GS, is erg 'opera miri ded'. Het verdient een dergelijk voorziening temeer omdat vol doende accommodaties voor eei operagezelschap aanwezig zijn. Het Limburgs Symfonieorkest i bereid zijn symfonische activite ten enigermate te beperken oij operabegeleidingen te kunnen vei zorgen, zowel in Limburg als ii Noord-Brabant. Verder pleiten G« deputeerde Staten ervoor aan he conservatorium in Maastricht eej operaopleiding te verbinden, med met het oog op de gewenste operj voorziening. Op het wensenlijstje van Gede puteerde Staten staan verder nq een multidisciplinaire werkplaat voor podiumkunsten, te verbindei aan de toneelacademie in Maas tricht en verruiming van de rijks subsidie, die nu slechts vijftigdu zend gulden bedraagt voor hc Limburgs toneelgezelschap 'He Vervolg'. AMSTERDAM - DE drukte in het Van Gogh-museum in Amsterdam neemt steeds grotere proporties aan. Gisteren bijvoorbeeld hadden vele honderden het er voor over om uren in de rij te staan voor de toegangs deur. Of de drukte bij stralend weer ook zo groot zou zijn geweest, laat zich raden. (foto anp> ASPEREN (GPD) - De zon staat meedogenloos aan de hemel, maar binnen is het kil, op het koude af. Een kleine lichtschacht in het midden van het in de vorm van een ronde toren geconstrueer de bouwwerk zorgt, met enkele kleine raampjes, voor een zwak licht. Fort Asperen bij Acquoi, in 1847 gebouwd als onderdeel van de Hollandse Waterlinie, is dit jaar voor de derde maal een tijde lijk museum voor moderne kunst. Vorig jaar werd er een glas kunstmanifestatie gehouden, niet vreemd omdat glasstad Leer dam dichtbij ligt. Nu zorgden Rudi Fuchs en Piet de Jonge, direc teur en conservator van het Van Abbe Museum, voor de expositie 'Beelden en Banieren'. Twintig kunstenaars uit binnen- en bui tenland plaatsten aan, in, boven en bij het fort hun werk. „Aan deze tentoonstelling ligt aarden wal, in een omgeving van werkelijk geen theoretisch concept weilanden en water, moet een bij ten grondslag", zeggen de samen- zonderde aantrekkingskracht op stellers in de catalogus. '„De be- Fuchs uitoefenen. Vorig jaar be weeglijkheid van de vlag is geko- kende hij op een symposium over zen als uitgangspunt." Een aantal museumarchitectuur een zwak te kunstenaars heeft zelfs geen vlag hebben voor musea die door hun gemaakt. Een vrije opdracht dus. bouwwijze en inrichting verrassin- Het fort Asperen, met zijn ronde gen bieden; gebouwen vol nisjes vorm en gewelfde kamers, gedeel- en stille plekjes. Het fort bij Leer- telijk verscholen onder een dikke dam voldoet aan zo'n beschrijving, JERUZALEM, (AP) - Twee van de bekendste Russische ensembles, het Bolsjoi-Theater en het Koor van het Rode Leger, zullen in 1989 optreden in Israël. Dit is gisteren bekendgemaakt door Victor Frei- lich, een in de Sovjet-Unie geboren Israëlische impresario. Freilich bevestigde eerdere be richten dat hij de contracten voor de optredens heeft ondertekend. Vier andere Russische groepen en twee Tsjechische groepen zullen in 1990 optreden. Freilich zei dat ook de Russische zangers Bulat Okudsjava en Alla Pugatsjeva, die behoren bij het Moskous Kamerorkest, en de dans groep van Igor Moisejev in Israël zullen optreden. Volgens de impre sario blijkt uit deze plannen dat de Sovjet-Unie haar betrekkingen met Israël wil verbeteren. De be trekkingen tussen de twee landen werden na de Zesdaagse Oorlog in 1967 door Moskou verbroken. Een woordvoerder van het Israë lische ministerie van buitenlandse zaken noemde het nieuws „een po sitieve bijdrage aan de betrekkin gen tussen landen en naties," maar Joseph Beuys: Versplinterde ijsberg. hij voegde daaraan toe dat men er met betrekking tot de politieke be tekenis „geen conlusies" aan ver bindt. Op 12 juli is in Israël een Russi sche consulaire delegatie van acht man aangekomen, om de bezittin gen van de Russisch Orthodoxe Kerk in Israël te inventariseren, en om de paspoorten van de ongeveer 2.500 houders van een Russisch paspoort te vernieuwen. Volgens sommige waarnemers kan het be zoek van de delegatie leiden tot herstel van de diplomatieke be trekkingen. Vorige week onstond er echter eni ge wrijving, toen werd gemeld dat Israël een Jericho Il-raket had ge test, die kan worden uitgerust met een kernkop. De ballistische raket, die een bereik heeft van 1.500 kilo meter, kan het zuiden van de Sov jet-Unie bereiken. In een uitzending van de He breeuws-talige dienst van Radio Moskou werd Israël ervan beschul digd dat zij party werd in de „we reldwijde nucleaire stryd" tussen 'Boven-Beneden' van Daniël Buren in Fort. Asperen. de supermachten. Joseph Beuys: Meisje met bal (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16