Van Overloop: alle kaarten op A-stiijd Sowjets stappen uit het duister Koevermans int in Casino-finale Becker voltrekt vonnis over VS Plaatsingslijst 'Roomburg' Kansloze nederlaag voor Nederlands tennisteam in Davis Cup Smit klopt Sekeris SPORT LEIDERDORP - Vorig jaar won Margot van Overloop het B-toer nooi van Roomburg, bij de van daag van start gaande editie op het tennispark aan de Kanaalweg mag de Leiderdorpse zelfs aan het A- toernooi deelnemen. Het toernooi van Roomburg wordt ook dit jaar door sterke tennissers uit heel Ne derland aangegrepen om een week I voor de nationale titelstrijd de vorm te testen. Voor de regionale spelers een uitstekende kans zich te meten met tegenstanders van naam. „Natuurlijk wil ik niet meteen te gen Nanette Schutte spelen, die ontmoet ik liever verderop in het toernooi. Voor mij is het belangrijk punten te behalen en die verdien ik vooral door een paar ronden te overleven." Margot van Overloop windt er geen doekjes om. Hoewel het eervol en leerzaam is om tegen een (voor Nederlandse begrippen) topper als Schutte te spelen en te verliezen („Zij heeft nu eenmaal veel meer ervaring dan ik met mijn 19 jaar") schakelt Van Overloop bij voorkeur eerst enkele andere te genstanders uit. Geluk „Dat lukt overigens niet zomaar. Op Roomburg zijn zoveel A-speel sters aanwezig, dat ik alleen met veel geluk een tegenstandster van gelijke sterkte kan treffen." Van Overloop heeft over geluk trou wens niet te klagen, want zij is als één van de weinigen in bezit van een 'wild card'. „Natuurlijk ben ik bevoordeeld ten opzichte van speelsters die ergens anders van daan komen. Maar dat gaat overal zo. Bij andere toernooien val ik wel eens buiten de boot als het om de verdeling van wild cards gaat", legt de jeugdige tennisster uit. „Het is mij nu om het A-toernooi te doen", vervolgt de voor Unicum uitkomende speelster: „Roomburg is het enige toernooi in Leiden waar ik nog wat te zoeken heb. Zouden er hier geen punten voor de A-lijst te verzamelen zijn, dan zou ik die wel elders bijeen probe ren te staan. Ik tennis niet alleen voor de gezelligheid. Als ik een maal voldoende punten bij elkaar verzameld heb, kan ik ook zonder wild card of kwalificatieduels aan A-toernooien deelnemen. Daar gaat het mij voorlopig om". Amerika In dat streven ondervindt Van Overloop, die zich momenteel bij na full time met tennissen bezig houdt, veel steun van haar coach Peter Klein. „Samen stellen wij een programma op. Bovendien analyseert Peter mijn partijen heel zorgvuldig. Hij betekent veel voor mij, dat kun je gerust stellen" roemt Van Overloop haar coach, die dit jaar nog meer tijd aan haar besteedt dan hij voorheen al deed. „Hij wil mij ook helpen een jaartje naar Amerika te gaan om daar ten nis met een of andere studie te combineren. De enige manier waarop dat kan is via een scholars hip (studiebeurs, red.) aan een uni versiteit. Anders wordt het onbe taalbaar. Het kost wel veel moeite om zo'n studiejaar te bemachtigen, maar Peter heeft goede contacten. Afwachten maar". De jonge Leiderdorpse verwacht in de Verenigde Staten te leren wat haar hier nog niet lukte. „Bijna had ik mijn VWO-diploma behaald, maar één vak deed mij de das om: Engels...Als ik die taal na een ver blijf in Amerika nog niet voldoen de beheers, dan zou ik al die moei te inderdaad voor niets hebben ge daan. Daar ga ik natuurlijk niet van uit. Wat het tennis betreft denk ik dat ik mij ook op dat gebied kan verbeteren. Misschien kom ik nog eens als een sterke A-speelster te rug, als het hele Amerika-avontuur tenminste doorgaat". Tevreden Voorlopig houdt Van Overloop zich onledig met het aflopen van allerlei toernooien. Noodgedwon gen zoekt zij haar heil wat verder weg. Van Overloop: „Over de satel liet-toernooien van Tilburg, De venter en Velp ben ik zeer tevre den. Overal haalde ik het hoofdtoernooi en in Velp zelfs de tweede ronde. Daar hoefde ik op grond van mijn eerdere satelliet- prestaties niet eens kwalificatie wedstrijden te spelen". Dat moest zij wel voor de 'Mas ters' in Amersfoort. Daar kwam zij net niet door de brij van kwalifica tie-wedstrijden heen en moest zich tevreden stellen met een plaats in Margot van Overloop hoopt op Roomburg de nodige punten bij elkaar te slaan. hleffotoJan Holvast) het gewone A- (en B-) toernooi. „Als ik er dan toch ben wil ik dol graag spelen, hoe meer, hoe liever. Daardoor kom ik steeds beter in mijn ritme. Als het even kan, doe ik er ook nog een dubbel bij. Het enige gevaar schuilt in blessures, waar ik af en toe last van heb. Ern stig is dat gelukkig nog nooit ge weest, lies- en buikspierblessures genezen snel bij mij". Zo kan Margot van Overloop zich zonder pijn en moeite voorbe reiden op het toernooi, dat zij vorig jaar in de B-categorie won. „Ik moet natuurlijk ook in B spelen om mijn titel te verdedigen. Daar voor zal ik zelfs als eerste geplaat ste hard moeten knokken. Alle speelsters zijn aan elkaar gewaagd. LEIDEN - De plaatsingslijst voor het A-toernooi van 'de open Leidse kampioensschappen' op Room burg zal pas vandaag vastgesteld worden. Van de overige catego rieën werd de rangorde al eerder bepaald. In het mannenenkel B is Erik Schol van het Rotterdamse Z'67 als eerste geplaatst. Bij de vrouwen in B is dat de winnares van vorig jaar, Margot van Over loop van Unicum. MEB: 1) Erik Schol, 2) Johan Frank Geuze, 3) Robert Veldt, 4) Huib Troost; VEB: 1) Margot van Overloop, 2) Trudy Torringa, 3) Ma- rie-José Rutten, 4) Min-Tjiong; MDB: 1) Michael van den Berg/Ste- fan Faas, 2) Hielke Bakker/Hans Erik Zwaagstra; VDB: 1) Wietske de Ruiter/Marie-José Rutten, 2) Eva Haflinghuis/Min-Tjiong; MEC: 1) Kees Jan Schuilenburg, 2) Mark Fleischeuer; VEC: 1) Janine Jün- ger, 2) Jacqueline Paauw; MDC: 1) Erik Bakker/Mark Fleischeuer, 2) Mark Nije/Peter van Paridon. Of ik mijn concurrentes i het A- of in het B-toernooi tegenkom, telkens is het voor mij kwestie weer een van overleven. Het enige verschil is de beloning: in het A- toernooi verdien ik punten voor de A-lijst. Hopelijk verzamel ik er ooit nog eens zoveel, dat ik bij de tien beste speelsters van Nederland be hoor. Daar heb ik veel voor over". TIM BROUWER DE KONING NOORDWIJK - Door op de verkeerde plaats het tennis racket ter hand te nemen schakelde Chris Vermeeren zich zelf uit voor de finale in het mannenenkel A van het Bad- gastentoernooi van het Noordwijkse Casino. De als eerste geplaatste Vermeeren wilde afgelopen zaterdag de paar uur vóór de halve eindstrijd tegen Martin Koek besteden j aan het kwalificatietoernooi van 't Melkhuisje in Hilver sum. f Na winst in zijn eerste partij te heb- Fleur Meyer stevig aan de zegekar ben gewonnen, nam de tweede werd gebonden (6-3, 6-1). wedstrijd in echter zoveel tijd i De overwinning beslag, dat Vermeeren niet meer Haarhuis op Menno Oosting (6-2,6- op tijd terug kon zijn. De tennisser 3) in de finale van het Masters-toer- van de Manége uit Apeldoorn gok te dus verkeerd en verloor dubbel. Want Koek eiste in Noordwijk te recht de finaleplaats op en Ver meeren zelf verloor zijn tweede wedstrijd in Hilversum. In de finale rnoest Koek, ooit een speler van naam, aantreden tegen Mark Koevermans. Koevermans toonde de vergane glorie van zijn opponent genadeloos aan en mep te hem volledig van de baan. Het geen aan de arme Koek de uitroep ontlokte: "Het is een gezelschaps spel hoor, hou je d'r rekening mee Koevermans vatte dit terecht op als een teken van overgave en maakte het karwei snel af: 6-2, 6-0. Robert Veldt greep de B-titel bij de mannen ten koste van Mark van der Donk. Van der Donk, die in de halve finale Bob van Overbeeke duidelijk had verslagen (6-3, 6-1), kende een sterk begin en pakte met 7-5 de eerste winst. Maar na een nipt verlies in de tweede set (7- 6) moest hij toezien hoe Veldt de touwtjes in handen nam en de par tij in zijn voordeel besliste: 6-1. mocht een verrassing worden genoemd. Mede dankzij zijn zege hield de Brabander aan het Neder landse satelliet-tennis 26 ATP-pun- ten over. Daardoor verschijnt hij vanuit het niets zo rond de 370e plaats op de wereldranglijst. Oos ting, winnaar van het gehele satel lietcircuit, sloeg 27 ATP-punten bij elkaar, waardoor hij stijgt naar on geveer de 160e plaats. Yvonne der Kinderen bracht het toernooi bij de vrouwen op haar naam. In de eindstrijd versloeg zij de Westduit- se Gudrun Levers met 6-2, 6-2. HERMAN JOUSTRA Een treffend beeld tijdens de finale van het Badgastentoernooi in Noordwijk: Martin Koek slaagt er met moeite in, een door Mark Koevermans geslagen bal te retourneren. Koevermans zou de eindstrijd gemakkelijk winnen: 6-2, 6-0. (foto Lock Zuyderduin) HARTFORD (ANP/DPA) - De Ver enigde Staten is niet langer een toonaangevende tennisnatie. Het verval werd gisteravond geïllu streerd door de degradatie van het Amerikaanse team uit de wereld- groep van het Davisbeker-toer- nooi. Voor de ogen van dertiendui zend chauvinistische fans in het stadion van Hartford won West- Duitsland de beslissingswedstrijd met 3-2. De Verenigde Staten, 28- voudig winnaar van de Davisbe- ker, heeft in de historie van het toernooi altijd in de hoogste divisie gespeeld. Boris Becker voltrok het vonnis. Tim Mayotte, vrijdagavond verlie zer tegen Eric Jelen, bood meer te genstand dan verwacht. In het be slissende stadium was het klasse- verschil echter duidelijk. Op twee eenvoudige set-overwinningen van de Westduitser (6-2 en 6-3) liet Mayotte twee krappere zeges vol gen (7-5, 6-4). Becker was heer en meester in de vijfde set: 6-2. De overwinning kreeg daarmee eens te meer het predikaat van de tiener. De tweevoudige Wimble- don-winnaar liet vrijdagavond zijn onmisbaarheid al blijken in de par tij tegen zijn voorganger John Boeiend De finale in het vrouwenenkel B leverde in de eerste set een boeiend schouwspel op tussen de 15-jarige Janine Robbe van de ploeg Cream Crackers uit Groningen en Franker haar iets oudere tegenstandster Belinda van der Linde, onlangs nog winnares bij Forescate. Het fa- VALKENSWAARD (GPD) - De Russen komen niet, ze zijn er al. En de tenniswereld wordt stukje bij beetje veroverd. Het afgelopen weekeinde maakte het Nederlands Davis-Cupteam kennis met de sportieve expansie-politiek van de Sowjets. De 4-1-nederlaag, die de bondscoach Stanley Valkenswaard kreeg-te slikken, leverde andermaal het be wijs dat de naderende Olympische Spelen het tennis achter het IJze- moment kregen de zenuwen bij Door het bereiken van de Davis- aantal dubbele fouten van de Gro ningse en sloeg toe: 7-5. De tweede set was vervolgens nog slechts een formaliteit: 6-2. Kees Jan Schuilenburg, als eer ste geplaatst in de C-categorie van de mannen, moest hard werken voordat hij de overwinning op streek. De smaakmaker van vorige week in het toernooi van Hillegom, Erik Bakker, bleek niet van zins zich zonder slag of stoot over te ge ven. In deze ontmoeting gaven de beide jonge kemphanen elkaar nauwelijks een duimbreed toe. Schuilenburg pakte de eerste set (6-4), maar verloor de tweede in een tie-break (6-7). En de uiteindelijke beslissing viel opnieuw door een tie-break. Bakker nam daarin wel een voorsprong (3-2), maar bleek tenslotte toch niet opgewassen te gen de favoriet. Janine Jünger, speelster van gastheer Casino, bleek veruit de sterkste bij de vrouwen in C. In de halve finale rekende zij gedeci deerd af met Maija Kuipers (6-2, 6- 4), waarna in de eindstrijd ook belangrijkste streven: hoe krijgen we volgend jaar zo veel mogelijk tennissers (-sters) in Seoel? Mocht de formatie van coach Sjamil Tar- pitsjev er nu in slagen het thuis duel met Zwitserland in winst om te zetten, dan promoveert de Sow- jet-Unie niet alleen naar de wereld- groep, maar zijn ook al twee spe lers verzekerd van een startbewijs voor de Spelen; één voor het enkel en één voor het dubbelspel. Nederland hoeft zich voorlopig nog weinig olympische illusies te maken. Na de mislukte 'onder- duik-truc' in '84, toen hartje zomer werd uitgeweken naar het snelle tapijt van de Amsterdamse Frans Otten-hal, maar tegenstander Spanje toch won, ging ditmaal de TER AAR - De twaalfde editie van het open tennistoernooi in Ter Aar was volgens mede-organisator Theo Hoogenveen, vooral in sportief opzicht een succes: „De hele week is er geen onvertogen woord ge vallen en zo hoort het ook". Maar ook de publiekelijke belangstelling was bijzonder bevredigend te noemen. Ondanks het 'oer-Hollandse zomerweer' omzoomden honderden toeschouwers de tennisbanen. De regen bleef het afgelopen weekeinde gelukkig nagenoeg uit, zodat er deze keer weer buiten gespeeld kon worden. De finale in het mannenenkel C werd verrassend gewonnen door de als vierde geplaatste Marco Smit. De nummer twee van de lijst, Giovanni Sekeris, had in de halve finale nog flink huis gehouden tegen John Philip: 6-1, 6-0. De eerste set in de eindstrijd werd na een tie-break nog wel gewonnen door Sekeris (6-7), maar hierna was het de beurt aan Smit: 6-1. 6-4. Bij de vrouwen in C bleek de ervaren Dieneke Klein een maatje te groot voor Helga Dolman. Klein stond haar veel jongere opponente slecht drie games toe: 6-3, 6-0. Het mannendubbel in C werd een eenvoudige prooi voor het duo Dennis de Roo/Giovanni Sekeris. In twee sets moesten Niels Ludeke en Bert Minnema er aan geloven: 6-4, 6-2. 'verrassing van Valkenswaard' vol ledig de mist in. Alexander Volkov en Andrej Tsjesnokov bleken zich uitstekend staande te kunnen hou den op de vloerbedekking van het sfeerloze Valkencourt, waar Ne derland meer winstkansen was toebedacht dan op gravel. Kunstgreep Ondanks die kunstgreep bleef revanche voor het pijnlijke verlies in '81 - het trio Sanders/Van Boec- kel/Albert werd destijds in Joer- mala (bij Riga) met liefst 5-0 aan de kant gezet door de Russen - volle dig uit. Zaterdag verkleinden Mi- chiel Schapers en Huub van Boec- kel de achterstand weliswaar tot 2- 1 door ten koste van het duo Leon- joek/Zverev het dubbelspel te win nen, maar gisteren maakten de Oosteuropese amateurs het karwei professioneel af. Volkov zorgde voor het beslis sende punt door Schapers binnen twee uur te verslaan (6-2, 8-6, 6-2), waarna Tsjesnokov het in feite overbodig geworden duel met Tom Nijssen niet langer dan twee sets liet duren: 6-3, 6-3. Tot verrassing van bondscoach Franker, die had gehoopt dat „de druk te groot zou zijn voor die jongens. Presteren in de Davis Cup telt zwaar in Rusland en hun ploeg was jong, maar ze hebben de zaak zeer volwassen ge klaard. Dat had ik niet verwacht". Het publiek kennelijk wel, want slechts een paar honderd toe schouwers hadden de moeite geno men de nationale tennisploeg aan het werk te zien in een toch niet onbelangrijke interland. De Rus sen moeten zich bovendien heb ben verbaasd over de doodse stem ming in de kille hal. Franker had 'Melkhuisje-cheerleader' Max Woisky nog wel speciaal gebeld met het verzoek om voor wat vo caal geweld te zorgen, maar de kre ten van de orkestleider waren aan dovemansoren gericht. "Nederlands tennispubliek is nu eenmaal weinig emotioneel", con stateerde Franker, die ook wat be treft de arbitrage weinig thuisvoor deel bespeurde. "Ik zeg niet dat lijnrechters partijdig moeten zijn, De Russische tennisser Andrei Tsjesnokov. (foto anp) maar ze mogen toch op zijn minst wakker blijven". Schapers deed vrijdag al nadrukkelijk zijn beklag en uitte ook gisteren weer enkele malen zijn ongenoegen over enkele beslissingen. "Heb je ooit wel eens van een lijn gehoord?", schreeuw de de Rotterdammer op een gege ven moment naar een lid van het scheidsrechterscorps. Evenwicht Zijn tegenstander Volkov had McEnroe. In een marathonpartij van zes en een half uur bleef hij de Amerika^) de baas in vijf sets. Eer der die avond had Jelen verras send van Mayotte gewonnen. De Amerikanen hieven de marge van twee op door een overwinning in het dubbelspel en doordat McEn roe in drie sets afrekende met Je len. De hoop van de Amerikaanse fans op de derde achtereenvoglen- de zege bleek ijdel. Door toedoen van Becker, die lijkt te zijn her steld van zijn vroegtijdige uitscha keling op Wimbledon, kreeg de tennis-thriller een voorspelbaar einde. Emilio Sanchez leidde Spanje zondagavond ten koste van Para guay naar de halve finales van de wereldgroep. De nummer vijftien van de wereldranglijst won de be slissende partij tegen Hugo Chapa- cu routinematig: 6-1, 6-3, 6-0. Span je ontmoet in de halve eindstrijd Zweden. De Scandinaviërs reken den in Fréjus af met Frankrijk. Equador plaatste zich gisteravond in Edmonton voor de finale van de Amerikaanse zone van het Davis Cuptoernooi. Equador won met 3-2 van Canada. Het gedetailleerde resultaat is: Andrew Szn^jder - Hugo Nunez 8-6,6-4,8-6, Glenn Michibata - And res Gomez 1-6, 4-6, 2-6, Grant Con- nell/Mark Greenan - Gomes/Nunez 5-7, 9-7, 4-6, 1-6, Michibata - Nunez 6-8, 6-3, 6-2, 6-2, Sznqjder - Gomez 6-4, 4-6, 4-6, 7-5. 5-7. gisteren minstens zo veel reden te reclameren, maar in tegenstelling tot de Nederlander liet hij zich niet uit zijn evenwicht brengen. De twintigjarige sportacademie-stu- dent uit Kaliningrad maakte veruit de beste indruk in de Daviscup- ontmoeting. Ook bij Stanley Fran ker: "Hij heeft alles om een topper te worden. Met name zijn back hand is van wereldklasse". Volkov, die uiterlijk veel weg heeft van de Fransman Henri Le- conte ("maar verder gaat elke ver gelijking mank"), maakte onlangs op Wimbledon furore door vanuit het niets als kwalificatiespeler de laatste zestien te halen. Hij verloor uiteindelijk na vier nipte sets van Anders Jarryd en maakte een reu zensprong op de wereldranglijst: van 504 naar 191. Daar zal het onge twijfeld niet bij blijven. Volkov, pas op zijn tiende met tennissen begonnen, is nog volop in ontwik keling, getuige ook het feit dat hij. pas anderhalfjaar geleden voor het eerst begon zijn forehand slechts met de linkerhand te meppen. "Daarvoor sloeg ik alles dubbel- handig. Ik ben er nog met helemaal aan gewend", aldus de nonchalan te Rus. Dat belooft dus nog wat voor de toekomst. BOKSEN - De Colombiaanse bokser Miguel Lora heeft zaterdag in Miami zijn wereldtitel in het bantamgewicht (WBC) met succes verdedigd. Hij versloeg de Mexi caanse uitdager Antonio Avelar door knock-out in de vierde ronde. VOETBAL, PARIJS - Het Ne derlands voetbalelftal onder 16 jaar speelt in de kwalificatie voor de strijd om het Europees kampioen schap tegen Frankrijk. De eindfase van het toernooi wordt volgend jaar in Spai\je gehouden. Boris Becker wordt gefeliciteerd door zijn ploeggenoot Jelen (foto anpi Nederlands trio op 't Melkhuisje HILVERSUM - Jan-Willem Lod der heeft het hoofdtoernooi van Het Melkhuisje niet gehaald. In de laatste ronde van de kwalificaties gaf de Amsterdammer een "win nende" voorsprong uit handen. In de derde set leidde Lodder met 5-2 tegen de Spanjaard José Lopez- Maeso. Het bleek niet voldoende, want hij verspeelde zijn voor sprong en verloor de tie-break met 4-7. Nederland zal, ondanks de ne derlaag van Lodder, toch met drie spelers vertegenwoordigd zijn in Hilversum. Naast Michiel Scha pers, spelen ook Tom Nijssen en Menno Oosting, via wild-cards. De finalisten van vorig jaar, Thomas Muster en Jakob Hlasek, ontmoe ten elkaar al in de eerste ronde

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15