'Wie heeft er hier eigenlijk gewonnen' SpoopTV 'Geen knock out, maar overwinning op punten' Longo lost Canins af Delgado reed op werkijs Twee dagen Parijs een hele tour MAANDAG 27 JULI 1987 Roche in de rol van tussenpaus PARIJS (GPD) - De erelijst van de Ronde van Frankrijk is als het profiel van een berge tappe: pieken en dalen. De hoogtepunten worden gemarkeerd door superkampioenen die met speels gemak de concurrentie kansloos lieten. In de overgangsfasen tussen die groot heden van het cyclisme ligt steeds een moment met winnaars als Gastone Nencini, Lucien Aimar, Roger Pingeon, Jan Janssen, Lucien van Impe en Bernard Thevenet. Kwaliteitscoureurs, die echter net de „hors categorie" niet haalden. In zo'n periode is de Tour de Fran ce na het tijdperk Hinault terecht gekomen met de Ier Stephen Ro che als tussenpaus. Een renner van de regelmaat, die zuinig en intelli gent naar de eindzege reed. Met een extra waarderingscijfer, omdat hij dit jaar al de Giro d'Italia achter zijn naam heeft staan. Overeind ge bleven in een afvalrace, die welis waar geen nieuwe superman voort bracht maar juist daardoor uit groeide tot de spannendste editie van de laatste tien jaar. In feite startte de overgangspe riode al vorig jaar met Greg Le- mond, die in een voornamelijk mentale slijtageslag met zijn ploeg genoot Bernard Hinault overeind bleef. Lemond miste het killerin- stinct dat zijn voorganger wel had. Roche was tijdens deze Tour de France al evenmin een slokop, een satanische heerser die er genoegen in schept zijn opponenten regelma tig met krachtsexplosies te demo raliseren. Roche heeft daar niet het karakter voor, bovendien ont breekt het hem aan de mogelijkhe den. Inzinking Bernard Hinault, die in een volg auto als adviseur van de Tour-di rectie de wedstrijd op de voet volg de, karakteriseerde de triomf van Roche als „een overwinning op punten in plaats van een knock out". Te vaak immers werd de Tour-winnaar overvleugeld door anderen, zoals zaterdag in de be slissende tijdrit in Dijon. Jean Francois Bernard, de onregelmatig acterende kopman van de Franse Toshiba-formatie, gapte het bril- jantje waarmee Roche een extra schittering aan zijn eindoverwin ning had kunnen geven. Maar liefst 1 minuut 44 was 'Jeff sneller op het 38 kilometer lange parkoers. Een nieuw hoogtepunt voor de jonge Fransman, die op de Mont Ven- toux ook een krachtsexplosie liet zien en meteen tot een opvolger van Hinault werd verheven. Alleen werd er in deze Tour geen nieuwe kanibaal geboren. Bernard moest zijn inspanningen te vaak bekopen met een enorme inzin king. Te licht voor het zware werk. Net als Charly Mottet, die zes da gen in de gele trui reed maar in het hooggebergte stelselmatig tijd in leverde. Zijn regelmaat werd min der op prijs gesteld dan de opris pingen van Laurent Fignon, wiens wedergeboorte te snel werd aange kondigd. In de afsluitende tijdrit stond hij al weer op zijn plaats: der tigste. De hoop die er voor de aan vang van de 74e Tour de France leefde op een mogelijke rentree van de gebrilde Parijzenaar, ver flauwde. Hij is op zijn retour. Er waren meer opmerkelijke te genvallers. Het debacle van Peter Post bijvoorbeeld. En niet te verge ten het matige optreden van Luis Herrera in eigen terrein. De berg koning van de Tour de France won geen enkele rit in het hooggeberg te. Na zijn Vuelta-zege, hem in de schoot geworpen door de voortijdi ge opgave van Sean Kelly die in de ze Tour wegens een valpartij vroeg tijdig naar huis moest, heeft zijn krachten aangevreten of zijn stijl vermoord. Want van dansen op de pedalen was geen enkele sprake meer. Hij duwde, en werkte op een te grote versnelling. Felix Levitan, tussentijds ge dwongen tot troonsafstand, had een Tour de France voor de klim mers in gedachten en zonder de boeman Hinault zou het dat ook worden, luidde de algemene opi nie. Toch bracht het hooggebergte niet de opwinding, die er op papier verwacht mocht worden. Eric Breukink, Dag Otto Lauritzen (in de Pyreneeën), Frederico Echave, Laurent Fignon en Eduardo Cho- zas (in de Alpen) waren niet be paald de namen die daar als ritwin naar verwacht mochten worden. Waar in het verleden Frederico Ba- hamontes en Charly Gaul de klok ken van de chronometreurs dol lie ten draaien en tijdsverschillen van meer dan een kwartier creëerden, was het nu een dagelijks gevecht om minuutjes. Wie te veel wilde, kreeg het een dag later dubbel zo hard terug. En zo sneuvelden ze al lemaal. Op twee na: Stephen Ro che en Pedro Delgado. De Spanjaard reed de ronde van zijn leven. Gesteund door een hechte équipe, die in de ploegen tijdrit in Berlijn 41 seconden ver speelde op het team van Roche, maar Delgado ook een keer hielp aan tijdwinst op Roche: in de helse etappe naar Blagnac, toen een noodweer het peloton teisterde. Het mocht niet baten, omdat Ro che op pure kracht de schade in de ritten met een aankomst bergop zo beperkt hield dat hij in de laatste tijdrit van de drieëneenhalve week durende rittenkoers met een voor sprong van veertig seconden rich ting Champs Elysees kon rijden. Wel in de wetenschap dat vol gend jaar zijn naaste concurrenten sterker zijn geworden en ongetwij feld meer tegenstand kunnen bie den. Het geldt voor Bernard, en evenzeer voor Raul Alcala de Mexi caanse winnaar van het jongeren- klassement, die in een seizoen een geweldige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Hij is de revelatie van deze Tour. Een straatlengte voor op Eric Breukink, die de erfe nis van de derde plaats in de jong ste Ronde van Italië met zich mee nam naar West-Berlijn, tot in de eerste Pyreneeënrit hoopvol hoog meedraaide maar uiteindelijk toch veel te veel inhoud te kort kwam. PARIJS (AFP) - De Sowjet-renster Tamara Poljakova heeft de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen gewonnen. Ze ging na een rit van 56 kilometer van Chaville naar Parijs met acht seconden voor sprong op het peloton over de eindstreep. In de sprint van een achtervol gend drietal, dat zich in de laatste meters licht had afgescheiden, werd Monique Knol opnieuw verslagen door de Westduitse Viola Paulitz. Haar landgenote Jutte Niehaus werd vierde. In de algemene rangschikking veranderde niets meer. Jeannie Longo, die tijdens de laatste bergetappe haar enige rivale Maria Canins op ruime achterstand reed, bracht na twee vruchteloze pogingen de gele trui nu wel veilig naar de Champs Elysees. In het algemeen klassement behield ze gisteren, goed gesteund door haar plo^g, probleemloos de voorsprong van bijna drie minuten op Canins, die de afgelopen twee jaar de Tour Fe- minin won. In de eerste editie was de Amerikaanse Marianne Martin de sterkste. De vijftiende en laatste etappe werd gekenmerkt door een vroege vlucht van Poljakova, Monique de Bruin en de Westduitse Ines Varen kamp. De voorsprong werd echter nooit groter dan 1 minuut en 10 secon den. Bij binnenkomst in Parijs restte het trio slechts vijftien seconden. Al leen Poljakova besloot door te zetten. Haar gezellinnen lieten zich opslui ten in het peloton. De Russin bewees haar gelijk door een honderdtal me ters vooruit te blijven. Ploegentijdrit ter discussie PARIJS (GPD) - De ploegentijdrit in West-Berlijn heeft Pedro Delga do van de Nederlandse PDM-ploeg de eindzege in de Tour de France gekost. De formatie van Jan Gis- bers had voor die 40,5 kilometer lange etappe 41 seconden meer no dig dan het Carrera-team van win naar Stephen Roche. De Ier had gisteren op de Champs Elysees veertig seconden voorsprong óp de Spanjaard. De invloed van de ploegentijdrit op het algemeen individueel klas sement staat al geruime tijd ter dis cussie. Veel ploegleiders zijn van mpriing dat het een oneigenlijke factor vormt, die sterke van zwakkere teams enorm bena deelt. Nu Delgado zonder die ploe gentijdrit met het kleinst mogelij ke verschil van één seconde ge wonnen zou hebben, zal de invloed van dergelijke etappes in de strijd om de gele trui ongetwijfeld weer veel besproken zijn. Het kleine verschil werd tot nu toe niet opgemerkt omdat de Tour- organisatie in gebreke was geble ven een foutieve opgave van de eindtijd van de PDM-ploeg in die ploegentijdrit publiekelijk te corri geren. Wel werd de volgende dag de tijd van Delgado ineens gewij zigd. Hij kreeg er 20 seconden te rug, maar omdat het toen van -geen enkel belang was en ook de bonifi caties een rol speelden sloeg nie mand er acht op. Te Wat velen met mij hadden voor speld, is dus gebeurd: Stephen Roche is de winitaar geworden van de 74e Tour de France en ik vind hem een waardig opvolger van Greg LeMond. Roche heeft zich de afgelopen weken name lijk niet alleen ontpopt als een veelzijdig renner, maar hij heeft ook aangetoond over veel geduld en tactisch inzicht te beschikken, iets wat Delgado nou net tekort kwam op het beslissende mo ment. Achteraf kun wel zeggen dat hij de kans op de eindzege heeft verspeeld op La Plagne, toen hij te vroeg in de aanval ging en niet het geduld op kon brengen om met die aanval te wachten tot de laatste col. Misschien dat hij bij een wat strakkere coaching een grotere bedreiging voor Roche had gevormd, maar ook dan denk ik dat Delgado de slag uiteinde lijk had verloren, omdat hij vol gens mij in de Alpen al iets over zijn hoogtepunt heen was. Dat kon je trouwens zaterdag in die jdrit wel zien. Want terwijl Ro- zelfverzekerd als altijd en in prima stijl zijn grote specia liteit afwerkte, was het met Del gado net alsof hij op werkijs reed. Hij vocht weliswaar met de moed der wanhoop, maar het ontbrak hem gewoon aan kracht en sou plesse. Let wel, daarmee wil ik niets afdingen op zijn prestatie - want hij heeft buitengewoon goed ge reden - maar toen het er op aan kwam was hij niet koelbloedig genoeg. En ook dat bepaalt nu eenmaal de klasse van een ren- Roche is weliwaar niet te ver gelijken met Hinault, maar ik acht hem toch op zijn minst ge lijkwaardig aan Lemond, die ook niet echt goed in de bergen is, maar wel een sterke tijdrit in de benen heeft. Dat kun dus volgend jaar opnieuw een bijzonder inte ressante Tour worden met Le mond erbij en een Bernard, die het volgens mij in zich heeft om toekomstig Tour-winnaar te worden. Alleen zal hij dan wel de les moeten trekken uit de fouten, die hij in deze Ronde heeft ge maakt. Vooralsnog wijt ik dat aan een gebrek aan routine. Maar met de Mexicaan Alcala, de win naar van de witte trui, en die groene trui voor Jean-Paul van Poppel vormde hij voor mij niet temin de grootste verrassing van deze Tour. Ronduit teleurstellend vond ik het optreden van de Columbia- nen en dan in het bijzonder van Herrera, die, wil hij ooit nog een rol van betekenis spelen in de Tour de France, zijn seizoen be ter moet plannen, d.w.z. minder grote wedstrijden moet rijden. Nu heeft hij teveel op kracht moeten rijden en dat is ten koste gegaan van zijn souplesse. Door nog wel het bergklassement te winnen, heeft Herrera er overi gens ongewild toe bijgedragen dat deze To\ir de France een mondiale aangelegenheid is ge worden. Immers, alleen de rode trui (Duclos-Lasalle) en de bonte trui (Bernard) werden gewonnen door een Fransman. Alle andere klassementen waren voor buiten landers. Gelukkig voor het Nederland se wielrennen is het puntenklas sement gewonnen door Jean- Paul van Poppel, die - en dat stoort mij een beetje - hier niet die bijval heeft gekregen, die hij verdient. In mijn ogen heeft hij voor een historische dag gezorgd en bovendien voldoende aange toond tot de beste wegsprinters van de wereld te behoren. Ik vind trouwens toch dat wij best tevre den mogen zijn met ae prestaties van de Nederlanders, al speelden we in het algemeen klassement dan geen rol van betekenis. Maar als de voortekenen niet bedrie gen kunnen we wat dat betreft de toekomst met vertrouwen tege moet zien. Alleen hoop ik wel dat onze grootste belofte, Eric Breukink, de kans krijgt om zich rustig verder te ontwikkelen, want ik heb het zo vaak gezien: dat renners na een goed debuut in het tweede jaar sterk terugvie len doordat ze het extra goed wil den doen en daardoor veel te hard gingen trainen. Kijk maar naar Toine Poels en Adrie van der Poel, die vielen ook sterk te rug na een beloftevol begin bij de profs. Erg belangrijk voor Eric Breukink zal zijn of hij tot de nieuwe kopman van de ploeg van Peter Post wordt gebombardeerd of nog een jaartje in de schaduw mag blijven acteren. Maar eerlijk gezegd, denk ik, dat je zoiets wel aan Peter Post over kunt laten. Breukink en al die andere ren ners, die de Tour tot een goed einde hebben gebracht, storten zich nu met overgave in de crite riums en dat heb ik altijd als zwaarder ervaren dan het uitrij den van de Tour. Toch had ik dat graag allemaal nog een keer wil len beleven en reken er op dat ik deze zware Ronde van Frankrijk had uitgereden. Bovendien ge loof ik dat ik nog een redelijke klassering had gehaald, want de ze afvalwedstrijd - want dat was het toch - had me wel gelegen. Dat neemt niet weg, dat ik het bijzonder plezierig heb gevonden om op deze manier betrokken te blijven bij de Tour. HENNIE KUIPER PARIJS - Hij is nog maar net te ruggekeerd van een vakantie in Pa rijs, zijn koffers waren bij wijze van spreken nog niet eens uitgepakt. Maar voor een tourtje naar de Fran se hoofdstad mag je John Buis midden in de nacht wakker ma ken. Dat laatste gebeurde dus bij na, want zijn bezoek aan de afslui tende etappe van de Tour de Fran ce in het afgelopen weekeinde moest op stel en sprong worden ge regeld. Nog maar net thuis van een een korte vakantie doet hij de stad die hij de laatste jaren zo is gaan waarderen opnieuw aan. Voor deze gelegenheid is hij alleen met zoon Sjoerd, die hij gemakkelijk had kunnen overhalen. Buis junior zag net als zijn vader wel iets in wéér een kennismaking met Parijs en begeeft zich daarom in het kielzog van pa, die de fmish van de Ronde van Frankrijk een paar jaar geleden al eens mee- MAANDAG 14135-14.50 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan. 14.45-17.10 BBC 1 Cricket: En- geland-Pakistan. 17.15-19.10 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan. 18.00-18.30 SKY Reportage van de zeilwedstrijd voor catama rans rond het eiland Texel. 21.25-22.00 SKY Sky Motor sport News. 21.50-22.20 BRT 1 Extra Time. 22.00-22.15 Sky Philips Footb all Cup 1987: vooruitblik. 22.15-23.15 Sky International Indoor Football Tournament vanuit het Ahoy-stadion te Rot terdam. 22.30-23.35 SCH Super Sport: met Braziliaans voetbal: de wedstrijd America-Sao Paulo. 23.20-23.50 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan (samenvat ting). DINSDAG 11.50-13.55 BBC 1 Cricket: En- geland-Pakistan (dag 5). 14.00-14.30 SKY Sky Motor sport News. door Fred Segaar maakte. Maar ook dat weerhield hem er als 'Parijs-gek' en liefheb ber van de wielersport niet van om, koud terug uit de lichtstad, op nieuw zijn koffer te pakken. De link is wat hem betreft snel gelegd. Hij meldt zich zaterdagmorgen in alle vroegte op de Witte Singel niet met de intentie om de stad te gaan bezichtigen. "Dat heb ik vori ge week immers langdurig ge daan", zegt Buis (46) in de bus, die er acht uur over doet om de reizi gers op de plaats van bestemming te brengen. Net als de anderen van uit Leiden vertrokken reizigers heeft hij niet de illusie om tijdens de tweedaagse trip onbekende plekjes te ontdekken of om het ver loop van de laatste kilometers van het peloton te kunnen volgen. "Dat zal niet lukken. Twee dagen is te weinig om iets te gaan zien en morgen zal het te druk zijn om wat van de Tour te kunnen zien", spreekt hij uit ervaring. "Waarom ik dan toch ga? Omdat je toch sfeer kan proeven, er is morgen op de Champs Elyséés van alles te bele ven. Je kijkt in Parijs trouwens overal je ogen uit. Dat heb ik vori ge week wel gemerkt. Er is vrese lijk veel te zien, Parijs is gewoon een heel boeiende stad. En ik ben een enorme liefhebber van wiel rennen". Monstertochten Dat uit zich bij hem als lid van Swift in deelname aan lange ritten in de Ardennen en monstertochten in eigen land zoals 'wedstrijden' rond het IJsselmeer. Het aantal ki lometers dat hij met de tourafde ling van Swift fietst, kan hem niet hoog genoeg zijn. "Vorig jaar heb ik die tocht rond het IJsselmeer zelfs twee keer in één week gereden", zegt hij niet zonder trots. "Een keer met Avanti uit Voorschoten en een keer met Swift. Dit jaar organiseerden ze de rit op dezelfde dag. Dat was dus jammer", want daardoor kon ik maar één keer meedoen. Ja, je mag mij dus gerust fietsgek noemen. In maart begin ik al met het opbou wen van de conditie. Die sport heeft mij in de greep. Ik vind fiet sen werkelijk heerlijk, eigenlijk veel leuker dan voetballen. Dat heb ik veel te lang gedaan. Ik had veel eerder met wielrennen moe ten beginnen. Het is leuk om steeds je grens te verleggen". Behorend tot het leger fietsfana- ten beaamt Buis dat de hobby ook in zijn geval soms maniakale vor men aanneemt. "Zo nu en dan gaat het wel eens te ver, dan moet je even rustig aan doen. Er zijn im mers ook nog andere dingen dan wielrennen". Wat hem betreft staat dit week einde voorlopig nog in het teken van de fiets. "Ik weet datje de aan komst op de televisie veel beter ziet, maar het gaat om de sfeer. Het is te vergelijken met een voetbal wedstrijd. Die beleef je thuis heel anders dan in een groot stadion. Zo is het met die rondjes op de Champs Elyséés ook". Ingrid Burgemeester en Steef Neuteboom vermoeden dat het sportieve gebeuren geheel langs hen heen zal gaan. Ze zijn ooit wel eens in Parijs geweest, maar omdat dat een heel vluchtig bezoek was en omdat het ook nog eens heel lang geleden was, weten de twee nauwelijks wat ze te wachten staat. "Dat die Tour aankomt is aardig, maar ons gaat het er toch voorna melijk om iets van de stad te zien. Dat zal heel moeilijk worden want het is maar kort", zegt het Leidse stel, dat zich in het Frans niet ver staanbaar kan maken en daarom moeilijkheden voorziet bij het te rugvinden van het hotel, dat in de uiterste zuidwest hoek is gesi tueerd, rijkelijk ver van het stads deel dat zij willen bezoeken. Uitgaansleven "Wordt er in Parijs gefietst dan?". Rogier van Hagen reageert quasi verontwaardigt als hem op de heenreis wordt gevraagd of het hem om het wielrennen of om het uitgaansleven gaat. Samen met twee studiegenoten van Nijenrode vormt de Voorschotenaar het joli ge deel van een gezelschapje, dat verder bestaat uit zijn broer Leo en diens vriend André Ju uit Leider dorp, die het meer serieuze part van de ploeg vormen. Zo lijkt het althans aanvankelijk. Van Hagen grijpt het verblijf in Parijs vooral aan om zich in het bruisende nachtleven te storten, zo wordt al snel duidelijk. De aankomst van de Ronde van Frankrijk in het hart van de stad wordt daarbij als 'mid del' gebruikt, maar zij zijn niet de enigen die in de 'aanwezigheid' van de Tourkaravaan een uitste kende kapstok hebben ontdekt. "We gaan het hotel op stelten zet ten", zegt Van Hagen, die, dat kan bijna niet missen, achterin de bus heeft plaatsgenomen. "We gaan ge woon een beetje keet maken. Wiel rennen vind ik leuk, maar het gaat mij er toch vooral om dat we het een beetje gezellig hebben. En ik denk zo dat dat wel zal lukken". Discotheek La Palace speelt een belangrijke rol in de plannen van de vijf jongens. "Als je toch in Pa rijs bent, moet je dat meteen even meepikken", is de algemene opvat ting. Het moet dus gewoon een gezel lig weekeindje worden. "Wat het leuk moet gaan maken is de combi natie van een aantal dingen", zegt Andre' Ju. "We houden allemaal van wielrennen en zijn ook gek op uitgaan. Amsterdam is wel eens leuk, maar stappen in Parijs lijkt me helemaal te gek". Met die woor den wekt hij de indruk een notoire stapper te zijn. Dat berust dus op een misverstand. Voor Ju is fietsen slechts één van de vele sportieve bezigheden. Hij heeft zich sinds enige tijd toegelegd op de triath lon. "Ik heb altijd gefietst en vroe ger op school natuurlijk gezwom men. Alleen wielrennen vond ik op een gegeven moment een beetje saai worden. Dus was een combi natie van die sporten voor mij ide aal. Daarom ben ik erbij gaan hard lopen. Maar dat wil niet zeggen dat ik geen wielerfan ben. Ik vind het een fantastische sport, de Tour is toch altijd iets bijzonders". Radio Hij wordt daarin bijgestaan door Leo van Hagen, wiens interesse de laatste jaren is teruggelopen. "De Tour blijft heel leuk, maar ik be trap mezelf erop dat ik het de laatst tijd toch minder volg. Vroeger zat ik altijd aan de radio gekluisterd. Dat is tegenwoordig toch anders. Dat komt denk ik omdat er geen Hollandse klassementsrenners meer zijn. Breukink nu een beetje, maar met het verdwijnen van Zoe temelk is er geen Nederlander meer die echt hoog kan eindigen. Dat is jammer". "En ik vind dat de commercie toch wel erg overheerst. De ploeg die het meeste geld heeft, koopt ge woon de sterkste renners. Bij het voetbal is dat inderdaad ook zo, maar sponsors spelen bij het wiel rennen wel een héél belangrijke rol. Ik las daar laatst een stukje over. Zeis renners die eigenlik he lemaal niet zo goed zijn, worden door de reklame toch belangrijk gemaakt. Ze hebben tegenwoordig voor van alles een trui en een prijs. Maar dat neemt niet weg dat ik me wel wat voorstel van de aankomst op de Champs Elyséés. Ik weet niet precies wat ons te wachten staat. Van het wielrennen zelf zal je niet zoveel zien, maar de entourage lijkt mee heel mooi. Het is een spektakelstuk dat je gewoon een keer meegemaakt moet hebben". De volgende ochtend wekken de vijf de indruk de nacht inderdaad intensief te hebben beleefd. Dat blijkt overigens niet uit eventuele 'sporen' op hun gezichten, want die krijgen de reisgenoten niet te zien. Juist daaruit kan de conclusie worden getrokken dat het tijdstip waarop de bus de gasten zondag morgen naar de Champs Elyséés brengt in geen verhouding staat tot het uur waarop zij in bed doken. Ze missen die ochtend de bus, maar vervoersproblemen met betrek king tot de terugreis levert dit niet op. Één van hen, wel wakker ge worden, slaagt er juist op tijd in te achterhalen van waar de bus na af loop van de finish van de Tour ver trekt. Ruim op tijd, volgens afspraak een uur nadat het tourpeloton de finishlijn was gepasseerd, melden de vijf zich monter bij de bus, die opnieuw een valse start maakt om dat er ook dit keer twee reizigers te laat zijn. De terugtocht loopt met een al vertraging op. Fantastisch Het heeft geen nadelige invloed op de stemming van het vermoeide vijftal, dat de dag op geheel andere wijze heeft doorgebracht dan de rest van het reisgezelschap. Ze hebben hun eigen plan moeten trekken. Noodgewongen, maar ze lijken er niet rouwig om te zijn dat ze de dag afgescheiden van de rest van de reizigers hebben doorge bracht. "Hoe we het hebben gehad? Fan tastisch natuurlijk", roepen Rogier van Hagen in koor. "Vandaag zijn we in Versailles geweest. Toch mooi om het een keer te zien. Het was knap vermoeiend. We lagen er dan ook niet al te vroeg in, dat be grijp je natuurlijk wel". "We hebben precies kunnen doen wat we wilden doen maar dat voelen we nu dan ook flink", meldt het quintet op het moment dat met de thuisreis een einde wordt ge maakt aan de tweedaagse trip naar Parijs, "die zeker de moeite waard was. "La Palace was een belevenis. Dat moetje gewoon een keer doen. De drank is er niet te betalen, daar om hebben vooraf op een terras een paar biertjes genomen", zegt André Ju. "Dronken worden in die discotheek is bijna onmogelijk". Op de terugreis wordt massaal verhaald over de enorme drukte, die het onmogelijk maakte het koersverloop, goed te volgen. Voor zover daar behoefte aan bestond natuurlijk. Hoofdthema is echter de hoge prijzen. "Je moet hier wel veel geld op zak hebben, anders kun je net zo goed thuis blijven", klinkt het uit alle monden. John Buis wist dat als Parijs-kenner na tuurlijk al lang. "Ik heb het weer bijzonder naar mijn zin gehad". Hij heeft het traditionele- en bij de reis inbegrepen programma (waarin een lichttour natuurlijk niet ont breekt) weer afgewerkt. Het verloop van de laatste kilo meters van de slotetappe heeft hij niet kunnen volgen. "Het was niet te zien door al die mensen. En we hadden geen zin om al om twaalf uur aan het hek te gaan staan. Ik heb wel wat namen horen noemen, maar wie er heeft gewonnen weet ik niet". Dat geldt ook voor Steef Neute boom en Ingrid Burgemeester, maar de twee zitten daar bepaald niet mee. Ondanks het feit feit dat er nauwelijks tijd beschikbaar was, hebben ze geprobeerd zoveel mo gelijk te zien. "Naast de dingen die we geza menlijk hebben gedaan, hebben we heel wat gelopen, ook naar de Eiffeltoren. Daardoor waren we gisteravond aardig versleten. Van uitgaan is daardoor niets meer ge komen". De Tourkaravaan trok langs zon der dat de twee daar veel van heb ben gemerkt. De uitzonderlijke drukte verklapte dat er iets aan de hand was, maar verder. De echte liefhebbers, die zich vroegtijdig achter een hek hadden geposteerd, hebben de renners een paar keer voorbij zien flitsen. Maai de meesten hadden daar geen trek in en namen genoegen met een glimp van een geel-, een groen- en soms zelfs een rood-tricot. "Er waren zoveel mensen op de been dat het bijna onmogelijk was om iets te zien", zegt Leo van Ha gen. Ook hij vraagt zich af: "wie heeft er hier nu eigenlijk gewon nen. En heeft Van Poppel die groe ne trui?". De naam van Pierce valt, maar er volgt geen bevestiging. "Thuis voor de buis zie je het alle maal veel beter, maar dat was te verwachten. Maar dat maakt niet uit, het is leuk geweest, we zouden het zo weer doen". Niet meteen echter want de in spanningen hebben hun tol geëist. "Het was wel heel vermoeiend. Tot in Leiden kunnen we uitslapen, dat gaan we maar eens doen". De tweedaagse trip naar Parijs was voor hen in elk geval een hele tour. Wisseling van de wacht bij de vrouwen: Maria Canins (links) wordt ge troost door haar opvolgster Jeannie Longo. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13