Mooie gekke truien van Nancy Marchant Video voor gebruik in buitenland Nieuwe computer levert betere prestaties voor minder geld EXTRA op maandag STERRENSLAG VERJAARDAGSTAARTEN, GRACHTENGEVELS EN FILMSTERREN 1 ELEKTRONICA PAGINA 10 MAANDAG 27 JULI 1987 Ik ben een masochiste. Ik kijk naar Sterrenslag. Dat is dat televisieprogramma waarin je kunt zient hoe je zelfs met een onappetijtelijk lijf een bekende Nederlander (BN - op het nummerbord!) kunt worden. Wat een zalige straf voor het oog, dat programma. Het begint al met presentatrice Sandra Reemer. Zij spreekt niet een geestelijk volwaardig volk toe, nee, zij richt zich tot vijftien miljoen imbecielen. Dat valt vooral op als zij de trekking van de loterij bekend maakt. Het ontbreekt er nog maar aan dat ze zegt: 'Beste, lieve mensen, het figuurtje dat u nu voor u ziet is een twee. Een twee. Het lijkt een beetje op een zwaan'. En alles wat er te winnen valt in Sterrenslag is even 'faaéntastisch'. Of het nu de videorecorder is, waarop je Sterrenslag zelfs achteruit kunt afdraaien, of de fijne badhanddoek met AVRO erop, dat maakt niet uit. Sandra - dat zie je aan haar blik - zou die mooie prijzen zelf wel willen winnen. En dan schakelen wij nu over naar onze sympathieke spelleider! Hebt u hem gezien, die Madame Arthur van de kouwe grond. 'Ik ben er klèèr voor, meneer Van Heumen.' De vettige manier waarop hij dat zinnetje uit zijn krop wringt. Het is verbale pornografie. En ja, hoor, meneer Van Heumen komt in beeld. Maar wat is dat nu? Kent u startschotlosser Van Heumen niet?Nou, dan mist u iets. Een markante persoonlijkheid, deze Van Heumen. Onze nationale held. Zo met die afzakkende broek is hij net de Nederlandse John Wayne. Hij lost het startschot op wel zo'n onhandige wijze, datje elk ogenblik denkt dat hij God uit de hemel zal schieten. Maar dat geeft immers niet. Dat mag bij de AVRO. Hè, wat jammer, nu heb ik het nog helemaal niet gehad over de artiesten, de BN's, die omdat ze vanwege hun platvoeten zijn afgekeurd voor de militaire dienst ten overstaan van een miljoenenpubliek een soort commandotraining moeten volgen. Vorige week mochten wij onder andere de verrichtingen van operettecavalier Jaco van Renesse aanschouwen. Hij moest onder een net door, daarna over een touwbrug en vervolgens via modderbad en autoband naar het zwembad. Wat heb ik me zalig plaatsvervangend geschaamd bij zijn verrichtingen. Even dacht ik: zou ons Gouden Stemmmetje zich net zoals de Baron van Münchhausen aan zijn eigen haren uit dat met oerhollandse koeievlaaien volgeplempte bassin moeten trekken? Maar gelukkig, dat Was niet nodig. Bij het zwembassin ging het echter wel mis. Boven het water hangt ëen touw waaraan een handgreep is bevestigd. Om waterwaarts te kunnen glijden moeten de deelnemers die handgreep met weer een ander touw naar zich toe halen. Dat lukte bij Jaco niet erg. Bijna hadden wij er in de operettewereld een castraat bij gehad. Van Renesse raakte verstrikt in de touwen. De lijn waarmee hij de handgreep naar zich toe had gehaald schoot tijdens de afdaling tussen zijn benen. Daardoor kwam er al snel een eind aan zijn glijvlucht. Met verbeten gezicht bengelde hij boven het zwembad. De camera zoomde in en je zag hoe het touw zijn scrotum dreigde af te binden. De platendraaier die te hulp snelde trok de strik nog vaster aan. De arme zak van Jaco - als op een poef moet hij er 's avond op hebben gezeten. De toeschouwers bij Sterrenslag vormen een attractie apart. Ze zijn zo gewillig en gedwee, datje de indruk krijgt dat ze van tevoren door de teeveemakers zijn gehersenspoeld. Op een gegeven ogenblik kwam er een wat geaffecteerd sprekend gymnasiumklantje in beeld, eeri Popie Jopie in optima forma. Hij zou de gehandicapte mens wel eens even uit het slop halen. Als de presentator hem beloofde dat hij de volgende week als Willy Dobbe gekleed in het modderbad zou springen, zou hij wel eens eventjes tweeduizend gulden bij elkaar zien te mansen onder het publiek. Wat een slijmerd. Je zag aan zijn hoofd dat er maar één ding was wat hij wilde en dat was in beeld komen en de vlotte jongen uithangen. Let op mijn woorden: die jongen zien wij terug in de politiek. Ach, waar is mijn oude zwartwitje? Dat televisietoestel waarop je talentvolle acteurs als John Soer aan het werk kon zien. Op zekere dag hoorde ik die Soer iets zeggen dat ik nooit meer heb vergeten. Hij zei: 'De wereld is slecht. De mensen liegen. En jij ook'. ANGELA PINNEBERG „Toen ik tien jaar was heeft mijn moeder me leren breien en vanaf dat moment was ik verkocht". De Amerikaanse Nancy Marchant (37) woont en werkt nu zo'n zeven jaar in Nederland. Regelmatig verschijnen haar ontwerpen voor zelf te breien truien in het Nederlandse blad Ariadne maar ook in het Amerikaanse topblad Vogue Knitting. Ze noemt zichzelf geen echte mode-ontwerpster en haar truien tijdloos. Voor de laatste trends hoefje inderdaad niet zozeer bij Nancy te zijn, al passen haar ontwerpen prima in het modebeeld. Haar truien hebben stuk voor stuk iets bijzonders, iets persoonlijks voor de drager en soms ook iets geks. door Conny Heida „Een trui móet iets bijzonders heb ben. Verschillende materialen en steken, uitbundige kleuren, iets aparts. Aan zo'n hele gewone trui vind ik niet zoveel aan". Gewoon zijn de truien van Nancy dan ook zeker niet te noemen. Behalve de wat klassieke truien met ingewik kelde steken zijn er de „gekke" truien Nancy slaagt erin ze iets heel persoonlijks voor de dragers mee te geven. Vrienden verraste zij op hun veijaardag al eens met truien waarin verjaardagstaarten en kaarsen waren ingebreid. Een kennis die helemaal gek van surfen is, kreeg, hoe kan het anders, een surftrui, maar dan niet zo een met een simpele ingebreide surfplank maar een bijna cartoonachtige creatie. De eigenaar van een Am sterdams restaurant kreeg een trui met het ingebreide logo van zijn zaak en een enthousiaste Ameri kaanse basketballer een trui met ingebreid zijn favorieten, een ont werp dat overigens het grote Ame rikaanse blad Sports Illustrated haalde. Voor Hans van Willigen- burg, een fan van Barbra Strei sand, maakte ze een trui met de beeltenis van deze succesvolle zan geres en zo zijn er nog tal van voor beelden te geven. Tekenen met wol Truien met ingebreide motieven en zeker met gezichten zijn lang niet altijd mooi. Vaak zijn ze zelfs lelijk opzichtig of hebben iets lach wekkends. De truien van Nancy hebben dat op een of andere ma nier niet en het lijkt haar iedere keer weer te lukken er iets moois en aparts van te maken. Waar schijnlijk komt dat door de uitste kende kleurencombinaties. Zoals een schilder of tekenaar zijn werk doet met penseel of potlood, doet Nancy dat met haar breipennen en wol. Nancy volgde in Amerika een opleiding, vergelijkbaar met onze Rietveldacademie in textiele kunst en gaf les op scholen. Het breien was een hobby ernaast. „Twaalf jaar geleden, ik woonde toen nog in Amerika, schreef een wolfirma een wedstrijd uit. Ik breide een trui en won de derde prijs; vijfentwin tig dollar", lacht ze nu. „Een redac trice van het Amerikaanse blad La- dies Home Journal vond 'm erg mooi en plaatste hem met beschrij ving in haar blad. En dat was de eerste keer dat er een ontwerp van mij geplaatst werd en het duurde nog lang voor er een tweede volg de". „Amerika heeft zoveel ontwer pers. Bovendien wordt daar hoog tegen de Europese ontwerpers aan gekeken. Iemand uit Europa heeft daar altijd een streepje voor". Ze ven jaar geleden kwam ze naar Ne derland en ging als technisch recla metekenaar aan de slag. In haar vrije tijd tikten de breipennen zo als vanouds. Bij de verkoopster van de wolwinkel, waar ze een op vallend trouwe klant bleek, bleven haar creaties niet onopgemerkt en zij adviseerde Nancy te proberen haar ontwerpen aan de man te brengen en eens contact op te ne men met Ariadne. „Dat heb ik ge daan en vanaf dat moment ver schijnen er regelmatig ontwerpen in dat blad. Ik ben geen echte mo de-ontwerpster. Ik volg de mode wel, dat gaat eigenlijk ongemerkt, daar word je toch door bei'nvloed. Als rood de modekleur is, zie je dat zoveel, dan wil ik ook graag met rood aan de slag. Maar ik wil wel iets bijzonders in mijn truien: ver schillende mooie garens of mooie steken". Nancy Marchant:"Als ik iemand op straat zie met een van mijn truien voel ik me iedere keer weer een beetje trots. (fotoGPD) De hoofdredactrice van Ariadne adviseerde Nancy iets te creëren waarin haar indruk van Nederland als buitenlandse zou zijn verwerkt. Het werd een trui met complete grachtengevels en een „van Delfts blauwe tegels". „Voor een op dracht van Ariadne teken ik en brei het ontwerp ook zelf. Het wordt als compleet geheel met breibeschrijving afgeleverd". Een blad als Ariadne heeft ook veel be langstelling voor kinderpatronen en in die serie ontwerpen is vooral de „geboortetrui" waarbij net als bij de zo bekende geboortetegel al le gegevens zijn ingebreid als in een kruiswoordpuzzel. Heel mooi is ook een vest met ontelbaar veel kleurtjes die als in patchwork ver werkt zijn. Opmazen is iets dat Nancy liever niet doet. „Ik vind dat je het altijd ziet. In Amerika ge beurt dat trouwens ook niet, opma zen is typisch Nederlands". Voor de ontwerpen van Voque krijgt ze richtlijnen waarna ze gaat tekenen en zo'n ontwerp wordt met de be schrijving en met een proeflapje opgestuurd. De truien van Nancy zijn niet (meer) in de winkel te koop. Wel werkt ze op bestelling. „Verleden jaar leverde ik nog wel aan win kels. Samen met een meisje, dat de zakelijke kant regelde, probeerde ik iets voor mezelf op te zetten. Er was genoeg belangstelling. Ik denk dat het goed gegaan zou zijn als we doorgezet hadden. Maar het is zo'n enorme organisatie. We hadden een flink aantal thuisbreisters en als je tien verschillende breisters exact hetzelfde patroon, dezelfde materialen en dezelfde pennen geeft, krijg je tien verschillende truien. Wat large is voor de een, is small voor de ander. De een breit losser dan de ander. Bovendien zijn de belastingen in Nederland zo lastig. We maakten de balans op en merkten toen dat we precies e'e'n gulden winst hadden gemaakt. En dan al die moeite..". Ze kan er har telijk om lachen. „Er is e'e'n klant waar we nog steeds geld van krij gen. Als die niet betaalt hebben we zelfs verlies geleden". Trots Voor haar ontwerpen en voor de speciale bestellingen maakt Nancy nog wel eens gebruik van de dien sten van twee van die thuisbreis ters. „Dat is net mooi en goed te overzien. Want mijn werk is toch eigenlijk vooral het ontwerpen, niet zozeer het zakendoen. Dat ligt me ook niet zo: ontwerpen en breien dat vind ik leuk. Misschien lukt het me ooit nog wel eens als brei-ontwerpster mijn broodje te verdienen al is dat moeilijk. Als ik iemand op straat zie met een van mijn truien voel ik me iedere keer een beetje trots. Laatst zag ik een jongetje met een trui van mij. He' riep ik, die trui heb ik gemaakt. Dat jochie schrok helemaal: „Nee hoor, dat heeft mijn moeder ge daan". En gelijk had hij". Wattenstaafjes Voor de reiniging van baby-oortjes zijn nu speciale wattenstaafjes. De ze hebben een peervormige top, zijn groter dan de gewone staafjes en hebben een extra veiligheids laagje watten aan het eind van het staafje. Zo kan worden voorkomen dat het staafje te ver in het oor dringt. De Q-Tips Baby S'wabs zijn een produkt van Chesebourgh-' Ponds. Voor een verpakking van 54 stuks betaalt u 3,95. Deze Akai videorecorder kan in 120 landen worden gebruikt. (foto GP! door Hugo van der Heem Atari Computers introduceert op een agressieve manier nieuwe produkten. De Amerikaanse maatschappij, die nu geleid wordt door de ex-Commodore baas Jack Tramiel, probeert steeds marktsegmenten binnen te dringen met lagere dan gebruikelijke prijzen. Allereerst wil Atari de bestaande lijn aan 520-ST en 1040-ST compu ters uitbreiden met Mega-machi- nes. Dat wil zeggen: computers volgens hetzelfde concept, maar met geweldig grote geheugens van 2 tot 4 Megabytes (ruim twee tot vier miljoen tekens). Daarnaast gaat men een nieuwe PC introdu ceren. Ook op deze markt - waar het toch al dringen is - moet de 'Personal' doorbreken door bijzon dere prestaties in verhouding met een lage prijs. De Meg-Atari's, zoals de nieuwe computers is vanaf eind juli in Ne derland te koop. Zij krijgen de ty- penaam MEGA-ST 2 of 4 mee. Watj vorm betreft wijken de machines! af van de bestaande modellen. Er is' gebruik gemaakt van een compu ter-toetsenbord combinatie met een losse diskdrive en monitor. Bij de MEGA-ST is de diskdrive sa men met de computer in een kast ondergebracht. De monitor en het toetsenbord staan los. Extra mogelijkheden De diskdrive heeft een capaciteit van 720 K-byte. Er is een klok met batterij back-up ingebouwd en er is plaats voor een 68881 mathema tische co-processor. De laatste werkt samen met de 68000 micro processor bij rekenen en niet te vergeten tekenen. Er is plaats voor een uitbreidingsprint en de 68000- bus is middels een stekker naar buiten uitgevoerd. De 16-bits machine, gebaseerd op de Motorola 68000-chip, draait op een kloksnelheid van 8 Mega- Hertz. Naast de communicatie poort en de aansluiting voor de printer is er nog ruimte voor aan sluiting van een tweede diskdrive (eventueel ook voor de harddisk) en een ROM-insteekmodule. Met een RGB-aansluiting, MIDI (voor muziek), muis- en joystick aanslui tingen wordt de machine gecom pleteerd. De prijs van een gebruikelijk Atari-computer met deze mogelijk heden ligt in de buurt van de 2000 gulden. Voor een 2 Megabyte uit voering wordt dat ongeveer 3000 gulden en voor 4 Megabyte machi ne 4000 gulden. Dergelijke prijzen zijn nogal laag voor computers die ingezet wor den tegen 'geheugen-vretende pro gramma's'. Laser publikaties Atari brengt ook een eenvoudige laserprinter op de markt, die ver moedelijk zo'n 3000 gulden gaat kosten. Deze revolutionaire prijs weet men te bereiken door de prin ter van vrijwel alle elektronica te ontdoen. Vele laser-printers be schikken over een 68000-micropro- cessor, dezelfde die het hart vormt van de Megatari. Door alle stu- ringstaken door de computer zelf te laten overnemen, spaart men elektronica in de printer uit. Deze methode heeft als nadeel dat men tijdens het printen nooit met de computer verder kan werken. Een ander nadeel van deze methode is natuurlijk dat de laser- afdrukeenheid niet met een ander merk computer gebruikt kan wor den en waarschijnlijk niet aan meerdere computers gekoppeld kan worden. De specificaties komen overeen met de meeste laser-printers. Op lossend vermogen: 300 punten per inch. De druksnelheid is acht pagi na's per minuut op A4-papier. Personal computer Om nu nog met een personal computer op de markt te komen moet men wel lef hebben. De stan daard voor PC's is door de belang rijkste fabrikant IBM inmiddels gewijzigd en van de oude stan daard zijn al honderden remakes, zogeheten 'clonen' in omloop. De Atari PC moet dus iets heel bijzon ders bieden en bovendien een on gehoord prijskaartje hebben. Dat is ook het geval. De compu ter, die in augustus leverbaar moet worden, zou volgens de marketing manager in Nederland De Graaf vermoedelijk zo'n 1600 gulden (ex clusief btw) gaat kosten. Hij bezit de oude vertrouwde 8088-2 micro processor, die echter in frequentie omschakelbaar is. De gekozen ver sie twee kan namelijk op bijna de dubbele snelheid lopen: 8.0 MHz in plaats van 4,77 MHz. Voor die prijs is voorts voorzien in het eventueel plaatsen van 8087 co-processor. Er is 512 Kb RAM ge heugen aan boord, uitbreidbaar tot 640 Kb. De computer heeft een ge scheiden geheugen voor video-toe passingen van 256 Kb RAM. Dat houdt verband met de vele grafi sche modes die zijn ingebouwd, en die anders ten kosten van het werkgeheugen zouden gaan. Aan boord zijn EGA, CGA, Hercules en standaard monchrome graphics. Zaken die men anders extra zou moeten aanschaffen in de vorm van insteekkaarten. Het hoogste oplossend vermo gen is 720 bij 348 beeldpunten in de zwart/wit (monochrome) mode. In kleur is het aantal maximaal aan te sturen beeldpunten 640 bij 350 met keuze uit 16 van de 64 kleuren. Men levert een muis mee, die zo wel het door Atari zelf gevoerde GEM als het Microsoft Window- programma standaard onder steunt. Tot voor kort moest men daar een Microsoft-expansion kaart voor kopen. Waarmee ook weer een aantrekkelijk nieuw facet aan de computer wordt toege voegd. Sinds enkele jaren is in Nederland een Amerikaanse leger-tv-zender actief. Ook zijn er mensen die op vakantie hun tv-toestel willen mee nemen, bijvoorbeeld naar Frank rijk. Verder zijn er signalen van sa telliet die niet kloppen met onze Nederlandse tv's. In al deze gevallen kan men de beelden niet met de gebruikelijke kleuren-tv ontvangen. Zowel in Frankrijk als in Amerika gebruikt men een ander kleurensysteem. Ook in Engeland is de tv-standaard iets anders opgezet: daar heeft men het geluid op een andere wijze bij het zendersignaal gevoegd. En bij de satelliet hangt het er vanaf welk land het tv-kanaal gebruikt. Om die verschillen te overbruggen zijn er zogenaamde multi-standaard- ontvangers ontwikkeld, die wel in staat zijn altijd een tv-plaatje te le- Videorecorders die geschikt wa ren voor al die standaarden waren er tot nu toe nauwelijks. Ze waren te duur en te ingewikkeld. Akai brengt er nu toch een voor iets meer dan 2000 gulden. Het is de VS-X 9 EGN. Hij is in meer dan 120 landen te gebruiken. Het apparaat kent namelijk de kleursystemen PAL B/G, PAL I, PAL D/K, SE- CAM B/G, SECAM D/K, MESE- CAM B/G, MESECAM D/K/, NTSC 3,58 en NTSC4,43. De enige landen waarvoor hij niet geschikt is, zijn Frankrijk (SE CAM L), Brazilië, Paraquay en Uruquay (PAL M/N). Het Franse SECAM L-systeem kan wel via een Franse-tv en de lijn-in en -uitgang worden opgenomen en weergege ven. Voorts kan men er buiten landse banden perfect mee afdraai- Het apparaat heeft verder alle moderne gemakken zoals pro grammeren tot zes weken vooruit, afstandsbediening, 50 voorkeuze kanalen en perfect stilstaand beeld. Hij wordt geleverd in een speciale doos, die de functie heeft van een transportkoffer. Het appa raat past zich automatisch aan bij elke netspanning tussen 110 en 220 volt. Adres: Akai Fodor, Hoogstraat 11-15, 3011 PD Rotterdam, tel. 010- 114060.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10