TAD LEIDEN 'Je moet toch wat met je kinderen? Flink deel bewoners tegen sloop Morsweg LEIDSCH m DAGBLAD Musea en videotheken doen door het slechte weer goede zaken Twijfels over benodigde meerderheid Stichting zamelt geld in voor Poolse stad Torun s ZATERDAG 25 JULI 1987 ummKÈÊHuwm^^^mÈÊÊÊÊmÊÊÊmmÊKÈÊÊmm IPPPPPI T f J f lllllllilllllllllllllil ATA-'i mmmmmmÊÊÊÊÊ LEIDEN - De vloer van de spiksplinternieuwe hal van het museum Volkenkunde aan de Steenstraat is bezaaid met uitlekkende paraplu's. De garderobe hangt vol met fel gekleurde regenpakken. Schreeuwende kinderstemmen klinken door tot het ge deelte van de portiersloge. Het is duidelijk dat door het slechte weer van de laatste week zowel toeristen die in de buurt van Leiden zitten als thuisblijvers met kinderen de musea worden ingejaagd. "Je moet toch wat met die koters", zegt een wanhopige ouder. Volgens de WV is dat tot nu toe ook het grote manco gebleken. "Volwassenen weten zich met regenachtige dagen nog wel te vermaken, maar de vraag voor hun is veelal: wat doen we met de kinderen. Er zijn weinig overdekte attracties waar kinde ren naar toe kunnen. Een overdekte speeltuin is er bijvoorbeeld niet. Ze gaan ergens heen, maar als het de volgende dag weer regent, zijn ze erop uitgekeken en willen ze iets anders. Ja kijk, dat is er meestal niet", zegt medewerkster M. Baart van de VW. Het buitenbad van zwembad De Vliet: vaak 's zomers een 'mierenhoop', nu vrijwel uitgestorven. Nu is het tijdens de zomer altijd erg druk bij het informatiebu reau. Met het aanhoudende slechte weer wordt er echter een extra beroep op de WV gedaan. "Veel toeristen die hier aanko men gaan met goed weer recht streeks de stad in. Ze zoeken hun eigen weg. Met slecht weer heb ben ze echter meer informatie nodig en gaan ze gericht zoeken naar bezienswaardigheden in on ze stad". Op dit ogenblik heeft de WV volgens Baart de handen vol aan de verkoop van kaartjes voor het Chinees Staatscircus. "Dat loopt als een trein. Daar kun je natuurlijk met kinderen naar toe en het is overdekt. Ver der vragen veel mensen naar het museum voor Volkenkunde. Dat vindt de jeugd blijkbaar heel erg leuk". door Meidert van der Kaay In het museum waar de bezoe kers wat wordt bijgebracht over de niet-westerse culturen, is het inderdaad veel drukker dan an ders. "Normaal zie je op een zon nige doordeweekse dag geen hond in het museum. Afgelopen zaterdag hadden we over de hele dag bijvoorbeeld maar 49 men sen. Vandaag zijn er al zo'n twee honderd de kassa gepasseerd", zegt de man bij de balie. Wel leuk al die belangstelling, maar het museum heeft op zo'n toeloop ei genlijk niet gerekend. De mede werker wijst op het bord met se mafoons dat praktisch geheel is gevuld. Dat betekent dat er wei nig personeelsleden in huis zijn om bijvoorbeeld rondleidingen te geven. "Gelukkig hebben we nog projecten die we kunnen bieden. Wie weet van tevoren dat het zo lang slecht weer zou worden? Het is toch niet voor niets zomer. Dit zijn doorgaans stille tijden voor ons". Uitgestorven Zijn collega van het Rijksmu seum voor Oudheden beaamt dat ten volle. "Aan de bezoekersaan tallen kan worden gezien of het goed weer is of niet. Zeker in het begin van deze maand toen het heel mooi weer was, waren er bij na geen bezoekers". Volgens de medewerker is het niet zo dat i moede hun tijd doden. "Ook in vakantietijd zijn de bezoekers toch altijd in enige mate geïnte resseerd in wat we te bieden heb ben. Er is sprake van een bewus te keuze. Ze hebben een aantal alternatieven in hun hoofd voor dat ze op vakantie gaan. Als het dan slecht weer is, meken ze van die gelegenheid gebruik om de tijd op een aangename manier overdekt door te brengen". Dat het weer sinds een dikke week niet te pruimen is wordt met name in de "zwembaden ge merkt. De plaats waar het zo mers een mierenhoop kan zijn, buitenbad De Vliet, is nu totaal uitgestorven. Een trieste aanblik. Alleen de vaste klanten blijven 's ochtends vroeg hun baantjes trekken. Volgens R. Marchand van de gemeentelijke directie sport en recreatie is het een fikse financiële tegenvaller voor de buitenbaden. "In de junimaand van vorig jaar kreeg zwembad De Vliet 35.000 zwemmers bin nen de poorten. Afgelopen juni waren er maar 10.000 r genoeg moed konden len om naar het zwembad te gaan. Watje noemt een achteruit gang. Gelukig waren de eerste weken van juli lekker zonnig waardoor we de achteruitgang van de laatste week weer kunnen opvangen. Over het geheel geno men kunnen het jaar in augustus nooit meer goed maken". Het personeel blijft ef volgens Mar chand wel monter onder, "hoe wel het natuurlijk lange dagen zijn als je de hele dag niets te doen hebt". Hemelwater Een ander 'slachtoffer' van de regen is botenverhuurder Verin- ga. Zijn bootjes liggen er wat zie lig bij en zijn vol gelopen met he melwater. Volgens hem zit hij aan het Rembrandtplantsoen ook in een slechte hoek. "Alle mensen gaan als ze van het sta tion komen de Blauwpoortsbrug over naar de Haarlemmerstraat. Net makke schapen", foetert hij. Aan de andere kant berust hij ook in de situatie. "Als iets fout zit kan ik er aan werken, maar in dit geval kan ik mets doen. Hier heb ik toch totaal geen invloed op", zegt hij, naar de betrokken hemel wijzend. Een branche die bij het slechte weer welvaart is die van de vi deotheken. Hoeveel video's ze nu precies meer verhuren weten ze niet. Wel wordt volgens een vi deotheek aan de Nieuwe Bees tenmarkt door de klanten veel geklaagd over de tv-program- ma's en over de kinderen die moeten worden beziggehouden. Een regelrechte topper is de film Flodder, die mensen dan ook maar voor een dag mee naar huis mogen nemen. "Als ze zo'n video een hele week mochten houden, gaat hij de hele familie door en dat is niet de bedoeling". Van de kinderfilms is Howard the Duck erg populair. Die is dan ook voortdurend verhuurd en kan al leen worden gereserveerd. Een andere tak die profiteert van het omgeslagen weer, is de reisbranche. Vooral is er, niet verwonderlijk, veel vraag, naar zonvakanties. Spanje en Grie kenland zijn volgens een mede werkster van een groot reisbu reau in Leiden in dit opzicht kop lopers. "Mensen willen duidelijk op het laatste moment toch nog genieten van de zon, maar heb ben daar aan de andere kant niet al teveel geld Voor over. Ze wil len voor een dubbeltje op de eer ste rij zitten. In het hoogseizoen zijn alleen nog maar de wat duur dere reizen beschikbaar. Pas voor half augustus zijn er weer reizen die wat goedkoper zijn". Natuurlijk wrijft de gehele middenstand van de Leidse bin nenstad in haar handen met het tegenvallende weer. De Haar lemmerstraat is duidelijk veel drukker dan normaal is voor de tijd van het jaar. Goed voor de verkopen. Als we de berichten uit De Bilt mogen geloven zal het voorlopig ook nog wel goed blij ven gaan met de ondernemers. En tegen klanten maar klagen over het slechte weer. LEIDEN - Zestien bewoners van de Morsweg hebben een advocaat in de arm genomen om juridische stappen te ondernemen tegen de sloop van de 44 huizeri aan de Morsweg. Zij zijn niet van plan hun woning aan de gemeente te verko pen. De gemeente wil 44 woningen tussen het Wernink-terrein en de Dr. Lelylaan (de zogenaamde Morsweg 4) aankopen en tot sloop overgaan omdat het leefklimaat in de wijk slecht is door de verdubbe ling van de spoorlijn en de overlast van de drukke Dr. Lelylaan. De tegenstanders van de plan nen menen echter dat de gemeente de woningen niet wil slopen om de bewoners van dienst te zijn, maar om op het nabijgelegen bedrijfster rein de Leidse Betonmortel Cen trale (LBC) te vestigen. De LBC is nu gevestigd aan de Zoeterwoud- seweg en veroorzaakt daar veel overlast voor de omwonenden. Indien niet tweederde deel van de bewoners overeenstemming be reikt met de gemeente over de koop onstaat een onduidelijke si tuatie. Op een voorlichtingsavond voor de bewoners in maart, waar ook de wethouders van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, Tesselaar en Peters, aanwezig wa ren, is de bewoners verteld dat een tweederde meerderheid (29 huisei genaren) noodzakelijk is. "Als die tweederde meerderheid niet wordt gehaald, gaat het plan niet door", is op die avond expliciet door wet houder Tesselaar gesteld. Dat is ook in het verslag van die avond opgenomen. Expositie Bijscholing Stichting Sociale Projekten houdt dit najaar een cursus Werken met je handenDeelne mers leren in korte tijd karweien in en rond het huis te verrichten zoals behangen, schilderen en timmeren. Onder deskundige lei- ding doen de cursisten ervaring op bij mensen thuis. Doelgroep voor deze cursus zijn vrouwen die opnieuw werk zoeken, jonge ren en culturele minderheden. Het is de bedoeling dat zij een be hoorlijke basiskennis en prak tijkervaring krijgen. De eerste cursus begint op vrijdag 14 au gustus. Inlichtingen zijn te ver- In het tuinhuis van de Hortus Botanicus is van 1 tot en met 26 augustus een expositie te zien van het werk van Mary van Delft-Van der Roesi. In haar aquarellen en etsen zijn vaak vo gels en planten te zien iii combi natie met cijfers en letters. De ex positie is geopend van dinsdag tot en met vrijdag. De Hortus is geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het eerste weekend in augustus is het tuinhuis ook van 11.30 tot 16.30 uur geopend. Bingo Dienstencentrum Merenwijk houdt maandag een bingomid dag voor de ouderen in de grote zaal van het Dienstencentrum aan de Rosmolen 6 tegenover de bibliotheek. De zaal gaat open om 13.30 uur. De gemeenteraad heeft echter in mei besloten om tot aankoop van de woningen over te gaan, mits een 'ruime'meerderheid' van de huisei genaren akkoord gaat. Wethouder Peters wilde toen niet duidelijk maken wat hij onder een 'ruime meerderheid' verstond: "meer dan de helft plus een, maar ook geen tweederde meerderheid". Volgens een ambtenaar van de afdeling grondzaken, P. Blanken- heym, heeft de gemeente inmid dels met 28 eigenaren overeen stemming bereikt over de verkoop prijs. Daar zijn de twee woningen die eigendom zijn van de gemeente nog niet bijgeteld. Blankenheym stelt wel dat nog niet alle eigenaren hun koopcontract hebben terug- gstuurd. Mevrouw R. Dekkers, voorzitster van de Stichting Leefbaar Leider dorp, die nu ook de belangen van een aantal van de Morsweg 4 bewo ners behartigt, beweert echter dat een aantal van die 28 eigenaren hun besluit om te verkopen heb ben teruggedraaid. Zij zegt dat de bewoners van de Morsweg door de gemeente zijn geïntimideerd met het dreigement dat de woningen worden onteigend indien niet aan de verkoop wordt meegewerkt. Ook de advocaat van de zestien bewoners, mr. W.G.H. Janssen, neemt het woord intimidatie in de mond, wanneer de benadering van de bewoners door dé gemeente ter sprake komt. Hij verwacht dat de gemeente onteigeningsprocedures moet beginnen om eigenaar te wor den van een aantal huizen aan de Morsweg. "Die procedures zullen jaren gaan duren". Janssen sluit niet uit dat er AROB-procedures worden ge voerd over de aankoop van de wo ningen. De bewoners die tegen de sloopplannen zijn, kunnen wel licht bezwaar maken tegen het raadsbesluit om de woningen aan te kopen of tegen het verlenen de sloopvergunning die noodzakelijk is om de woningen af te breken. LEIDEN - De stichting Regio Lei den helpt Polen houdt een geldin zamelingsactie om de Poolse stad Torun te voorzien van goederen als reinigings- en ontsmettingsmidde len, waspoeder en medische ge bruiksartikelen. Een bejaarden centrum, een kindertehuis en een ziekenhuis aldaar zitten om deze goederen dringend verlegen. De stichting heeft voor de drie wagens met goederen die ze in sep tember wil sturen, een bedrag van 10.000 gulden nodig. Kerkgenoot schappen en bedrijven hebben tot nu toe 3000 gulden toegezegd. In lichtingen over het geven van bij dragen verstrekken H. Lodder, te lefoon 254911, W. van Ingen Sche- nau, telefoon 155832 of R. Paling, telefoon 262792. Wethouder Peters. of tweederde meerderheid? Lezers schrijven Plantsoenen In het kader van het schoonhou den van onze stad is ook te merken dat de gemeentelijke plantsoenen dienst zijn steentje bijdraagt. Op de hoek van de Haarlemmerweg- Willem de Zwijgerlaan ligt mo menteel een perk waar zelfs Soest- dijk trots op zou zijn. Er is dan ook met zeven man keihard aan ge werkt. In de achterliggende wijk 'Groenoord' is al maanden geen man van de plantsoenendienst ge weest. In de meeste perken staat het onkruid een meter hoog. Van de oorspronkelijke beplanting is vaak niets meer terug te vinden... Ik vraag me - en met mij vele buurtbewoners - werkelijk af of het niet de hoogste tijd is de ver antwoordelijke personen ter ver antwoording te roepen. Wie durft in deze tijd van bezuinigingen zo met gemeenschapsgeld te smijten? N.A. van Es, Madame Curiestraat 14, Leiden. Volière Naar aanleiding van publicaties in deze krant over het mogelijk ver dwijnen van de volière in het Plantsoen, wil ik even reageren. Ik stel voorop dat de grote schul dige de overheid is en in de tweede plaats het publiek, want dat mist totaal enige zelfdiscipline. Dat het beheer van de volière mogelijk goedkoper kan, sluit ik niet uit. Maar dat de gemeente vier jaar ge leden een mannetje bij de volière heeft neergezet die beschikt over de nodige diploma's op tuinbouw gebied, dat gaat er bij mij niet in. Immers, die diploma's bepalen me de de hoogte van het salaris. Het moet van mijn hart dat het Plantsoen een aanfluiting is op ve le punten. Het is een armoedig stuk grond waaruit het wanbeheer duidelijk spreekt. Veel is er in Lei den verbeterd, maar op het terrein van parken is een gestage terug gang te bespeuren voor de mensen die niet slapen. Fietsers en brom mers hebben het in Leiden voor het zeggen, ook in de parken. Dat is grotendeels de schuld van het gemeentebestuur. H. den Hartog, Kaarsenmakersstraat 2, 2312 SG Leiden. (Van redactiewege ingekort) LEIDEN - Geboren: Hermannes Albert zv. W. Mensink en W. de Groot, Maarten Jan zv. M.E. Tuurenhout en J. van der Meulen, Rolf Theodorus Cornells W.T. Koteris en A.K.M. Meijers, Gea Jo hanna dv. J.P.A. de Beer en A.S.A Steensma, Karima dv. K. Zerdeb er Kourbit, Mark Adriaan Johannes A.J. Cuvelier en T.C.M. van den Berg, Charlotte Willemina dv. D.L. Glasbergen en A.W. van der Does, Mar- i Maartje Elisabeth dv. L.C. Schouls en C.J. Cats, Berend zv. H. Boer en M.W.M. Sluis, Iris Christina dv. J. de Zwart en E.C. van Rijn, Esther Miranda dv. D. van der Meer en G.E. Vellekoop, Feyza dv. C. Eker en E.N. Eker, Inge Jo hanna Trijntje dv. J. van der Wiel en M.J. Duivenvoorden, Arisa dv. H.C. Montanus en E.M. Schlagwein, Patrick zv. D. Hellenberg en P. van der Plas, Dirk-Jan zv. T.D. van der Plas en M. Woestenenk, Jitske Hermanus dv. H.A.M. Voorham en J.A.M. Hoogeveen, Kimberley Marlous dv. M. Schultz, Arendje Janna dv. A. van der Plas, Ste phen Daniël zv. J.W. Rongen en J.T.M. Mooijman, Maartje Janna dv. R. Messe- maker en A.J. Plokker, Annick Marin dv. V.L. Gijsen en K.M. Kuijpers, Kar lijn Lotte dv. M.A.M. Verhagen en J.M.O. Visser, Lea dv. A.J. Mulder en A.E. Hullu, Felicia Jolanda Cornelia Hendrika dv. F. Kramer en A.M.L. Mul der, Carel Vincent Dolf zv. J.T.B. van de Graaff en M.J. Siegers, Yavuz zv. B. Kus en A. Kus, Malou dv. P.G. Hofmann en M. Altink, Yvette dv. P.G. Hofmann en M. Altink, Martin Cornelis zv. J. van der Plas en P. van Beelen, Roy zv. W.J.H. de Ridder en J.P. van Wetten, Emmeline Loes dv. P.F.M. de Wit en M. van Stave ren, Patrick zv. P.A.C. Slingerland en F.K. van der Eist, Sebastiaan Henricus Gerardus zv. G.J. Stevens en C.G.M.M. Coster, Mike zv. M.H. Voogd en H.G.C. Egbers, Ingetje dv. L.W. van Rijn en J. Korpershoek, Abdelouahab zv. M. Azza- oui en A. Snoubri, Sandra dv. J.A. Kerk vliet en H.M.J. van Kampen, Aijan zv. J.J. Varkevisser en J. van der Zwan, Gonca dv. N. Tunali en E. Tunali, Salma dv. H.Zoubaa en F. Aoulad Said. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9