'Jeremiasse helpt ploeg Raas Verloop Tour pijnlijk voor zwijgzame Post SpoopTV Tour voor Roche Protest van boze fotografen CoiicuiTentie bescliiildigt Nederlands jurylid in Tour: Clere profiteert van Hollandse 'oorlog' ZATERDAG 25 JULI 1987 PAGINA 13 'Ik heb niets zinnigs te melden" DIJON (GPD) - De resultaten van de ploeg van Peter Post in de Ron de van Frankrijk zijn niet om over naar huis te schrijven. Die mening is de baas zelf kennelijk ook toege daan, want als het maar enigszins kan, mijdt Post contacten met de mediavertegenwoordigers. De stemming zal bij hem gistermid dag in Dijon ongetwijfeld nog ver der onder het nulpunt zijn gedaald. Jakovleva wint voorlaatste rit DIJON (AFP/SID) - De hoop op nog een Nederlands succesje in de laatste vlakke ritten van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen is gis teren vooralsnog ijdel gebleken door toedoen van de Russin Alla Jakovleva. Die ontsnapte in gezel schap van de Finse Tea Vikstedt- Nvman en de Westduitse Ines Va renkamp aan de aandacht van de beste sprintsters. Van dit drietal bleek Jakovleva ook op die disci pline de meeste kwaliteiten te heb ben. Ze versloeg.zonder veel moei te haar Finse medevluchtster. Va renkamp kwam twee tellen later over de streep. Maar ook al was de totale groep, die nog 77 rensters telt, naar de fi nish gestormd, dan nog hadden de rapste Nederlandsen niet voor een dagzege kunnen zorgen. In de spurt van het peloton, dat slechts veertien seconden achterstand had op de winnares, was de Westduitse Viola Paulitz iedereen te snel af. Ook Connie Meijer en Monique de Bruin, die respectievelijk als vijfde en zesde eindigden. In de algemene rangschikking veranderde uiteraard niets. Met al leen de etappe naar Parijs nog op het programma kan Jeannie Lon- go, ernstige ongelukken daargela ten, de eindzege niet meer ontgaan. Haar enige rivale. Maria Canins, maakte gisteren weinig aanstalten nog iets van haar achterstand van 2 minuten en 52 seconden op Longo af te knabbelen. nadat twee van zijn renners - Henk Lubberding en Erik van Lancker - hun numerieke meerderheid in de kopgroep niet kenden uitbuiten en de eer moesten laten aan de Franse routinier Regis Clere. Hoe slecht de 'grote' Post tegen zijn verlies kan, bleek weer eens voor de start van de etappe naar Dijon. Toen een aantal Nederland se journalisten hem benaderde voor een korte terugblik op de prestaties van zijn ploeg, gaf hij niet thuis. „Ik heb nu geen tijd, hoor. Over vijf minuten is de start al", hield hij de boot kribbig af. „Ik heb ook helemaal niets zinnigs te melden". Feit is dat Post alleen p.r. wil be drijven ten tijde van succes. Voor hem bestaat er slechts één soort nieuws: goed nieuws. Zodra de za ken niet naar wens gaan, kruipt hij in zijn schulp. Het heeft hem gesto ken dat de concurrende teams van Raas en Gisbers zo goed in beeld kwamen, waar Post slechts een dag met zijn prille bloem Ene Breukink kon koketteren. Nog pijnlijker voor Post was dat Raas en Gisbers samenspanden tegen hem in deze Ronde. Een vorm van samenwerking die wellicht nog wordt uitgebouwd. Combine Raas. die er geen geheim van maakt dat hij een grote hekel heeft aan Post. krijgt er volgend jaar in Cees Priem een zeer bevriende (as- sistent)ploegleider bij. Priem gaat bij de vierde Nederlandse wieler ploeg (Transvemij) werken en er zijn aanwijzingen dat hij in de slag zit met Raas en Gisbers om Post een toontje lager te laten zingen. Al ontkennen alle betrokkenen uiter aard dat er een supercombine te gen Post in de maak is. Van het eens zo machtige bol werk van Post is niet bijster veel meer over. De eens sterkste wieler ploeg ter wereld is verworden tot een kleurloze middenmoter. In een etappewedslrijd als de Giro d'Italia kan dat nog worden verdoezeld. Immers, op het Apennijnse schie reiland gaat het lang zo hard niet toe als in het land van Marianne, waar het dagelijks van-dik-hout- zaagt-men-planken is. De mooie ereplaatsen die Breukink (derde) en Millar (tweede) in de Giro be haalden, verbleekten danig in de Tour. Waarbij de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de belofte Breukink tenminste nog fraai heeft gescoord in Frankrijk. Breukink is, naast de betrouwbare captain Henk Lub berding en invaller (nota bene) Theo de Rooy, een van de weinige positieve elementen in de ploeg- Post. Kopman Phil Anderson en de Schotse schaduwkopman Ro bert Millar lieten het in alle stan den afweten. Van deze dure jon gens wil Post dan ook wel af. Èr is sprake van dat Post als vervanger alsnog zijn zinnen heeft gezet op de peperdure Amerikaanse Tourwin naar Greg Lemond, zij het dat er nog enkele andere kapers op de kust liggen. Post is trouwens niet alleen afge knapt op Anderson en Millar. Ook met Eric Vanderaerden ziet hij het niet meer zo zitten. De Belg wordt verweten dat hij niet genoeg 'voor het vak' leeft. Ook de trouwe knecht Ludo de Keulenaer houdt het bij Post na vele jaren voor ge zien. De eens zo befaamde Post trein maakt al met al een uitgeran geerde indruk. Er zullen flink wat vitale delen moeten worden ver vangen om de expres weer als van ouds te laten stomen. De fotografen en hun motorrijders staakten gisteren tegen de slechte werkomstandigheden en stonden slechts een foto van zichzelf toe tijdens de 23e etappe van de Tour. (foto api. DIJON (GPD) - Er is gisteren op nieuw gedemonstreerd in de Ron de van Frankrijk. Waren het woensdag ontevreden schapen- boeren die een blokkade opwier pen op de Col de Madeleine, tij dens de etappe van Saint-Julien- en-Genevois voerden de Tourfoto grafen actie. Unaniem besloot men geen wielerfoto's te maken. Er wer den alleen plaatjes geschoten van de demonstratie. De fotografen protesteerden te gen de slechte omstandigheden waaronder zij tijdens de koers moeten werken Willy Wauthle. motorrijder van de Nederlandse fo tograaf Cor Vos: ,,Er rijden veel te veel VIPS mee. Die mensen zullen best belangrijk zijn, maar ze zitten ons wel in de weg. In de vlakke etappes kun je er nog wel langs, maar op die smalle wegen in de cols met al dat opdringende pu bliek is dat onmogelijk. Met als ge volg dat de renners pal op ons zit ten en wij de boosdoeners zijn". We hebben toch nog een vrij be wogen ritje naar Dijon achter de rug, waarin we hebben kunnen zien hoe mysterieus de wielers port soms kan zijn. Het i$ echt met zo dat wie wil demarreren van tevoren even de vinger moet opsteken in het peloton alvorens hij mag vertrekken. Zulke din gen gebeuren spontaan. Het kan al na vijftig kilometer, na hon derd kilometer of zoals gisteren wat korter voor het einde van de rit gebeuren. Ik heb me er trouwens wel over verbaasd dat er geen renners uit de ploeg van Jan Raas in die kop groep waren vertegenwoordigd. Zij hadden er. in verband met de groene trui van Jean-Paul van Poppel. alle belang bij het zaakje te controleren. Ondanks dat Van Poppel in de puntenrangschik- king wat meer afstand heeft ge nomen van Roche, is hij nu wel in een erg benarde positie terecht gekomen. Vandaag raakt Jean-Paul in de tijdrit ongetwijfeld weer achter op hetgeen betekent dat hij zijn punten terug moet verdienen op de Champs Elysées en op weg daar naartoe. En dat is een zeer riskante zaak. Door een lekke band of een zwieper kan alles waar hij met zijn ploeg drie we ken lang voor heeft gewerkt in een klap voorbij zijn. Wat dat be treft had Van Poppel gisteren zijn trui beter veilig moeten en kunnen stellen. Als Nederlander zal ik maar duimen voor een goe de afloop, want ik gun hem die trui van harte. Ook de rivaliteit tussen Panasonic en PDM is in Dijon weer eens heel duidelijk aan het licht gekomen. Het schijnt dat Henk Lubberding zich de afgelo pen dagen nogal onvriendelijk heeft uitgelaten over Geme Knetemann en dan krijg je zoals gisteren een situatie dat ze el kaar niet willen laten winnen en uiteindelijk allebei met lege han den staan. Ook wat dat betreft is het maar goed dat Parijs in zicht is, want na de zware ontberingen van de laatste weken in Duits land en Frankrijk gebeurt het dat sommige renners kriebelig en aangebrand raken ten opzichte van elkaar. DIJON (GPD) - Het Nederlandse jurylid Wim Jeremiasse is in de Ronde van Frankrijk het middelpunt van een grote rel rond de groene trui. Met name de Belgische ploeglei ders beschuldigen de internationaal commissaris er van onder één hoedje te spelen met de équipe van Jan Raas. Dankzij zijn invloed zouden er renners van de Nederlandse formatie in de wedstrijd zijn gebleven die volgens de reglementen al lang naar huis hadden gemoeten. Ook Stephen Roche is des duivels op Raas. Volgens de Ier heeft de Zeeuw zich verzet tegen het onge daan maken van de straf, die Ro che in de Alpenrit naar La Plagne kreeg. Hij lijkt nu besloten te heb ben behalve op het geel ook op het groen te jagen. Twee dagen voor de finish in Pa rijs is de sfeer in het peloton dus om te snijden. Van een vreedzaam slot en een samenwerking tussen de ploegen van Boifava en Raas is geen sprake. Het tegendeel gebeur de,, kennelijk als antwoord van Ro che op de vermeende tegenwer king van Raas. Een affaire, waarin ook Jeremiasse een belangrijke rol speelde. Hij was binnen het college van commissarissen dat het gratie verzoek van Roche behandelde een belangrijke tegenstem. Roche werd gestraft omdat hij een stukje cake had aangenomen op een plaats waar dat niet mocht. „Hij helpt de Nederlandse ploegen", klonk het in koor en in het bijzon der SuperConfex. DIJON (GPD) - De tijd dat Nederlandse renners elkaar in een Tour de France-etappe de ritzege gunden, ongeacht voor welke ploeg er gereden werd, is al lang voorbij. Zodra de equipe van Post er bij betrokken is gebeurt tegenwoordig het tegenovergestelde. Ook gisteren op weg naar Dijon reden in een acht renners tellende kopgroep Gerrie Knetemann en Henk Lubberding slechts met één opdracht. Ze gunden elkaar de winst niet. Dat de Fransman Regis Clere van die ongezonde rivaliteit gebruik maakte kon ze niets schelen Lubberding: „Ik wist dat dit zou gebeuren. Ik heb tijdens het Neder lands kampioenschap tegen Knetemann gezegd hoe ik over hem dacht en sindsdien zegt hij geen woord meer tegen me. Vanaf het ogenblik dat wij samen in de kopgroep kwamen stond vast dal hij zou proberen mijn karretje in de poep te rijdenKnetemann: „Lubberding heeft iets met mij, ik niet met hem. Maar het is wel zo dat ik hem heb teruggepakt toen hij op 1200 meter van de streep wegsprong. En dat deed ik echt niet alleen in het belang van onze ploeg..." De opgekropte woede van Lubberding over het koersgedrag van de Kneet vond in Geulle een uitweg via een aantal scheldwoorden. „Het bevalt me niet zoals die kerel in elkaar steekt. Sinds hij bij ons is wegge gaan heb ik hem echt leren kennen. Hij heeft iets met Post gehad en vecht dat over de rug van de jongens uit. Daarbij zet hij ook jongens, die van die hele situatie niets afweten, tegen ons op. Knetemann rijdt al lang niet meer om zelf te winnen, maar om ons te doen verliezen. Ik had nog gehoopt dat Eric van Lancker daarvan kon profiteren, maar hij zat in een verkeerde positie". In de kopgroep van acht kon de ploeg Post de meerderheid niet uitbui ten. „Als je deze naam op je shirt hebt ben je meteen kansloos. Of je nu met twee of drie renners in een kopgroep zit". Knetemann reageerde schouderophalend op de verwijten van Lubberding. „Als ze mij kwalijk nemen dat ik niet op kop heb gereden, kan ik toch rustig zeggen dat ik dat niet hoef als er van èén ploeg twee man bij zitten. Bovendien zijn er deze Tour de France dingen gebeurd die me niet zinnen. Dat weten zij beter dan ik, maar ik ga dat niet allemaal naar buiten brengen. Maar ik koers er wel naar. Als zij oorlog willen, kunnen ze het krijgen". Schijn Jeremiasse ontkent dat in alle toonaarden, maar hij heeft de schijn tegen. Vooral omdat hij be halve jurylid ook een functie heeft in de sportgroep van SuperConfex: hij is lid van het stichtingsbestuur dat het reilen en zeilen van de équi pe in de gaten moet houden. De aanklagers, Jos Braeckevelt (tweede ploegleider van Hitachi), Patrick Lefevere (tweede ploeglei der van Joker) en Walter Planc- kaert (de assistent van Peter Post), zeggen onderweg genoeg te heb ben gezien om hun beweringen waar te kunnen maken. Braecke velt: „Hij neemt renners van Raas systematisch in bescherming". Planckaert: „Als de reglementen op het verbod in de bergen ge duwd te worden strikt waren toe gepast, zouden er al vijftig tot zes tig renners meer naar huis zijn ge weest. Waaronder een heel pak van Raas". En Levefere tenslotte: „Wat duwen en trekken van renners be treft is de ploeg van Raas de kam pioen in deze ronde. Nijdam en Solleveld hadden al lang uit koers gezet moeten worden. Maar dat ge beurt niet en daarmee wordt de strijd om de groene trui vervalst. Want die hulp heeft Van Poppel hard nodig". Cola Jeremiasse was niet echt ver baasd over de opgewonden stem ming in het Belgische kamp. „Ik heb inderdaad Nijdam behoedt voor uitsluiting, nadat hij donder dag een bidon met cola in de auto van meneer Braeckevelt had ge smeten. Xavier Louy en Jacques Goddet stelden voor hem uit de wedstrijd te halen. Bij de commis sarissen zijn altijd een paar mee- huppelaars. die tegen die mensen meteen ,ja" zeggen, maar ik vond het te zwaar gestraft. We zijn drie dagen voor Parijs. Dan doe je zoiets toch niet", aldus het jurylid. „Ik sta boven die beschuldigin gen. Ze moeten het eerst maar be wijzen", reageerde hij verder. „En dat ik bestuurslid ben van de stich ting SuperConfex heeft er niets mee te maken. Ik heb die functie destijds geaccepteerd uit sympa thie en vriendschap. De toenmali ge voorzitter van de KNWU Hylke- ma heeft me het afgeraden, maar ook gezegd dat er juridisch geen bezwaar was. Voor mij maakt het geen verschil of ik al dan niet be stuurslid ben. Mijn houding ten opzichte van Raas en de jongens van die ploeg zou hetzelfde zijn". Met de aanval van de Belgische ploegleiders, voor wie afgunst als motief zou kunnen gelden, zullen Jeremiasse en Raas geen probleem hebben. Ernstiger is de boosheid van Roche. Diens ploeg heeft de potentie om de groene plannen van Van Poppel te dwarsbomen. Jer- rniasse staat echter achter het be sluit om de straf van Roche te handhaven. „Ik vond het te zwaar toen hij het kreeg, maar één keer gegeven blijft gegeven", was zijn mening. „Natuurlijk zullen er men sen zijn die zeggen dat ik PDM en SuperConfex daarmee help. Maar als de straf wordt teruggedraaid en Delgado verliest met zeven secon den verschil de Tour de France krijgt de jury het verwijt Roche te hebben geholpen". Wim Jeremiasse (links), het gewraakte Nederlandse jurylic met ploegleider Gisbers. Precedent De Ier wond zich danig op over de situatie. Vooral nadat Xavier Louy hem vertelde dat „er ploegleiders zijn die het ongedaan maken van de straf als een prece dent zouden beschouwen. Gisbers en Raas". Terwijl een bondgenootschap tij-, dens de laatste dagen voor de hand leek te liggen, merkte Jean Paul van Poppel al na negen kilometer dat het „foute boel" was. In een tussensprint wrong ineens buffel Bontempi zich tussen de nerveuze spurters. Hij verwees de Nederlan der naar de derde plaats. In drie la tere sprints won hij wel en herover de zo de groene trui. Toen er in de finale van de etappe tussen St. Ju- lien en Dijon een kopgroep van acht renners wegreed, ging de equipe van Van Poppel niet eens in de achtervolging. „Er waren van ons maar vier renners meer goed. We hebben onderweg een hele dag moeten werken. Als je die vier het gat laat dichtfietsen, sta je er in de eindsprint toch weer alleen voor", aldus Van Poppel. Aan de andere kant neem ik er mijn petje voor af dat de ploeg- Post toch met twee man was ver tegenwoordigd in de kopgroep. Ondanks alle teleurstellingen in de bergen, zaten ze er bij de eer ste de beste gelegenheid op het vlakke toch maar weer bij. Maar vanwege die numerieke meerder heid hadden ze het wel moeten afmaken. Lubberding of Van Lancker had dan ook meteen met Regis Clere mee moeten sprin gen, want hoewel het mijn ploeg genoot Rudy Patry niet lukte kreeg Clere het wel voor elkaar alleen weg te springen. Tjaen dan rest ons nog de tijd rit van vandaag in Dijon en mor gen de laatste rit naar de eindbe stemming. Wat kan Delgado van daag nog doen om toch nog de Tour te winnen? Als ik hem was zou ik de tijdrit indelen in twee fasen. Alleen door zo hard moge lijk van start te gaan kan hij Stephen Roche mogelijk nog de moraliseren. Omdat de laatste zestien kilometer omlaag gaan, zie ik daar Delgado en Roche ten opzichte van elkaar niet zoveel terrein meer winnen of verliezen. Maar normaal gesproken is deze Tour de France voor Stephen Ro che. Ook daar zal ik voor dui men, want dan komt de prognose die ik voor de start in Berlijn heb gemaakt mooi uit. HENNIE KUIPER „Wie weet welke plaats je dan pakt". Nu won hij de sprint van het peloton om de negende plaats, maar zes plaatsen achter hem pas seerde Roche de finish. Vandaag zal Roche zeker het groen pakken, en resten Van Poppel morgen op weg naar Parijs vijf tussensprints en een eindrush op de Champ Ely- Hoe dan ook zal Roche op weg naar Parijs de groene trui bezitten Of hij hem ook draagt is een vraag, want als hij vandaag met meer dan 21 seconden verschil op Pedro Del gado de tijdrit wint pakt hij het geel en dat gaat voor. De kans dat die aanval misloopt is vrijwel uit gesloten. Sinds 1983 heeft Roche tijdens de Tour de France geen tijdrit verloren van de Spanjaard. Omgerekend naar de 38 kilometers die ze in Dijon voor de wielen krij gen varieerde het verschil van mi nimaal 38 seconden tot maximaal 4.07 minuten. In de ploeg van Del gado zijn er echter nog die in won deren geloven. Nationaal kam pioen Adrie van der Poel bijvoor beeld. „Jan Janssen had ook nog nooit een tijdrit gewonnen. Toen hij er wel één won, won hij ook meteen de Tour de France". ZATERDAG 11.55-18.05 BBC 1 Grandstand Met cricket (Engeland-Pakis- tan. dag 3), kanocn (WK wild vater varen en slalom vanuil Bourg St. Maurice) en paarde- nen vanuit Ascot. 14.35-15.35 SKY NHL Hockey eportage van de wedstrijd New Jersey-Winnipeg. 15.30-16.45 Ned 2 Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe Dijon-Dijon (individuele tijdrit) in de Tour de France. 15.30-17.30 SCH Super Sport: met Amerikaans honkbal (her haling van de All Star Game). 15.35-16.45 SKY International Motor Sports. 16.00-17.15 BRT 2 Wielrennen Tour de France. 17.40-19.10 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan (4e testmatch vanuit Edgbaston). 17.55-18.15 Ned 2 Sudio Sport: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Dijon-Dijon). 18.05-18.20 BBC 1 Sportuitsla gen. 18.05-20.00 Did 1 ARD-Sport extra. Met een reportage van de tenniskampioenschappen om de Davis Cup: VS-West-Duits- land (dubbelspel). 18.35-18.50 BRT 1 Tour '87: sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 19.00-20.00 Did 3 Sport im Wes- 21.55-22.10 BRT 1 Sport op Za terdag. 21.55-23-10 Did 2 Das aktuelle Sport-Studio. 23.00-23.15 BBC 1 Sport 23.50-00.20 Ned 1 Studio Sport: met een samenvatting van he{' EK honkbal in Barcelona (on der voorbehoud). 00.10-00.40 BBC 2 Cricket: En- geland-Pakistan (samenvat ting). ZONDAG 14.15-16.15 Did 1 ARD-Sport extra. Met een reportage van de Grand Prix van Duitsland voor formule 1-wagens vanaf Hoc- kenheim. 14.30-18.15 Ned 2 Tros Sport' Studio Sport. Met golf: Ópen Nederlands kampioenschap en 15.30 tot 17.30 wielrennen: rechtstreeks verslag van de etappe Créteil-Parijs in de Tour de France, met de finish op de Champs-Elysées. 14.30-19.45 BBC 2 Sunday Grandstand. Met cricket: Lei cestershire-Yorkshire, auto sport: Grand Prix formule-1 ra ces van Duitsland en kanowed strijden vanuit Frankrijk. 14.35-15.35 SKY US College Football: de wedstrijd Oklaho ma-Colorado. 15.30-17.00 SCH Super Sport. 15.30-17.00 BRT 1 Wielrennen. Tour de France. 15.35-16.35 SKY VFL Austra lian Football: competitiewed strijd. 17.22-18.10 Did 2 Die Sport-Re portage. 18.00-21.00 Did 3 Sport im Wes ten extra. Met tennis: verslag van de wedstrijden om de Da vis Cup tussen de VS en West- Duitsland (3e enkelspel). 18.10-18-40 Did 1 Sportschau. 19.00-19.55 Ned 2 Studio Sport 19.50-19.57 Did 1 Sportschau- Telegramm. 20.05-20.35 BRT 1 Sportweek end 21.50-22.20 Did 2 Sport am Sonntag. 22.10-23.15 SKY VFL Austra lian Football: competitiewed strijd. 23.30-24.00 Ned 1 Studio Sport: met een samenvatting van het EK honkbal in Barcelona (on der voorbehoud). 23.45-00.20 BBC 2 Grand Prix formule-1 races (Duitsland). MAANDAG 09.30-10.00 SCH Tennis that counts: tenniscursus. 11.50-13.55 BBC 1 Cricket: En- geland-Pakistan (dag 4). 14.35-14.50 BBC 2 Cricket En- geland-Pakistan 14.45-17 10 BBC 1 Cricket: En- geland-Pakistan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13