Russen: ook Duitse Pershings weghalen Shultz: president werd misleid Sri Lanka en India sluiten akkoord over Tamils Akkoord kan binnen 60 dagen Europeanen niet meer enthousiast voor EG Gordji Chirac wilde ji ruilen voor Franse gegijzelden EG steekt 82 miljoen in strijd tegen aids Hitte kost mensenlevens vakantiefestival WINKEE Beperkte zelfstandigheid voor Jaffna VRIJDAG 24 JULI 1987 :WHsWgJ?l»] PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/AP) - De Sowjet-Unie blijft vasthouden aan de eis dat de 72 Westduit- se Pershing-Ia raketten, die met Amerikaanse kernkoppen zijn uitgerust, in het kader van een eventueel akkoord over de middellange afstandsraketten (INF) worden verwij derd. Dit heeft de Sowjet-ambassadeur in Nederland, Anatoli Blatov, gisteren verklaard op een persconferentie in Den Haag. In een nieuw ontwapeningsaanbod Dit geldt volgens Blatov temeer verklaarde Sowjet-leider Michail wanneer de Bondsrepubliek een Gorbatsjov woensdag dat de Sow- „tweede sleutel" van de kernkop jet-Unie de zogenoemde wereld- pen zou krijgen, dat wil zeggen dat wijde „dubbele nuloptie" aan- Bonn ook zeggenschap krijgt over vaardt en bereid is alle kernraket- het inzetten van de kernwapens, ten voor de middellange en kortere maakt. Dit zou de weg vrij maken voor een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en Sowjet-leider Michail Gorbatsjov later dit jaar. BRUSSEL (AP) - Het aantal Euro peanen dat de Europese Gemeen schap en warm hart toedraagt is opnieuw gedaald, zo bleek gisteren uit het resultaat van Eurobarome ter. Dit is een opinieonderzoek dat om de zes maanden wordt gehou den onder de bevolking van de 12 lidstaten van de Gemeenschap. In West-Duitsland verloor de EG de meeste aanhang. Eurobarometer legt 12.000 Euro peanen, afkomstig uit alle lidstaten van de EG, twee keer paar jaar een aantal vragen voor. Op basis van hun antwoorden wordt telkens de populariteit van de EG in de voor afgaande zes maanden gemeten. Het afgelopen jaar nam de steun voor de Europese integratie met vijf procent af, waarmee de dalen de lijn in de populariteit van de Ge meenschap, die zich bij het laatste opinieonderzoek al aftekende, wordt voortgezet. In de Bondsrepubliek, waar de steun voor een verenigd Europa over het algemeen groot is, zakte het aantal voorstanders van de EG dp F.r; maar liefst met meer dan zeven procent. Daarnaast vonden meer Westduitsers dat hun land de EG moet verlaten. Nog Slechts 52 procent van de Westduitsers vinden de EG een goede zaak, waarmee het land op het punt staat zich te voegen bij de lidstaten waarvan de bevolking nooit iets in de Gemeenschap heeft gezien. Eurobarometer conclu deerde uit deze cijfers dat steeds meer Westduitsers de kostbare landbouwpolitiek van de EG afwij- In Spanje, dat pas sinds vorig jaar EG-lid is, verloor de Gemeen schap acht procent van haar aan hang en ook in Italië, Luxemburg, België, Denemarken, Griekenland en Ierland daalde de populariteit van het orgaan. In Frankrijk daarentegen bleek rte v den. Hier steeg haar aanhang met zeven procent, waarmee nu 83 pro cent van de Fransen de Gemeen schap steunt. Ook in Nederland, Portugal en Groot-Brittannië was de steun voor de EG dit keer iets groter dan zes maanden geleden. Eurobarometer weet het verlies aan steun voor de EG in Grieken land en Italië vooral aan de toege nomen economische problemen en de politieke crises in die landen. Ondanks de dalende populari teit, geloven de meeste Europea nen nog steeds in de EG en zouden zij graag zien dat de Europese han del en de Europese integratie wor den geïntensiveerd. Alleen in De nemarken, Groot-Brittannië en Griekenland is minder dan de helft van de bevolking vóór het lidmaat schap van de organisatie. Voorts bleek uit het onderzoek dat 43 procent van de Europeanen het „erg jammer" zou vinden wan neer de EG zou worden opgedoekt en slechts negen procent is voor stander van haar opheffing. Desal niettemin staat één op de twee Eu ropeanen „onverschillig" tegen over de Gemeenschap. Eurobaro meter trok hieruit de conclusie dat „de individuele psychologische banden van veel mensen met de Gemeenschap nog steeds tamelijk zwak zijn". verder - voor de meeste Europeanen de economische banden en de initia tieven voor de wereldvrede de be langrijkste bindende elementen zijn binnen de EG. - de meeste Europeanen vinden terugdringing van de werkeloos heid is het belangrijkste - de meeste Europeanen zouden bij Europese verkiezingen niet naar de stembus gaan. - de meeste Europese boeren me nen dat zij geen baat hebben bij het landbouwbeleid. afstand niet alleen uit Europa, maar ook uit Sowjet-Azië weg te halen. In éen toelichting op het jongste Sowjet-voorstel zei Blatov dat de Sowjet-Unie echter op het stand punt blijft staan dat de Westduitse Pershing-Ia raketten ook bij een eventueel INF-akkoord moeten worden betrokken, omdat zij met Amerikaanse kernkoppen zijn uit gerust. Volgens de ambassadeur mag West-Duitsland de Pershing- Ia raketten wel behouden, maar moeten de Amerikaanse kernkop pen worden verwijderd. De Ver enigde Staten hebben steeds ge zegd dat de Pershing-Ia raketten buiten de INF-onderhandelingen vallen, omdat zij onder beheer van Bonn staan. De Sowjet-ambassadeur noemde de Pershing Ia-raketten „een ern stig obstakel dat de westerse lan den uit de weg moeten ruimen". Volgens Blatov hangt het welsla gen van de onderhandelingen nu af van de Verenigde Staten en moet Washington nu ook „stappen in on ze richting doen". Volgens Blatov is de handhaving van de Pershing-Ia raketten in strijd met het Non-proliferatiever drag, dat de overdracht van kern wapens aan derde landen verbiedt. PARIJS (AFP/UPI) - De Franse premier, Jacques Chirac, heeft Iran op 9 juli een „geheim ultima tum" gesteld, volgens welk de Iraanse ambaséadetolk Wahid Gordji zich bij de rechter zou aan melden, maar meteen daarna zou worden ingeruild voor de Franse gegijzelden in Libanon. Dit heeft het Franse weekblad Le Nouvel Observateur gisteren gemeld. Frankrijk verbrak de diplomatieke relaties afgelopen vrijdag, de dag nadat het. ultimatum was afgelo pen, aldus het blad. Officieel com mentaar op het bericht kon niet worden verkregen. Evenals de krant Libération maakt het weekblad voorts mel ding van een „geheim rapport" van de contra-spionagedienst DST, dat voor Chirac de aanleiding zou zijn geweest een hardere lijn ten op zichte van Teheran te gaan volgen. In het rapport wordt „de verant woordelijkheid van de Iraanse staat in de aanslagen van 1986 aan getoond". Libération ging gisteren uitvoerig in op het 60 pagina's tel lende document, waarin de Iraanse leider Chomeini als .eerste verant woordelijke wordt aangewezen voor de aanslagen, die in septem ber vorig jaar in Parijs aan 13 men sen het leven kostten. Minister van binnenlandse zaken Charles Pas- qua heeft ontkend dat een derge lijk rapport door de DST aan de premier is overhandigd. Steunfonds Het steunfonds voor luitenant kolonel Oliver North heeft nu al ruim één miljoen dollar ingeza meld sinds hij voor de gezamenlij ke Congrescommissies moest ver schijnen om aan de tand te worden gevoeld over zijn sleutelrol in de Irangate affaire. Het fonds werd in het leven geroepen om North te helpen diens kosten voor advocaten en eventuele gerechte lijke procedures te dekken. Aanslag In Londen is gisteren een aan slag gepleegd op de Palestijnse po litieke tekenaar Ali Naji Awad al- Adhami. De man raakte levensge vaarlijk gewond toen hij van korte afstand in het hoofd werd gescho ten. In het ziekenhuis waar hij werd opgenomen werd zijn toe stand „kritiek maar stabiel" ge noemd. Scotland Yard heeft de saak in handen gegeven van de ter- reurbrigade en vermoedt dat de aanslag te maken heeft met het kri tische werk van de tekenaar. De Sowjet-ambassadeur ontken de dat de Sowjet-Unie overweegt om op haar beurt kernraketten over te dragen aan landen van het Warschaupact, als de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek de Pershing-Ia raketten weigeren weg te halen. Hij erkende dat de woord voerder van het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, deze mogelijkheid eens heeft geopperd, maar volgens de ambassadeur gaat het slechts om een „hypothetische mogelijk heid", die de Sowjet-Unie boven dien „onwenselijk" acht. „Dat is niet onze weg, dat is de weg van de bewapening", aldus Blatov. Naast de kwestie van de Pers hing-Ia raketten zijn er volgens de Sowjet-ambassadeur nog een aan tal struikelblokken: de Amerikaan se eis dat de Verenigde Staten het recht krijgen de Pershing-II raket ten, die in het kader van een ak koord zouden moeten worden weggehaald, om te bouwen tot ra ketten voor de kortere afstand; de plannen van Washington om de kruisvluchtwapens uit Europa op oorlogsschepen te plaatsen en de eis van de Verenigde Staten dat de Sowjet-Unie als eerste haar raket- ten ontmantelt. De leider van de Sowjet-onder- handelingsdelegatie in Genève, Joeli Voronstov, heeft gisteren ge zegd dat het Sowjet-voorstel voor een wereldwijde ontmanteling van de middellange- en korte afstands- raketen een wapenbeheersingsak- koord binnen 60 dagen mogelijk DODEN BIJ RELLEN IN BANGLADESJ Vernietiging DHAKA - Politiemensen in de hoofdstad van BangladesjDhakaschieten op demonstranten die hen bekogel den met stenen. Bij de algemene staking, die tot doel heeft om president Ersjad tot aftreden te dwingen, zijn al acht doden en 500 gewonden gevallen. Er zijn zeker 350 mensen gearresteerd. President Ersjad heeft vandaag zijn regering in spoedzitting bijeen geroepen om de crisis te bespreken die is uitgebroken als gevolg van de algemense staking. De staking, die gepaard gaat met geweld, brandstichting en plunderingen, is uitgeroepen door de oppositie. In het hele land deden zich gevechten voor tussen de politie en demonstranten. De oppositieleider, Begoem Khaleda Zia, verklaarde de strijd voort te zullen zetten tot de regering is gevallen. (foto api ATHENE (AFP/AP) - Een hitte golf in Griekenland heeft sinds zaterdag aan 28 mensen het le ven gekost en grote schade toe gebracht aan landbouw en vee teelt. De autoriteiten in Athene die dit gisteren meedeelden, drongen er bij de burgerij op aan zuinig te zijn met water. In de hoofdstad, waar woens dag een temperatuur van 44 gra den celsius werd gemeten, moest de lijn van de bovengrondse me tro richting Piraéus enkele uren buiten werking worden gesteld omdat de rails waren uitgezet. Woensdag overleden zeventien mensen van tussen de 49 en 83 jaar in Athene en in andere Griekse steden aan hart- en ademhalingsmoeilijkheden als gevolg van de warmte. Tussen zaterdag en woensdag hadden al elf Grieken om dezelfde redenen het leven verloren. In Athene en Saloniki moesten enkele tiental len personen met hart- en adem halingsproblemen en flauwtes in ziekenhuizen worden opgeno- In de landbouw is schade toe gebracht aan de tabaks-, katoen en olijventeelt en in de omgeving van Saloniki legden veel kippen het af. De hittegolf in zuidoost-Euro pa eiste ook vier slachtoffers in Joego-Slavië. Evenals in Athene kwam ook in Skopje het kwik tot 44 graden celsius. Ook in het oosten van de VS brengt een hittegolf op het ogen blik een grote slag toe aan de pluimveestand. Het vee heeft het moeilijk met de warmte die de temperaturen heeft doen stijgen tot tegen de 40 graden. Tot op heden zijn drie overleden als gevolg van de hitte. Op een grote pluimveehouderij in de staat Delaware zijn al meer dan een half miljoen vogels om gekomen en op veel andere be drijven doen zich soortgelijke ta ferelen voor. De pluimveehou ders vrezen buiten het verlies aan kuikens nog een verdere strop omdat de hennen door de hitte geen eieren meer leggen. BRUSSEL (GPD/DPA) - De Euro pese Gemeenschap trekt de ko mende drie jaar 82 miljoen gulden uit voor de bestrijding van de ziek te aids in veertig landen in Afrika, het Caraïbisch gebied en de Stille Oceaan. Het geld zal vooral ge bruikt moeten worden voor de ver betering van de gezondheidszorg in deze landen en voor het voorko men van de verdere verspreiding van aids. De 82 miljoen gulden zijn in feite een bijdrage aan het anti-aids-pro- gramma van de Wereld Gezond- heidzorganisatie (WHO), hoewel de betrokken ontwikkelingslanden rechtstreeks met de EG afspraken zullen maken over de besteding van het geld. De WHO trekt de ko mende drie jaar nog eens 530 mil joen gulden voor de bestrijding van aids uit. Het EG-programma richt zich vooral op Afrika en het Caraïbisch gebied. Van de 70 landen die een ontwikkelingsverdrag met de EG hebben, hebben zich al veertig be reid verklaard aan het anti-aidspro- gramma mee te doen. De landen in Centraal-, Zuid- en Oost-Afrika worden beschouwd als de grootste haarden van aids- besmetting. In Zaire, waar naar men zegt de ziekte voor het eerst is geconstateerd, lijden volgens offi ciële cijfers 550 tot 1000 mensen per miljoen inwoners aan aids. Het aantal dragers van het aids-virus is nog veel groter. Onder bloeddonoren in Afrika zou tot 20 procent drager zijn. Eén op de 15 zwangere vrouwen zou het aids-virus met zich meedragen, terwijl in sommige landen tot 80 procent van de zogenaamde 'risico groepen' (homoseksuelen, prosti tuees) aids zouden hebben. In het Caraïbisch gebied zouden inmid dels al 900 aids-patiënten zijn. Het geld zal onder meer worden besteed aan technische maatrege len om de verspreiding van aids via bijvoorbeeld bloedtransfusies te voorkomen, aan voorlichtingscam pagnes, aan de strijd tegen besmet ting van zwangere vrouwen en aan wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van de ziekte. De lan den zullen zelf de verantwoorde lijkheid dragen voor de uitvoering van de maatregelen. President Ronald Reagan van de Verenigde Staten heeft 12 leden benoemd voor een landelijke com missie, die de regering zal bijstaan in haar strijd tegen aids. Van de commissie maken ook een homo seksueel en een kardinaal deel uit, zo maakte de woordvoerder van de president, Fitzwater, gisteren be kend. ADVERTENTIE elke zaterdag iets leuks! /ÉpmqmssEN Gratis dartelen en springen van 10.00 tot 17.00 uur. LEIDERDORP Minister Shultz: "Ik werd misselijk toen ik de details Contra's-affaire i WASHINGTON - Nationaal veilig heidsadviseur Poindexter en direc teur Casey van de Amerikaanse ge heime dienst CIA misleidden eind vorig jaar, toen de Iran-affaire in de openbaarheid kwam, moedwillig president Reagan. Dat deden ze in de hoop dat Rea- gans communicatieve kwaliteiten hen uit de problemen zouden hel pen. Dat getuigde minister Shultz (buitenlandse zaken) gisteren voor de Congrescommissie die de Iran- affaire uitzoekt. Shultz zei, dat John Poindexter en Bill Casey president Reagan met opzet onjuiste informatie ga ven, toen hij aan de vooravond stond van een televisie-rede en een persconferentie waarin hij over de zich toen net ontknopende Iran-af- faire zou vertellen. De hoop van de twee top-functio- narissen was, dat Reagan zó over tuigend zou optreden dat hij de he le Iran-affaire in de kiem zou kun nen smoren. Daarmee moest de president dan in feite hun positie redden, aldus Shultz. Maar Shultz zei, dat hij een „enorme veldslag" leverde om er voor te zorgen dat Reagan de juiste informatie in handen kreeg. Vol gens de minister was de president verbijsterd toen hij (Shultz) hem vertelde hoe bij de Iran- affaire de vork werkelijk in de steel zat. De president, aldus Shultz, werd woedend. „Ik heb hem nog nooit zo kwaad gezien", aldus de minis ter in wat volgens velen een op zienbarende getuigenis was. De woede van de president had vooral betrekking op door de Wit- te-Huis-staf voorbereide plannen om Amerikaanse gegijzelden te ruilen tegen 17 sji-itische terroris ten, die in Koeweit in de gevange nis zitten. „Hij knarsetandde, en zijn ogen schoten vuur. Ik denk dat door ons beiden hetzelfde heenging", aldus Shultz, die zei zelf „misselijk" te zijn geworden toen hij vo eerst de details over de Ira tra's-affaire Shultz onthulde gisteren ook, dat hij zelf door Casey en Poindex ter buiten allerlei informatie werd gehouden, die rechtstreeks betrek king had op zijn terrein, dat van buitenlandse zaken. Casey, aldus een van de voor beelden die Shultz gaf, wist in het geheim president Reagan ertoe te bewegen verder te gaan met pogin gen om met Iran wapens tegen ge gijzelden te ruilen, zelfs toen de Iran-affaire al in de openbaarheid was gekomen. De samenwerking tussen Shultz aan de ene kant, en de CIA alsme de bepaalde functionarissen in het Witte Huis aan de andere kant, was ook in het algemeen zó slecht, dat Shultz zich tot drie keer toe ge dwongen zag zijn ontslag in te die nen. Alle keren werd hem dat ge weigerd. Hij diende voor de eerste keer zijn ontslag in, toen in 1983 de toenmalige nationaal veiligheids adviseur Bud McFarlape buiten Shultz' medeweten een reis naar verschillende Arabische landen was gaan maken. De tweede keer was, toen Shultz op principiële gronden weigerde deel te nemen aan leugendetector tests van de CIA. En Shultz diende vorig jaar augustus voor de derde keer zijn ontslag in, toen hij tot de conclusie kwam, niet langer bin nen de regering-Reagan te kunnen opereren. De verhoudingen waren toen zelfs zo slecht geworden, dat een van de medewerkers van het Witte Huis, Jonathan Miller, weigerde om Shultz presidentiële vliegtui gen ter beschikking te stellen, als hij op reis moest. Shultz moest toen met een brief je in zijn hand naar Reagan gaan, om hem te vertellen dat hij een vliegtuig nodig had. Toen de mi nister daarop zijn ontslag indiende, weigerde Reagan dat met de woor den: „Je bent moe. Ga eerst maar eens op vakantie". De autoriteiten in de Chinese hoofdstad Peking hebben 35.000 il legale video- en geluidsbanden in beslag genomen en vernietigd, om dat zij 'inhoudsloos, vulgair en zelfs pornografische en reactionair' waren- Ze werden ont dekt toen de dozen waarin ze ver pakt waren openscheurden tijdens het vervoer. COLOMBO (UPI/Rtr) - Sn Lanka en India hebben een akkoord ge sloten over een vreedzame regeling van het Tamil-probleem. Dat heeft de Srilankaanse president Junis Jayewardene gisteren meegedeeld aan leden van het parlement. Jayewardene zei dat de Indiase premier Rajiv Gandhi naar Colom bo zal komen om de overeenkomst te ondertekenen. De president noemde geen datum, maar de Sri lankaanse staatsradio meldde dat Gandhi binnen tien dagen zal arri veren. De overeenkomst is het resultaat van besprekingen die Jayewarde ne de afgelopen dagen voerde met Gandhi's afgezant Jyotindra Nath Dixit. Verwacht wordt dat het Sri lankaanse kabinet de voorstellen volgende week woensdag zal goed keuren. Het plan zal vervolgens worden voorgelegd aan het parle ment. Jayewardene zei tegen leden van zijn Verenigde Nationale Partij dat de regering een provinciale raad zal instellen voor de noordelijke en oostelijke provincies, waar Tamil- groeperingen al jaren strijd voeren voor een onafhankelijke staat. De raad krijgt bestuurlijke bevoegd heden en zal onder leiding staan van een eerste-minister. Voor 31 december wil Jayewardene de wet ten klaar hebben waarin de instel ling van de raad wordt geregeld. Als de raad is gevormd, zal in de loop van 1988 in de betrokken pro vincies een referendum worden ge houden. Jayewardene verklaarde dat de Indiase regering erin geslaagd is de Tamil-groeperingen akkoord te doen gaan met de voorstellen. De guerrillaorganisaties zullen de wa pens neerleggen en voor al hun le den in de gevangenis zal amnestie worden afgekondigd. De Indiase regering zal ervoor zorgen dat alle leden van de militante organisaties de zuidelijke Indiase deelstaat Ta mil Nadoe zullen verlaten. Ook alle vluchtelingen zullen gedwongen worden uit deze Indiase Tamil- staat te vertrekken en terug te ke ren naar Sri Lanka. Jayewardene zei vastbesloten te zijn het akkoord uit te voeren. Par tijgenoten die zich niet kunnen vinden in de overeenkomst, staat het vrij om op te stappen, zo maak te hij duidelijk. Sirimavo Bandaranaike, leider van de oppositionele Vrijheidspar tij, verwierp de voorstellen. Zij riep Jayewardene op terug te komen van zijn besluit. Ze verklaarde dat de president eerder gezegd heeft dat hij nooit zou kunnen leven met een akoord zoals nu is bereikt, om dat dit niet in het nationale belang zou zijn. Door zijn 'onduidelijke' beleid heeft de president iedere ge loofwaardigheid verloren, aldus de vroegere premier. De partij van Jayewardene verzette zich in het verleden krachtig tegen de samen voeging van de noordelijke en oostelijke provincies tot één be stuurlijke eenheid met een grote mate van autonomie. Bandaranaike waarschuwde dat de voorgestelde toezeggingen rampzalige gevolgen zullen heb ben voor de Sinhalese bevolkings groep en de moslems. Een meer derheid van de bevolking is erte gen, zo zei ze. Volgens haar staat de regering een derde van het land af aan onbekende leiders, die zeggen twaalf procent van de bevolking te vertegenwoordigen. De minister van nationale veilig heid, Lalith Athulathmudali, zei echter op een bijeenkomst dat Sri Lanka „snel op weg is naar een si tuatie waarin vrede bijna verze kerd is". Athulathmudali zei dat Gandhi midden volgende week in Colom bo zal aankomen. India heeft zich in het verleden vaker geroepen ge voeld op te treden als bemiddelaar in het conflict tussen de door Sin- halezen gedomineerde Srilankaan se regering en de naar afscheiding strevende Tamils. Het feit dat in India 50 miljoen Tamils wonen, is voor New Delhi een van de rede nen om een actieve rol te spelen bij de oplossing van de problemen in Sri Lanka.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5