'Jammer dat de vorm zo laat is gekomen' Roche: 'Ik ben er nu gerust op' SPCÏTV Van Poppel raakt groene trui kwijt De wederopstanding van Fignon Longo neemt afstand van Canins Rustige bergetappe Ier neemt in Morzine voorschot op de Tourzege Gisbers rekent op komst LeMond VRIJDAG 24 JULI 1987 PAGINA 13 MORZINE (GPD) - De Franse kranten schreeuwden het gisteren bijkans uit: Laurent Fignon is terug. Alleen Le Parisien, een van de twee organiserende kranten van de Tour de France, had zo zijn bedenkingen. „Laurent, waarom win je zo laat?", vroeg het blad zich in alle euforie af. De triomf van Fignon op La Plagne wierp meer vragen op. Hoe kan iemand, die in de eerste bergritten op geen enkele manier potten kon breken, nota bene in de Koninginnerit van de Tour de sterren van de hemel fietsen? „Een kwestie van instelling", is de verklaring van de uit zijn (wieler)as herrezen held. „Ik rij de hele Tour al goed, maar in de eerste twee weken was ik mentaal met in orde". De tweevoudige Tourwinnaar ('83 en '84) maakt een opmerkelijk ont spannen indruk. De zege op La Plagne heeft hem zichtbaar goed gedaan. Weg is het sjagrijn dat zijn 'studentenface' de laatste tijd zulke vervelende plooien gaf, verdwenen is de onbeleefdheid jegens journa listen. En de fans kunnen weer om looft het. Je bent in dit soort geval len een roepende in de woestijn". Gevoegd bij zijn twijfels of hij ooit nog weer terug zou keren op topniveau, zorgde die dopingzaak ervoor dat Fignon geestelijk een beetje in de knoop zat toen de Tour op punt van beginnen stond. „Li chamelijk was ik topfït. Ik heb de handtekening vragen zonder eerste twee weken in de Tour ook kans te lopen afgesnauwd te den. Fignon lijkt weer enige vreug de in het leven te hebben. Zelden heeft men Fignon ook zo juichend over een eindstreep zien gaan als woensdag op La Plagne. Met een voor hem ongekend grote uiting van blijheid. „Ja, maar wat wil je? Ik heb twee vreselijke rotja- ren achter de rug nadat ik in '85 aan mijn achillespees ben geope reerd. Sinds die tijd heb ik het gro te succes niet meer mogen proe ven. Ik leefde slechts op mijn repü- tatie, was een modale renner ge worden. Ik ervoer dat als een nachtmerrie. Dan wil je wel even juichen als de zwaarste etappe van de Tour de France wint. Daar komt nog bij dat ik begin deze week va der van een zoon ben geworden". Dopingaffaire Door de Franse pers al weer naar zijn superniveau van 1984 geschre ven, houdt Fignon de boot af. „Hoe mooi deze triomf ook was, ik heb niet de indruk dat ik weer geheel de oude ben. Waar ik wel van over tuigd ben, is dat ik op de goede weg zit. Lang heb ik getwijfeld of ik ooit nog weer een toprenner zou worden. Af en toe vroeg ik me zelfs af of het nog wel zin had om door te gaan met fietsen. Ik kan niet zon der succes, ik ben een winnaarsty pe. Het gesukkel had ook niet veel langer meer mogen duren, anders was ik er toch echt mee gekapt". Tot aan La Plagne verliep dit sei zoen voor Fignon met pieken en dalen. Het begin was veelbelovend met twee ritzeges in Parijs - Nice. Vervolgens kende hij een slechte start in de Ronde van Spanje. Na krap een week stond hij op het punt om op te geven, geplaagd door ademhalingsmoeilijkheden. Zijn laatste hoop was het doosje medicijnen dat zijn Parijse arts hem per expres toezond. Die pillen misten hun uitwerking niet. Fig non knapte zodanig op dat hij in het klassement oprukte naar de derde plaats, terwijl hij en passant ook maar even een pittige bergrit (over vijf cols) op zijn conto liet schrijven. Winnen deed Fignon ook de Gro te Prijs van Wallonië. In het Bel- genland bleek zijn plasje echter sporen van verboden stimulantia (amfetemine) te bevatten. Zoals de meeste wielrenners ontkent Fig non dat hij gedrogeerd heeft rond gereden. Niettemin maakte hij er weinig ophef van. Fignon: „Dat heb ik bewust nagelaten. Dat zou slechts mijn voorbereiding op de Tour de France ondermijnen. Van daar. Maar ik blijf erbij dat ik een schoon geweten heb en dat die controle in België niet heeft ge deugd". Ondanks het voornemen zich er niet aan te storen, ging Fignon toch gebukt onder die dopingaffaire. „Ik voelde me soms net een ter dood veroordeelde. Dan had ik de neiging heel hard te schreeuwen dat ik onschuldig ben. Maar dat heeft geen enkele zin, niemand ge niet zo slecht gereden als denkt. De benen voelden als van ouds aan. Mentaal zat het echter niet goed in elkaar. Ik kon niet af zien. Ik moest als het ware gewoon even over een drempel stappen". V erantwoordelij kheid Dat gebeurde afgelopen zondag tijdens de tijdrit naar de top van de Ventoux. Fignon: „Ik ben toen tot op de bodem gegaan. Vreselijk, wat heb ik op die berg geleden. Op het laatst zei ik na elke honderd meter tegen mezelf: 'Laurent, stop er maar mee.' Waarom ik dat dan niet heb gedaan? Omdat ik me bij tijds realiseerde dat het publiek me dan volledig zou laten zakken. Mij zou gaan verwijten dat ik geen lief de voor het vak heb en slechts ben geïnteresseerd in geld, zoals Hi- nault eens heeft gezegd. En ik vond dat ik het niet kon maken ten opzichte van mijn ploegmakkers, voor wie ik een grote verantwoor delijkheid draag". vleugels heeft gegeven. „Ik ben daar over die denkbeeldige drem pel gegaan. Op weg naar Alpe d'Huez wilde ik al op de Col de Coq in de aanval gaan. Mottet was ech ter niet goed en daarom heb ik ge wacht tot de beklimming van Alpe d'Huez. Ik ben er goed in mijn klimritme gekomen. Besefte toen ook dat er voor mij nog iets moois in deze Tour was te halen. Nou, een dag later was het al zover. Jammer dat de grote vorm zo laat is geko men. Ik heb alleen al negen minu ten verloren op de Ventoux. Het enige wat ik nog kan doen in deze Tour is Mottet zo goed mogelijk van dienst zijn. Hij verdient het, want hij noot". Laurent Fignon: "Ik kan niet zonder succes". oGPD/Roland deBri MORZINE (ANP) - Jeannie Longo lijkt de strijd om de zege in de Ron de van Frankrijk definitief in haar voordeel te hebben beslist. De we reldkampioene gebruikte de der tiende etappe van Cluses naar Mor zine om de leiderspositie van de Italiaanse Maria Canins te onder mijnen. Op de flanken van de Joux-Plane (hoogte 1713 meter) reed Longo alleen naar boven. Haar 38-jarige rivale kon het Terugblikkend zegt Fignon dat klimtempo van de Francaise niet de Mont Ventoux hem achteraf volgen en moest op de top van de berg ruim één minuut toegeven. Longo, met twee seconden achter stand aan de laatste bergetappe be gonnen, riskeerde in de lange afda ling veel. Haar voorsprong groeide in de slotkilometers tot bijna drie minuten. Het was haar derde etap pe-overwinning in deze Ronde. Tweevoudig Tour-\ nins kwam 2 minuten en 54 secon den later over de streep in Morzine, waardoor Longo de eindzege nau welijks meer kan ontgaan. Van daag mogen de vrouwen bijkomen van de inspanningen in de Alpen ritten. In het weekeinde volgen nog twee vlakke etappes richting Parijs. Heieen Hage was opnieuw de beste klimster uit de Nederlandse ploeg. Op bijna negen minuten van de winnares finishte ze als 32e. In het algemeen klassement is Hage ook de best geklasseerde Neder landse met de 28e plaats op ruim vijftig minuten van Longo. (GPD) - In de laatste strijd over de cols hebben we gisteren goed kunnen zien hoe alle .renners zo langzamerhand aan het einde van hun krachten raken. Voor bergbegrippen was het een erg rustige dag. Zo zie je maar dat niet altijd het parckours een wedstrijd lastig maakt. De ren ners zelf bepalen hoe hard er wordt gereden. Dat is af en toe maar goed ook. Wanneer er gisteren behoorlijk was gekoerst zou het peloton nooit in zo'n grote groep aan de voet van de Joux Plane zijn geko men. Maar na alles wat de ren ners de laatste weken al hebben meegemaakt, kan ik er goed in komen dat ze er nu eens een keer het 'gemak' van hebben genomen. Ook bij Stephen Roche en Pe dro Delgado raakt het kaarsje uit. Ze maakten gisteren allebei een tamelijk onzekere indruk op mij. Bij beiden overheerste de angst. De angst op een belangrijk moment te falen was groter dan de wil om nog wat terrein te win nen. Dat was heel goed te zien bij de pogingen die Lejaretta onder nam bij het groepje DelgadolRo- che weg te komen. Normaal ge sproken had hij in die situatie voor een van de twee een ideale springplank kunnen zijn, maar het heilige vuur ontbrak daar voor bij zowel Roche als Delgado. We hebben nu wel heel duide lijk kunnen zien dat Roche een veel completer renner is dan Del gado. De manier waarop hij in de afdaling van de Joux Plane nog wat seconden van zijn ach terstand op Delgado wegwerkte, heeft grote indruk op mij ge maakt. Daarmee bleek ook dat Delga do toch niet de grote afdaler is die veel mensen in hem zien. Dat etiket kreeg hij een paar jaar ge leden opgeplakt, omdat hij toen eens heel spectaculair met zijn neus op het voorwiel naar bene den ging. Het is maar net wat de mensen vinden dat je bent, maar ik heb nooit beweerd dat Delgado een uitzonderlijke goede daler is. Anders had hij die honderd me ter op Roche gisteren wel kunnen overbruggen. Wat Stephen Roche betreft heb ben we gisteren goed kunnen zien MORZINE (GPD) - De Tour voor de klimmers, werd de ronde van de beste daler. Stephen Roche stelde gisteren in een duizelingwekkende afdaling naar Morzine zijn eind overwinning vrijwel zeker. De waaghals slaagde er net niet in om de Spanjaard Pedro Delgado uit de gele trui te krij gen, zijn achterstand in het algemeen klassement is wel nu zo gering dat hij zich eindelijk verlost voelde van het onbe haaglijke gevoel dat het toch nog mis kon gaan. „Nu ik met 21 seconden naar de tijdrit van zaterdag toe ga ben ik ge rust", zei hij. Pedro Delgado (rechts) kan Stephen Roche niet lossen. MORZINE (GPD) - Jean Paul van Poppel 25 minuten Chozas in Morzine, op tijd om de Tour te mogen voortzetten, raakte gisteren zijn groene trui kwijt. Stephen Roche nam die door zijn tweede plaats in de rit over en zal zaterdag in de tijdrit nog een keer hoog scoren. „Er blijven dus twee ritten voor Jean Paul over om onderweg en bij de finish mee te sprinten", aldus ploegleider Jan Raas. In de strijd om de groene trui te heroveren is een bondgenootschap met de ploeg van Stephen Roche voor de hand liggend. Als de ren ners van Raas in de misschien nog nerveuze vlakke ritten hun steun aanbieden bij het controleren van de wedstrijd varen ze er allebei wel bij. Bovendien hebben beide ploegen een gezamenlijk belang om de wedstrijd gesloten te houden: beide hebben een sprinter. Raas: „Van helpen zal geen sprake zijn en misschien komen we zelfs wel tegen over elkaar te staan als Roche zaterdag de tijdrit niet wint en hij toch de groene trui wil hebben". De kans dat de Nederlandse PDM-ploeg de vlakke ritten zal benut ten om Roche aan te vallen is volgens Jan Gisbers te verwaarlozen. „Ik denk dat niemand het in zijn hoofd haalt om de dag voor de zware en beslissende tijdrit nog diep in de reserves te tasten. Dat is je eigen kansen om zeep helpen" Een oude traditie wordt zondag in ere hersteld. Alle renners die op de Champs Elysees in Parijs aankomen, gaan een ereronde ma ken, zoals dat vroeger ook gebruikelijk was in het Pare des Princes en de baan van Vincennes. Het défilé van de 'overlevenden' vindt plaats op het gedeelte van de Champs Elysees dat tussen de Are de Triomf en de Place de la Concorde is gelegen. Eric Heiden, de voormalig schaatskampioen, wordt in Frankrijk met aanzienlijk minder egards behandeld dan in landen waar hij op het toppunt van zijn roem enorm populair was. Gisteren kvfram het op de col de la Colombière bijna tot een handgemeen met een agent, toen Heiden fietsend in het shirt van zijn 7-Elevenploeg aan het klim men was tussen de reclamekaravaan. Zelfs toen hij zijn identiteits kaart van de Tour de France liet zien (hij is officieel aangemeld als assistent-ploegleider van de Amerikaanse formatie) wilde de gendar me hem niet verder laten rijden en vervaarlijk zwaaiend met zijn gespierde arm drukte hij toen maar het blauwhemd weg. Jan Gisbers, ploegleider van Delgado, tekende onvoorwaardelijk de overgave na dat zijn kopman er niet in was ge slaagd op de laatste berg, de col de Joux Plane, een grote voorsprong te nemen. Hij was er eenvoudig weg niet toe in staat. „Maar hij heeft deze Tour keihard gevoch ten. Dit noemt men strijdend ten onder gaan", prees de Brabander Delgado. „Het is voor onze ploeg zo'n succes geworden dat ik zeg: van verliezen is geen sprake, we kunnen de Tour alleen niet meer Aanval Zaterdag in de mosterdstad Dij- on zal Roche ongetwijfeld de dub bel (Giro en Tour-zege in één jaar) echt veilig stellen in de 38.kilome ter lange tijdrit. Daar twijfelt hij niet meer aan, al wees zijn aanval in de afdaling daar wel op. Wie be reid is zulke grote risico's te nemen om enkele (18) seconden winst te boeken, kan zich alleen maar onze ker voelen over zijn positie. Roche: „Dat klopt ook. Ik vond een achterstand van bijna veertig seconden te veel. Een renner die de gele trui draagt kan altijd wat meer. Als Delgado zaterdag een su perdag heeft en ik zou slecht zijn, is zo'n tijdsverschil niet veel. Je moet in deze Tour de France heel voorzichtig zijn. Stel je voor dat ik in de tijdrit een lekke band krijg. Dan verlies je heel vlug een halve Nederlandse drie jaar geleden bij een valpartij een sleutelbeen brak. „Ik denk dat dat in zijn achterhoofd wel heeft meegespeeld", meende Jan Gis bers. „Onbewust doe je het op zul ke punten toch voorzichtiger aan. Dat heeft dus wel een rol ge speeld". De kracht voor nog een zinde rend gevecht ontbrak. „De echte supertop stompt ook wat af. Pedro is over zijn hoogtepunt heen en ik had de indruk dat Roche vandaag iets beter was", zette Gisbers de za ken op een rijtje. „Al metal hebben wij geen klagen. Ik rekende er op dat Delgado bij de eerste drie zou komen. Winnen zou een enorme verrassing voor me zijn geweest". De dag na het fraaiste gevecht van deze Tour tussen Bourg d'Oi- sans en La Plagne, besloten de kopmannen rustig te beginnen. Zo rustig dat rode lantaarndrager Ma- thieu Hermans als eerste op de top van de col du Cormet de Roselend arriveerde. Nog voor de klimmers Fuerte en Herrera. De Colombiaan werd gisteren de eerste eindwin naar van de Tour, want zijn bol letjestrui als leider van het berg- klassement kan hem niet meer ont gaan. Het was wrang dat het ge beurde op de dag dat hij de groten in de beklimming van de Joux Pla ne niet kon volgen. Hij is de hele ronde niet groots en kon ook op de dag met de rustige aanloop niet im poneren. Roche kwam de kalme aanvang- minuut. Ik wilde dus per se binnen, speriode wel goed uit. nadat hij op die limiet komen. En ik had de kans om aan te vallen. Als je die niet grijpt, zul je jezelf dat altijd verwijten als je door een mecha nisch defect de Tour de France zou verliezen". Roche en Delgado bleven als laatste aanvallers over in deze slo pende Ronde van Frankrijk. Ber gop (opnieuw achter een figurant, Eduardo Chozas, die de ritzege mocht pakken) deden ze nauwe lijks iets voor elkaar onder. Een po ging tot aanvallen van Delgado strandde al voordat hij na zijn tem poversnelling in het zadel was gaan zitten. Roche kon al evenmin ver weg komen op de Joux Plane, de laatste col van de dag waarop de strijd echt in alle hevigheid ont brandde. Dus restte hem slechts de afdaling. Delgado: „Dat had ik wel verwacht, want Roche kan dat be ter dan ik". De Spanjaard, die overigens ook spectaculair en razendsnel kan da len, kan zich mogelijk geremd ge voeld hebben door een nare herin nering aan de Joux Plane, waar hij de top van La Plagne door adem nood in elkaar was gezakt. „Ik voelde me vanmorgen bij het op staan al goed. De dag van gisteren ligt achter me. Die chaos ben ik vergeten", zei de Ier. Bovendien HENNIE KUIPER datje niet meteen in paniek moet raken als een renner na een be klimming een paar m inuten aan het zuurstofapparaat moet. Dat hoort er nu eenmaal bij. Je ziet renners nooit vijftig meter voor de streep vallen, maar ze gaan soms wel als dooie vogeltjes tegen de grond als ze net over de meet zijn. Wat Roche overkwam, is niet meer dan een reactie na een zware inspanning. Na een goede maaltijd en een flinke nachtrust is een rennerslichaam zo'n in spanning als het ware al weer vergeten. Dat moet ook, want an ders zou het nooit kunnen dat wielrenners dagen achtereen over de bergen worden gejaagd. Ik begin er nu toch ook wel in te geloven dat Stephen Roche de eindzege op zak heeft, al volgt e dan zaterdag nog een tijdrit. Het wordt dan in Dijon ongeveer de zelfde strijd als tussen Bernard Thevenet en mij in 1977. Ook toen was er sprake van een seconden- spel. Maar ik heb zo mijn twijfels of Delgado nog wel in die tijdrit gelooft. Ik hoor en lees weliswaar regelmatig uitspraken van Jan Gisbers dat Delgado echt niet met twee minuten voorsprong aan de tijdrit hoeft te beginnen om als winnaar in Parijs aan te komen. Ik vraag me echter af of die 21 seconden die hij nu nog heeft wel voldoende zijn. Het was beter ge weest dat Delgado gisteren die achttien seconden had gepakt i plaats van Roche. Ik verwacht niet dat Delgado in de twee resterende vlakke rit ten nog wat kan goed maken. Een nadeel voor hem is dat Mottet de afgelopen dagen ook al zoveel tijd verloren heeft. Anders had die ploeg, waarin Fignon op dit moment rijdt, vast nog wat demomen. Delgado had daar van kunnen profiteren. Maar Roche zal het niet zo laten komen. Het moet voor hem toch wel een hele geruststelling zijn dat hij een man als Eddy Schepers in zijn ploeg heeft. Want die heeft toch wel een heel belang rijke rol gespeeld bij de presta ties van Roche. Elke kopman maar zo'n knecht hebben! Voor ons Nederlanders kunnen het ook nog een paar interessante dagen worden nu Roche ook de groene trui nog dreigt te winnen. Jean-Paul van Poppel zal het t zeker niet bij laten zitten dat de Ier op twee fronten het peloton de baas is. Met de ploegen die hele maal nog niets hebben gewonnen verwacht ik daarom Van Poppel vandaag en zondag zeker op de voorgrond. HENNIE KUIPER 'Figurant' Eduardo Chozas. had hij in de laatste klim wat Del gado miste: een knecht. Roche had zelfs een superknecht. Eddy Sche pers, die hem in het mentale ge vecht met Roberto Visentini in de Ronde van Italië ook al door de moeilijkheden heen sleurde, had een geweldige dag. Zoiets zal Schepers niet overko men. Roche is in de wedstrijd slim, zijn Belgische meesterknecht bril jant. Voor de start geeft hij zijn kopman aan wijzigingen, in de koers kan hij op een goede dag moeiteloos de rol vervullen die Jo- han van der Velde had in het jaar dat Joop Zoetemelk de Tour de France won. „Ik was beschaamd dat ik in de rit naar La Plagne niets voor hem heb kunnen doen. Zeker toen ik zag hoe diep hij gegaan was Dus ik wilde absoluut vandaag bij hem blijven om hem te helpen". Het tempo-geweld van Schepers werd Charly Mottet te veel en ook Laurent Fignon kon de kopgroep niet bijhouden. De Belg kreeg dan ook heel wat schouderklopjes voor zijn bijdrage. „Stephen heeft het helemaal zelf gedaan. Hij is een groot kampioen", zei hij beschei den. VRIJDAG 09.30-10.00 SCH: Play Golf: golf 11.50-14.00 BBC 1: Cricket: En- geland-Pakistan vanuit Edg- baston. 14.50-17.10 BBC 1: Cricket: En- geland-Pakistan. 15.15-17.00 BBC 2: Sports: paardenrennen vanuit Ascot. 16.00-17.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe St.-Julien- en-Genevoix-Dijon in de Tour de France. 16.00-17.15 BRT 1: Wielrennen: Tour de France. 17.05-19.10 BBC 2: Sports: met paardenrennen en cricket. 17.55-18.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87. Sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 19.30-21.45 Did 2: Die Sport-Re portage. Met Davis-Cup tennis: Verenigde Staten-West-Duits- land (eerste enkelspel). 22.30-23.35 SCH: Super Sport. Met Amerikaans honkbal (The All Star games). 22.30-00.30 Did 1: ARD-Sport extra. Met de Davis-Cup tennis: Verenigde Staten-West-Duits- land (tweede enkelspel). 00.25-00.55 BBC 2: Cricket: En- geland-Pakistan (4e testmatch). MORZINE (GPD) - De PDM wie lerploeg van Jan Gisbers rekent op de komst van Greg LeMond. De Amerikaan heeft laten weten te zullen tekenen voor een Neder landse formatie. Alleen de equipe van Peter Post en die van Gisbers komen daarvoor in aanmerking. Panasonic heeft tot op heden echter nog geen enkele belangtel- ling getoond voor LeMond, die dit jaar door een jachtongeluk nauwe lijks op de fiets zat. Manfred Krik- ke, de manager van PDM, bracht voor hij naar de Tour de France kwam wel een bezoek aan de Ver enigde Staten om LeMond een aanbieding te doen. Gisteren in Morzine herhaalde Gisbers dat LeMond niet het hoge contractgeld zal krijgen dat hem in Italië is geboden, maar dat er ande re „bijzondere omstandigheden" een rol spelen. „Dat ligt op het ge bied van sponsoring". Bekend is dat Greg LeMond via de wieler sport schatrijk wil worden. Een van de belangrijkste aspecten in de onderhandelingen is zijn grote be lang in de Amerikaanse rijwielfir ma Huffy. Hij wil zo snel mogelijk in het internationale peloton terug keren, rijdend op de fiets van zijn Via de rijwielfirma Concorde hoopt Krikke zooende een deal met LeMond-Huffy te kunnen slui ten. Dat is ook de reden dat Krikke de Tour eerder zal verlaten om in Amerika de gesprekken met Le Mond, diens vader en de advocaten af te ronden. Behalve de overgang van Greg LeMond naar PDM is het ook vrij wel zeker dat Phil Anderson ko mend seizoen voor de Carrera- ploeg van de Italiaan Biofava zal rijden. Anderson, die dit jaar danig teleurstelde, moet daar de opvol ger worden van de Ier Stephen Ro che, die naar Fagor vertrekt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13