Buitenkist, blindedarm van Oegstgeest Succesvolle première Wijk aan andere kant viaduct voelt zich aan alle kanten achtergesteld 'Wijk is niet achtergesteld maar minder gesitueerd' W -m VRIJDAG 24 JULI 1987 REGIO LEIDEN Het strandtreintje dat gisteren zijn eerste ritten maakte tussen Scheveningen en Wassenaar. (foto wim Dijki strandtreiii SCHEVENINGENAVASSENAAR - De strandtrein die tussen Sche veningen en Katwijk gaat rijden, heeft gisteren de eerste ritten ge maakt met betalende passagiers. Ruim 150 personen kochten een kaartje bij de kassa aan de pier in Scheveningen. Volgens organisa tor De Bruijne uit Scheveningen waren de ritten een groot succes en waren de deelnemers laaiend en- housiast. Nergens op het traject tussen het Noorderhavenhoofd in Scheveningen en Meijendel in Wassenaar speelde het mulle zand of muien de trein parten. Het is de opzet van de Scheve- ninger om het traject naar Katwijk te verlengen. Op dit moment heeft hij echter alleen nog maar toestem ming van de gemeente Den Haag. Ook de komende dagen staan er dagelijks drie ritten op het pro gramma. OEGSTGEEST - "Buitenlust wordt vanwege de namen van de straten ook wel de Indische Buurt genoemd. Maai er zijn meer paralellen met Indonesië te trekken. Van Indonesië wordt wel gezegd dat wij Nederlanders daar eerst alles hebben leeggehaald en dat we daarna alles lieten barsten. Dat doet de gemeente Oegstgeest ook met ons". Aad van der Poel, secretaris van de buurtvereniging Buitenlust, windt er weinig doekjes om. Buitenlust, in veel opzichten een bijzonder Oegstgeests wijkje van tien straten met 300 huizen en duizend bewo ners, is achtergesteld gebied. Ver geten. Overgeslagen. Jan Turk, voorzitter van de buurtvereniging door Wim Koevoet en vermoedelijk de bekendste Bui- tenluster, denkt er precies zo over. Heel de buurt denkt er zo over, we ten Turk en Van der Poel. De beide vrouwen van de twee, Nel van der Poel en Lidy Turk helpen 'hun bij het vraaggesprek. Ze de stevige taal van hun echtgenoten. Maar ze scherpen ook De lading kritiek richting de ge meente Oegstgeest is overstel pend. De suggestie dat in een ar beiderswijk met de goedkoopste huurhuizen van het villadorp Oegstgeest de PvdA een laatste redmiddel is, wordt weggewuifd. "Kohlbeck (wethouder, red.) is een aardige vent hoor, maar aan koeien met gouden horens hebben we niets. Buitenlust is voor de PvdA slechts een vergaderplaats. Nee, OEGSTGEEST - Gemeentesecre taris Frans Willeme geeft toe dat Buitenlust de minst prettig gesi tueerde wijk van heel Oegstgeest is. Over maatregelen voor het via duct vertelt hij dat hij samen met de directeur gemeentewerken in september een wellicht cruciaal gesprek heeft met Rijkswater staat, de eigenaar van het via duct. De eerste ambtenaar bestrijdt dat het wijkje zou worden achter gesteld. De gemeente heeft wel de gelijk aandacht voor de wijk, ge tuige het clubhuis en de plannen makerij voor het viaduct. Voor voorzieningen als winkels, een te lefooncel en een postkantoor moe ten de bewoners niet bij de ge meente zijn, al kan deze wel din gen aan de rol brengen. Verder is de omvang van het wijkje te be perkt voor allerlei voorzieningen, gezien het geringe draagvlak. De gemeente Oegstgeest wil best meer bouwen in het gebied maar we hebben geen vertrouwen in de PvdA. In geen enkele partij", zegt Turk. Turk wordt wel de burge meester van Buitenlust genoemd. Andere bewoners van de wijk heb ben een ambtsketting met een ou de rijksdaalder voor hem gemaakt. "Jan spreekt de mensen heel erg aan", zegt Van der Poel over hem. Turk zelf: "Mijn huis is een soort van buurthuis, mijn gangmat is er helemaal door versleten". Blindedarm Van der Poel: "We zijn de blinde darm van Oegstgeest, die hangt er ook maar een beetje bij". Op het gemeentehuis weet men af van de overtuiging van de Buitenlusters dat ze worden achtergesteld. Wel zijnswethouder mevrouw Blom (VVD) ontkende onlangs dat Bui tenlust is achtergesteld. Toch ko men er brieven binnen van kinde ren die zich afvragen waarom er in Haaswijk wel speelterreinen zijn en hondepoeproutes en in Buiten lust niet. En dan is er natuurlijk het Rijn- zichtviaduct waardoor het i wijkje zo geisoleerd ligt. Om elders in het dorp te komen moeten Buitenlus ters twee keer de drukke Rijnzicht- weg oversteken en flink omrijden. De jeugd van Buitenlust neemt op weg naar school echter dagelijks de verkeerde kant van de weg. Ge volg is dat er op het fietspad (ille gaal) tweerichtingsverkeer is met alle levensgevaarlijke situaties Jan Turk, zijn vrouw Lidy en Nel en Aad van der Poel in de Balistraat, Buitenlust. "Sinterklaas komt hier niet, die draait bij het Rijnzichtviaduct (Foto Holvast) vandien: onder de fietsersonder doorgang en bij de op- en afritten van de A44 waar automobilisten niet rekenen op tweerichtingsver keer en de verkeerslichten op één richtingsverkeer zijn afgesteld. Die verkeerslichten kwamen er overi gens niet eerder nadat de buurt de bekende PvdA'er Jan Schaefer had ingeschakeld en er een kind was doodgereden. De Surinamestraat in het "vergeten" Buitenlust. De opknapbeurt van deze goedkoopste huurwoningen van hei dorp is net achter de rug. Buiten- lusters willen de wijk met deze straat aan een tweede ontsluiting helpen. de provincie heeft dat ai die jaren tegengehouden. Die wil een groe ne zóne tussen Rijnsburg en Oegstgeest handhaven. Dat er in Haaswijk meer kan, erkent Willeme. Hij verklaart een en ander uit het feit dat daar alles betaald wordt uit de grondexploi tatie van die wijk. "Die mensen betalen dat als het ware zélf. Din gen voor Buitenlust moeten uit de "Dat is waar. Maar u en ik kun nen niet verhelpen dat de mensen het in Buitenlust het wat minder breed hebben dat de mensen die in het Wilhelminapark wonen. Die verschillen moeten ergens an ders uit worden verklaard". Het als een barricade viaduct willen de Buitenlusters drastisch slechten: ze woners wil len onder het viaduct door - of lie ver nog - er overheen kunnen. Turk: "Dat kost één miljoen gul den en dan wimpelen ze- alles af alsof je hartstikke gek bent. Maar als Haaswijk een fiets- en voetgan gersbrug van twee miljoen gulden wil hebben voor de schoolgaande jeugd, dan is dat in een wippie ge beurd. Als je dan zelf al tien jaar bezig ben, nou, daar krijg je wel de schijt van". Oud zeer Er is ook veel oud zeer. Zoals de volgende uitspraak van oud-burge meester Eysinga: "Oegstgeest be gint pas als ik het viaduct ben ge passeerd". Turk kreeg onlangs zijn kans op 'wraak'. Toen de eerste paal van het Bastionhotel aan de Rijnzichtweg de grond in moest, was hij ook uitgenodigd. Zijn korte speech viel slecht bij de wethou ders mevrouw Blom (WD), Kohl beck (PvdA) en Van Veen (CDA), maar is een enorme bak in Buiten lust. "Zo veel wethouders tegelijk in de wijk heb ik nog nooit gezien", zou Turk zijn verbouwereerde ge hoor verstaan te hebben gegeven. Veel kwaad bloed zette ook de affaire - in 1976 - rondom de ver goeding van de herinrichtingskos ten die de bewoners kregen omdat in hun drastisch gerenoveerde hui zen vloerbedekking en gordijnen niet meer pasten. De Buitenlusters kregen dat geld pas, vertelt Van der Poel, als ze eenmaal in hun op geknapte huizen zaten. "Anders zouden we er voortijdig toch maar tv's van kopen en het over de balk smijten". De zaak liep hoog op. Nog meer olie op het vuur kwam er toen de gemeente de Buitenlusters in overweging gaf dan maar alvast op rekening te kopen bij de Oegst- geester middenstand. Later kon dan worden betaald. Van der Poel: "Mag ik alsjeblieft zelf uitmaken waar ik mijn tapijt koop". Losgelaten Buitenlust ontstond in de jaren dertig toen de trammaatschappij huizen voor haar personeel liet bouwen. "Er moesten in Oegst geest tramarbeiders komen wo nen. Elders in het dorp konden ze niet worden geplaatst. Achter het viaduct was grond en de remise was hier". De eerste huizen verrezen aan de Rijnzichtweg. Later kwamen daar die in de Balistraat, waar Turk woont, en Sumatrastraat bij. Ook de marine liet er zogeheten rijks- voorkeurswoningen bouwen. Bui tenlust is eigenlijk geen echte ar beiderswijk meer te noemen. Turk zelf is vrachtwagenchauffeur bij de Leidse meelfabriek maar er wonen ook onderwijzers, ingenieurs "en een originele boswachter". Toch wonen er heel veel mensen die het niet zo breed hebben en alleen staande ouderen. Nel van der Poel: "Én veel uit Endegeest ontslagen mensen. Dat vinden we niet zo leuk dat die mensen alleen maar deze kant op worden gestuurd. Maar het is een tolerante buurt hier, hoor". De werkloosheid "valt Een bekend verschijnsel in Bui tenlust is dat kinderen die in eerste instantie het ouderlijk huis verla ten, later in de wijk terugkeren. Want de gemeente mag Buitenlust dan vergeten, Buitenlusters verge ten elkaar nimmer. De buurtver eniging die alsinds 1944 bestaat maar zich pas een jaartje een offi ciële vereniging mag noemen, ver vult een belangrijke functie in het leven van de Buitenlusters. "De buurt leent zich er voor om saam horig te zijn. Iedereen kent elkaar, weet wat hij of zij doet en kent el- kaars herkomst. Het gevoel losge laten te zijn door de gemeente doet de rest", zegt Van der Poel. Turk: "Ook de Oranjevereniging laat ons altijd links liggen. Op Ko ninginnedag organiseert die van al les in heel Oegstgeest maar slaat Buitenlust over. We krijgen wel 200 gulden van ze om een attractie te regelen. Tweehonderd gulden is natuurlijk beter dan niets. Die at tractie komt dan in het program mablaadje van de Oranjevereni ging te staan. Alsof die ook iets voor Buitenlust heeft georgani seerd. Afkopen? Zo zou je het kun- Sinterklaas vierden we ook nooit. Waarom niet? Hij kwam hier nooit, ha! Voor het viaduct draaide hij weer om. De kinderen wisten niet eens dat hij bestond, ha,ha!". Dat er toch geregeld feest wordt gevierd in de wijk is aan de buurt vereniging te danken die razendac- tief is maar een buurthuis moet ontberen. Daar komt verandering in als de SJJO-keet Taberna naar buitenlust verhuist. De jeugd- en jongerenstichting verhuist zelf naar het multi-functionele gebouw in Haaswijk. In Buitenlust kloppen de harten vol verwachting. Einde lijk een buurthuis. Turk kan het niet laten "toch een kat uit te de len": "Als die keet hier staat dan zal men denken dat dat is voor de schaftpauze van de bouwvakkers die een buurthuis komen bou wen". Van der Poel: "Ze zijn blij dat ze dat ding kwijt kunnen". Turk weer: "Maar als-ie komt, staan er zo dertig man klaar om te helpen. Ja, we zijn er blij mee". Toch zijn er nog heel wat moei lijkheden te overwinnen. Zo is de grond waar de keet op zal komen te staan, op het wijkpleintje, eigen dom van de woningbouwvereni ging Buitenlust. In het verleden heeft die al eens haar medewer king geweigerd. De bewoners vin den dat de gemeente het nu maar moet uitzoeken. Dan is er nog de vrees dat in de eerste jaren er gaten in de begroting van de wijkclub zullen worden geslagen. Want het is nog maar de vraag of Buitenlust de exploitatielasten aan kan. De gemeente betaalt slechts de ver huizing en subsidieert verder niets. Ten koste van de activiteiten mag het clubhuis zeker niet gaan. Die activiteiten zijn namelijk veel al geboren uit noodzaak. Voor ou deren in het dorp bestaat welis waar de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) maar volgens Turk en Van der Poel "kunnen de vele ouderen van Buitenlust niet eens in het gemeentecentrum (het SWOO-domein) komen". Voor de ouderen organiseert de buurtclub daarom zelf maar busreizen. Ze 1 ar Het blindedarm-imago van Bui tenlust is van de gemeenteplatte grond af te lezen. De dikke lijn is de A-N. Daar waar die kruist met de Rijnzichtweg. ligt het gewraakte Rijnzichtviaduct. Links daarach ter ligt Buitenlust verscholen. slaagt er daarbij altijd in lagere ta rieven in rekening te brengen dan die SWOO Bushok Van de bepleite rechtstreekse busverbinding tussen Buitenlust en het gemeentecentrum wil de NZH niets weten. De enige bushal te die er is, is een lachertje, vindt heel Buitenlust. Tussen halte en bushok zit een afstand van meer dan 150 meter. Tegen de tijd dat slecht ter been zijnde ouderen uit het hokje zijn gelopen en bij de hal te gekomen, is de bus al lang door gereden. Wat Buitenlust betreft, mag het bushok weg. Dan is met een de Rijnzichtweg - net als vroe ger - ook vanuit de Sumatrastraat bereikbaar. De wijk moet het nu met één in- en uitgang stellen. Ook van de diensten van de SJJO maakt Buitenlust hoege naamd geen gebruik. Tekenend in dit verband is dat Buitenlust veel vuldig ruimte bij de SJJO huurt voor Buitenlust-disco-avonden. De SJJO heeft zelf ook wel een disco "maar daar komt nooit iemand uit Buitenlust", zegt Turk. "Bij de SJJO staat zo'n snuiter de hele avond voor zichzelf plaatjes te draaien. Als hier zo'n jongen komt en zegt 'ik wil die plaat van Arte en zijn kanarie horen', dan zeggen wij: ga maar halen". In Buitenlust doen de mensen het liefst alles zelf. Dat is zo ge groeid. Van der Poel over Turk: "Dat komt omdat Jan zo veel moei te heeft om die denklijn van de ge meente en al die instellingen te vol gen, hij past niet in die ambtelijke molen. Dat is hem te omslachtig, al dat ambtelijke geouwehoer. Jan wil alles direct en simpel regelen". Turk zelf: "Laatst ging ik met 40 kinderen van hier vissen in de vij ver aan de Irislaan.. Moest ik nota- bene een akte van 5,60 gulden beta len toen ik op het gemeentehuis om toestemming ging vragen. Haal ik 40 kinderen van de straat af, moet ik betalen! Als je dan ziet dat de Buurtgroep Haaswijk, die 4.000 gulden subidie krijgt, tijdens de triathlon 17.000 gulden ophaalt voor Sierra Leone, dan zeg ik: geeft dat Derde Wereldland 10.000 gul den en vraag zelf geen subsidie". De beide vrouwen hebben nog veel meer voorbeelden van leemtes in hun wijk. Zo is er niet eens een telefooncel. "De mensen zijn hier ook veel te goed voor elkaar want ze laten elkaar maar gewoon bin nen om te bellen. Wij hadden hier laatst Duitsers die naar hun land moesten bellen. Wat moet je dan rekenen? Dat is toch te gek". Vreselijk irritant vinden de da mes Van der Poel en Turk het ook dat ze voor het postkantoor aan de andere kant van het viaduct moe ten zijn. In Haaswijk was het win kelcentrum nog niet open of de apotheker kreeg een postkantoor- En: "Vroeger was hier een bak ker, een groenteboer, een schoen maker, een bloemenzaak en een si- garattenwinkel. Nu alleen nog maar een heel klein kruideniertje en een slager". VRIJDAG '24 JULI Alkemade AVRÓs Top Pop disco show in Rijpwetering, aan vang 21.00 uur in de feest tent, Oud Adeselaan. kermis in Rijpwetering, Hertogspark, Oud Adese- Alphen disco-party m.m.v. Freaka- ristic, aanvang 21.00 uur, jon gerencentrum Het Kasteel, Concertweg. Katwijk concert door Jean Guillou uit Parijs op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. open huis bij de KNZHRM, Rijnmond, 19.00 tot 21.30 jokeren en klaverjassen, 20.00 uur, Mijlpaal, Stadhou- dersdreef 22. LVC, Breestraat 6 disco lesbiese 21.00 tot 2.00 uur gracht 65. Noordwijk disco-avond voor van 11 tot 15 jaar, tot 22.00 uur, JOIN- Weteringkade. Noordwijkerhout wereldkampioenschappen 'Paalzitten', Oostduinse- Zoeterwoude feest met circustent en live band, 19.00 uur, Swetterha- ZATERDAG 25 JULI Alkemade Match drive in show, Rijp wetering, 21.00 uur, feesttent Oud Adeselaan. Katwijk stoomtreinritten door de duinen ten zuiden van Kat wijk, ieder heel uur tussen 10.00 en 17.00 uur. middenstands-weekend Skuytevaert, 14.00 uur, strand. vuurwerk op de boulevard (t.o. de Witte Kerk), aanvang 22.30 uur. concert door de Zeedorper Muzikanten in het centrum, Leiden rommelmarkt in de Ijs- en Evenementenhal aan de Vondellaan, 10.00 tot 17.00 disco Leidse werkgroep homoseksualiteit, 22.00 tot 2.00 uur, Langegracht 65. open soos NVSH-trefcen- Noordwijk internationaal badgasten tennistoernooi, 11.00 tot 21.00 uur, tennispark TC Ca- start duinwandeling over 5, 10 of 15 km, 9.00 uur strand paviljoen Zee en Zon. Noordwijkerhout wandeling door de Amster damse Waterleidingduinen onder deskundige leiding, start 7.00 uur, parkeerterrein Joppeweg, De Zilk, vooraf aanmelden VW Noordwij kerhout. wereldkampioenschappen 'Paalzitten', Oostduinse- braderie. Havenstraat, Dorpsstraat en Viaductweg, 11.00 tot 17.00 uur. kindervrijmarkt in de Ha venstraat, vanaf 11.00 uur. Oosthaven. Zoeterwoude zomerfeest met optreden van Circus Custers en disco Studio 17, de hele dag, Swet- terhage. ZONDAG 26 JULI Alkemade Veronica drive in show, 16.00 uur in de feesttent. Oud Adeselaan, Rijpwetering.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11