'Zoo wordt ons aardsche huis langzaam gesloopt' Bloemenveiling Flora over op hoger tempo HIHHIIHHi Herstel voorhof Lissese toren Vijftigste sterfdag Woubrugs geschiedschrijver O.Cvan Hemessen Gaat u ook kijken? 24 JULI 1987 Will REGIO Van Hemessen in veldwachtersuniform. "Zie, zie en hebben jullie mij niet gehoord? Van die brug af' (foto: Historische Vereniging O.C. van Hemessen) WOUBRUGGE - De veldwachter die van onschatbare betekenis is geweest voor de geschiedschrijving van Woubrugge is vijf tig jaar geleden gestorven. Tijdens het ontbijt op zondagmorgen 18 juli 1937 overleed Otto Cornelis van Hemessen, 83 jaar oud, in het Huis Ter Aar te Woubrug ge. De naam Van Hemessen heeft nu in die gemeente een bekende klank. De Van He- messenkade, het gemeentemuseum O.C. van Hemessen en de gelijknamige histori sche vereniging zijn daar voorbeelden van. door Wim Korteling Een necrologie. Otto Cornelis van Hemessen werd op 27 juni 1854 te Amsterdam geboren. Na zijn diensttijd, die hij afsloot als wachtmeester bij de huzaren, was hij in zijn geboorte plaats brievenbesteller en agent van politie. Aangezien zijn vrouw een zwakke gezond heid had en het beter voor haar was om 'buiten' te gaan wonen, solliciteerde Van Hemessen naar de functie van veldwachter in Woubrugge. Tot zijn verbazing werd hij per 1 augustus 1884 benoemd in het dorp, waarvan hij het bestaan niet eens kende. De baan van veldwachter in die tijd was een van de nederigste die er te krijgen was. Hij was eerder een veredelde huisknecht van de burgemeester dan politie-ambte- naar. Het is diverse malen voorgekomen dat Van Hemessen voor vijf cent snuif moest halen in Alfen voor de burgemeester. Er moest dan 'even' heen en weer worden gelopen. In het jaar 1896 had Woubrugge drie poli- tie-functionarissen, van wie Van Hemessen de best betaalde was met een salaris van 425 gulden per jaar. Daarbij kwam nog eens een bedrag van zestig gulden 'kleedinggeld' en een gratificatie van 7,50 gulden. Brug Slechts enkele malen heeft de veldwach ter daadwerkelijk een bekeuring moeten uitreiken. A. Vermaas herinnerde zich: "Onze eerste winter in Wouferugge van die van 1913-1914. Sterk ijs, overal feesten. Voor pannenfabriek Van Oordt aan 's Mole- naarsbrug lag de zware busboot van Haar lem naar Gouda. Van overheidswege kreeg de schipper de order: varen. Toen kwamen de grote mannen met stenen en andere voorwerpen de brug bezetten. Ook wij schooljongens natuurlijk op de brug". "Daar kwam de boot aanstomen, fluitend en fluitend... Jong en oud bleef de brug be zet houden. Van Hemessen verscheen op het toneel, compleet in uniform en met de sabel opzij. Op de brug heerste eensgezind heid over het feit dat deze niet zou worden opgegeven. De veldwachter maakt toch niets klaar. Maar eerst werkte hij ons schooljongens van de brug met de verma ning: denk erom, geen stap meer op sie brug want dan pak ik jullie anders aan". "Van Hemessen had dus gedeltelijk al ge wonnen. Maar daarna de volwassenen. Tweemaal kwam de order: van de brug af. Niemand gaf antwoord of verzette ook maar een voet. Even stilte, ook de stoom fluit zweeg. Ieder wachtte in spanning af. Toen werd de sabel uit de schede gehaald en was het: Zie, zie en hebben jullie mij niet gehoord? Van die brug af. Een paar grote mannen boden nog even verzet, maar na een stevige aanpak gingen ze vlug van de brug. Nadat de brugwachter de brug had geopend, kon de boot onder vele verwen singen doorvaren. Dit was Van Hemessen ten voeten uit. Geen proces-verbaal, alleen een verstandig optreden". Voorliefde Na het volbrengen van zijn dienst als veldwachter ging Van Hemessen in 1920 met 'pensioen' en kreeg de titel 'ambtenaar belast met de zaken van het oud archief van de gemeente Woubrugge'. De man had van een bijzonder grote voorliefde blijk gege ven voor geschiedenis, archeologie en oud heidkunde. Wanneer er in Woubrugge 'iets ouds' werd gevonden of opgegraven, zei men: "Breng het maar naar de veldwach ter". In zijn woning, het intussen gesloopte Huis Ter Aar aan de Comriekade, was een werkkamer ingericht waar de aanwinsten werden opgeslagen en gecatalogiseerd. Het zijn al deze zaken geweet, die de grondslag hebben gelegd voor het huidige museum 'O.C. van Hemessen'. Zijn interes se voor Woubrugge en omgeving leidde tot diverse historische onderzoeken en de op schrift gestelde uitkomsten ervan. Zeer be kend is het in 1904 verschenen 'Eene wan deling door Woubrugge en Hoogmade'. Ge zien in het licht en de kennis van die tijd een goed gedocumenteerd onderzoeksver slag, waarin de geschiedenis van het ver dwenen dorp Jacobswoude ook nu nog voor grote consternatie zorgt. De controverse tussen professor H. van der Linden en de Historische Vereniging, samen met amateur-archeoloog P.C. Beun der heeft tot tal van theorieën en artikelen geleid. In het laatste verenigingsblad van de historische vereniging 'De Jacobslad- der' stelt Beunder: "Jacobswoude is geen fabel, Jacobswoude is een feit". Graag gezien Ook op sociaal gebied was O.C. van He messen een graag geziene figuur. Hij richtte in 1898 de oranjevereniging op, organiseer de openlucht-spelen, historische optochten en een grootse tentoonstelling over de be kende Woubrugse predikant dr. A. Comrie (1706-1774). In het museum, dat in 1953 zijn definitieve onderkomen in de oude brand weergarage kreeg, zijn van al deze activitei ten vele dingen terug te vinden. Op 31 december 1934 erkende de regering de verdiensten van de intussen 80-jarige Van Hemessen door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij was toen al enige tijd over zijn goede dagen heen. Een toenemende doofheid stelde hem meer en meer buiten de maatschappij. D. Douwes, destijds schoolmeester in Woubrugge, herinnert zich Van Hemessen nog goed. "Hij wandelde 's morgens op een vaste tijd naar het postkantoor om te kijken of er iets voor hem was. In de schoonmaak tijd bracht de smid de kachel naar de zol der. Het was dan vaak erg fris in de woon kamer en men behielp zich dan maar met een petroleumkacheltje. Otto zat dan in zijn leunstoel met een deken om zijn benen. We lazen samen het christelijk dagblad De Standaard en vanwege zijn doofheid kon ik alleen met hem spreken via een spreek trompet". Hartzwakte Van Hemessen hield tot de dag van zijn dood dagboeken bij. Daaruit blijkt dat hij I begin 1937 door griep en hoge koorts aan I het bed was gekluisterd. Toen hij voelde dat hij achteruit ging, schreef hij: "De teke nen van hartzwakte is door de ziekten niet j verbeterd, maar gevoeliger geworden. Zoo wordt ons aardsche huis langzaam ge- sloopt". De zondagochtend van 18 juli kwam, tij- i dens het ontbijt, het einde. De toenmalige burgemeester, H. Mumsen, bracht hem op de begrafenis posthuum dank voor de bij zondere zorg en de ordening van het ge meente-archief: "Woubrugge zal u blijven gedenken met dankbaarheid voor wat u de gemeente heeft geschonken. Rust zacht te midden van deze gemeente, die zo zeer uw j liefde heeft gehad". In 1938 werd door het gemeentebestuur en de burgerij van Woubrugge aan de fami lie een gedenksteen op het graf van Van He messen overgedragen. Zijn uit 1698 date rende Huis Ter Aar is een jaar later ge sloopt. Ondanks bemoeienis van de vereni ging Oud Leiden en de burgemeester is het door baljuw Dirk van der Aar gebouwde pand nooit op de monumentenlijst geko men. Binnenkort wordt daar aan de Com riekade een nieuw pand gebouwd. Niet alleen een straat, een museum en een historische vereniging zijn naar Van Hemessen vernoemd; belangrijker lijkt het historich besef dat hij in Woubrugge heeft doen ontstaan. Mocht de gemeentelijke herindeling doorgaan, krijgt de variant Woubrugge, Rijnsaterwoude en Leimuiden de naam Jacobswoude. De opkomst en on dergang van dit dorp is al in het begin van deze eeuw, zij het naar de hedendaagse be grippen enige onvolkomenheden, door O.C. van Hemessen uitgezocht en op schrift gesteld. Distributie kan sneller veilen niet bijhouden RIJNSBURG - De veil- en dis tributiecapaciteit van de bloe menveiling Flora in Rijnsburg wordt binnenkort uitgebreid. Het is de bedoeling dat dit na jaar een vijfde veilingklok in gebruik wordt genomen. Er be staan bovendien al vergevor derde plannen om in de ge plande uitbreiding van de mijnzaal straks een zesde klok in werking te stellen. De vier klokken waarover de bloe menveiling momenteel beschikt zijn tot nog toe steeds voldoende geweest om het aanbod van bloe men en planten binnen een rede lijk tijdsbestek te kunnen verwer ken. Momenteel draaien de klok ken echter op volle capaciteit. Om dat Flora het van groot belang vindt binnen een zo kort mogelijk ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, tel. 218661, spreekuur Ros molen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, tel. 218661, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum. v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uurt J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 24, tel. 122538. zo 8 tot 24 uur: J. Rus, Middelstegracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 tot zo 8 uur: C. Keyer, tel. 140124. zo 8 tot 24 uur: M. v.d. Muijsenbergh, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: M. v.d. Waart, tel. 311411, spreekuur Petr. Moensweg 52. zo 8 tot 24 uur: J. en R. Zaaijer, P.R. Geerlingspad llm, tel. 316008. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Lesuis, tel. 221467. tijdsbestek te kunnen veilen, is be sloten tot het in gebruik nemen van een vijfde klok in de huidige mijnzaal. Met de aanschaf van een vijfde klok in december is een bedrag ge moeid van 1,3 miljoen gulden. De vijfde klok komt naast klok 1 en zal worden gebruikt voor het veilen van zogeheten gegroepeerde pro- dukten. Daarmee komt klok 1 gro tendeels beschikbaar voor het vei len van het gemengde pakket (zo als zomerbloemen). De veilsnelheid is momenteel al dusdanig hoog dat ook het huidige distributiesysteem ontoereikend is. Binnen het veilingbestuur is lang gestudeerd op een andere werkwijze. Uiteindelijk is nu geko zen voor het systeem van zoge noemde adresverdeling. Dat houdt in dat één persoon de verdeling zo 8 tot 24 uur: H. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp za. en zo.: W. Lely, tel. 801100, beide da gen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16, tel. 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6. tel. 5417; zo: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, Warmond, tel. 01711-10834. Wassenaar za: M.H. van Tolingen sr., tel. 78303, spreekuur Weteringlaan 4. zo: Mevr. I.C. Spelt, tel. 11844, spreek uur Van Grroeneveltstraat 17. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 24 tot vr. 31 juli Apotheek Reijst, Steenstraat 31, Leiden, tel. 071-120136. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 071-894400. Wassenaar Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 35, tel. 12402. van produkten op één kar voor zijn rekening neemt. De karren worden vanaf de klok ken naar een speciale ruimte getransporteerd, verdeeld en naar de kopersstraten vervoerd. Deze werkwijze betekent dat afscheid wordt genomen van het automati sche kettingbanensyüteem. "Het is in feite een teruggang naar een ou derwetse manier van verdeling", aldus P. Kralt van de veiling Flora. Verdere automatisering zou, zo hebben berekeningen uitgewezen, de doelmatigheid niet ten goede komen. Het nieuwe verdeelsysteem wordt naar verwacht met ingang van 1 november operationeel. De totale kosten die met de invoering van het nieuwe distributiesysteem zijn gemoeid, worden geraamd op 1,5 miljoen gulden. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Lei den, tel. 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorscho ten, tel. 071-768616. Wassenaar G. Schouten, L.v.Meerdervoort 275a, tel. 458327; J. v.d. Vijver, Oosteinde 15, Voorburg, tel. 862210; S. Frantzen, Eras- rnusplein 150, tel. 946822. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: G.J. van Hof, Plantage 10, Leiden, tel. 071-141838. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden- ,tel. 125215, doet dienst in eigen prak tijk. Wassenaar B. van Wijk, Brouwerlaan 1, Voorscho ten, tel. 01717-3667, spreekuur van 17.30- 18.00 uur. - Medische Diensten De fundamenten van het woonhuis bij de Dever-toren zulleii worden opgemetseld. Ook is er een plan om twee bruggen aan te leggen. (foto Wim Dijkman) LISSE - Met het opmetselen van de fundamenten in de voorhof van Dever in Lisse zal mogelijk nog dit jaar een begin worden gemaakt. Burgemeester en wethouders van het bloembollendorp willen de ge meenteraad althans volgende maand voorstellen daarvoor het sein op groen te zetten. De zogenoemde consolidatie van het voorterrein van de historische woontoren aan de Heereweg zal vanwege de hoge kosten overigens in fasen worden verricht. Het is de bedoeling dat de aangetroffen fun damenten van een voormalig woonhuis van Dever voorlopig 'slechts' tot aan het maaiveld wor den opgemetseld. Volgens loco-gemeentesecretaris K. Stapel kan de gemeente Lisse pas na 1990 op een rijksbijdrage voor het herstel van de historische voorhof rekenen. Tot die tijd is het college bereid een deel van de kos ten voor te financieren. De stich ting Vrienden van Dever heeft zich inmiddels bereid verklaard de ren telasten daarvan voor haar reke ning te nemen. Het bedrag dat Lis se jaarlijks beschikbaar wil stellen is geraamd op 36.000 gulden. De stichting rekent bovendien nog op een bijdrage van de provincie. De woontoren van Dever dateert uit 1380. Rond 1550 werd een woonhuis tegen de toren gebouwd. Later in 1634 verscheen op dezelf de plek een nieuwe huis, waarvan de fundamenten door amateur-ar cheologen zijn blootgelegd. Behal ve tal van voorwerpen uit vroeger tijden, werden ook de resten van twee oude bruggen aangetroffen. De afgelopen wintermaanden zijn de restanten tijdelijk afgedekt" met stukken plastic, stro en zand. J. Hardenberg, die steeds de lei ding heeft gehad bij de opgravin gen, hoopt dat de Lissese gemeen teraad volgende maand zal instem men met het voorstel van het colle ge. "Langer uitstel van het opmet selen is funest voor de blootgeleg de fundamenten. Een nieuwe vorstperiode zal de aangetroffen restanten zonder twijfel verder aantasten. Hoe harder het vriest, hoe dieper de vorst de grond in trekt, vooral wanneer de grondwa terstand hoog is", aldus de Sassen- heimse amateur-archeoloog. G.A. Kamerbeek van de stich ting Vrienden van Dever toont zich intussen 'zeer verheugd' dat wat B en W betreft een begin kan worden gemaakt met de werkzaamheden. "Als er eenmaal a is gezegd, zal b wel volgen", zo veronderstelt een optimistisch gestemde Kamer beek. Voor het opmetselen van de fun damenten, het opbouwen van twee oude bruggen en het opnieuw in richten van het voorterrein bij de zogenoemde donjon is in totaal een bedrag van ongeveer 700.000 gul den nodig. De stichting Vrienden van Dever wil binnenkort het be drijfsleven benaderen om ook een duit in het zakje te doen. "Het is per slot van rekening een belang rijk stukje geschiedenis dat hier onder de grond ligt", aldus Har denberg. Kamerbeek en Harden berg gaan er overigens wel van uit dat het nog een aantal jaren zal du ren alvorens het totale project kan worden afgerond. Dak Intussen zal volgend jaar ook een begin worden gemaakt met de res tauratie van het dak van de woon toren. Geruime tijd geleden is het dak reeds gerestaureerd. De toen gebruikte nagels beginnen echter door te roesten. "Bij harde wind ra ken de pannen los en treden lekka ges op. Er moeten daarom snel maatregelen worden genomen", al dus Stapel. Voor deze restautie- werkzaamheden hebben B en W voorlopig 100.000 gulden uitge trokken. Leidse gewond bij botsing in Rijnsburg RIJNSBURG - Een 20-jarige in- woonster van Leiden is gistermid dag gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Brouwerstraat in Rijnsburg. De vrouw reed op haar fiets en werd in de bocht van de weg gepasseerd door een 32-ja- rige automobilist uit Rijnsburg. Volgens de politie van Rijnsburg nam de automobilist de bocht te krap waardoor de Leidse klem kwam te zitten tussen de aanhang wagen die achter de wagen hing en de trottoirband. De fietster viel en liep een hoofdwond en hersen schudding op. Zij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Onderzoek naar kwaliteit van zee en strand DEN HAAG - De Europese Com missie gaat de komende week een onderzoek instellen naar de kwali teit van de stranden'en van het zwemwater langs de kusten van de EG-lidstaten. In Nederland zal op acht plaatsen .de stranden worden bekeken: Terschelling, Schevenin- gen, Texel. Domburg, Zandvoort, Cadzand, Noordwijk en Hoek van Holland. Deze internationale actie heeft plaats in het kader van het Euro pees Jaar van het Milieu. Het dage lijkse bestuur van de Europese Ge meenschap wil hiermee een bijdra ge leveren aan objectieve voorlich ting over de kwaliteit van de Euro pese stranden. - Het onderzoek wordt daarom in elk land op de zelfde wijze uitgevoerd. De actie op de ongeveer honderd Europese stranden bestaat uit een enquête onder de badgasten en het nemen van monsters zeewater. Twee paalzitters stoppen er mee NOORDWIJKERHOUT - Op nieuw hebben twee deelnemers aan het wereldkampioenschap paalzitten dat sinds woensdagmor gen in Noordwijkerhout wordt ge houden, de strijd opgegeven. Gis termiddag om 16.04 uur had Peter Velting uit Voorhout er genoeg van. Enkele uren later, om 23.47 uur, is Gijs Eldërboek, bloemist uit Haarlem, afgestapt. Hij voelde zich nog goed, maar wilde een inzin king voor zijn. De vijftien nog zittende mannen en vrouwen staat opnieuw een re genachtige dag te wachten. Wij wel! Want op het wereldkampioenschap paalzitten in Noordwijkerhout mag ons promotie-team niet ontbreken. Morgen gaan wij er naar toe, tijdens de braderie. In onze huiskleuren geel en blauw. Komt u ook? WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10