TAD LEIDEN 'Vrienden worden doodziek van me, nooit kan er eens iets Vijfden maanden geëist wegens oplichting GSD LEIDSCH DAGBLAD Beursstudenten met gescheiden ouders vaak in geldnood Twee jongens verdacht van diefstal Gewonde bij aanrijding Echtpaar zou ten onrechte twee ton hebben geïnd Politie houdt inbreker aan na zonderlinge achtervolging Meisje (14) aangerand Ons Belang moet huurder na kort geding sleutel geven WOENSDAG 22 JULI 1 Studerende kinderen van gescheiden ouders komen veelal in financiële problemen. De toegeken de studiefinanciering is in veel gevallen te laag, maar voor een bijstandsuitkering komen zij niet in aanmerking, zo signaleerde deze krant afgelopen vrijdag. Hoewel het bij de Leidse sociale dienst niet stormloopt, is men wel bekend met dit probleem. Vorige week trok directeur A. van Vliet van de Vereniging van Directeuren van Overheidsorga nen voor Sociale Arbeid in Utrecht aan de bel bij minister Deetman (onderwijs). De Wet studiefi nanciering zou ruimer moeten worden toegepast voor die studenten van wie de studiefinanciering te laag is. Vaak kloppen zij aan bij de sociale diensten, maar voor een bijstandsuitkering komen zij niet in aanmerking. De sociale diensten kunnen dat geld immers niet terugkrijgen van de overheid. Niet van het ministerie van sociale zaken en niet van het ministerie van onderwijs. Uit de vele probleemgevallen waarmee de sociale diensten worden geconfronteerd, blijkt dat de afdeling studiefinanciering in Groningen de ouderlijke bijdragen vaak te hoog schat. Het gevolg daarvan is dat het studerende kind vaak alleen een basisbeurs krijgt, terwijl het recht heeft op een aanvullende financiering. LEIDEN - Jolanda en Koos zijn twee studerende kinderen van gescheiden ouders die in de pro blemen zijn gekomen. Hun na men zijn overigens veranderd, omdat ze niet met naam en toe naam bekend willen worden. Jo landa werd namelijk enige tijd geleden betrapt toen zij in een Leidse supermarkt een pot stroop stal. "Omdat ik niet kan rondkomen van mijn toelage. Die bedraagt 403 gulden en mijn kamer kost al 450 gulden per maand". Ook Koos gaat zich wei eens te buiten aan 'proletarisch winkelen', want zijn toelage is niet veel hoger. door Annemiek Ruygrok Jolanda weet niet eens waar haar vader woont. Om voor een studietoelage in aanmerking te komen, moeten studerenden echter wel het inkomen van de ouders opgeven. In haar geval is dat moeilijk omdat ze geen con tact heeft met haar vader. Ze had dus een geschat inkomen opge geven. Ook Koos heeft geen contact meer met zijn vader en gaf dus een geschat inkomen op. Aan de hand van beide schattingen be paalde de computer dat zij boven de basisbeurs van ruim 600 gul den recht hadden op een aanvul lende uitkering. Later bleek evenwel dat hun vaders veel meer verdienen en dat de kinde ren eigenlijk geen recht hadden op die extra uitkering. Nu moe ten ze het geld terugbetalen. Het wordt maandelijks ingehouden. Vandaar dat beiden per maand zeer weing overhouden om te kunnen voorzien in hun levens onderhoud. Hoe je van zo weinig kunt le ven? Jolanda heeft inmiddels haar kamer opgezegd en logeert bij kennissen in Leiden. Ook Koos heeft tijdelijk onderdak bij een vriend. Maar in september wil hij in Delft een hbo-opleiding gaan volgen: "Ik denk dat ik dan maar ga liften of zo". Jolanda wil in Amsterdam gaan studeren. Zij is tegen die tijd waarschijnlijk wel een beetje uit de brand ge holpen omdat zij binnenkort 21 jaar wordt. Zij kan dan een be roep doen op de zogenaamde hardheidsclausule die inhoudt dat kinderen die geen contact meer hebben met hun ouders en van wie de ouders geen geld wil len geven voor studie, een aan vullende financiering krijgen. Bietsen Die regeling is wel gebonden aan een leeftijd, namelijk 21 jaar. Koos komt daarvoor niet in aan merking omdat hij jonger is. Aangezien de ambtelijke molens in Groningen, waar de studiefi nanciering wordt geregeld, lang zaam malen, moet Jolanda links en rechts geld bietsen, lenen en af en toe wat pikken in een su permarkt om het te kunnen uit zingen. Dat geldt ook voor Koos. Moedeloos worden ze ervan. Koos: "Ik ben al veel vrienden kwijtgeraakt door mijn slechte financiële situatie. Die worden doodziek van me. Nooit kan er eens iets. En eigenlijk weet ik over niets anders te praten. Je ziet in de winkels de mooiste din gen en je kunt nooit iets kopen". Voor Jolanda ziet het er van de zomer ook niet rooskleurig uit, want binnenkort kan zij geen be roep meer doen op haar vrien den. "Ik hoop dat het mooi weer wordt, dan ga ik buiten slapen". Beiden vinden het nog het erg ste om van anderen afhankelijk te zijn. "Ik heb al zoveel geleend, ik durf nu niets meer te vragen. Je steekt jezelf steeds dieper in de schulden", aldus Jolanda. Het drukt ook op je studieresultaten, vinden zij. Zij proberen geregeld baantjes te krijgen. Het liefst zwart, want maximaal mogen zij maar 200 gulden per maand bijverdienen. Anders gaat het weer van de toe lage af. Straks, wanneer hun stu die alle aandacht opeist, is het trouwens afgelopen met werken. Maar dan is er ook de studie beurs? "Dat is nog maar de vraag. Het zal er wel op neerko men dat we een minimale basis beurs krijgen plus een aanvul lende financiering in de vorm van een rentedragende lening. Maar dat moet weer worden te rugbetaald, dus daar schiet je ook niet veel mee op. Bovendien is het de vraag of met ingang van het nieuwe studiejaar de finan ciering is geregeld. In Groningen lopen ze, door invoering van het nieuwe studiefinancieringsstel sel, vier maanden achter. Dus het zou weieens tot het eind van het jaar kunnen duren, voordat dat rond is", aldus Jolanda en Koos. Groningen Koos: "Ik moet in september geld op tafel leggen voor college geld, boeken en dergelijke. Daar om ben ik al eens zelf naar Gro ningen gestapt. Na lang wachten kreeg ik daar te horen: ga maar naar de sociale dienst, wij kun nen je niet helpen. Of klop maar bij je ouders aan. Maar dat kan nou juist niet. Overigens zijn wij niet de enigen, hoor. Ik heb al zo veel klachten van anderen ge hoord. In de meeste gevallen gaat het om kinderen van ge scheiden ouders of van wie een van de ouders dood is. Dan we ten ze geen raad met je en word je van het kastje naar de muur gestuurd". Volgens Koos wordt door het huidige systeem van studiefinan ciering de tijd teruggedraaid naar de jaren dertig: "Toen kon den ook alleen mensen met poen Studenten moeten gaan studeren. Nu is het precies zo. Op deze manier kweek je on geschoolden". Jolanda vult hem aan: "Een vriendin van me krijgt een ww-uitkering die veel hoger is dan onze beurs. Volgens mij is dat de reden dat er zoveel stu diestakers zijn. Want als je stopt, krijg je meer geld". Koos gaat zich, als hij het geld voor zijn studie niet bij elkaar krijgt, melden bij 'de soos', de so ciale dienst. "Want ik baal ervan om keihard te werken en tegelij kertijd op een houtje te moeten bijten, terwijl anderen met ge noeg geld er een jaartje langer over kunnen doen". Volgens een woordvoerster van de Leidse sociale dienst wordt het probleem opgelost nu minister Deetman de hardheids clausule versoepelt: "Sinds 27 mei kunnen ook kinderen onder de 21 die een ernstig verstoord contact met de ouders hebben, een beroep doen op die clausule. Zij krijgen dan een maximale beurs. Meestal verwijzen wij der gelijke kinderen naar Gronin gen". Dat is in het geval van jolanda en Koos ook gebeurd. Maar in Groningen werden zij terugver wezen naar de Leidse sociale dienst. Volgens de woordvoer ster kan, wanneer blijkt dat het om 'erkende weglopers' gaat of pa onvindbaar is, de bijstand doorlopen. "Maar dan moeten de gezet - Jan Holvi betrokkenen een machtiging on dertekenen dat wij dat geld later met hun beurs kunnen verreke nen. Overigens is een dergelijke situatie in Leiden bij hooguit twee of drie gevallen gesigna leerd. Wij zien het probleem niet zo. Al moeten we toegeven dat het met de studiefinanciering in Groningen zeer slecht is gere geld". Bovendien is Groningen ook voor de doorzetter praktisch on bereikbaar. Wie het speciale 'beurzennummer' 06-3212171 belt, krijgt bij herhaling een mis moedig makende 'in gesprek- toon'. En daar wordt de behoefti ge beursstudent bepaald niet wijzer van. LEIDEN - Twee Leidenaars van 16 en 18 jaar oud zijn gisteren aange houden wegens een in de nacht van maandag op dinsdag gepleeg de diefstal van negentien schilde rijen en een ikoon uit een zaak aan de Nieuwe Rijn. De politie werd geholpen door het toeval: agenten hadden het tweetal voor de diefstal bij de politie werd gemeld, bij de winkel zien rondscharrelen. In de woning van de 18-jarige Leidenaar werden de gestolen goederen aan getroffen. De aangehouden jon gens zijn geen onbekenden van de politie. LEIDEN - Een 36-jarige fietser uit Leiden heeft letsel opgelopen bij een aanrijding op de Breestraat, gistermorgen rond half tien. Hij is met een hechtwond overgebracht naar het AZL. De man wilde vanaf de Schoolsteeg de Breestraat oprij den. Op hetzelfde moment kwam een vrachtwagen, die om een ge parkeerd staande auto heenreed, langs. De fietser reed tegen de lin kerbuitenspiegel van de vrachtwa gen, waardoor hij ten val en zijn fiets onder de wielen van de wagen kwam. ECHTPAAR KUHN VIJFTIG JAAR GETROUWD LEIDEN - De heer A. Kuhn en mevrouw S. van der Berg vieren op 28 juli hun gouden huwelijksfeest. Vijftig jaar geleden trouwden zij in de Stadsgehoorzaal. Het Leidsch Dagblad besteedde toen aandacht aan die gebeur tenis in de krant van 29 juli 1937. Het bruidspaar kwam toen echter in de rubriek 'overledenen' terecht. "V/ij hebben daar geen aanmerkingen op gemaakt. Laat maar staan, zeiden we, dat is op ons lang leven". De heer Kühn, die nu in de Gerard Brandtstraat woont, was vroeger chauffeur bij een wasserij, later werkte hij bij de Stedelijke Lichtfabrieken tot hij in 1975 werd afgekeurd. Het jubilerend echtpaar heeft veel meege maakt. Het best bijgebleven is een vakantie naar Spanje. "Wij hadden met onze dochter, schoonzoon en kleinkin deren afgesproken op vakantie te gaan. Omdat de reservering van het hotel niet in orde was, zijn we niet met het vliegtuig dat we geboekt hadden op vakantie gegaan. Dat vliegtuig is toen verongelukt". (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Leidse politie heeft afgelopen nacht met assistentie van het Oegstgeester korps rijks politie na een spectaculaire achter volging, die een uur duurde, een 26-jarige Amsterdammer aange houden wegens inbraak bij het computercentrum Microscan aan de Niels Bohrweg. Daarbij werd een agent van de politie in Oegst- geest door een speurhond van de Leidse politie in de rechterhand gebeten. De aangehouden man liep ook een lichte beet op en is dank zij de hond een broekspijp kwijt. De politie kreeg rond half drie de melding van de inbraak bij het computercentrum binnen. Drie agenten gingen poolshoogte ne men; één van hen trof bij de fiet senstalling bij het bedrijf een man op een fiets aan. Deze stapte bij het zien van de politie af, gooide de fiets in de richting van de agent en rende weg in de richting van de Wassenaarseweg. Deze liep hij een eind af en zette via een sloot koers richting Endegeest. De man ont deed zich op zijn vlucht van zijn bovenkleding. De agenten die de achtervolging hadden ingezet en inmiddels assis tentie hadden gevraagd, zagen hem vervolgens vanaf het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis op het terrein van de Jelgersmakli- niek verdwijnen. Hij kwam uit op de binnenplaats van garage Kam steeg aan de Geverstraat. Daar ble ken vlucht- en schuilmogelijkhe- den te over omdat het op het ter rein in verband met een verbou wing een puinhoop was. Dank zij de speurhond vonden de agenten de man, die een kleed over zich heen had getrokken, uiteindelijk achter een hoop afval. Bij zijn ar restatie verzette de Amsterdam mer zich hevig; een bril van één van de agenten liet het leven bij po gingen de man de handboeien om te doen. De speurhond vergreep zich aan de rechterhand van een van de agenten en aan de broek van de aangehouden man. Bij de worsteling bezweek voorts een tuinschutting. De man wilde na zijn aanhouding zijn identiteit niet prijsgeven. De politie achterhaalde die evenwel door de identiteitspa pieren die de Amsterdammer, van geboorte Amerikaan, bij zich droeg. In de fietsenstalling van het be drijf heeft de politie twee grote tas sen gevonden met in de een een computer, in de ander een printer en een hoeveelheid software. Vol gens de politie heeft de man de in braak vrijwel zeker met een twee de man gepleegd. Zij waren het be drijf via een ruit binnengekomen. LEIDEN - Een 14-jarig Leids meis je heeft aangifte gedaan van aan randing. Zij zou gistermiddag rond half vijf toen zij met een vriendin netje op de Vondellaan aan het spelen was, onzedelijk zijn betast door een man. Creatief Het Rijksmuseum voor Volken kunde houdt woensdagmiddag 22 juli weer een creatief pro gramma voor kinderen vanaf 9 jaar. Van twee tot vier uur kun nen zij een levenstrap quiz en een volkenkundig ganzenbord spelen. Het programma wordt voorafgegaan door een korte rondleiding over de tentonstel- ling 'De jaargetijden van de mens'. Het is noodzakelijk om van te voren kaarten te reserve ren. Dat kan telefonisch tussen half twaalf en half een bij de educatieve dienst, 071-211824. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie houdt woensdagavond 22 juli een na tuurwandeling door Berkheide in Katwijk. Aanvang: 19.30 uur. De wandeling begint bij de Soefitempel in de Zuidduinen. DEN HAAG/LEIDEN - "Het gezin had grote problemen en heeft dat nu nog. Ik vraag me dan ook af wat het nut is van zo'n lange vrijheids straf', zei mr. W.G.A. Janssen, ad vocaat van een Leids echtpaar, dat tussen 1982 en 1986 de sociale dienst voor een bedrag van een kleine 200.000 gulden had opge licht. Tegen hen werd gisteren door de officier van jusititie, me vrouw mr. J. Bellaart, vijftien maanden cel geëist waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zij vroeg verder het echtpaar te verplichten door te gaan met de afbetalingsre geling aan de sociale dienst. De advocaat van de man en de vrouw, respectievelijk 36 en 35 jaar oud, vroeg de rechtbank nog geen uitspraak te doen, maar het onder zoek te heropenen. Hij betoogde dat er veel te weinig bekend was over de persoonlijke omstandighe den van de twee. Die informatie zou volgens hem een heel andere kijk geven op de gepleegde steun- fraude. Vooralsnog besloot de rechtbank de zaak wel te behande len en pas over twee weken uit spraak te doen over een eventuele heropening van het onderzoek. Rechtbankpresident mr. S.F. Kootte verzocht de advocaat zelf een en ander te vertellen over die persoonlijke omstandigheden. De fraude werd door de twee ver dachten bekend. Voor hun huwe lijk woonden zij samen, maar ver zwegen dat voor de sociale dienst. Daardoor kreeg de vrouw ten on rechte een uitkering. In vijf jaar tijd liep dat op tot een bedrag van een kleine 200.000 gulden. Beiden werden gisteren valsheid in ge schrifte en oplichting ten laste ge legd. Mr. Janssen vertelde dat grote schulden de twee tot de fraude hadden aangezet. Beiden waren eerder gehuwd geweest. De man moest alimentatie betalen voor een kind en had drankproblemen. De ex-man van de vrouw was met de noorderzon vertrokken, maar wel met achterlating van een berg schulden. De twee hadden verder de zorg voor vier inwonende kin deren uit de vorige huwelijken. "De schulden bleven komen", schetste mr. Janssen de situatie, waaruit het Leidse paar uiteinde lijk slechts één uitweg zag: via steunfraude. De raadsman kon begrip opbren gen voor de gekozen oplossing, al keurde hij haar niet goed. Maar of ficier van justitie mr. Bellaart vond dat de twee nooit fraude hadden mogen plegen, al waren de proble- DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse woningbouwvereniging Ons Be lang moet een Leidenaar de sleutel van een woning aan het Zwarte Pad teruggeven. De president van de Haagse rechtbank, mr. Van den Hul, heeft Ons Belang bevolen de sleutel binnen twee dagen na bete kening van het vonnis te overhan digen aan de Leidenaar op straffe van een dwangsom van 500 gulden per dag. Mocht Ons Belang de wo ning aan een ander verhuren, voor dat het huurcontract is ontbonden, dan moet de vereniging 25.000 gul den schadevergoeding betalen aan de Leidenaar. De man huurt de woning sinds februari maar had er nog geen in trek ingenomen, omdat hij voor de minderjarige zoon van een zieke vriendin moest zorgen en ook daar verbleef. In de tussentijd hadden wel twee meisjes in de woning ge zeten. Nadat die waren vertrokken, heeft de woning nog enige tijd leeg gestaan. De woningbouwvereni ging heeft daarop een ander slot op de deur gezet, omdat de deur tij dens een weekeinde openstond, zo werd tijdens het kort geding vorige week verteld. Leidenaar weer in zijn huis wil de, weigerde de woningbouwver eniging hem de nieuwe sleutel te overhandigen. De Leidenaar span de daarop een kort geding aan, dat hij nu heeft gewonnen. men erg groot. "Dat het allemaal geen rooskleurige situatie was, wil ik best aannemen. Maar er zijn toch andere mogelijkheden om uit zo'n ellendige situatie te komen", stelde de officier. Zij verweet de twee Leidenaren, die overigens na het ontdekken van de fraude in 1985 met elkaar zijn getrouwd, vooral het feit dat de fraude zo lang heeft geduurd. Ook rechtbankpresident mr. Kootte vroeg zich af hoe zij zolang hadden kunnen doorgaan met de oplichting. De vrouw zei dat het haar niet gemakkelijk was geval len. "Elke keer als de bel ging, was ik bang om de deur te openen. Maar we moesten doorgaan om fi nanciële redenen", vertelde ze gis teren. Inmiddels is de situatie van het gezin wel verbeterd, al is zij nog steeds problematisch. De man heeft al twee jaar werk en de via oplichting verkregen gelden wor den terugbetaald aan de sociale dienst. "U lost 150 gulden per maand af aan de sociale dienst. U doet er dus", rekende mr. Kootte snel uit, "honderd jaar over. En als we de rente meerekenen wordt het bedrag alleen maar groter". Omdat het om een erg hoog be drag ging en de fraude jaren had geduurd, eiste officier van justitie mr. Bellaart vijftien maanden ge vangenisstraf waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De eis was voor beiden gelijk, omdat zij vond dat beiden evenveel schuld had den. Formeel zou de vrouw meer straf verdienen, omdat zij het grootste deel van het bedrag heeft ontvangen en de formuleren heeft ondertekend. "Maar de man heeft er evengoed van geprofiteerd", al dus mr. Bellaart. Raadsman Janssen vond een on voorwaardelijke gevangenisstraf te ver gaan gezien de persoonlijke omstandigheden. Hij wees er na drukkelijk op dat de twee voor de eerste keer met justitie in aanra king kwamen en dat ze het door fraude ontvangen geld niet aan lu xe goederen hebben besteed. "Met zo'n straf pakt u hen wel heel fors heel hard aan", zei Janssen, die zich overigens afvroeg hoe het met de nog thuiswonende kinderen moest gaan als vader en moeder in de gevangenis zitten. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. STAD LEIDEN STA'D LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9