'VMegtaiieven kunnen niet inlaag meer o Braks wil veilplicht vis Gehalveerde Schipholtunnel redt het net Enorme verliezen bij Amerikaanse banken EG wil 15 miljard voor saneren staalindustrie Goedkopere bemanning rederijen toegestaan Friese libelle succes WOENSDAG 22 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Informa tie (Sobi) heeft het verzekerings concern Aegon opnieuw voor de Ondernemingskamer van het Am sterdamse Gerechtshof gedaagd, nu wegens een fout in de jaarstuk ken over Sobi daagt Aegon weer voor rechter Volgens Sobi heeft Aegon slechts via bepaalde 'kunstgrepen' Volgens Sobi is de winst van Ae- de winststijging over 1986 kunnen gon vorig jaar niet gestegen, zoals presenteren. Aegon wijst alle be- het concern in zijn jaarverslag laat schuldigingen van de hand. In een zien, maar juist gedaald. Het resul- reactie zegt de onderneming de uit- taat ligt, volgens Sobi, zeker 31 mil- joen lager dan de 327 miljoen die in het jaarverslag wordt vermeld. spraak van de rechter 'met vertrou- 'en' tegemoet te zien. Volgens Sobi zijn de kosten van dekkingstransacties (een bescher ming tegen valutawijzigingen) ten onrechte ten laste van het eigen vermogen gebracht. Volgens Sobi moeten deze kosten ten laste van het resultaat komen. Eerder daagde Sobi Aegon voor de rechter over de jaarstukken over 1983. De Ondernemingska mer gaf Sobi toen gelijk in de stel ling dat Aegon de fusiekosten niet buiten het resultaat om van de re serves had mogen afboeken. Het resultaat kwam daardoor volgens het Hof 44 miljoen te hoog uit. AMSTELVEEN (GPD/ANP) - Het vliegen kan volgens de KLM nauwe lijks meer goedkoper. Gemiddeld zijn de tarieven de afgelopen tien jaar met 3,5 procent per jaar gedaald. Maar door de zware internationale con currentie is de rek er nu uit. Dat zei drs. S. Orlandini, president directeur van de KLM, gisteren bij een toelichting op de jaarcijfers over het boekjaar 1986/1987 van zijn onderneming. Orlandini zei niet te verwachten dat de concur rentie de komende jaren zal ver minderen. „Daardoor staan de ta rieven onder druk en dat zal wel zo blijven", aldus de president-direc teur. Dat geldt vooral in Europa en Noord- en Midden-Amerika. Maar ook vanuit Azie" wordt de concur rentie van luchtvaartmaatschappij en ('lage bedrijfskosten, hoge ser vice') voelbaar. Orlandini zei niet bang te zijn voor de voorgenomen fusie tussen British Airways en British Caledo nian. „Voor KIM wordt de nieuwe British Airways een geduchte con current. Maar anderzijds maakt het ook weer niet zoveel uit. Ze zijn al sterk", aldus de KLM-man. Uit het jaarverslag blijkt dat de luchtvaartmaatschappij er finan cieel goed voor staat. De netto winst van 301 miljoen gulden is iets lager dan vorig jaar, maar is in procenten van de omzet gestegen. Er zit bijna 2,5 miljard gulden in kas. Orlandini ontkende gisteren dat de KLM financiële ruimte wil scheppen voor een spectaculaire overname. „Er zijn geen plannen voor overname. Wij willen zeer ruim in onze financiële middelen zitten. Dat is nodig omdat de inves teringen in de komende jaren veel hoger uit kunnen vallen, dan wij ons nu voorstellen. Daar willen we op voorbereid zijn". Orlandini benadrukte dat er geen plannen bestaan voor c me van andere, kleinere, lucht vaartmaatschappijen. Wel streeft de KLM naar meer samenwerking met anderen. Maar dan meer in de vorm van een joint-venture, zoals dit jaar werd gerealiseerd met Ga- ruda Indonesia. Gezamenlijk wor den vluchten op Bali uitgevoerd, en de KLM wordt nauw betrokken bij het onderhoud en de opleiding van personeel van Garuda. Als tweede reden voor de nood zaak veel geld achter de hand te hebben, noemde Orlandini de ont wikkeling van de brandstofprijzen In het afgelopen jaar had de KLM veel voordeel van de brandstof prijs, die 48 procent lager was dan in het jaar daarvoor. Dat leverde de KLM een besparing op van bijna vijfhonderd miljoen gulden. „De brandstofprijs is een van de risico's van het vak. Wij hebben daar geen invloed op. Het maakt je wel kwetsbaar. Zoals het er nu uit ziet gaan de prijzen weer iets omhoog". De KLM gaat het komende jaar 627 miljoen gulden investeren te gen ruim 830 miljoen vorig jaar. Dat geld is onder meer bestemd voor een kantoorgebouw in Am stelveen en een viuchtnabootser voor de Boeing 747-400. In de ko mende vijf jaar investeert de KLM in totaal negen miljard gulden. De KLM steekt in haar bedrijfs resultaat overigens gunstig af bij veel in de IATA verenigde lucht vaartmaatschappijen. Zowel het passagiers- als vrachtverkeer ste gen procentueel gezien meer dan bij de andere luchtvaartmaat schappijen. NEW YORK (RTR) Citicorp, de grootste bank van de verenigde Staten, heeft in het tweede kwar taal van dit jaar een verlies gelden van 2,59 dollar, zo is gisteren be kend gemaakt. Het verlies is het grootse kwartaalverlies dat een Amerikaanse bank ooit heeft gele den. Over de eerste helft van dit jaar heeft Citicorp 2,32 miljard dol lar verloren. Het verlies is een gevolg van de toevoeging van drie miljard dollar aan de voorzieningen voor dubieu ze leningen aan de ontwikkelings landen. Citicorp was de eerste bank in de VS die een dergelijke voorziening trof, een voorbeeld dat door veel Amerikaanse banken is gevolgd en dat ook in veel gevallen heeft geleid tot een verlies over het tweede kwartaal. Citicorp heeft al eerder laten we ten te verwachten dat er over heel 1987 een verlies van een miljard dollar uit de bus komt als gevolg van de extra voorziening. De bank heeft vijftien miljard dollar aan le ningen in de Derde Wereld uit staan. Dinsdag maakte Bankers Trust, achtste op de ranglijst van Ameri kaanse banken, bekend een kwar taalverlies van 554 miljoen dollar te hebben geleden. Kortgeleden ver grootte de bank haar reserves om de gevolgen van dubieuze leningen op te vangen met 700 miljoen dol lar. Verder liet First Interstate, op acht na de grootste bank in de VS, weten een kwartaalverlies te heb ben opgelopen van 469,8 miljoern dollar als gevolg van een extra voorziening van 750 miljoen. De op negen na grootste bank, Wells Far go, leed in het tweede kwartaal een verlies van 293,7 miljoen na een ex tra toevoeging aan de stroppenpot van 550 miljoen dollar. HOORN - Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) opende gisteren defeestweek ter gelegenheid honderdjarig bestaan van de spoorlijn Hoorn-Medemblik. Hij deed dit door het vertreksein te geven voor de stoomlocomotief Bello. Nasst hem de burgemeester van Hoorn P. Janssens en rechts de échte stationschef P. Reijerkerk. (foto anp» Om controle op aanvoer te verscherpen BRUSSEL (AP) - De Europese Commissie heeft gisteren een plan goedgekeurd voor de sanering van de Europese staalindustrie, dat on geveer 15 miljard gulden en zo'n 80.000 banen zou kosten. De Commissie stelde tevens voor de produktiequota te handhaven voor de meest gemaakte staalpro- dukten, zoals heet gewalste kabels, koud gewalste platen en zwaar plaatstaal. Het drie-jarenplan, dat in 1988 zou moeten worden ingevoerd, voorziet in een vermindering van de Europese staalproduktie met 30 miljoen ton, waardoor een aantal grote staalfabrieken dicht zou moeten en naar schatting 80.000 banen zouden worden afgestoten. De Commissie schat dat het voor stel ongeveer 15 miljard gulden gaat kosten, voornamelijk voor ex tra sociale voorzieningen. De staalindustrie zelf zou daar van ruim 3,5 miljard gulden moe ten opbrengen in de vorm van hef fingen op overproduktie en inkom sten uit de verkoop van de produk tiequota. De EG zou zelf 1,8 miljard gulden per jaar ter beschikking moeten stellen, terwijl de 12 lidsta ten een even groot bedrag moeten bijdragen. Volgens de Commissie is de drastische reorganisatie noodzake lijk om vraag naar en aanbod van staal in evenwicht te brengen. Eer der dit jaar werd een plan dat door de staalindustrie was ingediend, door de Commissie als onafdoende verworpen. Het plan van de Com missie zal in september aan de EG- regeringen worden voorgelegd. Baksteen Door produktieafspraken en de produktiegroei in de bouwnijver heid heeft de in 1985 ingezette ren dementsverbetering in de Neder landse baksteenindustrie (onge veer 2000 werknemers) zich vorig jaar doorgezet. De voorraden met selstenen zijn vorig jaar tot een 'normaal' niveau teruggebracht en waren sinds 1978 niet meer zo laag. In het binnenland werden vorig jaar 8 procent meer stenen vermet- seld dan in 1985. Mede dankzij wat ^nde'gekomen' hpW nrii^n dwo Ho nmdot in einae genomen Greenland toch niet naar beurs AMSTELVEEN (ANP) - De intro ductie van de aandelen Greenland (machines voor landbouw en de pluimveesector) op de Amster damse beurs en op de beurs van Toronto gaat niet door. Er blijkt te weinig belangstelling voor de aan delen te bestaan. betere prijzen steeg de omzet guldens tot meer dan 400 miljoen. Polypropeen Het Britse chemische concern ICI breidt de fabrieken voor poly propeen (een kunststof halffabri kaat) in het Engelse Wilton en in Rozenburg uit. De produktie in die vestigingen, die werken volgens het zogenaamde gasfaseproces, zal begin 1989 met ruim 100.000 ton zijn verhoogd. Met de plannen is ongeveer 67 miljoen gulden ge moeid. Pennzoil De Amerikaanse oliemaatschap pij Pennzoil heeft een schadeclaim op Texaco verlaagd van 10,3 tot 4,1 miljard dollar. De twee Ameri kaanse oliemaatschappijen vech ten reeds een aantal jaren een sle pend juridisch conflict uit. Penn zoil beschuldigt Texaco ervan in 1984 de oliemaatschappij Getty Oil voor haar neus weggekaapt te heb ben. De rechter heeft Pennzoil een schadeloosstelling toegekend van 10,3 miljard dollar. Benzineprijs De prijzen van benzine en diese lolie gaan morgen opnieuw met een cent per liter omhoog. Super- benzine gaat daardoor aan de zelf- tankpomp 164 cent per liter kos ten, gewone benzine 159 cent en diesel 91,4 cent. Dat hebben de benzinehandelaren gisteren in Rot terdam bekend gemaakt. Deze nieuwe prijsverhoging, voor benzi ne de derde in drie weken tijd, is het gevolg van de stijging van de olieprijzen en aantrekken van de dollarkoers. AGA Met een geslaagd bod op de Franse Duffour et Igon wordt het Zweedse concern AGA AB de op een na grootste producent van in dustriële gassen in Europa. Dins dag liet AGA weten dat het 98 pro cent van het aandelenkapitaal van de Franse gasproducent heeft we ten te bemachtigen voor - omgere kend - bijna 210 miljoen gulden. De grootste Europese producent van industriegassen is het Franse con cern Air Liquide. Colombia Internationale banken hebben ingestemd met een nieuwe lening van 1,06 miljard dollar aan Colom bia. De lening zal worden gebruikt voor het afbetalen van schulden die in 1987 en 1988 vervallen. Vol gens bankiers moet het land in 1987 622 miljoen dollar terugbeta len en in 1988 797 miljoen dollar. Colombia heeft een buitenlandse schuld van vijftien miljard dollar, waarvan 4,9 miljard dollar aan ban ken. Het is het enige Zuidameri- kaanse land dat tot nu toe nog geen herstructureringsregelingen heeft moeten treffen. Greenland is onderdeel van de Thyssen-Bornemiszagroep. Met deze mededeling is een voortijdig het beursavon- tuur van Greenland. Greenland kondigde vorige maand aan negen miljoen aandelen te willen plaat sen voor 20 gulden per stuk. Vorige week werd duidelijk dat ten hoog ste zeven miljoen aandelen voor hoogstens 18 gulden per stuk zou den kunnen worden verkocht. Maar Greenland wil de prijs niet la ten zakken, omdat het grote plan nen heeft voor de toekomst. SCHOENEN - De Nederlander geeft per jaar gemiddeld 210 gul den uit aan schoenen; 30 gulden meer dan in 1981. De consument toont steeds meer belangstelling voor de duurdere kwaliteits schoen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Braks (landbouw en visserij) wil een nationale veilplicht voor vis in stellen. Overtreding daarvan wordt bestraft. Dit heeft Braks' ministe rie gisteren bekendgemaakt. Over het voornemen wordt nog overlegd met het visserijbedrijfsleven. De veilplicht moet de controle op de naleving van de vangstbe perkende maatregelen verbeteren. De aanvoerder van vis wordt ver plicht deze op een aangewezen aanlandingsplaats te lossen. Daar na moet de vis ter veiling worden aangeboden op de visafslag in de gemeente waar is aangeland. Voor de havens van Delfzijl en Eemsha- ven, waar geen visafslagen zijn, wordt een speciale regeling ont worpen. Daar moet de vis naar de afslag in Urk worden gebracht. Voor het transport is een speciaal geleidebiljet van de Algemene In spectie Dienst nodig. De veilplicht zal volgens de mi nister niet gelden voor vis die door de Rijkskeuringsdienst voor Vee en Vlees ongeschikt is verklaard voor menselijke consumptie. Voor vervoer en verkoop van dergelijke vis is wel een speciaal geleidebiljet nodig. Diepvriestrawlers zullen worden vrijgesteld van de veil plicht. Een ondernemer die vis aanvoert voor een visverwerkings- bedrijf dat voor 1 juli 1987 aan hem toebehoorde, kan vrijstelling vra gen. Het bedrijfsleven heeft met ge mengde gevoelens gereageerd op de veilplicht. Men vreest dat de maatregel het zwarte-viscircuit zal versterken. Ook lijkt het niet denk beeldig dat vissers naar buiten landse havens zullen uitwijken om daar hun vangsten aan de wal te brengen. Jarenlang is het instellen van een veilplicht voor Nederlandse vis sers niet mogelijk geweest op grond van een gemeenschappelij ke EG-verordening. Daarin werd gesteld dat de wijze van afzet van vis een zaak is die door de produ centenorganisaties wordt geregeld. Die bepaling is begin dit jaar gewij zigd, waardoor EG-landen eenzij dig een veilplicht kunnen instel len. Braks: veilplicht LEEUWARDEN (GPD) - De Friestalige Libelle is een groot succes ge worden. De eenmalige uitgave heeft in de losse verkoop een oplage ge haald die drie keer zo hoog was als normaal. De totale oplage van het Friese damesblad bedroeg 100.000 exemplaren. Uitgeverij Spaarnestad, onderdeel van bladengigant VNU, is tevreden over de behaalde resulta ten. "Het ging ons vooral om public relations. Het aantrekken van abonnees was hoogstens een indirect doel. Het is niet zo dat mensen na één Friesta lig nummer besluiten om maar een abonnement te nemen". VNU zegt veel positieve reacties te hebben gekregen. Inwoners van andere provin cies wilden weten wanneer Libelle zou komen met speciale nummers voor hun provincie. Daartoe heeft Spaarnestad voorlopig geen plannen. ROTTERDAM (ANP) - Twee Ne derlandse rederijen, Winterport Tankers en Wijsmuller Transport, hebben van het ministerie van ver keer en waterstaat toestemming gekregen om al vast te gaan varen met goedkope buitenlandse be manningsleden. Zij lopen daarmee vooruit op nieuwe bemanningsre- gels voor Nederlandse schepen. Hoewel werkgevers en werkne mers in de zeescheepvaart en het ministerie nog overleggen over de versoepeling van de regels krijgen de twee rederijen nu al toestem ming om op experimentele basis meer buitenlanders aan het werk te stellen. Een woordvoerder van de zeeliedenbond FWZ toonde zich gisteren verbaasd over de toestem ming van het ministerie, omdat die niet in overeenstemming is met de nu geldende wettelijke bepalingen. De FWZ heeft zich overigens wel geschikt in de onvermijdelijkheid van het aanstellen van buitenlan ders aan boord van Nederlandse schepen. De organisatie acht het overleven van de Nederlandse zee scheepvaart in de harde concur rentiestrijd met buitenlandse re- HAARLEMMERMEER (GPD) - In de controlekamer van Rijkswater staat is het een drukte van belang. De aanwezigen kijken geboeid naar de zes televisieschermen, die daar staan opgesteld. Alsof er een Europacupfinale voetbal, of de ontknoping van een spannende etappe in de Tour de France wordt uitgezonden. Maar de beeldbuizen vertonen allerminst opwindende plaatjes. Op alle monitoren is min of meer hetzelfde te zien: een ein deloze rij langzaam rijdend en zo nu en dan stilstaand verkeer. Nog ruim twee weken wordt het verkeer in de westbuis van de Schipholtunnel vierentwintig uur per dag nauwlettend in de gaten gehouden. Immers, vorige week donderdag is het echt menens ge worden met de 'Operatie Schiphol tunnel'. In de bouwvakvakantie is de oostbuis volledig afgesloten voor alle verkeer. In die tijd wordt de tunnelbuis helemaal ontmanteld en weer aangekleed. Het wegdek gaat eruit, het plafond Wordt ge zandstraald, er wordt nieuwe riole ring aangebracht, er komt een nieuw wegdek van waterdoorla- tend asfalt, er wordt een brandwe rende laag op het plafond gespo ten, er komt nieuwe verlichting en een nieuw ventilatiesysteem. Spits Gedurende deze werkzaamhe den, tot 10 augustus, wordt al het verkeer door de westbuis van de Schipholtunnel geleid. Of dat zon der al te grote problemen zou luk ken is lange tijd de vraag geweest. In vijf weekeinden voor de grote operatie bleek het geen probleem, ook toen werd namelijk de oost buis al afgesloten. Maar in de weekeinden was er dan ook nau welijks sprake van een ochtend- of avondspits. Een week nadat de oostelijke tunnelbuis dichtging kan project leider T. B. Verschoor van Rijks waterstaat opgelucht ademhalen. De vier rijstroken in de westbuis kunnen het verkeer verwerken, zij het net aan. Aan de oproep van Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen en de luchthaven Schiphol aan weggebruikers van de A 4 om de tunnel tijdens de af sluiting zoveel mogelijk te mijden, is gehoor gegeven. Ingenieur Verschoor: „Vooral automobilisten uit de regio verkie zen het wegennet van de Haarlem mermeerpolder boven hun gebrui kelijke route via de A 4. Om het verkeer goed te laten doorstromen moest het met 20.000 worden te ruggebracht tot 80.000 90.000 voertuigen per dag. We hadden er de eerste dagen rekening mee ge houden dat dit nog niet direct zou lukken, maar het is bijzonder mee gevallen". Vluchtstroken Rijkswaterstaat heeft 100 man ingeschakeld voor het toezicht op de werkzaamheden in de oostbuis, en het verkeer in de westbuis. De verkeersbegeleiding geschiedt vanuit een mobiel kantoor op een steenworp afstand van de tunnel. Op de beeldschermen is te zien wat in de tunnel aangebrachte came ra's registreren. Via een mobilifoon staat men in direct contact met de Haarlemmermeerse politie en met het kantoor van Rijkswaterstaat in Haarlemmerliede. Met een simpele druk op de knop kunnen de ver keerslichten aan beide zijden van de tunnel op rood worden gezet om zonodig het verkeer tot stoppen te brengen. Overdag wordt het kantoor be mand door een chauffeur van een bij de tunnel geposteerde sleepwa- gen. Dat is bepaald geen overbodi ge luxe. „Per dag hebben we te ma ken met twee a drie wagens die in de tunnel plotseling stil komen te staan. Omdat er geen vluchtstro ken in de tunnel zijn loopt de boel dan in een mum van tijd vol. Nu kunnen we in een minuut of vijf zo'n wagen hebben weggesleept. Ondanks die snelheid staat er over dag dan al gauw een file van een kilometer of drie", aldus de pro jectleider. Vakantie Dat het belangrijkste deel van de operatie plaatsheeft in de bouw vakvakantie is niet toevallig. „Het is dan wel erg druk op de weg", zegt Verschoor, „maar er is weinig woon-werkverkeer, de ochtend- en avondspitsen zijn veel minder druk dan normaal". De oostbuis van de tunnel is don derdagochtend dichtgegaan, twee dagen voor het begin van de bouw vakvakantie dus. „We hebben het werk stap voor stap op papier ge zet, heel gedetailleerd, van uur tot uur. Zodoende wisten we dat we het in de drie weken bouwvak vakantie niet zouden redden, we hadden twee dagen extra nodig". De werkzaamheden zijn zo strak gepland dat volgens Verschoor pas op maandagochtend 10 augustus om vier uur de wagens van de aan nemers de tunnel zullen verlaten. Een uur later moet de oostbuis weer vrijgegeven worden voor het verkeer. Dat betekent overigens niet dat al het werk al achter de rug is. De drie weekeinden daarna zal de buis ook nog dichtgaan, voorna melijk om het verkeerssignale- ringssysteem aan te brengen. Com putergestuurde lichtbakken voor de tunnel en aan het plafond in de Via talloze borden wordt de automobilist bij de Schipholtunnel juiste banen geleid. (fot< tunnel zullen de automobilisten voortaan vertellen of er sprake is van filevorming, of een rijbaan is afgesloten en welke snelheid men het best kan aanhouden. Naast de honderd man van Rijkswaterstaat werken er aan de opknapbeurt aan de tunnel, die als voornaamste doel heeft het aantal gpd) rijstroken in de buis uit te breiden van drie naar vier, meer dan 1000 man personeel mee van de aanne mers die bij het project betrokken zijn. „Al die mensen", zegt Ver schoor trots, maar tegelijkertijd ook een beetje meelijwekkend, „hebben hun vakantie opgeofferd voor dit karwei". ders belangrijker dan een kleine daling van de werkgelegenheid voor Nederlandse zeelieden. De buitenlandse reders werken met goedkope Aziaten. Shell-boycot De Shelltanker Sideha, die drie dagen in Gothenburg vast zat als gevolg van een boycot door de Zweedse vakbonden, kan worden gelost en weer uit Zweden vertrek ken. De Nederlandse zeelieden vakbond FWZ heeft de Zweedse vakbonden laten weten dat de boy cot niet langer nodig is, omdat er een akkoord met de directie van Shelltankers is bereikt over het sa laris van Indonesische beman ningsleden. De Shelldirectie heeft de FWZ toegezegd gedurende deze reis van de Sidelia de Indonesische beman ningsleden het salaris uit te beta len dat geldt voor Nederlandse be manningsleden. Bovendien zullen Shell en de zeeliedenbond nog de ze week de besprekingen hervat ten over het voornemen van Shell om behalve de officieren de be manningsleden op de Shelltankers te vervangen door Indonesiërs. Shell heeft over de aanstelling van de Indonesische zeelui afspra ken gemaakt met de Indonesische vakbond, aldus de .woordvoerder van het bedrijf. De nieuwe beman ningsleden worden betaald vol gens de Indonesische arbeidsvoor waarden, die overigens wel een stuk goedkoper zijn dan de Neder landse. Op de Sidelia zijn inmid dels de gezellen vervangen door Indonesiërs. Aanklacht tegen koperindustrie wegens dumping WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse koper- en messingprodu centen alsmede enige vakbonden hebben bij het ministerie van han del en de internationale handels commissie (ITC) in Washington een klacht ingediend tegen de im port van dunne plaat en band van messing uit Nederland en Japan. De industrie vindt dat deze landen genoemde produkten tegen onre delijk lage prijzen op de Ameri kaanse markt afzetten en eist ver hoging van invoerrechten. De Amerikaanse producenten hebben reeds eerder een dergelijke procedure tegen de dumping van dunne plaat en band van messing in de VS door Brazilië, Canada, Ita lië, Zuid-Korea, Zweden en de Bondsrepubliek met succes weten af te ronden. De Amerikaanse dustrie voert een agressieve c< pagne tegen oneerlijke handels praktijken. De gewraakte messing import uit genoemde landen teza men had in 1986 een waarde v; miljoen dollar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7