Spanning in Golfgebied neemt toe Scheldpartij en geweld bij terugkeer Zuidafrikaners Amnestymensenrechten in Kenia in verdrukking Italië kan beginnen met puinruimen Tankers Koeweit onderweg 'Reagan buiten schot in Irangate-rapport' WOENSDAG 22 JULI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - Twee tankers uit Koeweit zijn vannacht onder Amerikaanse militaire begeleiding begonnen aan een tocht door de Perzische Golf. De tankers waren daar toe gisterochtend al onder Amerikaanse vlag gebracht. De twee tankers - de 400.000 ton metende Bridgeton en de kleinere Gas Prince - startten hun 800 kilo meter lange reis naar Koeweit in de Golf van Oman, voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten. Direct aan het begin van de 48 uur durende tocht wacht het in principe gevaarlijkste stuk. De tan kers en de hen begeleidende Ame rikaanse marinevaartuigen moeten dan door de nauwe Straat van Hor- moez. door Henk Dam Iran heeft aan zijn kant van de Straat Silkworm-raketten opge steld staan, die een voldoende groot bereik hebben om de tankers te kunnen raken. Maar de Ameri kanen gaan ervan uit, dat hun schepen voldoende middelen heb ben om eventueel afgevuurde ra ketten uit te kunnen schakelen. Regeringsfunctionarissen in Overleg tussen Frankrijk en Iran zit vast PARIJS (Rtr) - De besprekingen tussen Frankrijk en Iran over de manier waarop de diplomaten in de respectievelijke ambassades naar hun land kunnen worden overgebracht, zijn in een impasse geraakt. Deze situatie is het gevolg van de aanhoudende weigering van de Iraanse ambassadetolk, Wa hid Gordji, te getuigen over zijn vermeende betrokkenheid bij ter roristische aanslagen in Parijs. Dit hebben Franse functionarissen gis teren meegedeeld. „We zijn aan een onderwerp toe gekomen dat alle discussies geheel blokkeert", aldus minister van Eu ropese zaken Bernard Bosson. An dere functionarissen zeiden dat Frankrijk geen tijdslimiet instelt om de diplomatieke crisis op te los sen rond Gordji en dat het zo nodig bereid is „maanden" te wachten. Frankrijk, dat vrijdag de banden met Iran heeft verbroken, stelde toen een termijn in van vijf dagen om zijn ambassadepersonneel te rug te krijgen. Deze termijn ver loopt vandaag. De regering in Parijs heeft in middels bekendgemaakt dat de Franse marine twee tankers zal es corteren die deze week in de Golf zullen varen. Het is voor het eerst dat de Fransen een dergelijke ope ratie ondernemen en het ziet er naar uit dat de marine een grotere rol zal gaan spelen dan voorheen. Tot nu toe trachtte Frankrijk ie dere confrontatie in het gebied te voorkomen door zich onopvallend op te stellen. Buitenland kort Oorlogsmisdadigers Het Britse ministerie van bin nenlandse zaken heeft gisteren be kend gemaakt dat van 16 personen die worden verdacht van oorlogs misdaden de verblijfplaats is ach terhaald. Negen van hen komen voor op een Üjst met 17 verdachte personen die is opgesteld door het Siemon Wiesenthal Centrum in Los Angeles, de zeven anderen staan op een lijst met 34 namen, die is overlegd door een Schotse tele visieploeg. De Schotten kregen de lijst in de Sowjet-Unie, waar ze een documentaire opnamen die van daag wordt uitgezonden. Bezoek De conservatieve Israëlische mi nister Moshe Arens heeft de Egyp tische minister van buitenlandse zaken Esmat Abdel-Meguid, die een bezoek brengt aan Israël, ver weten zich te bemoeien met de Is raëlische binnenlandse aangele genheden door aan te dringen op deelname aan een internationale vredesconferentie. De Egyptische minister werd echter geprezen door minister Ezer Weizman, die zei dat het bezoek bemoedigend was voor het bereiken van vrede in het Midden-Oosten. Gevechten Op het Filippijnse eiland Minda nao hebben gisteren gevechten plaatsgehad tussen troepen van het regeringsleger en eenheden van het islamitisch Moro Nationaal Bevrijdingsfront (MNLF). De ge vechten waren de hevigste sinds verleden jaar een staakt-het-vuren werd overeengekomen. Twee ba taljons mariniers waren gister avond nog steeds in gevecht met de rebellen. Honderden mensen zijn het gebied ontvlucht. Washington die anoniem wensten te blijven, verwachtten gisteren dat het eerste escorte door Iran, on danks dreigende taal van dat land, vrijwel zeker ongemoeid zal wor den gelaten. Ook de tweede tocht, die begin augustus plaatsvindt, zal waar schijnlijk zonder al te veel proble men verlopen, aldus een van hen. „Als Iran iets wil doen, dan zal dat later in het jaar zijn, in de verwach ting dat we dan minder goed oplet ten". Vanuit het Amerikaanse Con gres - dat in meerderheid niet veel voelt voor de bescherming - kwa men gisteren andermaal waarschu wende geluiden. Zo zei Les Aspin, voorzitter van de defensie-commissie van het Huis van Afgevaardigden: „Ik denk niet dat Iran zo onverstandig is de schepen aan te vallen. Waar ze naar zullen zoeken is een doelwit in het Golfgebied, een Amerikaan se ambassade, een plaats waar veel Amerikanen komen". Nieuwe dreigementen kwamen gisteren van de ambassadeur van Iran bij de Verenigde Naties, Said Rajaie Khorassani. Hij noemde de Amerikaanse verhoogde aanwezig heid in de Golf een „escalatie van de oorlog" en zei dat Iran, als het land dat nodig vindt, schepen zal blijven aanvallen, onder Ameri kaanse vlag of niet. Inmiddels heeft het Witte Huis gisteren gezegd een „overwegend positieve" reactie te hebben gehad van Sowjet-leider Gorbatsjov op een brief over de Golfoorlog, die de Amerikaanse president hem eer der had geschreven. Reagan had Gorbatsjov in zijn brief om hulp gevraagd bij het zoe ken naar manieren om een eind aan de oorlog te maken. Volgens Russische functionarissen heeft Gorbatsjov geantwoord dat hij „op elk niveau" daarover wil praten. In het Witte Huis wordt het meest gezien in een onderhande lingspoging van de Verenigde Na ties. De resolutie die maandag door de Veiligheidsraad werd aangeno men, wordt als een g.oed begin ge zien. JOHANNESBURG/KAAPSTAD - De vijftig Zuidafrikaners die in de Senegalese hoofdstad Dakar ge sprekken hebben gevoerd met de anti-apartheidsorganisatie ANC zijn gisterochtend bij terugkeer in hun land verwelkomd met de Hit lergroet en uitgescholden voor ver raders. De ontvangst werd verzorgd door ongeveer 200 leden van de blanke en ultra-rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB). Ze wisten met hun optreden te voor komen dat de vijftig 'Dakar-gan gers' bij hun terugkeer in Zuid- Afrika een persconferentie zouden houden. door Ruud de Wit De AWB-ers vormden met hun geschreeuw een dermate grote be dreiging dat de politie besloot dele gatie-leider Boraine door te laten vliegen naar Kaapstad. Daar ver klaarde Boraine, dat het 'naief is om de Weerstandsbeweging van Eugène Terre Blanche lichtvaardig op te nemen. De AWB heeft nu eenmaal reeds een flinke reputatie van geweld en intimidatie opge bouwd". Al vroeg in de ochtend arriveer den de AWB-ers in de ontvangsthal van de Jan Smuts-luchthaven bij Johannesburg. Daar werden ze op gewacht door politieagenten, die iedereen op wapens fouilleerden. Ook de binnen- en buitenlandse pers was massaal in de ontvangs thal aanwezig. De AWB-ers hadden zich getooid met hun swastica-ge- lijkende emblemen en schreewden leuzen als "Wij willen Van Zijl Slabbert", "Weg met het ANC" en "Verraders, waar blijven jullie nu?". Een AWB-er had zijn gezicht on der de ketchup gesmeerd en droeg een beschilderd wit hemd, met de tekst "ANC terrorisme". Vijftien blanke kinderen brachten de Hit- Ier-groet. Slechts met moeite slaagde de politie erin de uitgang van de hal vrij te houden voor de passagiers die vanuit Londen op Jan Smuts waren geland. Een blanke British Airways-stewardess, die een zwart kindje op haar arm droeg, werd luidkeels uitgejoeld. Na een uur werd het duidelijk, dat de Dakar- gangers niet via de normale uit gang naar buiten zouden komen. Via het centrale omroepsysteem van de luchthaven werd meege deeld dat delegatie-leider dr. Alex Boraine direct naar Kaapstad zou doorvliegen en daar een persconfe rentie zou geven. Hierop ging AWB-leider Terre Blanche op de schouders en kon hij een toespraak houden, zonder dat de politie ingreep. "De Dakar- gangers hebben dus niet de moed om het Boerenvolk in de ogen te kijken. Wij hebben hen duidelijk gemaakt dat zij niet meer welkom zijn in Zuid- Afrika", aldus de ge vreesde AWB-leider. Onder het zingen van hun lijflied "Het lied van jong Zuid-Afrika" trokken ze de hal uit om weer even snel terug te keren, toen een tien jonge blan ke Zuidafrikaners het zwarte volkslied Nkosi Sikelele I'Afrika inzetten. Hierop volgden schermutselin gen onder de kreten 'verraders' en 'communisten'. De politie pakte niet de AWB-ers aan maar legde de jonge Zuidafrikaners het zwijgen op. Enkelen van hen werden zelfs gearresteerd. Ook buiten de ont vangsthal kwam het tot vechtpar tijen waarbij opnieuw de AWB-ers met rust werden gelaten. Wel voer de de politie een charge uit tegen de binnen -en buitenlandse pers. Zeker 12 van hen werden een paar uur vastgehouden. Een van de Dakar-gangers, de za kenman Christo Nel, vertelde later dat de politie hen geen toestem ming had gegeven om via de nor male uitgang de luchthaven te ver laten: "We wisten dat er enige druk op ons zou worden uitgeoefend, maar we waren bereid die te trotse ren. Dit soort acties zijn tekenend voor wat er in Zuid-Afrika aan de hand is", aldus Nel die in Dakar met het ANC had gepraat over de economische toekomst van een apartheidsvrij Zuid-Afrika. Op een geïmproviseerde pers conferentie, enige uren later in Kaapstad, zei delegatieleider Alex Boraine dat hem pas na aankomst op de luchthaven Jan Smuts was meegedeeld, dat de minister van wet en orde, Adriaan Vlok, de pers- confentie had verboden. De reden daarvoor was, dat de AWB ge dreigd had de persconferentie te verstoren. De andere leider van de Dakar delegatie, Dr. Fredrik van Zijl Slabbert, zal pas aan het einde van de maand in Zuid-Afrika terugke ren en heeft zich bereid verklaard om een gesprek met de AWB aan te gaan. Over de ontmoeting met het ANC zei Boraine dat de gesprek ken hebben uitgewezen dat het ANC en de blanke Afrikaners geen geboren vijandfen zijn, die elkaar alleen maar op het slagveld kun nen ontmoeten. Boraine sprak zijn hoop uit, dat er in de toekomst als nog een echte persconferentie kan worden gehouden, zodat Zuid- Afrika op de hoogte kan worden gebracht van de inhoud van de ge sprekken met het ANC. Volgens Boraine heeft de ontmoeting met het ANC duidelijk gemaakt, dat de in Zuid-Afrika verboden bevrij- dingsorgansiatie nog steeds klaar staat om te onderhandelen over een democratische en vreedzame oplossing voor het Zuidafrikaanse conflict. BAALBECK -Leden van de pro-Iraanse sji'itische beweging Hezbollah in Libanon dragen poppen, die president Reagan (links) en president Mitterrand voorstellen, mee tijdens een demonstratie tegen het VN-besluit om Iran en Irak tot een staakt-het-vuren in de Golf-oorlog op te roepen. De Hezbollah verklaarde gisteren de „heilige oorlog" aan de Verenigde Naties als reactie op de resolutie van de Veiligheidsraad waarin Iran en Irak worden gelast de vijandelijkheden te staken. Tijdens de betoging van duizenden Hezbollah-aanhangers in Baalbeck in het oosten van Li banon dreigde de organisatie verder met terreuraanslagen tegen Frank rijk. Waarnemers vrezen dat de dreigementen van Hezbollah zullen leiden tot nieuwe aanslagen op de troepen van de VN-vredesmacht (UNIFIL) in Zuid-Lïbanon. Hezbollah-strijders hebben al herhaaldelijk aanslagen ge pleegd op UNIFIL-eenheden. De pro-Iraanse organisatie beschöuwt de UNIFIL-troepen als „indringers in het islamitische Libanon". (foto-AP> 'Bloedbad in Mozambique door verzet' MAPOETO (AP) - De officiële media in Mozambique hebben gisteren melding gemaakt van een massamoord op de burger bevolking in het gebied rond de stad Homoine, 500 kilometer ten noorden van Mapoeto. Vol gens een plaatselijk radiosta tion zijn bij de aanval, die afge lopen zaterdag plaatshad, zeker 155 mensen om het leven geko men. Het officiële persbureau AIM stelde het aantal doden echter op 380, onder wie veel oude mensen, vrouwen, kinde ren, en patiënten uit het plaat selijke ziekenhuis. Volgens AIM is de aanval uit gevoerd door leden van het door Zuid-Afrika gesteunde Mozambique Nationaal Verzet (MNR). Volgens AIM heeft er de afgelopen twee maanden een "massale infiltratie van ge wapende MNR-bandieten" plaatsgehad. Een groot aantal zou regelrecht vanuit Zuid- Afrika, dat in het zuidwesten aan Mozambique grenst, het land zijn binnengekomen. DEN HAAG (GPD) - In Kenia zijn de mensenrechten het afgelopen jaar in de verdrukking geraakt. Volgens een vandaag gepubliceerd rapport van Amnesty International lijkt de Keniase regering doelbe wuste pogingen te ondernemen politieke tegenstanders het zwij gen op te leggen of te intimideren. Gewetensgevangenen worden volgens Amnesty voor onbepaalde tijd zonder aanklacht of proces vastgehouden en gemarteld. Ande re politieke gevangenen leggen na martelingen valse verklaringen af en verdwijnen, na een oneerlijk proces, voorjaren achter de tralies. De meeste slachtoffers van schending van de mensenrechten werden gearresteerd op verden king banden te onderhouden met een clandestiene oppositiegroepe ring, Mwakenya geheten. Wie of wat zich achter die naam schuil houdt is Amnesty niet duidelijk. Velen hebben alleen maar kritiek op het regeringsbeleid geleverd, al dus het rapport van Amnesty. Een van de martelmethoden die door de Keniase veiligheidspolitie wordt toegepast is de zogenoemde 'zwembad-foltering'. Gevangenen worden hierbij dagenlang in een met water ondergelopen cel vast gehouden, soms zo lang dat hun voeten opzwellen en tenslotte weg rotten. Ook moedwillige uithonge ring en afranseling met knuppels en stoelpoten maken deel uit van het 'instrumentarium' van de. vei ligheidspolitie. Voor zover Amnesty heeft kun nen nagaan, zijn tenminste drie ge vangenen gestorven tijdens de hechtenis. De folteringen vinden plaats in een centrum van de vei ligheidspolitie in het centrum van de hoofdstad Nairobi. Keniase rechtbanken negeren klachten over foltering en langdu rige 'verdwijning' van gevangenen. Beklaagden worden tijdens het proces veelal niet bijgestaan door een advocaat. Amnesty vermoedt dat advocaten enige terughou dendheid betrachten in het aanne men van politieke zaken uit angst voor represailles. De in maart 1986 gestarte rege ringscampagne tegen de vermeen de politieke oppositie leidde tot de arrestatie van honderden perso nen. Velen verdwenen. Op het mo ment zitten nog bijna 100 van hen gevangen. De meeste aanklachten hadden betrekking op het in bezit hebben of verspreiden van pam fletten van 'Mwakenya'. Alleen al het nalaten van het melden van het bestaaan van dergelijke publica ties aan de autoriteiten kan al tot arrestatie leiden. De Keniase regering ontkent te genover Amnesty International dat schendingen van de mensenrech ten in het land plaatsvinden. WASHINGTON (DPA/UPI/AFP) - President Reagan zal waarschijn lijk buiten schot blijven in het eindrapport van de Senaatscom missie die de Irangate-affaire on derzoeken. Dit heeft de voorzitter van de onderzoekscommissie van de Senaat, Daniel Inouye, gisteren verklaard. De commissies sloten gisteren het verhoor van Reagans voormalige nationale veiligheids adviseur John Poindexter af. „Wij zullen misschien zeggen dat Reagan voorzichtiger had kunnen zijn. Maar ik denk niet dat wij zul len zeggen dat hij zich heeft schul dig gemaakt aan onwettige hande lingen", zo zei Inouye (Democraat) over het eindrapport dat overigens pas in september wordt verwacht. Ook de Republikeinse senator Warren Rudman zei te verwachten dat het rapport van de Senaats commissie niet „erg kritisch" zal zijn. Maar hij erkende dat het rap port van de commissie van het Huis van Afgevaardigen heel an ders zou kunnen uitvallen. Hoewel de commissies bij de hoorzittingen hebben samengewerkt, brengen zij afzonderlijk verslag uit van hun bevindingen. Na de verklaring van Poindexter dat hij Reagan bewust niets had verteld over het doorsluizen van de opbrengst van de geheime wapen- verkopen aan Iran naar de Nicara guaanse opstandelingen, lijkt het hoogtepunt van het onderzoek van de Congrescommissies achter de rug. Poindexter verscheen gisteren voor de laatste keer voor de com missies. Ondanks Poindexters verklarin gen blijven de meeste Amerikanen er blijkens opiniepeilingen van overtuigd dat Reagan wel op de hoogte was van de plannen om de „Contra's" met het Iraanse geld op de been te houden, nadat het Con gres alle hulp had verboden. Ook hebben verscheidene leden van de onderzoekscommissies hun twijfel uitgesproken over de geloofwaar digheid van Poindexter. Inouye zei maandag dat de onderzoekscom missies de volledige waarheid waarschijnlijk nooit zullen achter halen, aangezien alle documenten die opheldering kunnen geven over Reagans rol door Poindexter en zijn vroegere medewerker Oli ver North zijn vernietigd. Minister van buitenlandse zaken Shultz zal morgen en vrijdag door de onderzoekscommissies worden verhoord, minister van defensie Weinberger volgende week. Ver der zullen de commissies volgende week maandag minister van justi tie Edwin Meese aan de tand voe len over het onderzoek dat hij vo rig jaar november na het aan het licht komen van de affaire instelde. Nu het onderzoek van de Con grescommissies tegen zijn einde loopt, spitst de aandacht zich toe op het onderzoek van de speciale aanklager in de Irangate-affaire, Lawrence Walsh, tegen de hoofd rolspelers in de Iran-Contra-zaak. Poindexter en North hebben van de Congrescommissies vrijstelling van strafvervolging gekregen, maar dit betekent alleen dat zij niet op basis van de verklaringen die zij op de hoorzittingen hebben afge legd kunnen worden vervolgd. Daarentegen kunnen zij wel in staat van beschuldiging worden gesteld op grond van het materiaal dat Walsh, onafhankelijk van de commissies, tegen hen heeft verza meld. Waarnemers verwachten dat Walsh North en Poindexter op ver scheidene punten zal aanklagen, waaronder het afleggen van valse verklaringen voor het Congres en „belemmering van de rechtsgang" wegens het vernietigen van bewijs materiaal. MOSKOU - De Afghaanse leider Najib legt een krans bij het graf van de onbekende soldaat in Moskou. Najib is voor een vierdaags bezoek in de Russische hoofdstad, waar hij gisteren sprak met partijleider Michail Gorbatsjov. De Afghaanse leider verklaarde dat hij bereid is af te treden als zijn persoon de nationale verzoening in de weg zou staan. Maar hij hoopte dat de macht in handen zal blijven van de communistische partij. Hij benadrukte dat de troepen van de Sowjet-Unie in Afghanistan zullen blijven totdat de 'buitenlandse inmenging' wordt beëindigd. Daarmee doelde hij op de Verenigde Staten die wapens leveren aan de Afghaanse rebellen. (foto epa> Een toerist peddelt in een kano voorbij een koffiebarretje in het centrum van de Italiaanse stad Como. Vanwege de hoge waterstand werd er echter geen koffie geschonken. (foto AP) BERGAMO - Eerst was er de ver bijstering over de doden en de bij na 300.000 mensen die geëva cueerd moesten worden uit de val leien van Lombardije, die het afge lopen weekeinde door water en modder van de buitenwereld wer den afgesloten. Daarna was er de woede op de autoriteiten die zich niets hadden aangetrokken van de waarschuwingen van deskundigen die hadden voorspeld dat het dit keer mis zou gaan met de kale ber gen, waar al het hout was wegge kapt. Het officiële dodenaantal is inmiddels 58. Nu is ook het volgen de stadium bereikt: de rekening voor deze zondvloed wordt gepre senteerd. Het is een duizelingwek kend bedrag, vooral in lires. De doden van dit weekeinde zijn begraven. De wetenschappers heb ben hun oordeel over de schuld vraag gegeven. En nu vechten de lokale politici om het geld. Geld om wegen te herstellen, om brug gen weer in orde te maken, om wo ningen weer op te bouwen en om de schade aan de landbouw te ver goeden. Bij het militaire vliegveld in Bergamo staan de nieuwsgierigen achter de hekken te kijken of er nog nieuwe helikopters met eva- cuées aankomen. De zware toestel len gaan volgeladen met bronwater en levensmiddelen naar de geïso leerde gebieden toe. Vaak komen ze terug met enkelingen die de troosteloze omgeving willen ont vluchten. De Valtellina, het gebied tussen Collico en Sondrio, is het zwaarst getroffen door het noodweer van dit weekeinde. Verkeer naar die streken is onmogelijk. In de verre omtrek zijn wegen afgezet omdat ze gedeeltelijk onder water staan of omdat bruggen zijn vernield. De enkele toeristen in Lecco schieten momenteel meters film vol om de overstroomde boulevard van deze stad vast te leggen. De tunnels on der deze drukke weg langs het Co- rnomeer zijn onbruikbaar gewor den. Ze staan tot aan de straatrand onder water. In de Valtellina zelf zitten maar weinig Nederlandse toeristen. Rond het Comomeer is dat anders. Brabanders op een camping bij Lecco moesten gisteren hun tent verplaatsen omdat het meer steeds verder opdrong. De camping ver loor op die manier heel wat terrein. Een gezin uit Nijverdal stond gis teren perplex van zoveel sensatie in hun vaste vakantiestreek. Zij waren dit weekeinde zonder pro blemen over de Zwitserse grens gekomen en merkten dat er op 20 kilometer afstand van hun vaste camping leger en politie op de been waren om iedereen uit de pro bleemgebieden te houden. In alpinistenkampen in de Val tellina z\jn 2000 militairen verza meld om te helpen bij het oprui men van de puinhopen in het ge bied. Met zonnebrillen op en in hemdsmouwen waren ze gisteren bezig om in eerste instantie de we gen weer begaanbaar te maken. De bereikbaarheid van dit gebied is nu nog het grootste probleem. He likopters zijn de enige verbinding met de buitenwereld. Ze hebben al meer dan 200 vluchten uitgevoerd om mensen op te halen en vooral om bronwater te brengen. Inmiddels zijn er een paar mili taire communicatielijnen tot stand gebracht met Milaan. In extreme gevallen kunnen ook burgers van die lijnen gebruik maken. Pas als weer enigszins normaal verkeer plaats kan vinden, kan de ravage die het water en de modder hebben aangericht goed aangepakt wor den. De situatie rond het Comomeer was gisteren nog bedrieglijk. Bij een stralende hemel klom het wa ter toch steeds verder omhoog. Nu de extreme regens zijn gestopt, verwachten de autoriteiten dat het water binnen een paar dagen weer tot het normale peil zal terugzak ken. QUITO (UPI/Rtr) - Een krijgsraad in Ecuador heeft gisteren 58 lucht machtmilitairen veroordeeld tot gevangenisstraffen uiteenlopend van zes maanden tot 16 jaar we gens de ontvoering van president Leon Febres Cordero. De vijf militaire rechters gaven kapitein John Maldonado en 16 an deren een gevangenisstraf van 16 jaar omdat zij de leiding zouden hebben gehad toen de 55-jarige president op 16 januari werd ont voerd op de luchtmachtbasis Tau- ra in de buurt van Guayaquil. Een enveertig andere luchtmachtmili tairen kregen straffen variërend van acht jaar tot zes maanden we gens medeplichtigheid.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5