Noodweer in Almere Grondreinigers boos over 'uitverkoop' kennis Eis van 15 jaar voor moord op Indonesische studenten Marechaussee Vangt' 3 valse paspoorten per dag Kapitein smokkelde 10.000 kilo hasj: eis van 3 jaar Buitenland profiteert gratis van Nederlandse research naar technieken ALMERE (GPD) - Talloze inwoners van Almere kampten gisteravond nog met lekkages of andere gevolgen van het hevige noodweer dat in de ochtend de stad had geteisterd. De telefoons van de drie woningcorporaties stonden de hele dag roodgloeiend. Technische diensten en loodgie- tersbedrijven zullen nog dagen nodig hebben om alle scha de te herstellen. De brandweer was permanent be zig met het wegpompen van water op wegen, in tunnels en in kelder ruimten. Gedurende vele uren wa ren wegen van en naar Almere af gesloten. In de stad was de situatie niet veel anders. In veel wijken kon het verkeer niet voor- of achteruit. Alleen de treinen kon den min of meer ongestoord hun weg vervolgen omdat de spoordijk vijf meter hoog is. "Op dergelijke stortregens is een riool niet ge bouwd", liet de brandweer weten. Volgens weerkundigen is Alme re op dit moment de natste plek van Nederland. In juü viel er tot nog toe meer dan 200 millimeter re gen, tegen normaal 80 millimeter over de gehele maand. Volgens een medewerker van de woningbouwvereniging Almere was het aantal telefoontjes niet meer te tellen. De klachten gingen over lekkages in huizen, tuinen en schuurtjes. "In sommige woonka mers gutste het water met bakken naar binnen. Op die gevallen heb ben we direct de loodgieters afge stuurd. De mensen met een onder gelopen kelder of schuurtje moes ten noodgedwongen wachten". Vooral in de nieuwe wijken wa ren de problemen groot. Daar is de afwatering nog niet goed geregeld en kwamen lager gelegen schuur tjes en paden onder water te staan. Loodgietersbedrijven moesten vol staan met het aanbrengen van noodoplossingen, omdat ze het veel te druk hadden. "Je moet er niet aan denken wat er gebeurd is in de huizen van de mensen die weg zijn' of op vakan tie. Die krijgen bij thuiskomst de schrik van hun leven", aldus een Schip uit 16e eeuw GRONINGEN (GPD) - Op de bo dem van het Scheurrak, een van de geulen in het westelijke deel van de Waddenzee zijn de resten ge vonden van een schip uit de zes tiende eeuw. De Texelse duiker Hans Eelman heeft het wrak ont dekt. Archeologen van het ministe rie van WVC spreken van een unie ke vondst, vooral omdat scheeps- hout en inventaris in de zachte zee bodem bijzonder goed bewaard zijn gebleven. Het wrak kon gedateerd worden, nadat vier op het schip gevonden linkerschoenen op schilderijen uit de jaren tachtig van de zestiende eeuw werden herkend. De vondst van twee bronzen kookpotten be vestigt de datering. Het is een voor die periode groot schip. Archeolo gen gaan het wrak de komende ja ren verder onderzoeken. SCHIPHOL (GPD) - De mare chaussee houdt elke dag gemid deld drie passagiers op Schiphol aan, omdat zij met valse paspoor ten reizen. Dat is ongeveer 10 pro cent van alle reizigers die met valse papieren reizen, zo schat het Bu reau Falsificaten van de Koninklij ke Marechaussee. Het betekent dat er jaarlijks zo'n tienduizend luch treizigers via Schiphol met een vals paspoort reizen. In het Amsterdamse 'circuit' kost een vals paspoort tussen de 1500 en 2500 gulden. Een simpele rekensom wijst uit dat hier sprake is van een miljoenenhandel. Na tuurlijk wordt maar een klein deel van alle valse paspoorten in de hoofdstad vervaardigd, maar de cijfers van andere grote Europese luchthavens laten eenzelfde beeld zien als dat van Schiphol. De marechaussee zou een groter aantal vervalste reisdocumenten in beslag kunnen nemen, maar dat vergt meer mensen en nog beter materieel. Een intensivering van de bestaande controle stuit op ver zet bij de luchthaven, omdat de doorstroming van inkomende en uitgaande passagiers wordt ver traagd. Internationaal gezien zijn de ver vaardiging van en handel in valse paspoorten 'big business' gewor den, zeker nu een groeiende stroom asielzoekers uit allerlei lan den wegvlucht om zich elders te vestigen. Canada is voor deze men sen een aantrekkelijk toevlucht soord, maar de immigratiebepalin gen zullen vermoedelijk binnen kort aanmerkelijk worden ver scherpt. Voor de handelaren in valse pas poorten reden om te proberen nog snel even enkele honderden immi granten naar binnen te loodsen. Daarbij wordt niet geschroomd fraaie scenario's te bedenken om de autoriteiten om de tuin te lei den. Een voorbeeld: nog deze week vervoegde zich bij de marechaus see op Schiphol een man, die in het bezit was van een paspoort van de Republiek Suriname. De man was voorzien van een indrukwekkende hoeveelheid verbandgaas en pleis ter om zijn hals waarmee hij wilde duidelijk maken dat hij letterlijk geen woord kon uitbrengen. De dienstdoende Marechaussee kreeg zijn argwaan bevestigd, toen de dienstdoende arts geen enkele ver wonding kon constateren. De foto op het paspoort was vervangen en het deel van het stempel over de foto keurig nagetekend. Zo zijn er meer voorbeelden, al dus Sjef Broekhaar, chef van het Falsificatenteam. Watermerken in het papier worden nagemaakt door een extra druk met olie-achtige inkten, met data in visa wordt op allerlei manieren geknoeid, namen worden op professionele wijze door andere vervangen en zelfs worden hele stempels ontworpen om de foto's een schijn van echt heid mee te geven. Douceurtje DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) is onaangenaam getroffen door het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om naast het provinciaal personeel ook de statenleden zelf een aandenken ter waarde van ongeveer 200 gulden toe te stoppen. Dit als herinnering aan de reorganisatie van het pro vinciaal apparaat. Zuid-Holland had op de begro ting voor 1987 300.000 gulden gere serveerd voor een geschenk aan het personeel. Het personeel kon kiezen tussen een polshorloge, een kunstwerk of de aanschaf van computerapparatuur met behulp van een renteloze lening tot 2.500 gulden. De kleine watersnood in Almere betekende een feest voor veel kin deren. De gehele stad leende zich voor een groot waterballet. Onder gelopen speelplaatsen en zandbak ken werden als waterpretpark in gebruik genomen. De coordinator van het kinderbouwspeelplaats Jeugdland in Almere-haven doop te de plek na de regenval om in 'Noach-land'. De kinderen bagger den naar hartelust door de modder en het water. Twee maanden eel geëist voor gesjoemel met aantal leerlingen ALKMAAR/HOORN (GPD) - Offi cier van justitie C. Bosscher-Boon heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank tegen de vroegere rector van het regionaal avondcollege West-Friesland in Hoorn, een 46-ja- rige man uit Schoorl, een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden geëist. Volgens de officier heeft de man zich in 1982 schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. De man zou ongeveer driehonderd leerlingen te veel bij het mirüsterie van onderwijs heb ben aangemeld. De ex-rector ont kent dat hij frauduleus heeft ge handeld. Hij denkt dat er politieke motieven in het spel zijn. De zaak trok de aandacht van de accountantsdienst van het ministe rie, omdat er een aanzienlijk ver schil met het aantal leerlingen in voorgaande jaren was geconsta teerd. Twee onderzoeken brachten ten slotte de verschillen aan het licht. Volgens justitie vulde de rec tor staten met aantallen leerlingen opzettelijk onjuist in. Op die ma nier zou hij formatieplaatsen veilig hebben willen stellen, omdat hij de school groot wilde maken. De ex-rector gaf toe dat hij de be wuste formulieren van zijn handte kening heeft voorzien. De cijferop stelling zou echter niet van hem af komstig zijn. Bovendien zou de verdachte niet gemachtigd zijn te tekenen, maar was dat een taakvan het bestuur. Volgens de vérdachte tekende hij echter wel vaker wat, omdat de bestuursleden nogal eens langdurig afwezig waren. De officier onderstreepte de kri tiek op het schoolbestuur. Het be stuur zou voor een deel bestaan uit mensen, die eigenlijk geen tijd be schikbaar hadden voor die functie. "Ook het bestuur heeft een steek laten vallen," aldus mevrouw Bos scher-Boon. De rechtbank doet op 4 augustus uitspraak. Brandweermannen aan het werk op de Ringweg van Almere, dat gisteren door noodweer werd geteisterd. Door de zware regenval kwam een groot aantal straten blank te staan. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie heeft gisteren 15 jaar geëist tegen twee Indonesische studenten die in februari hun twee landgenoten Primasatya en Setya- wan in Delft met voorbedachten rade vermoordden en vervolgens hun huis leegstalen. Volgens de gingen de 23-jarige Delftenaar en de 21-jarige Hage naar op 2 februari naar het huis van hun vrienden in de Geitenkamp om onder meer een computer, een televisietoestel en een video te ste len. Om de sporen van diefstal uit te wissen hadden zij afgesproken de beide 22-jarige bewoners te ver moorden en de woning in brand te steken, aldus de officier. Allebei vermoordden zij een student door de schedel in te slaan met een ha mer en een ratelsleutel. Een van de slachtoffers was niet direct dood en werd met een draad gewurgd en met een keukenmesje in de keel gestoken. Daarna werden beide slachtof fers en de woning besprenkeld met benzine die in brand werd gesto ken. De verdachten hadden de slachtoffers voor het misdrijf het slaapmiddel rohypnol toegediend op een shoarmabroodje. De gesto len goederen waren in een auto ge laden en werden naar een vriend in Den Haag gebracht die ze zou ver kopen. De verdachten, die al deze feiten bekend hebben, gaven als reden geldnood op. Beiden stu deerden bijna een jaar in Neder land zonder een beurs. Eerder had den de verdachten een overval op een benzinestation beraamd. Gisteren namen beide verdach ten hun verklaringen terug. Zij ontkenden voorbedachten rade en het meenemen van benzine en een hamer. Volgens een van hen had den ze het plan gemaakt om te ste len toen ze dronken waren en is hij door de politie gedwongen tot de verklaringen. Bovendien zeiden beiden zich weinig meer te herin neren en legden tegenstrijdige ver klaringen af, waarbij zij elkaar de schuld gaven. Volgens de officier van justitie zyn de eerdere verklaringen juist omdat ze zeer gedetailleerd heb ben weergegeven wat er is ge beurd. "Het is ondenkbaar dat ie mand zulke details verzint. Ze heb ben hun verklaringen met kille, meedogenloze woorden afgelegd. Nu ze de gevolgen van hun verkla ringen inzien, herroepen ze het", meende de officier. De advocaten bepleitten lagere straffen omdat volgens hen aan het misdrijf geen kalm beraad is voor afgegaan. De studenten zouden in een reactie hebben gehandeld. Ad vocaat De Witte: "Ze waren knet tergek ten tijde van het misdrijf. Ze waren onder invloed van rohypnol en drank. Dit verklaart hun ge welddadig optreden en dat ze zich niets meer herinneren". Beide raadsmannen vroegen de recht bank de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris om de werking van rohypnol te onderzoe ken. De rechtbank doet 4 augustus uitspraak. ROTTERDAM (ANP) - Een 44-jari- ge Rotterdammer heeft gisteren drie jaar cel horen eisen wegens zijn betrokkenheid bij de smokkel van 10.000 kilo hasj. De man was kapitein van de onder Panamese vlag varende kustvaarder Ellen, waarop de politie na een anonieme tip in april deze recordvangst - met een handelswaarde van 40 miljoen gulden - deed. Tegen de 21-jarige stuurman en de 46-jarige machinist eiste de offi cier medeplichtigheid zes maan den. De kapitein, die in Engeland woont en al dertig jaar vaart, werd volgens zijn zeggen in januari tele fonisch benaderd om een partij si garetten te smokkelen voor 80.000 gulden. "Het was een Engels spre kende man met een Aziatisch ac cent, die ik niet kende". Hij ging op het aanbod in omdat hij schulden had. In een tweede telefooontje werden nadere instructies gege ven. Begin februari werd de smokkel waar, verpakt in 600 blikken, op de Atlantische Oceaan voor de kust van de Westafrikaanse staat Mau- retanië overgeladen uit een ander schip. Bij het overladen ging een van de blikken open. "Het zijn geen sigaretten. Het is hasj", zo had de bemanning in koor uitge roepen. De blikken werden ver stopt in de ballasttanks van het schüp. De stuurman en de machi nist protesteerden wel, maar de be manning bleef aan boord. De stuurman was een beloning van 12.500 gulden in het vooruitzicht gesteld als hij zou meewerken aan de 'sigarettensmokkel'. De machi nist verklaarde gisteren van niets te hebben geweten en had de kapi tein een ticket gevraagd om terug te kunnen naar Nederland, maar die had daar geen geld voor. Kort geding soldaten? UTRECHT (ANP) - De dienstplich tigenbonden AVNM en WDM (sa men 33.000 leden) hebben staatsse cretaris Van Houwelingen (defen sie) gisteren gesommeerd om de per 1 juli afgeschafte registratie van vergoedingen in tijd voor over werk van dienstplichtigen bij de Koninklijke landmacht opnieuw in te voeren. Als de staatssecretaris - die momenteel met vakantie is - maandag niet op de sommatie heeft gereageerd, spannen AVNM en WDM een kort geding aan, zo heeft een AVNM-woordvoerder meegedeeld. Met de hasj aan boord maakte de Ellen vervolgens gedurende twee en een halve maand een zwerftocht langs verscheidene havens in de Middellandse zee. De kapitein ver klaarde voor de rechtbank dat hij niet wist waar het spul naar toe moest. Zijn onbekende opdracht gevers lieten al die tyd niets van zich horen. Uiteindelijk besloot de kapitein terug te varen naar Rotter dam, de thuishaven van het schip. De advocaat van de kapitein eis te vrijspraak omdat naar zijn me ning het bewijs niet rechtmatig is verkregen. De advocaten van de andere twee verdachten stelden dat hun cliënten er door de kapi tein zijn ingeluisd. Ook zij moeten worden vrijgesproken, stelden de raadslieden. Uitspraak 4 augustus. Commissariaat mr. Scholten stuit op verzet WD-fractie DEN HAAG (GPD) - De WD-frac tie in de Tweede Kamer heeft be zwaar tegen het commissariaat van mr. W. Scholten, vice-voorzitter bij de Raad van State, bij de Steenko len Handels Vereniging (SHV). Tot de SHV behoort ook de Makro. Het liberale kamerlid Broos van Erp vindt deze vermenging van func ties onverantwoord, omdat de Raad van State nogal eens wordt ingeschakeld bij de beoordeling van bouwvergunningen aan Ma- kro-vestigingen. Onlangs keurde de Raad van Sta te goed dat de Makro zonder ver gunning was begonnen aan de her bouw en uitbreiding van het pand in Nuth, dat door brandstichting was verwoest. Van Erp meent dat de onpartijdigheid van de Raad van State door het commissariaat van Scholten in het geding is. Hij wil de kwestie onmiddellijk na het zomerreces in de fractie aan de or de stellen. Leden van de Raad van State, het hoogste adviescollege van de regering, moeten voor nevenfunc ties toestemming vragen aan Scholten. Zelf moet de vice-voor zitter zijn nevenfuncties voorleg gen aan de minister van binnen landse zaken. In het geval van het commissariaat van SHV is dat ook gebeurd. ROOSENDAAL - Nederlandse grondreinigers hebben de afgelo pen jaren tientallen miljoenen gul dens geïnvesteerd om uit te zoeken op welke manier smerige stukjes Nederland kunnen worden gerei nigd en hoe de grond kan worden verwerkt. Daarvoor zijn technie ken uitgevonden, verbeterd en ge perfectioneerd. Tientallen miljoe nen gulden subsidie steekt de rijksoverheid in de milieutechno logie. In samenwerking met weten schappelijke instituten wordt on derzoek verricht en worden uitvin dingen gedaan. Ons land, hoor je over de grens, is daardoor koplo per geworden in het wereldje van de vuile grondreinigers en het op lossen van andere milieuproble- door Gerard van den Heuvel Tientallen bedrijven en honder den werknemers verdienen hun brood met het schoonpoetsen van onze omgeving. Maar hoe lang nog?, vraagt de NVPG, een verza meling van de tien grootste grond reinigers in Nederland zich af. "De overheid en de onderzoekinstitu ten doen onze technieken cadeau aan het buitenland. Die komen met onze vindingen op de markt en kunnen daardoor goedkoper werken", beschuldigen A. Batstra en J. Struijk van de NVPG over heid en onderzoekinstellingen. Het gaat daarbij om vindingen die niet via patenten kunnen worden be veiligd en waar geen octrooi op kan worden aangevraagd. Het mankeert volgens beide he ren bij de rijksoverheid nog aan teksten, slimme verkopers of fraai ingerichte etalage waar de ap paratuur ligt uitgestald. "Maar de 64 boekjes die VROM uitdeelt de bodemsanering in Nederland lossen dat gemis gemakkelijk op. De boekjes barsten van de infor matie. Onze buitenlandse concur renten kunnen er alle kanten uit. Voeg daarbij het handboek Bo demsaneringstechniek en ieder in genieursbureau heeft de basisken nis in huis om een perfecte grond- reiniger in elkaar te zetten", klagen de NVPG-bestuurders. "In de boekjes van VROM staat precies hoe een apparaat werkt. Met resultaten en al. Een inge nieursbureau hoeft alleen de bak er omheen te bedenken en klaar is Kees. Ze behoeven geen bergen geld te steken in onwikkelingskos- ten. Mislukkingen blijven uit. Kortom, het buitenland bespaart enorme kosten, komt met appara tuur op de markt die net zo goed is en duikt onder de prijs die Neder landse bedrijven vragen". Het zal de overheid worst wezen. "De lectuur die over de grondreini- ging verschijnt, wordt in samen werking met de bedrijven opge steld. Als buitenlandse onderne mingen daarmee installaties na bouwen is dat pech gehad. Dan moeten de grondreinigers zich maar wat nadrukkelijker op de buitenlandse markt aanbieden", aldus de VROM-woordvoerder. Vertalen Niet alleen VROM geeft volgens de NVPG met gemak de grootste geheimen prijs. Struijk: "Er is een aantal kanalen waarlangs belang rijke bedrijfsinformatie de deur uit gaat. Onderzoeksinstellingen als '1"'TA De schuimscheidingsmethodeluchtbelletjes worden door de vervuilde grond gejaagd, t gens het vuil hecht. Het Handboek voor de bodemsanering legt precies uit hoe het werkt klaagt de NVPG. zich vervol- hoeveel het kost, (foto GPD) lieubeheer en Technische Hoge scholen hebben informatie over reinigingstechnieken. VROM bun delt de zaken en als het buitenland erom vraagt, worden de stukken nog vêrtaald ook". Nederlandse bedrijven komen steeds meer eigen produkten op buitenlandse beurzen tegen. Aan de Westduitse grens ligt volgens de Nederlandse reinigers een onder neming op de loer (Toxic Treat ment) die met een nieuwe manier van grondreinigen, het stoomstrip gen. Door grond met stoom m te spuiten verdwijnen vluchtige stof fen. Batstra: "Nota bene een Ne derlands idee". Op bladzij negentien in het Handboek Bodemsanering uit 1983 (staatsuitgave) wordt de basis kennis van de schoonmaaktech- niek verschaft. Aangegeven wordt dat stoomstrippen nog niet wordt toegepast en vervolgens wordt uit gelegd waarop onderzoekers zich moeten richten voordat succes ver zekerd is. Toxic heeft dat blijkbaar gedaan en bedankt zijn Nederland se relaties voor het besparen van Noodklok Batstra vindt het hoog tijd wor den om de noodklok te luiden. "De instanties zijn gevraagd zich te ma tigen in het geven van informatie via lectuur. Er bestaat een uitge breide briefwisseling over de geva ren van het weggeven van die ken nis, alleen de instanties willen niet naar ons luisteren". Om zijn gelijk te bewijzen sjouw de de NVPG een aantal beurzen af waar grondreinigingsmateriaal en Bremen werden de bange ver moedens bevestigd. Technieken die met veel geld en moeite in Ne derland zijn ontwikkeld, vond Bat stra terug in de apparaten van bui tenlandse collega's. "Dat betekent dat Nederlandse grondreinigers er in die landen niet meer aan te pas komen". De overheid blijft niettemin gek op export van milieutechniek. VROM: "Dat blijven we doen. Via het ministerie van economische za ken wordt er geld in het stimuleren van die export gestoken". Al in 1983 vond EZ dat onze kennis op milieugebied moest worden geëx porteerd. Vooral met veel bodem sanering in het pakket. Resultaat: Nederlandse milieutechnologie is nu een paradepaardje in het Neder landse exportbeleid. Overal in de wereld zijn ondernemingen actief met Nederlandse installaties. Batstra: "Geen enkel bezwaar te gen. Als er maar een Nederlands bedrijf bij betrokken is. Normaal sluiten wy in het buitenland een li centiecontract. Daaree kan, tegen een vergoeding, onze uitvinding worden gebruikt. Die mogelijk heid wordt teniet gedaan als VROM en andere instellingen tech nische kennis met alle details blij ven publiceren". Doorbraak Ondernemingen als Ecotechniek met contracten in de Verenigde Staten, Bodemsanering Nederland in West-Duitsland en de Heidemij met opdrachten in Denemarken komen volgens de NVPG in de problemen. Batstra: "Wij verwach ten de komende negen maanden een doorbraak in de reinigings techniek via drainage. Daarbij verontreiniging verwarmd. Die verwarmde verontreiniging kun nen we er uithalen. Leden van de NVPG en onderzoekbureaus zijn deze techniek volop aan het verbe teren en uitproberen. Tonnen wor den er uitgegeven aan onderzoek. Helaas. Straks komt er weer een boekje van VROM over deze toe passingen en de grondreinigers zien de techniek terug in het bui tenland. Dag klant, dag ontwikke lingskosten". Zowel Struijk als Batstra vinden dat Nederland een te open beleid heeft. "Informatie verstrekken aan het buitenland, oké. Maar dan wel met het bedrijf waar de informatie vandaan komt. De ondernemingen -moeten een waarborg hebben dat de informatie die zij aan instituten en de overheid verstrekken, beter wordt verzekerd tegen namaak". ADVERTENTIE DE STAD IN GEWEEST, MIJN FIETS VERDONKEREMAAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3