LEIDSCH DAGBLAD Gelijke strafkorting uitkering ""WÉ"' var* Strengere voor auto- EG-norm ■uitlaatgas di gross: Zakken werd toch slagen Benauwde momenten bij ANWB De Graaf geeft gemeenten nieuwe richtlijnen Deel flatgebouw ingestort in Kerkrade 5Lugubere beeld binnenstad doorbreken WOENSDAG 22 JULI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38374 Protest tegen uitslag van staatsexamen DEN HELDER (GPD) - "Astrid is op vleugeltjes met vakantie ge gaan", aldus mevrouw Van den Hoek uit Den Helder. Haar 19-ja- rige dochter krijgt alsnog het vwo-diploma, hoewel ze aanvan kelijk door een foute beoorde ling bij het staatsexamen was ge zakt voor wiskunde. Astrid van den Hoek behaalde vorig jaar aan de HelderSe scho lengemeenschap Nieuwediep vier van de zeven deelcertifica ten vwo. Aan het Luzac College in Alkmaar studeerde ze het af gelopen seizoen voor de overige vakken. Na het mondeling exa men was Astrid ervan overtuigd dat ze was geslaagd voor haar wiskunde. Ze wist slechts op één vraag geen antwoord. Toch luid de de uitslag: gezakt. "Ik was laaiend", aldus mevrouw Van den Hoek. Haar dochter leverde met haar moeder een boze brief af bij voorzitter H. Megens van de examencommissie. Op aandrang van mevrouw Van den Hoek werd het dossier opnieuw bekeken. Het bleek dat de examinatoren haar wèl had den laten slagen voor wiskunde, maar dat iemand anders de uit slag verkeerd had geïnterpre teerd. Hagenaars willen met bommelding grap uithalen' WASSENAAR - Een val- bommelding heeft gis- bouw, dat door de grillige lijn van de gemeente grenzen dicht bij het Haagse centrum ligt. Om algehele paniek te termiddag laat voor be- voorkomen kozen nauwde minuten gezorgd korpsen uit Wassenaar in het ANWB-hoofdkan- toor in Wassenaar. Op het moment van het tele foontje waren vele hon derden personeelsleden en bezoekers in het ge- Den Haag niet voor een ontruiming, maar beslo ten ze in alle stilte het ge bouw te doorzoeken in de twintig minuten tus sen de melding en het moment dat de bom zou afgaan. Na een kwartier, rond half vijf, gaf het ne gen man tellende team het sein veilig. Anderhalf uur later had de Haagse politie de twee daders ge pakt. Het betrof Hagenaars van 19 en 26 jaar die "een grap wilden uithalen". Ze werkten niet bij de ANWB en hadden ook geen slechte ervaringen met de bond. Ze kunnen maximaal twee weken gevangenisstraf krijgen voor hun vergrijp, maar werden gisteravond na verhoor heengezonden. Om tactische redenen weigert de Haagse politie te onthullen hoe zij de mannen heeft kunnen pakken. DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) heeft de kortingen op een bijstandsuitkering bij het overtreden van de regels opnieuw vastgesteld. Voor lichte overtredingen be draagt de korting 3 procent, voor middelzware 6 procent en voor zware overtredingen 9 procent per maand gedurende drie maanden. Voor een gezin komt dit neer op kortingen van 45, 90 en 135 gulden. Voor woningdelers en thuiswonen den liggen de percentages hoger. Vorig jaar stelde De Graaf de mi nimumkorting voor de drie catego rieën vast op 50, 100 en 200 gulden per maand. Volgens de staatssecre taris blijkt uit een onderzoek dat gemeenten de kortingen verschil lend toepassen. Sommige gemeen ten hebben de sancties verlaagd, omdat de uitkeringen omlaag gin gen. De Graaf wil een eind maken aan deze rechtsongelijkheid tussen verschillende gemeenten. (foto ANP) President-directeur Orlan- dini presenteerde gisteren voor het laatst het jaarver slag van de KLM. Hij wordt dit jaar opgevolgd door mr. De Soet (r). Een stemmig oordeel: de vlieg- tarieven kunnen niet meer omlaag. PAGINA 7 Sluiting overdekte Thialf- ijsbaan lijkt onafwend baar. PAGINA 2 Noodweer in Almere zet straten en huizen blank. PAGINA 3 18 PAGINA'S Koeweit zijn gaan varen onder Amerikaanse vlag. PAGINA 5 Gele trui van Delgado boe zemt ploegleider Gisbers angst in. PAGINA 13 V.O.F. De Kunst scoort met 'een kopje koffie'. PAGINA 15 BRUSSEL (GPD) - Vanaf 1 oktober volgend jaar zal de uit worp van schadelijke stoffen via de auto-uitlaat aan banden worden gelegd. De Europese ministers van milieu zijn in Brussel akkoord gegaan met nieuwe, strengere normen. Alleen Denemarken stemde tegen, omdat het de nieuwe normen niet streng genoeg vindt. Maar omdat in de EG sinds 1 juli met meerder heid van stemmen beslist kan wor den, werden de Denen door de elf andere landen overstemd. De richtlijnen zullen pas definitief van kracht worden als ook het Euro pees Parlement zich binnen drie maanden erover heeft uitgespro ken. Voor autobezitters in Nederland verandert er vanaf eind volgend jaar weinig, omdat de milieunor men in ons land al zeer streng zijn. In Nederland blijkt de verkoop van 'schone auto's' en van loodvrije benzine bovendien erg goed te lo pen, zo werd in Brussel gezegd. In juni 1986 was nog 70 procent van de nieuw-verkochte auto's niet geschikt voor loodvrije benzine, terwijl dat aantal twee maanden geleden al tot 35 procent was afge nomen. Nederland wil dan ook doorgaan met het pakket 'aanmoe- dingsmaatregelen', waaronder fis cale voordelen voor de kopers van schone auto's. De nieuwe normen voor uitlaat gassen betekenen dat de autofabri kanten verplicht worden hun pro- dukten geschikt te maken voor loodvrije benzine. Het voorstel lag al meer dan twee jaar op tafel in Plaatselijk buien Af en toe zon en vooral in het oosten nog enkele buien. Minimumtempera tuur ongeveer 14 graden. Middagtem- peratuur omstreeks 20 graden. Matige noordelijke wind rondom kracht 3. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Half tot zwaar bewolkt. Hier en daar een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Donderdag 23 juli 1987 zon op: 05.47 uur, zon onder: 21.45 uur; maan op: 02.38 uur, maan onder: 21.04 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.33 en 15,10 uur; laag wa ter: 10.58 cn 23.20 uur. Brussel, maar kon door de Deense blokkade niet worden doorge voerd. Het was voor de Denen dub bel pijnlijk nu te worden over stemd, omdat zij sinds drie weken het EG-voorzitterschap bekleden en dit het eerste voorstel was waar over gestemd moest worden. De EG-ministers hebben nog geen besluit genomen over maatre gelen om de vervuiling door diesel motoren tegen te gaan. Vooral Ne derland en Frankrijk dringen daar op aan, omdat dieselauto's tot de ergste vervuilers behoren. De ministerraad stemde wel in met een Duits verzoek om de ver koop van auto's die niet geschikt zijn voor loodvrije benzine te mo gen verbieden. Achttien mannen en vrouwen zitten sinds vanochtend acht uur weer op een paal in het Oos- terduinsemeer in Noordwijker- hout. Als zij het 'wereldrecord' in deze ongewone sport willen verbeteren - dat nu op 104 uur staat - moeten zij het in elk ge val tot zondagmiddag half vijf op hun hoge stekkie uithouden. Een flinke zit. Het startschot voor dit jaar lijkse zitfeest werd ditmaal op uitnodiging van organisator Hans Versnel (l) gelost door discjockey Jan Rietman (twee de van links). Er was nog flink wat publiek komen opdagen. Het gaat niet alleen om het uithoudingsvermogen van de deelnemers, ook het weer zou roet in het eten kunnen gooien. Mocht het gaan onweren dan moeten de palen namelijk wor den ontruimd. Vanochtend zag het al even dreigend uit, maar het onweer ging aan Noordwij- kerhout voorbij. Het bleef bij wat druilerige regen. (foto Holvast) Lichte vergrijpen, zoals het ver geten van de inschrijving bij het ar beidsbureau, kunnen na een schriftelijke waarschuwing wor den bestraft met een korting op de uitkering van 45 gulden (3 pro cent). Wie te weinig solliciteert kan een korting van 6 procent (90 gul den) tegemoet zien. Ontslag door eigen toedoen of het weigeren pas sende arbeid te aanvaarden levert een korting op van 9 procent, ofte wel 135 gulden. De bedragen gelden voor een ge zin. Bij thuiswonende jongere uit keringsgerechtigden kunnen de kortingen oplopen tot maximaal 18 procent. De gemeenten mogen zelf uitmaken hoe lang de korting op de uitkering duurt. De kortings percentages kunnen oplopen als een uitkeringsgerechtigde bij her haling de regeling overtreedt. Met de omstandigheden waarin ie mand of zijn gezin verkeert, bij voorbeeld bijzondere financiële omstandigheden, kan rekening worden gehouden. VIJFTIEN MOORDEN (RtrR/ DPA) - In de Indiase deelstaat Pun jab zijn in nog geen 36 uur 15 men sen vermoord, zo is vandaag mee gedeeld door het persbureau UNI. Aangenomen wordt dat de moor den zijn gepleegd door extremisti sche Sikhs die streven naar af scheiding van Punjab. Bij één van de aanslagen, in een dorp bij Amritsar, schoten mannen bij een nachtelijke overval vijf mensen dood. Het ging om een lid van de communistische partij van India, zijn moeder, zijn vrouw, een dochter en een bediende. Drie woningen verwoest door gasontploffing KERKRADE (ANP) - Na een gas ontploffing in een flatgebouw in Kerkrade de afgelopen nacht is een gedeelte van het gebouw ingestort. Drie woningen zijn verwoest. De bewoner van de flat waar de ont ploffing ontstond, is met ernstige brandwonden opgenomen in een ziekenhuis in Aken. De andere twee gewonden vielen in aangren zende flats. Meteen na de gasontploffing trad het rampenplan van Kerkrade in werking omdat politie en brand weer vreesden dat er veel meer slachtoffers gevallen zouden zijn. In het Sint Jozefziekenhuis werd een opvangcentrum voor 25 ge wonden ingericht en een ruimte voor eventuele geëvacueerde be woners. Volgens brandweercommandant Van Wersch valt de schade achter af gezien nog mee maar over de hoogte van een schadebedrag valt nog niets te zeggen. De hele voor gevel van de drie verdiepingen tel lende flat is door de explosie totaal vernield. De aangrenzende wonin- In meer plaatsen wordt gesproken over verbod rolluiken De ravage na de ontploffing. Drie woningen verwoest, verscheidene huurwoningen zwaar beschadigd en vele ruiten in de omgeving ge sneuveld. (foto ANP) gen hebben betrekkelijk weining schade opgelopen. De ingestorte flatwoningen wa ren pas vijf jaar geleden gebouwd. Zij werden in hoofdzaak door vrij gezellen bewoond. Naar de oor zaak van de ontploffing wordt nog een onderzoek ingesteld. Eerder op de dag heeft zich een gasontploffing voorgedaan in een woning in Hellevoetsluis. Daarbij is de bewoner zwaar gewond ge raakt toen hij het huis wilde bin nengaan. Zijn twee kinderen die nog buiten stonden liepen lichte brandwonden op, hun moeder kreeg een shock. Het woonhuis is zwaar beschadigd. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de gasontploffing. Laatste poging redding Thialf HEERENVEEN (GPD) - Bewind voerder Geense doet deze week nog een poging om het gemeente bestuur van Heerenveen achtei het reddingsplan voor de ijsbaan Thialf te krijgen. Als het overleg niets oplevert, zullen bewindvoer ders en de raad van commissaris sen van Thialf BV het faillissement aanvragen. "Ik heb cle machtiging voor een faillissementsaanvraag bij wijze van spreken op zak, zij het dat ik nog deze week een uiterste poging zal doen het gemeentebe stuur tot andere gedachten te bren gen", aldus Geense. Dat zou een roemloos einde bete kenen van deze unieke overdekte ijsbaan die vorig jaar met veel suc ces werd geintroduceerd. Hoe het zo ver heeft kunnen komen, leest u op pagina 2. DEN HAAG/LEIDEN (GPD/ANP) - Na de gemeente Amersfoort wil ook de gemeente Den Haag een rolluiken verbod. Haagse winke liers mogen straks alleen nog door zichtige rolluiken installeren ach ter het etalageglas, zo heeft het Haagse college gisteren besloten. De gemeenten Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn zijn zover nog niet. Wel is de gemeente Lei den in overleg met de winkeliers om het 'lugubere beeld' te doorbre ken dat met name de Haarlemmer straat en Donkersteeg na sluitings tijd bieden. De gemeente denkt daarbij aan 'open' in plaats van ge sloten rolluiken. Ook de gemeente Alphen wil met de ondernemers praten over een verbetering van de 'unheimi sche sfeer' die de winkelstraten 's avonds kenmerkt. Staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) heeft zich tegen een rolluikenverbod uitgesproken. Hij stelde voor Veronica-radio dat winkeliers het recht hebben hun zaak met rolluiken tegen diefstal te beveiligen. Wanneer een gemeente rolluiken storend vindt voor het stadsbeeld, moet zij maar extra po litie inzetten of andere maatrege len nemen, aldus de WD-be- windsman. Evenhuis toonde zich overigens vorig jaar tegenstander van een PvdA-plan voor investe ringssubsidie voor een vriendelij ke^) winkelbeveiliging. De gemeente Leiden wil ook ko men tot een vriendelijker aanblik van de winkelstraten na sluitings tijd, maar kiest daarbij volgens woordvoerder Verplancke voor de weg van het overleg. Een paar maanden geleden verscheen een notitie over het onderwerp. Ver plancke pleit daarin voor het aan brengen van 'open' rolluiken, een metalen rasterwerk. De gemeente wil op die manier - met de winkeliers van de Bree- straat en de Haarlemmerstraat is al een eerste overleg geweest - een 'kentering' in de 'neerwaartse spi raal' van steeds onaantrekkelijker winkelstraten bereiken. Daarnaast wil de gemeente de sociale veilig heid in de winkelstraten vergroten door het bevorderen van het wo nen boven de winkels. Van een rol luikenverbod is geen sprake. "Je mag van een gemeente toch enige redelijkheid verwachten. Bepaalde bedrijven, zoals juweliers, kunnen gewoon niet zonder. Dan zouden ze net zo goed gewoon de deur open kunnen zetten", aldus Ver plancke. Bovendien betwijfelt hij of een dergelijk verbod wettelijk haalbaar zou zijn. Ook de gemeente Alphen ziet de opmars van .de dichte rolluiken volgens een woordvoerder met le de ogen aan. 'Zeer binnenkort' wil het gemeentebestuur met de on dernemersvereniging Omka om de tafel gaan zitten. De gemeente heeft er begrip voor dat de midden standers van hun kant 'bepaalde waarborgen' tegen inbraak willen. "Daarom moet je proberen dit ge zamenlijk aan te pakken en samen een duidelijke beleidslijn uitzet ten". De gemeente denkt pas 'in het uiterste geval' aan een verbod, al is het volgens de woordvoerder voorlopig nog de vraag of dat juri disch haalbaar is. In Katwijk wordt al evenmin aan een verbod gedacht. Volgens een woordvoerster 'hebben we hier nergens het beeld van lege verlaten straten met rolluiken', zodat een verbod 'niet actueel' is. Wel wordt de onlangs gereedgekomen Noord- zeepassage in het badcentrum na sluitingstijd van de winkels geheel afgesloten. GEDURENDE DE EERSTE THEE UUR LEIDEN LANGEGRACHT weft'WOamJoiedMpi!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1