spooTpjy 'Delgado zal terugslag krijgen Theunisse aan de computer Etappewinst voor Havik Rooks valt en valt uit Avanti loot Boedapest Gele trui boezemt ploegleider Gisbers angst in Gisbers in contact met LeMond WOENSDAG 22 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 ALPE D'HUEZ (GPD) - In het al gemeen klassement mag Gert-Jan Theunisse dan geen rol van beteke nis spelen, de PDM-renner wordt in deze Tour de France deson danks het meest nauwgezet in de gaten gehouden. Niet door zijn fiet sende collega's, maar door Peter Janssen. Hij rijdt mee in de kara vaan als teamarts van het momen teel zo florerende PDM. Theunisse fungeert als diens proefkonijn, dat computer-gestuurd van West-Ber- lijn naar Parijs zijn werk doet. Dag en nacht draagt hij een hartfre- quentie-meter bij zich. Via dat ver nuftige apparaatje kan erop wor den toegezien dat de coureur uit het Brabantse Berghem zich niet te veel uit de naad rijdt. „Dit is een primeur in deze ronde", weet de in Deurne praktizerende dokter, die zich specialiseert in de inspanningsleer. Janssen gaat hier bij te werk volgens de methode Conconi. Deze Italiaanse profes sor, verbonden aan de universiteit van Ferrara, kreeg in de medische wereld internationale faam na de geslaagde werelduurrecordpoging van zijn landgenoot Francesco Mo- ser, in januari 1984 op de hooggele gen piste van Mexico-Stad. Jans sen: „Conconi heeft Moser toen zeer intensief begeleid en hem zeèr specifieke trainingsstof voorge schreven. Hij is een specialist in het onderzoek naar het herstelver- Voor Gert-Jan Theunisse verwacht dokter Janssen geen problemen. „Hij heeft een heel constante en vlakke registratie. Dat ziet er alle maal prachtig uit". Aan de hand van een schematische tekening zegt Janssen wat hij bij Theunisse precies in de gaten houdt. „Hij heeft een maximale hartfrequentie van 220, terwijl dat 's nachts als hij in diepe rust ligt zo tussen de 35 en 40 is. Daartussen ligt het zoge naamde omslagpunt, de frequentie waarop hij begint te verzuren. Dat is bij hem om en nabij de 180". Met die basisgegevens kan Jans sen zijn renner zo zuinig mogelijk laten koersen. Janssen: „Ik heb hem bijvoorbeeld in de tijdrit naar de Mont Ventoux gezegd dat hij niet boven die frequentie van 180 mocht komen. Daar heeft ie zich keurig aan gehouden en zijn pres tatie mocht er zijn. Tijdens de ge wone etappes geef ik hem geen speciaal advies. Daarin dient hij zich gewoon aan te passen aan het wedstrijdverloop". De hartfrequentie-meter werkt ook preventief. Janssen: „Je ziet als het ware ziekte aankomen. Als de fre quentie bij Theunisse 's morgens geen 35-40 is, maar zo rond de 50, dan zit er iets fout. En kun je direct maatregelen nemen door hem ex tra voeding en vitaminepreparaten toe te dienen. Of het hem wat rusti ger aan laten doen. Dat was in Ber- VILLARD-DE-LANS (DPA/AFP) - De derde Nederlandse zege in de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk voor vrouwen kreeg al vroeg gestalte. Mieke Havik ont snapte na vijftig kilometer uit het peloton, waarin de draagster van de gele trui Maria Canins en de Francaise Jeannie Longo voor één dag de strijdbijl hadden begraven. De Nederlands kampioene, die door haar overwinning opschoof naar de 27ste plaats in het alge meen klassement, profiteerde van de status quo in de grote groep. Ha vik sprong vlak voor de tweede be klimming van de Col de la Croix Perrin weg. Op de top bedroeg haar voorsprong vijf minuten. Ha vik, zeker geen begenadigd klim- ster, hield aan de streep in Villard- de-Lans iets minder dan twee mi nuten over. De Finse Tea Vikstedt- Nyman had het voorbeeld van de Nederlandse in de slotkilometers gevolgd en arriveerde als tweede. Driekwart minuut na haar eindig de Jeannie Longo als derde. Maria Canins finishte als vijfde. Het ver schil tussen beiden rensters in het algemeen klassement bedraagt twee seconden. Van de overige Nederlandse deel neemsters kon alleen Connie Meij er het tempo van het peloton niet volgen. Zij eindigde in de achter- De 'Tourkaravaan' trekt door het Franse berglandschap richting Alpe hoede, drieëneenhalve minuut na d'Huez. (foto AP) de winnares. mogen van sportmensen. Dat is erg lijn het geval. Tijdens de ploegen- momenteel. In een Amerikaans medisch tijdschrift heeft hij daar over uitvoerig geschreven en aan de hand daarvan ben ik zelf bezig gegaan". Zijn onderzoeken hebben onlangs een opzienbarende conclusie opge leverd. Hetgeen Hein Vergeer, op tijdrit is hij gelost. Zou hij zich hebben geforceerd, dan was hij nu misschien niet meer in de Ronde geweest". Als de Tour zondag in Parijs het eindpunt bereikt, neemt Janssen alle uitdraaien van de polscompu- huis voor nader de schaatsbaan kampioen in het derzoek. Vier weken later zal hij aan de hand van de resultaten weer heel wat wijzer zijn. „Ik ben reuze klaard, maar ik heb vastgesteld dat benieuwd, want aan de hand van je langer boven de verzuringsgraad daarvan ben ik weer een stapje ver- n, deugd zal doen. Janssen: „Ze hebben me eerst voor gek optimaal kunt presteren dan mogelijk werd gehouden. Er is al tijd gedacht dat een sportman, als ie eenmaal begon te verzuren, na twee a drie minuten in elkaar knal de. Ik heb nu al meermalen bewe zen dat je veel langer een toppres tatie kunt leveren, ook al zitje bo- der in mijn onderzoek naar de ge volgen van duur-inspanningen". In het kader hiervan houdt Jans sen zich ook druk bezig met in de wielersport zo beladen stoffen als cortisori en testosteron. Janssen: „Bij eenjiuur-inspanningen heb je te maken met afbraak- en opbouw de verzuringsgraad. Je kunt stoffen. Cortisonen zorgen het op je maximumvermogen dan nog wel een uur volhouden". Volgens Janssen heeft de Frans man Jean-Francois Bernard dat af gelopen zondag in de-tijdrit naar de top van de Ventoux ook aange toond. „Alleen krijg je dan zoveel spierafbraak in je lichaam, dat je de volgende dag tot veel minder in staat bent. Dat is bij Bernard ook gebleken, want hij raakte meteen weer zijn gele trui kwijt. Hoewel hij niet met een een polscomputer rijdt, ben ik ervan overtuigd dat ook Delgado naar Alpe d'Huez bo ven zijn verzuringsgraad heeft ge zeten. Ik weet alleen niet hoelang. Maar het zou inderdaad best kun nen zijn dat Delgado zijn grote in spanningen zal moeten bekopen. Dat is afwachten". r de afbraak, testosteron voor de op bouw. De kunst is om daar evenwicht in te vinden". ALPE D'HUEZ (GPD) - Hij had niets meer op zijn lever, maar er was wel iets aan de hand. Steven Rooks verliet gisteren de Ronde van Frankrijk op een manier die een dag eerder niet verwacht was. Bij een valpartij in de beklimming van de Col de Coq kwam hij ten val en blesseerde zijn arm zodanig dat hij absoluut niet verder kon. „Nu had ik met mijn lever geen proble men meer en dan gebeurt dit", treurde de Noordhollander in zijn hotel in Alpe d'Huez. „In die beklimming van de Col de Coq zat op het laatst een klein stukje dat bergaf ging. Ik daalde met grote snelheid, kwam in een bocht waar grint lag en ging onder uit. Ik ving die val met mijn hand op en voelde dat er iets niet goed was", deed hij het verhaal van de laatste kilometers in de Franse ron de waarvan hij zich zoveel had voorgesteld. „Ik liet de rondedok ter bij me komen, die vaststelde dat er niets gebroken was en advi seerde door te gaan en het een tijd je te proberen". „Op vlakke gedeelten ging het wel, maar bergop en bergaf lukte het absoluut niet. Als ik aan mijn stuur moest trekken vlamde de pijn door mijn pols en in de afdaling kon ik niet eens fatsoenlijk remmen. Daarom ben ik afgestapt". DEN HAAG (ANP) - De tafelten nissers van Avanti uit Hazerswou- de spelen in de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen tegen Boeda pest (Hongarije). Dit heeft de loting in Athene gisteren opgeleverd. De mannen van Avanti zijn vrijge steld voor de eerste ronde, die op 19 september wordt gespeeld. De tweede ronde heeft plaats op 31 ok tober. Bij de vrouwen zijn Avanti, vorig seizoen Europacup-winnaar, en landskampioen Hotax'68 ook rechtstreeks geplaatst voor de tweede ronde. Avanti ontmoet op 31 oktober het Westduitse Frank furt. Hotak speelt tegen Sofia of Salamina uit Bulgarije. (GPD) - De gele trui is zo langza merhand een speelbal voor het peloton geworden. N ij dam, Pia- seckiMachler, Mottet, Gayant, opnieuw Mottet, Bernard, Roche en nu dan Pedro Delgado. Wie volgt? Wie niet beter weet denkt dat we we het over een amateur ronde hebben, want alleen daar is het een gewoonte dat de lei derstrui nogal eens van persoon verwisselt. Negen leiders in één Tour de France is niet bepaald overzich telijk en ik kan me ook niet zo gauw herinneren dat zoiets in het verleden al eens is gebeurd. Ik vraag me ook af hoe het 'grote pu bliek' erop reageert dat deze Tour een echte vedette mist. Na het tijdperk Fignon/Hinault vind ik het een verademing om de Tour de France nu eens zo te leren kennen. Terwijl je er nog niet zo lang geleden bij voorbaat vanuit kon gaan dat de gele trui ergens op de eerste rij was terug te vinden, worden we nu vrijwel dagelijks met verrassingen ge confronteerd. Aan de andere kant vind ik dat de drager van de gele trui een be paalde uitstraling moet hebben. Merckx, Fignon en Hinault had den dat in hun goede tijd. In dit verband maak ik wel eens een vergelijking met toptennissers. Lendl en McEnroe zijn daar de grote herkenningspunten van het publiek. Het gebeurt maar eens in de zoveel tijd dat ze een keer verliezen en dan vaak nog niet eens in- de grote toernooien. Maar nu deze Tour de France een echte leider ontbeert is en blijft alles mogelijk. Je ziet nu ook ren ners bergetappes winnen van wie je dat zo gauw niet verwacht. Met alle respect overigens voor Echave en zijn landgenoot Fuer- te, want die hébben in de rit naar Alpe d'Huez een geweldige pres tatie neergezet. De echte Ronde van Frankrijk speelde zich echter op vijf minu ten of nog verder van de dagwin- naar af. Daar is inmiddels And rew Hampsten heel ver terugge vallen, terwijl hij eigenlijk toch een typische renner voor het hooggebergte is. Ik denk, en weet haast wel zeker, dat Hampsten een veel te zwaar programma achter de rug heeft. Hij heeft in de klassiekers ook steeds op de voorgrond willen treden en krijgt daarvoor nu de rekening gepre senteerd. ALPE D'HUEZ (GPD) - Met angst en beven ziet Jan Gis bers de komende dagen tegemoet. Zijn kopman Pedro Delgado had gisteren op Alpe d'Hueze de gele trui nog niet om de schouders of de Brabander fronste zorgelijk de wenkbrauwen. Hij bedacht zich dat het glorieuze moment wel eens een dag te vroeg gekomen kon zijn. „Deze inspan ning zal hij moeten bekopen. Hij zal er zeker de terugslag van krijgen, maar we kunnen alleen hopen dat die pas over vijf dagen komt. Dan kan het geen kwaad meer". De sommetjes van Van Poppel ALPE D'HUEZ (GPD) - Een sprinter moet gokken, een groene truidrager moet reke nen. Jean-Paul van Poppel heeft het gevoel of hij weer in de schoolbanken zit. Elke etap pe maakt hij sommetjes, waar van de uitkomst de eindover winning van het puntenklasse ment moet zijn. Ook gisteren op Alpe d'Huez sprak hij in ge tallen. „Ik ben blij dat Roche vandaag maar vijftiende is ge worden. Daardoor verdient hij niet zo veel punten voor de groene trui", zei hij hijgend, na dat hij als 142e de streep was In de ochtenduren, zes kilome ter na de start in Villard-de- Lans, pakte hij in een tussen- sprint vier punten. Vervolgens moest hij zich wegens mate riaaldefect in de groep laten te rugzakken tot bij de ploeglei derswagen. „Anders had ik de schade vandaag misschien nog beperkter kunnen houden". Desondanks was de calculatie van zijn kansen niet ongunstig. „Roche heeft nog twee dagen, waarop hij punten kan pakken. Dan komen er nog vlakke rit ten, waarin ik kan sprinten en ik kan me niet voorstellen dat een kanshebber voor de gele trui alles op alles zal zetten om het groen te pakken. Dat speelt in mijn voordeel", aldus Van Poppel. In de boeiendste Tour de France, uit de recente wielerhistorie zijn zelfs wonderen niet uitgesloten. Ook de eindwinst van Delgado niet. Beschimpt en vernederd sinds hij voor een vorstelijk bedrag na zijn Vuelta-winst in Nederland se dienst trad, komt hij eindelijk als een serieuze Tour-favoriet voor het voetlicht. Maar nog altijd niet echt zelfverzekerd, al kan die be scheidenheid ook theater zijn. „De ze voorsprong is onvoldoende om in de tijdrit in Dijon Roche voor te blijven, dus moet ik nog een keer in de aanval gaan. Of me dat lukt... Ik weet het niet", vertelde hij ont spannen in de gang van hotel La Christina op de top van de Alpen col. De gele trui van de Franse ron de over de Spaanse schouders ge slagen en een Nederlands appeltje in zijn rechterhand, waagde hij zich niet'aan gedurfde voorspellin gen. Gisbers blikte wel vooruit, maar de soms wat erg sombere toon pas te nifet bij de feeststemming die er hoort te heersen. Terwijl in Spanje het bloed van de wielersupporters kolkte van opwinding en blijd schap, stond de succesvolle ploeg leider met een uitgestreken gelaat op een zonovergoten terras. Geen woord van hulde voor de onophou delijke aanvallen van Delgado, die in tegenstelling tot zijn offensieve voorgangers niet instortte. „Hoe lang houdt hij dit vol", vroeg Gis bers zich bezorgd af, want hij ba lanceert op het randje. Net als ie dereen die iets onderneemt". Misleidend Het gevecht in de achterhoede van de etappe, die werd gewonnen door de Spanjaard Frederico Echa ve en waarin Laurent Fignon zo waar probeerde te werken aan enig eerherstel, werd op gang gebracht door de renner die voor elke gele truidrager een nachtmerrie moet zijn. Lucho Herrera, waarschijnlijk niet sterk genoeg om te winnen, sprong weg in de 21 bochten tellen de klim naar Alpe d'Huez. „Precies zoals ik het wilde", gaf Delgado toe. „Ik heb een paar dagen gele den al gezegd dat ik alleen op Her rera moest letten en dat is uitgeko men. Hij wil op elke berg laten zien dat hij de sterkste klimmer is en van mij mag hij". Delgado twijfelde geen seconde en sprong naar het wiel van de Co lombiaan. Die baande het pad naar de eerste Spaanse gele trui sinds Luis Ocana in 1973. „Dit", stelde Gisbers vast, „had beter pas mor gen kunnen gebeuren, want het verzwakt de positie van de ploeg als we de trui moeten verdedigen. De beste uitgangspositie heeft Ste phen Roche. Die hoeft alleen maar in het spoor van Delgado te blij ven". Over zijn schouder luisterde pr-functionaris Harrie Jansen aan dachtig mee. Toen het commen taar wat al te veel in mineur dreig de te raken, stuurde hij het gesprek bij. „Dat moest Roche vandaag ook en het lukte hem niet...". De Ier kwam na de etappe opge wekt uit de caravan van de doping controle. Uiterlijk was er geen spoor van verontsrusting te be speuren, maar met een microfoon voor zijn neus haakte hij gretig in op de polonaise van voorzichtige commentaren. „Vijfentwintig se conden... Het lijkt niet veel, maar meer mag ik absoluut niet verlie zen. Want dan wordt het een zware opgave om in de tijdrit van maar 38 kilometer nog van hem te winnen. Vandaag is precies gebeurd waar ik bang voor was. Twee klimmers die samen de aanval zoeken. Daar ben ik niet tegen opgewassen". Kampioen Het was waarschijnlijk hendige poging om tie te misleiden, want Roche bleef ijzingwekkend kalm in de achter volging. Hij reed in zijn eigen, strakke tempo naar bovon zonder zelf veel aan de leiding te komen. Gek genoeg kreeg hij steun van de Italiaan Loro, die de dans tegen de verraderlijke Alpenklim van dat groepje - met Jean Francois Ber nard - leidde. De Giro-winnaar was ook gisteren weer zuinig en weet zich nog altijd te beheersen. Hij kan zich dat veroorloven, want de tijrit in Dijon van aanstaande zater dag geeft hem een vrijwel zekere winst van twee minuten. „Mis schien zelfs wel tweeënhalf', pro beerde Delgado zijn ploegleider Gisbers nog te overtroeven in ne derigheid. Pedro Delgado op weg naar de gele trui. Luis Herrera ligt op de loer. De Ronde van Frankrijk is zon der de absolute heerser, die de laat ste jaren telkens La Grande Bouclé al ver voor de Champs Elysees be sliste, dan wel ongekend span nend, het grootste hardfietsevene- ment van de wereld mist een groot spreker, een snoever die de con currentie verbaal durft uit te dagen en probeert te demoraliseren. Deze Tour is schaatsen op onbetrouw baar ijs en wie er niet doorheen ALPE D'HUEZ (GPD) - Ploeglei der Jan Gisbers zegt dat de ge sprekken tussen de Nederlandse PDM-wielerploeg en de Ameri kaan Greg LeMond over een con tract voor volgend seizoen in een vergevorderd stadium zijn. Gis bers vertelde gisteren in Alpe d'Huez in contact getreden te zijn met de geblesseerde ex-Tourwin naar, omdat de kans levensgroot is dat de huidige kopman Pedro Del gado na dit jaar vertrekt. Zeker als hü de Ronde van Frank rijk wint is het vrijwel uitgesloten dat PDM hem kan behouden. „Spaanse ploegen geven dan blind, vijf ton meer dan het hoogste con tract dat hem geboden wordt. Daar kunnen wij niet aan meedoen", al dus Gisbers. Het ongekende succes van de ver guisde Spanjaard brengt zijn team dus in de moeilijkheden, want klassementsrenners zijn uiterst dun gezaaid. Gisbers: „Er zijn er maar vier. Jean-Francois Bernard, Stephen Roche, Delgado en Le Mond. Bernard zal altijd in Franse dienst blijven, Roche gaat naar Fa- gor, Delgado misschien terug naar Spanje en dan blijft er maar één over". Een extreem dure renner van wie, na zijn ongeval tijdens een jacht partij waarbij hij schotwonden op liep, maar moet worden afgewacht of hij ooit nog zijn oude niveau haalt. „Als Delgado vertrekt is er in ons budget ruimte voor het aan trekken van een nieuwe kopman", aldus Gisbers. De ploeg kan niet opbieden tegen Italiaanse teams, van wie er twee de Amerikaan al een astronomische bedrag hebben geboden. „Wij moeten het over een andere boeg gooien", liet de ploeg leider weten, „en onze manager HENNIE KUIPER Voor Cabestany geldt precies het zelfde. Die is inmiddels ook naar huis, terwijl iedereen op een goe de Tour van hem had gerekend. Cabestany was echter ook één van die renners die in de Omloop het Volk al in de kopgroep zat. Tja, wat moet ik nu verder den ken van deze Ronde? Delgado zal vandaag en morgen moeten laten zien dat hij die trui kan verdedi gen. Gezien zijn huidige vorm heb ik daar op dit moment alle vertrouwen in. Maar hij is er nog lang niet, want de vijfentwintig seconden die Stephen Roche nog op hem moet goed maken zijn na tuurlijk nog te overbruggen. De kansen van Roche sla ik, in de tijdrit van zaterdag veel hoger aan dan die van Delgado. Ik ver wacht echter dat Delgado voor die tijd zijn voorsprong op Roche nog wel zal vergroten. Want Ro che zal er niet beter van gewor den zijn nu hij gisteren een extra inspanning heeft moeten doen om de schade ten opzichte van Delgado nog enigszins te beper ken. Ondertussen mogen we ook Her rera nog niet uit het oog verlie zen. Hij is weer wat dichterbij ge slopen. En dan keer ik toch weer even terug op mijn stokpaardje: ik denk dat hij vandaag of mor gen toch nog wel een keer flink in het offensief zal gaan. Het mo ment is er nu rijp voor. Een tien de nieuwe drager van de gele trui kan er nog wel bij, al zie ik dat vandaag nog niet gebeuren. HENNIE KUIPER zakt is de winnaar. Met de waarde ring voor de durvers. „Want", zei Jan Gisbers gisteren over zijn kop man, „ook als hij een enorme te rugslag krijgt, is hij voor mij een groot kampioen". Manfred Krikke heeft dat twee we ken geleden in een gesprek met LeMond ook al gedaan. Greg is niet zo gek op een Italiaanse ploeg, omdat hij dan misschien de Tour de France op de tweede plaats moet laten komen na de Ronde van Italië. Hij heeft gezegd dat hij een ploeg zoekt, waar hij na zijn jacht- ongeluk rustig een seizoen kan be kijken wat zijn mogelijkheden zijn en hoe hij er voor staat. Wij hebben hem er op gewezen dat wij zo'n ploeg zijn. Delgado heeft ook twee jaar rustig zijn gang mogen gaan zonder dat hij onder druk werd ge zet". Of dat argument meer indruk maakt op LeMond dan het geld, wat tot nog toe altijd zijn voorlief de heeft gehad, moet worden afge wacht. Hij zou PDM-manager Krikke hebben toegezegd binnen afzienbare tijd te zullen reageren. WOENSDAG 12.00-17.45 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: met vandaag extra aandacht voor de zware Alpen etappe van Bourge d'Oisans naar La Plagne. Behalve recht streekse beelden van de be klimmingen zijn er vanuit de studio in Hilversum ook ge sprekken met vooraanstaande (oud-)wielrenners als Lucien van Impe, Hennie Kuiper en Nico Verhoeven, en zullen er historische beelden van vroe gere Alpenritten worden ge toond. De finish-reportage is tussen 15.30 en 17.45 uur. 12.30-13.30 BRT 1: Wielrennen: rechtstreekse reportage van de doortochten op de Lautaret en de Galibier in de Tour.de Fran ce. 16.00-17.45 BRT 1: Wielrennen: rechtstreekse reportage van de etappe van Bourg d'Oisans naar La Plagne in de Tour de France. 17.15-17.45 Did 1: ARD-Sport extra. Wielrennen: de 21e'etap pe in de Tour de France (Bourg d'Oisans-La Plagne). 17.40-17.55 Ned 1: Veronica Sport. Met beelden van de wed strijd PSV-Club Brugge. 17.50-18.10 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Bourge d'Oisans-La Plagne). 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87. Sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Bourg d'Oisans-La Plagne). 21.10-22.00 BBC 1: Sports: atle- tiekkampioenschappen vanuit Rome. 22.00-22.25 BBC 2: Sports: atle- tiekkampioenschappen vanuit Rome. 22.00-23.05 SKY: International Motor Sports '87. Met auto sport: de Acropolis rally en mo torsport: de Australische Grand Prix voor 250 cc en 500 cc motoren. 22.10-22.40 Did 2: Die Sport-Re portage. Met schermen (finale floretschermen voor dames teams vanuit Lausanne, en wielrennen (21e etappe van de Tour de France). 22.30-23.35 SCH: Super Sport: Gaelic voetbal. DONDERDAG 23-07 11.50-14.00 BBC 1: Cricket: En- geland-Pakistan (dag 1, 4e test match) vanuit Edgebaston. 14.35-14.50 BBC 2: Cricket: En- geland-Pakistan.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13