Twee Warmondse boeren uit isolement Korte-baan draverij bij paardenmarkt Voorschoten Oegstgeest blijft vechten tegen rommelige garage Geversstraat Eindelijk resultaat na tien jaar overleg en een half miljoen op tafel Den Haag mag Wassenaarse watertoren kopen en slopen Illegale lozer gepakt PTT -bus verdwenen Waterrijk Warmond in verf en klei WOENSDAG 22 JULI 1987 REGIO LEIDEN VOORSCHOTEN - De dag van de Voorschotense paardenmarkt, dinsdag 28 juli, is traditiegetrouw ook de dag dat de korte-baandrave- rijen worden gehouden. De Prins Bernhardlaan is wederom het cen trale punt waar het zaagsel die middag zal opstuiven. De organisatie, het 'Comité Paar densport', verwacht de 28ste zeker dertig paarden - dat is het maxi mum - aan de start. Landelijk be kende pikeurs hebben zich inge schreven voor de draverijen, die om half twee begjnnen. Ze strijden om geldprijzen: voor de winnaar ligt een bedrag van 3250 gulden klaar. Ook voor de trainers zijn prijzen beschikbaar. De korte-baandraverij is geba seerd op een afvalsysteem. Steeds komen twee paarden tegen elkaar uit. De paarden die twee ritten heb ben gewonnen, gaan over naar de tweede omloop. Uiteindelijk blij ven twee paarden over en die dra ven dan uiteraard voor de eerste en tweede prijs. De kortebaan-draverij is ook dit jaar weer één van de nevenevenementen van de Voorschotense paarden markt. Bij de startlijn aan de Prins Bernhardlaan worden dertig paarden verwacht. (Archieffoto) Op de baan is de mobiele totali- sator van Ladbroke aanwezig. Voor een minimale inzet van twee gulden kan men hier een gokje wa gen. Er worden volgende week in DEN HAAG/OEGSTGEEST - Oegstgeestenaar M. Beukman moet het afval van zijn erf ach ter zijn woning aan de Gevers straat weghalen, maar hoeft de hefbrug met overkapping niet te slopen. Beukman had de Af deling Rechtspraak van de Raad van State gevraagd het besluit van de gemeente Oegst geest om zijn erf leeg te halen te schorsen. Zijn verzoek is slechts voor een deel gehono reerd. Beukman mag de hefbrug met de overkapping laten staan. De ge meente had deze weg willen heb ben, omdat Beukman er gebruik van maakt om aan auto's te sleute len. Volgens de gemeente heeft hij er een soort garagebedrijf, maar Beukman zegt dat hij alleen zijn middag getrokken door notaris gen auto's onder handen neemt. Boom. De prijsuitreiking van het Hij heeft nogal wat auto's omdat Bij de draverij hoort ook een (al drafgebeuren zeklf wordt 's avonds hij actiefis in de racerij. Het sleute- even traditionele) loterij; de win nende nummers worden dinsdag- i zijn auto's blijft i De gemeente wilde verder dat hij allerlei afval van het terrein zou verwijderen. Volgens de gemeente paste het rommelige terrein dat is gelegen langs de De Kempenaer- straat niet bij deze „belangrijkste winkelstraat van Oegstgeest". Ook van dit besluit had Beukman schorsing gevraagd, maar de Afde ling Rechtspraak heeft dat afgewe- De Oegstgeester gemeentesecre taris F. Willeme meldt dat de ge meente niet volledig tevreden is gesteld. "Wij zien de bodemproce dure met vertrouwen tegemoet", voegt hij er meteen aan toe. De ge meente laat het hier klaarblijkelijk niet bij. Op welke punten Beuk man dan nog kan worden aange pakt, kan Willeme niet zeggen. Hij kent thans slechts de uitspraak van de Afdeling Rechtspraak, niet de argumentatie. Die komt pas over drie maanden op zijn bureau. Volgens Willeme zijn bewoners van de De Kempenaerstraat, voor al die van hoger gelegen verdiepin gen, weinig te spreken over Beuk- mans garage-erf, net zo min als de WARMOND - Tien jaar overleg met verschillende instan ties heeft het gekost maar de Warmondse agrariërs C.C. van Schie en C.D. van der Geest, beiden met hun bedrijf gevestigd in de Sweilanderpolder, zullen nu dan toch ein delijk uit hun geisoleerde positie worden bevrijd. Met de agrarische ontsluiting, waarvoor alle lichten op groen zijn gezet, is een bedrag van een dikke half miljoen gulden gemoeid. De enige Warmondse agrariër die nu nog op een ontsluiting wacht, is de jonge (kaas)boer Van Schie in de Zwanburgerpolder met de boer derij De Eenzaamheid. De beide boeren van de Sweilan derpolder moeten zo'n drie ton uit eigen zak betalen. De gemeente helpt voor twee ton mee; het water schap Oude Veenen voor 75.000 gulden. Aan de volstrekt achter haalde wijze van bedrijfsvoering van het agrarische tweetal, komt een einde. De aan- en afvoer van veevoer en melk hoeft niet langer met een bootje over water te wor den afgewikkeld. Zulke tafereel tjes doen het misschien leuk op een ansichtkaart maar staan te ve van de hedendaagse realiteit af, oordeelt Van Schie (62). De melk bus kan definitief met de vuilnis man mee; heuse tankwagens zul len de boerderijen aandoen. "Je zou kunnen zeggen dat ik nu niet tenaren meer in zo'n bewerkelijke vaarpol- der zit". lange duur van het overleg, waar aan onder meer de boeren zelf, de gemeente, het waterschap, de pro vincie Zuid-Holland en de gemeen te Alkemade deel hebben geno men, zegt gemeentesecretaris C. Zoetemelk: "Er is flink gestoeid over de tracés". Aanvankelijk zou den de beide boeren via de Leidse- weg worden ontsloten. De weg diende dan over de boerderij van ene Van der Poel te lopen maar met deze agrariër kon daarover geen overeenstemming worden be reikt. Deze route was de kortste ge weest. De ontsluitingsweg waar voor thans is gekozen, is een flinke omweg en loopt dus zelfs voor een deel door de gemeente Alkemade. Boerderij De Eenzaamheid in de Warmondse Zwanburgerpol der. Om de enige boerderij in deze polder te ontslui ten is een pontver binding over de Zijl nodig. Boer van Schie is de laatste Warmond se agrariër die moet worden ont sloten. Zijn colle ga's in de Swei landerpolder gaan hem voor. (Archieffoto) Gestoeid De ontsluiting begint bij de Boekhorsterweg in Alkemade en loopt door tot aan de boerderij van Van Schie, 'De Klaverhof, aan de Zijp, het water dat voorheen als ontsluitingsroute diende. Over de De provincie was evenmin de meest meegaande overlegpartner. Volgens Zoetemelk ziet vooral de milieutak van de provinciale amb- nauwlettend op toe dat 'milieu- en landschapswaar- fiaat. De boeren moeten zelf voor den" van het fraaie gebied intakt het onderhoud van de weg zorgen, blijven en wordt elke weg die er Aan Zoetemelk de vraag waarom wordt aangelegd met argusogen de gemeente twee ton erin stopt: bekeken. Het is mede op aandrin- "Warmond is niet alleen een re gen van de provincie dat zal wor- creatiegemeente. Van oorsprong is den voorkomen dat de ontslui- het een agrarische gemeenschap, tingsweg als toeristisch pad gaat En daarom is het gemeentebestuur dienen. Bij de ingang zullen bor- er alles aan gelegen de agrarische den komen te staan die erop wijzen structuur te verbeteren en in stand dat het om een particuliere weg te houden". winkeliers. Binnenkort beginnen de langverwachte en drukbespro- ken werkzaamheden ten behoeve van de herinrichting van de straat. "Iedereen wil een mooie winkel straat ervan maken. En Beukmans erf - en nu citeer ik de bewoners - wordt als een blijvend rotte plek beschouwd", aldus Willeme. Willeme weerlegt de harde uit spraken van Beukmans advocaat die tijdens de zitting heeft gezegd dat het de gemeente er alleen maar om te doen is de toegankelijkheid van de Markthof te verbeteren en Beukman er met zijn hele hebben en houden weg wil hebben. Wille me dicht de advocaat "bovenmen selijke krachten" toe. Volgens hem is die link helemaal niet te leggen. "Of hy moet meer weten over de gemeente dan de gemeentesecreta- Voorheen werd er wel gesproken - overigens nooit officieel - over de mogelijkheid voor Proper, de eige naar van de Markthof, om Beuk mans huis en terrein te kopen om er parkeerplaatsen van te maken. Inmiddels is er een andere situatie ontstaan. Proper heeft zijn Markt hof gevuld met Albert Heyn en in de directe omgeving is het parkeer plaatsenbestand zo zoetjes aan al aardig op peil gekomen. Volgens Willeme is het zelfs zo dat als Proper nu met een verzoek van voornoemde strekking op het gemeentehuis zou komen, de ge meente medewerking zou weige ren. Het slopen en verwijderen van Beukmans opstallen zou een gat in de bebouwing veroorzaken, pre cies op de plek waar volgens ge meentelijke uitgangspunten aan eensluitende bebouwing vereist is. Fietster raakt boom OEGSTGEEST - Een 42-jarige vrouw uit Oegstgeest heeft gister- midag een hersenschudding opge lopen tijdens een fietstochtje door de Juffermansstraat. Hoewel haar verklaringen door geheugenverlies worden verzwakt, denkt de politie dat de vrouw door een te hoge snel heid met haar flets is gaan slinge ren, tegen een boom klapte en ver volgens met haar hoofd een trot toirrand raakte. Balk en zaag weg ZOETERWOUDE - Een merk waardige buit heeft de inbraak in een opslagloods aan de Zoeter- woudse Europa weg opgeleverd. Meegenomen werd onder meer een gele zwaaibalk die men van een dienstauto heeft gedemonteerd alsmede een motorzaag. De inbre kers zijn binnengekomen door eenvoudigweg de deur open te bre ken. Geduld Blijft nog over, boerderij de Een zaamheid. Ook de jonge boer Jan van Schie kampt nog altijd met ontsluitingsproblemen. Hij heeft een paar jaar terug het werk van zijn vader overgenomen en wil wat wat dat aangaat meer toekomstper spectieven. Lange tijd heeft het er- WASSENAAR - De gemeente Den Haag verwacht nog dit jaar een begin te kunnen maken met het slopen van de Wassenaarse watertoren langs het terrein van de Haagsche Golf- en Country club. De golfers en de vereniging Vrienden van Wassenaar zijn fel gekant tegen het omver halen van de toren bij Duinrell. Beide clubs noemen de water toren een 'markant punt in het landschap', maar leggen andere accenten. De HG CC wil de to ren in de eerste plaats behouden als een soort baken waarop de spelers hun richting kunnen be palen. Bovendien vinden zij - net als de vrienden van Wassenaar - hem mooi en behorend bij de baan. Het liefst willen de vereni gingen dat de toren wordt opge knapt. Maar dat lijkt ijdele hoop. Bur gemeester en wethouders van Wassenaar hebben de gemeente Den Haag laten weten geen be zwaar tegen het slopen van de watertoren te hebben. Die garan tie wilde Den Haag hebben alvo- De ten dode op- rens het bereid was een stuk geschreven water- grond van 3400 vierkante meter toren in de Wasse- van Wassenaar over te nemen. naarse duinen. De toren staat op dit stuk terrein, (foto Wim Dijkman) Wassenaar wil de grond kwijt, omdat het niet weet wat het er mee moet beginnen. Den Haag voegt het perceel toe aan het ter rein van de duinwaterleiding. Een woordvoerder van de resi dentie vertelde dat de watertoren in een slechte toestand verkeert en geen enkele functie meer heeft. Aan opknappen wordt om verschillende redenen niet ge dacht. Er is geen sprake van een monument en een renovatie is 'niet te betalen'. De twee dienst woningen in de directe omge ving van de watertoren zullen niet worden gesloopt. Den Haag wil ze bestemmen voor mensen die het terrein zullen bewaken. Een eventuele commerciële bestemming in de vorm van een restaurant, is volgens de ambte naar geen zaak die de gemeente aangaat. "Den Haag", zegt hij, "denkt in elk geval niet in die richting. Waarschijnlijk zullen de kosten om de toren in die sfeer aan te passen veel te hoog zijn". Dus lij kt er niets anders over te bijven dan slopen. Maar er kun nen wel bezwaarschriften tegen dat voornemen worden inge diend. Als die steekhoudend worden bevonden kan het nog lang duren alvorens de toren uit beeld verdwijnt. naar uitgezien dat er twee boeren vanuit de dorpskern de overstap naar de Zwanburgerpolder zouden maken. De kosten van de benodig de pontverbinding over de Zijl, waaraan de gemeente ook bereid is mee te betalen, hadden dan over meer hoofden kunnen worden uit gesmeerd. De agrariërs in kwestie besloten uiteindelijk om te blijven zitten waar ze zitten. Zij wilden lie ver een pontverbinding aan de an dere kant van polder, over de Leede. Een ontsluiting via de Zijl kant zou als probleem met zich meebrengen dat de melkwagen een heel eind de polder in moest om bij de beide boeren te geraken. Inmiddels is Van Schie druk aan het onderhandelen met een aanne mer over de steigers die aan beide kanten van het water moeten ko men. De melkpijpleiding, naar Fries voorbeeld, hetzij onder water hetzij er overheen, zou zijn afgeval len als mogelijkheid om De Een zaamheid te ontsluiten. Van Schie legt vriendelijk uit dat hij het mo ment nog niet rijp vindt om zijn verhaal te vertellen. Aandringen helpt niet. "Wat er ook over wordt geschreven, men roept meteen: Van Schie krijgt een pont. Maar ik krijg helemaal niets. Er kómt heel misschien een pont. Heb nou nog effen geduld", luidt zijn klemmen de verzoek. OEGSTGEEST - Kort nadat hij het wegblijven van de gemeente- gistermiddag zijn goedgevulde reiniging. Hij kreeg echter al snel container illegaal had ge- wroeging en bleek onmiddellijk leegd in een sloot geesterstraatweg kreeg een man a leeftijd bezoek van de politie. Twee oplettende burgers hadden de lozing bij de Jelgersmakliniek direct gemeld en een korte speuractie tussen het modderig geworden vuil zetten agenten di rect op het spoor, bereid het vuil zelf uit de sloot te halen. Dit gevoel werd nog ver- middelbare sterkt toen hem duidelijk ge maakt werd dat hij daar een ge peperde gemeentelijke rekening door kan ontlopen. De Oegstgeestenaar kwam er nu met een proces-verbaal van af. De maximale boete voor ille- Een verhoor bracht aan het gale lozingen van huisvuil be licht dat de man zijn daad had draagt volgens een woord voer- gesteld om te protesteren tegen der van de politie 35 gulden. OEGSTGEEST - De politie en bewoners van de Oegstgeester Admiraal de Ruyterlaan en om geving reageerden vanochtend verbaasd op de verdwijning van de PTT-brievenbus op de hoek van die straat. De politie wist niet of zij met een diefstal te ma ken had en de bewoners niet waar zij hun post nu moesten la ten. Een woordvoerder van de PTT maant tot kalmte. Van diefstal is geen sprake. De rode kast kon echter niet meer op slot. Juist om diefstallen te vermijden heeft de PTT het ding zelf verwijderd. De PTT belooft dat vandaag nog een nieuwe brievenbus aan de stan daard zal worden opgehangen. WARMOND - Een Oegstgeester en een Haagse kunstenaar hebben zich door het waterrijke Warmond laten inspireren bij de vervaardi ging van pentekeningen, aquarel len en pastelkeramieken. Hun werk is dezer dagen te zien in gale rie de Pomp in Warmond, onder de 'waterrijk Warmond'. De kunstenaars zijn Louis Schutte en Carla Pont. Beiden zou den op hun verkenningstochten in de omgeving van het dorp zijn ge troffen door de schoonheid van het gebied. Pont gebruikte klei om haar indrukken vast te leggen. Uit die klei maakt zij landschappen. Schutte vertoeft immer aan de wa terkant voor inspiratie. Schutte is 25 jaar werkzaam in het onderwijs geweest. Hij schil dert en tekent sinds 1981. Zijn gfo- te voorbeeld zou de Moordrechtse kunstenaar Jan Bom zijn. Les in stillevens schilderen kreeg hij van de Amsterdammer Charles Louis. Carla Pont is autodidakt. Het vervaardigen van brooddeegfigu ren alleen bevredigde haar niet lan ger. Drie jaar geleden kwam zij in aanraking met het fantasiekleien. Een gewone plak klei is haar ver trekpunt. Die schraapt zij uit en vult ze op andere plekken op. Na tuurlijk onstane scheuren en onre gelmatigheden laat ze deel uitma ken van de compositie. Zelf noemt ze haar werk kijkkeramiek. De expostitie is te zien tot en met 6 augustus. Dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. donderdag van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur. In het weekeinde van twee tot vieren. Alkemade avondfietsvierdaagse over 25 of 40 km, start tussen 18.30 en 19.00 uur, diverse vertrek punten. kermis in Rijpwetering, Katwijk bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het PMT, Tulpstraat, 20.30 uur. ri de familie de Gier uit Hillegom, Hervormde kerk, Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. badgasten tennistoernooi, tennispark T.C. Casino, tot 21.00 uur. Noordwijkerhout wereldkampioenschappen 'Paalzitten', bij het Oostduin- se meer, nabij restaurant 'de Duinvos'. zomeravond-viswedstrijd voor iedereen, georganiseerd door hengelsportver. 'de Ar- noud', van 19.00 tot 21.00 uur, Leidsevaart nabij spoorweg overgang. DONDERDAG 23 JULI Alkemade laatste etappe avondfiets vierdaagse, start tussen 18.30 en 19.00 uur, diverse vertrek punten. kermis in Rijpwetering, Hertogspark, Oud Adese- klootschieten en trimmen bij paviljoen Willy Zuid, aan vang 13.00 uur. speedplaytoernooi bij pa viljoen Willy en Loes, aan vang 19.30 uur. jokeren en biljarten bij wijkvereniging Hoornes/ Rijnsoever, 20.00 uur. Leiden film; 'Down By Law', aan vang 21.15, Filmhuis LVC, Breestraat 66. Noordwijk zomerbloemen-expositie in de Ned. Hervomde Kapel, Hoofdstraat, 19.00 tot 22.00 waterspelprogramma in het Bollenbad, Nieuwe Zee weg, 13.00 tot 15.00 uur. zomeravondconcert door Charles J. de Wolff, dirigent van het Bach-koor Holland, aanvang 20.15 uur. strandloop over 4 of 8 km georganiseerd door volley balver. NOVO, aanvang 19.30 uur bij de politiepost. Noordwijkerhout wereldkampioenschappen 'Paalzitten', Oostdduinse nabij restaurant 'de de Speleweij, aan vang 9.30 uur. avondfilm 'De Rode Kaper kapitein'. voor de jeugd van 6 tot 12 jaar in de Spelewey, aanvang 19.00 uur. VRIJDAG 24 JULI Alkemade AVRÓs Top Pop disco show in Rijpwetering, aan vang 21.00 uur in de feest tent, Oud Adeselaan. Alphen verzamelbeurs in de open lucht, 10.00 tot 16.30 uur. Vo gelpark Avifauna. disco-party m.m.v. Freaka- ristic, aanvang 21.00 uur, jon gerencentrum Het Kasteel, Concertweg. Katwijk concert door Jean Guillou uit Parys op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat, aan vang 20.15 uur. Leiden concert door 'Inity' (reg gae), LVC, Breestraat 66. Voorhout afbreken van de hutten by de Spelewey, aanvang 9.30 bowling voor kinderen van 6 t/m 12 jaar in Noordwijker hout, opgeven bij de Spele weij, vertrek 13.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11