Visseiijdagen Katwijk in teken haringhandel Pensionhouders zien aantal gasten dalen Rijnsburgse Vliet drooggelegd 'Katwijk is geen familiebadplaats meer' Morgen zijn wij in... PAGINA 10 W III REGIO WOENSDAG 22 JULI 1987] Evenement kost dit jaar 3 ton KATWIJK - Tijdens de ko mende Visserijdagen wil Katwijk zich presenteren als Europees centrum voor de haringhandel. De vangst, de verwerking en de export van dit produkt staan cen traal bij een aantal onderde len van het activiteitenpro gramma dat door het orga nisatiecomité is opgesteld. De Katwijkse Visserijdagen worden dit jaar gehouden in de week van 15 tot en met 22 augustus. Hoewel de kustgemeente zelf niet over een zeehaven beschikt, neemt Katwijk in het nationale- en inter nationale visserijbedrijfsleven nog steeds een vooraanstaande plaats in. Niet alleen doordat de beman ningen van de Nederlandse vis sersvloot voor een belangrijk deel uit Katwijkers bestaan, maar ook door de aanwezigheid van een aan tal grote visverwerkende bedrijven in de kustplaats die op ruim 40 ki lometer afstand van de 'Katwijkse' thuishaven IJmuiden uitstekend floreren. Door de aanwezigheid van deze industrie kan Katwijk nog steeds aanspraak maken op de titel Euro pees centrum van de haringhandel. Volgens groothandelaar T. Hoek verwerken de vijf grootste bedrij ven 65 tot 70 procent van de haring die in Europese wateren wordt ge vangen en mogen zij zich gezamen lijk ook de grootste Europese ex porteurs van dit produkt noemen. De haring die in Katwijk wordt verwerkt is niet alleen afkomstig van de schepen van de Nederland se vloot, maar vooral ook uit Dene marken en Noorwegen. De visver werkende bedrijven in Katwijk bieden direct werkgelegenheid voor 700 mensen en bij de aanver wante bedrijven zijn nog eens ruim 500 mensen werkzaam. De plaatselijke groothandelaren en haringverwerkende bedrijven presenteren zich op 15 augustus tij dens de openingsdag van de Visse rijdagen in de Princestraat van de kustplaats. Er zijn demonstraties van de verschillende verwerkings methoden en het publiek kan proe ven van de diverse klaargemaakte produkten. De Visserijdagen wor den officieel geopend door burge meester C.A. Bos van de kust plaats, samen met de voorzitter van de Nederlandse Haringgroot handel, de Katwijker C. Haasnoot. De presentatie van de haringver werkende bedrijven rond de ope ning duurt tot 13.00 uur. Activiteiten De Katwijkse Visserijdagen wor den dit jaar voor de derde keer ge houden. Het initiatief van de win keliersvereniging Princestraat- Andreasplein-Centrum (PAC) en de haringhandelaar Hoek is in de afgelopen periode uitgegroeid tot een evenement dat vele tiendui zenden bezoekers trekt. In het or ganiserend comité zijn behalve vertegenwoordigers van de winke liers en het visserijbedrijfsleven, ook wethouder W. van der Plas en VW-directeur K. Verplancke ver tegenwoordigd. Met de organisatie van de Visse rijdagen is volgens A. van Duijn van het comité een bedrag van 300.000 gulden gemoeid. Het me rendeel van dit bedrag wordt opge bracht door de deelnemende be drijven, die gratis personeel en ma teriaal ter beschikking stellen. De gemeente Katwijk subsidieert tot maximaal een bedrag van 8000 gul den en brengt geen kosten in reke ning voor de diensten van de ge meentebedrijven en openbare werken tijdens het evenement. Het comité is verder tevreden over de medewerking van een aan tal plaatselijke vereningen, die zelf activiteiten hebben georganiseerd die binnen het programma van de Visserijdagen passen. Het pro gramma kon daardoor onder meer worden uitgebreid met voetbal wedstrijden, een haringloop, een haringrock-festival en een denk sportavond met deelname van teams uit een aantal vissersplaat-: Het symbool van de Katwijkse Visserijdagen is ook dit jaar weer de ereboog in de Princestraat. Het pronkstuk van 600 houten haring tonnen en een groot aantal visserij- attributen wordt al volgende week vrijdag opgezet en blijft de hele! maand augustus in het Badcen- trum staan. Hoogtepunten in het programma' van de Visserijdagen zijn onder meer een grote expositie van de Marine Luchtvaartdienst, een foto expositie in het museum van dej na-oorlogse vloot, de nationale ha- ringschoonmaakwedstrijd op het plein van de Visserijschool en de ringrijderij van het genootschap Oud Katwijk op de Boulevard. Op vrijdagavond 21 augustus wordt weer de traditionele vlootschouw gehouden voor de Katwijkse kust, waaraan wordt deelgenomen door minstens 15 vissersschepen. Tij dens deze vlootschouw worden er op verschillende plaatsen van de "Boulevard concerten gegeven en later op de avond is er een groot vuurwerk vanaf de schepen en op de Boulevard. Het comité heeft een, prijs beschikbaar gesteld voor het schip dat het mooist is gepavoi- seerd en het publiek kan tijdens dei Visserijdagen met zogenaamde wegwerpcamera's deelnemen aan| een fotowedstrijd. Op zaterdag 22 augustus houden de bedrijven langs het Prins Hen drikkanaal open huis en wordt in het centrum weer de grote visva- riamarkt gehouden. Een van de meest aantrekkelijke onderdelen van deze markt is de vistafel van de haringhandelaar T. Hoek. In zijn kraam van 40 meter worden onge veer 350 soorten vis tentoonge steld. De meeste van deze soorten worden pas in de laatste week aan gevoerd uit alle belangrijkse vis sershavens in Europa en Afrika. Vijf inbrekers in Hoofddorp aangehouden HAARLEMMERMEER - De poli tie van de Haarlemmermeer heeft vijf mannen aangehouden die er van worden verdacht eind vorig jaar en begin 1987 in Hoofddorp 23 inbraken te hebben gepleegd. De Hoofddorpers, in leeftijd variërend van 16 tot 19 jaar, ontvreemdden geld en sieraden met een totale waarde van enkele tienduizenden guldens Bazaar in Noordwijk NOORDWIJK - De afdelingen Rotterdam, Leiden en Haarlem van de Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging 'Tesselscha- de-Arbeid Adelt' organiseren op woensdag 5 augustus een bazaar in hotel Huis Ter Duin aan de Konin gin Astrid Boulevard in Noordwijk aan Zee. Op de markt worden baby- en kinderkleding, handwerkstukken en tal van andere goederen te koop aangeboden. De bazaar is gratis te bezoeken van 10.00 tot 16.00 uur. AANHOUDING - De politie van Hillegom heeft gisteren in een plaatselijke pizzeria een 21-jarige inwoner van Haarlem aangehou den. De man wordt ervan verdacht in de pizzeria, waar hij werkzaam is, diverse malen geld te hebben ontvreemd. NET' IJMUIDEN - Aanvoer van verse zeevis. (Notering in gld. per kg.) Periode: 21/7/ 1987: Tong 782, Tarbot 334, Griet 5, Schol 16440, Schar 60, Diversen 1250, Tong groot 32,22-32, groot middel 32,05-31,01. klein middel 30,68-30,98. klein I 26.89- 25,96, klein II 19,52-17,96, Tarbot 28.94- 26,00. Prijs per 40 kg.: Tarbot 966-816, Griet 768, Schol I 180-172, Schol II 168-162, Schol III 148-142, Schol IV 152-120. Besommingen: HD 50-3600, KW 35- 71200, UK 11-1600, UK 129-1100, HOH 29-6500, WR 29-2600, WR 88-5100. De Vliet in Rijnsburg. Na de zomervakantie wordt een begin gemaakt met het slaan van damwanden. (foto Wim Dijkman) RIJNSBURG - Na de bouwvak vakantie wordt in Rijnsburg be gonnen met het heien van dam wanden voor nieuwe walmuren langs de Vliet in het historische centrum van het bloemendorp. Het aanbrengen van de walmuren maakt deel uit van een grondige opknapbeurt van de Vliet en omge ving. Tot de reconstructie behoren eveneens de aanpassing van het rioolstelsel, de waterleiding en de herinrichting van de Vliet aan de noord- en zuidzijde. In mei is de aannemer begonnen met de werkzaamheden. Een deel van de Vliet is in eerste instantie uitgebaggerd en daarna volgestort met zand. De bagger is tijdelijk op geslagen bij de zogenaamde Put van Menten in Oegstgeest. Binnen kort beginnen medewerkers van het Genootschap Oud Rijnsburg hier met het onderzoeken van de bagger op de aanwezigheid van eventuele historische voorwerpen. Tijdens de werkzaamheden is ook de Valkbrug gesloopt. Deze brug verkeerde evenals de Kui- persbrug - die later wordt afgebro ken - in zeer slechte staat van on derhoud. Beide bruggen worden later weer in hun oorspronkelijke vorm opgebouwd. De gemeente Rijnsburg hoopt dat na de opknap beurt ook de eigenlijke namen van de beide bruggen weer in ere kun nen worden hersteld. De Rijnsbur gers spreken al jaren van Koe- straatbrug en de Smitstraatbrug. Na het herstel van de walkanten aan beide zijden van de Vliet, zal verder een zogenaamde wasstoep, een trottoir tussen de rijbaan en het water, worden aangebracht. Voor de totale opknapbeurt van de Vliet, die naar verwachting bin nen vier jaar kan worden afgerond, moet ruim zes miljoen gulden wor den uitgetrokken. De werkzaam heden worden behalve door de ge meente Rijnsburg, ook bekostigd door de provincie Zuid-Holland. Tevens komt er een bijdrage uit een werkloosheidsproject. BOOT AANGETROFFEN - De po litie van Rijnsburg heeft in de Ou de Rijn achter de Voorschoterweg in Valkenburg een rubberboot ge vonden. Het is niet bekend of de boot is gestolen of door de eigenaar achtergelaten. De rijkspolitie te water probeert de herkomst van de boot te achterhalen. KATWIJK - Het gaat de mees te traditionele pensionhouders vandaag de dag bepaald niet meer voor de wind. Enerzijds moeten zij opboksen tegen de zogenoemde low-budget hotels met hun dikwijls modern uit geruste kamers en anderzijds is er de bestaande concurrentie met particulieren die kamers verhuren. door Adriaan Brandenburg T. Witteveen, pensionhouder in Katwijk, weet er alles van. "Ik heb twintig jaar lang alleen maar een stijgende lijn gekend, maar de laat ste paar jaren neemt het aantal gas ten dat mijn pension bezoekt ech ter steeds meer af', stelt hij enigs zins mismoedig vast. Deze zomer valt het bezoek van gasten volgens hem helemaal te gen. "Maar dat is aan de hele kust zo. We hebben een paar weken met uitgesproken slecht weer te maken gehad. Ja, en dan boeken de men sen toch maar liever een reisje naar de zon in plaats van naar Katwijk". Vooral het slechte weer in West- Duitsland heeft een grote rol ge- Vijf woningen naast elkaar opengebroken LEIMUIDEN - Bij een inbraak in vijf woningen aan de Leimuidense Rietlanden zijn vannacht geld en cheques verdwenen. De dieven kwamen binnen door boven- raampjes te openen. Deze waren volgens de politie onvoldoende vergrendeld. Een zesde huis werd ongemoeid gelaten. Dit waar schijnlijk omdat de bewoners een hond hebben. De grootte van de schade is nog onbekend. speeld bij het geringere aantal boe kingen, meent Witteveen. "Al is het hier nog zo mooi, als het daar slecht is komen ze niet", aldus de in Friesland geboren pensionhou der. Folders Het aantal pensions is door de steeds geringere klandizie in de af gelopen jaren in Katwijk flink te ruggelopen. Witteveen: "Ik heb nog folders liggen waarop 46 pen sions stonden vermeld. Er zijn er nu nog slechts 18. Die cijfers zeg gen toch wel iets". De pensionhouder voelt zich in deze toch al mindere tijden vooral in de steek gelaten door de plaatse lijke VW. Witteveen meent dat de gasten die naar een kamer vragen in eerste instantie naar de hotels en pensions moeten worden verwe zen. "Wij verdienen ons brood er mee en zijn afhankelijk van de ka- merverhuur. Particulieren die ka mers verhuren hebben dat er veel al als extraatje bij en doen dat bo vendien vaak nog zwart ook. Kap pers klagen dat er zoveel in de avonduren wordt geknipt, mogen wij dan misschien als horeca ook klagen over de particuliere kamer- verhuur?" Witteveen begon 24 jaar geleden met een pension in de Princestraat in Katwijk, na in verschillende ho tels in het land te hebben gewerkt. Na vier jaar verhuisde hij naar de Koningin Emmalaan, waar hij tot op de dag van vandaag is geves tigd. In hotel-pension Witteveen kun nen 40 gasten worden onderge bracht. 's Morgens kunnen ze op een ontbijt rekenen en 's avonds op het diner. "Van het serveren van de lunch zijn wij een paar jaar geleden afgestapt. Daaraan hebben steeds minder mensen behoefte. Zeker als het mooi weer is en ze lekker op Ast strand kunnen zitten". a nvankelijk was hij alleen in het voorjaar en de zomermaanden ge opend, maar later werd het bedrijf je het hele jaar door opengesteld. "Dat moesten we wel door het ge ringere bezoek". Komen er in het hoogseizoen veel toeristen, buiten het seizoen verleent Witteveen sa men met zijn vrouw, zoon en doch ter vooral onderdak aan werkne mers van bedrijven die in de regio actief zijn. "En dan zijn er natuur lijk altijd nog mensen die er in het weekeinde even tussenuit willen", vertelt Witteveen. De meeste gasten die tijdens de zomermaanden hun verblijf kiezen in pension Witteveen zijn afkom stig uit West-Duitsland. "We heb ben hier gasten die al meer dan 18 jaar bij ons komen". Veel mensen kiezen voor een klein pensionnetje vanwege gezelligheid. "Overdag gaan ze naar het strand en 's avonds willen ze met elkaar een praatje maken. Wij zitten dan ook altijd bij onze gasten. En dan moet je goed opletten dat je niet teveel bij de een in plaats van bij de ander gaat zitten. Je hebt zo scheve ge zichten, vooral bij Duitsers. We hebben ooit gasten gehad die weg bleven omdat wij het jaar ervoor te weinig met ze hadden gepraat". Publiek Volgens Witteveen is het publiek in de loop der jaren overigens wel sterk veranderd. "Vroeger kwa men hele gezinnen. Die boekten voor drie en soms vier weken achtereen. Het zijn nu vooral jon geren die een of twee nachten hier verblijven. Voor de grote vakantie boekt men een paar weken naar het zonnige zuiden. Als er dan nog een paar mooie dagen overblijven, Broeken gestolen komen ze gauw nog even naar onze kust. Nee, Katwijk is echt geen fa miliebadplaats meer", zo stelt hij vast. Kritisch, om niet te zeggen lastig, blijven sommige gasten wel is Wit- teveens ervaring. Vooral de Duit sers. "Belgen, Fransen en Scandi- naviërs vinden al gauw alles goed. Vroeger betaalden de gasten bij Witteveen ook veelal pas achteraf. "Als het dan begon te regenen was oma ineens dood. Ik geloof dat ik hier wel eens gasten heb gehad waarvan de oma vijf keer is dood gegaan. Brak de andere dag de zon dan weer door, dan bleek het met oma allemaal toch nog mee te val- Exposities in Noordwijk NOORDWIJK - Koen Mer tens en de fotogroep X 65 exposeren van 8 tot en met 23 augustus in de Neder lands hervormde kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Voor de keramist Koen Mertens is het de vierde keer dat hij zijn werk tentoonstelt in dit gebouw. Voor deze expostie koos Mertens het thema 'mens en dier'. De kunste naar ziet zichzelf nog altijd als een pottenbakker van huis uit en het zogenaamde draaiwerk staat bij hem centraal. De toeschouwer zal het ook als zodanig kunnen herken nen. Om de vormgeving het meest te doen spreken, zijn de kleuren van de werkstukken sober gehou den. Behalve werk van Koen Mertens, zijn er ook foto's te zien van leden van de Noordwijkse fotogroep X 65. Sedert enkele jaren is het gebruike lijk dat de fotoclub eens in de twee jaar dé gelegenheid krijgt om foto's van haar leden tentoon te stellen. Evenals voorgaande jaren zullen alle leden van de groep zich tijdens deze expositie presenteren met zelf gemaakte en zelf ontwikkelde foto's. De expositie-ruimte is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur - met uitzondering van woensdagavond - en zaterdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur. De toegang tot de kapel is gratis. len", vertelt de pensionhouder. "Dat soort verhalen hoor je trou wens nog steeds, maar dan regelen ze dat maar met hun verzekering". De Katwijkse pensionhouder zegt dat hij het no'g een paar jaar wil volhouden. "Daarna stop ik er mee en zal pension Witteveen wel verdwijnen. Of er moet iemand zijn die nog gekker is dan ik en het wil overnemen. Maar ik vrees dat er niemand te vinden is". ALPHEN AAN DE RIJN - Een 28- jarige man en een 25-jarige vrouw uit Schiedam zijn gistermiddag aangehouden in het Alphense win kelcentrum De Aarhof. Zij worden ervan verdacht vier herenpanta lons te hebben gestolen bij een he renmodezaak. De broeken verte genwoordigen een waarde van bij na zeshonderd gulden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Gemeenteraadslid J.G. van Ar- kel (RPF/SGP/GPV) verlangt wettelijk optreden tegen Star- light-exploitant N. Groen in 't Wout, als die zich niet aan de regels houdt die hem vorige week zijn opgelegd. De Kroon, het hoogste rechtsorgaan, heeft als gevolg van protesten van omwonenden onder meer uit gesproken dat de disco aan de Prins Hendrikstraat eerder moet sluiten. Afgelopen week einde verleende de gemeente Groen in 't Wout nog respijt. Na mislukt overleg met de ge- Alphens raadslid eist optreden tegen disco Starlight meente maandagmiddag liet de horeca-exploitant weten de di verse overlast beperkende be palingen aan zijn laars te lap pen. "Gemeentebestuur noch ei genaar van de disco zijn be voegd aan de Kroonuitspraak 'nog eens' een eigen interpreta tie te geven omtrent wat wel en wat niet 'redelijk' is", schrijft Van Arkel in een brief aan bur gemeester en wethouders. Hij heeft de situatie aan de Prins Hendrikstraat altijd al onhoud baar gevonden en schrijft nu dat omwonenden van de disco theek door foutieve besluitvor ming al veel te lang hebben moeten lijden onder allerlei vormen van overlast. Van Ar kel in zijn brief: "Ik ga er van uit dat tegen overtredingen wordt opgetreden". Woubrugse jeugd organiseert zelf drijvende show WOUBRUGGE - Het nieuwste programma-onderdeel van de Stichting Woutje Brugge, die elk jaar de vakantiespelen in Wou- brugge organiseert, is een show met dans- en playbackoptredens rond de Woudwetering. Hoogte punt van deze op 's avonds 15 au gustus te houden show wordt een behendigheidswedstrijd, waarin een zeephelüng, hindernisbaan en evenwichtsbalk zijn opgenomen. Alles geschiedt op een drijvend parcours. De organisatie is in handen van negen Woubrugse jongeren, van wie de jongste dertien jaar is. Hij, Patrick Reumerman, zegt hier over: "We hebben dit allemaal zelf bedacht. We vinden dat we best on ze eigen spelen kunnen bedenken en organiseren". Katwijk én Noordwijk. Wont zowel de zomermarkt in Katwijk als de weekmarkt in Noordwijk zijn evenementen bij uitstek voor ons promotie-team. U herkent ons aan de kleuren geel en blauw. Vraag naar de Zomerpuzzel. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD Witteveen: "Vroeger betaalden de gasten veelal achteraf. Als het dan begon te reger dood

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10