Slaapmiddel Halcion was gevaarlijk Oostenrijkse FPÖ blijkt struikelblok voor de WD 'Thialf niet meer te redden' Extra mensen voor actieplan kernramp JAN van den BROEK Hof Arnhem in tussenarrest: Ziekenhuis wacht wekenlange strijd tegen bacterie-infectie Middenstand Amersfoort boos om rolluikenverbod autobanden BOVAG bèl of Vm even lings voorde laagste,,nepprijs! DINSDAG 21 JULI 1987 EBESEE ARNHEM (ANP) - De 1-milligramtabletten van het slaap middel Halcion waren een gebrekkig en gevaarlijk pro- dukt. Dat heeft het Arnhemse gerechtshof gisteren vastge steld in een tussenarrest van het hoger beroep dat 26 pa tiënten hebben ingesteld tegen fabrikant Upjohn. Halcion is in de jaren 1978 en 1979 in Nederland in de handel ge bracht in tabletten die 1, een half of een kwart milligram triazolam bevatten. UTRECHT (GPD) - Liesbeth Ver- hage, bacteriologe in het Acade- misch Ziekenhuis Utrecht, draait momenteel overuren. Zij is een van de vele personeelsleden die bezig is de bacterie-infectie te bestrijden, die een week geleden het AZU deed besluiten te stoppen met ope reren. De medische term voor deze infectie is resistente stafyilo-coc- cen (kogelvormige, etterverwek- kende bacteriën). Drie afdelingen van het AZU worden als gevarengebied be schouwd: de reanimatie, de cardio logische en de chirurgische afde lingen. Op de chirurgische afdeling hebben momenteel vier mensen de bacterie-infectie, onder wie een verpleegster, op de cardiologische afdeling drie mensen. Op de afde ling reanimatie is de infectie nog bij niemand geconstateerd. Maar volgens de bacteriologe zullen er daar ook zeker mensen zijn die de infectie hebben opgelopen. "Tus sen de afdelingen is er door perso- neelsleden een hoop heen en weer geloop en patiënten wisselen na tuurlijk nog wel eens van afde ling". "Als eerste maatregel hebben we besloten geen nieuwe patiënten meer op te nemen tot het moment dat we zeker zijn dat alle afdelin gen ontsmet zijn en we weten wel ke patiënten en personeelsleden de infectie hebben. De besmette pa tiënten isoleren we van de andere patiënten. „Wij willen voorkomen dat andere patiënten besmet wor den met de infectie". ....OF NIET? "Nu zijn we dus druk bezig te on derzoeken welke patiënten en per soneelsleden de bacterie-infectie met zich meedragen. We maken een inventarisatie. Dat betekent dat de bacteriologische afdeling duizenden kweken moet onderzoe ken. Alleen woensdag waren er al 1200 kweken. Het zijn kweken van neus, huid en wonden. Het zijn er zoveel, omdat alle patiënten en personeel twee keer gecheckt ten worden, voordat de bacteriolo gische afdeling kan zeggen of ie mand de infectie met zich m draagt. Als blijkt dat iemand de fectie heeft, moeten alle mensen die in aanraking zijn geweest met deze patiënt ook weer twee keer worden gecheckt". Epidemie "Het probleem is alleen dat er maar één soort medicijn is tegen deze infectie. Dit geneesmiddel heeft nogal wat bijwerkingen en je kan er overgevoelig voor worden. Dan heb je het probleem dat er geen andere medicijnen meer zijn om de infectie te lijf te gaan. Daar om daarom willen we zo snel mo gelijk van deze infectie af'. Volgens de bacteriologe zal het zeker nog wel enkele weken duren, voordat de infectie verdwenen is. "Nu is de situatie nog zo dat de epi demie zich nog aan het uitbreiden is, omdat we nog niet alle perso neelsleden en patiënten onder zocht hebben". Hoe de bacterie-in fectie de kop heeft op kunnen ste ken is niet duidelijk, zegt Verhage. We oppert ze: "In Engeland en Ita lië komen deze bacterie-infecties veel voor. Het is mogelijk dat de eerste patiënt die deze infectie had, in zo'n land is geweest en deze bac terie heeft meegenomen naar Ne derland". In tegenstelling tot eerdere be richtgeving is het niet de eerste keer dat er een bacterie-infectie in het AZU de kop opsteekt. Eind vo rig jaar heeft de narcologische af deling te kampen gehad met de zelfde kwaal. Volgens Liesbeth Verhage zijn er toen vergelijkbare maatregelen genomen als nu om de infectie te bestrijden. "En dat is toen uitstekend gelukt". In de zomer van 1979 meldde de Haagse psychiater Van der Kroef ernstige bijwerkingen. De registra tie van Halcion werd in augustus 1979 geschorst en in februari 1980 geschrapt. Sindsdien is het hier niet meer in de handel. Hoewel de Kroon in 1985 het besluit om de re gistratie in te trekken vernietigde en bepaalde dat de tabletten van 0,5 en 0,25 milligram met een aan gepaste bijsluitertekst weer ver kocht mochten worden, heeft Up john daar geen gebruik van ge maakt. In 1982 spanden 41 gebruikers van Halcion een procedure aan te gen Upjohn. Zij stelden de fabri kant aansprakelijk voor ernstige klachten als zelfmoordneigingen, geheugenverlies, panische ang sten, ernstige hoofdpijnen en der gelijke. De rechtbank in Arhem wees hun vordering in juni 1984 af, waarop 26 patiënten in beroep gin gen bij het Hof. Honden slachten kudde schapen af RODEN/NORG (ANP) - Twee honden hebben gisteren een ware slachting aangericht in een wei land met schapen tussen de Drent se gemeenten Roden en Norg. Vol gens de politie zijn 13 schapen dood en verdronken gevonden, ter wijl drie dieren nog worden ver mist. Ongeveer 15 schapen zijn ge wond, een deel van hen zal ver moedelijk moeten worden afge maakt. De honden, een Deense dog en een boxer, hadden even eèrder twee konijnen doodgebeten die in een hok achter twee huizen in Norg stonden. Ze werden door de poltie tussen de schapen gevonden en gevangen. Braakproeven toon den aan dat ze schapevlees in hun maag hadden. Risico's Het Hof noemt het 1 mg-tablet gebrekkig en gevaarlijk. De wer king is zo sterk dat 'aannemelijk' is dat gebruik het risico van 'zeer ern stige bijwerkingen vergrootte, al dus het Hof. Bovendien moeten producenten van slaapmiddelen er volgens het Hof rekening mee hou den dat patiënten soms meer dan de voorgeschreven dosis van een slaapmiddel innemen als ze daar niet nadrukkelijk tegen zijn ge waarschuwd. Upjohn heeft dat niet gedaan. Op zichzelf vindt het Hof het in de handel brengen van tabletten van 0,5 en 0,25 mg niet onrechtma tig. Maar het betwijfelt of Upjohn wel voldoende voor de gevaren er van heeft gewaarschuwd. De intro ductiefolder wijdde uit over de goede eigenschappen van Halcion, maar vermeldde weinig over de pe riode gedurende welke het middel verantwoord kan worden gebruikt en over de bijwerkingen. Als pa tiënten inderdaad bijwerkingen hebben ondervonden heeft de fa brikant de patiënt aan zeer ernstige risico's blootgesteld, aldus het Hof. Er zullen nu drie deskundige hoogleraren worden aangewezen (een farmacoloog, een psychiater en een huisarts) die bij ieder van de 26 patiënten moeten nagaan of de door hen gemelde bijwerkingen het gevolg waren van het gebruik van Halcion. Upjohn moet de kos ten voorschieten. Advocaat Dommering van de pa tiënten toonde zich blij met de uit spraak. Wel verwacht hij dat het nog geruimte tijd zal duren voor dat het eventueel tot een schade vergoeding komt, zeker als Upjohn tot cassatie zou besluiten. Alge meen directeur Vandenbossche van Upjohn Nederland zei desge vraagd dat Upjohn zich daarover nog beraadt. der rolluiken niet meer accepteren. Dat zou bij voorbeeld het geval kunnen zijn bij juweliers". Verkeerde weg De ondernemers die hun rollui ken moeten weghalen, hadden voor deze vorm van beveiliging nog geen bouwvergunning. Voor heen was dat ook niet nodig, maar in de nieuwe verordening moet voor het plaatsen van rolluiken wel een vergunning worden aange vraagd. Rolluiken met grote delen plexiglas die licht doorlaten, zou den een oplossing kunnen bieden 'maar die zijn zo tienduizend gul den duurder dan dichte', aldus Ey- kelboom. "Misschien kan de ge meente geld storten in een garan tiefonds. Werkt hun plan, dan hou den ze geld over. Komen er toch meer inbraken, dan zullen ze moe ten betalen. De gemeente houdt weer eens geen enkele rekening met de ondernemers. Geen enkele winkelier laat zijn winkel plunde- WEERT - Eerst trachtten de Nederlandse Spoorwegen met de slogan 'soms is de trein zo gek nog niet' automobi listen in de trein te lokken. Het bleek een redelijk succesvolle kreet te zijnSuccesvol genoeg in elk genog om in een variant dienst te doen bij een promotiecampagne voor het katholicisme in het bisdom Roermond van bisschop Gijsen. Langs een aantal grote wegen verschenen tenminste kort geleden borden met de spreuk 'katholiek, zo gek nog niet'. Tegenstanders van de uiterst conservatieve opvattingen van Gijsen hebben inmiddels een nieuwe variant bedacht die ze met spuitbussen op de reclameborden hebben aangebracht, zoals hier bij Weert, (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Er komen 28 mensen extra voor de bestrijding van de gevolgen van nucleaire ongevallen. Dat schrijft minister Nijpels (Mi lieu) aan de Tweede kamer in een reactie op de twee rapporten waarin is nagegaan hoe de overheid heeft gereageerd op de ramp in Tsjernobyl. pen ambtelijke werkgroep gaat nu een draaiboek voor kernongevallen opstellen, zodat de overheid beter kan reageren op ongevallen in één van de twee Nederlandse kerncentrales of een van de tientallen kerncentrales in de landen om ons heen. In het draaiboek moet staan welke maatrege len genomen moeten worden bij verschillende soorten ongevallen en hoe de informatievoorziening moet plaatsvinden. Na Tsjernobyl onderzochten het organisatiebureau Berenschot en een ambtelijke coördinatiecommissie de manier waarop de overheid reageer de. Berenschot constateerde dat de overheid onvoldoende is toegerust om goed te reageren op kernongevallen. De commissie signaleerde dat bij kernongevallen de straling onvoldoende gemeten kan worden. De aanbevelingen uit beide rapporten hebben uiteindelijk geleid tot de personeelsuitbreiding met 28 arbeidsplaatsen. De helft van die uitbrei ding komt terecht bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne, de rest bij de ministeries van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM) en dat van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Bij het ministerie van landbouw en Visserij komen extra mensen voor een nieuwe afdeling Radioactiviteit en Voedsel. Hier zal het onder zoek naar radioactiviteit in voedsel worden geconcentreerd. HEERENVEEN (ANP) - Het Ijs stadion Thialf in Heerenveen is niet meer te redden. Dat verklaar de gisteren bewindvoerder Geense nadat de Heerenveense gemeente raad had besloten niet meer dan 950.000 gulden voor het reddings plan van het stadion te reserveren. Geense had om 1.325.000 gulden gevraagd. Bovendien verbindt de gemeen teraad twee voorwaarden aan fi nanciële medewerking. De ge meente wil niet meer betalen dan de provincie Friesland, die op haar beurt niet meer dan 750.000 gulden voor het reddingsplan wilde neer tellen. Gisteren verhoogde de pro vincie haar bijdrage nog met 250.000 gulden van een half mil joen tot driekwart miljoen. Geense is al geruime tijd bezig met een reddingsplan voor het in surséance van betaling verkerende ijsstadion. Thialf kan volgens hem overleven als de zeven grootste schuldeisers hun leningen afstaan en wanneer de rijksoverheid (mi nisteries van economische zaken en WVC) de subsidietoezeggingen helemaal nakomen. Ook moeten de gemeente Heerenveen en de provincie Friesland nog geld wil len geven voor de afbouw (ruim een miljoen gulden) van het sta dion en tenslotte moet er een boe delkrediet van drie ton komen. De Heerenveense gemeenteraad nam gisteravond indirect een be slissing over de toekomst van ijs stadion Thialf. Het besluit om 875.000 gulden uit te trekken voor het reddingsplan (plus 75.000 voor de lopende surséance) en de daar aan verbonden voorwaarden leid den bij bewindvoerder Geense tot de conslusie dat het overkapte sta dion niet te meer redden is. "De zaak is afgelopen. Ik zal morgen nog moeten overleggen met het be stuur en de raad van commissaris sen, maar ik zie geen andere moge lijkheden meer dan faillissment". AMERSFOORT (ANP) - Winke liers in de binnenstad van Amers foort zijn boos op het gemeentebe stuur. Dat heeft hen gesommeerd de rolluiken voor hun etalages te verwijderen. Rolluiken zouden de straten verduisteren en zorgen voor een 'Kalverstraat-effect'. Maar als ze weg moeten, neemt de kans op inbraken toe en schieten de ver zekeringspremies omhoog, zo vre zen de winkeliers. Secretaris Eykelboom van de Amersfoortse Winkeliersvereni gingen Federatie verwacht dat de winkeliers uiteindelijk het onder spit zullen delven. Ook stedebouw- kundige De Wilde meent dat het plan wel door zal gaan. "Een groot deel van de winkeliers heeft niet eens een rolluik, dus zo erg is het nou ook weer niet", aldus De Wil de. In augustus gaan de winkeliers met de gemeente en met verzeke ringsmaatschappijen om de tafel zitten. In de tussentijd zoeken de partijen naarstig naar alternatie ven. De winkeliers vrezen dat de ver zekeringspremies flink omhoog gaan als de rolluiken verdwijnen. Volgens Eykelboom is dit vooral voor de plaatselijke juweliers een probleem. "Niet alleen gaan de premies omhoog, maar ook het ei gen risico. Hun winkels zijn zonder rolluik niet meer in de hoogste ca tegorie te verzekeren". Een woord voerster van het Verbond van Ver zekeraars bevestigt dat. "Als win keliers rolluiken gaan verwijderen die op aandrang van de verzeke raar zijn aangebracht, ontstaat een geheel nieuwe situatie. Dan moet elke individuele zaak opnieuw worden bekeken op de ligging van de winkel, de waarde van de goe deren en het nieuwe beveiligings systeem. De premie zou dan om hoog kunnen gaan. Voor bepaalde soorten winkels bestaat dan de kans dat de verzekeraar deze HARLINGEN (ANP) - De Friese douane had gisteren een aardige klus aan het van boord sjouwen van marihuana. Bij een routine controle vond de politie in het zeewaardige zeiljacht Maya Queen gisteren 2000 kilo marihuana met een een straatwaarde van zeker 4 miljoen gulden. De opvarenden, twee Nederlanders vgn 35 en 40 DEN HAAG - De WD moet uit de Liberale Internationale stap pen nu ze vergeefs heeft gepro beerd de Oostenrijkse 'zusterpar tij' FPÖ te royeren. De WD kan en mag niet langer samenwerken met een 'liberale' partij die op een partijcongres haar enthou siasme meent te moeten uiten met de kreet waar 'Sieg Heil', vindt WD-voorzitter Ginjaar. door Margreet Vermeulen Volgende maand moet het hoofdbestuur het advies van Ginjaar omzetten in beleid. Want veel keus lijken de liberalen, die al een half jaar roepen 'zij eruit of wij eruit', niet te hebben. Zeker is, dat één moment van politieke blindheid een partij langdurig parten kan spelen. De Freiheitliche Partei Öster- reich (FPÖ) stond al in de jaren zestig te trappelen om lid te wor den van de Liberale Internatio nale, maar WD-kopstukken als Toxopeus, Geertsema en Wiegel hielden de poot stijf. Ze wilden niks te maken hebben met de Oostenrijkse variant op het libe ralisme. Wij Hollanders hebben geen vertrouwen in liedert die in dertijd aan de verkeerde kant hebben gestaan, zeiden de WD'ers Wiegel en De Koster tien jaar geleden, toen ze een uit nodiging van de FPÖ voor een ontvangst in het Weense Hilton Hotel verontwaardigd van de hand wezen. Twee jaar later legde de WD het hoofd in de schoot en de FPÖ kreeg haar felbegeerde plekje onder de vleugels van de Libera le Internationale. 'Een blunder van de eerste orde', en 'een mo ment van politieke blindheid', zouden de secretaris buitenland Struick van Bemmelen en partij secretaris Van den Berg het later Handdruk Zes jaar gaan er overheen voor dat de WD het politieke licht in de ogen terugkrijgt. Als FPÖ-mi- nister Frischenschlager de zo juist door Italië vrijgelaten oor logsmisdadiger Reder met een ferme handdruk begroet, wordt het Struick van Bemmelen te gortig. Hij besluit alle Oosten rijkse geschriften waarin de af korting FPÖ voorkomt te lezen en zonodig te herlezen. Daarna weet hij nog maar één ding: de FPÖ is een schandvlek op het blazoen van de Liberale Interna tionale. De FPÖ moet opstappen, liever vandaag dan morgen. Om het hoofdbestuur van de WD aan zijn kant te krijgen moet Van Bemmelen flink met zijn portefeuilles wapperen maar tenslotte schaart het bestuur zich achter het het motto: zij eruit of wij eruit. Aldus gewapend lukt het de Nederlandse liberalen, met steun van de Zweedse en Is- - raëlische zusterpartijen, een on derzoekscommissie in te stellen naar de FPÖ. De uitkomsten liegen er niet om. "De FPÖ dient gekenschetst te worden als een fascistoïde par tij die zich voedt met Blut und Bodentheoriën en de idee van Über- en Untermenschen aan hangt", aldus partijsecretaris Van den Berg in een rapport voor het thuisfront.. Over de par tijbaas van de FPÖ meldt Van den Berg dat uit documenten blijkt dat zijn vermogen afkom stig is uit joods bezit dat door de eigenaren in 1939 onder dwang is afgestaan. Niets Vervolgens gebeurde er, tot stomme verbazing en woede van Van Bemmelen, niets. Want WD-voorzitter Ginjaar besluit februari dit jaar, ..terwijl het rap port over de FPÖ op de agenda van de Liberale Internationale staat, geen voorstel tot royement van de Oostenrijkers in te dienen omdat hij vreest het onderspit te zullen delven. Het geduld van Van Bemmelen is nu te vaak op de proef gesteld. Hij zegt de WD vaarwel. Als Ginjaar een klein half jaar later het lidmaatschap van de Oostenrijkers alsnog in stem ming brengt, krijgt hij inderdaad de kous op zijn kop. Het voorstel krijgt bij lange na niet de beno digde tweederde meerderheid. Na alle ferme woorden zit er voor het hoofdbestuur van de WD weinig anders op dan in au gustus te besluiten het liberale samenwerkingsverband in de steek te laten. Intussen hoopt men dat het Nederlandse dreige ment om op te stappen de dis cussie in de Liberale Internatio nale weer zal aanwakkeren. Ook wordt een scheuring in de libera le gelederen niet voor onmoge lijk gehouden. Ginjaar zal om het vertrek niet rouwig zijn: "Het is een grotere strop voor de Libera le Internationale dan voor de WD." jaar en twee Fransen van 25 en 27 jaar, zijn gearresteerd. De Maya Queen werd. even ten zuiden van Ameland aangehouden, bij het Dantzig-gat. Het jacht had Gibraltar als thuishaven en kwam terug van een reis op de Caribische Zee. De vier verdachten zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie. Volgens politiewoordvoerder Wij- ma was de vangst 'puur toeval'. Ook het zeiljacht is in beslag geno men. De Maya Queen vertegen woordigt een waarde van een half miljoen gulden. (foto anp» Het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) vindt dat de gemeente Amersfoort 'op de verkeerde weg' is als zij winkeliers verbiedt de etalage met dichte rol luiken te beschermen. De onderne mers worden 'uitgeleverd aan de misdaad', aldus gisteren het NCOV. Het verbond vraagt zich af of het voornemen van B en W niet haaks staat op de privacy en het recht tot bescherming van het ei gendom. Het verbond pleit voor een effec tief politie-optreden en surveillan- cebeleid, in plaats van de rekening uitsluitend en eenzijdig aan de on dernemers te presenteren. De ge meente zou in dit verband ook kunnen nagaan of in het kader van het jeugdwerkgarantieplan beveili gingswerkzaamheden kunnen worden verricht. Aids-maatregelen bij de vierdaagse NIJMEGEN (ANP) - Het leger Ro de Kruis-mensen dat tijdens de Vierdaagse van Nijmegen met na me vele duizenden blaren door te prikken krijgt, heeft extra voor zorgsmaatregelen tegen aids. Ook hoopt men met de strenge hygiëne- eisen besmetting met hepatitis-b tegen te gaan, aldus Rode Kruis- arts Bosch. Tijdens de Vierdaagse draaien twaalf Rode Kruis-groepen van elk tien mensen continu dienst. Vorig jaar werden bijna 15.000 blaren doorgeprikt. Hoewel volgens Bosch het aids-virus tot nu toe niet in blaarvocht is gevonden, is het team van helpers, verpleegkundi gen en artsen toch op het hart ge drukt extra voorzichtig te zijn. Iedere brancard is voorzien van een vochtopnemende wegwer- povertrek, die na iedere patiënt wordt vernieuwd, 's Avonds wordt al het afval meteen verbrand. De mesjes waarmee de blaren te lijf worden gegaan, worden na elke blaar in een desinfecterende vloei stof gelegd en steeds gesterili seerd. De blaren prikkers moeten na elke behandeling hun handen wassen in een jodiumoplossing. Als zij zelf een wondje oplopen die nen ze onmiddellijk te stoppen met hun werk, aldus Bosch. Bloedblaren, ook een veel voor komend verschijnsel tijdens de Vierdaagse, mogen alleen nog door doktoren en verpleegkundigen worden behandeld. Overigens dra gen de Rode Kruis-mensen geen plastic handschoenen, want vol gens Bosch is dat in de gigantische drukte niet werkbaar. De vele pleisters die moeten worden ge plakt kunnen aan de handschoe nen blijven kleven. ADVERTENTIE AUTOBANDEN*UITLATEN*ACCU'S SCHOKDEMPERS *TREKHAKEN PLUS HET VOORDEEL VAN DE %*J(jp KWALITEIT Dagelijks geopend van 8 tol 17.30 uur -zaterdag's 8.45 tot 13 uur LEIDERDORP ALPHEN ZOETERMEER Lijnbaan 9 Meerkoetstraat I Dorpsstraat t/o nr. 2 071-891308 O 01720-72001 079-165152

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3