James grootste schilder de Ensor, moderne België van Tekening Da Vinei door geweerkogel beschadigd Tentoonstelling in Rijksmuseum Werk Houtman in teken van ordening en gevoel Jean Guillou komt weer Prijs voor Swingmates AMSTERDAM (GPD) - „De grootste moderne schilder van België, maar ook een heel won derlijke en in zichzelf gekeerde man met kluizenaarsneigin gen, die zelf veel trotser was op de slechte walsjes en pol kaatjes die hij voor militaire kapellen schreef dan op zijn fantastische en kleurige schil derijen." Zo karakteriseerde Stefan Zweig James Ensor na dat hij kort voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog een bezoek had gebracht aan de souvenirwinkel aan de spreid. Twee kwamen Vlaanderensraat in Oostende. van het Museum v< Kunsten in Gent - Ondanks het feit dat de Belgische beeldende kunstenaar James En sor (1860-1949) met veel mensen overhoop lag, kreeg hij wel respect en waardering van beroemde figu ren uit de literatuur, beeldende kunst en wetenschap. Hij kreeg be zoek van onder anderen Stefan Zweig, Albert Einstein en de beel dende kunstenaars Emile Nolde en Vassili Kandinsky en hij sprak met Vlaamse literatoren als Karei van de Woestijne, Karei Jonkheere en Paul van Ostaijen. Maar eigenlijk was hij op zichzelf teruggeworpen: een egocentrische graag zag als Christus en ook talrij ke zelfportretten maakte. Verder was hij geboeid door zijn onmiddellijke omgeving: het inte rieur van zijn huis en zijn familiele den. Iets minder dichtbij maar toch nog te overzien: de straten van zijn woonplaats Oostende en de fraaie tjqjes die daar rondliepen. Dat alles is te constateren op de tentoonstelling 'Ik James Ensor', die afgelopen weekeinde in het Amsterdamse Rijksmuseum be gon en daar tot en met 27 septem ber de zalen van het Rijksprenten kabinet in beslag neemt. Het overzicht is beperkt tot En- sors meest creatieve periode, van circa 1880 tot circa 1895. Een tijd dat hij honderden tekeningen en prenten maakte. Na die tijd verviel Ensor in herhalingen. Volgens con servator Robert Hoozee van het Museum voor Schone Kunsten in Gent ('Ik James Ensor' is het resul taat van de intensieve samenwer king tussen het Rijksprentenkabi net en het Gentse museum) hield dat niet in eerste instantie verband met het vorderen van zijn leeftijd. „De neergang in de creativiteit van Ensor is waar te nemen op een mo ment dat hij alom erkend is als beeldend kunstenaar. Nadat hij medailles had gekregen en hem ook nog de titel baron (1929) was verleend, was het gedaan met zijn scheppende kracht. De tijd dat hij nog moest vechten voor erkenning en waarin hij tot radeloosheid ge bracht al het werk dat hij op zijn atelier had voor een appel en een ei wilde verkopen, vormde het hoog tepunt in Ensors creatieve vermo gen." Zijn schilderijen zijn genoeg zaam bekend. Wie de Blauwe Sa lon in het Ensorhuis in Oostende bezoekt, zal het achter Ensors har monium geplaatste schilderij 'De intrede van Christus in Brussel', een optocht met tientallen gezich ten, niet licht vergeten. Dat James Ensor ook een buitengewoon vaar dig tekenaar en graficus was, komt maar zelden uit de verf. Ensor zelf beklemtoonde het belang van de tekening in zijn werk door in 1887 een reeks van zes Aureolen van Christus als zijn belangrijkste in zending voor de jaarlijkse tentoon stelling van Les Vingts aan te bie den. Deze en andere tekeningen worden op de expositie getoond samen met een overzicht van En sors belangrijkste studies. Verder zijn er prenten. Een concrete aan leiding tot de tentoonstelling is de restauratie van twee grote geteken de composities uit de reeks 'Aureo len': 'Christus aan het volk ge toond' en 'De intocht van Christus in Jeruzalem'. In het restauratie atelier van het Amsterdamse Rijks prentenkabinet werden deze twee tekeningen hersteld. Toen de 'Aureolen' in 1887 op de vooruitstrevende kunstkring Les Vingts werd tentoongesteld, ver oorzaakten zij grote opschudding. Het onderwerp van de reeks wordt gevormd door episodes uit het le ven van Christus. Ensor zal net als vele van zijn generatiegenoten ge boeid zijn geweest door de Chris tus-figuur als revolutionair of als anarchist. Opmefkelijk is wel dat Ensor zich duidelijk met de Chris tus-figuur vereenzelvigde. De iden tificatie met Christus werd sterker naarmate Ensor als kunstenaar geï soleerd raakte en als miskend ver nieuwer in botsing kwam met het artistieke milieu van zijn tijd. En sor zelf over 'De Aureolen', waarin hij met de expressie-mogelijkhe den van het licht had geëxperi menteerd: „Het zijn geen onder werpen, het zijn lichteffecten. Van af 1885 word ik in beslag genomen door zonnen." Sinds de geruchtmakende eerste presentatie werden de zes 'Aureo len' nooit meer samen tentoonge steld. De werken raakten ver in het bezit ior Schone de tentoon stelling 'Ik James Ensor' eerder te zien was, twee in het Museum voor Schone Kunsten in Brussel en twee belandden in particuliere handen. Nu, honderd jaar later zijn de spraakmakende 'Aureolen' weer samengebracht. Met alle stu dies die eraan voorafgingen vor men ze de kern van de tentoonstel ling. Thematisch Een tentoonstelling die thema tisch is opgebouwd rond onder werpen als de droom, de satire, de dood en angstaanjagende massata- rTip 7irhVplf ferelen. Eén van Ensors beroemd ste prenten is 'De wraak van Hop Frog', een scène uit het gelijknami ge verhaal van Edgar Allen Poe. Maar ook andere scènes gebaseerd op verhalen van deze schrijver heeft Ensor in beeld gebracht zoals 'Koning Pest' en 'Zwarte kater'. Een gedicht van Heinrich Heine en de Walkürenrit'van componist Ri chard Wagner dienden eveneens als uitgangspunt voor prenten en tekeningen. Noch van zijn schilderijen, noch van zijn tekeningen bestaan catalo gi. Alleen Ensors prenten werden grondig bestudeerd. Bij de ten toonstelling is een catalogus (200 pagina's; alle geëxposeerde werken afgebeeld) die misschien niet als het definitieve werk over Ensors tekeningen en prenten kan worden beschouwd maar toch een groot aantal nieuwe gegevens be vat. Op een vraag als: waaraan ont leende Ensor zijn motieven, kon den soms interessante antwoorden worden geformuleerd. Het blijkt dat Ensor nauwkeurig te werk ging, wanneer hij naar de natuur en naar het leven werkte en dat hij bovendien al wat tot zijn beschik king stond in zich opnam en ge bruikte, zoals foto's en werken van andere kunstenaars, zowel oudé meesters als tijdgenoten. Ensor had grote bewondering 'De intrede in Jeruzalem' bevatten veel toespelingen op het tijdsge beuren en op Ensors conflict met de traditionele kunstkritiek. En sor, geen gemakkelijk man, lag niet alleen met de kritiek over hoop, maar ook met vele kunst broeders en tal van andere men sen. In een bepaalde periode van zijn bestaan leefde hij zeer terugge trokken en vaak geïsoleerd, vrijwel onafgebroken in de badplaats Oos tende, die 'szomers overspoeld werd door toeristen en badgasten en 's winters uitgestorven was. En sor hekelde het bizarre gedrag van mensen in zijn omgeving. Zijn so ciale betrokkenheid wordt mis schien wel het duidelijkst uitge beeld met de tekening 'De staking/ Moord op de Oostendse vissers' naar aanleiding van een neergesla gen opstand van vissers in Oosten de in 1887 James Ensor: de Kathedraal. Werk van Aart Houtman in het ste ken van ordening en gevoel Expositie met werk van Aart Houtman, tm 9 augustus. Leidse LEIDEN - Bij de Leidse Kunst uitleen zijn kunstwerken zowel te leen als te koop, want sinds maart dit jaar heeft deze instel ling de activiteiten uitgebreid door maandelijks wisselende tentoonstellingen te organiseren, in het oude onderkomen aan de Lammermarkt. Dit verklaart ook het meedoen aan de in mei ge houden expositie 'Kunst te koop' in de Waag. Na o.a. het Leidse ontwerpers-duo Van Nieuwen- borg/Wegman en fotograaf W. Stevens, is het de beurt aan Aart Houtman om met een beschei den expositie zijn werk onder de aandacht van het Leidse publiek te brengen. Aan de hand van een tiental re liëfs, schilderijen en tekeningen wordt duidelijk gemaakt dat Aart Houtman in zijn werk een uitgedacht systeem volgt. Hij bouwt zijn composities, die uit meer lagen bestaan, op uit negen delen. Losse toetsen worden geordend in afzonderlijke vor men. Sommige stukken roepen door de bladvormige elementen en het kleurgebruik associaties op met een bos in het najaar. Een goed voorbeeld hiervan en van Houtmans werkwijze is het grote doek, dat 200 x 220 cm meet. De verdeling in negen segmenten is duidelijk zichtbaar maar niet op dringerig aanwezig. In de struc tuur van de verf geeft het spoor van de penselen een nadrukkelij ke richting aan. Het spel van de kleuren in samenhang met de systematische werkwijze maakt dit schilderij tot een geslaagd voorbeeld van Houtmans werk. De onderlinge wisselwerking van de kleurlagen heeft tot een intrigerend resultaat geleid in een ruitvormig schilderij, dat ge kenmerkt wordt door een don ker raster en een in reliëf geschil derde bloemvorm. Het contrast in de uitwerking van deze beide elementen levert een spannende combinatie op. Het in brede, ge borstelde lijnen opgezette raster, deelt de compositie in gekleurde velden, waarbij het centrale kruisvormige gedeelte een bloemvorm in vier segmenten uiteen laat vallen. Deze vorm oogt als een dun weefsel dat over de onderliggende lagen gespreid In de tekeningen heeft Hout man zijn ordeningsprincipe eveneens doorgevoerd. De naast en overelkaar geplaatste verfstreken brengen diepte in de vlakvullende composities. In één van de zwart-wit stukken komen door de uitgeknipte, tamelijk ge lijkvormige elementen andere aspecten van Houtmans systeem aan de orde. Een daarvan is, dat elke vorm van tegenvorm heeft die geaccentueerd wordt door een contourlijn, een gegeven dat in andere stukken terugkeert, zij het in een minder subtiele uit werking. Een ander aspect dat in deze tekening naar voren komt, is de nadruk op een beweging naar de bovenrand, waardoor het lijkt of de vormen door een mag neet worden aangetrokken. Houtman licht het door hem gekozen stramien, dat ook in de overige werken is doorgevoerd, toe aan de hand van enkele voor beelden en een tekst die niet erg verhelderend gesteld is. Wie niet het geduld of de tijd heeft om de uitleg van Houtman stap voor stap te volgen, kan altijd terug keren naar het werk zelf. Door de informatie wordt een gedetail leerde blik gegund op de achter liggende ideeën. Evenals de te keningen en schilderijen bestaat Houtmans werk uit meer lagen. Een al te theoretische benade ring zou geen recht doen aan de vorm die Houtman in de compo sities weet te bereiken. Daarbij heeft hij een manier gevonden om de toepassing van een duide lijk systeem en een gevoelsmati ge benadering samen te laten gaan. Juist dit maakt het hier ge toonde werk zo interessant. NANCY STOOP. James Ensor: Gevaarlijke koks. In 1949 overleed James Ensor in zijn woonplaats Oostende. Voor die tijd zou hij nog eens nadrukke lijk in het nieuws komen. In 1942 werd namelijk via de Belgische uit zending van Radio Londen bekend gemaakt dat James Ensor KATWIJK/LEIDEN- De Franse meester-organist Jean Guillou geeft vrijdagavond een concert in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. Het recital is daarom zo bij zonder omdat Jean Guillou als één van de grootste organisten van de ze tijd wordt beschouwd. De wijze waarop de Parijzenaar Guillou in 1983 het Van den Heuvel-orgel be speelde ligt bij velen nog in het ge heugen gegrift. Een tweede bijzonderheid is dat voor het eerst Guillous bewerking voor orgel van Bachs Goldberg-va- riaties en de orgelbewerking van Liszts Prometheus te horen zullen zijn. Jean Guillou heeft volgens de Stichting Orgelcomité Nieuwe Kerk zijn faam te danken niet al leen aan zijn techniek maar vooral ook aan de wijze waarop hij helder heid weet te combineren met een variëteit van kleurschakeringen. Kaarten voor dit recital zijn ver krijgbaar bij de WV in Katwijk. voor voorgangers als Rembrandt, overleden. Dat bericht kwam ook Frans Hals en Turner. Hij kopieer de dan ook werk van deze meesters uit geïllustreerde tijdschriften of B catalogi. Ook leende hij thema's uit speldde "hij "zich het werk van deze schilders. Toespelingen De twee vroegste tekeningen 'Christus aan het volk getoond' en ettelijke Belgische en Neder landse kranten te staan. Nadat En- het onder ogen gekregen had, rouwlint op, liep naar het monument dat in zijn woonplaats voor hem was opge richt en maakte daar een diepe bui ging. Naar aanleiding van zijn begrafe nis schrijft men: „Hij werd als een koning begraven. De hele stad, het hele land begeleidde hem. droeg hem ten grave. En die laatste gang van Ensor door de straten van Oos tende herinnerde aan de carnava leske Intocht van Christus in Brus sel, die hij een halve eeuw eerder geschilderd had. In het midden de vereerde relikwie - op het schilde rij een kleine god-met-aureool op een ezel, nu de doodskist van de schilder zelf - en daaromheen dei nend, als in de beste dagen van de ensorieke absurditeit, het gewrie mel van ministers in staatsiekledij. ambassadeurs met een steek op. prelaten in scharlaken toga be snorde generaals in vol ornaat, ern stige en wantrouwige gezagsdra gers, stomverbaasde dagdieven, scholieren, vissers en vissersvrou wen. Dat alles begeleid door mili taire fanfarecorpsen, klokkenge beier dat galmt door de lucht, gloedvolle redevoeringen en vlag gen halfstok." De tentoonstelling 'Ik James Ensor' in het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam duurt tot en met 27 september. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. zondag van 13 tot 17 uur. Jean Guillou. zal vrijdagavond het Katwijkse Van den Heuvel-orgel bespelen, ifotopr» OVERLEDEN - Lee Gaines, op richter van het vocaal kwartet Del ta Rhythm Boys, dat grote furore maakte in de jaren vijftig, is op 73- jarige leeftijd in Helsinki aan kan ker overleden. Gaines, die succes nummers voor de groep maakte als 'Take the A Train' en voor Duke Ellington 'Just A-Sittin' and A- Rockin' woonde sinds een jaar in Finland. Op het hoogtepunt van hun roem maakten de Delta, Rhythm Boys platen met Ella Fitz gerald, Count'Basie, Jimmy Lun- ceford en Fred Astaire. %Jezu De tekening van Da Vinci met de Maagd Maria, haar jonge samen met de heilige Anna en Johannes de Doper. De beschadigde teke ning is 140 bij 104 centimeter. De huidige waarde wordt geschat op 75 tekening te beschermen tegen de miljoen gulden - -- ÉtÊÊ LONDEN - Kan de bijna 500 jaar oude houtskooltekening van Leo nardo da Vinci die in de National Gallery door een geweerschot ern stig werd beschadigd, nog worden gerestaureerd? Een team van ex perts heeft in een speciale, spaar zaam verlichte kamer, waarin tem peratuur en vochtigheid geregeld kunnen worden, de toegebrachte schade aan de eeuwenoude teke ning nauwkeurig onderzocht. Men is tot de conclusie gekomen dat er misschien wel een geheel nieuwe techniek nodig is om de kogel- en glasschade weg te werken in het gevoelige papier, waarop de grote meester destijds de Maagd Maria en haar jonge zoon Jezus tekende, samen met de Heilige Anna en Jo hannes de Doper. De tekening geldt als een van 's werelds meest beroemde kunst werken en vertegenwoordigt een waarde van minstens 75 miljoen gulden. Het is de grote trots van het museum aan het Londense Trafalgar Square, waar vrijdag kort voor sluitingstijd een ongeveer 30- jarige man, gekleed in een leren jack en omhangen met decoratieve kettingen, de afdeling binnenstap te, die half verduisterd invloed van te veel licht. Ter be scherming diende ook de extra versterkte glasplaat voor het kunstwerk, maar die bleek niet be stand tegen het schot dat dë man plotseling afvuurde uit een geweer met afgezaagde loop. Hij had het wapen onder zijn leren jack mee naar binnen genomen. De kogel trof in de tekening de Maagd Maria tussen haar nek en middenrif. Vaststaat dat de restauratie een uiterst gecompliceerde aangele genheid wordt, met gebruikma king van proefmodellen om te zien hoe het uiterst gevoelige papier reagqert op verschillende behande lingen. In die behandelingen zul len volgens de experts organische oplosmiddelen moeten worden toegepast Aangezien de collectie van de National Gallery voorname lijk bestaat uit olieschilderijen en het dus vooral gekwalificeerd is om dat soort schilderijen te restau reren, ligt het voor de hand dat er van elders specialisten moeten worden aangetrokken om de kost bare houtskooltekening, die het museum in 1962 voor 800.000 pond aankocht, te redden. De dader van de ernstige vernie ling is gisteren voor de rechter ge bracht, die bepaalde dat de 37-jari- ge man eerst door een psychiater moet worden bezocht. Hij wordt nog in voorlopige hechtenis gehou den. Omtrent zijn motieven tast men tot nu toe in het duister. Na dat hij het schot had afgevuurd, was hij gaan zitten met het geweer voor zich op de grond. De suppoost die hem als eerste aantrof verklaar de: „Hij zat zwijgend voor zich uit te staren, het hoofd ietwat gebo gen. Het leek wel het beeld „De Denker" van Rodin. Hij liet zich zwijgend door de politie wegvoe- In de afgelopen tachtig jaar is er in verschillende musea aan elf gro te meesterwerken schade toege bracht. Ook de Nachtwacht van Rembrandt hoort in dat rijtje thuis. In 1975 werd het beroemde doek in het Amsterdamse Rijksmuseum met een mes werd beschadigd. De dader, Wilhelm Arie de Rijk, ver klaarde zijn vernielingen met de woorden: „Ik werd gedreven door bovenaardse krachten" Op de elf beschadigde meester werken waren negen keer afbeel dingen van vrouwen het slachtof fer. Terwijl het, op één vernieling na, mannen waren die de schade toebrachten. Met name maagdenafbeeldingen behoren in museumkringen tot de grootste risicogroep wanneer het gaat om vandalisme. Niet voor niets wijst directeur Neil MacGre- gor van de National Gallery op het feit dat het nu de tweede keer is dat de houtskooltekening van Leonar do da Vinci is aangevallen. In 1968 haalde de Parijse student Pierre Guillard zijn mes door „de Maagd en de Onschuldigen" van Rubens. En vier jaar later gebruikte de Hon gaar Lasslo Toth een hamer toen hij in Rome in de Sint Pieter Mi chel Angelo's Piëta aanviel. Ook hun motieven zijn altijd vaag en onduidelijk gebleven. Zonnebloemen al in Japan TOKIO) - 's Wereld duurste schil derij, één van de Zonnebloemen van Vincent van Gogh, is giste ren in Japan aangekomen. Daar zal het schilderij worden ten toongesteld in het museum van de eigenaar, de Japanse verzeke ringsmaatschappij Yasuda. In maart bracht het schilderij tij dens een veiling in Londen bijna 25 miljoen pond op. Een van de directeuren van het verzekeringsconcern verdedigde de aankoop in Tokio met de me dedeling dat het een .éénmalige" gelegenheid is om het eeuwfeest van het concern volgend jaar te Op de vraag of het geld niet be ter kon worden besteed aan de werknemers, antwoordde de di recteur dat het tentoonstellen van het schilderij de beste ma nier is voor het concern om de waardering uit te spreken voor de steun van zijn klanten. AMSTERDAM - De Leidse jazz band Bernard Berkhouts Swing mates heeft de publieksprijs van het North Sea Jazz Festival gewon nen. De prijs, die door co-sponsor Barclay ter beschikking was ge steld is een aanmoedigingsprijs voor jong Nederlands talent. De bezoekers var. het festival konden door middel van stemfor muiieren hun voorkeur duidelijk maken. De nog jonge formatie - ge middelde leeftijd 25 jaar - bestaat uit Bernard Berkhout, Frits Lan desbergen, Jeroen Koning, Frans Bouwmeester en Bob Dekker.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15