Misschien toch opslag slib in Oostvlietpolder 'Ontwerpers moeten op milieu letten' LEIDSCH DAGBLAD Verwerldng afvalstoffen steeds moeilijker Leidse onderzoeker drs. G. Huppes: Bastiaans wil vertrek toch weer uitstellen DONDERDAG 16 JULI 1987 TTAUTEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDENSTAD LEIDEN LEIDEN - De eigenaar van deze auto maakt er tijdens de zomermaanden kennelijk niet veel gebruik van. Een bruidssluier kreeg tenminste de kans om het voertuig in twee maanden tijd grotendeels te overwoekeren. Om weer een beetje zicht door de voorruit te krijgen, zal straks de snoeischaar moeten worden gehanteerd. (foto Wim Dijkman) jEIDEN - De provincie houdt och de mogelijkheid open om op corte termijn in de Oostvlietpolder ;en depot in te richten voor de op- ;lag van verontreinigde baggerspe cie en zuiveringsslib. Al eerder ïeeft de provincie hiervoor een )lan op tafel gelegd. Dat voorne nen werd weer ingetrokken onder neer omdat de provincie ook wil le kijken of het mogelijk was slib in baggerspecie op te slaan op de Jlufterdam bij Oostvoorne. Nu overwegen gedeputeerde sta- en toch om, vooruitlopend op dit inderzoek, spoedig een plaats voor en slibdepot aan te wijzen. De ver werking van zuiveringsslib en bag- [erspecie levert namelijk steeds neer problemen op. Als alles vol lens plan verloopt, zou het slibde- >ot in 1989 in gebruik moeten wor- len genomen. Het is de bedoeling lat het voor een deel een tijdelijke ipslagplaats wordt. De Oostvlietpolder niet de enige ilek die de provincie voor het de- •ot op het oog heeft. Zeven andere •laatsen in de provincie Zuid-Hol- and, waaronder Alphen en Alke riade, zijn kandidaat hiervoor. Dit ijn overigens, net als de Oostvliet- iolder, locaties die ook al in het ïerste' plan van de provincie als eschikt waren beoordeeld. Het eerste plan van de provincie aehelsde de inrichting van drie de- JEGSTGEEST/LEIDEN - Prof.dr. Bastiaans is niet tevreden met de nanier waarop zijn opvolging is eregeld. Daarover heeft hij in een irief aan minister Brinkman (wvc) n het bestuur van Centrum '45 ijn ongenoegen geuit. Voor Bastiaans, bekend om zijn mstreden behandeling van men en met een oorlogssyndroom met •ehulp van hallucinerende midde- sn als LSD, zijn drie opvolgers be- loemd. Volgens Bastiaans is dat mvoldoende, omdat twee van hen lechts parttime werkzaam kun- len zijn. De derde, dr. Boomer, nu isychiater bij Centrum '45, is vol lens Bastiaans onvoldoende in de pecifieke behandelingstechnie- :en opgeleid. In een brief aan Brinkman deelt 3astiaans mee, dat hij langere tijd lodig heeft om zijn opvolgers in te verken. Volgens de minister zou 3astiaans ermee akkoord zijn ge- ;aan om op 1 november van dit aar zijn werkzaamheden aan zijn •pvolgers over te dragen. Daarna ;ou hij als supervisor de gang van aken blijven controleren. Maar Sastiaans is van mening dat hij ze- :er nog tot mei volgend jaar nodig ïeeft om zijn opvolgers in te verken. In twee van hen, dr. Kooyman lit Rotterdam en dr. Krumperman lit Leiden, heeft hij weliswaar vol- loende vertrouwen, maar zijn be waar tegen hen is dat zij slechts nkele uren per week beschikbaar uilen zijn. "Bovendien zal het lienstverband van Krumperman, lie hoofd van de vluchtelingen- lienst was, van tijdelijke aard zijn, mdat hij al met vut is", aldus Bas- Om de opvolging van de hoogle- aar is al jaren een enorme touw- rekkerij gaande. Bastiaans heeft laar zijn zeggen nooit de financiële uimte gekregen om een goede op- olger aan te stellen. "Ze zijn er vel, maar je kunt iemand niet voor en appel en een ei in een dergelij- :e positie zetten. De moeilijkhe- len komen eveneens voort uit het eit dat Centrum '45 nooit het op- sidingsinstituut is geworden, dat k in gedachten had toen ik het op- ette. In 1972 is het van mij af geor- ;aniseerd". Bastiaans pleit er voor om een entrale kliniek voor psychotrau- finitieve opslagplaatsen voor slib en baggerspecie. Om nog enige speelruimte te hebben, kozen ge deputeerde staten voor de zeker heid acht plaatsen binnen de pro vinciegrenzen uit. De Oostvlietpol der werd door het provinciebe stuur als één van de drie meest fa voriete plaatsen beschouwd. Dat is inmiddels niet meer het geval. Verzet De gemeente Leiden heeft zich destijds hevig verzet tegen het plan om in de Oostvlietpolder een defi nitieve opslagplaats in te richten. De gemeente wil dat deze polder groen blijft en voor recreatieve doeleinden kan worden gebruikt. Bovendien maakte Leiden be zwaar omdat de volkstuincomple xen, die in de buurt van de gedach te stortplaats liggen, stankoverlast zouden kunnen ondervinden. Daarnaast vreest de gemeente dat de stortplaats het uitzicht be derft voor de volkstuinders en voor de gebrüikers van het caravanter rein, dat daar te zijner tijd moet ko men. Overigens meent Leiden dat de aanleg van het slibdepot so wie so onmogelijk is omdat onder het terrein een kerosineleiding van De fensie loopt. Verplaatsing van die leiding zou uitermate kostbaar zijn. De provincie vindt dat het met de bezwaren van de gemeente Lei den wel losloopt. Met de aanleg matologie op te zetten. "Niet alleen voor slachtoffers van de laatste we reldoorlog, maar ook voor mensen die te lijden hebben gehad van bij voorbeeld dictatoriale regimes in hun land. Zoals Chileense vluchte lingen. Ook kan de behandeling van verkeersslachtoffers in een dergelijke kliniek worden ge daan", aldus Bastiaans. Centrum '45 behandelt deze categorieën pa tiënten niet, omdat de huidige pa tiënten er bezwaar tegen hebben. Zij vinden, aldus Bastiaans, dat zij in Centrum '45 voorrang hebben. Bovendien is de capaciteit van het centrum te klein: jaarlijks kunnen daar maar zeventig mensen wor den behandeld. Over het opzetten van een derge lijke kliniek op een centraal gele gen plaats in Nederland, is inmid dels een rapport opgesteld dat bij staatssecretaris Dees (volksge zondheid) op tafel ligt. Het rapport is tot stand gekomen in samenwer king met het Instituut voor Psy- chotrauma in Arnhem en met de Nederlandse Stress-stichting. van een strook groen rond het de pot en een efaseerde ingebruikna me van de opslagplaats, zou de overlast voor een groot deel kun nen worden ingedamd. Bovendien wil de provincie een aparte toe- voerweg naar de stortplaats aan leggen, zodat het vrachtverkeer de recreatieve fietsroute over de Vliet- weg kan mijden. Over de ligging van de kerosine leiding verschillen gemeente en provincie van mening. Volgens ge deputeerde staten ligt de leiding niet direct onder het eventuele slibdepot, maar ernaast. Over de waarschuwing van de gemeente dat het plan een storm van protest zal uitlokken - net als bij de tijde lijke opslagplaats voor vervuilde grond in Roomburg is gebeurd - maakt de provincie zich niet zo druk. De provincie heeft hiermee in haar plannen al rekening gehou den. LEIDEN - Het milieubeleid van de overheid boekt de laatste jaren aanmerkelijke successen: bepaal de bestrijdingsmiddelen zijn ver boden, de uitstoot van zwaveldio xide is verminderd en er zijn riool- zuiveringsinstallaties gebouwd. Dat overheidsbeleid is voor een groot deel gebaseerd op heffingen en bepalingen. De vervuiler betaalt zo of zorgt ervoor dat hij minder vervuilt en dus minder hoeft te be talen. door Annemiek Ruygrok Om het milieu nog meer te ver beteren zou naar andere wegen moeten worden gezocht, vinden milieudeskundigen. Bijvoorbeeld door het financieel aantrekkelijk te maken om milieubewust te zijn. Deze strekking had eenvorige maand gehouden studiedag van het Centrum voor Milieukunde van de Leidse Universiteit. Drs. G. Huppes, van het cen trum, noemt als voorbeeld het meststoffenbeleid. Het huidige is erop gericht dat boeren een zoge naamde mestboekhouding bijhou den. Die maatregel zou moeten voorkomen dat boeren hun mest overschotten maar lukraak over het land uitgieten, waardoor zure regen ontstaat. Dit systeem heeft als nadeel dat de controle moeilijk en kostbaar is, terwijl grote agrari sche bedrijven toch wel wegen vin den om van hun mestoverschot af te komen. Bovendien voelen de boeren zich door de maatregel be tutteld en staan zij ook niet te springen om al die extra admini stratieve rompslomp. Een oplossing, aldus Huppes, zou zijn om statiegeld op geïmpor teerde kunstmest en veevoer te heffen. Leveren boeren hun over tollige mest weer in, dan krijgen zij dat statiegeld terug. Zo worden boeren - via hun eigen portemon nee - milieubewust. Dat geldt ook voor de consu ment. Volgens Huppes is twintig procent van de consumenten min of meer milieubewust. Wanneer er een fosfaatvrij, dus milieuvriende lijk, wasmiddel op de markt komt, dan is twintig procent van de be volking bereid dat te gaan gebrui ken. Huppes: "Het gevolg is dat an dere fabrikanten, die hun markt aandeel zien slinken, ook op fos faatvrije middelen overgaan". Uit eindelijk zal dus iedereen fosfaat vrije produkten gebruiken. Ontwerpen Het effect kan op deze wijze gro ter worden dan alleen die aanwezi ge twintig procent. Zo kunnen heel eenvoudige gebruiksartikelen mi lieuvriendelijk zijn. Koortsthermo meters bijvoorbeeld. Door de 'ou derwetse', die snel breekt, komt nogal eens kwik in het milieu. Maar er zijn goedkope digitale koortsthermometers in de handel, die dat probleem niet hebben. Hoog rendement-cv-installaties zijn weliswaar milieuvriendelijk, want energiebesparend, maar om dat zij van aluminium zijn ge maakt, toch weer milieuvervui lend. Volgens Huppes moeten ont werpers meer op alternatieven worden gewezen: "Zo'n installatie kan voor het grootste gedeelte van ijzer worden gemaakt. Dat is mi lieuvriendelijker dan aluminium. In principe kan elk produkt uit mi lieu-oogpunt worden verbeterd. Maar dan moeten ontwerpers daar over ook de informatie hebben". In West-Duitsland is op milieu vriendelijke produkten een label bevestigd. In Nederland is dat (nog) niet het geval. Het argument van de overheid om dat niet te doen was dat het markteffect waar schijnlijk erg klein zou zijn. Maar inmiddels is de overheid toch een onderzoek begonnen of zo'n label op termijn toch niet kan worden ingevoerd. Als het aan de milieudeskundi gen ligt wordt de consument er steeds op gewezen welke produk ten goed of slecht zijn voor het mi lieu. Zo zijn de bekende boterkuip- jes voor een deel van polyetheen gemaakt, voor de andere helft van pvc. Die laatste kunstof is veel mi- lieuvervuilender. Maar de consu ment weet niet wanneer hij een kuipje van een bepaald merk koopt of het van pvc dan wel van polyetheen is gemaakt. Wist hij dat wel, dan zou in elk geval al 20 pro cent van de bevolking dat laatste kuipje gaan gebruiken, zo is de stellige overtuiging van milieudes kundigen. En dan gaat het, net als bij de wasmiddelen, al snel de kant op dat alle kuipjes van milieuvrien delijke kunststof worden vervaar digd. Batterijen "Een aantal probleemstoffen zou bovendien duurder in aanschaf moeten zijn. En als ze goed worden verwerkt, zou de consument er geld voor moeten terugkrijgen. Zo als je tegenwoordig al die appara ten met oplaadbare batterijen hebt, daar zou statiegeld op moeten wor den geheven. Want in die batterij en zit het sterk vervuilende cad mium. Bij aankoop van en nieuw apparaat zou het oude tegen terug gave van het statiegeld moeten worden ingeleverd". Het is geen eenvoudige methode, maar dat het kan, heeft het systeem van inruilte- levisies wel bewezen. Bij aankoop van en nieuwe wordt vaak honderd gulden voor de oude gegeven. Die kant zou het, volgens Huppes, ook met snoerloze tandenborstels en dergelijke opmoeten. Wat er dan met de cadmium moet gebeuren, is een tweede. De beste oplossing is om dat heel diep in de grond in de klei te storten. "Daar komt het tenslotte ook van daan. De milieuvervuiling die dan Leidenaren verdacht van enorme diefstal LEIDEN - Een huiszoeking bij een 34-jarige Leidenaar die in de Me- renwijk woont, heeft geleid tot de oplossing van een omvangrijke diefstal in Amstelveen. Bij een in braak bij de firma Brother werden vorig jaar november magnetron ovens, brei- en schrijfmachines met een waarde van 150.000 gulden ontvreemd. De politie trof enkele van de gestolen voorwerpen in Lei den aan. Het grootste gedeelte van de buit was echter al verkocht aan een 39- jarige Leiderdorper. Hij kon zich niet meer herinneren aan wie hij de gestolen waar had verkocht. In verband met deze zaak wer den nog een 40-jarige Leidenaar, een 61-jarige Rotterdammer, een 39-jarige inwoner van Hoogezand- Sappermeer en een 45-jarige Lei denaar aangehouden. De laatste bleek ook betrokken te zijn bij op- lichtingsgevallen in Ridderkerk en Barneveld. De man is nu intussen 90 keer aangehouden wegens het plegen van vermogens- en ge weldsdelicten. De betreffende Leidenaar kwam vorig jaar in december, ongeveer een maand na de kraak in Amstel veen, in het nieuws toen hij in de Merenwijk werd beschoten met een jachtgeweer. De schutters, blijkt nu, waren de mededaders van de inbraak. optreedt, is zo minimaal, dat je het een goede oplossing kunt noe- Statiegeld op milieuvervuilende produkten lijkt een goede zaak. Maar helaas pas op termijn. Want de fabrikanten zitten er niet om te springen. Immers: de fabrikant van kunstmest raakt zijn produkt in mindere mate kwijt. Bovendien zien de toezichthoudende ambte naren zich in hun positie geschaad. Vallen zij nu onder het ministerie van landbouw, in de toekomst zou een kleiner aantal onder Financiën vallen. Die omschakeling verloopt niet zomaar. Toch is Huppes tamelijk opti mistisch, omdat de druk van acute milieproblemen toeneemt. "Daar om kon de maatregel om loodvrije benzine goedkoper te maken dan niet-loodvrije zo snel worden geno men". Om een beter milieu te bewerk stelligen zou er volgens milieudes kundigen ook een procesgericht beleid moeten worden gevoerd. Er zouden procedures moeten wor den bedacht om bedrijven en ande re belanghebbenden in een zeer pril stadium te betrekken bij het formuleren van de vergunning- voorwaarden. "Aan vooroverleg bij het aanvragen en toekennen van vergunningen ontbreekt het nu nog vaak. De bedrijven gaan slechts uit van de kosten, terwijl de ambtenaar alleen suggesties geeft om milieuvriendelijker te produce ren. Maar er moet meer gebruik worden gemaakt van de kennis in een bedrijf. Zo kan men komen tot een ander produktieproces, dat veel schoner is. Het gaat erom dat bedrijven en individuen bewust zelf naar schone oplossingen gaan zoeken. Dat is op de lange termijn voordelig voor het milieu èn de be drijven". Auto's vernield bij slippartijen LEIDEN - Bij twee slippartijen op rijksweg A4 ter hoogte van de af slag Zoeterwoude zijn gistermid dag twee auto's zwaar beschadigd. De wagens raakten in een slip doordat het wegdek door de regen glad was geworden en kwamen te gen de vangrail tot stilstand. De glijpartijen vonden onafhankelijk van elkaar plaats binnen een mi nuut. De bestuurders, een 31-jarige man uit Amsterdam en een 42-jari- ge vrouw uit Woubrugge, bleven ongedeerd. Stroomstoring Apotheker sdij k Inval koffieshop jEIDEN - Bij een inval in de kof- ïeshop 'Het Leidse Plein' aan de heterskerkgracht heeft de Leidse jolitie 350 gram softdrugs in be- ilag genomen. De eigenaar, een 25- arige Leidenaar, werd aangehou- len. LEIDEN - Uiteenspattend vuurwerk zette gisteravond de Burchtheuvel en een deel van de stad in een toverachtige gloed. Als onderdeel van de Lakenfeesten werd behalve het vuur werk ook een spel met laserstralen getoond. LEIDEN - De Apothekersdijk heeft gistermiddag enkele uren zonder stroom gezeten als gevolg van een kabelstoring, die om drie uur ontstond. Omdat er nogal wat tijd ging zitten in het lokaliseren van de storing, duurde het tot vijf uur voordat er weer stroom was. Om zes uur gisteravond ontstond t fiets en 'vloog' een vogel in drie kleuren over de op dezelfde plek wéér een storing, maar die was na twintig minuten (foto Reinout van Gulick) verholpen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9