Meer geld van Nederlanders over de grens Gelijke btw in EG voorlopig onhaalbaar Olieprijzen stijgen verder Links Brabant: secretaris verdiende ook aan BOM Werven dingen mee naar order 2 cruiseschepen Handelstekort van VS weer groter geworden Minder groei brengt Derde Wereld in grote problemen Europese Commissie komt met voorstellen DONDERDAG 16 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Kapitaalexport naar België neemt toe BRUSSEL (ANP) - Sinds begin juni is de kapitaalexport vanuit Nederland richting België sterk gestegen. In België heeft men een grote Nederlandse belangstelling geconstateerd voor het be leggen in Belgische obligaties. PORTLAND (AP) - De belas tingdienst in de Amerikaanse staat Oregon heeft 70,76 dollar teruggegeven aan een negenja rig meisje. De dienst gaf toe dat het fout was geweest om haar spaargeld in beslag te nemen in verband met een belasting schuld van haar grootouders. Carmin Fisher had vanaf haar derde jaar centen ge spaard en daarmee een spaarre kening van ruim 140 gulden op gebouwd. De grootouders van Carmin kregen maandag echter een brief waarin stond dat het Fiscus VS geeft spaargeld weer aan meisje terug spaargeld van hun kleinkind in beslag was genomen. De bankrekening stond op naam van Carmin, maar groot moeder Bettye stond geregi streerd als toezichthouder. Car min woont samen met haar moeder in bij haar grootouders in Junction City. Grootvader Charles was zo kwaad dat hij onmiddellijk contact zocht met de media. De verontwaardigde nieuwsbe richten waren kennelijk aanlei ding voor de belastingdienst om het spaargeld terug te stor ten. Inmiddels had Carmin van een kennis al 70 dollar gekre gen als troost. Dankzij de actie van de belastingdienst is ze nu dus twee keer zo rijk als voor heen. Grootvader Fisher heeft een eigen zaak en hij is de be lastingen 21.081 dollar ver schuldigd. Dat blijkt uit interne gegevens van de Belgische Nationale Bank, die de Vlaamse krant 'De Standaard' gisteren publiceerde. Die Neder landse belangstelling heeft vooral te maken, zo meent men in België, met het feit dat de banken in ons land binnenkort gegevens over rente-opbrengsten aan de fiscus moeten gaan verschaffen. Nederlanders hebben ook onder vonden dat de rente in België en kele procenten hoger ligt dan in Nederland. Weliswaar moet men over rente-opbrengsten in België een Toerende voorheffing' van 25 procent betalen, maar dan nog ligt de rente-opbrengst ongeveer even hoog als in Nederland. Enkele jaren geleden was de si tuatie nog totaal andersom. Toen vloeide er veel Belgisch kapitaal naar Nederland. Voor Belgen was het toen interessant om hun spaar gelden in Nederland onder te bren gen, omdat ze daarmee de in België geldende voorheffing konden ont gaan. Dat Belgische geld beweegt zich nu meer en meer naar Luxem burg. De Belgen zijn namelijk bang dat de strengere Nederlandse maatregelen uitgebreid zullen wor den tot niet-ingezetenen. In de eerste helft van dit jaar is de Belgische invoer van kortlo pend kapitaal gestegen tot een be drag van van 5,5 miljard gulden. Daarentegen is de uitvoer van ka pitaal op lange termijn is, op jaar basis, gehalveerd vergeleken met het afgelopen jaar. Hierdoor stelt de Belgische Nationale Bank vast dat in de eerste zes maanden van dit jaar de invoer van kapitaal de uitvoer fors overtrof. woord- Brabant, die volgens voerder 'op een grove zorgvuldig zijn'. De fractie baseert de vragen op informatie die eerder op dezelfde wijze - een anoniem te lefoontje van een vrouw - is door gespeeld aan de Raad van Com- missarissen. Een diepgaand intern Noordzee-veld Brent kwam de onderzoek heeft toen aangetoond tering op de Londense oliemarkt TONAWANDA - Het optreden van luitenant Oliver ('Ollie') North voor de Amerikaanse senaatscommissie die de zaak van het doorsluizen van geld naar de NicaraguaaTise Contra's onderzoekt, heeft blijkbaar zoveel indruk gemaakt, dat er inmiddels een hamburger naar hem is genoemd. De broers Sam (links) en Chuck Miano uit Tonawanda in de staat New York laten hier het speciale broodje zien. Of het erg in trek is, is nog niet bekend. (foto AP» LONDEN (Rtr) - Door de spannin gen in de Perzische Golf blijven de olieprijzen stijgen. Voor olie uit het geen enkele reden is dat de verdachtmaking klopt, aldus de woordvoerder. gisteren voor het eerst sinds janua ri 1986 uit boven de twintig dollar per vat (159 liter). Voor levering De commissarissen hebben bij augustus bedroeg de notering Justitie een klacht wegens laster 20,10 dollar. Dinsdag was Ameri- ingediend tegen de onbekende kaanse olie van de kwaliteit West vrouw. De klacht wordt onder steund door het Bossche software bedrijf Comdes. Texas Intermediate op de vrije oliemarkt van New York al op 21,66 dollar gekomen. Olie-exporterende Landen) kortge leden besloot in het laatste kwar taal van dit jaar minder olie te pro duceren dan eerder was afgespro ken zijn de prijzen langzaam om hoog gegaan. Ook de toeneming van de vraag naar olie heeft een bij drage geleverd aan de olieprijsstij ging. Deskundigen menen dat de OPEC op haar bijeenkomst van de cember zal besluiten om de officië le olieprijs te verhogen van acht tien tot twintig dollar per vat en dat DEN BOSCH (GPD) - De fractie van Links Brabant denkt dat ook secretaris Leers van de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM) harde munt heeft geslagen uit zijn relatie met de firma Com des in Den Bosch. Dat blijkt uit vragen van de fractie aan Gedepu teerde Staten. Ook D66 heeft vra gen over de zaak gesteld. Eerder al werd directeur Spits van de BOM op non-actief gezet omdat hij door handel in aandelen voordeel zou hebben genoten van zijn kennis van het softwarebedrijf Comdes. Links Brabant wil nu van GS weten of iets dergelijks ook geldt voor secretaris Leers, die bij voortijdig vertrek van CDA-kamer- leden een goede kans maakt om als vervanger in de Tweede Kamer te komen. De fractie wil weten of Leers inderdaad een personal com puter en andere faciliteiten van Comdes heeft gekregen en of dat ook voor andere BOM-medewer- kers geldt. Ook vraagt Links Bra bant of Comdes in 1985 automati seringsapparatuur aan de BOM heeft geleverd zonder dat offertes van andere bedrijven zijn opge vraagd. Als dat inderdaad zo is ge beurd, dan wil Links Brabant we ten wie daarvoor verantwoordelijk Ook D66 is ernstig verontrust. De Democraten stellen dat het wel slagen van de BOM een verant woordelijkheid is van Provinciale Staten en ze willen daarom meer invloed van de Staten op de BOM. Ook wil D66 dat de statenleden meer informatie krijgen. In de hui dige raad van commissarissen van de BOM zitten vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties in Brabant en een ge deputeerde. De raad van commissarissen is woedend over de vragen van Links MAASTRICHT - Trots poseren twee van de drie 'uitvinders' van de 'eeuwige plant' met hun unieke planten te laten groeien in een geheel van de buitenwereld afgesloten wereldje: een glazen bol. Zoals we gisteren al meldden hebben de plantjes volgens de biologen Delsing (l) en Wagemans genoeg aan de potaarde, lucht en water die ze bij hun eenzame opsluiting meekrijgen. Volgens de derde betrokkene, de bioloog Lintzen, hebben de in dit zichzelf bedruipende mmiscuele eco-systeem in principe het eeuwige leven. De oudste platit leeft inmiddels zes jaar. De Maastrichtse uitvinders mikken met hun vinding vooral op bedrijven en instellingen die wel levende planten willen hebben, maar waarbij het in leven houden van het kantoorgroen voor grote proble- men zorgt. Overigens moeten die bedrijven wel flink in de bus blazen, want een biosfeerplant kost meer dan 100 De leeftijd waarop werkloze bui- gulden. Vooral het feit dat de planten in hoogwaardig laboratoriumglas huizen, drijft de prijs op. Delsing, tenlandse werknemers met be- Wagemans en Lintzen hebben inmiddels patent op hun vinding aangevraagd. ifotoGPD» houd van een bijstandsuitkering terug kunnen naar hun geboorte- land moet omlaag van 55 naar 50 jaar. Dat vindt de Emigratiecom missie van de Sociaal-Economi sche Raad (SER), zo blijkt uit een brief aan staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen heid). De commissie vindt daar naast dat de regeling voor alle bui tenlanders met een bijstandsuitke ring moet gelden. Investeringen De investeringen van de Neder landse industrie zullen in 1988 met ongeveer twaalf procent teruglo pen ten opzichte van de naar schat ting bijna 16 miljard gulden die hiermee dit jaar zijn gemoeid. Dit jaar wordt dan nog een toeneming geboekt ten opzichte van 1986, toen de industrie 15,2 miljard gul den investeerde. Dit blijkt uit on derzoekingen van het CBS, die gis teren door het ministerie van eco nomische zaken bekend zijn ge maakt. Vlees De Amerikaanse vleesindustrie heeft gisteren een klacht ingediend bij de Amerikaanse regering over nieuwe importbarrières die door de Europese Gemeenschap zijn op geworpen voor haar produkten. De industrie is vooral gekant tegen de nieuwe hygiëne-voorschriften voor vlees, die per 1 mei van kracht zijn in de EG. Een Amerikaans vlees verwerkend bedrijf die naar de ge meenschap wil exporteren, zou hierdoor extra kosten van 300.000 tot 400.000 dollar per jaar moeten maken om aan de Europese hygie- ne-eisen te voldoen. Sinds de OPEC (Organisatie van de benzineprijzen op korte termijn Remigratie elk geval omhoog zullen gaan. De Verenigde Staten bescher men sinds kort olietankers van Koeweit die de Straat van Hor- moez passeren. Sinds de oorlog tussen Iran en Irak is uitgebroken zijn ongeveer 300 tankers het slachtoffer geworden van de oor logshandelingen en de VS willen een vrije doorvoer van olie garan deren. Ongeveer eenzesde van de hoe veelheid olie die de westerse lan den verbruiken wordt aangevoerd via de Straat van Hormoez. Des kundigen wijzen erop dat de olie voorraden in het Westen groot ge noeg zijn en dat de vrees voor de gevolgen van het onderbreken van de de olieaanvoer ongegrond is. De stijging van de olieprijzen is er de oorzaak van dat de prijs van benzine en diesel morgen omhoog gaat. De prijs van benzine gaat met een cent omhoog en die van diesel met 1,6 cent, zo is gisteren in Rot terdam bekend gemaakt. De meest voorkomende literprijzen zijn dan 163,00 cent voor superbenzine, 158,00 voor gewone benzine en 90.40 cent voor diesel. Gezondheidszorg UTRECHT (ANP) - De werkloos heid in de gezondheidszorg is tus sen 1984 en 1986 met 18 procent ge daald tot zo'n 16.000. Oorzaken van die daling - die het sterkst was bij verpleegkundigen, ziekenverzor genden en medische assistenten - zijn de groei van het aantal deel tijdbanen en flexibele arbeidsover eenkomsten, het grotere perso neelsverloop en de lagere deelna me aan opleidingen. Tegenover de daling van de werkloos*" ~'d staat een stijging van het aanfi.. langdurig werklozen. Veertig procent van de werklozen staat langer dan een jaar bij het ar beidsbureau ingeschreven. ROTTERDAM (ANP) De scheepswerven De Merwede in Hardinxveld-Giessendam en Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel hebben offerte uit gebracht voor de bouw van twee nieuwe cruiseschepen die de Hol land Amerika Lijn eind dit jaar gaat bestellen. Technici van De Merwede zijn gisteren uit de Ver enigde Staten teruggekeerd, waar zij de aanbieding hebben toege licht. Volgens directeur H.J. Schlö- mann van De Merwede heeft de HAL ook offerte gevraagd aan wer ven in Frankrijk, Finland. Japan, Zuid-Korea en West-Duitsland. De Franse mededinger is Chantiers de l'Atlantique in St. Nazaire, waar de 'Nieuw Amsterdam' en de 'Noord- am' werden gebouwd, die in 1983 en 1984 in de vaart werden ge bracht. De Merwede leverde toen het ontwerp voor deze schepen. Eerder bouwde deze werf de 'Prin- sendam' voor de HAL. Als de order voor de bouw van de twee luxe cruiseschepen in Ne derland wordt geplaatst, zullen vijf Nederlandse werven een combina tie vormen. Naast Van der Giessen, die als enige over een grote hal be schikt waar een groot passagiers schip kan worden gebouwd, en de Merwede. nemen Wilton Fijenoord in Schiedam, Verolme in Heusden en De Hoop in Lobith in de combi natie deel. De nieuwe schepen worden elk ruim 250 meter lang en moeten accommodatie bieden aan 1.600 passagiers. Over de kansen van de Neder landse wervencombinatie op de or der zegt Schlömann: „Als we vol strekt kansloos waren zouden we al die moeite niet doen. We kunnen zeer scherp calculeren, maar tegen het subsidiebeleid in concurreren de landen kunnen we niet op." Vol gens de directeur van De Merwede zit er tussen de subsidie die de Westduitse overheid op scheeps- bouworders verstrekt en die in Ne derland een verschil van 25 pro cent. Ook de Franse overheid geeft aanzienlijk hogere subsidies, om welke reden de vorige HAL-order De Merwede de neus voorbij ging. Medio september zal de HAL be slissen met welke werven zij in zee gaat. Voor het eind van het jaar wordt de knoop doorgehakt. De vorige cruiseschepen hebben elk 340 miljoen gulden gekost. WASHINGTON (Rtr/DPA) - Het tekort op de handelsbalans (het verschil tussen in- en uitvoer) van de Verenigde Staten is weer toege nomen. In mei kwam het tekort uit op 14,4 miljard dollar tegen 13,3 miljard dollar in april, zo heeft het Amerikaanse ministerie van han del gisteren bekendgemaakt. De toeneming van het tekort is een tegenvaller, omdat er over het algemeen een verdere verminde ring werd verwacht nadat het te kort in maart en april kleiner was geworden. De afgelopen maand verklaarden regeringsfunctionaris sen dat de VS een ommekeer in hun handel meemaakten doordat de daling van de dollarkoers einde lijk effect begint te krijgen op de uitvoer. De koers van de dollar reageerde in ieder geval sterk op de tegenval ler. Op de Amsterdamse wissel markt werd kort nam de bekend making een koers van 2,0610 geno teerd. In de ochtend stond de dol larkoers nog op boven de 2,08 gul den. Het ministerie wijt de toeneming van het handelstekort vooral aan de grotere en duurdere olie-invoer. De VS importeerden in mei voor 34,8 miljard dollar, terwijl hun ex port 20,4 miljard dollar bedroeg. Wederom was Japan het land waarmee de VS het grootste tekort boekten, namelijk 5.1 miljard dol lar. De handel met West-Europa le verde de VS een tekort op van 2,6 miljard dollar. In de eerste vijf maanden van dit jaar is het handelstekort van de VS uitgekomen op 68.7 miljard dollar In dezelfde periode van het afgelo penjaar was dat 65,4 miljard dollar De nieuwe handelscijfers komen op een moment dat de Amerikaan se Senaat praat over een nieuwe handelswet, waarmee landen die een voortdurend overschot in hun handel met de VS hebben moeten worden aangepakt. Verder is gisteren bekendge maakt dat de industriële produktie in juni ten opzichte van mei met 0,2 procent is gegroeid. In mei was er sprake van een toeneming met een half procent. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het jaarrapport van de UNCTAD (VN- conferentie inzake handel en ont wikkeling) voorziet in een vertra ging van de economische groei in de wereld. Vooral de Derde We reldlanden zullen de negatieve ge volgen daarvan ondervinden. Het omvangrijke jaarrapport werd van daag gepresenteerd, in de tweede week van de UNCTAD-conferen- tie, die tot het einde van de maand in Genève plaatsvindt. 'Langzame groei van de econo mische ontwikkeling is nadelig voor zowel de industrielanden als de ontwikkelingslanden. De we reldhandel en betalingssystemen brokkelen af en de onzekerheid wordt groter', aldus het jaarrap port. De groei van de wereldhandel zal volgens UNCTAD afnemen naar drie procent. Vorig jaar werd nog vier procent groei gemeten Vooral de ontwikkelingslanden zullen het moeilijk krijgen als ge volg van hun schulden, de daling van de grondstoffenprijzen en de stijging van de rentetarieven in de VS. De toch al lage grondstoffen- prijzen komen verder onder druk te staan bij een trage groei van de BRUSSEL - 'Fiscale harmonisatie' zijn de mooi-klinkende woorden voor een van de zwaarste proble men waarmee de Europese Ge meenschap de komende jaren zal worden geconfronteerd: het naar elkaar toebrengen van de btw-ta- rieven en de accijnzen in de twaalf EG-staten. door Hans de Bruijn teurs en importeurs hoeven i Het zoveel mogelijk gelijktrek- der paperassen in te vullen, er is ken daarvan houdt vanzelfspre- minder kans op smokkel en belas- J J tingfraude. Geldnood Voor de consument kend in dat in het ene land bepaal de produkten duurder zullen wor den, en in andere juist goedkoper. De Europese Commissie denkt aan l tarief van maximaal negen Een even omstreden als hoogst noodzakelijk doel, wil de EG ten- len. De meeste EG-lidstaten willen minste eind 1992 echt die open, zelf beslissen over de hoogte van vrije handelsmarkt zijn die de hun belastingen. Een regering die twaalf leden zeggen ervan te willen in geldnood zit wil nog wel eens de maken. Elk van de lidstaten heeft btw verhogen om aan extra geld te zijn eigen belastingstelsel, hanteert komen. Dat zou straks uit den boze andere btw-tarieven en accijnzen, moeten zijn, maar weinig ministers Aan die grote verschillen dient een van financiën zijn het daar mee einde te komen, zo vindt de Euro- eens. pese Commissie, het dagelijks be- De btw-tarieven in de meeste stuur van de Gemeenschap. Giste- EG-landen verschillen enorm. Ne ren kwam de commissie dan einde- derland kent hogere btw-tarieven lijk met een voorstel. dan Ierland, in Belgie zijn de tarie- Het nut van zoveel mogelijk ge- ven weer hoger dan in Italië. In lijke btw-tarieven en accijnzen is Spanje en Portugal, pas kort lid voor iedereen duidelijk. Het maakt van de EG. kennen nog geen echte de vrije handel in dat 'open' Euro- btw, terwijl voor Griekenland uit- pa een stuk makkelijker, expor- zonderingsregels bestaan. voordeel dat de meeste produkten procent, en een hoog tarief in alle EG-landen ongeveer hetzelf- twintig procent. In de lidstaten de zullen kosten en dat bijvoor- zouden kleine afwijkingen moge beeld de verschillen in de benzine- moeten zijn prijzen zullen wegvallen. Dat laat ste is ook gunstig voor de trans portbedrijven wat de handel weer zal bevorderen. Maar er zijn niet alleen voorde- Problemen Wat de accijnzen betreft wil de EC bijvoorbeeld dat er voor alco holische dranken in alle lidstaten een vaste accijns van 1271 ecu (een ecu is 2,33 gulden) per hectoliter pure alcohol gaat gelden. Voor wijn zou dat 17 ecu zijn, voor puur 19,5 ecu. Op benzine zou in alle EG-landen een accijns van 340 ecu per duizend liter moeten gaan rus ten. De meeste problemen worden verwacht door Groot-Brittannië en Ierland. In deze landen bestaan tientallen produkten waarop geen btw wordt geheven. De Britten en Ieren hebben daarvoor bij hun toe treding tot de EG - in 1973 - specia le toestemming gekregen. Dit 'nul tarief geldt bijvoorbeeld voor le vensmiddelen, energietarieven, kleren, kranten en boeken, dus voor echte eerste levensbehoeften. Wanneer de Britten straks ge dwongen worden over deze pro dukten alsnog btw te gaan heffen, dan zullen die een stuk duurder worden. Daarentegen zouden artikelen als alcoholische dranken en tabak, die in Groot-Brittannië extra zwaar worden belast, goedkoper moeten worden. Een toekomstbeeld, waar tegen binnen de Engelse regering, maar ook binnen de Europese Commissie veel verzet is gerezen. De twee Britse EG-commissaris- sen waren bijvoorbeeld zo ver deeld, dat mede daardoor het lang heeft geduurd voordat de Commis sie het eens kon worden. De socialist Clinton Davis be toogde. en daarin stond en staat hij niet alleen, dat juist de lage inko mensgroepen in Engeland getrof fen zullen worden wanneer de eer ste levensbehoeften onder EG- dwang duurder worden. Maar niet alleen de Europese Commissaris, ook de conservatieve regering Thatcher heeft zich tot nog toe fel tegen het loslaten van het nul-ta rief gekeerd. Ook van Deense, Ier se, Griekse, Spaanse en Portugese zijde worden dergelijke bezwaren aangevoerd. Ongeschonden Het ziet er dus naar uit dat het voorstel van de Europese Commis sie nooit ongeschonden door de EG-ministerraad zal komen. In de diverse hoofdsteden wordt het ge schut al klaar gezet om het van alle kanten aan flarden te schieten. Een complicerende factor is dat elk voorstel met algemene stemmen moet worden aangenomen Een poging om ook over de fiscale pro blemen bij meerderheid te laten beslissen, is anderhalfjaar geleden door de EG-regeringsleiders van de hand gewezen. Elk land heeft daardoor de mogelijkheid een on welgevallig ^esluit met een veto te blokkeren. De discussie over de harmonisa tie van de indirecte belastingen zal dus wel de volle vijfeneenhalf jaar nodig hebben die ons nog van het magische jaartal 1993 en het droombeeld van de 'open. vrije in terne Europese markt' scheiden. Europese Commissie komt met voorstellen de industrielanden Ontwikkelingslanden krijgen door een dalende export van grondstof fen naar de rijke landen en lagere prijzen voor die grondstoffen min der geld in het laatje. De UNCTAD constateert in het rapport verder dat de kredietverle ning aan ontwikkelingslanden weer is verminderd. Kredietgevers en -nemers raken steeds meer 'ver moeid' waardoor de kans op over eenstemming over nieuwe aflos singsregelingen afneemt. Daarbij betekent de daling van de grond stoffenprijzen dat de ontwikke lingslanden niet aan hun verplich tingen tegenover kredietgevers kunnen voldoen. Hoewel er nieu we aflossingsregelingen zijn ge troffen heeft dat niet geleid tot nieuwe kredietverleningen en een oplossing van het schuldenvraag- stuk, stelt de UNCTAD in het rap port. Het Internationale. Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank be schikken over te weinig financiële middelen, terwijl juist die instan ties volgens het UNCTAD-rapport een belangrijker bron van geld kunnen zijn voor de Derde Wereld. Vooral de landen ten zuiden van de Sahara moeten meer hulp krijgen, omdat zonder die hulp de pogin gen die die landen ondernemen om zichzelef te helpen zullen misluk ken, aldus de UNCTAD Arbeidsbureau gaat kans op werk meetellen DEN HAAG (ANP) - De arbeids bureaus gaat vanaf september 'werklozen indelen in drie catego rieën, met als basis de kansen op een baan. Minister De Koning (so ciale zaken en werkgelegenheid) heeft dat gisteren in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer laten weten. Deze zogenoemde marktge richte bestandsindeling, voorlopig voor een jaar, is een van de midde len om de arbeidsbureaus beter te laten functioneren. Nu delen ar beidsbureaus de werkzoekenden nog geheel naar eigen inzicht in. Pogingen om de bestanden bij de arbeidsbureaus te 'schonen' van mensen die ten onrechte als werk zoekende staan ingeschreven, heb ben tot nu toe weinig effect gehad, zo blijkt uit een onderzoek van de Stichting Research en Beleid in Leiden. Uit onderzoek begin dit jaar bleek dat 38 procent van de in geschreven mensen al werk heb ben, verhuisd zijn of niet (meer) op zoek zijn naar een baan. Dat komt vooral omdat werkzoekenden ver anderingen niet doorgeven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7