Reagan stemde in met wapenruil Iran 'Opeens werd alles en iedereen meegesleurd Zwarte vakbond Zuid-Afrika wil druk op Botha vergroten Om gegijzelden vrij te krijgen Diplomaat Iran voert komedie op in Genève Ondanks vertraging hoop op wapenakkoord Bezoek DDR- president aan W-Duitsland 'Radioactieve oefeningen' BOOMPJE KOUD ZETTEN ORANJEBOOM Aantal slachtoffers campingramp Frankrijk stijgt naar ruim 40 DONDERDAG 16 JULI 1987 WASHINGTON - De voormalige Amerikaanse nationaal veiligheidsadviseur Poindexter verklaarde gisteren, in tegenstelling tot wat Reagan altijd heeft gezegd, dat de president op 5 december 1985, toen de eerste contacten met Iran werden gelegd, een presidentieel besluit tekende, waarin sprake was van een rechtstreekse ruil van wapens voor gegijzel den. De officiële lezing van het Witte Huis is steeds geweest, dat uit stra tegische overwegingen contact was opgenomen met Iran, en dat de wapenleveranties als „teken van goede wil" aan gematigde stro mingen in Iran moesten worden gezien. door Henk Dam Dat de leveranties rechtstreeks te maken hadden met de Ameri kaanse gegijzelden in Libanon, is steeds tegensproken. Maar de vice- admiraal onthulde dat Reagan's besluit de indruk gaf, dat het wel degelijk om een directe ruil ging. Daarom, zo vertelde hij de Con grescommissie, vernietigde ik dit document toen november vorig jaar de eerste onderzoeken naar de Iran-affaire begonnen. „Ik wilde voorkomen dat de president in gro te politieke verlegenheid zou wor den gebracht". Het Witte Huis gaf gisteren als reactie op deze uitlatingen van Poindexter, dat de president zich niet herinnert dat hij het bedoelde besluit heeft getekend. Maar, aldus een woordvoerder, Reagan spreekt dat ook niet tegen. „Hij heeft het er niet moeilijk mee". Poindexter bevestigde uitspra ken van de ministers Weinberger (defensie) en Shultz (buitenlandse zaken), dat zij altijd scherp gekant waren geweest tegen de levering van wapens aan Iran. De voormalige nationaal veilig heidsadviseur beschreef een verga dering waarin de twee ministers hun bezwaren uitten. „De presi dent luisterde, trok een voeten bankje naar de koffietafel en zei: luister, ik vind dat we niets moeten nalaten om de gegijzelden thuis te krijgen". GENEVE (AP/Rtr/AFP) - Met veel ophef werd gisteren de Iraanse di plomaat Aminzadeh, die op het vliegveld van Genève zou zijn mis handeld door Franse agenten, door een ambulance opgepikt bij het De La Tour ziekenhuis in Genève. De Iraanse ambassade had verslagge vers en tv-ploegen opgetrommeld om deze gebeurtenis vast te leg gen. Aminzadeh werd op een vlucht terug naar Teheran gezet. Onder het toeziend oog van de media werd Aminzadeh stuiptrek kend en schuimbekkend als een epilepticus op een brancard naar buiten gebracht terwijl de Iraanse consul-generaal de media ophitste: „Maak foto's, film! Kijk eens in welke staat hij verkeert." Verslaggevers vroegen de aan- :wezige artsen of vervoer van de pa tiënt in deze toestand wel verant woord was. De Zwitserse cardioloog Rene Feuardent, die zei de diplomaat on derzocht te hebben, meende dat Aminzadeh zeker niet epileptisch was. „Het is een komedie", aldus Feuardent die er aan toevoegde dat de 28-jarige diplomaat geweigerd had met artsen te spreken of te eten sinds hij maandag het De La Tour ziekenhuis binnenkwam. Dat gebeurde kort nadat hij het Kanto nale Ziekenhuis van Genève had verlaten. Artsen in dat ziekenhuis zeiden dat ze een paar kleine blauwe plek ken hadden gevonden op het voor hoofd van Aminzadeh maar dat verpleging daarvoor niet nodig was. Zaterdagavond was de diplo maat het Kantonale Ziekenhuis binnengebracht na een incident op het het Franse deel van het vlieg veld van Genève. Daar zouden Franse agenten hem hebben mis handeld omdat hij weigerde zijn at tachékoffertje te openen. Aminza deh was op weg naar Parijs waar hij werkzaam is op de Iraanse am bassade. Het vliegveld van Genève ligt gedeeltelijk op Frans grondge bied, waar de Franse politie toe zicht houdt. Iran maakte gisteren bekend dat de Franse zaakgelastigde in Tehe ran, Pierre Lafrance, namens zijn regering verontschuldigingen heeft aangeboden voor de mishan deling van Aminzadeh. Maar volgens Parijs heeft Laf rance slechts „de feiten uiteenge zet". Het incident in Genève zou tijdens een gesprek met Iraanse re geringsfunctionarissen aan de orde zijn gekomen, maar v zou geen sprake zijn geweest. Het incident heeft de betrekkin gen tussen Parijs en Teheran op nieuw verslechterd. De onenigheid tussen beide landen kwam vorige maand tot uitdrukking in de wei gering van de Iraanse diplomaat Vahid Gordji in Parijs te verschij nen voor een onderzoeksrechter, in verband met een serie bomaansla gen in Frankrijk. Gordji nam zijn toevlucht tot de Iraanse ambassa de in Parijs. Daarna zijn over en weer beschuldigingen geuit. Maandag beschoten Iraanse mo torbootjes een Frans container schip in de Golf. De diplomatieke twist kende dinsdag een nieuw hoogtepunt, toen Iran de Franse consul in Teheran gelastte voor het Islamitische Revolutionaire Ge rechtshof te verschijnen, op ver denking van spionage. De toon waarop de twee landen elkaar ver wijten maken, wordt steeds feller. President Francois Mitterrand zei dinsdag dat Frankrijk geen mili- meter zal wijken voor de „onver draaglijke dreigingen" van Iran. WASHINGTON/MOSKOU (AP/ Rtr) - De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hebben elkaar de schuld gegeven van het gebrek aan vooruitgang bij de onderhandelin gen in Genève over beperking van de kernbewapening. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington liet weten dat de Sowjetonderhandelaars tot op heden niet met een ontwerpver drag zijn gekomen over beperking van de kernwapens voor de lange afstand en evenmin hebben gerea geerd op het laatste Amerikaanse voorstel ter beperking van de INF- wapens (middellange afstandsra ketten) in Europa. De Russen kla gen er op hun beurt over dat de VS een deel van de kernbewapening in Europa willen handhaven en daarmee de Geneefse onderhande lingen in feite op losse schroeven hebben gezet. BONN (Rtr/AFP/DPA) - DDR-pre- sident en partijleider Erich Honec- ker zal in september een vierdaags bezoek aan de Bondsrepubliek brengen. Dit werd gisteren meegedeeld door de woordvoerder van de Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl, die Honecker officieel heeft uitgenodigd. Het zou het eer ste bezoek van een president van de DDR aan de Bondsrepubliek zijn. In 1983 en 1984 werd een der gelijk bezoek uitgesteld, onder meer omdat de DDR zich beledigd voelde door een opmerking van de fractievoorzitter van Kohls partij, dat de toekomst van de Bondsre publiek niet afhing „van de vraag of meneer Honecker ons met een bezoek vereert". Het bezoek zal plaatsvinden van 7 tot 11 september. Honecker zal op 7 en 8 september in Bonn door brengen voor gesprekken en daar na nog een bezoek brengen aan ste den in de bondsstaten Nordrhein- Westfalen, Saarland, Rheinland- Pfalz en Beieren. Methadon-proef Als eerste Westduitse deelstaat gaat Noordrijn-Westfalen metha don verstrekken aan heroïne-ver- slaafden. De verstrekking zal bij wijze van proef geschieden in de steden Bochum, Diisseldorf en Es sen. Deelstaatminister van volks gezondheid Hermann Heinemann benadrukte dat de verstrekking van methadon door de ziékte aids „een extra dimensie heeft gekre gen". In Noordrijn-Westfalen zijn tussen de 1.500 en 4.000 verslaaf den met aids besmet. Uitwijzing De Verenigde Staten hebben gis teren twee Cubaanse diplomaten het land uitgewezen als een ant woord op de volgens het ministerie van buitenlandse zaken „niet te to lereren" campagne tegen Ameri kaanse diplomaten in Havana. Amerikaanse diplomaten in Hava na worden door de media beschul digd van spionage waardoor er „onherstelbaar leed" wordt aange richt aan hen en hun familieleden. De VS en Cuba hebben geen diplo matieke betrekkingen maar wel belangenvertegenwoordigingen in eikaars hoofdsteden. Desondanks geloven de meeste deskundigen dat een akkoord over de afschaffing van de middellange- afstandsraketten nog altijd moge lijk is vóór het einde van Reagans presidentschap. De verwachtingen die Reagan en Gorbatsjov hebben gewekt en het persoonlijke en politieke kapitaal dat zij in een akkoord over de mid- dellange-afstandsraketten hebben geïnvesteerd, maken het voor hen bijna onmogelijk om nu nog terug te krabbelen, menen verscheidene Amerikaanse functionarissen en deskundigen. Bovendien geldt nog altijd dat zowel Reagan als Gorbatsjov goe de binnenlandse redenen hebben om een overeenkomst af te sluiten. Reagan probeert de crisis te over winnen die is veroorzaakt door de Iran-affaire en Gorbatsjov wil de weg vrijmaken voor een hervor ming van de Sowjet-economie. „Wij denken nog steeds aan okto ber/november als mogelijk tijdstip voor een top tussen Gorbatsjov en Reagan", zo zei een anonieme Amerikaanse regeringsfunctiona- TRIPOLI - Een gewonde vrouw wordt weggedragen nadat een autobom ontplofte voor de ingang van een supermarkt in de Libanese havenstad Tripoli. Er kwamen gisteren zeker twaalf mensen om het leven bij deze aanslag, dertig mensen, voornamelijk vrouwen en kinderen, raakten ge wond. Er brak vervolgens brand uit die de supermarkt voor een deel vernietigde en een opslagplaats voor medische goederen in as legde. Een uur later ontplofte in de 50 kilometer verderop gelegen stad Baai- bek eveneens een autobom, waarbij een vrouw om het leven kwam en vijf anderen gewond werden. (foto epa> JOHANNESBURG (AP/GPD) - De Zuidafrikaanse overkoepelende vakvereniging Cosatu is gisteren in Johannesburg zijn eerste jaarver gadering begonnen met ferme kri tiek op president P.W.Botha. De conferentie wordt bijgewoond door 1.400 gedelegeerden. „Ik ben hier gekomen om Botha te begraven, niet om hem te prij zen", zo betoogde Cosatu-voorzit- ter Elijah Barayi tegenover een en thousiast gehoor, dat voor de con ferentie bijeenkomt in een gebouw van de universiteit van Witwaters- rand, in Johannesburg. Cosatu werd in december 1985 opgericht en zegt meer dan 700.000 werknemers te vertegenwoordi gen. Sindsdien is de vakvereniging erin geslaagd 33 bonden tot 13 gro te, op speciale bedrijfstakken toe gespitste, organisaties om te sme den. De Zuidafrikaanse regering heeft de zwarte bonden bij herha ling gewaarschuwd zich niet met politiek in te laten. Pretoria stelt dat Cosatu banden onderhoudt met het verboden Afrikaans Natio naal Congres (ANC) en deze orga nisatie steunt in haar strijd om het blanke minderheidsbewind ten val te brengen. HANDELSBOYCOT - De Ameri- kaanse Senaat heeft met 82 tegen 16 stemmen een amendement aan genomen dat voorziet in een volle dige stopzetting van de handel met Iran indien dat land raketten af vuurt op Amerikaanse schepen in de Perzische Golf, of anderszins een tegen de Amerikaanse marine gerichte militaire aanval uitvoert of voorbereidt. Jlet amendement dreigt met dezelfde sancties indien een ander land een „opzettelijke" aanval uitvoert op onder Ameri kaanse vlag varende schepen in het gebied van de Golf. Voorzitter Barayi, een 57-jarige voormalige goudmijnwerker, zei: „Er kan geen vrijheid in Zuid-Afri- ka zijn tenzij het ANC bij het stre ven naar deze vrijheid wordt be trokken. Ik weet dat ik, vanwege de uitspraken die ik nu doe, een dezer dagen door het regime van Botha achter de tralies zal worden gezet. Laat ze dat maar doen. Deze onverzettelijke regering wil haar macht niet overdragen. Daarom zal de zwarte meerderheid de macht moeten grijpen". Voorts vroeg Barayi om meer in ternationale economische druk op de regering-Botha teneinde het verdwijnen van de apartheid te versnellen. Barayi's uitspraak werd door de circa 1400 gedele geerden, die vanuit het hele land naar Johannesburg waren geko men, onder groot applaus aange hoord: „We willen gelijkelijk delen in de welvaart van dit land, die we door onze arbeid hebben gescha pen. Cosatu ondersteunt om dit doel te bereiken alle vormen van druk op de apartheidsregering, in clusief desinvestering en sancties", aldus Barayi. Zo zal tijdens de conferentie worden opgeroepen tot een inter nationaal verbod op het aankopen van Zuidafrikaans goud, platina en diamanten, het stopzetten van le ningen door buitenlandse banken en tot verdere diplomatieke isola- i Pretoria. LONDEN (Rtr) - Het Britse mi nisterie van defensie heeft giste ren meegedeeld dat het Britse le ger bij zijn opleiding gebruik maakt van radioactieve stoffen om ongelukken te simuleren waarbij kernwapens zijn betrok ken. "Wij houden bij tijd en wijle oefeningen waarbij het gaat om besmetting, om de mensen ver trouwd te maken met de omgang met radioactieve stoffen," aldus de woordvoerder van het minis terie. Hij weigerde commentaar te geven op berichten in het dag blad "Independent", dat radioac tieve stof was gebruikt bij de op leiding van een speciaal onder deel dat "Nuclear Accident Res ponse Organisation" heet. Volgens de krant werd in 1981 atoomstof in een straal van een kleine kilometer in het rond ge strooid tijdens een nagebootst ongeluk op de weg met imitatie- kernwapens. Een voormalig lid van de Nu cleaire Ontsmettingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht had tegen de Independent gezegd dat gespecialiseerde troepen werden uitgestuurd om honderden zak ken radioactieve aarde van het oefenterrein in Staffordshire te verwijderen. Volgens de man werd alleen het terrein binnen de straal van een kilometer schoon gemaakt. Wat daarbuiten lag liet men liggen. De woordvoerder van Defensie bevestigde dat oefeningen wor den gedaan waarbij gebruikge maakt wordt van "afgesloten bronnen" nucleair materiaal - plastic zakken gevuld met radioactieve kogeltjes of stof. Dat gebeurt met inachtneming van strenge gezondheids- en vei ligheidsvoorschriften Het lekkerste boompje is een koud boompje. Boompjes dienen dan ook altijd in koelkast of kelder bewaard te worden. Fervente liefhebbers serveren de boompjes zelf in een Ijsemmer. Zo wordt het planten een extra feestelijke aan gelegenheid. 'N VORSTELIJK BIER SINDS 1671 LE GRAND BORNAND - Het wa ter van de Borne zocht de kortste weg en nam de binnenbocht. Een tragedie was het resultaat: de naar de rivier genoemde camping in het Franse dorp Le Grand Bornand werd leeggespoeld. Het exacte aan tal slachtoffers is nog niet vastge steld, maar zal vermoedelijk tussen de 40 en 50 bedragen. door Peter van der Maat Voor zover bekend worden er geen Nederlanders vermist. In te genstelling tot eerdere berichten waren er wel landgenoten op de camping. Hun aantal wordt op 15 geschat. Na de ramp is er in het dorp aan vijf families met Holland onderdak gegeven. Le Borne, slechts een meter of vijf breed, stroomt inmiddels weer in alle rust verder. Op het kam peerterrein liggen enkele verwoes te caravans en wrakken van auto's. Tuinstoelen, voortenten en lucht bedden dobberen in plassen. - Het onheil - een vloedgolf van anderhalve meter hoogte - moet zich binnen korte tijd hebben vol trokken. De ene ooggetuige zegt dat het geweld een half uur duur de, de ander houdt het op tien mi nuten. In elk geval was de over stroming het gevolg van het hevig ste noodweer dat het op duizend meter hoogte liggende Alpendorp In korte tijd viel er zoveel hemel water dat de Borne het niet kon verwerken. Helemaal aan de rand van het kampeerterrein staan acht caravans. Onbeschadigd. De eige naren zagen het kolkende water op twee meter van hun stekkie passe ren. Een Francaise uit Versailles: „U begrijpt, het was afschuwelijk. Opeens werd alles meegesleurd, mensen vluchtten uit hun cara vans. Maar het vreemde was: er werd niet geschreeuwd, niet ge huild, daar hadden de mensen zelfs geen tijd voor". Over de hulpverlening oordelen de vakantiegangers unaniem: ade quaat en snel. Binnen tien minuten rukte de brandweer uit, de militai re reddingstroepen waren een uur later ter plaatse. Met helikopters, afkomstig uit Chamonix en andere wintersportplaatsen, werden men sen gered die zich in bomen in vei ligheid hadden gebracht. Ruim driehonderd personen, inclusief vele vrijwilligers, zochten dinsdag avond en gisteren naar slachtof fers. Aan de andere kant van de Bor ne, in de buitenbocht, ligt camping El' Escale Het overvloedige water sleurde hier slechts een enkele ca ravan weg. De familie Paul uit het Belgische Waterloo zag het gebeu ren. Mevrouw: „Een man probeer de zich vast te houden aan een boom, maar die begaf het en hij werd meegesleurd. Ik maak me De lichamen van drie slachtof fers werden meegespoeld tot het meer van Annecy, dertig kilometer stroomafwaarts. De meeste stoffe lijke overschotten zijn echter in de buurt Le Grand Bornand gebor gen. De bejaarde priester Birraux heeft zijn kerk beschikbaar gesteld voor het opbaren van de doden. De VW verzorgt de opvang van de gedupeerden. Medewerkster Catherine Darietto is inmiddels al meer dan 24 uur op de been: „Ge lukkig hebben we voor iedereen een slaapplaats gevonden. Het hele dorp heeft geholpen. We hebben de slachtoffers kleren en eten gege ven, ze hebben hier naar hun fami lie gebeld. VW-directeur en tijde lijk hulpverlener Dominique Rof fel zoekt naar een verklaring: „Het was warm, drukkend weer ge weest. En ja, dan krijg je Maar zo'n wolkbreuk als deze was echt onvoorstelbaar. Van alle heu vels kwam het water naar beneden gedenderd. Le Borne moest vijftig keer zoveel water afvoeren als nor maal. Dat gaat natuurlijk niet. Te gen dit soort geweld vallen ook geen voorzorgsmaatregelen te ne- Het dorpsplein is in de loop van woensdag schoongemaakt want ook daar lagen centimeters mod der en kiezel afkomstig van de ber gen. De familie Van den Broek uit Geldrop aanschouwt de bewegin gen van schoonmakers en hulpver leners. Man, vrouw en vier kinde- Modder, water en omgevallen bomen bedekten gisteren nog de camping bij het Franse plaatsje Le Grand Bornand, nadat dinsdagavond tijdens noodweer de rivier de Borne buiten haar oevers was getreden. (foto anpi ren waren ooggetuigen, zagen de ramp vanuit hun gehuurde appar tement gebeuren. De man: „Op eens begon de rivier te zwellen. Even later gingen de caravans en de auto's op de camping rijden. Ik dacht nog: nou, het is te hopen dat ze op tijd zijn. Toen ontdekte ik dat ze niet reden, maar dreven".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5