'Wij kunnen mensen uit die dure ziekenhuizen houden' Kruiswerk en gezinshulp bundelen him krachten Lucht boven Reagan opgeklaard, met dank aan Poindexter Roep om vrouwenkerk wordt luider binnen 9kerk en Wereld9 PAGINA 2 DONDERDAG 16 JULI 1987 Interview DRIEBERGEN - "De men sen blijven liever thuis, als dat maar enigszins kan". Beter dan met die woorden kunnen de plannen voor nauwe samenwerking tus sen kruiswerk en gezinsver zorging nauwelijks worden gerechtvaardigd. De twee instellingen dragen, nu nog onafhankelijk van elkaar, er samen toe bij dat ouderen thuis kunnen blijven wo nen. Daarmee bewijzen zij niet alleen de direct betrok kenen een dienst, maar ook de samenleving als geheel: verzorging thuis is een stuk goedkoper dan in een te huis. Versterking van de 'extra murale' eerste lijn voor komt vaak dure, 'intramura le' verpleging in een zieken huisbed, zo heet dat in jar gon. Geen overbodige luxe in een tijd van vergrijzing en economisch gekwakkel. Kees Cornelisse sprak met de directeur A. B. Roda (56) van de Centrale Raad voor gezinsverzorging en diens collega L.H.G. Hoornweg van de Nationale Kruisver eniging. door Kees Cornelisse "De toenemende vraag naar thuis zorg kan beter worden beantwoord als beide organisaties hun krach ten bundelen", zo luidde de verkla ring waarmee de landelijke bestu ren van kruiswerk en gezinsverzor ging officieel besloten de onderlin ge banden aan te halen. Als een verrassing komen de plannen be paald niet. Op plaatselijk niveau is er allang sprake van nauwe samen werking. Het oudste voorbeeld is Alkmaar, waar kruiswerk en ge zinsverzorging al sinds jaar en dag onder één bestuur vallen. Maar meer dan de behoefte van binnenuit, lijkt de druk van boven af verantwoordelijk voor de sa menwerkingsplannen op landelijk niveau. "Regering en parlement zien voor de toekomst geen andere mogelijkheid dan krachtenbunde ling", erkennen Roda en Hoorn weg. "Er komt meer werk op ons af, er is al een tekort aan personeel en er zijn grote veranderingen in de gezondheidszorg op til. De men sen blijven liever thuis. Wij moeten trachten te helpen, zodat ze hun manier van leven zo zelfstandig mogelijk kunnen voortzetten en tot aan het eind van hun dagen in vertrouwde kring blijven". Hoornweg spreekt van een 'uit daging', omdat er nu nog sprake is van een sterke verbrokkeling. "Ie der doet wat op eigen houtje. Geen wonder dat het allemaal zo duur is, want er wordt te veel intramuraal opgevangen. Het kan anders, daar om moeten we in de eerste lijns- zorg een vuist maken. We moeten erop mikken de substitutie, waar over zoveel wordt gepraat, te ge ven: de patiènt buiten de muren van de instellingen te houden door hem of haar thuis de zorg te geven die nodig is". Even voor de leek: Hoornweg be doelt dat bijvoorbeeld een bedplas- sende bejaarde met reuma niet meteen naar een verzorgingstehuis hoeft, als er dagelijks maar even ie mand langs komt om de boel te verschonen. Ongeluk Het gaat er intussen niet alleen om bejaarden langer thuis te hou den. Doel is uiteindelijk het geheel verleggen van de zogeheten patiën tenstromen. Roda: "Een voor beeld. Op straat is een ongeluk ge beurd en de ambulance is gearri veerd. De gewonde wordt dan naar een ziekenhuis gebracht, maar het is denkbaar dat die gewonde naar de huisarts gaat. Die kan namelijk in eerste instantie veel opvangen. Van de 35 miljard die jaarlijk omgaat in de volksgezondheid verdwijnt veel geld naar ziekenhuizen en verpleeginrichtingen. Door ouderen meer verzorging en hulp aan te reiken, kunnen zij langer thuis blijven. (foto anp> Zo moet het dus: bij niet-ernstige gevallen naar huis en niet automa tisch dat ziekenhuis in". De twee directeuren spreken van 'positieve ontwikkelingen', waar bij de mogelijkheden vooralsnog onbeperkt lijken. Zo zijn er ook ge zinnen met gehandicapte kinde ren, die nu vaak sneller dan ge wenst worden opgenomen in een inrichting. Wil dat echter verande ren, dan is professionele verster king nodig van kruiswerk en ge zinshulp. Dat kost geld. De samenwerking tussen kruis werk en gezinsverzorging levert op zo ook niet direct een besparing op. Door samenwerking kan, den ken Roda en Hoornweg, bijvoor beeld wel worden voorkomen dat een huisvrouw in een ziekenhuis wordt opgenomen. Maar het is niet zo dat dan kan worden volstaan met alleen een verpleegkundige of een gezinsverzorger. De laatste kan niet maar klakke loos verpleegkundige handelingen verrichten. En het is ook niet doel matig dat wijkverpleegkundigen huishoudelijk werk gaan doen. Hoe benut je de beschikbare man kracht het meest doelmatig, dat moet volgens de twee directeuren de vraag zijn. Hoornweg: "Dan krijgt het gezin vaak met twee personen te maken, dat kan niet anders. Maar die hoe ven elkaar niet voor de voeten te lopen. Het streven moet zijn niet te veel 'mensen rond het bed' te krij gen. Dat is het grote verschil met vroeger. We gaan nu praten over dezelfde patiënt of cliënt. Dat ge beurde eerder niet. Ook de huisarts en het maatschappelijk werk moe ten daarbij worden betrokken. Met die twee vormen wij samen im mers de eerstelijnszorg". Uitdaging Hoornweg: "Het is beter voor de patiënt en er kan worden be spaard". (foto GPD) Hoornweg: "De uitdaging heb ben we aangenomen. Nu komt het erop aan die samenwerking zo ge stalte te geven dat onze cliënten - en de critici - haar de moeite waard gaan vinden. Zodat er meer in de eerste lijn wordt geïnvesteerd uit dat totale bedrag van 35 miljard gulden dat jaarlijks aan gezond heidszorg wordt uitgegeven. We moeten aantonen dat wij het geld beter kunnen besteden op deze Het verleggen van patiëntenstro men moet derhalve ook gepaard gaan met verlegging van de geld stroom, zo is althans het streven van Roda en Hoornweg. "De zie kenfondsen de particuliere verze keraars vinden dat de patiënten te lang in het ziekenhuis liggen, dat kost gemiddeld 500 gulden per dag. Nu komen er mogelijkheden voor thuisverpleging en -verzor ging, die ook zeer intensief is. Daar kun je afspraken over maken. Dat is beter voor de patiënt en er kan worden bespaard". Vooralsnog is er slechts sprake van een gebrek aan geld, nog zon der dat er sprake is van nieuwe werkterreinen voor het gebundel de kruis- en gezinswerk. Roda: "Er zijn problemen te over. De budget tering bijvoorbeeld levert ons veel knelpunten op. Er zijn wachtlij sten. Er zijn bijvoorbeeld klachten van mensen die ernstig gehandi capt zijn en al meer dan een half jaar op hulp wachten. In sommige gevallen berust dit gebrek gewoon op overmacht en dat is een afschu welijke zaak. Bij de gezinsverzor ging kampen we met een hoog ziekteverzuim, mede door onder grote spanning werken". Volgens Hoornweg lijdt ook het verzorgende, preventieve kruis werk momenteel onder de toene mende druk van de directe hulp verlening. "Het is snel werken, snel wegwezen, er staat eeh te gro te spanning op. Eigenlijk onaan vaardbaar. Wat dat betreft kan be tere samenwerking voor verlich- Roda: bij niet-ernstige ongeval len niet automatisch dat zieken huis in. ting zorgen, door de zorg beter op elkaar af te stemmen". De commissie-Dekker heeft voorgesteld de financiële 'schot ten' weg te halen tussen de ver schillende vormen van gezond heidszorg en de maatschappelijke dienstverlening. Daarmee is even wel nog niet gezegd dat er dan plot seling meer geld van ziekenhuizen en verpleeginrichtingen vloeit naar die eerste lijn. Sommigen zien bo vendien in de thuiszorg een gat in de markt. Min of meer commer cieel getinte organisaties dienen zich aan. Roda en Hoornweg zijn er niet bang voor. Concurrentie Hoornweg: "Wij bestrijken het hele land, we hebben de deskun digheid om het werk te doen. Ook voor het kruiswerk geldt dat we aan de gestelde eisen kunnen vol doen. Zogeheten particuliere bu reaus zijn daaraan niet gebonden, doen wat water in de wijn. Zij zul- len moeilijk op kunnen tegen het netwerk dat we al tijden hebben. Ik word niet zo zenuwachtig van die concurrentie. Op den duur zul len zowel de verzekeraars als de cliënten toch waar voor hun geld willen zien". Roda: "Men moet het vertrou wen hebben dat kruiswerk en ge zinsverzorging samen voor elk pro bleem een antwoord hebben. Een concurrerend pakket kunnen aan bieden, zodat dure voorzieningen kunnen worden ontlopen. Eniger lei vorm van concurrentie is niet slecht voor het prikkelen van pro fessionele organisaties. Zeg maar als een vorm van permanente dijk bewaking. Het is tenslotte wel zo dat er de afgelopen jaren te veel is geregeld en gepland. Een competi tief element kunnen we wel ge bruiken. Zolang er maar geen Amerikaanse toestanden, uitbre ken, moet er speelruimte zijn voor vernieuwingen". WASHINGTON - Wist president Reagan af van de doorsluizing van Iraanse betalingen voor Amerikaanse wapens naar de Contra's? Dat is altijd de ham vraag geweest van de razend ge compliceerde Iran-Contra's-af- faire. Die vraag is gisteren beant woord door de voormalige natio naal veiligheidsadviseur vice-ad- miraal John Poindexter. door Henk Dam Hij zei dat hijzelf toestemming had gegeven voor de doorslui zing, en daarvan de president nooit op de hoogte had gebracht. De reden: Poindexter wilde de president beschermen. Want de nationaal veiligheidsadviseur voorzag dat er grote problemen zouden ontstaan, als de doorslui zing ooit bekend zou worden. De president had daarom, in de woorden van Poindexter, 'plau sibele ontkenbaarheid' nodig. Dus dat is dan dat. Het was Poindexter die het politiek hoogst dubieuze besluit nam om geld dat Amerika stiekem van de ayatollah had gekregen, stiekem te gebruiken voor het legertje re bellen in en rond Nicaragua. De inschatting dat er op het Witte Huis hier en daar gejuicht zal zijn, en dat daar gisteravond wel wat feestflesjes zullen zijn open getrokken, lijkt niet al te ge waagd. De presidentiële woord voerder Marlin Fitzwater zei 's ochtends al met enig understate ment dat de president 'dankbaar' was. Want er is zeker een molen steen rond Reagans nek wegge haald. Er is nu geen enkele kans meer op, dat hij smadelijk zal moeten aftreden dankzij eenzelfde 'im- peachment'-procedure die zijn voorganger Nixon tot opstappen dwong. Dat neemt niet weg, dat er nog wel vragen rond Reagans persoon overblijven. Want ken nelijk werd er op het Witte Huis beleid gemaakt buiten Reagan om. Dat roept allerlei vragen op over zijn alertheid, controle en gezag. Er zit ook een constitutionele kant aan de zaak. Reagan is, als gekozen functionaris, reken schap verschuldigd aan de kie zers, rechtstreeks en via het Con gres. Aan die aanspreekbaarheid wordt natuurlijk zwaar ge knaagd als allerlei figuren in zijn regering maar zaken gaan doen waarvan hij niets afweet. Op eigen houtje Is Poindexters verklaring ge loofwaardig? Met andere woor den: is het denkbaar dat hij in derdaad nooit aan de president heeft verteld wat er met de Iraan se betalingen gebeurde? Heeft hij het echt allemaal op eigen houtje beslist? De taak van een nationaal veiligheidsadviseur is om als èen soort sluis tussen de president en de buitenwereld te dienen. Hij heeft dagelijks bijeenkom sten met de president waarin, hij hem vertelt wat hij voor 's lands hoogste gezagsdrager van belang acht. Dat brengt automatisch met zich mee, dat de nationaal veiligheidsadviseur de president ook een hoop niet zegt. Immers: de kostbare en beperkte tijd van de president moet zo rationeel mogelijk gevuld worden; veel in formatie'kén hem dus niet eens beréiken. En dus: Poindexter had het recht - de taak zelfs - om Reagan selectief in te lichten. Maar kan zoiets belangrijks als de door sluizing van de Iraanse betalin gen op Poindexters zeef zijn ach tergebleven? Eigenlijk niet. De implicaties van dit spelletje vest zak-broekzak op mondiale schaal waren - zoals de afgelopen zeven maanden afdoende bewe* zen hebben - Zo groot dat de na tionaal veiligheidsadviseur na tuurlijk nooit in zijn eentje had mogen beslissen. Poindexter legde gisteren uit, dat hij dat wél had gedaan, om dat hij meende in Reagans geest te handelen. Het was van Reagan bekend dat hij er alles voor over had om de Contra's te steunen in de tijd dat dat van het Congres niet mocht, zo zei hij. En het gaf daarbij niet, waar het geld van daan moest komen. Of dat nu derde landen waren, of particu liere geldschieters, Reagan vond het prima, zolang de Contra's maar in leven gehouden werden. Dat, aldus Poindexter, was mijn rechtvaardiging. Het blijft allemaal een beetje wankel. Want niet alleen Poin dexter, maar ook Oliver North en de directeur van de CIA, William Casey, wisten van de doorslui zing af. Hebben die dus allemaal Reagan erbuiten gehouden om dat ze dachten dat de zaak mis schien wel ooit zou uitlekken en de president beschermd moest worden? Vernietigd Dat is moeilijk voor te stellen, maar veel doet die mening er niet toe, want er is nu geen enkele manier meer om het tegendeel te bewijzen, namelijk: dat Reagan het wél wist. Immers: North heeft al getuigd, en gezegd dat hij nooit over de affaire met de president gesproken heeft. North zorgde er ook voor dat alle documenten die Reagan eventu eel in ernstige moeilijkheden zouden kunnen brengen, vernie tigd zijn. Er zijn ook geen andere docu menten - inclusief de dagboeken van de president die ter beschik king van de Congrescommissie zijn gesteld - die Poindexters versie van het verhaal weerspre ken. En Casey is dood. De vraag dus, of Poindexter zichzelf heeft opgeofferd terwille van de president of echt de waar heid heeft gesproken, zal nooit helemaal met volledige zeker heid kunnen worden beant woord. Als het een kwestie van opoffering is, dan zou dat niet in tegenstelling zijn met wat over de vice-admiraal bekend is. Poindexter staat bekend als een uitermate loyale militair bij wie het er in gestampt is hiërar chisch te denken. Wat dat betreft steekt hij niet veel anders in el kaar als Oliver North, voor wie bescherming van superieuren en het opvolgen van ook levensge vaarlijke bevelen een levenswij ze is, getuige zijn verklaringen van vorige week. Maar voor het overige kon het verschil tussen North en Poindexter niet groter zijn. North is de flamboyante, emo tionele ras-acteur en daden-man, Poindexter de droge, ambtelijke, voorspelbare Dorknoper, een echte apparatsjik. Wie wil weten Wat voor soort man Poindexter is, leze dit citaat van zijn moeder Ellen: „John was nooit een klei ne jongen. Hij werd als een oude man geboren. Hij was nooit stout, zoals andere jongens. Hij nam het leven ernstig, wilde al tijd iets opbouwends doen". Hij was nooit stout. Hij wilde altijd iets opbouwends doen. Het zijn kwaliteiten waarmee men ver kan komen in het leven. Het zijn ook kwaliteiten die voor een peilloos diepe val kunnen zor gen. Poindexter: nooit stout... DRIEBERGEN (ANP) - Kunnen vrouwen op alle niveaus in de kerk meepraten en hebben ze binnen de kerk ook enige macht? Terugblikkend op tien jaar vrouw en geloofwerk komt het hervormde vormingscen trum Kerk en Wereld in Drieber gen tot de conclusie dat er niet echt reden tot juichen is. „Er zijn in die tien jaar wel meer vrouwen actief geworden in de kerk, maar op beleidsniveau is het aantal vrouwen afgenomen", vertelt Monica Wolffensperger, coördi natrice van de sectie geloof, sa menleving en educatie, waaron der het vrouw en geloofwerk res sorteert. Niet voor niets is met het oog op de tweede lustrumviering ge kozen voor het thema „Vrouw en macht - Vrouwenmacht". Op de vierdaagse jubileumbijeenkomst (26-30 augustus) worden de deel neemsters aan de forumdiscus sie de volgende vragen voorge legd: 1. wat is er bereikt en wat moeten vrouwen doen om alsnog meer voet aan de grond te krij gen? Of moeten de vrouwen de strijd voor een betere positie in de kerk maar opgeven en des noods een eigen kerk oprichten? Werkgroepen nemen een be langrijke plaats in op de bijeen komst, waarvoor vrouwen uit al le-geledingen van het kerkelijk vrouwenwerk zijn uitgenodigd: christelijke vrouwenverenigin gen, vrouwen uit het netwerk van vrouw en geloofgroepen en vrouwen uit de kerkelijke be- leidssfeer. De thema's van de werkgroe pen lopen sterk uiteen: 'de hoek steen in de hoek','vrouwen als wisselgeld in de oecumene','les bische vrouwen verhalen', 'vrouw-kerk-beleid' en 'vrouw en geloofwerk, wie zal dat betalen' en nog andere onderwerpen. De leidsters van de diverse werkgroepen stellen concept aanbevelingen op die de werk groepen eventueel kunnen amenderen. De aanbevélingen die de synode aanneemt, worden aan de kerken en aan vrouwen groepen gestuurd. „En juist om dat de deelnemers verschillend van pluimage zijn en een grote achterban vertegenwoordigen, hebben die uitkomsten van de synode wel degelijk zeggings kracht", aldus Wolffensperger. „Een novum" overigens, die vrouwensynode. De Wereldraad van Kerken is van plan over twee jaar een dergelijke bijeenkomst te houden in Europees verband. Een waarneemster van de raad woont dan ook de synode bij. Dat de ruim 2500 uitnodigin gen voor deelneming aan het symposium niet alleen naar de eigen achterban zijn gestuurd, is een bewuste keuze. Wolffensper ger: „We willen een breed plat form creëren waar vrouwen die op wat voor manier dan ook en al dan niet vanuit feministisch- theologisch gezichtsveld met vrouwenwerk bezig zijn, elkaar kunnen ontmoeten". Als een van de eersten begon Kerk en Wereld tien jaar geleden met cursussen voor kerkelijke vrouwen vanuit feministisch- theologische invalshoek. Drie vrouwen stonden aan de wieg van dit vrouw en geloofwerk, dat in tegenstelling tot de net begon nen cursussen feministische theologie aan de universiteiten bestemd was voor de vrouwen aan de 'basis'. Het drietal, Gijsje van den Akker, toenmalig direc teur van Kerk en Wereld, Mia de Vlieger van de hervormde vrou wendienst en Thea Rienksma, cursusleidster bij Kerk en We reld, werkte vlak bij elkaar in de buurt en vond elkaar in de ge dachte dat er nodig iets moest gebeuren op het terrein van vrouw en geloof. Directe aanlei ding tot het opzetten van de cur sussen was een conferentie van de Wereldraad in Berlijn over seksisme en de seksuele revolu tie en de gevolgen daarvan voor de kerk. Actie Nu de oriëntatiefase al lang achter de rug is, willen de vrou wen willen in actie komen. „Daarom is het symposium eind augustus ook zo goed. Dan gaan we inventariseren wat er aan plannen bij de diverse vrouwen bestaat en gaan we lijnen uitzet ten voor de toekomst", aldus Wolffensperger. Als een van de belangrijkste doelstellingen voor de toekomst noemt Wolffensperger het „zoe ken naar verbindingen tussen fe ministische theologie en politie ke onderwerpen". Doorgaan met de aandacht voor „vrouw-kerk- beleid" is een tweede doelstel ling. Vrouwen die op beleidsni veau zitten moeten meer worden betrokken bij de feministische theologie en verder zouden er meer vrouwen beleidsbepalende functies moeten innemen. „We willen vrouwen in de kerk trai nen om voet aan de grond te krij gen", aldus Mattijsen. Ook op dit vlak is volgens Wolffensperger te' zien dat de vrouwen zich liever met eigen activiteiten min of meer los van de kerk bezighou den, dan dat ze zich met de kerk bemoeien. „De kerken hebben in de afgelopen tien jaar lang niet overal last van vrouwengroepen gekregen. De vrouwen kiezen bijvoorbeeld liever twee of drie keer per jaar voor een aparte vrouwenliturgie dan dat ze in de werkgroep liturgie zitting nemen om ingrijpende veranderingen in de liturgie teweeg te brengen". Andere vrouwen hebben het wel in de kerk geprobeerd, maar zijn het nu zat, vertelt Wolffensper ger. „Er verandert niets, wat we ook doen", is hun noodkreet. Van die groep kapt een gedeelte definitief met de kerk, anderen willen een eigen vrouwenkerk oprichten, waar ze niet meer af hankelijk zijn van synodes of bis schoppen. Wolffensperger: „Het is niet goed te schatten of zo'n kerk er ooit komt. Je hoort over al verzuchtingen; eind augustus kunnen we alles eens goed gaan doorpraten". Amerikaanse protestanten vrijgeviger' dan katholieken. Hoewel hun inkomen gemiddeld iets lager ligt, geven protestanten in de Verenigde Staten bijna tweemaal zoveel aan de kerk als de katholieken. Dat blijkt uit het rapport 'Giften van katholieken: sociologische factoren en het be leid', dat de onderzoeken van vier wetenschappelijke instellin gen omvat. De socioloog pater Andrew Greeley meent dat vele katholie ken bewust minder geld spende ren aan hun kerk. „Zij uiten hun ongenoegen over het leergezag van de kerk, vooral op het gebied van de voorbehoedmiddelen en de seksualiteit. En dat doen ze door een naar verhouding laag bedrag op hun cheque in te vul len". Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen door de PKF Friesland tot predikant buiten gewone werkzaamheden, missio nair toerusten mevrouw H. G. Stavenga van der Waals, voor heen predikant te Engwierum, wonende te Buitenpost. Aangenomen naar Vrouwen parochie, part-time: mevrouw A. G. Hoogerbrugge, kandidaat te Leiden. Bedankt voor Moerkapelle: K. van Meijeren te Ooltgensplaat. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Aangenomen naar Rouveen: R. de Graaf te Middel burg. Doopsgezinde Broederschap. Benoemd tot pastoraal mede werkster te Stiens. parttime: me vrouw L. van Wijk-Hoekstra, wo nende te Damwoude die deze be noeming heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2