Kanshebbers luiden noodklok Gölz klimt uit dal SpoorPtTV Het is hier een grote amateurboel' Verfrissend buitje Onzekerheid over deelname Carl Lewis in Hengelo Fignon en Knetemann delen onoplettende renners tik uit Jurylid in diskrediet Lezers vragen DONDERDAG 16 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 Noodweer verhindert uitzendingen BLAGNAC (GPD) - Het noodweer dat zich gistermiddag boven de Tour-karavaan ontlaad de, had tot gevolg dat voor de twee de achtereenvolgende dag de mil joenen tv-kijkers niet op hun wen ken konden worden bediend. Was het dindag tijdens de Pyre- neeënrit naar Luz Ardiden door de mist behelpen, gisteren kon de he le Eurovisie-uitzending niet door- HENGELO (GPD) - De deelname van Carl Lewis aan de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo is ui terst onzeker geworden door een dijbeenblessure van de sprinter/ verspringer. Lewis meldde zich om die reden gisteren af bij de organi satie van de internationale atletiek wedstrijden in Parijs, waar hij zijn eerste Europese optreden van dit seizoen zou vieren. De coach van de viervoudig olympisch kam pioen, Joe Douglas, verklaarde in de Franse hoofdstad dat zijn pupil „negentig procent fit" is, maar dat Lewis het onverstandig vindt aan de start te verschijnen, „zolang hij niet voluit kan gaan. Hij wil zijn re putatie waar kunnen maken". De oorzaak van de blessure is volgens Douglas overbelasting en een uitvloeisel van zijn inspannin gen tijdens de Amerikaanse kam pioenschappen. „Men is zo dom geweest om daar .in kort tijdsbe stek te veel van hem te eisen", al dus Douglas, die in Parijs de nodi ge vragen op zich kreeg afgevuurd. „Donderdagavond neem ik weer contact met hem op en dan hoor ik of hij fit genoeg is om naar Hengelo af te reizen". De organisatie van het atletiekgala hoopt dat haar ve dette, die gisteren nog een medisch onderzoek onderging, toch nog kan besluiten het vliegtuig naar Nederland te nemen. Daar zou hij volgens de plannen morgen arrive ren, samen met onder meer hink- stapspringer Willie Banks en hor denloper Edwin Moses. Voor de ze kerheid heeft men voor Lewis vliegtickets in Houston klaar lig gen. Als alternatief doen wedstrijd-di recteur Kerkhoven en atleten-be middelaar Jos Hermens pogingen om Calvin Smith, de wereldrecord houder, naar Nederland te halen. Ook zijn contacten gelegd met Ben Johnsen, de Canadees die Lewis in het begin van dit seizoen in Sevilla in het 'sprintduel der giganten' ver sloeg. Johnson heeft echter eerder laten weten niet happig te zijn op een voortijdige terugkeer naar Eu ropa. Hij hecht aan zijn trainings- opbouw voor het wereldkampioen schap in Rome. Zeker is wel dat Achmed de Kom, de enige Nederlandse deel nemer op de honderd meter, in Hengelo de strijd kan aanbinden met de deze week gecontracteerde Braziliaan Robson da Silva, en de Amerikanen Cleytus Clark, Henry Thomas en Mark Whitherspoon. Onderhandelingen om het veld compleet te krijgen met hun land genoot Thomas Jefferson en de Ja- maicaan Raymond Stewart zijn nog gaande. gaan vanwege een knetterende on weersbui. „Dat is nog nooit ge beurd, dat de Eurovisie niet kon worden bediend", aldus NOS-pro- ducer Martijn Lindenberg. Dank zij zijn alertheid en inventiviteit zijn de Nederlandse kijkers, samen met de Fransen, gezien de omstan digheden nog goed bedeeld. Als enigen lukte het de NOS en het Franse Antenne II de beelden van de laatste kilometers van com mentaar te voorzien. Lindenberg; „Als de commentaarlijn om wat voor reden dan ook niet functio neert, heb ik altijd direct een ande re lijn bij de hand. Het probleem was echter dat alle monitoren wa ren uitgevallen. Plotseling zag ik Chapatte en Anquetil (de Franse commentatoren - red.) snel een wa gen induiken. Daar bleek nog een Niet alleen de renners, maar ook de volgers hadden het gisteren in de etappe van Luz Ardiden naar Blagnac monitor te werken. Onmiddellijk zwaar te verduren. Mede-organisator Albert Bouvet moestachterop de motor gezeten, zijn benen strekken om ben ik er met Smeets achteraan ge- 'droog' te blijven. (foto anpi gaan. Hij is er bij gekropen en dank zij ons extra lijntje heeft hij de beelden alsnog van commentaar kunnen voorzien. De andere lan den moesten slechts met beelden volstaan". Dat de NOS-ploeg het hoofd koel hield in deze chaos, stemt Linden berg tot voldoening. „Ik wil er niet mee te koop lopen, maar we heb ben als NOS toch laten zien dat we hier tot iets in staat zijn. Ik moet trouwens ook de collega's van An tenne II een compliment maken. Dat ze nog in dit noodweer met een helicopter de lucht in zijn gegaan, vind ik knap". Waarna hij harde kritiek spuit richting Tour-organisatie. Linden berg: „Ze zeggen altijd een profes sionele aanpak voor te staan, maar het is een grote amateurboel. Het is toch een schandelijke zaak dat de commentatoren het radio- en tv- podium moeten verlaten als het re gent. Dat ding is zo lek als een zeef. Het was levensgevaarlijk met al die zeiknat geworden apparatuur". Ook de stellage zelf deugt niet, zegt Lindenberg. „Die heeft de po litie van West-Berlijn zelfs afge keurd. Het mocht pas worden ge bruikt nadat er hier wat proviso risch gestut was. Maar in Frankrijk vindt men het wel goed. Elke dag zitten er zo'n zestig man op en je moet er niet aan denken als dat he le spul het een keertje begeeft. Maar goed, dat risico neem je dan Jeaiinie Longo blijft aan kop Er is meer dat Lindenberg stoort. „Onze assistenten kunnen nauwe lijks bij de renners komen als BLAGNAC (AFP/ANP) - De zesde etappe van de Ronde van Frank rijk voor vrouwen, een individuele uitgefietst zijn. Ze worden door tijdrit over 34 kilometer, is gisteren wel 28 kilometer dranghekken te gengehouden. Dan kun je toch nooit goed werken met een me dium waarbij alles in een paar mi nuten geregeld moet worden. Je betaalt een som geld om uit te kun nen zenden, maar faciliteiten ho Binnenkort hoopt Lindenberg met de nieuwe Tour-directeur Na- quet-Radiguet om de tafel te zitten om hierover te praten. „Deze nieu we man lijkt me redelijk objectief. Hij is niet zo'n driller als Lévitan was. Daar kon je niet mee praten". gewonnen door de Sowjet-rijdster Tamara Poliakova. De Italiaanse Maria Canins werd tweede, de Francaise Jeannie Longo derde. Beste Nederlandse was nationaal kampioene Mieke Havik op de twaalfde plaats. In het algemeen klassement bleef Longo eerste. Haar voor sprong op Canins liep echter terug tot twintig seconden. Heieen Hage bleef in de algemene rangschik king de best geklasseerde Neder lands op de 27e plaats. i de ren- waarop de proef gesteld. Eerst die hitte, toen de mist en nu zelfs een wa terballet. Ik kan me voorstellen dat de renners naar een verfris send buitje hebben verlangd maar toch niet in deze mate. Je krijgt gemakkelijk stroeve benen als je lang in de regen moet rij den. Sommige mensen vragen zich nu misschien hoe groot de ge varen zijn als wielrenners in een onweersbui verzeild raken. Voetbalscheidsrechters hebben de instructie om in zo'n noodweer meteen in te rukken. Maar voor de wielrenners is dat er niet bij. Ik heb nog maar twee keer in mijn leven meegemaakt dat een wielerwedstrijd werd afgelast. Vorig jaar maakte de sneeuw de Omloop Het Volk onmogelijk en wat langer geleden vond een vel- drit geen doorgang omdat er te veel ijzel op het parkoers lag. Maar onweer is heel wat anders. Onder die omstandigheden heb ik best wel eens angst en denk ik ex maar niet te lang over na wat er kan gebeuren als zo'n vuurbal in het peloton terecht komt. Wij rijden op rubber bandjes, dat scheelt, maar als je alles heel goed zou reldtiveren, dan moet je er op zo'n dag als gisteren eigen lijk meteen het bijltje bij neer gooien. Al was het alleen maar om de zekerheid te hebben dat je straks weer veilig bij moeder de vrouw komt. Ja, soms zit de Tour wel eens net tegen de grens van het on menselijke aan. De organisato- ren hebben veel, maar niet alles in de hand. Om het weer van gis teren zullen ze zeker niet hebben gevraagd. Voor de rest moetje de Tour maar nemen zoals-ie is. Giuseppe Saronni vond het maar niks. Hij meende dat de renners door de organisatie als beesten worden behandeld, maar ik deel die mening niet helemaal. Ergens heeft hij wel gelijk, maar ik vind niet dat hij de Tour mag vergelij ken met de Ronde van Italië. Daar worden de renners meer verwend, omdat in de aankomst plaatsen de hotels bij wijze van spreken vlak achter de finish lig gen. In elk geval heeft de Ronde HENNIE KUIPER in Saronni en in mijn ploegge- noot Didi Thurau weer twee kleurrijke figuren verloren. En, ik heb het al eens eerder gezegd, er volgen er nog veel meer. Want het is ook geen goed voorteken dat Jean-Paul van Poppel maar net op tijd binnen is gekomenal moeten we de rit van gisteren niet onderschatten. Want de col letjes van derde en vierde catego rie aan het begin van de etappe, zijn net. zo zwaar als de finale van Luik-Bastenaken-Luik. Telkens als ik deze dagen die bergen zie, stijgt mijn bewonde ring voor de dames. Ik wil er met een bij opmerken dat ik eigenlijk helemaal niet zo'n voorstander beu van dameswielrennen. Ken nelijk ben ik er nog een van de oude stempel, want ik kan nog steeds niet goed aan dit ver schijnsel wennen. Misschien slijt dat met de jaren en kijk ik er over een paar jaar anders tegen aan. Want als ik ooit ploegleider word, ja wie weet waar ik dan terecht kom. Ik wil niet bij voor baat uitsluiten dat ik niet bij de dames wil beginnen. Maar dat verandert niets aan mijn mening dat ik de Tour ge woon veel te zwaar vind voor de dames. Ik krijg soms de kriebels als ik ze in die cols zie worstelen. Maar nu weet ik ook hoe de vrouw van een wiel renner zich soms voelt als zij ziet met welke omstandigheden haar man op een dag als gisteren wordt geconfronteerd. HENNIE KUIPER BLAGNAC (GPD) - In het hevige noodweer dat de Tour de France gisteren teisterde luidden drie kanshebbers de noodklok. Terwijl angstaanjagende bliksemschichten in het vrijwel ondoorzichtige grijze regengordijn uit de git zwarte wolken flitsten en donderslagen de huiveringwek kende achtergrondmuziek vormden van een op papier on schuldig ritje, bezorgde Laurent Fignon de onoplettende klassementsrenners een geduchte afstraffing. Met de steun van de Nederlandse formatie van Jan Gisbers wer den Stephen Roche, Jean Francois Bernard en Robert Mil lar het slachtoffer van de grilligste Tour de France uit de recente geschiedenis. De samenzwering tegen het trio bewees eens te meer dat het in de ze Ronde van Frankrijk een hek senketel is. Een spooktent voor de favorieten, die nu inmiddels weten dat er elke dag iets afschrikwek kends kan gebeuren. In de riante bus van de PDM-ploeg, deelde de Spaanse kopman Pedro Delgado complimenten uit. Aan zijn Neder landse steunpilaren Gerrie Knete mann, de routinier die het allemaal had doorzien, Steven Rooks en Pe ter Stevenhaagen. „Ik heb vandaag anderhalve minuut tijdwinst ge boekt op gevaarlijke concurrenten. In een vlakke etappe. Dat is me nog nooit eerder overkomen", glunderde Delgado. Hij dankte het aan het inzicht van Knetemann. „Ik zag ineens dat Fignon zijn ploeg aan het organise ren was en ik wist dat er iets ging gebeuren. Daarom riep ik ook ie dereen van ons naar voren", vertel de hij. Iedereen kwam inderdaad, op één man na: Delgado, in vlakke ritten altijd een staartrijder. Knete mann liet zich terugzakken, spoor de de Spanjaard aan in zijn spoor mee naar voren te gaan en te wach ten op de dingen die zouden ko men. Toen vijftig kilometer voor het eind (tientallen kilometers ach ter een kopgröepje van drie man onder wie ritwinnaar Rolf Gölz) een enorm onweer losbarstte, Fig non om zich heenkeek en zag dat Roche, Millar en Bernard ondanks BLAGNAC (ANP) - De heibel om de tien strafpunten voor groene- truidrager Jean-Paul van Poppel kreeg gisteren in Tarbes en Blagnac een vervolg. Het jurylid Josselin raakte in diskrediet, Van Poppels strafpunten werden niet teruggegeven. Op het Place Marcadieu in Tarbes maakte Hilaire van der Schue- ren, de assistent van Jan Raas die goed Frans spreekt, een enorm theater. Hij sprak ernstige beschuldigingen uit tegen de commissaris Josselin, die een dag tevoren onder getuige verklaarde, dat hij de duwtjes van toeschouwers voor Van Poppel in de eerste bergetappe niet echt gezien had. In de juryvergadering beweerde Josselin het tegendeel. Van Poppel bleef daardoor gestraft. Van der Schueren ging in Tarbes op hoge poten naar Jacques Goddet. De directeur adviseerde een klacht neer te leggen. Dat deed hij. Volgens commissaris Wim Jeremiasse zal Josselin zich tegenover de wedstrijdleiding moeten verantwoorden. „Waarschijnlijk zal hij nooit meer in de Tour mogen komen", zei de Nederlander. „De kans dat Van Poppel d.e aftrokken punten terugkrijgt is echter nul komma nul." de troepenbewegingen niet gealar- meerd waren, zette hij de zwaarste versnelling op en reed als een beze tene op kop. Vlak voor de neus van Jean Francois Bernard, in dertigste po sitie, liet de Zwitserse kampioen Jorg Müller uit de equipe van Del gado een gaatje vallen. „Onverant woord, zoals hij dat deed. In dat noodweer remde hij af op een ma nier die levensgevaarlijk was", briesde Bernard. De actie aan de kop en de staart liepen zo synch roon dat het wel afgesproken werk moest zijn. Net als de aanwezig heid van Lucho Herrera en Pablo Wilches bij de eerste dertig, want in een vlakke rit onder zulke om standigheden behoren ze niet tot de attentste renners van het pelo ton. De chaos was enorm. Terwijl het water hier en daar tot aan de peda len kwam, volgauto's alleen de achterlichten van de voorganger zagen en werd verboden nog ren ners te passeren, sloeg de paniek toe. De jury slaagde er niet eens in een fatsoenlijk beeld van de wed strijd door te geven aan de ploegleiders, omdat het in die wolkbreuk onmogelijk was de ren ners allemaal te herkennen. De sportdirecteuren konden geen aan wijzingen kwijt aan hun pupillen. In die verwarring boekten de alerte kopmannen ruim een minuut tijd winst. Stephen Roche stak inderdaad de hand in eigen boezem. „Het is een gebrek aan concentratie ge weest. Bovendien had ik geen kans om snel iets te herstellen, want ik reed achter een paar Colombianen die schrokken van die plensbui en door hun onervarenheid ineens heel raar gingen sturen. Het is te leurstellend dat ik een minuut ben kwijtgeraakt, maar desastreus is het niet". Ro che, Millar en Bernard dropen af. Niet opgelet. En Pablo Wilches, die dat wel deed, werd getroffen door kramp en alsnog uit de vlucht- groep weggeslagen. Daardoor dringt Herrera nu nog nadrukkelij ker op. Zelfs weer in de rol van kanshebber, want de krachtsex plosie die Laurent Fignon nog wel op het vlakke parkoers kan ont wikkelen heeft hij in de benen voor het hooggebergte. Roland Leclercq leidt de kopgroep voor de latere Waarom draagt niet iedereen zo'n speciale bril als het zo goed is? (Een lezer van het Utrechts Nieuws blad) Luc Roosen (niet-zonnebrildra- ger uit de ploeg van Jan Raas): „Ik heb nooit hinder van vliegjes in mijn ogen en ook niet van het scherpe licht. Ik vind het alleen maar lastig om er een te dragen. Sommige renners hebben 'm zo vaak op dat ze niet meer bruin wor den om hun ogen. Die dragen ook nog een bril als ze 'm niet op heb ben". Wat gebeurt er na de finish. Hoe wordt er bepaald welke renner met de verslaggevers praat? En hoe komt een renner in die chaos naar het hotel? (Een lezer van het Utrechts Nieuwsblad) Na de finish zoeken de meeste renners hun ploegleidersauto's op, die voorbij de finish staan. Daar staan ook de verslaggevers en vaak ook assistenten van televisiecom mentatoren, die de renners opvan gen die naar het televisiepodium moeten. Wie er met de verslagge vers praat hangt af van de gebeur tenissen tijdens de rit. De renners gaan doorgaans in de materiaalauto's naar het hotel. Om het tumult van het publiek te ont lopen gaan ze vaak onmiddellijk in de wagen zitten met de deuren dicht. Als de slaapplaats dicht bij de finish is gaan ze ook gewoon op de fiets. Worden de renners niet doodziek van de uitlaatgassen? (Een lezer van het Utrechts Nieuwsblad) Maarten Ducrot (ploeg Raas): „Dat is af en toe echt niet normaal meer. In de neutralisatie, het eerste stuk naar het vliegend vertrek toe. rijden er soms vier auto's op een rij. Dus als je vooraan fietst krijg je dat allemaal binnen. Net als van die motoren voor de groep. Er rij den veel te veel van die eikels BLAGNAC (GPD) - Veel, heel veel had Rolf Gölz zich voorgesteld vanf de Duitse week in de Tour de Fran- Na zijn zege in de klassieker Kampioenschap van Zürich wilde hij in eigen land uit de schaduw treden van superstar Didi Thurau. Een dopinggerucht bracht hem zo danig uit zijn evenwicht, dat de 25- jarige Gölz anoniem rondreed in het grote peloton. Gisteren, in de etappe naar Blagnac bij Toulouse hield hij na een heroïsche rit stand tegen de samenspannende Roland Leclerq en Martin Earley. Hun de- -rages kregen hem niet klein en met zijn eindsprint bewees Gölz mentaal weer sterk te zijn. „Maar vraag me niet wat voor moeite dat heeft gekost", zei z'n ploegleider Jan Raas van de Super- Confex-formatie, die met vier etap pe-overwinningen de meeste dag cessen op zak heeft. „Hij heeft zich die geruchten enorm aange trokken en hij ging aan zichzelf twijfelen. Terwijl die controles voor zover wij vyeten nog altijd niet zijn gedaan. Hij is snel aangesla gen, maar deze overwinning brengt hem over alle moeilijkhe den heen". „Ik heb de eerste twee weken van de Tour onder een enorme druk gestaan", gaf de zielsblije Gölz, terwijl hij zijn doorweekte shirt uittrok, toe. „Door die ge ruchten, maar ook omdat ik in ei gen land absoluut wat wilde laten zien. Bovendien was ik in dat hele grote peloton voortdurend bang dat er iets zou gebeuren". Verder was het enigszins in zijn nadeel dat zijn formatie zich voornamelijk op de sprintvoorbereiding van Jean- Paul van Poppel richtte. „Na de Pyreneeën", bedacht hij zich, „komen er twee dagen voor mij. Iedereen zou flink vermoeid zijn en ik heb me er niet ingespan nen". Toen kort na de start van de rit Leclerq en de Ier Earley na een tussensprint door bleven rijden sprong Gölz er naar toe. „Ik voelde zo maar dat dat hét moment w« De Westduitser werd de animator van het vluchterstrio, dat een i ximale voorsprong nam van ri twintig minuten. In het noodweer dat boven de Tour de France-karavaan losbarst te, boekte hij zijn tweede grote triomf van dit seizoen, nadat hij eerder onder eveneens erbarmerlij- ke omstandigheden in Zürich had getriomfeerd. „Toch ben ik geen slecht weer-specialist. We hebben vandaag voor het grootste deel op een droge weg gereden", liet hij weten. De Tour-etappe was de tien de overwinning van de Duitser, sinds hy begin dit seizoen in dienst van Jan Raas kwam. Hy won Ruta del Sol, twee etappes en de eindoverwinning in de Ronde de Haut Var, een rit in de Ronde van het Baskenland, het kam pioenschap van Zürich, de Nacht van Hengelo en twee etappes ir Midi Libre. DONDERDAG 17.10-17.15 BBC 2: 100 Great Sporting Moments - Empire Games Marathon '54: reportage over een historische sportge beurtenis. 17.15-20.40 BBC 2: Open Golf- kampioenschappen: recht streeks vanuit Muirfield. 17.55-18.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Blagnac- Millau). 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87: menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Blagnac-Millau). 22.30-23.05 SCH: Super Sport. 23.10-23.50 BBC 2: Open Golf- kampioenschappen. VRIJDAG 09.30-10.00 SCH: Play Golf. 12.05-14.00 BBC 1: Open Golf- kampioenschappen (tweede dag).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13